Jan Visseren Jan Troost Bart Wesdijk Industrieterrein in best. pian Oostplaat kost f 40,-- per m „Onder de Oranjevlag" PPI1 hf flflll IQ leerzame bezigheid. Zit je ene maat met lange tanden en slikt de ander zi|n brood door zonder kauwen? Vast, dat dat geen brood is van 'n Echte Bakker. Zit u beter met kos- 9^611 DiOUU telijk Echte Bakkersbrood, maatgevend voor elke tafel, schaftlokaal en directiekeet! RAAD iVIIDDELHARNIS: Zoeken naar verdronken duikers DE VISSTERFTE OP DE GREVELINGEN De theorie van de heer H. Schot voorzitter van de vereniging van aalvissers op de Grevelingen, dat de dode platvis, die hij in zijn fui ken aantrof, slachtoffer waren van het zuurstofgebrek, veroorzaakt door het spuien van zout water op het Grevelingenmeer is nu ook door Rijkswaterstaat overgeno men. Morgen^ woensdag de laatste Holle Bolle Dag in Sommelsdijk Deel raad IVliddelharnis gereserveerd tegen over Ambtenaar bijzondere controle Anfercoliecte 1979 EEN 8NSEKTEN- VANGER madi. 8 ^ILANDSN-NIÉUWer Dinsdag 10 juli 1979. ^BiH ^^k ^ft Hi^k ^ft^k Btf tf^k i4& All "t' 'if i'i'-^a^^^^^^ifiitiitnl^S In zijn vergadering van donderdag avond heeft de gemeenteraad van Mid- deliiarnis de kostprijs van industrie- grond in het bestemmingsplan op 40, per m2 vastgesteld. Desgevraagd kon de raadsvoorzitter burg. Joh. van Es mee delen dat er 5 gegadigden voor de aan koop van grond zijn. Momenteel is geen bouwrijpe grond beschikbaar maar er is al wel een groot gedeelte in ge- meentelijkbezit. Bovendien werden weer twee percelen aan dat bezit toegevoegd door aankoop van de Hoogwelgeboren Vrouwe A. E. Willson Pepper-Jonk vrouw van Tets. De grond is gelegen aan de Dwars- weg en zal vooralsnog niet tot industrie- grond worden bestemd. De aankoopprijs bedraagt 3,50 per m2. Desgevraagd liet weth. Kievit weten dat de pachters niet het „eerstgeboorte-recht" hebben omdat de grond in een goedgekeurd bestemm.ingsplan ligt. Deheer Joppe had n.l. gevraagd of de pachters niet het eerst voor aankoop in aanmerking ko men. Dat bleek ten dezen niet het ge val. Vergroting van de aula De aula op de begraafplaats te Mid- delharnis zal worden uitgebreid. De raad stelde daartoe een crediet van 74000, beschikbaar. Er zal meer ruimte komen voor het opstellen van de baar en er komt een aparte ruimte voor de identi ficatie en de verzorging van drenkelin gen en verkeersslachtoffers en het evt. verrichten van sectie bij twijfelachtige doodsoorzaak. Het was dhr. v. d. Ketterij die wees op de wenselijkheid t.z.t. meer stoelen te plaatsen en dat was bij dhr. P. Tig- gelman wat tegen het zere been: „voor Middelhamis wordt zelfs naar meer stoelen gevraagd maar in Stad hebben we niet eens een dak boven ons hoofd", zo stipte hij aan. Het was de mede Stadtenaar T. Arensman die reageerde: „...als we er voldoende middelen voor hadden dan zou ik in Stad ook een aula wensen die klinkt als een klok". Echter vroeg dhr. Arensman zich de wenselijk heid van een aula af omdat het Herv. Verenigingsgebouw, waarvan ieder ge bruik mag maken, slechts op een steen worp afstand van het kerkhof staat. „Meer dan mee te willen lopen moeten we letten op de noodzakelijkheid van een voorziening", vond dhr. Arensman. „Er zijn er die vanuit het huis begra ven en die op het kerkhof nog willen spreken; die mensen ontbreekt het aan elke accomodatie", stelde dhr. Tiggel- man vast. Nadrukkelijk ontkende hij te pleiten voor een groep die geen ker kelijke bindingen heeft en die misschien niet het gebruik van een kerkelijk ver- eningingsgebouw zou wensen. „Als er in Stad aan 't Haringvliet wer kelijk behoefte aan een aula is dan heeft dat zeker onze steun", bood