DAMESMODE HERENMODE BRABER'S •11 EHUIS DIrksland jeugd hoekje Loonbedrijf T. Vroegiiiileweij S Zii. b.v. UcU twee mammoet combines .^IliANDEN-NIK W g^ Vrijdag 20 juU 1979 SERIE DAMES JAPONNEN ƒ25,- Alle niet afgeprijsde JAPONNEN VOOR HALVE PRIJZEN Dames rokken - blouses - pullovers - pantalons VOOR WEGGEEFPRIJZEN HEREN VRIJETIJDS PAKKEN. v.af 7S^ SERIE HEREN KOSTUUMS v.af 125^ Op alle niet afgeprijsde kostuums nu 125,korting. Partij overhemden van 45^- nu voor 21,75 Verder op alle geruite overhemden 25% korting U slaagt nu nog voordeliger in Tapijt tegels, pracht kwaliteit 50 X 50 van 12,50 voor 7,50 TAPIJT 400 breed reeds vanaf 75,- p. mtr WOLLEN TAPIJT, 400 breed van f 225,- nu voor 189,50 inclusief gelegd. Pracht slaapkamertapijt 400 br. van 113^ nu voor 39,50 In overgordijnen en vitrage's zeer voordelige aanbiedingen ook in kamerhoog. HET KIIKVENSTER MIDDELHARNIS OPRUIMING biik cp kerk en samen isvlng Richtingen of modaliteiten De miaden-orthodoxie Verlinksing Dat de Nederlandse Hervormde Kerk een kerk is waarin verschillende rich tingen broederlijk (nu ja, broederlijk...) naast elkaar bestaan kan iedereen be kend zijn. Eigenlijk mag ik dat zo niet zeggen. Want volgens grote groepen in de kerk mogen we hier het woord „rich tingen" niet gebruiken,maar moeten we spreken over „modaüteiten". Bij rich tingen denken we aan heel verschillen de, vaak volkora'Bn tegenstrijdige op vattingen, bij modaüteiten aan ver schillende kanten van één zaak. Rich tingen kunnen in een belijdende kerk niet bestaan, want de waarheid is één, maar modaliteiten wel, want die éne waarheid is veelkleurig. Hoe het ook zij, de Hervormde Kerk heeft één en dezelfde belijdenis, en die belijdenis is keurig omschreven in de kerkorde. De kerk belijdt in gemeen schap met de belijdenis der vaderen en die belijdenis der vaderen omvat de be lijdenisgeschriften van de Oude Kerk en de Drie Formulieren van Enigheid uit de tijd van de Reformatie. Maar deze belijdenis heeft lang niet voor alle le den, predikanten en hoogleraren het zelfde gezag, en allen geven er ook niet dezelfde interpretatie aan. Vandaar dat er in de Hervormde Kerk zeer uiteen lopende meningen naast elkaar bestaan. Voorheen en dan denk ik aan de vooroorlogse jaren kon men de ver schillende richtingen vrij nauwkeurig in kaart brengen. Daar was de Gere formeerde Bond, de Confessionele Ver eniging. Men kende ethischen en vrij zinnigen. Maar de verschillende blok ken waren goed van elkaar te onder scheiden. Na de oorlog is er onder invloed van de politiek (de doorbraak) maar vooral ook van de nieuwe theologie, niet zó veel duidelijkheid meer. De grenzen tussen de richtingen zijn wat vloeiender geworden en men kan niet zo gemakke lijk meer etiketjes plakken als dat vroe ger het geval was. In grote lijnen komt het hierop neer dat we ter rechterzijde nog altijd de Gereformeerde Bond aan- treffen, die een zesde gedeelte van de predikantsplaatsen bezet, aan de lin kerkant de vrijzinnigheid, die ook op een zesde kan worden geschat en alles wat zich daartussen bevindt noemen we dan de „midden-orthodoxie", een groep die wat vloeiend is zowel naar links als naar rechts. Het is namelijk al tijd de vraag of de steeds kleiner wor dende groep „confessionelen" tot de midden-orthodoxie of tot de Ger. Bond moes worden gerekend en aan de andere zijde zijn er rechts-vrijzinnigen, die weinig verschil vertonen met de middengroep. Ik kwam eigenlijk tot dit verhaal doordat Trouw van 16 juli me nogeens herinnerde aan het feit dat de term „midden-orthodoxie" in de wereld ge komen is doordat Prof. Dr H. Berkhof deze voor het eerst heeft gebruikt. Reeds in 1951 schreef hij zijn nog altijd bekende boekje „Crisis der midden-or thodoxie". Berkhof zelf had nooit verwacht dat deze naam zo'n lang leven beschoren zou zijn. Hij wilde er alleen maar mee aanduiden de grote groep in de Her vormde Kerk die zich bevond tussen de twee „uitersten", Ger. Bond en Vrij