Koppeling reinigingsrechten aan onroerend goed lielasting afgewezen iM^JIHJI Mevr. n. V. Nieuwaal-de Vos wordt zondag 100 jaar Sl« jaargiang Vrijdag 8 juni 1979 No. 4797 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUnVHOLJLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt ttoeemaal per weekdinsdag' en vrijdagpvond Raad Middelharnis: 4 X BEZOEKT ONZE Autoiiiobieien-verkoophal LANGEWEG 113 OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS IVilDDELHARNIS TELEFOON 01870-2043 Zwemevenementen in Steilendam Veelbesproken pand in IViiddeiliarnis verkociit Smering 1:100 'AQUA-PESCH. Weer mobilofoons gestolen RAAD IWIDDELHARNiS WIL TAXATIES t.b.v. ONROEREND'GOED BELASTING IN EIGEN HAND HOUDEN PRINT Westdijk 7 Middelharnis Vakkundige ontwikkeling van uw kleurenfilm. Foto-lijsten - Foto-albums Vrouw lag dood in woning 7e Avondvierdaagse in Ouddorp SOMMELSDIJK - OOLTGENSPLAAT ir Gezondheid en humeur zijn uitstekend POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13; Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Ral>a Middelharnis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Als het aan het College van B en W van Middelharnis gelegen had dan zou de raad in de dinsdagavond gehouden raadsvergadering hebben besloten de reinigingsrechten in de Onroerend goed belasting te verdisconteren, maar de raad besliste anders. Het voorstel werd met een stemmenverhouding van 86 verworpen. B en W hadden bedoeld de porties te betalen Onroerend goed be lasting door zakeiyke gerechtigheden en door gebruikers (resp. 78»/o en aaVo van elke 3000,waarde van het onroerend goed) watdlchter bij elkaar te brengen, zoals dat door de raad bij herhaling was gevraagd, maar hun voorstel leed schip breuk omdat de raad er een on-logica in signaleerde, zoals meerderen dat te kennen gaven. Het reinigingsrecht zou niet langer moeten worden gezien als een vergoe ding voor bewezen diensten maar als een algemene belasting die door ieder zou moeten worden betaald. B en W hadden dat becijferd op 2,34 per 3000,heffingsgrondslag. Hoe groter de waarde van het onroerend goed, hoe meer reinigingsrecht er derhalve gevor derd zou moeten worden... Met name dhr. Jacobs (WD) hikte daar zwaar tegen aan. „Een bedrijf dat in het kader van de onroerend goed be lasting op 3 ton is getaxeerd betaalt nu 51,75 aan reinigingsrechten, maar als Uw idee door zou gaan wordt zo'n be drijf aangeslagen voor 100 x 2,34 is 234,vergeleek dhr. Jacobs. Dat op een Inrichting als „Hemesseroord" toe- ppassend kwam hij tot de conclusie dat die Inrichting jaarlijks 31.000,meer zou moeten gaan betalen en dat leek hem toch te gortig. Daarbij maakte hij het College duidelijk dat de aanwezig heid van Onroerend goed zeker niet al tijd betekent dat de bezitter ervan zich die grotere last zou kunnen permitteren „want", zei dhr Jacobs „er kan op zo'n onroerend goed best een maximale hy potheek rusten" Daartegenover stelde hij dat iemand die wel bij kas zit maar zich slechts een bescheiden woninkje permitteert er met een minimale belasting af zou komen. „Ik voel niets voor deze volstrekte willekeur", maakte dhr Jacobs duidelijk „het is een a-sociaal maar socialis tisch getinte maatregel", vond hij ervan, „het is nu, zo kort voor de verkiezingen te zien waartoe het socialisme leiden kan". Meer ontstemming Ook vanuit andere fracties waren richting College signalen verstuurd die evenzeer op ontstemming wezen. „Een weinig geslaagde vondst", noemde dhr Hoogzand de intentie van het voorstel. Evenals dhr. de Vries dat te kennen had gegeven voelde dhr. Hoogzand niets voor de voorgestelde koppeling maar het College mocht wel bij hem aanklop pen voor een trendmatige verhoging van de reinigingsrechten die zo ver onderstelde dhr Hoogzand door de bevolking zonder geroezemoes zou wor den geaccepteerd. Bij monde van dhr. J H Koppelaar liet ook de S.G.P.