Herinneringen van een ina tachtig 1 arise I* ^'-: ia rig bestaasi SoBHienburgh"" lip Uw hols verkopen? TAMBOER Schaakveretilging „De Zwarte Pion'' Bladz. S JEILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 8 juni 1979 Bosseschool te Middelharnis gaat het eeuwfeest vieren Wanneer op zaterdag 16 juni in de Gereformeerde Kerk te Middelharnis het honderdjarige bestaan van de Bos seschool zal worden herdacht, dan zal daar door mevr. Hannie van Leeuwen (oud-Kamerlid voor het CDA) onge twijfeld worden teruggekeken op het ontstaan van de Middelharnisse School en vele andere „byzondere" scholen in den lande. Dat zal ook worden gedaan, toegespitst op de Middelharnisse situ atie van honderd jaar geleden, in het herinneringsboek dat dan zal verschij nen. Het initiatief tot die uitgave is van de oud-secretaris dhr. B. van Zijll die het schoolarchief zodanig heeft geor dend dat daar een vrijwel complete ge schiedschrijving uit kon worden sa mengesteld. We nemen er onderstaand graag een en ander uit over. M.b.t. het ontstaan van vele bijzon dere scholen wordt in het boeii terug gegrepen op de onderwijswet van 1857, waarin werd bepaald dat de onderwij zer (op de Openbare school) zich ont houden zal van iets te leeren, te doen of toe te laten wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdien stige begrippen van andersdenkenden. De samenstellers van het gedenkboek je concluderen dat deze bepaling er toe moest leiden dat elke verwijzing naar christelijke geloofsopvattingen achter wege gelaten moest worden en in een aantal streken verdwenen dan ook de schoolgebeden van de openbare scholen en werden leesboeken waarin godsdien stige begrippen gehanteerd werden op de duur uitgebannen. Groen van Prins- teren en zijn medestanders gingen zich toeleggen op de stichting van bijzondere scholen van de eigen godsdienstige kleur. Een kijk op het Middelharnis en Som- melsdijk van medio vorige eeuw doet de samenstellers zich afvragen hoe groot de vraag naar bijzonder onderwijs toen geweest is. „Niet groot", veronderstel len ze en dat om meerderlei redenen. Op het platteland was het onderwijs op de openlDare scholen nog veelal van dien aard dat de meeste protestanten er wel vrede mee hadden en bovendien was de massa, die het al zo druk had met de zorg voor de dagelijkse boterham, maar weinig geïnteresseerd. Waarom Middel harnis desondanks in 1879 een bijzon dere protestantse school kreeg wordt als volgt verklaard: Dirk Bos Dirk Bos (er is een straat naar hem ver noemd) was een zoon van welgestelde Sommelsdijkse ouders. Hij behoorde tot de Afgescheidenen en toen omstreeks 1840 de Afscheiding (van 1834) ook tot op Goeree Overflakkee doorwerkte hielp hij de afgescheidenen aan een kerkge bouw. Op de plaats waar nu het nieu we postkantoor staat liet hij een gebouw encomplex bouwen waarvan hij het mid delste deel als kerk bestemde. Waar schijnlijk werd ook kerk gehouden in een inmiddels afgebroken woning aan de Nieuwstraat. In 1863 werd de eerste steen gelegd voor een nieuwe kerk aan het Kerkepad. In 1869 ging de afgeschei den Kruisgemeente over naar de Gere formeerde Kerk. ...de afgescheidenen kregen het ove rigens niet gemakkelijk, getuige een krantenartikel dat verhaalt van een he vige vijandschap jegens hen. In Middel harnis ging het er minder fel toe maar de tegenzetten weren er wel degelijk. Toen Dirk Bos zijn gebouwencomplex liet zetten werd er pal tegenover,, door de Sommelsdijkse Hervormde dominee Luther een gebouw gezet waarin het Weeshuis werd gevestigd. Momenteel is het de Drukkerij Gebr. de Waal, maar in de beginperiode heette het „het Font van Luther" Toen Hendrik Bos op 5 sept. 1876 over leed liet hij zijn gebouwen na waarvan hij -bij testament- had bepaald dat het een weeshuis zou worden voor de Gere formeerde Kerken in Zuid Holland. Op 25 juni 1879 had daarvan de officiële o- pening