zinnigheid. Hoewel Berkhof zelf duidelijk tot deze groep behoort en ook door velen be schouwd wordt als de woordvoerder van de midden-orthodoxie (en door zijn aanhangers zelfs als de stem van de hele Hervormde Kerk) wees hij in het bewuste boekje reeds op de gevaren die de midden-orthodoxie bedreigden. Hij zegt zelf in een recent artikel dat dus door Trouw werd overgenomen: „Toen mijn boekje verscheen had ik het gevoeldat die groepering te arrogant werd en tegelijk aan evangelische diep gang ging verliezen. Dat was dubbel ge vaarlijk omdat zij wat voor de hand lag 'in hoge mate het beleid in de Hervormde Kerk bepaalde. Intussen is er theologisch heel. wat veranderd voor- HALLO JONGELUI, we zullen proberen nog even een jeugdhoekje te fabriceren voor we met vakantie gaan. Want oom Ko gaat ook met vakantie, en dat doet 'ie! Alleen weet hij niet zo best waar naar toe, want er zijn zoveel tips binnengekomen, en dat zijn ze! O.a.: „Daarna zijn we naar Valkenburg geweest, naar de flu- wele grot. Dat was prachtig. Oom Ko, bent u ook wel eens üi een grot ge weest? Nou, zo niet, dan moet u het maar eens vlug doen in de vakantie, want de grotten zijn prachtig". Een vol gende spreekt meer naar het hart van oom Ko: „Nee, vakantieplannen heb ik nog niet gemaakt. Ik heb helemaal geen zin om met vakantie te gaan ook. Ik blijf lekker thuis dit jaar". Een ander schrijft: „Ik vind het goed dat u ook vakantie neemt en dat de raadsels dan niet doorgaan. Wij hebben dan vrij en u ook". Er zijn ook harde werkers: „Ik heb 9 weken vakantie. Dat is dus lek ker lang. Als je de hele vakantie zomaar een beetje rondslentert, vind ik niet leuk. Daarom vind ik het fijn dat ik kan werken Ik heb het al een w^eek ge daan". Weet dus niet wat te doen, of niets, of werken, of naar de grotten; ik weet het echt nog niet, maar we zullen wel zien. Eerst nu het nieuwe raadsel. Dat is dan JULIRAADSEL 3 8-66-23 als dit is in de man, is de wijs heid in de kan. 57-41-19-51-25-36 persoon met wie men vertrouwelijk omgaat (M). 44-33 betekent „zo de Heere wil en wij leven" (afkorting). 65-76-6-14-30-46-5-45-16-74-12-22 bad plaats in N.-Holland. 37-1 Hare Majesteit (afk.). 72-20-62-31-56-17 soort balspel. 11-49 Nederlandse Spoorwegen (afk) 4-59-43-28 wees dit in het verkeer! 3-67 heden. 64-10-39-71 vervoermiddel. 73-35-61-13-29-58-24 hier moeten we allemaal op bezuinigen. 40-70-27-38-32 angst. 47-21-34-48-68 gehechtheid, ook wel hu welijk. 69-55-9-18-7-42-63 onderaardse ruimte in een berg. 50-26-15-75-53-54 neerslag. 60-2-52 rivier in Nederland Het geheel bestaat uit 76 letters en vormt een gedeelte uit een gedicht van P. C. Boutens. Jullie,weten de bedoe ling. Eerst 76 cijfers naast elkaar, en daaronder of er boven de korresponde- rende letters invullen. Succes! De PRIJSWINNAARS. Er zijn deze maand veel prijzen toe te kennen. Ze zijn eerlijk verdiend. Hier volgen ze dan: Andrea van Dijk, DIrksland Annette Harinck, Goes Carolien Harinck, Goes José Koppenaal, Ooltgensplaat Connie Nieuwenhuize, Yerseke Simone Voortman, Ouddorp EUy Voortman, Ouddorp Corrie Vroegindeweij, Ochten Anne v. d. Welle, Sommelsdijk Het kan zijn dat i.v.m. de vakantie de al omdat Barth niet meer die domine rende invloed heeft van toen. Maar zo'n brede middenstroming is er nog altijd, al denk Uc dat ze in die kwart-eeuw nogal naar links is opgeschoven". Ik vind dat nogal een bekentenis in de mond of liever, uit de pen van een zo vooraanstaand man als Berkhof! Te moeten zeggen dat je eigen groep al verloor aan diepgang en dat ze nu, na 25 jaar, steeds verder naar links, is opgeschoven. Nu, daarvan zien we de bewijzen in de hele kerk, Maar of alle geestverwanten van Berkhof dat ook als een verontrustende zaak beschouwen is natuurlijk een tweede. In ieder geval heeft de hele Barthi- aanse theologie, die zo'n sterke invloed op de midden-orthodoxie heeft uitge oefend, veler prediking uitgehold, en: als onvermijdelijk gevolg, de kerken doen leeglopen. Waarnemer. verzending van de prijzen stagneert. Oom Ko zal verzoeken om ze z.sp.m. te versturen. JARIGEN, Er met eerst nog wat recht gezet worden. In de krant van 29 juni heeft oom Ko een ernstige fout gemaakt. Niet Tineke van Rossum was op 5 juli jarig, maar Cora. Oom Ko had verkeerd ge lezen, vandaar de fout, waar Cora op attendeerde. Mijn excuus hoor! Mis schien willen de raadselmakkers ook Cora nog een kaartje sturen? We geven nu nog de jarigen in de maand juli, dit met het oog op de vakantie. Cora van Rossum, Charlotte de Bour bonlaan 6 3708 CC Zeist. 