HET êEZELLIGSTE KOOPCENTRUM VAN DEEILA^IDE 3 augustus BRADERIE Algemene vergadering van de Rabobank Rabobank C3 Ontwerp regeling streekziekenhuis in Spijkenisse „Onder de ivlag" met o.a. attracties bij de diverse winkels, muziek. Suikerspin, Poffertjeskraam, demonstraties Batikken en Pottenbakken, enz. enz. Kruukpiaetjeslikeur Vertrektijden naar de Zendingsdag G.Z.B. in Driebergen D.V. 2 aug. 1979 Welsh Pony Show te Apeldoorn De zomer is daar te Oude Tonge, Voorstraat 18-22 ^i^Awosir-iriKcwap van 's middags 2 nor tot 's avonds 9 uur. 3 augustus: GROTE OLD TEMER RIT 19.00 uur: Aankomst Old Timers bij de Sporthal. 19.15 uur: Rondrit door Middelhamis, voorafgegaan door de Mu2aekvereniging „Sempre Crescendo". 20.00 uur: Aankomst Old Timers op plein O.L. School, Zandpad. 20.00 - 20.30 uur: Beoordeling door een jury en bekendmaking van de mooiste combinatie van auto en passagiers. 20.30 - 21.30 uur: Bezichtiging van de Old Timers. Tijdens deze bezichtiging speelt de Muziekver. Sempre Crescendo 3 KM. HARINGVLIET-OVERSTEEK IN STELLENDAIVi INGEZONDEN: Samenwerking met Dirksland Nationale Hierdoor roept de Coöperatieve Raiffeisen - Boeren leenbank „Oude Tonge" W.A. haar leden op tot het bijwonen van de algemene vergadering op dinsdag 14 augustus 1979 om 19.30 uur in Café Sport, Kaai 16, Oude Tonge. Verkorte agenda: 1. Opening 2. Aanwijzing secretaris en stemopnemers 3. Notulen vorige vergadering 4. Aanwijzing leden, belast met voorlopige vaststelling notulen 5. Balans en winst- en verliesreikening 1978 6. Bestuursverkiezing 7. (en 7a) Verkiezing Raad van Toezicht 8. Mededelingen 9. Rondvraag 10. Sluiting De volledige agenda, alsmede de jaarrekening over 1978 liggen vanaf heden op het hoofdkantoor van de bank voor de leden ter inzage. Het Bestuur, CA. van Loon, voorzitter M. de Lint, secretaris T ERVOLGVERHAAL Dinsdag 31 juli 1979, ••^iss^ Zaterdag 11 augustus a.s. wordt de Haringvlietoversteek bij Stellendam weer verzwommen. Het betreft een prestatietocht, dus géén wedstrijd, over 3 km. langs de binnenkant van de spui- sluizen. I.v.m. de openingstijden van de sluisdeuren, wat een gevaarlijke trek oplevert, is de start vastgesteld op 16.30 uur. De aankomsttijd is 18.15 uur. Mochten zich op dat tijdstip nog zwem mers in het water bevinden, dan zullen deze door de organisatie in de volgb'o- ten geroepen worden. Dit bevel dient onmiddelijk opgevolgd te worden, zoals elk bevel van de organisatie, om zich zelf en anderen niet in gevaar te bren gen. Oók i.v.m. de veiligheid krijgen de deelnemers een badmuts, opdat men in het water goed zichtbaar is voor de volgfaoten. De start vindt plaats op het strand van Hellevoetsluis, aankomst is bij het strandje bij Delta Expo, de permanente tentoonstelling bij en van de Haring- vlietsluizen. De prijsuitreiking is in het restaiu^ant van Delta-Expo. Voor de uitvallers zijn volgboten aan wezig. Toch vraagt de organisatie om méér volgboten, dus bezitters van boten die bereid zijn mee te varen worden gevraagd contact opte nemen met de organisatie via het zwembad in Stellen- dam, tel. 01879 - 1543. De inschrijving voor de deelnemers- (sters) is 5,Vanzelf sprekend alléén voor goed geoefende zwemmers(sters). De inschrijving sluit op 5 augustus a.s. Formulieren daartoe zijn verkrijgbaar bij het zwembad te Stellendam. Zuider- diepstraatweg 4. De organisatie wijst er op dat telefonische opgaven niet moge lijk zijn, daar men een handtekening verlangt van de deelnemer(ster) en in dien men géén 18 jaar of ouder is, te vens een handtekening van een der ouders. Het zwemmen geschiedt op eigen risico, ondanks dat de organisatie alle voorbereidingen treft ter veiligheid van de zwemmers(sters). Toeschouwers kunnen het verloop van de oversteek goed volgen vanaf de paralelweg over de Haringvlietsluizen. Het