Tandarts Sypkens, ridder in de Orde van Oranje Nassau Juf. Matsinger geeft haar plaats aan een jongere Raad Middelharnis eens met weigering Woningbouwvereniging tot verkoop van woningwetwoningen I GEEN HUTTEN- I I DORP DIT JAAR? ANJER-SUBSIDIE VOOR „SEMPRE" UITSLAG RABO^ BRADERIE- RAADWEDSTRIJD van 6 juli 1979 Auto vernield Bouwstenen gestolen Raad Oostflakkee krijgt aangepast Investe- rings- en dekkingsplan gepresenteerd Caravan uitgebrand Tanks van vissers leeg Gestolen busje terug bontmantels De Bontkoning Annie 52e jaargaing Dmsdag 10 juli 1979 No. 4806 CHR. STBEEOKBLAD ÖP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-H0Li.A2»IDSE EN ZEEUWSE EHJLNDESN Verschi/nf tweemad per voeékdinsdag- en vrijdagavond DIRKSLAND: MIDDELHARNIS: EXTRA KERKBTFNSTEN OEREF. GEMEENTEN Dierenbescherming Dames POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Raba Middelharnis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaeil tarief. De raad van Middelharnis is het hele maal eens met het bestuur van de Wo ningbouwverenigingen dat geen woning wetwoningen aan de bewoners ervan te koop zullen worden aangeboden. Echter werden wel bedenkingen gemaakt tegen de bewering van bedoelde besturen dat 'dat „nimmer" zal gebeuren omdat de omstandigheden zich dermate zouden kunnen wijzigen dat de verkoop wel acceptabel zou z^n. Een en ander kwam ter sprake omdat de Staatssecretaris van Volkshuisvesting van elke gemente een „beleidsnota verkoop woningwet woningen" verlangt. De Woningbouw-besturen voorzien n.l. dat bij een evt. verkoop de woningnood binnefi de gemeente alleen maar zou toenemen en er een verslechtering van de woningsituatie op zou treden, zaken die in strijd zijn met de stautaire doel stellingen van de woningbouwcorpo raties. Vooralsnog kon de raad daarmee in stemmen, zeker zolang de lijst van woningzoekenden nog zo'n twaalfhon derd namen telt. Overigens werd uit de beantwoording van de verschillen de vragen duidelijk dat de Woning bouwcorporaties niet gedwongen kunnen worden. Ze zijn autonoom en kunnen welke uispraak dan ook van het ge meentebestuur naast zich neer leggen. „Het gemeentebestuur zou hooguit be paalde maatregelen kunnen nemen om de Woningbouwver. ertoe te nopen", be zag, weth. Kievit, daarbij doelend op het niet meer beschikbaar stellen van bouwgrond. Echter geloofde niemand in die mogelijkheid. Toch was dhr. Kievit het niet eens met de verklaring van de Woningbouwver. dat de verkoop nim mer plaats zou vinden. Overigens is een evt. verkoop aan tal van voorwaar den gebonden, de bewoner komt niet voor aankoop in aanmerking wanneer zijn inkomen meer dan 27.000,per jaar -bedraagt. Woningnood? In de gehouden discussie plaatste dhr. J. H. Koppelaar (SGP) een vraag teken achter het gehanteerde begrip woningnood, zich afvragend of daar in Middelharnis inderdaad van gesproken mag worden. „Een exact onderzoek is nauwelijks mogelijk, maar duidelijk is dat niet iedere ingeschrevene woning zoekend is", stelde dhr. Koppelaar vast. De argumenten op grond waarvan dhr. T. Arensman tegen de verkoop was vond dhr. Koppelaar nogal gezocht. Dhr. Arensman meende dat het- onderhouds- patroon nogal verstoord zou worden wanneer uit bepaalde blokken diverse woningen verkocht zouden worden. Weth. Kievit kon zich daar best in vinden: „wanneer in een bepaald blok de riolering verstopt zou raken, dan zou dat zeker de woningen van de woningbouwver. worden