dhr. v. d. Ketterij aan. Stadtenaar Arensman ontkende vooralsnog die behoefte: „het zou mij tenminste erg verbazen als dat inderdaad uit een onderzoek naar voren zou komen". Subsidieaanvragen afgewezen Twee subsidieaanvragen werden door de raad afgewezen. De Nieuwe Tongse voetbalver. NTW verwacht voor het lopende jaar een niet weg te cijferen tekort waarom een subsidie van 3000, werd gevraagd. De Commissie die een en ander tevoren beoordeelde meent echter dat afwijzend moet worden be schikt omdat de buitensport al voldoen de wordt gesubsidieerd in de vorm van gemeentelijke investeringen in de vorm van velden en gebouwen. De raad wees het verzoek dan ook af. Ook afgewezen werd de aanvrage van de wijkgroep Middelhamis Zuid. Die had een eenmalige subsidie van 2500,gevraagd voor de aanschaf van buiten-spel materiaal bij de peuter speelzaal aan de Meidoomstraat. De Commissie die het verzoek beoordeelde vond de aanvrage echter te weinig toe gelicht. Ook attendeerde de Commissie erop dat de gemeente voor dit jaar al een bedrag heeft geraamd van 17.500,reden waarom de Commissie meende dat het verzoek niet kan wor den gehonoreerd. De raad was het daar geheel mee eens. Wel werd een subsidieaanvrage van „De Brugh" gehonoreerd met de toe kenning van een eenmalige bijdrage van 7500,Dhr. de Vries trachtte er 10.000,van te maken maar de raad bleek daar niet voor te voelen. „De Brugh" houdt zich bezig met de recre atie van de geestelijk gehandicapte pu pillen van Hernesseroord. De Flakkeese gemeentebesturen hebben 0,50 et. per hoofd beschikbaar gesteld welk bedrag t.b.v. de bouw van een eigen vakantie- veblijf zal worden aangewend. Aanschaf reinigingsauto Voor de aanschaf van een nieuwe vuilniswagen werd een crediet van 177.000,beschikbaar gesteld. Het was voor een enkeling uit de raad nog eens aanleiding het te hebben over het nu nög gevolgde systeem - afvoer naar Bavel - en de mogelijkheid gebruik te maken van de diensten van de Verbran- dingscentrale Rijnmond- Dat laatste wordt geprefereerd door het College, met grote instemming van dhr. P. Tig- gelman die krachtig waarschuwde te gen de mogelijke gevolgen van de vuil- stort. Hij vond het niet eerlijk tegeno ver de nakomende generaties omdat die wellicht nog eens geconfronteerd zullen worden met de kwalijke gevolgen er van. Duikers van de Marine uit Den Hel der hebben in de nabijheid van Scha- rendijke, op het Grevelingenmeer ge zocht naar de lichamen van twee ver dronken duikers, de Gebroeders Storm, waarvan de eerste, Corstiaan afkom stig uit Monster en de tweede Pieter uit Roosendaal, op 19 september 1976 verdronken, toen zij na een duik om de plantengroei op de bodem van de Grevelingen te bezichtigen, niet meer boven water kwamen. Hun stoffelijke resten werden nooit gevonden. Twee andere duikers, die op Pinkster maandag ongeveer op dezelfde plaats doken beweren nu, dat zij twee licha men in het water hadden gezien. Zij waren daarover zo ontdaan, dat zij hun hobby verder op die dag in de steek lieten en naar huis gingen zonder di rect melding te doen, van wat zij had den gezien. Eerst later hebben zij aan vrienden het een en ander verteld en zo kwam het verhaal in Scharendijke terecht, waar men zich herinnerde, dat nog altijd de duikers van september 1976 (de gebroeders Storm) niet waren ge vonden, ofschoon men er toen wel vier dagen naar had gezocht, zelfs met pro fessionele duikers van het Engelse le ger uit Rijnland. Ook dit keer werd niets gevonden en Maar aan het verzoek om dat spuien te staken zoals door de aalvissers is ge vraagd, wordt niet voldaan. Dr. P. H. Nienhuis, hoofd van de Grevelingenwerkgroep van het Delta Instituut