is me een behoefte even te rea geren op het ingezonden stukje dat dhr. Jan Knape vorige week in uw blad schireef n.a.v. het Flakkeese kruukplae- tje. Hij berichtte in zijn schrijven dat de actie die momenteel in Sommelsdijk wordt gevoerd verkoop van kruuk- plaetjes ten bate van de reparatie van het kerkedak een drankenhandelaar (ondergetekende) op het idee heeft ge bracht om kruukplaetjes-likeur in de handel te brengen. Goed bedacht, maar niet geheel naar waarheid, omdat ik al geruime tijd eerder bezig was met de samenstelling van het recept voor onze kruukplaetjes-likeur en het is dus per sé niet bovenbedoelde actie geweest die me op de gedachte heeft gebracht. Er gaat zeker een jaar voorbij met het ontwerpen van het etiket en het druk ken daarvan, maar meer tijd nog vergt het eindeloos uitproberen van de door mij verzamelde kruukplaetjesrecepten, waarvan ik er minstens vijftig verschil lende bij elkaar kreeg. Er zijn om tot een juiste samenstelling te komen tien tallen ponden bloem in kruukplaetjes omgezet vooraleer we de ingrediënten voor plaetjes en likeur samen konden stellen. Om in de likeur de bo ter te laten ruiken werd er een speciaal Amerikaans kruid in verwerkt; het zoet is van gesmolten kristal suiker waaruit volgt dat de kruukpiaetjesli keur geen andere dan puur natuurlijke bestanddelen heeft. Uit deze informatie zult U begrijpen, dat wij het recept voor de likeur niet zomaar a la minute hebben samengesteld. Mag ik, redactie, en passant nog even van de gelegenheid gebruik maken om publiekelijk mijn waardering te uiten jegens dhr. Aai Boogerman die de eti ketten ontwierp voor zowel de koffieko- kerlikeur als de kruukpiaetjeslikeur. Hij heeft ervoor gezorgd, dat de beeltenis sen van zowel het kofjekokertje als de vrouw in de Flakkeese dracht bewaard Ooltgensplaat - Weespad/ZWN- bushalte 07.15 u Den Bommel - Kaai bij Rabo bank 07.15 u Stad a/h Haringvliet - N.H. Kerk Voorstraat 07.05 u Oude Tonge - Ned. Herv. Ver. gebouw 06.55 u Nieuwe Tonge - Ned. Herv. Kerk Kerkring 06.50 u Middelhamis - Langeweg Rusthuis 06.55 u Sommelsdijk - Langeweg Rusthuis 06.55 u Sommelsdijk - ZWNbushalte Krakeelstraat 06.50 u Dirksland - ZWNbushalte Schelpenpad 06.45 u Herkingen - geen opgave Melissant - Garage Mijnders 06.30 u Stellendam - ZWNbushalte Eendrachtsweg 06.35 u Goedereede - Varkensmarkt 06.45 u Goedereede - Havenhoofd 06.50 u Ouddorp - Herv. Jeugdgebouw 06.45 u Ten overvloede willen wij U vragen om voor deze tijden bij Uw halte aanwezig te zijn. Voor nog eventuele vragen kunt U con tact opnemen met dhr. H. Haag - tel. 01875 - 1490 en dhr. R. Kleine tel. 01878 - 1541, zullen blijven. Graag wens ik ook het in Sommelsdijk zo actieve comité alle succes toe. Wie het van oudsher bekende kruudplaetje lust, zal het kruukplaetje in vloeibare vorm zeker niet versmaden. Met dank voor de plaatsruimte. Lauw van der Velde Zandpad 30 Middelhamis De commissie die is belast met het realiseren van de bouw van het nieuwe streekziekenhuis in Spykenisse heeft een lijstje met doelstellingen opgesteld. Het gaat om een ontwerp-regeling. Zoals bekend zullen mettertijd de ziekenhui zen „Van Datn" en „Bethesda" uit Rot terdam in het nieuwe ziekenhuis op gaan. Het ziekenhuis zal in eerste instantie driehonderd bedden krijgen en een poli kliniek. Latere uitbreiding tot vierhon derd bedden zal mogelijk zijn. Als ter rein is aangewezen een stuk grond van vijf hectare tussen de Groenewoudlaan en de Schenkeldijk in Spijkenisse. Dit stuk grond ligt vlak bij het metrosta tion Centrum en het toekomstige hoofd busstation. Het ziekenhuis wordt beheerd door een door de gemeenteraad van Spijkenisse in te stellen beheerscommis sie. De realisatie van het ziekenhuis zal worden aangewend om de gewenste sa menwerking en overleg met de eerste lijns