aangewreven. De particuliere woningen zouden al de „Het is me veel te fyn op school!" was de eerste reactie van de Dirksland- se juf. Matsinger geweest op het Minis teriële bericht dat oudere onderwijs krachten vervroegd met pensioen kun nen gaan. By nader inzien evenwel werd ze voor de idee gewonnen en zo kon het gebeuren datvrijdag van haar afscheid genomen moest worden na een langdurig dienstverband aan de Prins Mauritsschool te Dirksland. Het afscheid bracht dan ook velen op de been die zelf, of van wie hun kinderen bij juf Matsinger school heb ben gegaan. Vrijdagavond bestond gele genheid juf Matsinger de hand te druk ken en te bedanken voor alles wat ze gedaan had. Meerderen deden dat met bloemen, zoals dat echtpaar dat een prachtig boeket rozen stuurde en op het kaartje schreef: „met dank voor wat U voor onze kinderen hebt gedaan", 's Avonds, toen in „Onder de Wiek" werd gerecipieerd stonden daar dan ook vele boeketten te pronk. Mevr. Matsinger werd daar ten afscheid toegesproken door burg. H. Bos, die haar wegens verdienstelijk burgerschap een plaquet te met het gemeentewapen aanbood. Voorts werd gesproken door de voorz. van het schoolbestuur dhr. R. van Put ten, de oud-voorzitter dhr. L. Bestman en de voorz. van de oudercommissie dhr. L. de Berg. In de toespraken werd gememoreerd hoe juffrouw Matsinger in 1938 als juf frouw Vervelde als kwekelinge met ak te uit Papendrecht naar Dirksland was Mevr. Matsinger in bewondering voor een boeket rozen die ze van dankbare ouders kreeg. gekomen. Ze had toen al twee jaar op een school in Papendrecht dienst ge daan. Mej. Vervelde werd door haar huwelijk juffr. Matsinger en als zoda nig hebben vele honderden scholieren haar gekend. Er kwamen vier kinderen wier komst betekende dat juf. Mat singer zich enige tijd aan het eigen grut wijdde om het dan weer over te laten aan de voortreffelijke huishoude lijke hulp die ze heeft gehad: „Zonder de volle medewerking van mijn man en zonder die goeie hulp had ik het nooit zo lang kunnen doen", heeft mevr. Matsinger erkend. Die erkentenis en de constatering dat het goed is ge weest bracht haar ertoe haar plaats af te staan aan een jongere kracht die misschien anders werkloos zou blijven. Ze deed het van harte al moest vrijdag nog door het afscheid gebeten worden. De 61-jarige scheidende schooljuf on derwierp zich gewillig aan het af scheids- ceremonieel waarin de juegd ook een groot aandeel had. Juf Matsinger had te kennen gege ven als afscheidsgeschenk liefst geld te hebben, niet ten eigen bate, maar ten behoeve van een actie voor een Weeshuis in Kenya waarvoor 27000, nodig zal zijn. Mevr. Matsinger is bhj dat ze de ruim elfhonderd gulden die haar zijn toegestopt aan dit doel zal kunnen besteden! zoveelste eigenaar hebben, steeds met winst verkocht.... Onderzoek Dhr. de Vries attendeerde andermaal op de wenselijkheid een woningbehoefte onderzoek te plegen. Het verbaasde hem hogelijk dat de wethouder genoegen neemt met een netto aantal woning zoekenden van zo'n achthonderd. Dhr. de Vries wenste degelijker te worden geïnformeerd, maar ook nu weer kreeg zijn verzoek tot het houden van een on derzoek weinig weerklank. „Het zou geen woningen opleveren", vond weth. Kievit ervan. Wel kon hij meedelen dat de woningbouwver. „Middelharnis" binnenkort een onderzoek gaat plegen waaruit een vrij nauwkeurig cijfer te voorschijn zal kunnen komen. Overi gens is dhr. Kievit er bij