-fractie weten ^niets voor het voorstel te voelen omdat de uitwerking ervan zou zijn dat de zake lijk gerechtigden een douceurtje zouden krijgen terwijl de huurders extra belast worden omdat de zakelijk geiatigden het hogere bedrag toch in de huur zouden doorberekenen. Dhr. Koppelaar maak te het College duidelijk er evt. wel in mee te kunnen denken een vast bedrag aan reinigingsrechten aan de onroerend goed belasting toe te voegen maar dat bedrag te koppelen aan de maatstaf van de onroerend goed belasting zou z.i. tot onbillijkheden leiden. Medestanders Overigens had het College ook wel medestanders, zoals de heren T. Arens- man (CDA) en P. Tiggelman (PvdA). „De sterkere schouders zullen de zwaar ste lasten gaan dragen", was het argu ment van dhr. Tiggelman, terwijl dhr. Arensman vaststelde dat een bedrijf naarmate het groter is ook meer afval aan te bieden zal hebben. Wat thans nog niet het geval is zou dan wel moeten gebeuren; de vuilnis wagen zou ook langs die percelen moe ten die nu nog niet worden bezocht", zo liet de voorzitter burg. van Es in zijn beantwoording weten. Hij meende dat daarmee voorkomen kan worden dat veel afval in het milieu terecht komt om welke reden hij het voorstel dan ook te meer verdedigde. Bovendien stelde de voorz. de kans op een afvalstoffenwet in het vooruitzicht waarin zal staan dat het reinigingsrecht tot de algemene be lastingen zal moeten worden gerekend. Waar deraad onbillijkheden signaleerde bleef de voorz. niet achter. Hij hoefde er alleen maar op te wijzen dat een één- persoons-huishouding evenveel reini gingsrechten betaalt als een gezin met 9 kinderen... Getik-tak Ook in tweede instantie ging dhr. Hoogzand in de oppositie. Met name had' hij iets recht te breien met de P.v.d.A.' er P. Tiggelman: „hij maakt een denk fout als hij meent dat de zakelijk ge rechtigden de rijken van de VVD, en de gebruikers de armen van de P.v.d.A. zijn", zette dhr. Hoogzand recht, geheel conform de redenering van dhr. Jacobs. Ook viel hij dhr. Jacobs bij in diens constatering dat het voorstel a-sociaal zou zijn: „Ik voel me ook socialist, en ik zou een oude S.D.A.P.'er als dhr. v, d. Slik hier wel eens over willen horen". De heren de Vries en Koppelaar maak ten vervolgens ten tweeden male duide lijk niet voor de voorgestelde koppeling te voelen. Het aspect van de milieube scherming sprak dhr.Koppelaar in 't ge heel niet aan: „de mensen die nu hun afval dumpen zullen dat zeker blijven doen", was zijn stellige overtuiging. Stemming Het kwam tenslotte op stemming aan; gesplitst in drie onderdelen. Devoorge- stelde koppeling werd met 8-6 afge wezen. Met 10-4 ging de raad ermee accoord de huidige heffingspercentages te hand haven. Unaniem ging de raad accoord met het optrekken van de reinigingsrechten met 3,5 »/o per 1 jan. 1980. «♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦4~ In het Gem. verwarmde openlucht bad te Steilendam worden op zaterdag 9 juni a. s. zwemwedstrijden gehouden tussen leden van „de SchotejU" uit Mid delharnis, „de Gooye" uit Dirksland, „de Watervrienden" uit Hellevoetsluis en „de Stelle" uit Steilendam. Er wordt dan gezwommen 800 meter vrije slag dames. Op zaterdag 16 juni zijn de heren aan de beurt. Zij zwemmen 1500 meter vrije slag. Beide zwemwedstrij den beginnen om kwart voor vijf s'mid- dags. Op 