EIIATIDEn - niEUWS Overnachten langs Brouwersdam wordt vrij zwaar beboet 't Is goed sparen bij een spaaragentsctiE^) van^^ Lanschot. Uw spaaragentschap heet: Mere week nieuwe ffordelen hij uw jop^l^gep Administratie-Ass. kantoor WvanderRee. RIENVBN DER VEER „Onder de Oranjeviag" ir Ook geen pardon voor te snelle motorrijders Er zijn bij Van Lanschot Bankiers 5 spaarvormen met liefst 17 verschillende mogelijkheden, ook met dagelijkse renteberekening. En wij weten er alles van. TOPSiAGER 2e blad Dinsdag 12 jxmi 1979 No. 4798 KANTONGERECHT SOMMELSDIJK: Vijftien landgenoten, twee Duitsers en drie Belgen werden met Pasen in Ouddorp verbaliseerd omdat ze met hun caravans 's nachts op en nabij de Brouwersdam werden aangetroffen. Jarenlang kon ieder dat in vrij heid doen maar in de februarivergadering nam Goerees' gemeenteraad een besluit krachtens welke uitspraak het verboden is een kampeermid del geplaatst te hebben tussen zonsondergang en zonsopgang op daartoe door B. en W. aangewezen plaatsen. Langs de Brouwersdam en ook aan de zeezijde van deze dam is het verbod van kracht geworden en dat be tekende dat de politie er met Pasen rondging om waarschuwingen uit te delen en enkele al eerder gewaarschuwden op de bon te zetten. Verontwaardigd. Binnenweg 6,3245 AB Middelhamis (Sommelsdijk). Telefoon (01870) 2390. Vrijspraak. Het waarom. Motorrijders. Om een bloemetje. Schouderkarbonade kilo HAMLAPPEN kilo Magere Speklappen kilo VERSE WORST kUo HAMBURGERS 4 halen - 3 betalen ROOMSNITSELS 4 halen - 3' betaJen Braadvlees kilo Magere Runderlajtpen kilo Bieflappen kilo 14,00 Woensdag Gehaktdag 500 gram3,00 OSSETONG 100 gram1,d5 150 gram. snijworst 1,58 onze specialiteit droge'varkensworst 't is van de topslager DUS GOED! TOPSLAGERLT DUBBELE REVG 2 - SOMMELSDIJK TELEFOON 01870 - 2727 Noodwachtplichtigf*. VERVOLGVERHAAL Van de verbaliseerden waren vrijdag morgen enkele landgenoten en de drie Belgen op de zitting van het Kantonge recht verschenen. Bar slecht gemutst, niet zozeer over de hoogte van de op gelegde faoete dan wel over het feit dat hen een stuk vrijheid waarvan ze jaren lang genoten hadden zomaar ontnomen werd. Onder hen de drie Belgen, fer vente Noordzeevissers die 's nachts niet eens in de caravan slapen maar dan hun hengels uitgooien. Ook zij ontliepen geen boete omdat de verordening niet spreekt over het in gebruik hebben van een kam.peermaddel maar over het plaatsen ervan^ ^et Belgische drietal was hevig ver ontwaardigd. „Geheel en al zonder ver wittiging hebben we een proces-ver baal gekregen", klaagden ze over het optreden van de politie. Ze noemden voorbeelden op dat Ollanders wel eerst gewaarschuwd werden. Ook de Duitser in hun omgeving had niet direct een be keuring gekregen maar wij wel! voer den ze heftig aan. De verbalisant Opperwmr. v. d. Have kon evenwel verklaren dat de Belgen wel degelijk waren'gewaarschuwd, maar hunnerzijds werd dat maar schoorvoe tend toegegeven. „Jawel, de politie had wel eens wat gezegd maar zolang ze geen verbodsbord zagen hadden ze ge meend de vrijheid toch te hebben. Een van de Belgen bracht de verbalisant in verlegenheid: gij hebt ons naar ene plaats voorbij de sluis verwezen. Gij hebt ge zegd dat we daar wel staan mochten en dat hebben we toch ook gedaan. Waar om dan toch dat proces-verbaal De verbalisant ontkende dat echter. Hij meende hooguit gezegd te kunnen