EiiAriDEn - niEuws Goede kansen voor endiousiaste jongeman. ABN Bank „Onder de Oranjevlag" 2e blad Dinsdag 19 juni 1979 No. 4800 Arjan v. d. Stigchel wint 1500 m vrije slag in Stellendam Zij reflectoren verplicht per 1 juli Goed korfbal op Good-Luck Toernooi Gevonden en verloren voorwerpen Ruzie op lyoonwagenkamp "1^. Het ABN-kantoor te Middel hamis verwelkomt graag een enthousiaste, representatieve jongeman die in het bezit is van een HAVO-(+ Handel)/MEAO- diploma. Enige bankervaring, met name in de kredietensfeer, strekt tot aanbeveling. Leeftijd 19-24 jaar. Het behandelen van de kredietenadministratie wordt zijn voornaamste bezigheid, daarnaast zal hij eveneens belast worden met de verkoop van en advies geven over partikuliere diensten. Een taak die hij grotendeels zelfstandig uitvoert, waarbij een grote mate van akkuratesse beslist noodzake lijk is. De ABN honoreert deze baan, die ruime ontplooiingsmogelijk heden biedt, met een goed salaris, een jaarlijks tantième, vakantie toeslag en tenminste 23 dagen vakantie. Hebt u belangstelling voor deze funktie? Neem dan kontakt op met de heer J. Kievit, Direkteur van de Algemene Bank Nederland N.V., Zandpad 110, 3240 AA Middelhamis. Telefoon: (01870) 3833. Diploma-uitreiking „WESTVOORN'' te Ouddorp CONCERT door Jaap Kroonen- burg op het orgel van de Grote Kerk te Maassluis Nieuwe Viskotters HERINNERING m mmsi Uitzaai mosselschelpen VERVOLGVERHAAL (Wordt vervolgd) STELLEND AM Arjan v. d. Stigchel uit Hellevoet- sluis heeft op zaterdag 16 juni in het zwembad te Stellendam de 1500 meter vrijeslag-heren gezwommen in de tijd van 21 minuten en 28,9 seconden, waar mee hij winnaar werd en tevens een nieuw baanrecord vestigde. Arjan had ruim één minuut voorsprong op nr. 2: Eeon du Pree uit Middelhamis en op nr. 3: Johan Langbroek uit Dirksland. Een uitstekende race zwom óók André V. d. Nieuwendijk uit Stellendam, hij eindigde weliswaar op de 7e plaats met een tijd van 23.52^5 maar met zijn jeug dige leeftijd tussen de vele oudere deel nemers is dit een opmerkelijke pres tatie. Deze wedstrijd ging tussen de beste leden van de zwemclubs uit Middelhar- nis, Dirksland, Hellevoetsluis en Stel- r lendam. Van de 28 deelnemers moesten er twee opgeven. Tot de beste 12 behoorden: 1. Arjan v.d. Stigchel, H'sluis; 2. Leon du Pree, M'hamis; 3. Johan Langbroek, Dland; 4. Arjo Kentin, M'hamis; 5. Hans Jelier, D'land;6. Kees v. Dam, H'sluis; 7. André v. d. Nieuwendijk, St'dam; 8. Qerard Slooter, M'hamis; 9. Bert Meijerink, H'sluis; 10. John Al- brechts, M'hamis; 11. Jan Snoey, St'dam 12. Ronald Bouman, M'hamis. Zaterdag 23 juni a.s. zijn er in Stel lendam wéér zwemwedstrijden v. a. 16.45 uur. Dan gaan tegen elkaar z-^vem- men: selecties van basisscholen uit de Gem. Goedereede, Middelhamis, Dirks land en Nieuwerkerk. De scholieren zwemmen dan: 50 meter schoolslag, borstcrawl, rugcrawl en 4 x 50 mtr. es tafette. Voor deze wedstrijd heeft de Rabo-bank uit Stellendam, medailles, vaantjes en bekters aangeboden. 104 diplomazwemmers in Stellendam Zaterdag 16 juni jl. hebben 104 jon gens en meisjes in Stellendam een K.N.Z.B. zwemdiploma behaald. Voor het A-diploma slaagden 46 jongens en meisjes. Het B-diploma behaalden 58 jongens en meisjes. 3 werden afgewe zen. Van de 104 geslaagden kwamen er 10 uit Goedereede, 27 uit Ouddorp, 1 uit Bruinisse en 66 uit Stellendam. Het diplomazwemmen werd afgeno men door K.N.Z.B.