gezondheidszorg. Bouw en inrich ting zullen dusdanig flexibel zijn, dat ook na het gereedkomen op eenvoudige wijze kan worden ingespeeld op nieuwe ontwikkelingen. Samenwerking Ook maakt de doelstellingsnota er melding van dat er samenwerking dient te komen met andere ziekenhuizen. Bij samenvoeging van de sub-regio's Voome Putten en Rozenburg, de Hoekse Waard en Goree-Overflakkee betekent een en ander dat er een directe samenwerking zal ontstaan met het ziekenhuis in Dirks land. Ten aanzien van poliklinische voorzieningen wordt gesteld de moge lijkheid te onderzoeken om deze voor zieningen al geruime tijd voordat het ziekenhuis in gebruik kan worden geno men, te realiseren. „Ref. Dagblad" Op zaterdag 25 augustus a.s. zal het fraaie park „Berg en Bos" te Apeldoorn weer het decor vormen voor de natio nale show van Welsh Pony's, waaraan door ruim 300 pony's zal worden deel genomen. We krijgen hier de crème de la crème van de Nederlandse fokkerij te zien, aangezien er een strenge selektie voor deze show heeft plaatsgevonden op de regionale keuringen. De fokkerij van dit ponyras staat in ons land reeds op een vrij hoog peil, want niet alleen worden strenge maatstaven aangelegd voor ras- typische en anatomische eigenschappen, doch bovendien wordt er streng op been- gebreken gelet via een veterinaire be geleiding. Het hele gezin kan bij de Welsh pony ontspanning vinden, want de mountain pony (de basis van de fokkerij) is zeer geschikt voor de be ginners in de ponysport en daarnaast rijden de ouders er „aangespannen" mee Zo zullen we in Apeldoorn grote en mooie rubrieken zien, waarin de pony's aangespannen zijn. Ook de wat grotere B.-pony's kunnen hieraan deelnemen en blijken uitermate geschikt voor de wat grotere kinderen in de ponysport. De K.-pony wil sportpony bij uitstek zijn en is een uitstekende opstap voor de genen, die straks de grote sport in wil len. Dit hele scala van mogelijkheden zal op 25 augustus te zien zijn in het middagprogramma. Een hoogtepunt daarin vormt een wedstrijd tussen de afdelingen, waarbij onderdelen als dres suur, springen en bestgaande rijpony worden beoordeeld. Dat de zadelpres taties in het stamboek een grote rol gaan spelen, moge blijken uit het feit dat ook de dekhengsten aan een spring- wedstrijd zullen deelnemen, alsmede in het tuig zullen gaan. De kampioenskeuringen van het fok- materiaal, dat aan de exterieurkeurin gen heeft deelgenomen, kan men als een climax op deze dag beschouwen. Kortom, het wordt een dag vol pony genot, vol afwisseling en een geruisloze organisatie staat borg voor een non-stop- show van grote allure. Meerdere grote cracks in de ruitersport begonnen hun hippische loopbaan op de rug van een Welshpony. Die ontwikkeling gaat door en zo kunnen we ons voorstellen, dat dit stamboek bezig is nog meer matado- ren aan de topsport af te leveren. „Welsh Pony's in Sport en Recreatie", is te zien op 25 augustus. De pony's beschikken niet alleen over een grote mate van „Bruikbaarheid", maar schit teren tevens door adel en schoonheid en strelen zodoende elk esthetisch ingesteld oog. Voorts kan men genieten van een gezellige picknick in het park en van de sfeer, die van deze grote pony-hap- pening afstraalt. De zomer is daar, een gerste-akker in aar, Heel niet bijzonder? Mij is het een wonder. Wat handen vol zaad en zie wat daar staat een veelheid van koren dat glanst in de voren, dat ruist vol nieuw leven om niet ons gegeven. Zie de vrucht op het land, Zie Gods zegenende hand en zeg het elkaar, We worden opnieuw weer Gods goedheid gewaar. LANERTA G.Z.B. OUDDORP Zendingsdag Op donderdag 2 augustus D.V. gaan wij weer met 2 bussen naar de landelijke Zendingsdag in Driebergen. De zendingsvrienden die zich al heb ben opgegeven om mee te gaan verzoe ken wij om 6.30 uur