Burg. Joh. van Es te Middelharnis wordt eerste hurger van Maassluis Jubilerende Geref. School bracht hulde aan bejaarde mevr. Van Leeuwen DUTViaVSPOItT Vrijdag 22 juni 1979 No. 4801 VOOR DE ZUID-HOLLAM)SE EN ZEEUWSE EILAKDEN yersdUfnt ttoeemaal per iveekditisdag- en vrijdagavond MIDDELHARNIS: BEZOEKT ONZE Auiomobieleit-verkoophai 1 OOK OP VRIJDAGAVOND - GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS t TELEFOON 01870 - 2043 UNIEK KOOR- EN ORGELCONCERT ALARM... Jaargang 1978 zoek Grote sortering ladenkastjes DINSDAG START 8e MENEERSENSE AVONDVIERDAAGSE Smering 1 :100 AQUA-PESCH. DIRKSLAND: Morgen, zaterdag, eerste van de „KLEIN PARIJSF'DAGEN Plattelandsvrouwen houden buitendag POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Raba Middelharnis Rek. no. 34 20 01 108 cam. streekbLlAD op gereformeerde grondslag ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Midden in de feestweek ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van de school hebben de leerlingen van de Bosseschool een zanghulde gebracht aan de weduwe van de man die vijfentwin tig jaar lang de school geleid heeft; de hoofdonderwijzer wijlen dhr. P. G. J. van Leeuwen. Dhr. van Leeuwen over leed in december 1971; zijn weduwe, mevr. van Leeuwen-Knoppers woont in het Rusthuis „de Goede Ree" waar ze begin juni haar 90 verjaardag vierde. In de periode 1932 - 1957 was dhr. van Leeuwen hoofd van de school. Vanaf haar zonovergoten balcon hoor de mevr. van Leeuwen het feestlied aan. Twee leerlingen, als alle anderen folkloristisch i;;ekleed, Jennifer Taal en Hans Bienefelt brachten mevr. van Leeuwen bloemen. De leerlingen zon gen op het gazon voor het Rusthuis waar hun bonte aanwezigheid veel be langstelling trok, ook van de zijde van de overige bewoners. De 98-jarige mevr. v.d. Laan die zich ook in het zonnetje koesterde vond de kleding van de kinderen, imitaties van honderd jaar geleden, best wel mooi maar ze herinnerde zich best dat hr.t toch wel wat anders was geweest. Min stens waren de kleertjes wat meer ver wassen en wat meer versteld.... Zaterdagavond, 23 juni, hopen de Domcantorij uit Utrecht o.l.v. Maarten Kooy en organist Jan Jansen een koor- en orgelconcert in de Ned, Herv. Kerk te Dirksland te verzorgen. De Stich ting Kerkconcerten hoopt met dit ge beuren met name de vele koorleden en koorliefhebbers die ons eiland telt te bereiken. Dit concert door een koor van welhaast professionele kwaliteit is dan ook eigenlijk een „must" voor alle koorliefhebbers. Het concert wordt geopend met het zingen van een vijf-stemmige bewer king van Psalm 116, gecomponeerd door Heinrich Schütz (1585, - 1672). Schütz is muziek-historisch gezien te plaatsen tussen Palestrina en Bach en kan voor wat de 17e eeuw betreft, beschouwd worden als de grootste componist van de duitse evangelische kerkmuziek. Een van de grootste verdiensten van Schütz is het tot stand brengen van een inten sieve verbinding tussen woord en toon; tekst en muziek. Van J. P. Sweelinck (1562 - 1621) speelt de organist Jan Jansen de Chro matische Fantasie; een meesterwerk van deze vaderlandse componist, die als hooggewaardeerd kiinstenaar lid was van de Muiderkring. Het werk van deze twee componisten zal het grootste gedeelte van de avond in beslag nemen. De „hoofdmoot" van het programma neemt het koor voor haar rekening met de Musicalsche Exe- quien van Schütz. Dit werk werd ge componeerd in opdracht van vorst Hein rich Reuss. Het is een uitvaartmuziek, men zou kimnen zeggen een „deutsches Requiem", twee eeuwen voor dat van Brahms. De teksten werden door ge noemde vorst zelf bijeengezocht; hij liet ze tevens beitelen in een sarcofaag, welke hij voor zich liet vervaardigen. Het eerste deel bevat een aantal troos tende bijbelteksten en koralen, afvirisse- lend door koor en solisten gezongen. Het tweede deel is een dubbelkorig mo tet „Herr, wenn ich nur dich habe". In het derde