-afgevaardigde dhr. J. Lodder uit Maasdam (zelf acht jaar geleden werkzaam geweest in het Stel- lendamse zwembad). Dhr. Lodder werd bijgestaan door dhr. L. Tom en dhr. M. A. Snoey. Per 1 juli a.s. moeten alle aanhangers, dus ook vouwwagens en caravans, voor zien zijn van zij reflectoren. Een maat regel waartoe al in 1977 in EEG-ver- band werd besloten en die ook geldt voor kampeerauto's langer dan 6 meter en met een (grijs) vrachtwagen kente kenbewijs. Zo vlak voor het vakantie seizoen kan deze wettelijke verplichting echter eigenaren van aanhangers in verlegenheid brengen. Een fabrikant, importeur of dealer zal uiteraard zorgdragen voor de mon tage van'de zijreflectoren bij nieuw af te leveren wagens. Maar bezitters van caravans zullen ze tijdig zelf moeten aanbrengen. In de bonafide caravan- handel zijn ze verkrijgbaar voor enkele guldens-per stuk. De reflectoren mogen niet driehoekig van vorm zijn, wel oran je en voorzien van een officieel keur merk (een hoofdletter E in een cirkel). Ze dienen niet hoger dan 50 cm en niet lager dan 35 cm boven het wegdek te worden aangebracht. Precies is voor geschreven wat de juiste plaats is: de ANWB (afd. Technische Voorlichting sectie Caravans en Kampeeruitrustin gen) heeft er een duidelijk vouwblad over uitgegeven (tel. (070) 264426, toes tel 2240). Bij juiste plaatsing blijkt dat bij aanhangers tot 300 cm totale lengte één reflector aan weerszijden voldoende is, bjj een caravan van 300 tot 700 cm twee aan beide zijkanten voor en ach ter. Verwacht mag worden dat de vraag groot zal zijn. Ondanks de mogelijkheid dat de handel wel eens „uitverkocht" zal moeten verkopen, denkt de overheid niet aan uitsteL KORFBALNIEUWS Zaterdag j.l. werd op het Good-Luck veld het eerste junioren- en senioren- toernooi gespeeld. Dank zij het sportieve spel en het uitstekende werk van de scheidsrech ters werd het voor vele korfballiefheb bers een niet te vergeten dag. Na het toernooi werd trainer Tinus V. d. Vliet door de spelers en het be stuur in de bloemetjes gezet, hij ver laat Good-Luck en zijn plaats wordt in genomen door Ed de Jong uit Oud-Beij- erland. JUNIOREN: In de juniorklasse eindigde Good- Luck gelijk met Ventura Sport op de eerste plaats. In de herkansingsronde bleek Good-Luck sterker en mochten van voorzitter Mijnders een geweldige wisselcup in ontvangst nemen. SENIOREN B: In de tweede klasse was Scheldevo- gels te sterk voor de andere teams, zij werden ongeslagen kampioen. VIOS - Numansdorp 2 en Ventura 2 uit Strijen deelden de tweede plaats. SPORTIEVE WEDSTRIJDEN: In de hoogste klasse streden Ventu- ra-Sport 1, VIOS 1, Juliana 1, 't Water- schip 1 en Good-Luck 1 om de hoogste eer. Het werd een zeer spannende" strijd, zeker het duel Good-Luck - VIOS stond technisch op hoog peil, het werd een verdiende 3-2 overwinning voor Good- Luck. De gastploeg had nog kans op^de eindoverwinning, als VIOS kans had gezien om de laatste wedstrijd tegen het ongeslagen Juliana te winnen, de ploeg yan Leen van Antwerpen kwam echter niet verder dan een 2-2 gelijk spel. Juliana werd hierdoor winnaar, ter wijl Good-Luck beslag legde op de tweede plaats. OUDE TONGE: GEVONDEN: Een sleutelhanger; Vijf sleutels in etui; wollen muts; sleutelhan ger met twee sleutels; blauwe das; sleu tel; paar handschoenen; zwarte porte monnee; rode sjaal; herdershond; sleu telhanger met 3 sleutels; ketting met slot; oranje poes; Vier sleutels in etui; balletschoen zwart mt. 29; vier sleutels; een sleutel; armband met naamplaatje „Astrid"; polaroid camera; twee sleu tels; een sleutel (loper); zakmes; dames horloge; klemtang; ketting met kruis; zonnebril; zonnebril in etui; gouden ring; herenfiets; ketting met sterrebeel- den; kinderschoentje; hond (zwart); sleutelhanger met opel sleutel; wit kin- dervest; sleutelhanger met sleutel; zil ver sterrebeeld; herenfiets; blauw spij- kerjack. VERLOREN: Twee sleutels in rood etuitje; bruine koffer; handschoen don- kergrijs-bruin; kwarte kralen ketting met goud