'^'-'/sr Auto-ongeluk kost vader en twee zoontjes het leven Krans golagd op het graf van Dirk Bos 595.- 105.- VERSPUY ZN. STELLENDAM: Sla jaargiane No. 4802 cam. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE ETLANDHN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en orijdagaoond A.S. donderdagavond raadsvergadering dioedereede GITAREN VERSTERKER v.a. IsUi" Nieuwe orgels Pony's in Dirksland Polder Goeree vraagt G.S. uitstel Waterschaps reorganisatie Vier geparlceerde auto's geramd STELLENDAM Geslaagd voor doktersassistente Sloophuisje afgebrand Een ontstellend drama heeft zich in de vroege vrijdagavond afge speeld toen in de Fortuinweg, de Prov. weg tussen Stellendam en Melissant, enkele honderden meters voorbij boerderij Biemond in Melis- santse richting een personenwagen door onverklaarbare oorzaak tegen een boom botste. Het kostte de drie inzittenden, een 83 jarige vader en zijn twee zoontjes van 5 en 9 jaar het leven. Degenen die direct na het gebeurde te hulp schoten moesten verslagen vaststellen dat hulp niet meer zou baten. —O----- Geen grootwinkel bedrijven meer in - Zierikzee ONS DIALECT DEEL VAN HET ZEEUWSE DIALECT OEREF. «EMEENTEN EXTRA KERKDIENSTEN POSTBUS 8 3240 AA MIDDEUiARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redacüe) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Raiw Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract spedaal tarief. De raad van Goedereede zal a.s. don derdagavond in openbare vergadering bijeen komen, ter afhandeling van een 30 punten tellende agenda. Cm. zal de raad worden voorgesteld tot aankoop van het pand Groenmarkt 1 voor de vestiging daarin van een post kantoor, waartoe de P.T.T. zich in be ginsel bereid heeft verklaard. 'Straatnamen moeten worden vasitge- steld voor de straten in het bestem mingsplan „Ouddorp-Oost III". Voor gesteld worden de namen: DIEPENDORST (naar de benaming van de Oude Polder of de polder Het Oudeland van Diependorst; deze weg wordt doorgetrokken); PRETORIUSLAAN (naar de stichter van Pretoria, die in 1642 te Ouddorp Z.H. is geboren); ZEEBREKERSWEG (naar de stenen dammen die zijn aangelegd na de overstroming van de i>older Het Oude Nieuwland); MEEKRAPWEG (vroeger werd veel meekrap geteeld in Ouddorp Z.H. voor het vervaardigen van verfstof); STENENBAAKWEG (baak, zonder licht, welke vanaf 1742 100 jaar als baak voor de zeelieden heeft gediend) Ambtsgehed. B. en W. stellen d'e raad voor het „niet ontvankelijk" uit te spreken over het bezwaarschrift van dhr. G. G. Reus. Dhr. Reus heeft als Ud van de raad bezwaar gemaakt tegen de bepaling dat het ambtsgebed staande dient te worden aangehoord. Bij en W. constateren in hun toelichting dat een besluit van alge mene strekking waarvan hier sprake is niet is een beschikking in de zin van de Wet, waarom zij tot een niet ontvankelijk-verklaring voorstellen. Voorts zal de raad worden voorgespeld een door de tennisclub. „Stellendam" aan te gane lening te garanderen, een Na het examen tijd voor vakantie. Heerlijlt ontspan nen met 'n gitaar of 'n ander Instru ment al vanaf v.a. of ca. 33.- per maand Ook voor bladmuziek naar Westdijk 53, Sommelsdijk (bij bushalte en molen) Tel. 01870-4779 krediet van 96.500,beschikbaar te stellen voor de restauratie van Groen- markt 1 en een krediet van 65.000, te voteren t.b.v. de verbouwing van een tweetal panden achter de brandweer garage te Goedereede als accomodatie voor de Jeugdinstuif. Door het bestuur van de Stichting Kinderhuis „de Sonnenburgh" te Was senaar is j.l. vrijdagmorgen op de be graafplaats te Stellendam een krans ge legd op het meer dan honderd jaar oude graf van Dirk Bos. Dirk Bos was de man die na zijn overlijden in 1876 een be langrijk legaat naliet voor de stichting Vein een Geref. Prov. Weeshuis te Mid- delhamis. De ingebruikname daarvan vond een eeuw