deel zingt het koor de Lof zang van Simeon, tegeUjkertijd klinkt uit de verte het „Selig sind die Toten" door twee sopranen en bariton. Deze drie delen omlijst de organist met o.a. Toccata in a, Vater unser im Himmelreich van Sweelinck en vier Du etten van J. S. Bach. Jan Jansen is Can tor-organist van de Oude Kerk te Soest. Hij studeerde orgel bij Cor Kee welke studie hij afsloot met de Prix d' Excel lence. Verder behaalde hij het einddi ploma piano en het solistendiploma voor clavecimbel. De koorgroep van de Utrechtse Dom cantorij werd opgericht in 1971. Het koor zingt liturgische onderdelen in de dienst, terwijl vanaf april tot september elke zaterdagmiddag een concert gege ven wordt in samenwerking met een vaste instrumentale groep. Leider van het geheel is Maarten Kooy, die een en ander tot stand brengt door wekelijks afzonderlijk met koor, orkest en koper blazers te repeteren, en dan mteraard met het geheel nog eens voor elke kerkdienst of concert. Aanvang 8.00 uur; kerk open om 7.30 uur Toegangsprijs 4,schoUeren 3, Het zit de duivenspori niet mee. Reeds tweemaal werd een concours afgelast omdat de duiven wegens slecht weer niet konden worden gelost en toen j.l. donderdag moest worden ingemand voor de zeer populaire afstand Orleans, wa ren de weersverwachtingen weer uiterst somber. Herhaaldelijk is echter al ge bleken, dat we ondanks alle technische vooruitgang nauwelijks de weerssitua tie enige dagen vooraf is te bepalen en dat bleek ook nu weer. Zaterdag was er een stralende zon bij „Marianne" en de duiven gingen om 8.00 uur los. Uiter aard met een stevige noord tot noord westenwind en het kon niet anders of conditioneel en kwalitatief moesten de prijzen worden gewonnen. De eerste duif van het 1024 gezette aantal flakke- se zaterdagvUegers kon het niet verder brengen dan 990 meter per minuut. De eer was voor Adrie Witte te Stellen- dam, dit jaar met het soort van zijn o- verleden vader begonnen en al eerder aangetoond dat de duiven bij hem in goede handen zijn. Reeds in het aan- vangsjaar bij de top behoren duidt op grote klasse. De tweede duif, we hebben het al eerder geschreven, is onzes inziens de beste duif van Flakkee. De „936458" van L. Arensman te Dirksland, was in het begin van het jaar niet zo op dreef, vorige week kwam hij echter plotse ling weer meer naar voren en op deze Orleans wint hij voor zijn baas de hoofd prijs. Concurrent Roodzant, die derde wordt moet hem met een meter per mi- Alarm ten kantore van „Eilan den Nieuws" nadat dezer dagen de ontdekking werd gedaan dat de ingebonden jaargang van vorig jaar verdwenen is. Het is nauwe lijks denkbaar dat we die iemand hebben meegegeven omdat dat in principe nooit gebeurt of het moest iemand geweest zijn die we meenden volledig te kunnen ver trouwen. De evt. meenemer willen we geenszins van onbetrouwbaar heid betichten maar we willen hem wel met de meeste nadruk vragen zich bekend te maken. De jaargang is ons enige naslag werk en dientengevolge - voor ons - van het allergrootste belang. We hopen op een snelle reactie; de wetenschap waar de jaargang verblijft zal voor ons een hele zorg minder zijn. Redactie STAD aan 't HARINGVLIET Geslaagd. Onze dorpsgenote mej. Elfie Godrie is aan de Chr. Opleidingsschool „de Voorpost" te Rotterdam geslaagd voor het diploma Kleuterleidster. SOMMELSDIJK Geslaagde bejaardenhelpsters. Voor de te Rotterdam gehouden opleiding voor bejaardenhelpster zijn geslaagd de da mes Mima Bolle, Ria v.d. Welle en Jan- neke Vos. Ze zijn werkzaam in het Rust huis „de Goede Ree" te Sommelsdijk. nuut voor laten gaan, al wordt hij met de „1240583" een andere duif van groot kaliber, de eerste die er twee thuis heeft. K. Kievit met drie in de eerste 25 is te Middelharnis de uitblinker. Ook in de kop vinden we A. Zoon die al zijn ge zette vogels in de prijzen heeft. Nog op een ereplaats J. Kkeijnenberg, tot op dit moment wel e envan de