voorbaat van overtuigd er met het getal van acht honderd heel weinig naast te zitten. Middelharnis - Sommelsdijk M Zo'n 250 kinderen verwachten M U ook dit jaar weer een onvergete- 1 g lijke week te kunnen meemaken s s in ,fHet Huttendorp" in Sommels- g g dijk. Om deze kinderen op te van- p gen is er veel begeleiding nodig. M S De organisatoren hebben echter g nog te \veinig vrijwilligers en zou- s J den dit evenement daarom, niet g door kunnen laten gaan. m 1 Wilt u dat „Het Huttendorp" nog doorgaat? Geef u dan op als s medewerk(st)er bij het Diekhuus, Zandpad 140, Middelharnis. tel. s m 2400. i Middelharnis - Sommelsdijk De Kon. fanfare „Sempre Crescen do" ontving onlangs een subsidie van het Anjerfonds, groot 4.250,voor de aanschaf van nieuwe imiformen en nieuwe instrumenten. „Sempre" is met deze financiële steun erg blij, te meer omdat de ver eniging mede hierdoor in staat is om op het 90-jarig jubileum van 22 sep tember a.s. in nieuwe pantalons en met enkele nieuwe instrumenten voor de dag te komen. Het Anjerfonds, een instelling die financiële steun levert aan culturele zaken, verkrijgt haar gelden uit de jaarlijkse Anjer-acties in het gehele land. De opbrengst van deze acties komt o.a. te goede aan; toneelgezel schappen, muziekverenigingen, koren, e.d. Op de vrijdag te Middelhamis ge houden Braderie kon geraden worden naar de hoogte van het schadebedrag aan een gekreukelde auto. Volgens gepleegde expertise werd de, schade aan de VW-GOLF vastge steld op 3.113,17. Aan deze raadwedstrijd werd door ongeveer duizend personen deelgeno men. De eerste prijs werd gewonnen door de heer C. van den Bos uit Sommels dijk, de tweede door de heer E. M. de Jong uit Ouddorp en de derde prijs (né loting) door de heer A. W. van der Welle uit Den Bommel. OUDDORP: De wagen van mevr. W. D. uit Rijs wijk die geparkeerd stond nabij het Poldersbos is door vandalen toegeta keld. Ze probeerden een raam van de wagen te forceren door zich af te zet ten tegen de linker portieren, waarop de voetafdrukken lelijke beschadigin gen aanbrachten. OUDDORP: Wel heel brutaal is een bestuurder van een grijze Volvo tewerk gegaan. Op klaarlichte dag nam hij voor ca. 70, handgevormde steentjes weg vanaf een bouw aan de Oude Nieuwlanseweg. MIDDELHARNIS Tegels gestolen. Uit de woning van de fam. v. D. aan de Voorstraat te Middelhamis zijn tien antieke tegels weggenomen. OUDDORP Pracht opbrengst voor „Concordia". De huis aan huis collecte t.b.v. het uni formenfonds heeft het mooie bedrag van 2232,25 opgebracht. Het bestuur en leden van „Concordia willen de gevers langs deze weg hartelijk dank zeggen voor dit binnen gekomen bedrag. Degenen die niet thuis waren tijdens de collecte en toch een bijdrage willen geven kunnen dit overmaken tn.v. uni formenfonds „Concordia" Ouddorp. Ra bobank nr. 35.12.60.560. Enkele weken voor zijn vertrek heeft burg. Joh. van Es van Middelhamis ztjn tandarts, dhr. W. H. S. Sypkens, de versierselen van het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau opgespeld. Overigens lag aan de toekenning van die hoge Koninklijke Onderscheiding een grotere verdienste ten grondslag dan het burgemeesterlijke gebit in goede conditie te hebben gehouden. Zaterdag avond bracht burg. van Es die onver wachte tijding in de tweede woning van de fam. Sypkens, „de Wiekslag" te Ouddorp. En daar was het al feest... Rondom de familie Sypkens had zich een groot aantal vrienden