slot; zilver metalen brü (ge vlamd); bruine portemonnee met inh. plm. 70,gladde trouwring met ins criptie; bruine handschoen met strepen; sleutelhanger met autosleutel Mazda; sleutelhanger met div. sleutels; groene pukkel met schoolboek; bruine doos met lijm etc; zilveren halsketting met roos je; gouden trouwring met inscriptie; gymschoen met blauwe strepen; auto sleutels Dafwant rood-blauw; zilveren medaille; horloge met bruin bandje; zilveren armbandje met naamplaatje „Hehna"; gele kenteken plaat 37-XT-78; bril zilver-rood in blauw etui; gouden schakel armband; zUveren S.O.S. arm band; zwarte damesportemonnee inh. f 400,ivoren kam; bruin lederen por temonnee met inhoud; zilver kleurige bril aan ketting; dameshorloge met goudkleurige band; verzekeringsplaat FPH - 792; Twee honden duitse staan der; zilveren armband met naam „Pe tra"; groene fiets; beige, capuchon; zil verkleurige bril in koker; betaalpas Rabobank; bromfietsplaatje DHS-114; rode portemonnee inh. 30,brain leren tas inh. portefeuille, rijbewijs, geld, etc; paar gymschoenen mt. 37; sleutelbos aan leren riempje; gouden ketting met sterrebeeld; wieldop van Mercedes; klein tasje met pas en che ques; pasje giro en 3 pasjes bank en div. bankbiljetten. ZIERIKZEE: Maandagavond (11 juni) moest de po litie tn Zierikzee tussenbeide komen toen 15 personen, waarvan een tiental bewoners van het Woonwagenkamp De Val, op genoemd woonwagenkamp met elkaar slaags was geraakt. Met stuk ken hout was men bezig elkaar af te tuigen. De oorzaak was een menings verschil over een caravan, die de cara vanfabrikant G. M. uit Sliedrecht met enkele assistenten kwam halen, omdat deze naar hij beweerde zijn eigendom was, iets wat door de kampbewoners werd betwist. Of er ook nog geschoten is, staat niet vast, wel werd een pistool met houders en patronen in beslag genomen. Een vijftal personen, werd meegenomen naar het politiebureau en eerst de vol gende dag 12 uur vrij gelaten. OOSTERLAND HERV. JEUGDKAPEL WERKT SA MEN MET HERV. KERKVOOGDIJ. Herinnerend aan het grote succes dat de Ned. Herv. Jeugdkapel alhier bij de enige jaren geleden bazar in de loods van de fa. Vaane aan de van den Abee lestraat heeft gehad, heeft de kapel het initiatief opgevat iets dergelijks te her halen en wel dit jaar met een z.g. „Fan cy Fair", en wel op vrijdag 22 en zater- dag23 juni e.k. Ditmaal in samenwer- kiag met de Herv, Kerkvoogdij alhier. De jeugdkapel zit om contanten verle gen om haar beide geadopteerde kinde ren, Tseten en Adriano te houden en te vens voor het startweekend in het be kende C.J.V.-kamp te Renesse. Verder heeft de kerkvoogdij in de toekomst grote uitgaven in verband met een op knapbeurt van het kerkorgel. De Herv. predikant ter dezer plaatse, ds. J. Plan- te, hoopt op vrijdagavond 22 juni a.s. deze „Fancy Fair" te openen, die gehou den wordt in of bij de CTV-loods in de van den Abeelestraat. Er is een Rad van Avontuur, Schiettent, Grabbelton, Kinderschiettent, Tombola, Enveloppe- stand. Spijkerslaan, Electronisch spel, en wat niet al, te veel om op te noemen. Verder is er ook een bar, en kan voor de gezelligheid gebarbecued worden. De volgende zaterdagmiorgen, 23 juni, be gint er om 10 uur een Rommelmarkt, aangevuld met het vrijdagavondpro gramma. Tevens kunnen Uefhebbers van pannekoeken aan hun trekken ko men. In de avond van woensdag 20 juni a.s. wil de jeugdkapel nog eens rond komen over het dorp, en ze verzoekt de bur gerij beleefd nog eens te kijken of er wat overschieten kan voor de rommel markt. Kerkvoogdij- en jeugdkapel ho pen tenslotte op een geslaagde aktie ook ditmaal weer, en ze spreken de hoop uit dat vele dorpsgenoten op beide ge noemde dagen hun schreden naar