10% korting IEP en ES, oude bekenden Kostuums èn kombinaties 10 - 50% KORTING JAPONNEN vanaf 15^- JAPONNEN MET JASJE vanaf 50,- KLEDINGMAGAZIJN Voorstraat 15 SINT ANNALAND BLOUSEN vanaf 5r- Kamgaren MANTELKOSTUUMS v.a. 25r- ZOMERMANTELS 20 - 40% KORTING Tel. 01665-2490-2721 Alle niet afgeprijsde goederen ■Ml I^SW» ^Wr ^S uit de kerken Is vegetarisch eten gezond? metaal detectors GRASZAAD SILETTA bladramenas Dames, bontmantel Het Bontpaleis 100^ beloning TANDARTS JANSSEN Voor winter bloemkool- planten naaimachines V. d. VLIET- OVERBEEKE GAAT U TROUWEN felicitatie Biadz. JSltANOKs.NIBUWS" Dinsdag 24 juli 1979 SEIZOEN OPRUIMING Den Engelsman en van Driel Als de Es volop in het blad staat, is het zomer op Flakkee. Bijna als laatste van onze bomen komt hij pas in blad. Zelfs toen Holland de bruid was en de dijken bedekt leken met een fijne slui er van witte bloempjes van Meidoom en Fluitekmid, opende de Es nog maar nauwelijks zijn knoppen. Toch vind ik het een prachtige boom, met zijn gladde donker grasgroene bast met fijne te kening. 's Winters steken zijn stijve takken krachtig af tegen de lucht en al is het nog zo koud, zijn stevige knoppen ver tellen heel de winter door, dat het voor jaar in aantocht is. Het duurt inderdaad lang, voordat die knoppen opengaan, maar dan wuift hij binnen een paar weken zijn tooi van geveerde grijsgroene bladeren sierlijk in de wind. Hij blijft ook lang groen en in de herfst krijgt het blad een prachtige warme tint. Het zaad kiemt licht, in de omgeving van de boom kun je veel opslag vinden en zou je hem dan op een gunstige plek uitplanten, dan groeit hij snel op. Een gunstige plek betekent voor de Es vruchtbare grond, óf vochtig, óf kalkhoudend, en liefst allebei. In on ze vruchtbare klei wortelt hij breed en onttrekt veel vocht en voedsel aan de bodem; onder de Es groeit verder meest al niet zo veel. Eigenlijk hoort de Es thuis in de Noord- en Middeneuropese laagvlakten en heuvels, daar is hij één van Europa's grootste loofbomen. Fraxinus Excelsior, noemde Linnaeus hem dan ook. Het is ook de oerboom uit de tijd van de Ger manen, bij hen stond hij in zeer hoog aanzien; de wereldboom Ygdrasill uit de oude legenden was een Es. Een andere schoonheid op Goeree- Overflakkee waarop ik niet uitgekeken raak is de Iep. Heb je wel eens onder een grote lepeboom gestaan en aan dachtig naar boven gekeken, waar de ruwe krachtige stam zich vertakt, in meerdere, steeds fijner wordende ver takkingen? In de winter tekenen de uiteinden zich af als kantwerk tegen de lucht, nu is het daar boven in de boom een geheimzinnig gefluister van takjes en een overvloed van schemerig groen blad. De Iep die in stoere rijen onze dijken siert is de ruwe Iep ofwel de Ulmus glabra. Er bestaan wel vijf enveertig iepsoorten op de wereld en dan krioelt het nog van de kruisingen. Vroeg in de lente draagt hij bundels van kleine roodachtige bloemen, zodat hij als de zon schijnt in een rood waas gehuld schijnt te zijn. Nog voordat de bladeren verschijnen, ontstaan de zaden. kleine grappig gevormde lichtgroene schildjes, die bruin worden als ze rijp zijn en op de grond dwarrelen als het blad verschijnt. Onder gunstige omstan digheden kiemen ook deze zaden snel: na een week of acht is er