100 jaar Gerei. School Middelharnis 4 maal een eerste steen bij nieuwbouw Heniormde School te Stellendam behaalt hoogste Oostflakkee uren zonder stroom Dmsdag 19 juini 1979 No. 4800 CHR. STREEKBLAD ÖP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILA2«>EN Verschijnt txoeemadl per weekdinsdag- en vrijdagavond B.IVI.W. 2002 A. J. van Rumpt SEMPRE aantal punten jaar van liet kind op scliooi EXTRA KERKDTKNSTEN GEREF. GEMEENTEN GESLAAGDEN LHNO/LAVÓ Groot succes voor PTT brandweer Middelharnis „Concordia'" gaat kollekteren DIEFSTALLEN BEOyWERSDAlVI BLAUWE ZONE WORDT IVIENENS - Auto op de kop - POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank RaI>o Middelhamis Kek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS ƒ,8,50 PER KV\fARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Ook velen van elders vierden het eeuwfeest mee Oud gemeentesecretaris Jan Knape, oud-leerling ook van de Bosseschool, heeft zaterdagmiddag in alle eenvoud een ontroerend slot gegeven aan de toen in de Herv. Kerk gehouden herdenkings- bqeenkomst ter gelegenheid van het 100 jarig bestaan van de Bosseschool. De vele honderden oud-leerllngen hadden zich geen beter vertolker kunnen wen sen dan juist dhr. Knape. Getekend door het leven stond hij op de kansel, put tend uit vele herinneringen, vooruit ziend naar de toekomst, maar daar stok te zijn stem: „ik weet het niet meer, maar meester van der Waal zou zeggen „God weet het!" zo beleed dhr. Knape, daarmee tonend de lessen van zijn oud- schoolmeester uit het begin van deze eeuw nog niet vergeten te hebben. Het is ook de intentie van de school bestuurders en het onderwijzend perso neel dat het met God wordt aangedurfd. Grote vreugde daarom over de toename van het aantal leerlingen en dankbaar heid praevaleerde dan ook in de ope ningswoorden-van de voorz. dhr. D, A. Ia Fleur toen hij vele honderden geno digden hartelijk verwelkomde. Onder hen de leerlingen, gekleed als Otten en Sienen, stuk voor stuk fleurige verschij ningen temidden van het gezelschap van de oude garde. In vuur en vlam Het waè mevr. Hannie van Leeuwen die in haar referaat verhaalde hoezeer de christen ouders in de vorige eeuw in vuur en vlam waren geraakt toen dui delijk werd dat de wet van Cappijne van de Copello duidelijk maakte dat op steun voor bijzonder onderwijs niet gerekend mocht worden. „Velen hebben zich zelfs letterlijk doodgevoch- ten om het recht op bijzonder onderwijs in de Wet verankerd te krijgen", zo ver haalde mevr. van Leeuwen de strijd die nadien was gevoerdtotdat in 1920 de ge lijkstelling daar was. Mevr. van Leeuwen confronteerde ie der met de vraag of het grote goed, een school te hebben van de eigen identiteit nog wel voldoende wordt gewaardeerd, of niet ook op de bijzondere scholen te veel de nadruk wordt gelegd op het „hebben" en te weinig op het „zijn" van de mens. „Wil het bijzonder onderwijs ook in de toekomst zin hebben dan zal het revolutionair getint moeten zijn", verklaarde mevr. van Leeuwen, „in die zin dat we ons via het onderwijs afke ren van de consumptiemaatschappij en de prestatiedwang en dat we weer leren goede rentmeesters te zijn wie het niet toekomt een onevenredig deel te nemen van wat God de mens in Zijn schepping heeft toebedacht". Zij wekte de ouders op steeds voor de school te vinden te zijn en het bestuur te- helpen de problemen die er ongetwij feld zijn op te lossen. Te waken ook te gen de komst van onderwijzend perso neel dat niet achter de basis van de school staat en te proberen alles weg te nemen wat het bijzonder onderwijs haar wervende karakter ontneemt. Shaloom. Mevr. van Leeuwen wekte ieder op de werkelijke gedachte van het Shaloom in het bijzonder onderwijs in te dragen, te bouwen aan een samenleving waar Zo gaat oe jeugd deze week naar school; rechts schoolleider dhr. Hütink die het knap benauwd heeft in zijn geklede pak vrede en gerechtigheid heerst, met el kaar om te gaan en om te zien naar el kaar, terwille van elkaar af te zien van bezit en zich zelfs voor elkaar op