voor hydrobiologisch onder zoek vindt dat het met de sterfte mo menteel nogal mee valt, hij vindt dat er niet dramatisch over moet worden ge daan. Het zuurstofgebrek schijnt zich alleen te kunnen voor doen op plaatsen in het Grevelingenmeer die meer dan 8 meter diep zijn, dat is slecht een kleine opper vlakte, vergeleken bij het geheel en dan alleen nog omdat er in de Noordzee sprake was van een wisselend zoutge halte. Een vis, die zuurstof gebrek krijgt zal altijd naar andere betere plaatsen uitwijken, dat uitwijken is alleen on mogelijk voor vissen die in een fuik te recht komen, alleen die vissen zullen dus dood worden aangetroffen is de me ning van ir. A. P. Vos, hoofd van de af deling waterhuishouding van Rijkswa terstaat Zeeland. Het was op zichzelf toch al een niet ingeschat gegeven, dat zes jaar na de afsluiting, het Grevelingenmeer nog zo zout was, dat veel zoutwaterfauna in leven bleef. In 1978 was echter sprake van een laag zoutgehalte dat men door spuien weer op peil heeft gebracht. Men wil dat peil handhaven, net zo lang tot beslist wordt, dat de Grevelin gen zout blijft of zoet wordt. Men geeft er dus de voorkeur aan, de Brouwerssluis open te houden om het water in beweging te houden. Op die plaatsen, waar door verschil in gelaagdheid van het water, de zuurstof- toevoer is afgesloten, zal die afsluiting worden doorbroken, bij een flinke wind eventueel in samenwerking met lagere temperaturen. In een klein gedeelte van het Greve lingenmeer kan het zuurstofgebrek, dus nog wel tot september of oktober voort duren, mits er vroeger een zomerstorm opsteekt. Ook hier geldt, al doende leert men, de ondervinding die men op deze manier opdoet kan leiden tot het al of niet nemen van maatregelen in de toekomst. THOLEN Fysiotherapeut. Ad van den Berge slaagde te Vlissingen aan de Acade mie voor Fysiotherapie voor het examen fysiotherapeut. Waterbouwkunde. Aan de H.T.S. te Dordrecht behaalde Rien van Zetten het einddiploma Weg- en Waterbouwkunde. Bouwkunde. W. van Eelsacker en B. Geuze behaalden aan de R.K.-M.T.S. te Bergen op Zoom het diploma voor Bouwkunde. W. Aamoudse behaalde het diploma Werktuigkunde. Bisamratten. Op het eiland Tholen en St. Philipsland zijn er in de maand juni 26 bisamratten gevangen. Op Tho len 22 en op St. Philipsland 4. Geslaagd. Aan de Pedagogische Aca demie De Vossenberg te Oudenbosch slaagde Elisabeth Goorden. men is nu begonnen na te gaan, wie het verhaal heeft verteld c.q. welke perso nen op Pinksteren lichamen in het wa ter zouden hebben gezien. De operatie gebeurde van het vaar tuig van de Rijkspolitie uit Willemstad, de R.P. 9. Morgen, woensdag, zal in Sommels dijk al weer de laatste Holle Bolle Dag van het seizoen worden gehouden. De Middenstandsver. „Sommelsdijk" lijkt heel tevreden te kunnen zijn over het verloop van de dagen die veel publiek naar het Sommelsdijkse hebben getrok ken. Stuk voor stuk hebben de deelne mers zich ingespannen om. met wat origineels tevoorschijn te komen en meerderen zijn daar goed in geslaagd. De sfeer was prima en de politie die we kiekten had dan ook geen andere taak dan de gezellig rondkijkende men sen vriendelijk terug te groeten en bij de slager een- aangeboden balletje te nuttigen. Een deel van de raad van Middelhar- nis, met name de PvdA-fractie en dhr. de Vries hebben in de j.l. donderdag avond gehouden raadsvergadering hun reserves kenbaar gemaakt tegen de voor gestelde aanstelling van een ambtenaar bijzondere controle. Deze zal zich - zo werd in de toelichting gemeld - bezig gaan houden me de sociale recherche teneinde het misbruik van sociale voor zieningen op te sporen. De betreffende