meest suc cesvolle spelers van het seizoen. Het concours verloopt traag en in de eerste tien minuten komt er slechts één duif per minuut. Vooral in Ouddorp weten de dieren niet thuis te geraken, ook al zit daar de Comb. S. en H. om 16.04 uur nog wel op tijd. Beter gaat het bij J. Smit, ook al een goed voorseizoen, die er plotseling vijf op de klep krijgt, zo ook bij N. H. v.d. Groef die met tien prij zen best tevreden meg zijn. Ook al is de vorm minder, op zulke vluchten komen toch op elk hok de beste duiven naar voren en daarom was deze vlucht bij uitstek geschikt om een oordeel over de vogels te vellen. Dinsdagavond gaat voor de 8ste keer de MENEERSENSE AVONDVIER DAAGSE van stéirt. Om precies 7 uur zal Burgemeester van Es bij de Olym- piahal voor alle wandelaars op de 5 en 10 km. het „vertreksein" geven. Er is al volop ingeschreven, maar „twijfe laars" kunnen zich nog tussen 18.00 en 19.00 uur, op 26 juni in de Kantine aan melden. Met muzikale begeleiding van „Sempre Crescendo" zal op de laatste WEindelavond, 29 juni, de feesteüjke in tocht zijn. We hopen dat weer heel wat mensen zich langs de wandelroute (van af Hemesseroord) zullen verzamelen om de wandelaars op te wachten en in de bloemetjes te zetten! Net als vorig jaar zullen alle deelnemers rond de MUZIEK- TENT opgesteld worden, waar rond half negen door Burgemeester van Es de prijzen zullen worden uitgereikt. Dit keer zijn het geen bekers, maar onnyx standaards, beschikbaar gesteld door de MIDDENSTANDSVERENIGING MIDDELHARNIS. Bij speciale stands aan het Beneden Zandpad kunnen daar na de medaUles en cijfers worden afge haald. SPARTA KREATIVITEIT. Tijdens de avondvierdaagse worden in de ENTREE van de Olympiahal „ter bezichtiging", de tekeningen en kleurplaten van de Sparta jeugd opgehangen. Via de „Spar ta Echo" zijn deze werkstukken door de leden ingeleverd en door de klubblad- redactie beoordeeld. VerschUlende in zendingen kregen een prijs of eervolle vermelding van de „jury". Een ieder kan nu komen kijken en zélf oordelen dat SPARTA-HYGIEA niet alleen sportieve maar óók kreatieve leden heeft. GEEN LESSEN. In verband met de A- VONDVIERDAAGSE op 26, 27, 28 en 29 juni, komen alle gymnastieklessen voor de Spartanen te vervallen. De week daarop begint de ZOMERVAKANTIE. Vanaf MAANDAG 20 AUGUSTUS ho pen we iedereen weer op de lessen en trainingen terug te zien. Alle YAMAHA'S xgn in voorraad van 2 tot 85 p.k. Advies-verkoop en goede reparatie: Broekweg 8 OUDDORP (Z.-H.) Tel. 01878 -, 1295 of 2011 Showroom 8-20 uur, ook zaterdag De burgemeestersvacature in Maassluis zal per 1 augustus a.s. worden vervuld door de komst van burgemeester Joh. van Es (48) van Middelharnis. Dat nieuws werd j.l. woens dag „officieel" waarmee het be richt dat we al etteiyke dagen eerder opvingen bevestigd werd. Overigens komt het nieuws over het vertrek van burg. van Es voor vrijwel ie dereen volkomen onverwacht. In de zomer van 1968 werd burg. van Es te Middelharnis geïnstalleerd. Hij was daarvoor een viertal jaren burgemeester-secretaris geweest van de gemeente Oud Alblas, een naar het ons leek wat sluimerende kleine gemeenschap. Middelharnis daarentegen wachtte haar nieuwe burge meester m,et het vaste voornemen samen hard aan het werk te gaan. Zo is het ook gebeurd. Dhr. van Es bleek de proeve van bekwaamheid goed te doorstaan en al snel vond men hem terug, in tal van besturen, veelal zelfs als voorzitter via welke betrokkenheid hij in het Flakkeese bijzonder goed georiënteerd raakte. Dhr. van Es is echter te ambitieus om zijn carrière daarmee als voltooid te zien en hij solliciteerde in de loop der jaren naar enkele burgemeesterplaatsen waarvan thans de sollicitatie naar Maassluis is gehonoreerd. Maassluis telt 32.600 tegenover de 14.000 van Middelharnis. De gemeenteraad telt 23 leden; het College telt 4 wethouders waarvan 2 lid zijn van de P.v.AA., 1 van het CDA en 1 van de WD. Het