9 juni worden tevens de proef- zwemmers(sters) verwacht voor het proefzwemmen diploma A en B. Het echte diplomazwemmen is dan een week later, op zaterdag 16 jimi. De aanvang is voor proefzwemmen én diploma- zwemmen: voor K.N.Z.B. diploma A om 9.00 uur en diploma B 10.00 uur v. m. Op zaterdag 2 juni a. s. zijn er in Stei lendam schoolzwemwedstrijden tussen selecties van scholen uit Middelharnis, Dirksland, Bruinisse, Nieuwerkerk en Goedereede. Aanvang 's middags kwart voor vijf. Er wordt dan gezwommen: 50 mtr. schoolslag, 50 mtr. borstcrawl, 50 mtr. rugcrawl en 4 x 50 mtr. estafette. Supporters zijn natuurlijk van harte welkom bij deze evenementen. Het boerderijtje in de Ring te Mid- deUiamis dat in het nieuws kwam toen duidelijk werd dat de eigenaar L. uit Gouda er een sexboerderijtje wilde be ginnen is vorige week verkocht. L. heeft zijn plannen niet ten uitvoer kunnen brengen omdat hij werd gearresteerd op verdenking van het verduisteren van een groot bedrag aan geld van zijn werkgever, een Gouds kabellegbedrijf. Op last van de geldgever, een Rotter damse Bank werd het pand vorige week bij afslag verkocht. De inzet, door de combinatie Achterberg-van Eijk was 160.000,—. Bij afslag' deed het pand 161.000,Koper werd dhr. de Bruin uit Bodegraven. Het boerderijtje, waaraan weliswaar veel moet worden opgeknapt wordt om geven door 1005 m2 grond en in dat licht bezien heeft het bepaald geen grote prijs opgebracht. Alle YAMAHA'S z^jn in voorraad van 2 tot 85 p.k. sSis^^SS «Bg .==a= Advies-verkoop en goede reparatie: Broekweg 8 OUDDORP (Z.-H.) Tel. 01878 - 1295 of 2011 Showroom 8-20 uur, ook zaterdag STELLENDAM: Bij de betonmortel-centrale aan de binnenhaven is tijdens het week-end weer ingebroken. Uit daar gepar keerd staande auto's werden 3 mobilo foons ontvreemd. Ook werden reserve sleutels van de auto's meegenomen. Wanneer krachtens de Verordening op Onroerend goed belastingen aan het eind van dit jaar de 5 jaarl^kse hertax aties plaats zullen moeten vinden dan zal dat door het eigen personeel gedaan moeten worden, zo heeft de gemeente raad in de dinsdagavond gehouden raadsvergadering beslist. Met die uitspraak nam de raad stel ling tegen het voorstel van B en W de hertaxaties in handen te geven van de Stichting KAFI die dat in den lande voor zo'n 250 gemeenten doet. Een ge vraagde offerte leerde dat dat de ge meente 228.684,zou gaan kosten en dat was een bedrag waar de raad voor terugschrok, temeer omdat in 1976 het eigen personeel de taxaties uitstekend had verricht, zij het dan ook dat dat erg veel tijd en inspanning had gevergd. Zoveel zelfs dat B en W nu te kennen gaven dat het ondoenhjk is opnieuw een dergelijk karwei aan te pakken „Dan maar een kracht erbij", wierp de raad daartegen in, beredenerend dat dat altijd nog goedkoper zou zijn dan het bedrag dat de KAFI in rekening zou brengen. Overigens liet de raad niet enkel dat financiële aspect wegen. Ook de plaat- sehjke bekendheid van de ambtenaren en de al opgedane ervaringen waren factoren die de raad ervoor deed kiezen de hertaxaties niet uit te besteden. En kele woordvoerders dhr. Koppelaar en dhr. Hoogzand spuiden hun we tenschap dat gemeenten waar de KAFI taxeert met bezwaarschriften worden o- verspoeld terwijl dat met de eigen ta xatie nauwelijks het geval is geweest. „Mooie goochelaars daar in den Haag om aan belasting nog belasting te ver dienen", zo vertaalde dhr. Hoogzand het B.T.W. bedrag van 34.000,— dat in de KAFI-prijs begrepen is „We moeten KAFI hier niet aan de bak laten komen", opperde dhr. Kers- bergen (WD). Hij vond dat de ambtena ren die