\\'i\- ^ss Rmateurarcheolog. Ver. „de Motte trots op haar eerste boek Opruiming Orgels piano's V.4N WESTVOORNl TOT ST.-ADOLFSLAND GEMEENTE MIDDELHARNIS gewond 52e jaargang No. 4810 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Vetschifnt tweemaal per ioeekdinsdag- en vrijdagaoond De burgemeestei" dezer gemeente, de heer Joh. van Ete, is met ingang van 1 augustus 1979 benoemd tot burgemeester van de gemeente Maassluis. Ik vestig er de aandacht op, dat op 31 juM 1979, van 19.30 tot 21.00 uur, in de aula van de rijksscholengemeensohap aan de burgemeester Mijslaan te Middelhamis een bijeenkomst wordt gehouden. In die bijeenkomst zal er voor organisaties, verenigingen en bevolking de gelegenheid zijn van de burgemeester afscheid te nemen. Middelhamis, 23 juli 1979. De loco-burgemeester van Middelhamis, L. C. Kievit. V.V.V. zwemwedstrij- den in Stellendam 500.- tot 2000.- LAGER IN PRIJS VERSPUY ZN. EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Op 26 juli a.s. zal in samenwerking met de Vereniging van Be drijfsvoorlichting een DEMONSTRATIE MET LOOFTREKMACHINES georganiseerd worden. Tijd: 10.0012.00 uur. Plaats: Bedrijf van de heer D, VOGELAAR, Oost-Moersedijk, Stad aan 't Haringvliet. pootaardappelen consumptie aardappelen zaaigranen bloembollen G. JOPPE Julianaweg 84 Melissant^ Tel. 01877-1323 Zendingsdag G.Z.B. D.V.2aug.l979 De „Delta Flora'' tot zaterdagavond open Op Brouwersdam jongetje ernstig Fuiken gestolen Rotterdamse jonge man in ziekenhuis ff Rias Olivier (voorz.) presenteert het eerste exemplaar aan. burg. en mevr. van Es (nog) van Middelhamis. ingebroken terwijl bewoners sliepen POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Midd«lhamis Rek. no. 34 20 01108 ABONNEMENTSPRIJS f 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In het kader van het zomerprogram- ma van de V.V.V. Ouddorp, zijn op zaterdag 21 juli j.I. zwemwedstrijden gehouden in het Gem. verwarmd open- luchtfaad te Stellendam. Ondanks het slechte weer, met veel wind en buien, waren er toch een rede lijk aantal deelneniers(sters) aan de start gekomen. Een zwemwedstrijd, waarin de jong- sten 25 meter vrije slag zwommen en alle anderen 50 meter vrije slag. Voor de div. leeftijdsgroepen waren medailles te winnen en voor alle deelnemers(sters) was er een herinneringsvaantje. Een ex tra medaille voor de allersnelste dame en heer ging naar Conny Wielaard uit Stellendam. Zij zwom de 50 meter in 30,5 seconden en Hans JeUer uit Dirks- land deed dat in 27.7 seconden. Deze zwemwedstrijden werden geor ganiseerd door dhr. Snoey, in samen werking met Z.C. „de Stelle" en het V.V.V. Ouddorp. Na afloop werden de prijzen uitgereikt door dir. V.V.V., dhr. Hameetm.tn. Vitslagen: meisjes geb. 1970 of later: 1. Annemarie Lokker; 2. Edith Htiman; 3. Marleen Grootenboer. Jongens: 1. René Klijn; 2. Kees Jan Braber; 3. Robert Teeuwen. Geboren 69-69. Meisjes: 1. Monique de Man; 2. Annewien Soldaat; 3. Esther Tamerius. Jongens:.!. Jan Willem v. d. Boogert; 2. René Timimer; 3. Edwin Teeuwen. Geh. 66-67. Meisjes: 1. Monique de Jong; 2. Diana de Man; 3. Addy de Gast. Jongens: 1. Anton de Blok; 2. Will van Vliet; 3. Martin Jelier. Geboren 65-66. Meisjes: 1. Astrid v. Dam; 2. Marijke Heerschap; 3. Coby Boshoven. Jongens: 1. Jos Klink. Geboren '63 of eerder, dames: 1. Con ny Wielaard; ;2. mevr. Snoey; 3. mevr. Niemandsverdriet. Heren: 1. Hans Je lier; 2. Jarï Knops; 3. Walter ten Dam. op splinternieuwe orgels, (géén afgedankte 2e hands). Bij aan koop nieuw 3 maanden gratis les bank en hoofdtelefoon. Gitaren vanaf 75.