de vaij den Abeelestraat zullen weten te richten in de wetenschap, dat het voor een goed doel is. SPAREN TEN BATE VAN DE KAS VAN DE MUZIEKVERENIGING: O. F. Er heeft zich ten bate van de kasmid delen van de plaatselijke muziekvereni ging: „Oosterlands Fanfare alhier een aktie gevormd door leden en vrienden van de genoemde muziekvereniging welke zich ten doel stellen verpakkin gen van shag en sigaretten te sparen, omdat deze waarde hebben. Voor een leeg pakje wordt namelijk 5 cent be taald voor de verenigingskas. Boven dien krijgt de vereniging^ die per lid de meeste verpakkingen inzendt, een bonus van niet minder dan 10.000,en ko men er nog 15 verenigingen in aanmer king voor een bonus van 1.000,Het betreft hier verpakkingen van Samson shag, Javaanse jongens, Roxy en Eve rest, en verder de pijptabakken van Nie- meijer. Deze aktie loopt door tot 30 sep tember van dit jaar. De muziekvereni ging doet een beroep op de burgerij de ze genoemde verpakkingen niet te ver nietigen maar bij elkaar te houden voor dit goede doel. De leden van de muziek vereniging zijn gaarne bereid één en ander in ontvangst te nemen. Er wonen er wel enige of meerdere in de buurt. Gaarne aanbevolen. OOSTERLAND Brandweergarage, De in het jaar 1956 gebouwde brandweerkazerne aan Het Groenendaal alhier, de bakermat van Duivelands brandweer, ondergaat momenteel een flinke verbouwing, c.q. vergroting, Aan de Achterwegkant zijn verschillende vertrekken aangebouwd waarin toiletten, bergplaatsen etc. De hierdoor ontstane zolderruihte wordt benut voor instructiezaal, en ruimte voor samenkomsten, enz. Verder wordt de hoofdingang aan het Grenendaal aanmerkelijk verbreed en verhoogd n.l. Woensdagavond 13 juni j.l. had de di ploma-uitreiking plaats aan de Chr. school voor l.h.n.o. „Westvoom" te Ouddorp. Phr. Van Gosliga, direkteur van de school, opende deze avond. Hij heette de vele belangstellenden hartelijk wel kom en richtte zich in zijn toespraak in het bijzonder tot hen die de school nu gaan verlaten., Hierna werd een korte pauze gehou den, waarin de aanwezigen werden oht- haald op een kop koffie. Burgemeester G. van Velzen van Goedereede, die met zijn echtgenote aanwezig was, kreeg na de pauze het woord. Hij was verheugd weer aan 23 exa men-kandidaten het l.h.n.o.-diploma te mogen uitreiken. Vervolgens sprak de voorzitter van de Commissie van Beheer, dhr. L. Visser uit Stellendam. Behalve tot de meisjes die de school verlaten, richtte hij zich ook tot enkele personeelsleden die gaan vertrekken. Mejuffrouw Van Katwijk lerares Naaldvakken vertrekt na vijf jaar trouwe dienst naar Harderwijk. Ze kreeg van de Commissie van Beheer een geschenkenbon aangeboden. Ook de echtgenote van dhr. Visser, die gezondheidszorg gaf en mej. Poot (tekenen) verlaten de school. Een verrassing voor de leerkrachten en mogelijk ook voor meerdere aanwe zigen vormde het optreden van enkele leerlingen. Lijnie Grinwis zette met een door haar voorgelezen gedicht de leer krachten behoorlijk in het zonnetje! De oud-leerlingen zorgden echter voor nóg meer licht: ze overhandigden de direk teur een fraaie lamp voor de docenten- kamer! Daarnaast boden ze ook nog een mooie plant aan. Nadat de heer Visser deze avond met dankgebed had beëindigd, bleven de meeste aanwezigen onder het genot van een drankje nog enige tijd gezellig bijeen. Tenslotte volgen de namen van de geslaagde leerlingen: Lenie Bakelaar (Goedereede); Janneke Bezuijen (Ouddorp);, Corrle Brinkman (Stellendam); Wilma van Ede (Ouddorp) Betty Jane van Es (Stellendam); Hester Grinwis (Ouddorp); Lijnie Grinwis van een inrit van 9.45 m2 naar 16.77 m2. Zulks met het oog op het gemakkelijker binnenrijden van de beide spuitwagens, dat