^ïi-^^ „Delta Flora" trekt duizenden bezoekers: „uitstekende propaganda voor de gladiool ff 52e jaargang Vrijdag 27 juM 1979 No. 4811 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLliANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Vendhifnt ttveemaal per weekdinsdag- en vrifdagaoond SPECIALE RECHTZITTING OVER KETTING BOTSING OP HARINGVLIETBRUG Er komt voor het kantongerecht in Oud-Beijerland een speciale recht- zitting, waarop 25 automobilisten moeten verschijnen die op 15 mei op de Haringvlietbrug waren betrokken bij een enorme kettingbotsing in zeer dichte mist. Bij die botsing kwamen drie mensen om het leven en werden er 26 zwaargewond. Er klapten toen 65 personenauto's en 15 vrachtwagens op elkaar. 3 jaar VOLLEDIGE GABANTIE voor HETZELFDE GELD TIJDENS BURGEMEESTERSVACATURE DERDE WETHOUDER IN MIDDELHARNIS BACH herdenkings concert in de Grote Kerk te Middeiharnis Ingebroken in de „IVIeulblok'' Op sportvissers-boot overleden In verband met het afscheid van de burgemeester op dinsdag 31 juli a.s. zal het huisvuil dat dinsdagmiddag in Middeiharnis opgehaald wordt, die dag 's morgens opgehaald worden. INGEZONDEN: FLAKKEESSE VERHALEN Smering 1 :100 ir Ook prima stemming op de middenstandsbeurs. AQUA-PESCH. t X BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophai OOK OP VKIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - IVIIDDELHARNIS TELEFOON 01870 - 204S X LANCfEWEG 113 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELBARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Raba Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mim. Bij contract speciaal tarief. De nasleep van dit ernstige ongeluk komt dus voor het Oudbeijerlandse kanton gerecht aan de orde. De Officier van justitie mr. A. P. M. van de Stelt-de Groot heeft al aangekondigd tegen alle 25 autcwnoÈilisten dezelfde straf te zullen eisen. Ze kan maximaal driehonderd gulden boete of twee maanden hechtenis eisen. De automobilisten zullen worden gedagvaard voor het te dicht achter elkaar rijden of het in gevaar brengen van het verkeer. Drie automobilisten, tegen wie proces-verbaal is opgemaakt, moeten voor het kantongerecht te Breda verschijnen. Zij bevonden zich namelijk op het moment van de botsing op het Hellegatsplein op grondgebied van Noord-Brabant. (uit Nieuwsblad v. 4. Hoekse Waard) VINGERUNG 3- MIDDELHARNIS -TEL. 01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur -, Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau Tijdens de komende burgemeestersva cature die i.v.m. het vertrek van burg. van Es naar Maassluis a.s. woensdag begint, zal er wellicht een derde wethouder worden benoemd. Mo menteel bestaat het College uit de bur gemeester en de heren wethouders P. Krijgsman (CDA) en L. C. Kievit (PvdA) van wie laatstgenoemde als loco-bur- gemeesteï gaat functioneren. Een en ander blijkt uit het voorstel voor de raadsvergadering van volgende week donderdag, deze wethouder aan te stellen. Het is artikel 96 van de Ge meentewet, dat deze mogelijkheid schept: bij ongesteldheid, afwezig heid of onstentenis van een wethouder of ingeval een wethouder met de tij delijke waarneming van hetiburgemees- terschap belast is, wordt hij, zodra no dig, vervangen door een ander lid van de raad, door de raad aangewezen", al dus bedoeld artikel, waarvan een vol gend lid een vergoeding in het voor uitzicht stelt, „tot het bedrag van de helft van de aan het ambt verbonden wedde", wanneer de waarneming meer