qn-t^vr zal volgende week weer bewondering wekken.... Echtpaar uit Oude Tonge ver- daclit van handel in marihuana t Automobielen-verkoophal 52e jaargang Vrijdag 20 juJi 1979 No. 4809 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-H0L1.ANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschifta tweemaal per voeékdinsdag- en vrijdagavond ik Gladiolenexpositie groeit naar steeds groter faam X BEZOEKT ONZE l LANGEWEG 113 GARAGE KNöPS OOK OP VRIJDAGAVOND l MIDDELHARNIS t TELEFOON 01870-2043 Nieuwe stopborden per 1 oktober Telefoon maniak hoort vrouwen uit Hiernaast de nieuwe 85 pk van Yamaha. AQUA-PESCH. INGEZONDEN: „Oud mannetje'' Uw huls verkopen? TAIVIBOER ir Partij ter waarde van een miljoen aangetroffen Gevraagd t.b.v. flakkees woordenboek: flakkeese woorden, gedichten en verhalen INGEZONDEN: Kruukplaetjes of kruuplaetjes, met of zonder k.? Uw huis verkopen? TAIVIBOER POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Raba Middelharnis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. LTA FLORA" Jammer voor die Flakkeeërs en die Randstedelingen die nu in den vreem de verblijven, vtrant ze zullen volgende week de „Delta Flora" moeten missen! Dat evenement van geur en fleur wordt dinsdag a.s. weer officieel open gesteld voor tientallen duizenden be zoekers die de bloemenweelde in de hal van de Gem. visafslag van nabij komen bewonderen. Bloemen van een ongekende schoonheid staan er dagen lang te pronk, daartoe uitverkoren en zorgzaam grootgebracht door yverige telers en door een aantal landelöke Veilingen; particulieren en instellingen die weliswaar handelen om den brode, maar die op de Delta Flora sportief wedy veren in wie de schoonste bren gen zal Zo gaat dat al twee en twintig jaar lang, steeds excelsior, want ook de „Delta Flora" begon in de knop om tot een expositie van landelijke faam te ontluiken! Veel telerskennis en veel or ganisatietalent ligt daaraan ten grond slag, maar m,eer nog de charme van de gladiool en zoveel andere schoonlieden die prachtig geschikt de bezoekers zul len strelen. De gladiool is een uniek mooie bloem al ziet de Flalckeeër dat nauwelijks meer omdat op de velden de bloem weggesneden wordt voor ze zich in volle, glorie kan ontplooien. Op de „Delta Flora" evenwel mogen ze on gehinderd zichzelf zijn, de Carmens en de Oscars, de Pink Sensations, de Friendships en de Reine de Hollande en zoveel andere varianten meer, geraffi neerd tentoongesteld door arrangeur Kok van Andel en zijn medewerkers en medewerksters die daarmee in korte tijd een monsterkarwei verrichtten. Vis heeft ogenschijnlijk niets met bloemen gemeen, alléén wel het feit dat ze allebei koelte behoeven. De gemeen telijke vismijn, geschoond van de aller laatste visschub, is daarom een ideale ruim,te om de verse bloemen dagenlang goed te houden. De hal is van origine een koele ruimte en de vorig jaar op gedane ervaring heeft geleerd dat het nauwelijks beter kan! Toen kwamen dan ook zo'n dertigduizend mensen naar het evenement van wie er nauwelijks één spijt zal hebben gehad want wat zich aan het oog voltrok was wonderschoon voor leek en kenner. Traditioneel zal aan de bloementen- toonstelling ook een beurs verbonden zijn waarop tal van ondernemers hun artikelen exposeren. Ook daar wordt het heel plezierig toeven want ook de exposanten leven naar „de beurs" toe en halen dat in huis-wat de bezoeker het meest aan zal spreken. De twee hal len lijken dan ook één groot warenhuis waarin een optimaal sfeertje heerst en waarin een optimaal assortiment gebo den wordt. Ook in deze hallen was hét vorig jaar een drukte van belang, zo danig zelfs dat de organisatie heeft be sloten de gangpaden tot 3 meter te ver