- dwarsflui ten, accordeons enz. Westdijk S3, Sommelsdijk (bij bushalte en molen) Tel. 01870-4776 OUDDORP. Donderdagavond 7,3Ö uur student J. Tanis van Sommelsdijk. MELISSANT. Woensdagavond 7.30 uur ds. M. J. van Gelder van Gouda. FRIESE COÖPERATIEVE HANDELSVERENIGING VOOR ZAAIZAAD EN POOTGOED G.A. DE "Z.P.C." Op deze landelijke Zendingsdag van volgende week donderdag 2 augustus te Driebergen zullen spreken: Ds. J. de Lange, Sr. P. Arana, Ds. J. Jongerden, Ds. J. E. de Groot, Ds. J. Kommers, Ds. H. Talsma, Dhr. P. Boor - jeugdiverhaal. Ds. C. van Sliedregt, Prof. dr. C. Graaf- land. Ds. J. H. Cirkel. U kunt zich voor een bezoek aan deze dag opgeven bij de U welbekende adres sen: zie „de Zaaier" van 30 juni 1979 j.I., of bij: ik. Haag - Nieuwe Tonge, telef. 01875-1490 en dhr. R. Kleine - Ouddorp, tel. 01878-1541. I.v.m. het bestellen van de bussen is dit mogelijk tot donderdag 26 juli 1979. De vertrektijden zullen in het Eilanden-Nieuws van 31 juli a.s. vermeld worden. Het moet tocsh ook mogelijk zijn om op deze wijze van onze belangstelling blijk te doen geven op deze dag in Drie bergen. Mogen wij dan ook zeggen: Tot ziens in Driebergen? Vanmorgen om 11 uiur is de „Delta Flora" te Stellendam offi cieel geopend. Dat betekent dat vanaf vanmiddag, tot zaterdag avond halft tien het publiek er welkom is. Gisteravond hebben we er alvast wat rondgekeken om te constateren dat er in de bloe- menhal weer stevig werd gewerkt om alles op tijd in gereedheid te brengen. Er werd daar niet alleen hard- maar ook kunstzinnig ge werkt om de bezoekers het meest optimale te kunnen laten zien. Ook in de hallen waar het be drijfsleven zich presenteart, was het tot in de kleine uurtjes van nacht een drukte van belang en ook daar wordt de bezoeker een zo grote verscheidenheid van in teressante aanbiedingen gepresen teerd dat het zeker ook in die afdelingen plezierig toeven zal zijn. Er worden andermaal enkele tienduizenden bezoekers ver wacht; de „Delta Flora" wacht op ze; men is er welkom. De openingstijden zijn: vandaag dinsdag tot 10 uur 's avonds en voorts woensdag, donderdag en vrijdag van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds, zaterdag, de laatste tentoonstellingsdag van 10 uur 's morgens tot half tien 's avonds. OUDDORP Een 4-jarig ventje uit Goitida dat met zijn ouders in een kampeerwagen langs de Brouwersdam verbleef is j.I. woens dag zeer ernstig gewond geraakt. Bij het lopend oversteken van de hoofdrijbaan werd het ventje, dat onvoldoende op het verkeer had gelet, door een naderende Mercedes personenwagen gegrepen. De ze wagen werd bestuurd door een in woner uit Katwijk. Het ventje werd in zorgwekkende toestand, met ernstig hoofdletsel naar het Rotterdamse Dijk- zigt-ziekenhuis vervoerd. Aanvankelijk leek de toestand vrij hopeloos maar in middels is er een keer ten goede ge komen. DIRKSLAND De heer M. Suurd heeft vorige week moeten constateren dat van hem 4 uit staande fuiken zijn gestolen. De fuiken stonden in de Boezem en in de zgn. „Put Van Strijuk" op het Dierickse Gors. Wie iets van de diefstal heeft bemerkt, ge lieve de politie daarvan in kennis te stellen. Een jongeman uit Rotterdam, W. L. is in de nacht van zondag op maandag bij Stellendam met zijn auto, een Ford Ercort, tegen een afrastering terechtge komen. Vervolgens schoot de wagen enkele tientallen meters door de berm om tenslotte in de sloot te belsinden. De jongeman moest met verwondingen in het ziekenhuis te Dirksland worden op genomen. MELISÖANT Ophalen oud papier. Morgen (woens dag) avond wordt weer oud papier op gehaald. Graag gebundeld gereed zet ten s.v.p. OOLTGENSPLAAT Extra kerkdienst. Woensdag 25 juli des nam. 