tewil- len offeren". Van de allergrootste betekenis achtte spr. het de kinderen met de Bijbel ver trouwd te maken, zodat ze zich die ook zullen herinneren in omstandigheden waarin de Bijbel niet bij de hand is. „Voor wie vertrouv^rd gemaakt is met de Christus van de Bijbel ligt de wereld open. Hij zal ook de ander mee willen laten profiteren van dat grote geschenk en hij zal een brug willen slaan vanuit het bijzonder onderwijs naar de samen leving met zoveel haat en nijd". Mevr. van Leeuwen besloot haar re feraat met een hartelijk appèl het goed van het bijzonder onderwijs te bewaren en te zorgen dat er een wervende kracht van uit gaat om ook de naaste te doen delen in het geluk dat alleen van Hem geleerd wordt. „Dan kan het feest zijn temidden van alles wat ont moedigt en dan zullen onze kinderen desondanks geen teleurgestelde mensen behoeven te worden als in deze tijd niet direct werk op hen ligt te wachten". Tal van gelukwensen Meerderen hadden er behoefte aan een gelukwens uit te spreken. Burg. Joh. van Es bouiwde daarin enkele wijsheden die het waard zijn doorgegeven te wor den. „Er zijn nog steeds meer slechte opvoeders dan slechte kinderen" stelde hij vast. Over de opvoeding had dhr. van Es ook een aansprekende: „vroeger had ik geen kinderen, maar wel theorie- en over de opvoeding. Nu heb ik wel kinderen, maar geen theorieën meer!" Het deed burg. van Es goed een school als de Bosseschool in zijn gemeente te hebben, eenschool de oudste in de ge meente, waar kinderen geleerd worden en worden opgevoed overeenkoimstig de bedoelingen die de Schepper met de kinderen heeft", 's Burgemeesters ge lukwens was dan ook allerhartelijkst. Dat kan ook gezegd' worden van de woorden van Inspecteur Morang. Met veel waardering sprak dhr. Morang over de schoolbestuurders van nu en van toen, veelal niet professionele krachten die nettemin de school uitstekend we ten te leiden. Het was sprekers harte lijke wens dat de school blijvend over zulke krachten zal kunnen blijven be schikken. Dhr. J. A. H. Haeck bracht de geluk wensen over .van de Gereformeerde Kerk. „Bahzei een van de meisjes toen dhr. Haeck het heel geanimeerd had over de lessen op school. Dhr. Haeck wenste de school voor de toekomst alle goed en Gods onmisbare zegen toe. Dhr. J. H. Koppelaar sprak een ge lukwens namens de Prot. Chr. Rayon- schoolraad van de oprichting waarvan het oud hoofd dihr. van Leeuwen een fervent voorstander is geweest. Dhr. Koppelaar wüde de verdienste van al len die hebben meegewerkt aan de op bouw van de school geenszins onder schatten, „maar", benadrukte hij, „hulp van God verkregen hebbende staat U tot op deze dag'!^ Spr. hoopte dat dat ieders belijdenis moge zijn en hij besloot met de wens dat tot in leng te van dagen de Bosseschool de kinde ren mag opvoeden zoals de stichters van de school dat hebben gewenst. Hartelijke woorden werden ook ge sproken door dhr. Traas, de nieuwe rec tor van de Rijksscholengemeenschap. Teruggaand naar de periode waarin de school werd gesticht sprak dhr. Traas met veel waardering over hen die stre den tegen intolerantie en gewetens- dwang en daarmee een belangrijke bij drage leverden aan de emancipatie van een grote bevolkingsgroep die slacht offer was van onderdrukking en uitbui ting. Dhr. Traas prees het zeer in de Bosseschool dat er een sfeer heerst van verdraagzaamheid, openheid en bereid heid om bruggen te slaan. Nadat oud-hoofdonderwijzer dhr. Kooi nog herinneringen had opgehaald was het woord aan dhr. Jan Knape, van 1905 tot 1911 leerling, van de door hem geliefde Bosseschool. Het was overigens geen liefde op het eerste gezicht toen hij in 1905 aan moeders hand, als „mei- bigge'' het schoolplein betrad.'Dihr. Kna pe haalde herinneringen op aan ge pleegde ondeugden en het daarop vol gende ceremonieel, een pak op de broek, maar terugziend was hij met de grootste bewondering vervuld voor de onderwijzers van toen die tegen een ge ringe vergoeding met zoveel liefde „kudden zwijnen" tot redelijke mensen hebben opgevoed. God weet