geleden plaats, reden waarom de grondlegger d.m.v. de krans- legging posthuum ere werd gebracht. Het Prov. Geref. Weeshuis te Middelhamis werd in 1938 opgeheven en verplaatst naar Wassenaar waar het inmiddels tot het voornoemde Kinderhuis is uitge groeid. Vrijdag werd te Wassenaar het eeuwfeest gevierd van welke feestelijke dag de kranslegging het begin vormde. Nadat rentmeester H. A. Diepenhorst envoorzitter dr. C. Gilhuis de krans had den gelegd sprak dr. Gilhuis een korte meditatie n.a.v. Openbaring 14 13:... „zalig zijn de doden die in de Heere sterven, van nu aan. Ja zegt de Geest, opdat zij rusten mogen van hun arbeid; en hun werken volgen hen na". „Wij gaan door genade en niet door onze werken de glorie van God binnen; onze werken zijn nog een tijd hier", zo bezag dr. Gilhuis, ziend op de werken van Dirk Bos die een groot deel van zijn vermogen naliet voor de weeskinderen van het toen nog arme eUand.Hij is heengegaan, maar ziJA werken zijn nog zichtbaar en roepen ons op in die geest door te blijven gaan, christen te zijn niet alleen maar in woorden maar ook in de tastbare daden. God zij gedankt voor wat Hij ons in Dirk Bos gegeven heeft; wij hopen aan zijn daden voort zetting te geven", zo sprak dr. Gilhuis. De heren Diepenhorst (1) en Gilhuis leggen de krans. Op de achtergrond v.Ln.r. mr. H. H. Douma, dhr. A. W. van Kempen te Melissant, mr. K. Millenaar, al len lid van het Stichtingsbestuur en geheel rechts dhr. J. C. Diepenhorst, be- drgf sleider van de boerderij te Melissant. INGEZONDEN: Mijn compliment voor de organisato ren die het gelukt is de oude sfeer die Dirksland bezat n.l. gezelligheid te scheppen bij eventuele feestelijkheden overeind te houden. Door geïnteresseerden werden mij vragen gesteld betreffende de affaire ponny's of dit navolging verdient. Vorig jaar heb ik zelf na aansporing het ini tiatief op mij genomen, omdat ik het nut voor de jeugd hierin zag. Na wat ge maakte kosten ben ik gestrand maar had dat gaarne voor de eerste steen legging over en hoop nu dat mijn op volgers mijn idee zullen afmaken. Mijn eerste blik gaf mij zaterdag een koude douche. Het was een gekletter op de straat wat leek op onze vroegere cava lerie, op een enkele na waren ze besla gen, een smakeloze vertoning, waarom die ijzers? Die enkele km die deze af leggen zijn heel hard nodig om de hoef- str'aal zijn natuurlijke functie te doen uitoefenen voor een gezonde hoef, dan moet men dat niet met een ijzer gaan belemmeren. Dochter dierenarts Wag ner's paardje had toch ook geen ijzers? Hiemede niet uitgepraat sluit ik voor lopig af. Hoogachtend, H. Grootenboer. De verenigde Vergadering van de Pol der Goeree heeft in de gisteravond ge houden vergadering unaniem besloten G.S. te verzoeken voorlopig af te zien van de voorgenomen Waterschapsreor- ganisatie op Goeree-Overflakkee. De samenvoeging zou per 1 jan. 1981 van kracht moeten worden, zo hebben G.S. voorgeschreven. Directe aanleiding ,tot het verzoek tot uitstel is het bekend worden van het besluit van Provinciale Staten niet alleen tot de oprichting van het Zuive ringsschap Hollandse Eilanden en Waar den, maar in vervolg daarop per 1 jan. 1982 dit Zuiveringsschap om te vormen tot een „all-in" Waterschap, dat de beheerstaken van de huidige Wa terschappen over zal nemen. De tegen woordige schappen zullen dan als „Pol derafdelingen" of „binnenwaterschap pen" voort kunnen bestaan met als taak de zorg voor de micro-waterhuishou ding. In het nog primitieve ontwerp wordt de Polder Goeree zo'n zelfstan dig voortbestaan toebedacht, reden waarom de ver. Vergadering gisteravond het verzoek om uitstel in zee stuurde. Een ander argument was ook dat het vooral om administratieve redenen ze ker niet gewenst zou zijn dat de Water schapsreorganisatie samen zou vallen met de overdracht van het waterkwa