23 juli Hans van Gurp, Ie Zuid-Boutweg 1, Ooltgensplaat. 25 juli Anja Joppe, Wilhelminalaan 3, 3247 AS Dirksland. 26 juli Liesbeth Boshoven, Schiekamp- singel 8, 3202 XB Spijkenisse. 27 juli Ingrid Tuinenburg, Doetinchem-. sestraat 32, 3241 AA Middelharnis. 13 juli Marga v. d. Doel, Koninglnne- laan 14, 3244 BG Nieuwe Tonge. Allemaal van harte gefeliciteerd, en we hopen dat jullie allemaal een goede en prettige dag mogen hebben. Ook de ouders gelukgewenst met de jarigen. Dat de Heere geeft dat jullie nog vele jaren deze dag mogen herdenken. Als alle vrienden en vriendinnen weer een kaartje willen sturen, dan zal dat zeer zeker op prijs woirden gesteld! Het extra juni-raadsel gaf veel vari aties te zien, waaronder bijzonder aar dige oplossingen. Slechts één was juist, maar we hebben de overige ook voor goed gerekend. Het was erg leuk, en we zullen proberen in de toekomst nog iets dergelijks te plaatsen. BRIEFWISSELING. Bea van Oorschot, Den Bommel. Je bent dus lekker aan het verdienen Bea? Dat is flink, kan je zelf de vakantie kosten betalen. Of maak je die niet? Je rapport ziet er anders goed uit hoor. Als jehet zo houden kan, is er geen vuiltje aan de lucht. Je gaat dus nu naar de tweede van Havo. Gefeliciteerd hoor. Eerst maar wat frisse krachten opdoen in de vakantie, en dan maar goed aanpakken. Je hebt laten zien dat je het kan, en dan is het, lijkt mij, niet zo moeilijk om het zo te houden. Sterk te hoor! José Koppenaal, Ooltgensplaat. Wat een verjaardag heb je gehad José. Zo veel kadoos heeft oom Ko nog nooit ge had hoor. Geweldig vind ik het. Maar het mooiste ervan is, dat je er echt blij mee bent. Want dan hebben ook je ouders een fijne dag gehad. Je rapport ziet er ook goed uit, maar je zal er nog wat aan moeten trekken, vooral reke nen en taal. Met een beetje goede wil haal je dat wel in. Na de vakantie maar eens extra aandacht aan besteden José, kan je wel hoor! Anja Mierop, Ouddorp. Een brief met bloemetjes, een boek, nestkastje, nestje met eitjes en ik meen van konijntjes. Leuk hoor. Heb je mooi getekend. En wat een fijne brief heb je geschreven, Anja! Leuk zeg dat je dat mooie boekje zelf hebt verdiend. Dan heb je er nog meer plezier van, dan dat je zoiets krijgt. Ik vind er niet zoveel aan, aan zo'n „buffelhuid-kluif". Heb veel liever een lekker stukje vlees. Maar Barrie kan er toch maar lekker op kluiven hé. Het is al mooi weer, Anja! Firma Steenbergen B.V. te Klaas waal maakte er verleden week een feestje van, toen vertegenwoordiger J. de Jong twe;e gigantische maaidorsers afleverde bij het Agrarisch Loonbedrijf T. Vroegindeweij Zonen te Middel harnis. Het zijn namelijk de twee eer ste van dit type en daarmee de groot ste combines die Nederland kent. De twee giganten zijn uitgerust met een 6-cylinder Diesel motor en zij zijn voorzien van de meest moderne en praktische snufjes op dit gebied. Er is een stofvrije en geluidsarme cabine, voorzien van air-conditioning en met een bijzondere effectieve stoel voor de machinst. Tevens is er in de cabine een paneel met controlelampjes. Het al of niet goed functioneren van elk draai end onderdeel van de combine is vanaf de chauffeursstoel af te lezen en de bestuurder kan bij elke hapering snel ingrijpen, zodat er geen tijd verloren gaat. Vanaf zijn zitplaats kan de machinist de maaidlepte regelen zowel als de stand van de afvoerpijp, hetgeen