het Het slot van het betoog van dhr. Kna pe was van een ontroerende eenvoud: „Na onze schooltijd kwamen we in een rumoerige wereld terecht. Er was een oorlog, een economische crisis, weer een oorlog en een ramp. Nu zijn er nog oor logen en er zijn rampen. Ik ben een oude man geworden, in een ontredder de wereld Ik weet niet vraar het heen zal gaan, maar meester van der Waal zou gezegd heèben: „God weet het!" In de school Na de gehouden herdenkingsdienst werden de genodigden op school ver wacht. Daar troffen oude bekenden el kaar en aan veler gezichten was te le zen hoeveel deugd het deed weer eens Middelharnisse grond onder de voeten- te hebben. De foto-expositie heeft een enorm succes gehad, zoals dat van de hele herdenking gezegd mag worden. Ongetwijfeld zullen velen daaraan nog lang goede herinneringen bewaren. 1971 BMW-dealer stad aan 't Haringvliet 01871 - 1553 Middelharnis - Sommelsdijk Zaterdag 16 juni j.l. heeft de Kon. Fanfare Sempre Crescendo o.l.v. diri gent Jaap Jongejan deelgenomen aan het federatief concours te Neede (Gld). Sempre kwam uit in de hoogste afde ling, de vaandelafdeling, en behaalde met 302V2 pnt. een eerste prijs, tevens het hoogste aantal punten van het ge hele concours. Voor het verpUchte werk „Orestes" van Mahy behaalde Sempre 155 pnt. en voor het vrije werk „Quo Vadis?" van Rimmer 147V2 pnt. Na het resultaat van vorig jaar, toen Sempre in Zaandam eveneens een eer ste prijs behaalde, maar toen met 289V2 pnt. uit de bus kwam, is er dus duidelijk een stijgende lijn waar te nemen. De di rigent van Sempre, Jaap Jongejan, is hiervoor voor het merendeel verant woordelijk. Na het overnemen van de dirigeerstok van oud-dirigent Vemooys vorig jaar, kwam Sempre dus met het mooie, doch bescheiden resultaat van Vorig jaar voor de dag. Terwijl Sem pre j.l. zaterdag o.l.v. "dirigent Jaap Jongejan haar positie in de hoogste af deling van de K.N.F, opnieuw verstevig de. n Op 21 en 22 juni a.s. organiseren de openbare kleuterschool en de openbare lagere school te Middelharnis een ten toonstelling van werkstukken gemaakt door de kinderen onder het motto „Het jaar van het kind". Dit project is opgezet met het doel bij de kinderen meer begrip en bewust wording te kweken voor de plaats van het kind in de huidige samenleving hier en elders. Iedereen is welkom op deze tentoon stelling die gehouden wordt in de O.L.S. Beneden Zandpad 7 op donderdag 21 juni en vrijdag 22 juni iedere avond van 19.00 tot 21.00 uur. Voor de beste werkstukken worden prijzen beschikbaar gesteld. De win naars worden bekend gemaakt op don derdag 21 juni om 19.00 uur. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. M. J. van Gelder van Gouda. MELISSANT donderdagavond 7.30 uur ds. P. Blok (bed. H.D.); zaterdag avond 7.00 uur ds. J. Karens van Opheusden. NIEUWE TONGE donderdagavond 7.30 uur student J. J. Tanis, Som melsdijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET don derdagavond 7.30 uur ds. H. Ligten- berg. OOLTGENSPLAAT donderdag 7.30 uur ds. W. Hage van Rotterdam. Aan 48 leerlingen van de Christelijke Dirksland - Middelhamis werd op 7 juni j.l. in het Chr. Vormtagsinstituut „De Proeftuin" aan de Jioliana van Stolberglaan het diploma Lager Huis houd- en Nijverheids Onderwijs uitge reikt. De geslaagden zijn: Stellendam: Ina Brinkman, Nellie Moij- ses. Herkingen: Janèt Kamerling, Lenie de Klerk, Karin Melissant, Katie Nieuwland, Anneke v. d. Veer, Janneke v. d. Veer, Lenie v. d. Veer, Karin van Wageningen. JWelissant: Heleen v. Ast, Arja de Geus. Dirksland: Addie Doom, Jannet de Jong, Jeanette Klink, Annie Knöps, José V. d. Kroon, Marianne Nieuw- land, Inge de Roo, Kathy Smit, Marjolein Wolfert. Sommelsdijk: Jobina Buscoop, Laiira Edewaard, Lia Kloot, Marlies Koese, Christine Leentjes, Apollonia v. d. Sluijs. Middelharnis: Anita Lodder, Anja Mas tenbroek, Elly Nagtegaal, Ankie van Oudenaren, Elza Verhage, Roelanti- ne Vogelaar, Ineke Zóndervan. Nieuwe Tonge: Dineke Brooshoofd, Jannie van Dam, Erna Lugtenburg Elza van Wageningen. Oude