plaats. Nog in hetzelfde jaar werd aan dit Ge reformeerde Weeshuis (bewoond door 26 kinderen) een school verbonden en ziedaar het begin van de Bosseschool, ook toegankelijk voor de jeugd van Mid- delharnis-Sommelsdijk. Het was de eer ste christelijke school op Goeree Over- I flakkee. In totaal waren er in het begin 8 leerlingen uit het Weeshuis en 1 uit de gemeente. Het eerste hoofd was dhr. H. H. Kruyer. I Dirk Bos had een vorstelijk legaat na- I gelaten maar ook voor de Gereformeer de school kwamen de financiële zorgen. De aanpassing van de onderwij swetge- ving bracht daarin enige verlichting. In 1920 volgde de volledige gelijkstelling I van het openbaar en bijzonder onderwijs. I Met het leerhngenaantal was het steeds excelsior gegaan. Een jaar na de oprichting waren er al 30 leerlingen, in 1885 al 80 en in 1891 werd gemeld dat de I school meer dan vol was. In 1911 liep het aantal leerlingen sterk terug door de oprichting van een school me de Bijbel te Sommelsdijk, gevolgd door eennieu we aderlating in het begin van de der tiger jaren i.v.m. de stichting van de Groen van Prinstererschool te Middel harnis. I Vernedering. I Bijzonder interessant is het te lezen het er in de twintiger jaren in Midelhar- nis is toegegaan. In de Herv. Kerk vond een ommezwaai plaats waardoor steeds meer Hervormden er -bezwaren tegen kregen dat hun kindereen een Gerefor meerde school moesten bezoeken. Naar Sommelsdijks voorbeeld werd door hen tegen de twintiger jaren de „Christelijk Nationale Schoolvereeniging" opgericht met ds. Alers als voorzitter. De Gerefor meerden trokken ook aan het werk en op initiatief van hun ds. van Velzen werd door hen de „Vereeniging tot stichting en instandhouding van een School met de Bijbel op Gereformeerde Grondslag te Middelharnis" opgericht. In het toen nog kleüie Middelharnis wa ren er derhalve twee protestantse school verenigingen en het lag wel voor de hand dat al kort na de oprichting po gingen werden ondernomen die twee onder één noemer te brengen. De Hervormden - althans zo wordt in het boek voorzichtig geïnslnueerd - wa ren in een opvallende hoeveelheid aan wezig toen er over de bestuurssamen stelling van de ene te vormen Vereni ging gestemd moest worden. De Gere formeerden kwamen minder aan bod dan ze gewild hadden en zo kon het ge beuren dat de Gereformeerde scribent van die avond neerschreef: „...zeer beleedigd keerden we huis waarts en aller mond was vol over zoo'n vernedering". Ondanks een nog herhaal de pogen bleek van samengaan niets te kunnen komen. De beide Verenigingen gingen hun eigen weg. De Gereformeer de Ver. werd in 1932 opgeheven en ver vangen door de „Vereniging voor Gere- form eerd Lager Onderwijs". Op school waren nog slechts 50 leerlingen en dat zouden er nog minder worden... In het boek worden voorts goede en kwade herinneringen opgehaald. Goede aan de schoolhoofden als de heren v.d. Waal en dhr. P.J.G. van Leeuwen, van wie wordt gezegd dat hij „met ijzeren plichtsbetrachting en in een sterk ont wikkeld zelfrespect, maar meer nog in een diepgeworteld geloof" met zijn klei ne schooltje optomde tegen de zich sterk makende Groen van Prinstere- school. Dhr. van Leeuwen, gekomen in 1932 bleef tot zijn pensionering in 1957. Minder goede herinneringen zijn er aan de oorlogsjaren, in welke periode het „gebod na gebod en regel op regel" was, maar na de bevrijding lokte een nieu we toekomst. „De school gaat met zijn tijd mee", zo wordt in het boek verhaald. In 1959 wordt voor het eerst gesproken over het doen afkeuren van de school. „Er was nog maar één toilet en één urinoir en in die hoognodige attributen tierde de zwam welig" zo wordt in het boek te ruggezien, maar het zou tot 1962 duren vooraleer de nieuwbouw door kon gaan en kon worden aanbesteed voor de prijs van 133.275,—. Op 19 sept. 1962 werd de eerste steen gelegd door het oud - hoofd dhr. van Leeuwen. Op 2 sept. 1963 werd de school officieel in gebruik ge nomen. Op 3 december 1964 worden de school als Instituut (door het Weeshuis) en het gebouw (door de gemeente) bij notariële akte aan de Schoolvereniging overgedragen. De Bosseschool. De in 1963 in gebniik genomen school draagt opnieuw de naam „de Bosse school", ■want - ZO' werd geredeneerd: „laat de naam van de man wie God in het hart gaf een daad te stellen die de aanzet van de school werd, gerust op deze wijze voortleven in de geschiede nis". De school werd - na dhr. van Leeu wen - gediend door de hoofden dhr. Passchier die op 7 juli 1967 afscheid nam, geliefd bij velen. Voorts door de heren de Vries, van Dijk, van Zijll en momenteel door de heer Hutink. Er zijn thans 98 leerlingen. Temidden van al le moderniseringen is de school een po sitief christelijke school gebleven waar in - zo zegt het boek - de onderwijs krachten meer trachten te zijn dan „stoffeerders van bovenkamers". „Zoals ons voorgeslacht heeft moeten vechten voor het verkrijgen van volle dige vrijheid van onderwijs, zo zullen wij steeds moeten blijven strijden voor het behoud ervan", zo wordt het gedenk boek besloten. Jf Zoals uit bijgaand artikel blijkt werd het Prov. Geref. Weeshuis in Middelharnis in 1879 gesticht. In de dertiger jaren (1938) werd het in Middelharnis opgeheven en verplaatst naar Wassenaar. De ge- isoleerde ligging van Flakkee had aan die beslissing bijgedragen. Het Wassenaarse Weeshuis is inmiddels tot kinderhuis gewor den. Dat gebeurde in de vijftiger jaren. Dit kinderhuis „de Sonnen- burgh" viert ook haar honderd jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit eeuw feest hebben bestuur en directie terwlUe van het voortbestaan van het kinderbeschermingswerk een beroep gedaan inzonderheid op de Gereformeerde kerken een bijdrage te verlenen om sa men een ton bij elkaar te brengen. Op 22 juni zal bij wijze van posthuum eerbetoon een krans worden gelegd op het graf van Dirk Bos op de begraafplaats te Stellendam. I U Uf ■f'^|:%# lil 'ii#' \.ï,:- -^ Herinnering aan het 25-jarig jubileum van vader v. d. Wiel en moeder v. d. Wiel - Radstake. Geachte redakteur. Aan uw verzoek om enkele her inneringen bij het 100-jarig bestaan der Gereformeerde School, hierbij enige din gen die wij toen uit onze schooljaren nog weten. Het is nu na ruim 70 jaar niet zo gemakkelijk alles weer in de gedachten terug te roepen. Ais men bij na 80 jaar is, wordt men vergeetachtig en toch de tijd onzer jeugd, komt nog wel eens helder in de geest terug. Het was in 1905 op 1 mei dat ik voor het eerste schooljaar intree deed met een bevend hart in de eerste klas der grote school onder aan het Zandpad, voorzien van de spullen die toen nodig waren, zoals een lei met griffels, een sponsendoos enz. Het was een hele over gang van de polkaschool, toen zo ge noemd, nu is het kleuteronderwijs ge worden met gediplomeerde krachten. Dat was toentertijd onbekend; er was een hoofdjuffrouw, juffr. Zonneveld, twee onderwijzeressen, juffr Kooy en juffr. Vermeer; het schoolgeld was 10 cent per week, 's maandags te betalen. De bezigheden waren matjes vlechten, versjes zingen en vertellingen door de leerkrachten, alles eenvoudig maar toch wel gezellig. Werd men 5 jaar, dan begon het lager onderwijs, en ging men naar dat de ou ders verkozen naar de openbare school dat toen nog in die tijd de volksschool was met zgn. neutraal onderwijs, of naar de Geref. school. Daar onze ouders ge reformeerd waren, werden wij vanzelf leerling op de school, die toen nog niet zo lang bestond en een onderdeel was van het Bosse weeshuis, zo genoemd naar de schenker van dit weeshuis de „Bosseschool". Het weeshuis is reeds e- nige jaren opgeheven en ook de school is niet meer in wezen, maar nu als nieuwe gereformeerde school gebouwd op de plaats waar nu het lOO-Jarig be staan D.V. zal