liteitsbeheer. MIDDELHARNIS: Vier langs de Voorstraat te Middel hamis geparkeerd staande wagens zijn zaterdagavond zwaar beschadigd toen dhr. M. Groenendijk uit Nieuwe Tonge ze aanreed. Dhr. Groenendijk moest met zijn wagen voor een tegenligger zover uitwijken dat hij op de wagens botste. De (slingerende) tegenligger reed door en liet dhr. Groenendijk met de puin hoop achter. Twee van de aangereden wagens zijn eigendom van dokter Baars- ma, de twee overigen van gasten van „de Hooge Heerlijkheid". Zondagmiddag werd de veroorzaker van het gebeurde in Sommelsdijk achterhaald. Het bleek A. de R., die weliswaar bekende daar gereden te hebben maar hij ontkent slingerend te hebben gereden. Tegen hem is proces-verbaal wegens het door rijden na een aanrijding opgemaakt. Zaterdag 23 juni slaagden voor het diploma doktersassistente bij de Leidse Onderwijsinstellingen in Leiderdorp: Janneke Vroegindeweij te Middelharnis Corma Wolfert te Den Bommel Jaqueline v. Rossum te Melissant. Mej. Vroegindeweij is assistente bij dr. van Kempen te Sommelsdijk. MIDDELHARNIS: Een van de langs de Waterweg staan de sloopwoninkjes is in de nacht van zaterdag op zondag afgebrand. De brandweer werd door omwonenden ge waarschuwd toen de vlammen uit het dak sloegen. De oorzaak werd niet vast gesteld, maar de bevelvoerder van de brandweer heeft er zijn wat dubbelzin nige theorie over: „het was een zwoele nacht, misschien een vrijend stel dat met vuur speelde". '■"■^y^^^-}i^y'^::f^^\ De bestuurder, de 33 jarige buschaxif- feur A. Groen uit Hellevoetsluis was op slag dood, zoontje Ferry van 5 jaar stierf terwijl toegeschoten helpers zich over hem bogen en het oudste zoontje overleed kwart voor tien 's avonds in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis Het onherkenbare wrak van de auto, een Toyota Corolla. Politie en passanten, onder wie dhr. A. V. d. Spaan te Ouddorp (r.) bergen de slachtoffers. waarheen hij met ernstig hersenletsel was vervoerd. In één klap was mevr. Groen die vei^leegd werd in het zieken huis te Dirksland haar man en kinderen kwijt. Ze zouden die avond voor het laatst bij haar op bezoek zijn gekomen omdat mevr. Groen zaterdagmorgen naar huis zou mogen. In de wrakstuk ken van de auto werd een kaartje ge vonden met het opschrift „welkom thuis", kennelijk bedoeld om moeder thuis met bloemen te ontvangen. Het heeft niet zo mogen zijn. Tien voor ze ven vrijdagavond gebeurde het ongeluk. De Verkeersgroep van de Rijkspolitie te Dordt vraagt zich met zovelen af wat er fout gegaan kan zijn. Aan de stuur- inrichting is geen defect geconstateerd zodat het niet aannemelijk is dat een technisch mankement aan het ongeluk ten grondslag ligt. Toch moeten de voorwielen, getuige het schuifspoor, zo goed als dwars hebben gestaan toen de manoeuvre naar links begon. Met hoge snelheid botste de wagen op een links van de weg staande boom, om in enke le delen te worden gescheurd die her en der verspreid terecht kwamen. De geruchten als zou de wagen een klap band hebben gehad zijn onjuist, alle vier de banden bleken na het ongeluk nog op spanning. De politie te Ouddorp (teL 01878 - 1244) verzoekt evt. getuigen van het gebeurde zich met haar in verbin ding te stellen. Het verkeer werd enkele uren omge leid terwijl de slachtoffers en de wrak stukken werden geborgen. In het zie kenhuis heeft dokter van Adelsbergen mevr. Groen van het verpletterende nieuws op de hoogte gebracht. Morgen woensdag zullen de drie slachtoffers worden gecremeerd. MIDDELHARNIS Geslaagd. Vorige week, 20 juni, heeft Sonja Wesdijk uit Middelharnis de A- akte voor het kleuteronderwijs behaald aan de christelijke opleidingsschool voor kleuterleidsters de Voorpost in Rotterdam. MELISSANT Ophalen oud papier Morgen (woensdag)avond wordt weer oud papier opgehaald. Wilt u het weer gebundeld gereed zetten s.v.p.? OUDE