hebben dat achter de sluis het grond gebied van de gemeente Westerschou- wen beigint waarop toen de regeling nog niet van kracht was en waar Goerees' politie niet op zou treden. De Belgen hadden aanvankelijk daarheen hun heil gezocht, maar nu dat ook niet meer is toegestaan verklaarden ze het vissen eraan te hebben gegeven. „We zijn toch niet zot edelachtbare oim 350 km te komen rijden om hier een bekeuring te krijgen. Zo'n rit kost ons ook duizend franken aan benzine!" De Officier Mr. Scheffers eiste tegen elk van de drie een geldboete van Goed snaren 150,welke eis door de kantonrechter Mr. Schravendijk werd gehalveerd. Ze voelden zich danig gediscrimineerd om dat tevoren enkele Nederlanders een lagere boete hadden gekregen. Een van hen, een Nederlander, werd zelfs vrijgesproken, maar hij wist het dan ook duidelijk te maken echt geen weet te hebben gehad van het geldende verbod. „Toen de politie me had gewaar schuwd heb ik direct ingepakt" ver klaarde verd. en de verbalisant wmr. V kon dat bevestigen. Alhoewel de Off- een geldboete van 50,eiste besloot de kantonrechter tot schuldig verkla ring zonder toepassing van straf. Een Rotterdammer die evenmin van het verbod wist maar die was blijven staan nadat hij was verbaliseerd hoor de ook een geldboete van 100,tegen zich eisen, door de kantonrechter gere duceerd tot 50, De verdachten verklaarden niet te begrijpen waarom de maatregel zo no dig moest worden genomen. Mr. Schef fers wees er daarbij op dat er geen sanitaire voorzieningen e.d. genoeg zijn voor een zo groot publiek. De maatre gel zoals die in Goedereede van kracht is geldt ook in de overige eilandelijke gemeenten waarvan met name Oost- flakkee het probleem aan de Grevelin- gendam.kent. Daar strijken zomers vele tientallen woonwagengezinnen neer voor een permanent verblijf gedurende vele weken. Met Pinksteren waren het vele honder den caravans die er waren neergestre ken. De eigenaren ervan zullen in de Volgende kantongerechtzitting moeten verschijnen voor zover zij niet met een schikking in wensten te stemmen. Officier en kantonrechter pleegden ook een aanslag op de portemonnee van enkele snelle motorrijder. Een van hen D.M.S. te Herkingen had op de Auto weg inplaats van max. 70 km per uur het gas tot 144 km opengedraaid. Bo vendien had hij ook rechts ingehaald via de vluchtstrook en dat kwam hem op een niet geringe boete en een stevige reprimande te staan. „Een beetje veel" vond verd. van de boete maar weder zijds vonden Off. en kantonrechter dat van verdachtes snelheid. Uitspraak 225,-----5 dagen en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor 4 maanden plus een geldboete van 80,- voor het rechts inhalen. Ook L. C. v. d. V. uit Nieuwe Tonge had het op de motor te bont gemaakt. Door een agent van de verkeersgroep in een onopvallende surveillancewagen was hij achterop gereden en deze ver balisant had geconstateerd dat verd. zelfs op de Molendijk te Niéuwe Tonge een gang van 90 km had ontwikkeld. Op de grote weg had hij 130 km per uur gereden, en hij had ook gevaarlijk en verkeerd ingehaald. De Off. eiste een geldboete van totaal 500,en een ont zegging van de rijbevoegdheid van 6 maanden onvoorwaardelijk. De kanton rechter bracht het boetebedrag terug tot 450,en stelde de ontzegging uit de rijbevoegdheid nog voorwaardelijk. Motorrijder A. K. de V. had zich even eens als een zeer