aanwezig te zijn in het jeugdgebouw om de dagopening mee 'te maken. We vertrekken om 6.45 uur vanaf het Hervormd Jeugdgebouw aan de Hazersweg. Nu zijn er nog enkele plaatsen vrij, degenen die vergeten zijn zich op te ge ven, het kan nog, maar wacht dan niet tot morgen. Ouddorp - Oostdijk - Havenhoofd G.Z.B. Op zaterdag 4 augustus D.V. hopen wij weer oud-papier en lorren op te ha len en ook uw kinder- en goede kle ding die u niet meer draagt zijn weer van harte welkom. Wel even een kaar tje er aan met vermelding „kleding" of „lorren". Dit voorkomt veel werk. Wilt u het weer voor half negen aan de weg zetten, anders is er kans dat het blijft staan. Opbrengst vorige keer aan oud- papier 525,en aan lorren 85, samen 610,—. Allen weer hartelijk dank hiervoor, u ziet het weer, een mooi bedrag voor de zending, ga zo door met verzamelen. door L. Penning Uitgevery W. M. den Hertog 27 „Dan heb ik nog mede te delen, dat de berichten over een glorieuze victorie, door de onzen op de verenigde Engelse en Franse vloten bij Solebay, behaald, bevestigd zijn." Er ging een zachte juichkreet op, maar de Prins bleef koel en strak. „Ik moet u er voorts op attent maken, mijne heren, dat de krijgstucht in het leger nog veel te wensen over laat. Ik heb heden weer twee soldaten, die bij een boer hadden ingebroken, laten op hangen, en ik overweeg de gedachte, of het niet goed zou zijn, om bij elke com pagnie, die tegen de discipline zondigt, de tiende man te laten terechtstellen. Ik eis absolute gehoorzaamheid en zal de krijgswet handhaven, al moest ik ook de helft van het leger over de kling jagen, om de andere helft tot een bruik bare strijdmacht te maken. Zonder een krachtige krijgstucht is geen militair voordeel te behalen ik hoop, dat de heren mij hebben begrepen." Hij kuchte een paar keren; de offi cieren wachtten nog een ogenblik, maar de Prins scheen niets meer te hebbén. Hij had hun reeds de rug toegekeerd met een korte, koele groet, om nog even van de buitenlucht te genieten. Zwijgend verlieten de hoofdofficie ren de boerenwoning. De Prins was ont stemd en ontevreden dat was hun in druk. Het was trouwens uiterst moeilijk hem te bevredigen, want hij stelde bui tengewone eisen, en ofschoon zij het niet durfden uiten, verbaasden zij zich toch, dat deze bleke, magere jonge man, die nog nooit een veldslag had meegemaakt, met zulk een strakke strengheid durf de optreden. De Montbas was gevangen genomen, en men fluisterde elkander in de oren, dat diens doodvonnis reeds ondertekend lag. Men begreep de Kapitein-Generaal niet, dat gewezen Kind van Staat, om dat men in hem nooit iets anders had gezien dan een zwak, weifelend, willoos kind. Maar dat kind verblufte de officie ren door zijn geestkracht en de soldaten door zijn moed; hij was een wande lend raadsel, en slechts weinigen ver moedden, welk een edele kern er ver borgen lag achter de harde, afstotende schors. Het schip van staat worstelde op de hoge zeeën, in het centrum van een woedende orkaan, die de zeilen tot flarden had gescheurd. Maar dit kind zou, naast God, de laatste hoop worden van het zinkende vaderland, en de Prins zou het vaderland redden, als zijn dag was gekomen. Hij zou spoedig tonen, wat hij kon. Hij zou de oude glans van het Oranje huis omstralen met nieuwe, grootse luis ter, en, gelouterd in de harde kweek school van leed en vernedering, zou hij voortaan de mensen wantrouwen, om te meer op Gods voorzienigheid te bou wen. Hij was naar buiten gegaan, om al leen de schildwachten te inspecteren; en toen hij de ronde had gedaan, kniel de hij in zijn slaapvertrek neer, om de Allerhoogste de nood en de ellende van het door hem zo geliefd volk der Ne derlanden op te dragen. Op de knieën, in de eenzaamheid, ver zamelde deze teringlijder de Simsons- kracht, die hem het