dan een maand onafgebroken duurt. De candidaat voor de derde wethou der wordt niet met name genoemd, maar het ligt in de lijn der verwachting dat het „blok van 9" (PvdA, CDA en WD) de politieke samenstelling van het Col lege met de WD uit zal breiden, waar uit volgt dat zij dhr F. Kersbergen als candidaat voor zullen dragen. Aankoop constructiebedrüf In de donderdagavond te houden raadsvergadering zal de raad ook wor den voorgesteld over te gaan tot aan koop van de bedrijfsruimten van het Constructiebedrijf Breston b.v. te Nieu we Tonge. Vanuit de bebouwde kom van Nieuwe Tonge verhuist dit bedrijf naar het industrieterrein buiten de be bouwde kom. Voorts zal worden voorgesteld aan het bestuur van de Chr. scholengemeen schap MAVO/HAVO een terrein in het bestemmingsplan Sommelsdijk Zuid I te verhuren voor het plaatsen van een noodschool. Restauratie gemeentehuis Tenslotte zal de raad worden voor gesteld tot restauratie van het exte rieur van het gemeentehuis, waarmee een bedrag van 870.000,gemoeid zal zijn. De Rijksdienst voor Monumen tenzorg heeft zijn medewerking toege zegd. Op zaterdag, 28 juli 1979 hoopt de Franse organist Jean-Luc SaUque een orgelconcert te geven, waarbij hij alleen werken van Johann Sebastiaan Bach zal spelen. Dit naar aanleiding van het feit, dat Bach 28 juü 1750 overleden is. De organist opent het programma met de preludium en fuga in e-moll. Dit werk van uiterlijke en innerlijke groot heid is in Bach's Leipziger tijd (1723- 1750) ontstaan. Opvallend hierbij is de strenge gebondenheid van de preludium die, van bij elkaar behorend thematisch materiaaal uitgaand, gezagsvoi uit de orgelpunt opgroeit en zich oplost in de stoutmoedigste fuga die Bach ooit ge schreven heeft. Haar driedelige vorm met het tocca- ta-achtige middendeel en een volledige herhaling (reprise) van het eerste deel (hoofddeel) toont Bach's geslaagde po ging, de onderling heterogene elemen ten van fuga-, toccata- en concertvorm geniaal te laten samensmelten. Verder staan op het programma de pastorale in F, de tweede triosonate en de koraalvoorspelen: „Komm, Gott, Schöpfer, heUige Geist" en „Vor deinen Thron tret ich hinein". De zes triosona tes schreef Bach in de jaren 1722 - 1725 als oefenstukken voor zijn zoon Wil helm Friedemann. Werken van grote es- theische waarde, welke opgebouwd zijn uit drie lijnen die zich enerzijds vrij en anderzijds door de wet van de schoon heid gebonden, naast elkaar voortbe wegen. Jean-Luc Salique besluit het pro gramma met de Fantasia en fuga in g-moU. Deze compositie ontstond om streeks 1720 in Cöthen. Eén van de meesterwerken van Bach; een fanta sie die van grote harmonische geladen heid is en een fuga die schittert in virtuositeit. Jean-Luc Saliqque werd geboren in 1947 in Annanay (Frankrijk). Hij stu deerde aan het Conservatorium te Lyon orgel, harmonie, contrapunt, fuga en improvisatie. In al deze vakken kreeg hij briljante waarderingen; voor orgel kreeg hij in 1970 een gouden medaille. In 1973 werd hij de leerUng van Prof. Michael Schneider, in zijn orgelklas aan de „Musik Hochschule" te Keulen. Daar maakte hij zich in bijzonder vertrouwd met J. S. Bach en de Duitse Romantiek. Al snel werd hij een „Reger specialist" wat tamelijk ongebruikelijk is voor een Franse organist. Hij sloot deze studie af met het behalen van het „Konzert- examen niit Auszeichmmg". Tussentijds heeft hij zich in verschil lende nationale- en internationale con coursen onderscheiden; in het