snelle vogel door het verkeer gewrongen. Hij was volgens de tenlaste legging auto's-met slechts centimeters afstand voorbij gereden en tegenliggers hadden voor hem uit moe ten wijken. De rit was weliswaar zon der ongelukken afgelopen maar enkele dagen later had verd. toch de politie op bezoek gehad die proces verbaal had op gemaakt. De Off. gaf verd. het ernstige advies zich te matigen als hij tenminste ouder wil worden. „Als je zo blijft doorgaan heb je straks je rijbewijs nooit meer nodig" waarschuwde hem de Off. niet bij wijze van bedreiging maar als goed bedoeld advies. Verd. kwam er af met een geldboete van 200.conform de eis en een voorwaardelijke ontzegging vaii de rijbevoegdheid van 4 maanden. Samen met zijn echtgenote had dhr. F. J. F. S. uit Rotterdam, komend uit de richting Middelhamis, bij van Eesteren om een bloemetje gewild. Hij had, alvo rens linksaf te slaan in de spiegel ge keken en toen er geen gevaar bleek te dreigen zijn linker richtingaanwijzer ontstoken. Dat werd ter zitting ook be vestigd door zijn echtgenote, maar het werd ontkend door de vrachtwagenbe stuurder die links voorbij had gewild en met verdachtes auto in botsing was gekomen. De Officier zag nog aanleiding voor een geldboete van 75,omdat hij ervan overtuigd was dat verd. het ook niet helemaal goed had gedaan, maar Mr. Schravendijk achtte het be wijs van verdachtes falen niet bewezen. Hij ontsloeg de verd. van rechtsvervol ging. r^ Omdat hij zijn auto onvoldoende on der controle had gehad en op een voor ligger was gebotst waarna hij ook met een tegenligger in conflict kwam werd verd. H. v. d. R. gevonnist tot de beta ling van een geldboete van 200, Ternauwernood ontkwam de verd. aan een ontzegging van de rijbevoegdheid die door de Off. was geëist. Aan M. C. de V. te Oude Tonge werd ten laste gelegd zich als noodwacht- plichtige tot driemaal toe aan een keu ring te hebben onttrokken. Verd. ohtkende dat allerminst maar hij verzekerde wel geheel volgens het boekje te hebben gehandeld door zijn afwezigheid tijdig telefonisch te melden aan het gemeentehuis. „Ik heb dat alle drie de keren gedaan" verzekerde de verd. die zich niet op de aangegeven keuringstijden van zijn bedrijf vrij had kionnen maken. Toen het uur werd ver anderd was hij wel ter keuring gegaan waarom hij dan ook niet begreep dat er nog een bekeuring was gevolgd. De Off. zag aanleiding voor een geld boete van 50,maar de kantonrechter sprak verd. vrij: „door te vermelden dat er telefonisch bericht kan worden gegeven schept de Overheid zelf het ri sico dat er in voorkomende gevallen on voldoende bewijs kan worden geleverd" oordeelde Mr. Schravendijk. THOLEN Geschenk van de jeugd. Uit de op brengst van de onlangs gehouden rom melmarkt door de Hervormde jeugdver eniging en de jeugdvereniging van de Geref. Kerk heeft men 1.000,— ge schonken aan de Regionale Zendings commissie. Kerkeiyke colleten. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor de kerkvoogdij heeft 2116,15 opgebracht, die voor het Bouwfonds 800,De ge wone collecten bedroegen in de maand Mei 3465,70. ST, MAARTENSDIJK ^Benoeming. De heer G. W. Kraaipoel, tech. medewerker van de Dienst Ge meentewerken Tholen, is met ingang van 1 juni jl. benoemd tot eerste opzich ter van de Woningbouwvereniging te Lelystad. SCHERPEMSSE Geslaagd. De heer P. van Haaften slaagde op het 10, 11 en 14 t/m 17 Mei door de EVO, regio Zuid West Neder land, gehouden chauffeursexamen on der auspiciën van de contactcommissie chaffeiirs vakbekwaamheid (C.C.V.). Hij behaalde het diploma B. Ook de heer W. van Vliet behaalde dit diploma. Thoolse Dagen. De „Thoolse Dagen" worden dit jaar gehouden op 20 t/m 23 juni op het Pluimpotterrein. OUD VOSSEMEER Geslaagd. Rien van Poortvliet uit Oud Vossemeer slaagde aan de rijkspedago- gische academie te Middelburg voor het examen hoofdakte onderwijzer. De Eendrachtsryders. De rijwiel en toerclub „De Eendrachtrijders" houdt woensdag 20, donderdag 21 en vrijdag 22 juni haar jaarlijkse avondrijwieldrie- daagse. Tussen 18.30 uur en 19.00 uur wordt er gestart vanaf het clublokaal „Saparov" in de Voorstraat. Er worden 3 verschillende routes uitgezet. POORTVLIET N. C. V. B. De afd. Poortvliet van de N. C. V. B. hield de laatste bijeenkomst van dit seizoen. Het nieuwe seizoen be gint in september. Ds. M. D. Geuze, her vormd predikant te St. Annaland, sprak op deze laatste avond over „Christen zijn in deze tijd". De jaarlijkse reis wordt gehouden op 26 juni, er wordt dan een bezoek ge bracht aan Delft en aan den Haag. THOLEN Geslaagd. Mej. Z. Schot en de heer A. Soomers slaagden aan het Westbra bantse Avondcollege te Bergen op Zoom voor het examen Mavo 4. Geslaagd. De heer G. A. de Hond slaagde aan de R.K.-M.T.S. te Breda voor het examen hydroliek en pneuma- tiek van het Regionaal en Vormingscen trum voor het Bedrijfsleven (R.O.V.C.). Examen Chr. Mavo. Aan de christe lijke Mavoschool te Tholen slaagden voor het examen Mavo-4: uit Tholen: Kees Zwaai, H. v. Huizen, Tonny Jansen, A. J. Luten, P. v. Alphen, André Bogert, Jacco Jansen, Wim Quist, Jacoba Schot, Iz. Gaakeer, Rianne,Goe- degebuure, Trydé Schot, L. v. Zetten, A. Verkamman en Anja v.d. Berge, uit Poortvliet: Inge de Groen, Ellen de Groen, Corrie van Dijke, Frans Pot, Mia de Wit, Hans Elenbaas, Henri Meertens. Ooltgensplaat - Achthuizen - Langstraat JEUGDRODE KRUIS WORDT NIEUW LEVEN INGEBLAZEN Op initiatief van het Rode Kruisbe- stuur Ooltgensplaat-Achthuizen en om streken is besloten om het Jeugd Rode Kruis in de afdeling nieuw leven in te blazen. Het doel van het J.R.K. is om de jon geren bekend te maken met situaties, waarin mensen hulp nodig hebben, en ze te laten zien op welke wijze zij h\an steentje kunnen bijdragen. Bovendien wil het J.R.K. door middel van E.H.B.O. lessen op de Basisscholen de jongeren wat meer kennis geven op w^elke wijze ze bij kleine verwondingen moeten han delen. Als begin van de aktlviteiten zullen nog dit schooljaar informatielessen in de 6e klas van de basisscholen worden gegeven. Voor het volgend schooljaar staan er 3 projecten op het programma. Het Ie project heet „MAXIMO". Dit is een landelijke aktie met als doel de jon geren van Nederland te informeren over en laten inleven in de leefsituatie van het kind in de 3e Wereld. Het 2e project heeft als doel jongeren iets voor ouderen te laten doen, in de vorm van de „nieuwjaarskaartenaktie". Het 3e project is een beginnerscursus E. H. B. O. Voor suggesties en informatie kunt u tercht bij uw plaatselijke functionaris mevrouw L. Mochtar-Christiaanse, Ga- latheseweg 2, Achthuizen, tel. 01873 - 2146, of bij het commissielid mevrouw I. van Bergen-van Es, Galatheseweg 8, Achthuizen, tel. 01873 - 1574. uit Scherpenisse: Wim Slager, Barbara van Houdt, Kees