al een nieuwe plant uitgegroeid. Ik heb oudere eilandbewoners wel horen zeggen, dat in vroeger jaren de iep het landschap op het eiland bepaalde. Door de watersnood van 1953 zijn er heel wat oude bomen gesneuveld en helaas wordt de iepenfamilie nog steeds bedreigd door een ramp: de iepeziekte. De ziekte is niet te bestrijden. De iepe- spintkever verspreidt die en die kever houdt ervan, vlak onder de bast gangen te graven en daar doet de schimmel Ophiostoma ulmi, welke de kever ver spreidt, zijn vernietigende werk. Vlak onder de bast vindt de voor naamste sapstroom plaats, daar wordt vocht en voedsel uit de bodem naar boven vervoerd en als de schimmel daar zijn werk heeft gedaan, zijn de kanaaltjes verstopt geraakt waardoor vocht en voedsel getransporteerd worden de sapstroom wordt geblokkeerd en dan sterft de tak en al heel gauw daarna de boom. Het is jammer dat de ziekte juist het jonge hout aantast, zo kan men niets doen om hem te beschermen. Meer dan honderd jaar oude bomen kunnen zo in één seizoen afsterven. Als de ziekte vastgesteld wordt, kan men niets meer doen dan hem rooien en vernie tigen, zodat het kwaad zich niet verder kan verspreiden, maar meestal is het dan al te laat en zijn er meerdere bo men aangetast. Wil je weten, of een iep mogelijk ziek is, kijk dan naar de groei; blijft die achter, en is het blad veel lichter dan normaal van kleur, dan kun je een ^■ak.]e afbreken en kijken of je op het breukvlak bruine puntjes ziet. En als dat het geval zou zijn, zal er iemand van Staatsbosbeheer aan te pas rnpeten komen om de ziekte vast te stellen en verdere maatregelen te nemen. Al jarenlang is men bezig, soorten Iepen te kweken, waarop de iepeziekte geen vat heeft, maar daarin is men nog steeds niet geslaagd. Op Voome worden nieuw aangeplante soorten, waarvan men dacht dat ze resistent waren, ook weer aangetast, en de iepeziekte blijft nog steeds als een dreigende wolk bo ven ons landschap hangen. Namens de Stichting Natuur- en Landschapsbescherming Goeree Overflakkee, Annemarie den HoUander-Mijs NED. HERV. KERK Aangenomen naar: Dirkslend kand. D. Dekker te Ede. Bedankt voor: Zalk en Besoyen kand. D. Dekker te Ede; Oude Tonge A. v. d. Plas te Rijssen; Driesuni' en Meerkerk J. Olie te Ltnschoten. Benoemd tot: legerpredikant G. Post te Arnemuiden; Bijstand in het pasto raat te Arnemuiden W. L. Tukker em. pred. en bijstand in het pastoraat te Wassenaar. Verjaardag: Ofschoon we als regel geen verjaardagen vermelden, doen we dit bij uitzondering bij de 85ste verjaar dag van ds. C. J. v. d. Graaf te Apel doorn. Hij m;Ocht niet alleen deze leef tijd bereiken, maar ook nog regelmatig voorgaan in de bediening des Woords. Ds. V. d. Graaf, die reeds 58 jaar in het ambt staat, begon zijn loopbaan in Kockengen op 22 mei 1921; in 1925 ver trok hij naar Ameide en in 1928 naar Nijkerk, waar hem in 1960 emeritaat werd verleend. 