breden. Parkeerruimte is er weer volop, dankzij de medewerking van Domeinen die er geen bezwaar tegen maakt dat haar grond als parkeerruimte wordt ge bruikt. Duizenden auto's zullen tegelijk een plaats kunnen vinden. Wie met het openbaar vervoer komt hoeft de af stand van de halte Stellendam naar de expositie niet wandelend te overbrug gen. Er zal een busje pendelen waarvan men gratis gebruik kan maken. De bezoeker zal bemerken dat de „Delta Flora" niet een louter Flakkeese aangelegenheid is. De inzenders van de fraaie boeketten komen overal uit het land, evenals dat met de bezoekers het geval zal zijn. Men hoort op de „Delta Flora" meerdere talen en dialecten spre ken en ook dat inaakt het al gezellig. Er vinden ontmoetingen plaats van mensen die elkaar In jaren niet hebben gezien, kortom, de „Delta Flora" is een gebeu ren dat Flaiikee niet meer zou kunnen m.issen. Dinsdagmiddag om 13.00 uur gaat de tentoonstelling weer officieel van start, geopend door dihr. J. P. M. de Jonge, voorzitter van de Koninklijke Vereni ging voor BloemboUencultuur, een ken ner, want voor alles blijft de „Delta Flora" voor de gladiolen- en bloemen- kwekers een hoogst serieuze aangele genheid. Er vinden keuringen plaats waaraan de meest grote waarde wordt gehecht. Achter de feestelijke bloemen- facade gaat de werkelijkheid van de bloementeler schuil. Voor hem is het niet alleen maar een erezaak de wissel- beker of een van de hogere prijzen te winnen, het gaaat hem om zijn boter ham die beter belegd wordt naarmate de kwahteit van zijn product hoger is. Vorig jaar ging er voor 60 miljoen aan gladiolenknollen de grenzen over. De „Delta Flora" kan helpen dat cijfer nog omhoog te stuwen. Tot ziens op de „Delta Flora" Minister Tuijnman heeft de provin ciale en gemeentebesturen laten weten, dat -het nieuwe achthoekige verkeers bord, dat aangeeft dat men voor een voorrangskruising of -weg moet stop pen, met ingang van 1 oktober a.s. van kracht zal worden. Het nieuwe rode bord met in witte letters het woord stop erop, zal het thans geldende ronde bord met omge keerde driehoek en het woord stop gaan vervangen. Het nieuwe achthoekige bord is in andere Europese landen al in gebruik. Om verwarring bij de weggebruikers te voorkómen is het zaak, dat de oude en de nieuwe borden zo kort mogelijk naast elkaar in gebruik zijn. Het stre ven is de gehele operatie ter vervan ging van de oude borden in twee weken tijds uit te voeren. Een ministeriële beschikking, waar in staat dat de oude borden met ingang van 15 oktober hun geldigheid ver liezen, is in voorbereiding. Reeds in januari werd de komst van het nieuwe stopbord aangekondigd. Er moest ge wacht worden totdat alle wegbeheer ders hun bestellingen konden doen bij de fabrikanten, zodat alle oude stop borden in het gehele land in een korte periode kunnen worden vervangen. De groepscommandanten in de regio Goere-Overflakkee maken het volgende bekend: De laatste tijd komen nogal wat mel dingen binnen van vrouwen die via hun telefoon door een man worden lastig gevallen. Deze man stelt zich voor als assis tent van een ter plaatse gevestigde huisarts. Nadat hij het vertrouwen van de vrouw heeft gewonnen richt hij een aantal vragen tot de vrouw. Hij ver telt dan een studie te maken over het gebruik van de pil en alles wat daarmee samenhangt. Wat hiermee bedoeld wordt zal een ieder duidelijk zijn. Wel kan worden gezegd dat het gesprek zich niet beperkt tot het pilgebruik. Gebleken is dat deze man niets, maar dan ook niets met enig huisarts te ma ken heeft. Men heeft te doen met een telefoonmaniak, die zelf beter naar de huisarts kan gaan. Vrouwen, die wel benaderd zijn door die man maar dat nog niet hebben ge meld worden verzocht dat alsnog te doen. Het zal U duidelijk zijn dat de politie U in deze het advies moge geven niet op een en ander in te gaan. Geef de maniak geen kans U uit te horen. De gezamenlijke groepscommandanten. Advies-verkoop en goede reparatie: Broekweg 8 OUDDORP (Z.