de Graaf, Anneke Jan- se, Adrie Giljam en Berry de Graaf, uit St. Maartensdijk: Jolanda Quist, He leen Knuist, Koosje Oudesluis en Mar tin de Graaf. uit Stavenisse: Piet Priem, Ella Hage en Lia van Haaften. uit St. Annaland: Anja Moerland, Mar tin v. Dijke, Ina Jopse, A. v.d. Repe, Jan Fase, P. Scherpenisse, A. Weijler, Els Bruijnzeel, Elma van 't Hof, C. v. Oude naarde en Henk Corstanje. uit Oud Vossemeer: Peter de Wilde, Lin da van Dijke en Nelly Aamoudse. door L. Penning Uitgeverq W. M. den Hertog 13 Uit de verte klonk het doffe ratelen van een donderslag. De kerkgangers keken verwonderd op; zij richtten de ogen naar buiten er was geen wolkje te zien. Maar toen het tweede kanonschot, zwaar en dreigend weerklonk, sprongen de mensen verschrikt overeind in hun banken, met bevende lippen en sidde rend van angst. „Vrienden!" zei de schout met vaste stem. „verheft nu uw harten tot God, die machtig is, om de troon der Bour bons, deze haters van Gods uitverkoren kinderen, te breken, en laten wij ge meenschappelijk tot Hem met onze sme kingen gaan!" Toen zongen zij ja, zij zongen! En terwijl het musket vuur knetterde, en de donder van het geschut de ruiten deed schudden in haar sponningen. rees de smeekbede dezer kleine, zwakke gemeente omhoog: „Ik zet mijn treden in Uw spoor. Opdat mijn voet niet uit zou glijden; Wil mij voor strulikelen bevrijden, En ga mij met Uw heillicht voor! Ik roep U aan; 'k blijf op U wachten, Omdat G', o God! Mij altoos redt; Ai! luister dan naar mijn gebed. En neig Uw' oren tot mijn klachten!" „Laat Jan Pietersen op het raadhuis komen!" beval de schout, toen de gods dienstoefening was afgelopen. Een kwartier later was de schouten- knecht terug, maar hij had Pietersen niet meegebracht. „Hij is er van door!" zei de schouten- knecht; „de schelm, de schavuit! Ner gens is de rakker te vinden! Ik heb het wel gedacht, dat het een verrader was!" Het gespierde gelaat van de schout verbleekte. „Hebt ge de kastelein gesproken? En wat zei die?" „Dat de vreemde mosjeu, toen de kerkklok luidde, het dorp had verlaten". „Laat de kastelein hier komen!" be val de schout: „onmiddelijk!" Vijf minuten later stond de herber gier van „de vergulde Arend" reeds voor de machtige burgervader. De man was niet op zijn gemak. Het was voor hem al zeer onaangenaam, dat zijn kostganger, tegen het uitdruk kelijk verbod, het dorp had verlaten, en bij de kritieke en hachelijke toe stand begreep hij maar al te wel, dat de geringste schijn van medeplichtigheid de bedenkelijkste achterdocht bij de toch reeds geprikkelde schout zou kun nen verwekken. Hij schoof onrustig heen en weer voor de schout, de katoenen muts eerbiedig in dehand, en zei: „Heer schout hier ben ik!" „'t Is goed gazitten!" „Kan ik het niet staande af?" De schout gaf er niet eens antwoord op, en wees zwijgend naar een stoel met een houten zitting. Toen zette zich de kastelein. „Wanneer is Jan. Pietersen vertrok ken?" „Toen de kerkklok luidde, heer schout!" De schout nam een papier en noteer de het „Gij durft uw beweringen later toch onder ede bevestigen?" „Als het moet waarom niet? Ik zeg de waarheid; dat is mij van ouder tot ouder geleerd." „Welke richting sloeg Pietersen in?" „Naar de Rijn, heer schout!" „Hoe weet ge dat?" „Ik heb hem vergezeld tot de Drie sprong." „En hebt ge hem er niet op gewezen, dat hij onder toezicht van de overheid