ambtenaar is reeds in dienst van de gemeente Goedereede; voor een bedrag van 9165,zou ook Middelhamis van de diensten van deze ter zake gespecia liseerde ambtenaar gebruik kunnen ma ken. Het begrip „recherche" stond deze en gene wat tegen, met name ook dhr. Hoogzand, al stelde hij tegelijkertijd vast dat de sociale wetgeving niet zonder controle kan, omdat er helaas mensen zijn die er misbruik van maken. Dhr. Hoogzand schertste over de PvdA en FNV veronderstelling dat het met bet misbruik wel mee zou vallen: „niet de VVD is het grootste gevaar voor de so ciale wetgeving, maar het vervloekte misbruik!" stelde dhr. Hoogzand vast. Dhr. de Vries schuwde ook enige controle niet maar het guig hem te ver die in handen van een rechercheur te leggen. Hij meende dat de eigen ambte naren het best die taak kon worden toevertrouwd en van hem dan ook geen instemming met het voorstel. Als enige verklaarde dhr. de Vries zich tegen. Het „tegen" leek ook dhr. P. Tiggel- man (PvdA) voor in de mond te liggen, maar hij slikte het toch maar in. Het was hem genoeg tot grote voorzichtig heid bij de uitvoering van de controle te manen omdat het juist de groep aan de laagste kant van het leven is die op de sociale voorzieningen is aangew^ezen. „Meestal zijn ze onvrijwillig buiten het arbeidsproces geraakt", bezag dhr. Tig- gelman, daarmee duidelijk makend dat het hem moeilijk viel zo'n ambtenaar te accepteren. Dhr. Tiggelman zag dan ook meer heil in het opsporen van be lastingfraudes die z.i. op veel groter schaal plaats vinden: „Minister Altaeda moest het uitgebrachte rapport maar eens openbaar maken", vond dhr. Tig gelman. „Beter van niet", vond daarop dhr. Kersbergen, „het rapport zou een leerboek zijn hoe de belastingen te ont duiken!" Primair helpen Weth. P. Krijgsman die de vragen beantwoordde maakte duidelijk dat de sociale wetgeving er primair is om de mensen die dat nodig hebben de helpen de hand te bieden en het deed dhr. Krijgsman genoegen te kunnen wijzen MIDDELHARNIS: De opbrengst bedraagt: Middelhamis 2.145,25 Sommelsdijk 1.455,52 Nieuwe Tonge 1.006,35 Stad aan 't Haringvliet 542,50 Totaal 5.149,62 25»/o van dit mooie bedrag wordt ver deeld aan de verenigingen in de ge meente, welke aktief aan de collecte hebben deelgenomen. 75''/o komt ten goede aan het Anjer fonds, dat financiële steun verleent aan de verenigingen, stichtingen en an dere organisaties ter bevordering van de aktiviteiten op het gebied van we tenschap, kunst en cultuur. Ook in deze gemeente zijn voor dat werk door het Anjerfonds bijdragen verleend. op de goede gang van zaken op de afd. Sociale Zaken. Dhr. Krijgsman kon de bezwaarden uit de raad de verzekering geven dat de aan te stellen ambtenaar uit hoofde van zijn vroegere politie ambt bijzonder tactisch te werk gaat en niet eerder dan na verkregen opdracht in actie komt. "Er zijn voldoende vei- ligheden ingebouwd", verzekerde dhr. Krijgsman; „...iemand die eerlijk is heeft niets te vrezen maar wanneer er uitwassen zijn zullen we in kunnen grijpen". De raad ging accoord, minus dhr. de Vries die de controle bij de eigen ambtenaren wilde laten. Als ze van de winter niet allemaal doodgevroren zijn, en waarschijnlijk is dat niet het geval, komen binnenkort weer zwermen zoemende insekten ons het leven zuur maken in slaap- en woonkamer. Maar er is goede hoop, ook voor hen die geen chemische ver- delgingsmiddelen in hun slaapkamer tolereren, om deze lastpakken komende zomer het hoofd te bieden: de Insect- trap. Deze bestaat uit een lichtbron om de insekten aan te trekken en een elec- trische bron om ze uit te schakelen. Het apparaat is samengesteld uit een TL-buis