worden herdacht. Dus dit was dan de school, waar wij met meer andere kinderen onze leer jaren begonnen zijn. Er waren toen in 1905 drie leerkrach ten, mijnheer Van der Waal, het hoofd, meester Van Berkel en meester Van Ei ken. Ef waren ook 2 handwerkonderwijze- ressen, Juffr. Van der Sluijs en Juffr. Deijs, die de meisjes leerden naaien, breien enz. Het onderwijs was heus niet minder dan op de openbare s'chool. Er werd wel eens door sommigen smalend gezegd: Jullie leren daar christelijk schrijven en lezen. Er was toen nogal eens een ietwat laag neerzien en spreken over het chris telijk onderwijs, hoewel er onder ons als leerlingen nooit ruzie was met de leerlingen van de openbare school. We speelden met elkander, er was ook v/el eens een vechtpartijtje, maar alles ge moedelijk. Wij wisten toen nog niet van al die kerkelijke verschillen, van mo dem of ethisch.'s Zondags ging ik naar de gereformeerde kerk, waar toen ds Steketee predikant was, een eenvoudig man, vriendelijk en meelevend. Hij was veel op weg om zijn schapen te bezoe ken. Kwamen wij hem tegen op straat, dan riep hij ons en kregen dan een stuk- Je zoet hout uit het vestzakje. Zulke kleine dingen blijven altijd in het ge heugen hangen. In de Hervormde Kerk stond toen ds Bruining. Ik zie hem nog voor me met wandelstok en zwart krulhaar; niet zo zwaar in de leer, volgens velen, maar vriendelijk in de omgang en een woord voor iedereen. Nu verder nog iets over de schoolja ren. Er waren zes klassen in drie loka len. Meester Van der Waal had de 5e en 6e klas, meester Van Berkel de 3e en de 4e en meester Van Eiken de eerste en de tweede klas. De lessen werden begoimen met een eenvoudig gebed, een korte vertelling uit de Bijbel volgens een vast rooster, daar na de lessen in lezen, taal, geschiedenis, enz., ook volgens een vast schema. De school begon 's morgens om 9 uur tot 12 uur en 's middags om 2 uur tot 4 uur, 's woensdagsmiddags was er geen school en ook 's zaterdags was er een vrije middag. Wat kunnen we nog met wee moed denken aan de gezellige uren die wij toen meemaakten. Meester Van der Waal was een strenge meester, maar toch bij ons geliefd en ook de andere meesters leven nog in de gedachten met eerbied en dankbare herinneringen. Ze deden hun werk met liefde en uit roeping. Het was heus geen weelde om toen christelijk onderwijzer te zijn. De ouders moesten zelf de school groten deels financieel in stand houden. Er was nog geen gelijkstelling zoals nu, en al leen omdat de school een onderdeel was van het weeshuis, was het in stand hou den mogelijk. Ik weet nog goed, dat het schoolgeld ik meen 30 cent per week bedroeg, dat iedere maandag afgedragen werd en moeder wel eens hoofdbrekens kostte om dat bij elkander te zoeken. We gin gen meestal met zowat 2 of 3 kinderen naar school en dit bedrag was toen een hele opgave, want thuis was het ook geen weelde. Het openbaar onderwijs was gratis en meer populair, dus was het wel een opoffering. Welk salaris de onderwijzers ontvin gen weet ik niet meer, maar wel dat meester Van der Waal het niet zo breed had. We mochten wel eens een avondje poters komen eten, omdat we vriend waren met een van zijn zoons, Cor van der Waal. Hij is jong gestorven, zover ik nog weet was hij nog geen veertig jaar. Zo zijn er zo velen van onze vroegere schoolmakkers niet meer in leven. Ook van de Jongens uit het weeshuis hebben we er velen gekend. Ze kwamen veel bij onze ouders over de vloer; misschien leven er nog van. Ze zijn' de wereld in gegaan en uit het oog verloren. Als ze misschien dit stukje lezen, denken ze daar nog aan terug. Het was een aan gename tijd; ondanks de armoede was er meer tevredenheid, dan nu in de I welvaart, waar we allen in delen.Ja al les verleden tijd, maar niet vergeten. Er komen zoveel dingen in de gedach ten uit onze schooljaren. Wat zaten we te luisteren als een