bezwaar opleverde nu deze wagens groter geworden zijn. Het werk wordt uitgevoerd door het Bouwbedrijf Jan P. Boogert alhier, in samenwerking met diverse onderaannemers. Duivelands' Brandweer krijgt door deze werkzaam heden een royoal onderkomen. (Ouddorp); Conny van Hofwegen (Stel lendam); Maja van Koppen (Ouddorp); EUy Meijer (Ouddorp); Janneke Moer kerk (Ouddorp); Marja Pijl (Ouddorp); Wijnanda Redert (Stellendam); Greta Rijnbrand (Ouddorp); Tini van Splunter (Ouddorp; Ina van Splunter (Ouddorp); Klara Tanis (Goedereede); Simone Voortman (Ouddorp) en Connie de Vries (Goedereede). Vrïidagavcmd 22 juni 1979 Aanvang: kwart over acht. De jonge talentvolle organist Jaap Kroonenburg zal vrijdagavond 22 jum concerteren op het machtige orgel van de Grote Kerk te Maassluis. Dit instru ment heeft voor hem niet veel geheimen omreden dat Jaap Kroonenburg, samen met Feike Asma de vaste bespelers zijn van dit monumentale orgel. Voor deze concertavond heeft hij een zeer romantisch programma weten samen te stellen met namen als Langlais - Krebs - J. S. Bach - Guilmant -Borowski en nog vele anderen. Het is altijd een ge not om naar Jaap Kroonenburg te luis teren en daardoor heeft hij in de afge lopen jaren een zeer grote bekendheid verkregen. De N.C.R.V. heeft kort ge leden in Maassluis een radio-opname gemaakt van hem en deze zal worden uitgezonden donderdagavond 28 juni in het wekelijkse orgelprogramma. De toe gang voor het concert op 22 juni be draagt 5,— p.p. CJP en 65+ betalen slechts 3,50. De kerk is geopend vanaf half acht. BRUINISSE: In de reparatiehaven voor de afbouw- kade van de firma L. Padmos en Zonen arriveerde te Bruinisse het casco van de nieuwe viskotter Jan Marie G.O. 29. Dit casco werd voor rekening van de firma Padmos bij scheepswerf Velthuis te Zuidbroek gebouwd. In Bruinisse zal het schip verder geheel bedrijfsklaar worden gemaakt en van de benodigde motoren worden voorzien, het is be stemd voor de heer J. de Visser te Goe dereede. Ook in Stellendam wordt voor de Firma Padmos een casco bedrijfsklaEir gemaakt. Dit casco is gebouwd op een werf In Harlingen en het nieuwe schip wordt de U.K. 201 voor Schipper P. de Boer uit Urk. Een derde nieuwe viskotter wordt voor de firma Padmos nog verwacht, bestemd om te worden toegevoegd aan de Ouddorpse vloot. Hiermede herinneren wij onze abonnees die gewend zijn per HALFJAAR te betalen, aan de betaling voor het 2e halfjaar 1979, zijnde 17, Ook missen wij nog verschillen de jaarbetalingen voor 1979, zijnde 34,—. Wilt u, wanneer u dit nog niet gedaan hebt, het gelijk even af werken? U weet, ons postrekening nr. is 16 79 30 onze bankrekening 34.20.01.108. Reeds bij voorbaat hartelijk dank voor uw medewerking. EILANDEN - NIEUWS B.V. Afd. Abonnementen Als de klimatologische omstandighe den daarvoor gunstig zijn, zal op 25 juni a.s. begonnen worden met het uit zaaien van mosselschelpen voor het op vangen van oesterbroed in het Greve- Ungenmeer. De resultaten met het terugkweken van de Zeeuwse oester door middel van enkele jaren geleden gevonden moeder- oesters, zijn zodanig gunstig, dat dit jaar de oppervlakte voor deze oesterkweek gereserveerd weer met 90 ha. wordt uit gebreid. De Zeeuwse oester in de Ooster Schel de ging door de harde vorst in de win ter van 1963 verloren, in de Grevelingen bleven nog oesters in leven die later bij toeval werden ontdekt. Ook in de afgelopen vorstperiode werd grote schade aan de oesters in de Oosterschelde toegebracht. Op de Gre- veUngen had men geen schade. SINT - ANNALAND Tentoonstelling in „De Meestoof" Het streekmuseum „De Meestoof" zal tot 1 oktober a.s. dagelijks van dinsdag tot en met zaterdag van 3 tot 5 uur ge opend zijn, waar