die een diffuus zacht licht uit straalt, omgeven door een rooster onder stroom. Zwakstroom wel te verstaan, maar voor de arme insekten toch nog te sterk (minder dan 2 milli-ampère). Zo dra ze er op gaan zitten, krijgen ze zo'n oplawaai dat ze meteen verkoold naar beneden vallen. In een bakje dat daar speciaal voor bestemd is. De insect-trap kan zowel binnen als buiten worden gebruikt, als u er ten minste geen ander licht bij aansteekt. Hij is verkrijgbaar in drie maten, naar gelang de grootte van het vertrek waar voor u hem wilt gebruiken. TERVOLiGVERHAAL door L. Penning Uitgeverij W. M. den Hertog 21 De ogen van de spion gingen speurend door de ruimte. Toen ontdekten ze in de hoek der kamer het zwarte laken. En in de mening, dat de luitenant al licht onder dat laken verborgen was, nam hij de luchter in de hand, en rukte het laken weg. Daar lag de dode, met gesloten ogen, de handen op de borst gevouwen, de stille majesteit des doods op het gelaat. De kolonel bukte zich. „De man is dood!" zei hij op langza me toon. „Ik heb het immers gezegd, dat hij buiten uw bereik is!" hernam de schout, „hij is gevallen voor vrijheid en recht!" Het was een ogenblik stil in het ver trek, doch daar buiten klonk het gejoel der soldaten. Huisdeuren, die niet spoe dig werden geopend, werden ingetrapt; men hoorde het gerinkel van brekende ruiten, het geschreeuw van kinderen, het woeste geblaf van honden, het angst- gehuil van verschrikte vrouwen, en door die chaos heen de rustige ratelslag van de nachtwacht. Toen zei de kolonel: „We missen de regimentsvlag van de Friese muske tiers ik wil u vragen, mijnheer, waar die vlag is?" „Ik hoop, dat ze u nooit in handen valt!" klonk het antwoord. De kolonel richtte zich in zijn volle lengte op. „Ik verkies een onderdaniger toon." „Ik ben uw onderdaan niet." „Stop hem in 't torengat!" zei Pieter- sen, „dan zal de vent wel bescheidener worden!" „Op mijn woord van eer!" bulderde de kolonel: „ik zal het doen, als ge niet direct zegt, waar de vlag is!" Toen zei de schout: „Ik weet ze niet!" „En als gij ze wist?" „Dan zou ik een even grote spitsboef zijn als die verrader, die u als uw scha duw volgt, indien ik het geheim ver ried." „Heb ik 't niet gezegd?" stoof Pieter- sen op. ,,0, ik ken dat ras! 't is een Geu- zenzoon; dat volk moet gebroken wor den, want buigen wil het niet!" Geen vijf minuten later doorschreed de schout te midden van een gewapen de patrouille, de handen geboeid, de dorpsstraat. Teunis zag het, 't Was voor hem een onverdragelijk gezicht, en zonder zich om de gevolgen te bekreunen, sprong hij tussen de soldaten in, om zijn ge liefde meester te bevrijden, totdat de harde stomp van een geweerkolf tegen zijn borst hem achterover deed tuimelen. De schout was niet eens de tijd ge gund, zijn zuster vaarwel te zeggen.Zij was hem nagesneld, toen het rumoer in de gang haar aandacht had getrokken, maar een ruiter had haar met de punt van de sabel teruggehouden, en be schonken als hij was, zou de woesteling haar doorstoken hebben, indien zij niet terug was getreden. De meeste soldaten waren half of heel beschonken. Zij hadden in de „Vergul de Arend" enige fusten sterke drank gevonden; zij vulden er hun storm- hoeden mee, en dronken de jenever als water. De kolonel liet dat alles begaan; de soldaat moest tóch ook wat hebben voor zijn moeite. Het werd een woest lawaai in de huizen en op straat, en de dorpers vluchtten weg: het veld in, ach ter heggen en struiken, in de greppels der korenvelden, naar het bos, om aan de Franse furie te ontsnappen. Doch de oude nachtwacht kon het verschrikkelijke toneel niet uit het even wicht stoten. Hij had