geschaard om de vie ring van twee jubileums en de 70ste verjaardag van dhr. Sypkens de nodige luister bij te zetten. Hij herdacht ook het 44-jarig tandartsen-jubileum en het heugelijke feit veertig jaar in de echt te zijn verbonden. Reden te over tot grote vreugd' welke een extra impuls kreeg toen burgemeester en mevr. van Es ten tonele verschenen, waaruit al snel duidelijk werd dat er iets groots te gebeuren stond. Al snel maakte dhr. van Es duidelijk dat zijn aanwezigheid meer dan een vriendschappelijk karakter had en ten overstaan van de vele genodigden gaf dhr. van Es een opsomming van de vele bezigheden van dhr. Sypkens. Al 44 jaar is hij zelfstandig tandarts, in welke pe riode hij niet alleen in Middelhamis - maar ook in Oude Tonge en Den Bom mel actief was omdat deze dorpen an ders van tandheelkundige hulp versto ken zouden zijn gebleven. Voorts had dhr. Sypkens een actieve rol gespeeld in de oprichting van de Ver. het Streek museum in het bestuur waarvan hij steeds betrokken is geweest, zoals ook in het bestuur van de Ver. voor Be roepsonderwijs, terwijl ook bestuiirs- functies werden vervuld in de Ver. het Groene Kruis en de Rode Kruis afdeling, het Wetenschappelijk Genootschap en de Lions Club door de Servicegedachte waarvan dhr. Sypkens zich bijzonder voelt aangesproken. „Namens allen op Flakkee daarvoor hartelijk dank!" zo liet dhr. van Es de jubilaris weten, hem tooiend met de versierselen die bij de hoge Onderscheiding behoren. Het was burg. van Es duidelijk ge worden dat dhr. Sypkens zijn werk zaamheden gaat afronden. Hij hoopte evenwel dat de Inrichting „Hemesser- oord" nog geruime tijd van zijn niet te onderschatten diensten gebruik zal mo gen maken. De jubilaris kreeg nauwe lijks tijd te antwoorden, zo overvloedig kwamen de gelukwensen tot hem.... De raad van Oostflakkee heeft van de zijde van bet College een aangepast Investerings- en dekkingsplan gepre senteerd gekregen. In dit plan zijn voor de jaren 1979 - 1982 alle denkbare in vesteringen opgenomen ook die, waar van de realisering binnen die termijn redelijkerwijze niet te verwachten is. De investeringen zijn niettemin opge nomen terwille van een zo zuiver mo- geqk beeld. „Wij menen dat ook dit nieuwe plan getuigt van een gezonde visie waar door het voorzieningenpeil van onze gemeente op een nog hoger peil kan worden gebracht", zo laat het College als haar mening gelden, vaststellend dat het voorzieningenniveau zoals be reikt „uistekend" genoemd mag worden. Het plan bedoelt een leidraad voor het beleid op langere termijn te zijn waar om enige flexibiliteit is ingebouwd; „t.z.t. kan altijd nog worden besloten een bepaalde uitgaaf uit te stellen of niet te doen", aldus het College. Overigens laat het College niet onver meld dat de financiële ruimte die zich sinds 1975 openbaarde zich in mindere mate zal voortzetten, mede door de wer king van Bestek '81. Het lijkt het Col lege dan ook toe dat voor de komende jaren aan een verhoging van de plaat selijke belastingen niet kan worden ont komen: „Er zal wellicht een moment komen, waarop een afweging dient plaats te vinden, en wel in die zin, dat moet worden beoordeeld of een belas tingverhoging opweegt tegen het nut dat een bepaalde, zgn. onrendabele, in vestering afwerpt voor de burgers", zo legt het College de raad voor. Er staat in het plan een lange reeks investeringen te boek. Over enkele be staat tussen het College en de