twee tentoonstellin gen te zien zijn en wel „Merklappen" en „Zomaar een jaar... 1906". In 1906 liep nameUjk de Suzannapol- der onder water. Interresse voor braderie? Op woensdag 20 juni a.s. zal er D.V. des avonds om 20 uur (acht uur) een vergadering worden belegd in Hotel „De Gouden Leeuw" in de Voorstraat te Sint-Annaland, voor eventuele ge- interesseerden voor een stand op de de ze zomer te houden braderie. door L. Penning Uitgevery W. M. den Hertog 15 „Of ik die man ken? Ja ik ken hem." Hij had Jan Pietersen, die de Franse cavalerie tot gids diende bij het door waden van de Rijn, herkend. Het schouwspel, dat zich thans voor de ogen van de .schout onder een smet teloos blauwe, strakke hemel en een stralende namiddagzon ontplooide, was even aangrijpend als smartelijk. Het eerste richtte zijn oog zich als werktuigelijk naar de overkant ^^an de Rijn: naar een groep hoofdofficieren in schitterende uniformen, de hoeden met prachtige vederfaossen versierd, en met gouden lissen opgetooid. De koninklij ke standaard, van witte zijde en met leliën bezaaid, wapperde in het midden, terwijl de Koning, de Zonnekoning, de gevreesde Lodewijk XIV, met een breed gebaar naar de rivier wees. Htj zat op een koolzwarte, Arabische hengst, terwijl de ordonnansen hem hun rapporten brachten. En hij werd omringd door een stoet van graven en baronnen, hofmaarschalken en schone vrouwen, allen van voortreffelijke kij kers voorzien, door welke zij de dood strijd van het zinkende Nederland als een vrolijk schouwspel gadesloegen. De Franse artillerie, bestaande uit verscheiden batterijen van het nieuwr ste geschut, stond op honderd pas af- stands, bij drie hoge eiken, en veegde met haar salvo's de tegenovergestelde oever schoon. Enige huizen, waarachter de Nederlandse ruiterij deklcing had ge vonden, waren onder de bommen ver pletterd; een klein bos, waarachter ze beschutting had gezocht, was door firandkogels in brand geschoten, en de schout zag onze cavalerie thans buiten de vuurlinie, achter een heuvelrand als een onbeweeglijke massa opgesteld. „De onzen moeten het verliezen?" zei de metselaar, die een man met een ge zond verstand scheen te zijn: „want zü missen geschut de Fransen beheersen met him artillerie het gehele terrein!" De schout gaf er geen antwoord op, maar Idj vreesde hetzelfde. Op dit ogenblik ging het als een elec- trische schok door zijn lichaam. „Zie toch!" riep hij: „zie toch!" De Nederlandse ruitertroepen schal den; in die onbeweeglijke massa kwam leven, bezieling; de sabels vlogen klet terend uit de schede, en van achter de rand verscheen onze niiterij in de volle glans der zon boven op de heuvel. Op die heuvel stond de ruiterij een ogenblik als een muur van fonkelend staal; toen weerklonken nieuwe trom- petseinen, en néér van de hoogte don derde zij naar de Rijnvlakte, als een la wine, die alles onder haar loden ge wicht zal verpletteren. Een kanonskogel sloeg midden in de troep; hij werd met een hoera begroet, en voort stormde het regiment: in een dolle razende rit, de Rijn en de vijand tegemoet. Een afdeling Franse ruiterij had reeds de rechteroever bereilrt, toen de Neder landse cavalerie als een stormwind kwam aanzetten. En die stormwind sleepte de vijand mee, terug in de Rijn, terwijl in die stroom, die zich kleurde met bloed, de strijd zou worden be slecht. Onze ruiters stonden rechtop in hun stijgbeugels; de paarden briesten, en zetten de manen op, terwijl zij het water tegen hun poten, tegen de borst voelden opspatten. „Voorwaarts, mijn kinderen!" riep de in de Krijgsdienst vergrijsde Wirtz; „niet aan deze maar aan gindse kant van de rivier ligt de zegepraal! Toe, kinderen! doet mij het plezier, en helpt