7.30 uur zal voor de Ger. Ge meente voorgaan ds. A. Moerkerken te Nieuw-BeijerlandL Zo trots als een jonge vader zijn eerstgeborene laat zien, zo apetrots pre senteerde Rias Olivier vrijdagmiadag het kersverse boek „Van Westvoome tot St. Adolfsland", het welhaast vol maakte geesteskind van het bestuur van de jubilerende amateurarcheologen- ver. „de Motte". Het boek bevat van de eerste tot de laatste regel waardevolle informatie over zoals de ondertitel zegt historische verkenningen op Goeree-OverflaKkee, enerzijds weten- schappeiyk, maar anderzijds populair ge schreven zodat het boek interessant ge worden is voor een groter publiek dan alleen de direct geïnteresseerden in de door de Motte" gepleegde opgravingen. Het verschijnt in een beperkte op lage van 1500 exemplaren en degene die aanschaf van het waardevolle boek overweegt moet daar zeker niet mee wachten. Een advertentie elders in dit nummer vertelt hoe men zich van een exemplaar a 29,50 kan verzekeren. De lezers van het boek zullen met ons van mening zijn dat het boek is samen gesteld uit erg knappe artikelen en fo to's waarvoor de schrijvers en de ma kers een groot compliment verdienen. Dan .doelen we met name op de bij dragen van hen die zich „amateur" noe men, zoals de oud-Ouddorper Klaas Kastelein, Rias Oüvier, de voorz. van de Motte, de Ouddorper Pauw Heer schap en de oud-Ouddorper Hans Klep per wier pennevruchten we met be wondering gelezen hebben; groots!! Waarmee we uiteraard niets te kort willen doen aan de artikelen van de „professionals", zoals van Prof. van Rummelen, de bekende Ir J. A. Trimpe Burger, drs. A. Peddemors, dhr. C. Hoek, hoofd van de Oudheidkimdige dienst van Rotterdam en van dhr. Klok, gem. archivaris van Den Briel. De omslag van het boek werd verzorgd door Rien Poortvliet. Geen wonder dan ook dat dhr. Olivier ietwat verrukt was toen hij vrijdagmiddag het boek presenteerde. Dat gebeurde in een bijeenkomst ten gemeentehuize van Middelhamis, waar voor o.a. de Colleges van de 4 eUande- lijke gemeenten waren genood. Zij im mers hebben elk in hun eigen gemeente de voorstellen gedaan en verdedigd om ,,de Motte" t.b.v. de uitgave van dit boek een subsidie te verstrekken. Het vuile werk gedaan „De Motte heeft het vuüe werk ge daan waarvan de prachtige producten de lezer op een presenteerblaadje wor den aangeboden" zo constateerde burg. van Es van Middelhamis in een inlei dend woord en kort en goed komt het daar helemaal op neer. In weer en wind hebben de leden van de Motte in de flakkeese grond gegraven waarbij Middelhamis' burgemeestersvrouwe zich niet onbetuigd liet om de opgegraven scherven vervolgens heel nauwkeurig te reinigen, te restaureren waar nodig en te inventariseren. Er zijn in de voor bije tien jaar de meest waardevolle vondsten gedaan waardoor veel meer als ooit tevoren bekend geworden is over de vroege geschiedenis van West voome en St. Adolfsland, het huidige Goeree-Overflakkee. Burg. van Es meende dan ook vrijdagmiddag bij de feestelijke jubileumbijeenkomst voor al die inspanningen een hartelijk dank- woord te mogen spreken uit naam van de hele flakkeese bevolking. Enthousiasme Het enthousiasme waarmee de Motte bestuurderen en leden de voorbije tien jaar bezig zijn geweest is ook het boek terug te vinden; ook dat werd met be zieling samengevat met het doel voor ogen ook het boek te laten functioneren in het streven de bevolking meer oud- heidkim.dig-minded te maken. „De Mot te" is daarom trots op het ledenbestand van bijna tweehonderd waarmee de basis is gelegd van waaruit kan worden gewerkt. Voorzitter Olivier maakte met grote instemming