raadscollege bestaat uit 8 P.v.d^A.'ers, 8 CDA'ers, 5 WD'ers en 1 lid van D'66 en 1 PPR. In de voorbije jaren is Maassluis sterk gegroeid. Het ene nieuwbouwplan verrees na het andere maar daar is momenteel wat stilstand in gekomen. Maassluis is geen aangewezen groeikern. In Maassluis woont ook een van de beide zonen van het burgemeesters-echtpaar. Het is nog niet vastgesteld wanneer burgemeester en mevrouw van Es afscheid zullen nemen van Middelharnis, de gemeente waar ze zich vele vrienden gemaakt hebben. Ook de instaUatiedatum in Maassluis is mede i.v-m. vakanties nog niet vastgesteld. In de komende burgemeesterloze periode zal het burgemeesterschap waargenomen worden door loco-bur gemeester weth. L. C. Kievit. Nu van burg van Es afscheid genomen moet worden nu wordt de vraag actueel wie de opvolger zal worden en welke poütieke kleur de nieuwe burgemeester zal hebben. Dhr. van Es was A.R. De gemeenteraad zal t.z.t. worden gevraagd ten overstaan van de Commissaris der Koningin een profielschets van de nieuwe gewenste burgemeester te geven. Daarvoor-, maar ook daarna zullen vele speculaties gemaakt worden die evenwel elke basis zullen blijken te missen. Het wordt voorlopig afwachten Na een voorproefje vanavond - een rolstoel-baskettbalwedstrijd en enkele attracties in de Victoriahal - is het mor gen zover dat de eerste van de te houden „Klein Parijse" dagen van start gaat. Gedurende een drietal weken zullen de evenementen niet meer uit de Dirksland- se lucht zijn, want de organisatoren zijn vast besloten in deze periode van zich te doen spreken. Zaterdagmiddag rond twee uur ont moeten de bewoners van meerdere woonbuurten elkaar in een sportief vol- leybaltoumooi, waaraan ook Verenigin gen en bedrijven deel zullen nemen, voorts is er gelegenheid tot ponyrijd en en tot creatief spelen voor de kinderen op het terrein van de V.V. „Dirksland". Zaterdagavond om 7 uur komen de muziekliefhebbers aan hun trekken. Het wordt bij de Victoriahal een „muzi kaal - culturele" avond waaraan o.a. wordt meegewerkt door „Amicitia", „de Hoop" van Stellendam en de muziek- ver. „Amsterdam". De entree bedraagt 2,50. Na afloop is er een lampionop tocht voor de kinderen (lampionnen gra tis!). De twee daaop volgende „Klein Pa rijse" dagen zijn gepland op zaterdag 30 juni en zaterdag 7 juli, elk met een evenement op de vrijdagavond daarvoor. Zaterdag de 30e juni volgt er een „all-star" wedstrijd en een ballonwed strijd voor de kinderen op de zonnewei de van het zwembad „de Gooije". Op de wei bij de Victoriahal word enpony- wedstrijden gehouden, 's Avonds volgt er een disco avond met Avro's Top-pop in de Victoriahal. Vrijdagavond 6 juli kunnen flakkese dammers de strijd aanbinden tegen Harm Wiersma. De simultaanwedstrijd begint om half acht in de Victoriahal. Voor zaterdag 7 juU heeft de organi satie een populaire muziekavond ge pland. Die dag vindt er ook een spuit- festijn met medewerking van de brand weer plaats zowel als zwemspelen in het zwembad en trimoefeningen bij het zwembad. Op zaterdag 7 juli wordt ook een braderie gehouden waarop een dorpsomroeper „oude stijl" zich zal la ten horen. Vrijwel alle verenigingen uit de ge meente hebben hun medewerking aan de organisatie verleend waardoor een groot deel van de bevolking zich recht streeks betrokken weet. Stellig wordt dan ook verwacht dat „de klein Parijse" dagen zullen slagen. Donderdag 28 juni organiseert de Ned. Ver. van Plattelandsvrouwen afd. Mid- den-Flakkee, een buitendag. Deze zal gehouden worden aan de Oostmoerse Scheidweg 1 in Stad aan 't Haringvliet. Omdat dit jaar in het teken van het kind staat, bestemmen we de opbrengst van o.a. een rommelkraam, voor de adoptie van een kind. Verder zullen er demon straties worden gegeven van spirmen, weven. Hindeloper schilderkunst en Volksdansen. U bentwel kom van 15.00 - 20.30 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1