55 jaar predikant. Ds. J. D. van Hof em. pred. te Rotterdam staat 55 jaar in het ambt. Hij werd in 1924 predikant te Wilnis, vertrok in 1928 naar Oud Beijer- land, en stond van 1931-1966 te DeUs- haven. GEREF. KERKEN Heerenveen: Wegens groei der ge meente deze omvat thans 2300 zielen zal een derde predikantsplaats ge sticht worden. Epe: De kerkeraad heeft van gedach ten gewisseld over de zaak van het on gehuwd samenwonen. Men was van mening dat hier vragen in het geding zijn, waarop men niet altijd een pas klaar antwoord kan geven. Elk geval zal op zijn eigen merites bekeken moe ten worden. Jubileum: Een uitzonderlijk, jubileum mag de em. pred. Dr. C. J. Goslinga herdenken. De 90-jarige predikant staat 65 jaar in de ambtelijke bediening. Hij werd in 1914 predikant te Molenaars graaf, ging in 1919 naar Oosthem en diende van 1925 tot 1954 de kerk van Buitenpost. GEREF. KERKEN Vrijgemaakt. Bedankt voor: Vollenhove J. Goedhart te Zwolle, GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor: Capelle a.d. IJssel A. Moerkerken te N. Beijerland; PoortvUet A. Hofman te Scheveningen. Jubileum: Op 28 augustus a.s. zal het D.V. 50 jaar geleden zijn, dat Ds. W. C. Lamain te Grand Rapids (C) in het ambt werd bevestigd, door wijlen Ds. G. H. Kersten van Rotterdam-C. Zijn eerste gemeente was Leiden. In 1932 vertrok hij naar Rotterdam-Z., in 1943 naar Rijssen en in 1947 naar zijn tegen woordige gemeente Grand Rapids in Canada. Vegetarisme bestaat al sinds Bijbelse tijden, toen werd gezegd dat het men selijk dieet moest bestaan uit fruit, za den en noten. De oude Grieken dach ten dat het zich overgeven aan dierlijk voedsel tot verval leidde, terwijl de soldaten van het Romeinse Rijk de wereld veroverden op een dieet van brood, pap, groente en zure wijn. Tegenwoordig wordt het vermijden van vlees, gevogelte en vis in het dieet beter aanvaard om vele redenen, nl. de hoge vleesprijzen, het geloof, bezwaren tegen het doden van dieren en de zorg om het vele graan dat nodig is om de veestapel te voeden. Toch blijft het grootste deel van de wereldbevolking tot op zekere hoogte, vlees gebruiken. De definitie van vegetarisme is erg persoonlijk. Vele mensen die zich vege tariër noemen eten alleen geen rood vlees en gevogelte, maar wel vis. An deren eten geen dierlijk vlees, maar wel melkprodukten en eieren. Puristen be perken het eten strenger door alle dier lijke produkten af te wijzen. Bevat het vegetarisch dieet voldoende proteïne? Het elimineren van alle vlees- en melkprodukten kan risico's voor de ge zondheid veroorzaken. Voor energie, groei en onderhoud van de lichaams weefsels is proteïne noodzakelijk. Pro teïne kan niet zoals andere voedings stoffen in het lichaam worden opge slagen, maar moet dagelijks worden opgenomen. Alleen dierlijk voedsel ver schaft alle essentiële animo-zuren. Het complete blok omvat 22 animo-zuren, waarvan er 9 absoluut noodzakelijk zijn. De resterende kunnen in het li- cliaam worden opgenomen. Spannende vry ety dsbesteding voor jong en oud met Gratis brochure. Postbus 573 - VOORBURG TeL 070 - 867240 -A* Italiaans l'etila WIKKEN WEIDEMENGSELS OKKER'S ZADEN OOLTGENSPLAAT Tel. 01873-1692 - 1350 - 1203 unieke zomeraanbieding. Nu kopen en 20°/o korting ver dienen!! Nu eerste keus uit de nieuwe collectie. Gratis bewaren en in de winter pas betalen. Credietservice altijd mogelijk. Hoogstraat 153, Rotterdam -C, tel. 010 - 143337. Reisgeld v. 2 pers. binnen Nederland bij, koop terug. voor degene die ons hondje terugbrengt. Klein, wit glad harig, met zwart kopje, luistert naar de naam POLLY Mevr. V. d. Berg tel 01877 - 