gewag van dat groei ende ledental temeer omdat er nog zo veel werk op „de Motte" (en haar leden) wacht ook zonder dat de spade wordt gehanteerd, waarbij de streekbeschrij- ving het meest in het oog springt. In 't kort belichtte dhr. Olivier de spannin gen die aan de geboorte van het boek vooraf waren gegaan. „De Motte" wat is een bestaan van tien jaar gerekend naar de vele eeuwen voor ons mocht niet worden opgeblazen maar haar werk mocht evenmin worden gekleineerd, maar dankzij veler medewerking is het boek ontstaan dat ieder hogelijk te vreden stelt. Zelfs met de omslag toon de dhr. OUvier zich content. Rien Poortvliet tekende een boer die, tegen 't decor van de kasteelheuvel van „Spreeuwenstein" te Ouddorp in zijn grond een losse scherf vindt en die met ??5??;???vffiT;':^^i^:'< een duidelijke interesse bekijkt, zoals ook „de Motte" leden eik gevonden scherf je met een liefelijke blik begoeleri. Door dhr. Hoek, een van de medew^er- kers, Hoofd van de oudheidkundige dienst van Rotterdam werd tenslotte een korte boekbespreking gegeven, waarin hij nog- eens benadrmcte van hoe grote waarde het boek geacht mag worden als informatiebron over de verre historie, geput uit de werkzaamheden m.b.t. de archeologie, de geologie en uit de archieven. Dhr. Hoek kende het boek een „logische" oipzet toe en hij zag het als een natuurlijke voortzetting van de verslagen die „de Motte" van iiaar be vindingen heeft uitgebracht. Hij kon Goeree-Overflakkee dan ook hartelijk complimenteren met het bezit van deze prachtige uitgave. Het zou ons te ver voeren en teveel studie vereisen om in het kort een ver antwoorde bespreking van de inhoud te geyen. De samenstellers hebben hun bij dragen evenmin in „een dag en een voormiddag" samengesteld en we zou den met het weergeven van korte flit sen wellicht tekort doen aan hun in spanningen en de opzet van de artikelen wellicht hier en daar geweld aandoen. We volstaan met andermaal onze be wondering uit te spreken over de kwa liteit ervan, met inbegrip van de foto's en de tekeningen. De artikelen hande len o.m. over de vondsten uit de Ro meinse tijd die indertijd in Goeree wer den gedaan; de laatste 4000 jaar van de geologische geschiedenis van Goeree- Overflakkee, een artikel „van zand naar klei" waarin Klaas Kastelein zijn be vindingen weergeeft over het „omzet ten", van landbouwgronden in Ouddorp, voorts, een artikel over de pre- en proto historie, een artikel over de dialecten en een over de haaygemet^n op Goeree en het uitmijnen daarvan. Er is een artikel over de Heren van Voorne en hun heer lijkheid, een over de tonputten van Som melsdijk en Goedereede en een artikel over de geschiedenis van het Fort Prins Frederik te Ooltgensplaat, stuk voor stuk wel gedocumenteerd en zeer le zenswaardig. Voor de samenstelling van het boek werd een redactiecommissie gevormd, waarvan Ing. H. C. R. Ariese te Middel hamis voorzitter was. Dhr. Ariese bood als symbolische handeling het eerste exemplaar aan aan dhr. Olivier, die ver volgens een exemplaar aanbood aan de aanwezige vertegenwoordigers van de gemeenten en zij die aan de samenstel ling van het boek hebben meegewerkt. MELISSANT Kerkdienst. Donderdagavond a.s. om half acht hoopt voor de Ger. Gemeente in Nederland alhier voor te gaan Ds. van Straalen uit Bameveld. OUDDORP In de woning van de fam. Verduin aan de Wilhelminaweg is ingebroken, terwijl de bewoners sliepen. De inbraak moet gepleegd zijn in de nacht van za terdag op zondag tussen 2 en half ze ven. Er wordt uit de woning een bedrag van vijfhonderd gulden vermist.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1