bijzonder bij het Bach-concours te Leipzig. Ook geeft hij veel concerten in grote Franse steden zoals Parijs, Lyon etc. en in het buitenland in Duitsland, België en Zwitserland. Het concert begint om 8.00 utir. Kerk open om 7.30 uur, en is georganiseerd door de Stichting Kerkconcerten Goe- ree-Overflakkee. Toegangsprijs volwassenen 3, scholieren 2, OUDDORP In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in café „de Meulblok" aan de Molenblok te Ouddorp. De insluipers kwamen binnen door een van de ramen aan de achterzijde uit de sponningen te lichten. De waakhond, waarvan in Ouddorp het gerucht de ronde doet, dat hij zou zijn gedood heeft niet gealar meerd en is dan ook ongemoeid gelaten. De dief (of dieven) gingen er van door met 2800,aan geld en voor een waar de van ruim zevenhonderd gulden aan sigaretten. Een 55-jarige inwoner van Dordrecht, dhr. J. Baars, is dinsdagmiddag over leden aan boord van, het sportvissers vaartuig „de Albatros" van dhr. Elzinga te Ouddorp. De man werd getroffen door een hart aanval. Hij werd naar de aula in Oud dorp overgebracht. Naar aanleiding van Uw oproep in het vorig vrijdagnr. om te komen tot een rubriek van Flakkeese verbalen en gedichten het volgende. Meermalen heboen we in ons blad de naam gelezen van Jan Knape Mz. En waar ik dan ook mijn oor te luis teren legde, waren er in elk huis, op elke hoek, in bus, boot of trein vele loftui tingen te horen over de pennenvrucnten die geschreven waren in ons blad door Jan Knape JVIz. En niet alleen in Mid deiharnis of Sommelsdijk, maar in ge heel Flakkee staat hij bekend als die gene, die ons op zijn manier kan boei en met zijn verhalen over die goeie oude tijd. Ja, goed was die niet, maar zo ge zellig die werd doorgebracht weten de ouderen onder ons nog wel. Gezellige avonden m^et poters eten, dominospel, daar zouden veel verhalen over geschre ven kunnen worden, maar Jan Knape Mz. zou dat beter kunnen dan ik. En niet alleen in het verhalen schrij ven, maar wat zou hij ons ook niet kunnen vertellen over zijn vorige werk zaamheden. Als oud-gemeentesecreta- ris, die zijn kennis gebruikt om ons in vele aangelegenheden, in vele besturen heeft bijgestaan. Aan wie hebben we als Fiakkeeërs zoveel te danken als aan Jan Knape Mz., die zich mede inspande om ons te verlossen van die langdurige rei zen over het Haringvliet, en zich inzet te voor de Haringvlietbrug. Maar afge zien van dat alles, want er zou nog ge noeg over te schrijven zijn, vraag ik me af, welke naam er beter zou passen voor de rubriek „Flakkeese verhalen", dan ondertekend met Jan Knape Mz. Knape, namens vele abonnees verzoek ik U om dat nog eens op U te willen nemen, dat zal. zeker „Eilandennieuws" een nog betere toekomst bezorgen. U, Redaktie, bij voorbaat dank. Een abonnee. AUe YAMAHA'S zyn in voorraad van 2 tot 85 p.k. Advies-verkoop en goede reparatie: Broekweg 8 OUDDORP (Z.-H.) TeL 01878 - 2011 of 1295 Zelfs aan de buitenkant is de 22e gla- diolententoonstelling „Delta Flora" te Stellendam een kleurig geheel geworden dankzy de geste van Goerees' gemeente bestuur, de plaatsing van een zestig tal vlaggemasten met wapperende drie kleur. Ze roepen een hartelijk welkom toe aan de duizenden bezoekers die in dè ^hal een nog uitbundiger kleuren pracht te wachten staat. Dinsdagmor gen was het, na vele inspanningen van telers en organisatoren zover, dat de expositie geopend kon worden; dhr. J. P. M. de Jonge, voorzitter van de Kon. Alg. Ver. voor