vooral bijzonder belangrijk is voor het lossen van graszaad. De graantank heeft een inhoud van 6500 liter; de zwaarte van een wagen- vracht. De maalbreedte is gesteld voor Ne derland op 5.40 meter. Deze zou kunnen worden verbreed tot 7.50 meter, maar daarvoor zijn in Nederland de percelen niet groot genoeg en meestal het gewas te zwaar. De capaciteit, op een maalbreedte van 5.40 meter is 2,5 ha. per uur. Ook nieuw op dit gebied is de stro- hakselaar, die het stro erg kort maakt, zodat het werk daarna, het ploegen, zeer vergemakkelijkt wordt. Verwacht kan worden, dat het alle maal optimaal zal functioneren. Dhr. Vroedindeweij (leunend op z'n fiets) wordt met de aankoop gelukgewenst. Twee giganten werden vrijdag overgedragen door fa. Steenbergen aan Vroegindeweij Zn. BV te Middelharnis Omdat het de eerste twee waren, die van eigenaar verwisselden, ging het er mir of meer officieel toe. Het bedriif Vroeff- indeweij ziet hiermee zijn machineparkuitgebreid, naast de 18 zware kranen ende vele machines en werktuieen de landbouw betreffende. wcnviuigcu, ue Marga v. d. Doel, Nieuwe Tonge. Jam mer Marga, het was net te laat om op tijd je verjaardag in de krant te zetten. Het is nu w,el achteraf, maar de oplos sing van ons raadsel no. 2 was „beter laat dan nooit". Jullie hebben maar een fijne dag gehad met de meester. Het is een hele tijd hè, 25 jaar trouwe dienst. Ook nog meegelopen met de avondvier daagse in Middelharnis. Wat een pres tatie, ik durf het zelfs niet te proberen, Marga! Hartelijk dank voor je fotootje hoor! Een fijne brief heb je geschreven. Jan Keyzer, Hendrik Ido Ambacht. Nog gefeliciteerd met de verjaardag van Jaco. Oom had het kimnen weten, maar kan niet alles bijhouden. Het werd wel een fijne verjaardag voor hem, Jan. En natuurlijk ook een dagje uitgeweest. Er zullen nog wel meer van die gezellige dagjes komen. Want je gaat zeker ook nog „de hort" op? Of blijf je dicht bij huis? Je hebt dus het „morgengoud" ook gezien? Mooi is dat hé. Nog maar eens over doen Jan! Loes Klop, Hendrik Ido Ambacht. Wat de gestelde vragen betreft Loes, die zijn gelukkig gunstig te beantwoorden. Met oom Ko gaat het goed; met zijn wederhelft beter, en met de rest van het gezin best. Wat wil een mens nog meer dan gezondheid, Loes! Kan jij het ook schrijven. Alleen heb jij nog geen wederhelft, maar die heb je zo. Ook dat horen we dan wel. Je hebt inmiddels de week in het kamp er al opzitten. Zal wel aangenamer geweest zijn als het kamp waar oom Ko in de oorlog ver bleef. Maar dat was geen „vakantie kamp"! Welterusten Loes! Marjoleen de Visser, Middelharnis. Die meester had even een goede dag Marjoleen. Zo'n maaimachine zou ik niet blijmee zijn, maar een splinter nieuwe fiets lijkt me geweldig om die zomaar te krijgen. Ik hoop dat die mees ter mooi weer heeft om de fiets te pro beren, dan hebben wij het ook. Het nieuwe hoofd is nog famiUe? Je bent zelf ook druk aan 't fietsen zeker. Moet je nu pakken hoor. Allemaal de groe ten, hé. Lenie Lodder, Sommelsdijk. Dat is erg dom van je Lenie om je te laten ver branden. Moet je erg voorzichtig mee zijn hoor. Je hebt ook de Zeelandbrug van onder wezen bekijken; zal niet zo veel aan te zien zijn. Maar zo'n boot tochtje lijkt me erg leuk. En dan heb ben jullie nog feest gevierd omdat moe der thuis kwam. Kan ik me voorstellen. En wat zal je moeder veel te vertellen hebben Lenie. 't Was baie fijn, mar nie doen meer nie. Zo, dat was het dan voorlopig We gaan nu vakantie houden. We zullen hopen dat we na de vakantie weer kun nen^ verder gaan. Dan hebben we er al lemaal weer veel zin in, en dan gaat het ook weer beter. Op verzoek van José Koppenaal nog een dankbetuiging. „Hierbij wil ik alle raadselvrien dinnetjes bedanken voor al de kaar ten die ik heb gehad. Ik vond ze erg mooi. josé Koppenaal. ALLEMAAL de hartelijke groeten en een onvergetelijke vakantie toegewenst van jullie OOM KO.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 6