Finan ciële Commissie verschil van mening. Zo voelt de Fin. Comrn. niet voor een uitbreiding van het gemeentekantoor. De Comm. geeft de voorkeur aan huur van een ander pand terwijl gestreefd wordt naar de stichting van een cen traal in de gemeente gelegen admini stratief centrum. Ook voelt de Comm. er niet voor de ambtswoning te Ooltgensplaat a raison van een halve ton op te laten knappen. „Misschien stelt de nieuwe burgemees ter (dhr, V. d. Harst hoopt in '82 af te zwaaien) geen prijs op de woning", zo argumenteert de Commissie. Ook een tentoonstellingsruimte op de zolder van het gemeentehuis lijkt de commissie niet nodig maar ook dat geven B en W niet gewonnen. Ook m.b.t. de brandweer bestaat ver schil van mening. B en W hebben in het plan een crediet opgevoerd voor de aanschaf van nieuwe bluswagens voor Oude Tonge en Ooltgensplaat, maar de Commissie vindt dat de brand weer zo snel mogelijk moet worden gecentraliseerd, waardoor de credieten achterwege kunnen blijven. Ook wil de Commissie nog af van de credieten voor nieuwe verenigingsgebouwen in Den Bommel en Oude Tonge en in de plaats daarvan jaarlijks resp. 75.000, en 100.000,voor dat doel reserveren. DEN BOMMEL: Op de camping bij boerderij de Wit aan de Bommelsedijk is woensdag een caravan - een v.m. houten keetwagen - totaal afgebrand. De eigenaar ervan, een inwoner van Den Haag, was bezig met een brander verf te krabben. Bij de brand ploften ook nog twee gas- tanks en een olietank.. De man was - als enige op de camping - niet verze kerd. OUDE TONGE: Enkele sportvissers hebben moeten er varen dat hun wagens, gestald aan de landzijde onder aan de dijk niet veilig zijn voor het dievengilde. Terwijl ie mand vanaf de dijk de vissers in de gaten houdt, neemt een ander de kans waar de benzinetanks te legen. De dop pen worden met een schroevendraaier verwijderd. De daders reden - zo heb ben de vissers nog gezien - in een licht blauwe Simca. NIEUWE TONGE woensdagavond 7.30 uur kand. J. de Pater, Boskoop. OUDE TONGE donderdagavond 7.30 u. ds. P. Blok. OOSTFLAKKEE: De V.W. bus van vervoerbedrijf Nobels uit Achthuizen, die vorige week in Ooltgensplaat gestolen werd, is gisteren in Rotterd am teruggevonden. De tocht- raampjes bleken te zijn geforceerd en het contact te zijn doorverbonden. De wagen had tijdens de rit ook een deuk opgelopen. |Cater opgevangen: Het lijkt alsof de jonge zwarte kater heeft kunnen lezen toen hij aanwipte bij de fam. Kattestaart te Sommelsdijk. Het adres van de fam. Kattestaart is Tuinstraat 16, tel. 5004. De eigenaar die de kater kwijt is gelieve met dit adres contact op te nemen. THOLEN Benoeming voorzitter „Vrederust". In de vacature van burgemeester J. E. van Boeijen, die naar Harderwijk is vertrokken, werd nu burgemeester E. Baerends benoemd tot voorzitter van de Vereniging tot Christelijke Verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zee land en het Psychiatrisch Ziekenhuis „Vrederust te Halsteren. grijp de winst!! Alléén juli met 20°/o korting, met ga rantie. Eerste keuze, voU. kollektie 1979/80. Nu kopen, a.s. winter pas betalen. Des- gew. zeer soepele krediet service. Hoogstraat 97, Rotterdam -C, tel. 010 - 117117. Parkeren v. zaak. Bij koop reisgeld binnen geh. Ned. V. 2 pers. terug. op je vakantieadres een fij ne verjaardag en mooi weer toegewenst, 't Is stil in 't dorp nu je weg bent! Het thuisfront

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1