-H.) Tel. 01878-1295 of 2011 Showroom 8-20 uur ook zaterdag Met koeien van letters staan deze woorden boven het raadsverslag van Oostflakkee in het nummer van 17 juli 1979. Hoe komt de verslaggever er bij om hiervan een blikvanger te maken? Beseft hij niet hoe denigrerend dit is voor de bejaarde mens? Foei, dit is ver beneden het peil van uw krant! Het wordt in het verslag niet dui delijk of deze terminologie door de raad is gebezigd. De aanhalingstekens geven wel dat vermoeden. Hoe het echter ook zij, het is een grote misvatting om deze woorden zó te publiceren. Ik hoop, dat de verslag gever ook een hoge leeftijd mag be reiken, alleen al om dan tot de ont dekking te komen hoe het voor een bejaarde klinkt om als „oud mannetje" te worden betiteld! Amsterdam N. van der Weide Naschrift: Het was inderdaad een ge zegde van een van de raadsleden die dat overigens meer complimenteus en waarderend dan kleinerend bedoelde. Red. De politie van Nieuwerkerk aan de IJssel heeft j.l. dinsdag de liand ge legd op een party van ruim zeshonderd kilo marihuana die was opgeslagen in een werkplaats in het onder voornoem de politiegroep ressorterende Zevenhui zen. Het aldaar gevestigde bedryfje staat op naam van de Oude Xongse mevr. A. P. B. G. (51). zy en haar echtgenoot, de 53-jarige H. A. B. wer den dinsdagmorgen in alle vroegte door de politie van Oude Xonge van bed gelicht. Het echtpaar vestigde zich enkele ja ren geleden te Oude Tonge. Aan de Capelleweg lieten zij een riant buiten huis bouwen, een stijlvolle villa met een grote paardenstal. De man staat dan ook als ponnyfokker te boek. Voorts handelt hij in alle mogelijke goederen die variëeren van landbouwgereedschap pen tot voedingsmiddelen. Het bedrijfje in Zevenhuizen staat te boek als een fabriek van schroeven en bouten. Ge bleken is dat de gearresteerde ook be trekkingen heeft met het staatje Liech tenstein. B. is al eerder verdacht van handel in verdovende middelen. Hij werd al eens eerder aangehouden maar tot een ver dere vervolging is het toen niet geko men. Wel werd in zijn woning toen een vuurwapen aangetroffen. De arrestatie van dinsdagmorgen werd door een on derzoek in 's mans woning gevolgd maar daarbij werd geen grammetje van het verboden spul aangetroffen. De zes honderd kilo's die in Zevenhuizen werden gevonden waren opgeslagen in containers; het spul heeft een verkoop waarde vari een miljoen gulden. De recherche is bezig met een uitvoe rig onderzoek waarbij geprobeerd wordt te achterhalen of het echtpaar zelfstan dig opereerde of deel uitmaakt van een grotere groep. Dinsdag werden zij inge sloten in Nieuwerkerk aan de IJssel. Het echtpaar heeft meerdere kinderen. Ejlandennieuws van 6 juli 1.1. heeft verklapt, dat ik de auteur ben van de Flakkeese tekst, die voorkomt op de zakken, waarin de koekjes aan de man worden gebracht ten bate van het her stel van het dak van de Nederlands Hervormde Kerk te Sommelsdijk. Het is goed dat dit verklapt is, want nu wist men bij wie men wezen moest met zijn kritiek. De kritiek gewerd mij van bevriende zijde, en omdat er misschien hier en daar op het eiland dezelfde kritiek leeft, vraag ik de redactie van Eilan- dennieuws om enige plaatsruimte voor uitleg. Mijn bevriende criticus schrijft mij, dat in het woord „kruukplaetje" naar zijn mening de k overbodig is, het zijn „kruuplaetjes". Hij legt mij nog nader uit dat een „kruuke" vroeger gebruikt werd