1232 PRAKTIJK gesloten van vrijdag 27 juli t/m vrijdag 10 augustus. J. v.d. Velde Chr. de Vrieslaan 43 MiddeUiamis tel. 01870 - 2264 Voor alle Topmerken ZIG-ZAG v.a. 269,— Molendijk 23-25 OOLTGENSPLAAT Tel. 01873 - 1435 Bel vroegtijdig voor het gratis M«Trr. ée VIN TeL (01114) 18 99 Hostess voor Goeree- Overflakkee en Schouwen-Oulveland Compleet proteïne-voedsei: omvat vis, vlees, gevogelte, eieren, melk en kaas. Van de plantaardige proteïnen zijn soja- bonen en erwten redelijk compleet aan animo-zuren. De proteïne-bronnen ver schillen ook in nuttig effect. Proteïne uit vlees en vis wordt het meest nuttig gebruikt en levert de meeste proteïne op in verhouding tot het aantal calo rieën. Volgens de Kellogg Nutrition Council kan een vegetarisch dieet veilig zijn als het alle soorten proteïne bevat. Ie mand die hoofdzakelijk graanprodukten, groente, noten en zaden eet, kan een voedzamer dieet creëren door de ont brekende animo-zuren aan te vullen middels bijvoeding. Men kan melk toe voegen aan een bord graanprodukten (zoals Com Flakes) of geraspte kaas aan een bonen saladt. De traditionele combinaties, zoals brood met kaas, het populaire maal van rijst met bonen of het Aziatisch dieet van rijst met stukjes vis, zijn wijs bedachte voedingsmidde len, die tekorten aan animo-zuren op heffen. Ontbreken vitaminen en mineralen in een vegetarisch dieet? Over het algemeen, hoe gevarieerder een dieet is, des te groter is de kans dat het al de voedingsstoffen bevat die het lichaam nodig heeft. Een zuiver vegetarisch dieet levert echter te weinig vitamine B, speciaal B12 dat alleen in dierlijk voedsel aanwezig is. Na vele jaren leven op zo'n dieet kunnen zich symptomen van vitamine B12 tekort openbaren, inclusief een degeneratie van het centrale zenuwstelsel. Deze vege tariërs worden aanbevolen extra vita mine B12 pillen te slikken. Ook het mineraal ijzer moet in het oog worden gehouden. Sommige vor men van ijzer worden beter geabsor beerd dan andere. De opname van ijzer uit vlees is twee- tot viermaal zo groot als uit ander voedsel. Hoewel de hoe veelheid ijzer in vegetarisch eten hoger kan zijn dan uit voedsel met vlees, wordt het niet zo efficiënt geabsorbeerd. Ei eren zijn een goede bron voor ijzer en ook het eten van voedsel met vitamine C te zamen met ijzerbronnen verhoogt de ijzer-absorbtie. Extra ijzerpillen zijn nodig voor zwangere vrouwen, ongeacht het dieet dat ze gebruiken. Vitamine D, calcium en jodium moeten ook aan het streng vegetarisch dieet worden toe gevoegd om een bevredigende voeding te waarborgen. Hoe staat het over het algemeen met de gezondheid van vegetariërs? Zij die rijk gevarieerd voedsel en melk gebruiken, ondervinden doorgaans geen problemen. Het bloed-cholesterol- gehalte van vegetariërs is meestal lager dan van niet-vegetariërs. Een vegeta risch dieet vereist echter een zorgvul dige planning om een uitgebalanceerde voeding te bereiken. Om verantwoord te leren eten kan het best een dokter, dië tist of voedingsdeskundige worden ge raadpleegd. Hij of zij kan een verstan dig en een lange tijd vol te houden eet patroon voorstellen, dat het beste is voor de individuele fysiologische en e- nergie behoeften. "O"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 2