stond?" „Heer schou!;!", zei de kastelein: hoor het kanon eens bulderen!" „Nu wat zou dat?" „Over een paar uur kunnen de Fran sen hier zijn! Zij zullen huiszoeking bij u doen, en vinden ze deze aantekenin gen, dan moet ik het gelag betalen denk aan mijn vrouw en kinderen, heer schout!" De schout rees op. „Hier ben ik nog baas!" zei hij met ontzagwekkende stem; „ik vraag je nog eens: hebt ge hem gewaarschuwd?" De kastelein knikte bevestigend. „Ik wü jou stem horen, man!" „Ja dan!" „En wat antwoordde Pietersen? Denk er om, dat gij later onder ede nog eens verhoord wordt!" „Heer schout!" „Geen omwegen! Aanstonds! En spreek de waarheid, want dat is altijd in uw voordeel!" „Welnu dan hij zei, dat de vrome schout met zijn politietoezicht stikken kon voor zijn part. Dat zijn 's mans ei gen woorden geweest!" De kastelein had bij deze mededeling een uitbarsting van toorn verwacht, maar de schout bleef bedaard, en her nam op kalme toon: „Dat is niet heel vriendelijk van de spion." Hij nam het woord „spion" voor de eerste keer over zijn lippen, en keek de herbergier scherp aan. Maar de kastelein zweeg „Kan ik nu gaan, heer schout?" „Ge kunt gaan informeer eens, hoe veel bespannen wagens er nog in het dorp beschikbaar zijn, om de gewonden van het gevechtsterrein te halen!" Toen verscheen de schoutenknecht. „Zijt gij er geweest?" „Ik kom er net van'daan." „Hoe houdt hij zich? Is hij oproerig?" „Hij zegt geen woord, heer schout; hij zit strak vóór zich uit te kijken, de o- gen naar de grond ik heb hem door het sleutelgat goed opgenomen." „Heeft hij gegeten?" „Ik denk niet, dat hij een kruimel in zijn mond heeft genomen hij ziet er uit als een geest, heer schout!" „Laat hem hier komen!" „Geboeid?" „Neen", zei de schout: „ongeboeid!" Even later trad Andries Dirksen bin nen. Zijn ogen knipten van het sterke daglicht, maar toen ze aan het licht ge woon waren, ontmoeten zij die van de strenge ambtenaar met een rustige blik. De burgervader gaf aan Teunis een wenk, om zich te verwijderen, en zij wa- ren alleen, „Hebt ge nu berouw?" vroeg de schout, en de jongen zei met zachte maarvaste stem: „Ja, heer schout!" De burgervader keek verrast op. „Ik bedoel, of ge berouw hebt over je misdadig gedrag?" „Ja, heer schout!" De schout was inderdaad teleurge steld. Een sterk vermoeden, dat Jan Pieter sen de hoofdschuldige en misschien wel de enige schuldige was, had in het laat ste uur bij hem post gevat, en nu hij be- zigw^s, om de jongen uit zijn verschrik kelijke gevangenschap te bevrijden, wer den al zijn goede bedoelingen door diens verklaringen weer omvergesto- ten. „Goed!" zei hij kortaf, „dan heb ik niets meer te vragen gij erkent uw schuld." Hij schelde, en de schoutenknecht stak het gelaat met de rossige baard door de deur. „Breng de jongen terug in het toren gat!" beval de schout. Hij keek de schuldige scherp aan, maar deze verroerde zelfs geen wim per, al was zijn gelaat met een dodelijk bleek overtogen, en al klonk het bevel hem als doodsgelui in de oren. „Dag, heer schout!" zei de jongen, en hij ging. Toen echter overkwam de schout iets, dat hem nooit was overkomen. Hij Uep de gang in, en riep de knaap terug. De schout zelf sloot de deur, reikte hem een stoel en zei: „Ga zitten, An dries! Ik wil nog eens met je spreken; daar is iets gebeurd, dat ik niet begrijp. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 5