van de meesters ver telde uit de Vaderlandse geschiedenis. Dan was het muisstil in de klas en we leefden mee in onze gedachten met de in onze ogen helden, zoals Michiel de Ruyter. Tromp, Willem van Oranje, al die figuren uit onze rijke geschiedenis. De Watergeuzen, ze waren voor ons al lemaal zonder vlek of rimpel; later be- schou'wden we al die dingen wel iets an ders, maar toen was alles werkelijkheid Boeken waren er toen niet zo veel en hadden veel leeshonger. Het eerste boek dat ik las was, dat weet ik nog goed, van Van der Hulst, Willem Wijchert, een dappere Alkmaarder Jongen. Wat hadden we een hekel aan schele Ebbe, en de Spanjaarden; eenvoudige lectuur maar voor ons vol spanning. En dan Jaap Holm en z'n vrinden. De armoede van het gezin Jaap en zijn belevenissen, de liefde van zijn moeder; baas Brom; zijn vriend Kees van de dokter, alles op te noemen kan niet, maar ik vond dit het mooiste boek van Van der Hulst. Nu wordt de Jeugd overstroomd met strip verhalen enz. zonder enige opvoedkun dige waarde, allemaal onzinnige fanta sie. De televisie is gekomen als een af god in de huiskamers, dikwijls zielsver- woestend voor vele jonge levens. Alles kan er mee door en de goden van de tijd nemen alle rust weg, zonder dat het meer gezien wordt. Wij waren niet verwend. Wat was het een hoogtepunt in ons Jonge leven, als we één keer per Jaar, toen we in de hoogste klassen gekomen waren, een De man die de stichting van de school en het weeshuis mogelijk maakte, Dirk Bos reisje mochten maken met de onderwij zer naar de dierentuin in Rotterdam. Drie centen per week gespaard, op school bewaard en dan die grote dag met verlangen tegemoet gezien, 's Mor gens met de Middelharnisse boot vanaf het Vingerling, via Vlaardingen naar Rotterdam, lopende naar de dierentuin, waar alles werd bezichtigd en 's middags om 3 uur de reis weer terug, blij en te vreden en nog dagen daarna vol van alles wat we gezien hadden. Daarna de vakantie, een paar weken vrij van school, nee niet om uit te gaan, maar we moesten dan tarwe lezen om wat eten te bekomen voor ons gezin. In het najaar aardappelen lezen met een grote schrepel de grond vfaar de aard appels gerooid waren omhakken om hier en daar een aardappel te vinden. j Het was vermoeiend werk, maar we I waren blij als we met een klusje aard appels naar huis gingen. En zo moesten we helpen om de lasten van het gezin te I verlichten. I Dit zijn nu zomaar losse herinnerin gen die opkomen, maar er zijn er zo veel dat we alles niet kunnen opschrij ven; daar is wel een boek mee te vullen. En zouden we vergeten de zondags school, die ook in de school gehouden werd. Elke week een psalmvers leren met een kaartje als beloning. Voor idem zoveel kaartjes een mooie tekst om Op te hangen, groot formaat met vergulde rand. Met Kerstfeest een boekje met een kerstverhaal, een dun of een dikker naar prestatie van het leren. Een kom metje meebrengen voor chocolademelk dat geschonken werd door de juffrouw, hoogdagen in ons leven, om nooit te vergeten. En dan de leider toen ter tijd, Arend Krijgsman, allang dood, wat kon hij vertellen uit de bijbelse geschiede nis, de Kerstgeschiedenis; boeiend en toch kinderlijk. Hij was een man met gaven en liefde voor de jeugd. De kin deren van hem leven nog en mogen met dankbaarheid aan hem gedenken. En wat zullen we nog meer schrijven, daar is nog zoveel, maar dan v/ordt het stukje te lang. Zes jaar met genoegen de school be zocht en toen het leven in om mee te helpen om de kost te helpen verdienen. Dat afscheid viel niet mee. We werden door meester Van der Waal ernstig en waarschuwend toegesproken, wat in druk maakte op ons gemoed. We kregen een bijbeltje als geschenk. Dat vooral werd ons meegegeven, waaruit ons in die zes jaren onderwezen was in alle eenvoudigheid, naar Gods Woord. Er is een grondslag gelegd in onze kinderziel die