door de landarbeiders om water mee naar 't land te nemen voor de koffie. We bevinden ons beide in goed gezel schap, mijn criticus en ik, wat ik nader ga uitleggen. Vooraf zeg ik, dat het „kruukplaetje" niets uitstaande heeft met de kruik, die de landarbeiders vroe ger mee naar het land droegen. In 1955 kwam er bij Van Gorkum Comp. N.V., G. A. Hak en D. H. J. Brakke te Assen een boek van de pers van de hand van Dr. H. C. Landheer: „Het dialect van Overflakkee, met een vocabularium." En daarop doe ik een beroep. In het vocabularium vind ik: „kruukplaetje". Zie kruuplaetje. „kruuplaetje (1), soort koekje, in koe- kepan gebakken van bloem, suiker en bo ter, soms met wat kaneel; gebakken kruuplaetjes. Ook kruukplaetje. Verou derd." De (1) beduidt dat de klemtoon op de eerste lettergreep valt. Mijn criticus en ik hebben dus beiden gelijk en de oplossing is zeer eenvoudig. Het dialect van ons Flakke - Goeree en Ouddorp blijven hier buiten beschou wing, die dorpen zijn eeuwenlang van Flakkee gescheiden geweest - heeft per dorp geringe verschillen, die vaak alleen door een goed en deskundig opmerker kunnen worden waargenomen. Dr. Land heer zal daar ook wel moeite mee heb ben gehad toen hij zijn studie schreef en zijn vocabularium samenstelde. Ik heb het in de pan gebakken koek je nooit anders horen noemen dan een „kruukplaetje" met een duidelijke k erin. Het koekje is vermoedelijk vroeger een „kruudplaetje geweest vanwege de ka neel er in. Die d is wellicht hier en daar verloren gegaan en elders weer vervan gen door een k. Men zal mij moeten toe geven, dat het woord met een k gemak kelijker in de mond ligt dan zonder die letter. Vandaar dat ik de voorkeur ge geven heb aan het „kruukpléetje." Klank verschuivingen zijn een normaal ver schijnsel in een levende taal. Of Dr. Landheer het bij het rechte eind had toen hij twintig jaar geleden al bij het woord aantekende „verouderd" betwijfel ik zeer. Want de „kruukplaet- Soms zitten ze ongevraagd in de post, zo'n echt Flakkees gedichtje of een door een Flakkeeër geschreven sappig verhaal en meestal hebben ze prompt een plaatsje in de krant gekregen, maar nu, nu vragen we erom Heel graag zouaen we onze lezerskring willen activeren tot het schryven van verhaaltjes in t' Flakkees, tot het schry- ven van gedichten of tot het insturen van echt Flakeese woorden, want aan die medewerking bestaat momenteel grote behoefte. In Vlissingen is mevr. v.d. Broecke-de Man bezig aan het sa menstelling van een Flakkees woorden boek en zouden we daarom niet de grootst mogeiyke medewerking aan ver aan verlenen In het verleden kende onze krant de door dhr. F. den Eerzamen geschreven rubriek „Folklore en Taal", welke ru briek een schat aan informatie ovei het Goereese dialect heeft gegeven. Door de jaren heen verschenen er in de krant meerdere pennevruchten in het dialect maar een wat georgaiseerd bezig zijn bleef helaas achterwege. We zouaen daar nu toe op willen roepen, al zijn we ons ervan bewust dat de vacan- tieperiode daarvoor niet het meest ge schikte moment is. Het begin moge mis- schiien wat moeilijk zijn, we stellen ons ervan voor dat het toch een aardig lo pende rubriek kan worden, waarmee we de eerstkomende maanden bezig hopen te zijn. Er schuilt talent genoeg onder onze lezers, dat hebben meerderen al ge toond. Neem de schrijver van de Grijs- oordse schetsen zomaar op eigen ini tiatief begonnen en U hebt een dui delijk voorbeeld hoe iemand spontaan tot schrijven komt. Er zijn in het flak keese zo veel volksverhalen dat het jammer zou zijn wanneer die met de tijd verloren zouden gaan. We willen dan ook graag de krant beschikbaar stellen om als verzamelplaats van aller lei echt flakkeese