geweld van de Zonnekoning zou doen trotseren. Het woord van zijn overgrootvader, de gro te Zwijger, dat deze met de Potentaat aller Potentaten een vast verbond had gesloten, heeft in zijn ziel nagetrild tot aan zijn jongste snik; maar terwijl de blik van de Vader des Vaderlands tot de Nederlanden bepaald bleef, sloeg zijn achterkleinzoon de vleugelen uit, om ze beschermend uit te spreiden over het gehele Protestantse Europa. Vast wortelde in zijn ziel het voorne men, om, zonodig, by de verdediging des vaderlands te vallen in de laatste schans. Doch hij zou niet sneuvelen in die laatste schans der waterlinie, maar stadhouder worden, met drie konings kronen gekroond worden, en als gebie der van de beide machtigste zeemogend heden der wereld het geschokte Euro pese evenwicht herstellen. De Prins was doodop; hij voelde naar zijn hoofd, naar zijn kloppende slapen de hoofdpijn verscheurde hem. „Kon ik maar één nacht rustig sla pen!" zuchtte hij. Gerrit, de bejaarde dienaar, stak het hoofd door de opening van de deur. „Hoe laat wil Uwe Hoogheid gewekt worden?" „Om drie uur!" „Uwe Hoogheid spaar toch uw ge zondheid! Wil ik u om vier uur wek ken?" De Prins antwoordde niet eens. En nu wist Gerrit, dat het onverbiddelijk drie uur moest zijn. „Zijne Hoogheid houdt het niet uit!" zuchtte hij; „hij werkt zich dood het gaat met hem als met zijn vader, die op vier-en-twintigjarige leeftijd stierf. Nee hij haalt die leeftijd niet eens!" Daarop maakte hij zich woedend op de regenten. „Die grote heren zijn de schuld," mompelde hij; „ze hebben alles ver waarloosd, en nu ze in de knoei raken, kan er Zijne Hoogheid voor opdraaien! 't Is mooi! 't Is me een toestand! Als de Prins mijn zin deed, dan liet hij het hele zaakje in de steek, en ging naar Lapland of naar de Hottentotten 't komt er niet op aan waarheen! 't Is elders licht beter dan in dit ongeluk kige land!" Hij stond te luisteren, of de Prins zou slapen. En een jaar van zijn leven zou hij willen geven, indien hij uit het belendende vertrek de diepe, regelma tige ademhaling van de slaper had kun nen opvangen. Het was alles stil dat was tenmin ste een goed teken. Toen hoorde hij een zachte stem roe pen: „Gerrit, zijt ge daar nog?" De stem trof de dienaar, zoals ons de stem van een geliefd kind treft, dat door ziekte uitgeput, de slaap niet kan vin den. „Hier ben ik. Hoogheid wat be veelt u?" „Vul de kom met verse azijn!" „Hoe gaat het met uw hoofdpijn, Hoogheid?" „Slecht maar ga slapen, Gerrit!" „Mag ik u om vier uur wekken. Hoog heid?" „Om drie uxir hebt ge me dan niet verstaan?" De dienaar legde de handen als een smekeling op de borst en zei: „Denk toch om uw gezondheid. Hoogheid!" „De gezondheid van de Staat is van meer waarde!" Toen werd het Gerrit te machtig. „Laat de hele Staat naar de Turk lo pen. Hoogheid!" barstte hij uit: denk toch in de eerste plaats om u zelf!" Er kwam iets als een nauw merkba re glimlach op het smalle gelaat van Willem Hendrik. Hij kende zijn dienaar; daar was geen warmer vaderlander dan deze borst. Maar hij wist het zelf niet; de Prins echter met zijn buitengewone niensenkennis wist het. En zoals deze dienaar zich zou dood treuren om de dood van de Prins, zou hij het bester ven, indien de roemrijke vlag der Ze ven Provinciën voor goedonderging in de Franse stormvloed. „Walmt het nachtpitje niet?" vroeg de Prins, „neen? Nu ga dan naar bed!" Toen ging de dienaar, maar hij ging niet naar bed. Hij vleide zich met de blinde trouw van een waakhond neer voor de drempel van zijn heer, om bij de hand te zijn, als het nodig was. Zijn oor had geruchten opgevangen, dat Lo- dewijk XIV sluipmoordenaars zou zen den, om de Prins te vermoorden, en slechts over zijn lijk zouden zij de toe gang verkrijgen. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 2