vrucht heeft nagelaten. Er was toen nog geen strijd over dogma's en lerin gen. We wisten toen nog niet van de leer van Kuitert en Wiersinga, maar er werd geleerd wat nodig was. Wat is uw enige troost in leven en sterven, met het antwoord. Maar ook langs welke weg we daar deel aan konden krijgen. Neen, niet met zware termen, maar eenvoudig volgens Gods Woord. We ge denken al onze leermeesters met liefde en eerbied en de vruchten ook van hun arbeid zal de eeuwigheid openbaren. Verder nog iets over de avondschool die een tijd lang door meester Van der Waal werd gehouden. Als oud-leerling heb ik deze avondschool enkele Jaren bezocht. Er werd dan zover ik nog weet les gegeven in natuurkunde, onderling gesproken over verschillende onder werpen. Ook is er toentertijd opgericht door de heer T. Wielhouwer een vereniging voor geheelonthouding. De gevaren van alcohol werden dan besproken en er werd gewezen op de gevolgen van drank misbruik. Of het nog resultaat heeft af geworpen weet ik niet, maar ziende op deze tijd geloof ik niet, dat het veel heeft geholpen. Maar de bedoeling was goed en we hebben daar goede dingen gehoord. Het heeft niet lang stand ge houden en is tenslotte opgeheven; ik meen dat de oorzaak was, dat de kachel niet wilde branden en gebrek aan be langstelling. Nu, geachte redacteur, eindig ik met de wens, dat de gereformeerde school nog jaren stand zal houden in haar nu moderne gebouw. Dat de leer die wij mochten leren, ook daar mag geleerd worden naar Gods Woord en de mening Van Gods Geest, tot heil en zegen der leerlingen en tot eer van Gods Naam, tot uitbreiding van Gods Koninkrijk, naar 1 Petrus 1: Maar het Woord des Heeren blijft ui der eeuv\?igheid; en dit is het woord dat onder u geleerd is. Hopende dat deze eenvoudige terug blik op onze Jeugdjaren niet tot erger nis mogen zijn, maar tot liefde met el kander. Met dank voor de plaatsing in uw blad K. Groen Azn. Hoflaan 35 Middelharnis MIDDELHARNIS Het seizoen 1978-'79 zit er weer op. Dit Jaar werd de interne competitie volgens het zogenaamde Keizer-systeem gespeeld. Hoewel het er tot de laatste speel avond naar heeft uitgezien dat dhr. J. Boeter bovenaan zou eindigen, is toch weer dhr. M. Verolme mt Sommelsdijk, wisktmde-leraar aan de Rijksscholen- gemeenschap te Middelharnis clubkam pioen geworden. Voor de vijfde achter eenvolgende keer! De eindstand: 1. M. Verolme 1002 punten 2. G. de Jager 990 3. J. Boeter 961 4. J. G. Doedens 756 5. A. Stolk 716 6. C. J. Smit 680 V. W. I. Peeman 671 8. M. L. V. d. Waal 627 9. J. J. de Jager 614 10. W. Markwat 577 11. W. Sparreboom 559 12. E. Verbeek 525 13. J. W. F. Smallegange 522 14. A. V. Maurik 520 15. C. Bakelaar 515 16. A. T. Robijn 485 17. A. de Vos 484 18. A. Visser 452 19. J. Minnaar 423 20. P. Lesuis 421 21. Chr. Littel 401 22. drs. H. K. Smit 382 23. A. Roon 378 24. W. Tieleman 366 25. J. Kruik 365 26. C. Groenendijk 351 27. N. V. Bracht 328 28. W. de Neef 323 29. J. Noordijk 299 30. J. Albrechts 283 31. C. V. d. Groef 250 32. W. Schreuder 232 33. J. Non 223 34. D. Spahr v. d. Hoek 214 35. C. Vis 177 36. A. Grootenboer 163 37. J. Troost 140 38. K. Grootenboer 134 39. E. Eggermont 131 THOLEN Oud-burg. Geuze overleden In de leeftijd van 83 jaar is donderdag in het Bejaardentehuis Ten Anker te Tholen overleden dhr. Jacob Geuze, oud-burgemeester van Aagtekerke. Geslaagd. Aan de rijksscholenger meenschap te Zierikzee slaagde Inge Baerends voor het examen Atheneum en Stef Baerends voor Havo. Burg. Boerends hoofdingeland Tot hoofdingeland van het Waterschap Tholen is benoemd dhr. E. Baerends, burgemeester van Tholen, als opvolger van oud-burgemeester van Boeijen. Geslaagd: Aan de Bestuursschool te Goes slaagden voor het examen Be- stuurs-ambtenaar o.m. B. J. van Olffen uit Tholen en H. J. Walpot uit St. Plii- lipsland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 6