verhalen en uitdruk kingen te fungeren. Men schrome niet de pen ter hand te nemen, ook al wordt het schrijverstalent gemist. Ter redactie zal het worden bijgepunt vooraleer het zal worden gepubliceerd. Mevr, Soldaat-Poortvliet uit Dirks- land opent deze week met een gedicht dat ze zelf schreef. Het is kostelijk om te lezen en waardevol genoeg om het te bewaren. Wanneer U niet tot schrijven komt maar wel informatie hebt dan ko- jes" worden nog regelmatig gebakken door ou,de en jonge vrouwen. Ze worden je dan trots gepresenteerd met de me dedeling „zelfgebakken!" Aan het door Dr. Landheer vermel de recept hapert ook wel iets. Voor „boter" moet men lezen „varkensreu zel". De varkensreuzel was vroeger de boter van de gewone man: „kussebut- ter", afgeleid van „kuus", dat is var ken. Voorts vermeldt hij„soms wat ka neel". Dat „soms" is glad mis, zonder kaneel geen echte „kruukplaetjes". En ik heb ze het liefst met reuzel klaar gemaakt, maar met „boter" gaat het ook. De reuzel is als smeersel voor de boterham helaas in discrediet geraakt. De aktie voor de reparatie van het dak der Hervormde Kerk van ons dorp heeft een drankhandelaar op het idee gebracht om „kruukplaetjeslikeur" in de handel te brengen. Na de „koffieko- kertjes-bitter moet ik de vinding toe juichen, want Flakkee heeft er weer iets eigens mee bij gekregen. Het re cept van de „kruukplaetjes-likeur ver klap ik niet, ze bevat in elk geval geen varkensreuzel. Jan Knape Mzn. Sommelsdijk, 16 juli 1979. men wij graag bij U langs om het uit uw eigen mond te noteren! U doet toch mee Het gedicht van mevr. SSoldaat luidt als volgt: FLAKKEESE BALLADE: Daer was een boer hier op Flakkee die was soliandoalig riek. Hie weunde op een groate stee zo onder aan den diek. Hie was een groate sterke vent. Trok overal nae toe. Mar thuus, daer was 'n o zo mak, Want thuus daer zat z'n moe. In moe was baes, dat zag je zo In 't zeiuitje was gedwee. Al was 'een nog zo'n groaten boer Mit nog zo'n groate stea Trouwe nee, dat kon toch niet, Dat vond z'n moe niet goed. In ruusje mit z'n moe, o nee daervoor had 'n geen moed. Zo wier 'n ouwer, bleef alleen Tot moe d'r hoad neerlei. Hie trok der noe nog meer op uut Geen die der wat van zei. lens was een weer in Rotterdam, Zat in een fijn kaffee. Toen hie een meisje zitte zag Zo zie je der gie'n twee. Hie keek naer heur in ze keek vrom Mar blieë keek ze niet. Ze zocht der heêle tasje leeg der portemenee was kwiet. Wat doe je dan as goeie man Je helpt dan uut de noad. Uut dankbaerheid ging ze toen mee Zo kwaSn hie in de boat. Ze was mar amper twintig jaer. Hie veertig in wat meer. Hie was verliefd als noait te voor, Z'n harte dee een zeer. Ze was zo moai, ze was zo lief Nog noait was hie zo riek. Hie kocht van aoles voor die schat, Van Uefde was hie ziek. Mar 't meisje dat wou meer dan geld Ze wou de heêle stee. Ze trouwde mit d'n rieken boer, Gieng mee toen naer Flakkee. D'r vrienden lachten om de grap. „Je komt wel gauw weerom". „Ja", zei ze mit een valse lach: „Je weet ik bin niet dom". „Na één, twee jaartjes is het uit. Dan ben ik weduwvrouw. Met heel veel geld en heel veel goed, Dan heb Ik wat ik wou." Mar och, 't gieng anders dan je docht, De boer was iezersterk. Ze had plezier in geld gezocht, Mar wat ze kreeg was werk. In ouwer, ouwer wier de boer, Heur tied gieng oak voorbie. Ze was de vuuf tig gepasseerd. Toen was ze ednd'Ujk vrie. Ze had een stee, ze had veul goud, der vrienden was ze kwiet. Voor 't stadse leven veul te oud. Dat was het eind van 't lied. Zo zie je wat de jonkheid doet, Komt wel 'ns anders uut. Beseft dat het niet altied gaet. Wat j' in je jeugd besluut

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1