TONGE Diefstal. Uit de woning van de fam. B. aan de Oudelandsedijk is een geld bedrag van enkele duizenden guldens ontvreemd. OUDDORP „Concordia" houdt kollekte De leden van de Brassband „Concor dia" hebben een comité gevormd om gelden in te zamelen voor aanschaf van nieuwe uniformen voor de Band. Een van die akties is een huis-aan-huis kol lekte in Ouddorp. Hiervoor zullen deze week zakjes worden rondgebracht en deze worden dan weer bij u opgehaald in de week van 2-6 juli. Opbrengst. De in Ouddorp gehouden kollekte voor het Anjerfonds heeft 570,opgebracht. In Zierikzee is geen ruimte voor een grootwinkelbedrijf, aldus de conclusie van het E.T.I. (Economisch Technolo gisch Instituut, te Middelburg). Albert Heijn heeft een vestiging in Zierikzee en 6 Ion verder in de Duivelandse woon kern Nieuwerkerk is een vestiging van Jac. Hermans (Prijsslag). Voor nog een grootwinkelbedrijf, (waarvoor bij het Gemeentebestuur enkele aanvragen liggen, is geen economisch verantwoor de plaats meer. Enkele Middenstands zaken hebben uitbreidings en verbou- wingsplannen, die niet mogen worden afgeremd, door vestiging van een ge heel nieuw bedrijf. Jac Hermans geeft al concurrentie genoeg. (Ingezonden) Nu op Goeree en Overflakkee de invloed van buiten steeds toeneemt en het dialect beschouwd gaat worden als „niet netjes praten" is het goed, dat we veel van onze oude uitdrukkingen en spreekwoorden willen be houden. De Zeeuwse ver. voor dialect-onderzoek bestaat dit jaar 50 jaar en het is jammer, dat zo weinigen op Flakkee en Goeree natuurlijk ook, weten dat deze vereniging bestaat. Zelf ben ik pok bij toeval te weten gekomen, welk werk gedaan wordt om het Zeeuwse dialect in boekvorm weer levend te krijgen. Het Zeeuws woordenboek dat nog niet zo lang geleden herdrukt is, toont wel aan, dat velen belangstelling hebben voor het dialect. Daarom zou het goed zijn, als meer Flakkeeënaars zich in hun taal gin gen interesseren. Liefst in ieder dorp iemand, die de speciale uitdrukkin gen uit zijn omgeving optekent en opstuurt naar Mevr., v. d. Broecke-de Man, de Ruyterkade 194, 4381 KG Vlissingen. Vindt U dat te moeilijk, omdat U geen Flakkees of Goerees schrijven kunt, bel dan D. K. Soldaat, tel. 01877 - 1542 in Dirksland dan komt het wel in Vlissingen. U kunt dan precies zeggen, wat de typische klanken zijn in uw eigen taal. Laten we toch vooral in huiselijke kring onze „moeder taal" handhaven. Op school leren we heus wel algemeen beschaafd neder- lands spreken. Gewoon dialect is beter dan, zoals we hier zeggen, half rogge - half terve. Zondagavond 8 uur zal op de radio een Flakkees gedicht door de schrijf ster worden voorgelezen. Verder raad ik ieder, die belang stelt in dialect zich op te geven bij de Zeeuwse ver. voor dialectonderzoek. U kxmt zich eveneens opgeven bij Mevr. v. d. Broecke, kosten 12,50 per jaar. Het is een beetje beschamend, dat Goeree-Overflakkee zo slecht tot zijn recht komt in de studie over ons dialect. Hopenlijk heb ik U hiermee attent gemaakt op het bezit van een eigen spreektaal en ik hoop dat Mevr. v. d. Broecke en ik veel reacties op uit- drukkingen en woorden, zowel nieuw als oud mogen ontvangen. D. K. Soldaat-Poortvliet, Burg. C. Zaayerl. 69, 3247 AB Dirksland. ►'♦•^-^■-^'••■♦-♦•'•^*''k'»'^'*^*'»'%--»'%.^K^^-%^%^»'%^ HERKINGEN Afscheid organist Dorst. Van de heer A. Dorst, die vanaf 1942 organist was in de Herv. Kerk wordt heden 26 juni officieel afscheid genomen wegens be ëindiging van zijn functie. Kerkraad en Kerkvoogdij bieden hem deze afscheids avond aan. Samenkomst in het veren, gebouw naast de Kerk. Aanvang 8 uur. OUDDORP donderdagavond 7.30 uur ds. P. Blok. OUDE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. OOLTGENSPLAAT woensdagavond 7,30 uur ds. J, M, Kleppe v. Woerden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1