mij, om die Franse löMiing met zijn le- lievlag naar onze Kapitein-Generaal te brengen!" Het kanon had de laatste ogenblikken gezwegen, uit vrees de eigen troepen te treffen, maar nu de dappere degens der Nederlandse cavalerie de gewonnen voordelen weer in de waagschaal stelde, vroeg Condé aan de koning vergunning, het geschutvuin: te mogen heropenen. De kogels vielen te midden van de vechtenden. Een Nederlandse ruiter werd het hoofd weggemaaid als met een zeis; een andere kogel velde drie Neder landers en een Fransman neer. Generaal Wirtz zat bij het geweld en het geloei van de strijd, terwijl de lange ruitersabels elkander grimmig kruisten, rustig op zijn groot, bruin paard, mid den in de stroom, die boven de stijgbeu gels reikte. „Het gaat niet!" riepen zijn ruiters; „daar komen nieuwe regimenten op ons aan! het is niet uit te houden in dit hel se vuur!" Een zwaar gebouwde dragonder, die tot nog toe dapper had meegevochten, wendde reeds de teugel van zijn paard, toen een kanonskogel zijn rug verplet terde. „Ziet gewei?" riep de generaal; „dat vluchten geeft niets; de kogel, die voor jou gegoten is, zult ge toch niet ontgaan toe kinderen! Laten wij de Zonneko ning halen!" Plotseling echter zeeg hij neer, alsof onzichtbare machten hem naar de diepte trokken. Zijn paard was onder hem doodgeschoten, en toen de ruiters hun generaal niet meer zagen, greep de pa niek hen aan. Zolang zij nog het gelaat naar de vij and hadden gekeerd, was er van een ge regelde aftocht geen sprake meer. De generaalzat al weer op een ander paard, en zag met ontzetting de alge mene vlucht. Hij greep een reusachtige ruiter, die zijn paard had verloren, en door het water wegholde, by de kraag en schreeuwde hem driftig in 't oor: „Ellendeling denkt ge, dat ge jou lot kunt ontvluchten?" „Generaal!" antwoordde de dragon der, terwijl hij zich losrukte: „'t is wel geweest voor drie stuivers per dag 't is zwaar genoeg verdiend!" HOOFDSTUK VI De schout drukte de sterke lippen op elkander, dat het bloed te voorschijn kwam, en zijn ogen waren star op het vreselijke schouwspel gericht. De Nederlandse ruiterij verstoof als het dorre herfstgebladerte voor de storm in alle richtingen: op de landwegen, dwars door de korenvelden, die plat ge trapt werden onder de hoeven der paarden, door de sloten heen, door de heggen, zonder om te zien, door een verschrikkelijke angst voorgejaagd, terwijl de Franse trompetten met volle fanfare victorie bliezen. Het werd de metselaar te eng daar boven op de omloop van de toren. „Binnen tien minuten zijn zy hier!" zei hiJ; „neen, dat wacht ik niet af!" En op zijn holsblokken van klompen holde hij de trappen af naar beneden. De ossenkoopman volgde. „Dat tuig!" zei hij met een vloek: „nu ligt alle nering en handel stil!" „Met vloeken zult ge de zaak niet be ter maken!" meende de tuinman; „be denk toch, dat God het is, die ons deze rampspoed zendt!" „Wat blieft?" schreeuwde de ossen- koopman, de tuinman met vervaarlijke ogen aankijkend; „nu ziet ge, wat het bidden en psalmzingen uithaalt hier ■in deze fles zit iets beters! Als de mens geen raad meer weet, neemt hij een flinke slok brandemoris, en 't is weer klaar!" Hij nam een grote slok brandewijn en ging voort: „Kijk, dat is het echte cou- ragewater; dat is het enige, wat helpt in deze £)eroerde tijden ook een slok, oude heer?" „Dank je!" antwoordde de schout met de innigste verachting; „met godlooche naars en dronkaards wil ik geen ge meenschap hebben". De ossenkoopman begreep, er twee tegen zich te zullen krijgen. Hij mom pelde enige verwensingen, maar toen droop hy toch af, en de tuinman- en de schout waren alleen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 5