Tonge: Ellie Grootenbc w, Agnes Koppenaal, Erna Mackloet. Stad aan 't Haringvliet: Anke Goidrie, Carolien Maliepaard. Den Bommel: Astrid Bakelaar, Annet du Pree, Marja de Visser. Ooltgensplaat: Cora Korteweg, Anja de Vos. 2 leerUngen moesten worden afgewezen. ------O- Door het behalen van een tweede plaats op de j.l. zaterdag te Voorschoten gehouden gewestelijke selectiewedstrijd is de PTT bedrijfsbrandweer te Mid delhamis doorgedrongen tot de lande lijke wedstrijd die in septemJ>er a.s. ge houden staat te worden. Het is voor het eerst/"dat een PTT-korps deze hoogte heeft bereikt. Door de ploeg werd deel genomen in de tweede klasse. In de af deling Tweede klasse met perslucht na men de ploegen van Middelharnis en Sommelsdijk deel, zij het met aanzien lijk minder resultaat. Middelhamis bracht het niet verder dan een 9e plaats, Sommelsdijk eindigde als 5e, resp. met 421,5 en 435 punten. Som melsdijk had de fout begaan de gefin geerde brand met twee- inplaats van drie stralen te bestrijden. Na afloop van deée wedstrijden werd in de mooie brandweerkazerne van Voorschoten nog afscheid genoimen van dhr. J. G. Lekkerkerker welke 15 jaar wedstrijdleider in de Prov. Zuid-Hol land is geweest. De opvolger van dhr. Lekkerkerker is M. Peekstok uit Som melsdijk met als assistent dhr. Blok uit Arkel. Zaterdagmiddag en -avond heeft een groot deel van Oostflakkee het zonder electriciteit moeten stellen. Oorzaak daarvan was een brand in het allumi- nium trafostation aan de Tilsedijk. Overigens is niet precies achterhaald kunnen worden wat er fout is gegaan. Door de hitte van de brand is de scha kelinstallatie gesmolten. Bij het herstel werd nogal wat tegenslag ondervonden waardoor het zaterdagavond al vrij laat was eer ieder weer over electrici teit kon beschikken. OUDDORP: De leden van Brassband Concordia kunt u één dezer dagen aan de deur verwachten voor de Nationale Anjer- koUekte. Wij bevelen deze kollekte be leefd bij u aan. Jammer, maar helaas waar, is het dat argeloze rustzoekenden op het strand en aan de Brouwersdam nogal eens besto len worden. Zo verdween op klaarlichte dag een boottrailer (waarde 2000, van een sportvisser uit Poortugaal ter wijl de man met zijn bootje was uitge varen. Zondag pikte iemand een gereed schapskist weg maar dat werd door iemand gezien die het nummer opnam. De politie kon de dief later in Rotter- i dam achterhalen. OUDDORP: De politie is voornemens op te gaan treden tegen overtreders van de regels die gelden nu de Ring van Ouddorp tot zgn. „blauwe zone" is aangewezen. Dat betekent dat parkeerders in het bezit moeten zijn van een parkeerschijf aan de hand waarvan de politie kan con stateren of de maximum toegestane parkeerduur rriet wordt overschreden. De regeling geldt sinds 1 juni sinds welke datum de politie nog wat soepel heeft gereageerd. Nu echter gaat het ernst worden waarom ieder wordt aan geraden zich via de winkel of via het politiebureau in het bezit te stellen van de nodige parkeerschijf. Kennelijk door de grote ruimte gelokt eens lekker rond te scheuren nam een inwoner uit de Klundert j.l. zondag op de Brouwersdam zo'n scherpe draai dat zijn wagen kantelde en op de kop te recht kwam. De bestuurder moest met een hersenschudding naar het zieken- hxas te Zierikzee worden vervoerd. De nieuwbouw van de geïntegreerde Herv. basis-kleuterschool „Het Kompas" te Stellendam is inmiddels zover gevor derd dat vrijdagmiddag de eerste steen gelegd kon worden. Die eer viel te beurt aan de oud-onderwijzer dhr. A. Dekker die 42 jaar aan de school verbonden is geweest. Het was de „aller"eerste steen die door dhr. Dekker met ijver werd in gemetseld, waarna nog drie eerste ste nen volgden, gelegd door de oudste leerling van de school Joh. van Seters, het jongste leerlingetje van de kleuter school Bianca Tanis (4) en door de voorzitter van het schoolbestuur dhr. van Rossum. We kiekten ze gevieren; aan de binnenzijde van dit blad treft U een iiader verslag over de gebeurtenis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1