de ronde te doen, en deed ze, onbekommerd om hetgeen er voorviel. Zijn ratel sloeg; zijn trillende stem klonk uit boven het geloei, en hij riep door de nacht: „Een heeft de klok. De klok heeft één! Die God bewaart, Is wel bewaard!" „Zul je met dat geleuter eens ophou den?" schreeuwde een dronken sol daat, die uit Gascogne afkomstig was. Jilles verstond hem niet; hij kende geen Frans, en nauwelijks had de Gas- conger hem losgelaten, of de ratel sloeg opnieuw één, twee keren toen de soldaat hem naholde, en achterna schreeuwde: „Houd je mond ellendeling, of ik rijg je aan 't staal!" Maar de nachtwacht verstond de man niet, en voor de derde keer riep hij „Een heeft de klok. De klok heeft één!" toen hem het zwaard met kracht in de rug werd gestoten, en de vlijmscherpe punt de long doorboorde. Jilles stortte voorover met het gelaat in het zand van de dorpsstraat, terwijl een stroom bloed uit zijn mond golfde. Doch dat onschuldige bloed zou ge wroken worden. De Gascogner voelde een forse greep om zijn arm, en de schoutenknecht riep tussen de tanden door: „Sta!" De Fransman zag het blanke lemmet van een groot mes flikkeren in het maanlicht; met een harde ruk trachtte hij aan de greep te ontkomen, maar de hand van de schoutenknecht lag als een stalen schroef om zijn arm. Hij. haalde uit tot de dodelijke stoot, terwijl een grimmig welbehagen op dat verweerde gelaat zichtbaar werd. En als door het onweer getroffen, stortte de Gascogner neer, zonder een zucht te 'slaken. Vijf kameraden van de gedode gre pen de schoutenknecht. „'t Is goed," zei deze: „boeit mij maar!" en geboeid werd hij voor dekolonel ge bracht. Niemand zag naar de stervende nachtwacht om, maar e enbleke jongen, die met voorzichtige tred langs de hui zen voortsloop, ontdekte Jilles en nu alle voorzichtigheid op zij zettend, kniel de hij bij de eerbiedwaardige grijsaard neer. Hij beurde het hoofd van de nacht wacht op en zei: „Jilles, kent ge me nog? Ik ben Andries Andries Dirk- sen!" „Ach zijt gij het, mijn jongen!" ant woordde de nachtwacht; „'t is gedaan Andrieske ik ben aan 't einde!" Toen weende Andries, en zijn handen streelden dat sneeuwwitte haar, dat met zijn bloedplekken in het zachte maan licht een ontroerende indruk maakte. „Is het vrede, Jilles?" vroeg de jon gen, en de oude nachtwacht antwoord de: „'t Is vrede, mijn jongen; ik ga naar mijn Heiland; dat is vast en zeker waar och Andrieske, zeg mij dat psalm- vers nog eens op, waarin dat voorkomt van bittere smare en bange nood, en dat de Heere mijn eeuwig goed is?" De jongen begreep, wat de grijsaard bedoelde. Het was het dertiende vers van de drie en zeventigste psalm, dat zoveel duizenden stervenden als een engel der vertroosting heeft vergezeld in het dal der schaduwen des doods, en in de toekomst nog zoveel duizenden stervenden zal verkwikken op de zwa re gang. En hij zei het psalmvers op „Wien heb ik nevens U omhoog? Wat zou mijn hart, wat zou mijn oog Op aarde nevens U toch lusten? Niets is er, daar ik in kan rusten. Bezwijkt dan ooit in bitt're smart Of bange nood mijn vlees en hart, Zo zult Gij zijn voor mijn gemoed Mijn rots, mijn deel, mijn eeuwig goed!" „Het is volbracht!" fluisterde Jilles. Hij dacht aan deze woorden des Hei- lands, en strekte zich in het volle ver trouwen, dat ook voor hem alles vol bracht was, uit. Zijn ogen waren vast naar boven gericht, naar de eeuwige sterren, die de diamanten vormen op de koningsmantel van de Allerhoogste. En zacht ging het leven van de oude Jilles heen: als een zucht, die zich in het mos verliest, tegen de avond, als de stormen gevloden zijn. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 2