BloemboIIencultuur ver richtte die officiële handeling zeer van harte, de „Delta Flora" presenterend, als „een waarlijk uitstekende propagan da voor het product, de gladiool!" Goede tweede Weliswaar is de gladiool op de ex portmarkt een goede tweede na de tulp, maar er zal een niet aflatende inspan ning nodig zijn om die plaats te behou den, zo maakte dhr. de Jonge in zijn openingswoord duidelijk, om daarin ook de wegen te wijzen waarlangs prijsver betering, kwaliteitsverbetering en teelt- beheersing drie noodzakelijke ele menten bereikt zullen kunnen worden Dhr. de Jonge was er zich van be wust zich in een gezelschap van telers op glad ijs te begeven daor teeltbeheer- sing te propageren, maar z.i. is er geen andere weg om tot verbetering van de Dhr. De Wit (r) overhandigd de wisselbeker aan dhr. Lokker prijs te komen. Het sprak bijzonder tot de verbeelding dat de huidige prijzen nog op eenzelfde peil liggen als een halve eeuw' geleden: „het is met de gladiool helaas zo, dat haar aandeel in stuks groot is maar dat de prijs rela tief bescheiden is", zo constateerde dhr. de Jonge. Spr. vervolgde zijn les aan de telers: ...„wat u voor de kralen betaalt is niet het belangrijkste. Het belangrijkste is dat U een product op de markt kunt brengen dat tegen een goede prijs kan worden afgezet. Als U in dit gebied tot een goed gezamenlijk teeltplan zou kunnen komen, dat is geënt op een goede marketing, en als de afzetkana len niet in felle onderlinge concurren tie-, maar met gezonde afspraken uw gladiolen zouden afzetten, dan zullen goede prijzen zeker tot de mogelijkhe den behoren." Dhr. de Jonge „verstoutte" zich ook zich af te vragen of de geplande ten- tponstellingsdatum wel de juiste is. Overigens begreep spr. best dat dat ge daan is terwUle van een te verwachten groot bezoek van vakantiegangers, maar voor het product is het nog te vroeg in het bloeiseizoen. Niettemin kende dhr. de Jonge de expositie een grote waarde toe en hij sprak over de presentatie dan ook zijn grote waardering uit, hopend dat het bezoek dat van vorig jaar zal overtreffen. Laat seizoen. De inzenders van fraaie boeketten gladiolen en andere bloemsoorten heb ben een geweldige prestatie geleverd. Het groeiseizoen is door de lange win ter en het trage voorjaar minstens veertien dagen achter gebleven ten op zichte van vorig jaar, terwijl de ten toonstelling een week vroeger gehouden werd. Niettemin biedt de grote vismijn hal een rijk assortiment bloemen die het bekijken en bewonderen zeker de moei te waard zijn. In de overige hallen hebben de ne ringdoenden in een evengrote verschei denheid zich met hun handel geïnstal leerd. De voorz. van de Stichting Delta Flora, dhr. A. de Wit, toonde zich ove rigens zeer ingenomen met die aan wezigheid omdat ze de tentoonstelling extra interessant maken. Het is ook op de 22e Delta Flora heel plezierig toe ven. Het zijn Fiakkeeërs en overkan- ters, Europeanen en sommigen uit ver re continenten die voorbij de bloemen en de kramen trekken, 't Is weer knus op de „Delta Flora", waarvan de af levering 1979 ongetwijfeld weer ge slaagd zal mogen heten. Sommelsd^jkse dochters brengen in klederdracht kruukplaetjes aan de man t.b.v. de restauratie van het dak van de Herv. Kerk van Sommelsdyk. Morgen puzzelrit in Ouddorp. In Ouddorp wordt morgen, zaterdag de jaarlijkse ORB puzzelrit voor auto's gehouden. Inschrijven vanaf 17.30 wxr op het gem. parkeerterrein.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1