de taxaties eerder en met veel voldoening verrichten dat ook nu weer zullen moeten doen, waarbij dhr. Kersbergen zich best bereid verklaarde een nieuwe ambtenaar aan te trekken omdat die zich ook na het taxatiewerk best verdienstelijk zal kunnen maken. Dhr. T. Arensman (CDA) verklaarde het toch maar liever bij de KAFI te zoe ken, maar dat zeker niet omdat de amb tenaren het niet tot genoegen zouden hebben gedaan. Zo dacht ook dhr. P. Tiggelman (PvdA) erover, met dhr. A- rensman erop vertrouwend dat met de vorige wijze van taxatie rekening zal worden gehouden. Onmogelijk! De raadsvoorzitter burg. van Es nam het met grote stelligheid voor de amb tenaren op toen hij de raad ervan ver zekerde dat het volstrekt onmogelijk is dat zij de taxaties andermaal zouden moeten verrichten. „Dat zou een ramp voor de organisatie van de gemeente secretarie betekenen", voorzag de voor zitter, een „disharmonie in de continu ïteit van de werkzaamheden" vrezend, waarvan de tekenen zich ook bij de vo rige taxatie hadden geopenbaard. Ook deed de voorz. zijn best een evt. angst voor dehoogte van de KAFI taxa ties weg te nemen, omdat het toch altijd de raad blijft die de tarieven vaststelt. „Wanneer de taxaties hoger uitvallen dan kunnen we het tarief desnoods hal veren, probeerde de voorz. de raad te winnen,maar die bleek niet te vermur wen Nadat ieder zijn zegje er nog eens o- ver gedaan had, wees de stemming uit dat het voorstel met 8-6 was verwor pen. Taxaties door de gemeente-ambtena ren zelf, zo had de raad beslist, desnoods met aantrekking van een nieuwe kracht. Volgens burg. van Es is dat zo eenvou dig niet: „er staat geen toverdoos waar je zomaar een ambtenaar uit kimt ha len die past in de sfeer van ons gemeen tehuis". STELLENDAM Door de politie is maandag de 61-ja- rige alleenwonende mevr. C. P. A. Pol derman dood in haar woning aan de Meidoomstraat aangetroffen. De politie ging op verzoek van de buurvrouw poolshoogte nemen omdat de overlede ne sinds zaterdag niet meer gezien was. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de vrouw, waarschijnlijk in deloop van za terdag, een natuurlijke dood is gestor ven. Sport Ver. „de Kriekel" organiseert op dinsdag 12,woensdag 13 en donder- dagl4 juni a.s. de jaarlijkse avonddrie- daagse. Start iedere avond 19.00 uur bij Café de Meulblok, Molenweg te Oud dorp. Inschrijven vanaf haU 7. Inschrijf geld 3,per persoon. ledere deelne mer ontvangt een herinnering en we ho pen in deze mooie tijd van het jaar op veel wandelaars. Een van de meest opgewekte gas ten van het Verpleeghuis „de Sama ritaan" te Sommelsdijk is ongetwij feld de uit Ooltgensplaat afkomstige mevr. wed. Arentje van Nieuwaal- de Vos. A.s. zondag, de 10e juni, hoopt ze honderd jaar te worden en dat was voor ons aanleiding om de zer dagen even bij haar aan te wip pen... „Het liekt wel of je een proces verbaal op aan 't maeken bint" grap te ze over de ijver waarmee we aan tekeningen maakten. Dat had ze trouwens maar van horen zeggen want geen politieman heeft de nu honderdjarige ooit op de bon moeten slingeren. Waarom zou hij ook, want zelfs is ze nooit in aanmerking geko men om zonder achterlichtje te rij den: „Nee", zegt ze, „ik heb nooit kun nen fietsen en ik heb ook nooit een fiets gehad", Ze heeft in haar lange leven voor namelijk hard gewerkt. Eerst thuis waar pa en ma vele kindermondjes te stoppen hadden. Zeven zussen zijn er zo grootgegroeid en als de anderen werd Antje verondersteld mee te hel pen. Ze molk de koeien en ze ventte nadien de melk uit in het dorp, waarbij ze de twee melkemmers aan een halsjuk meedroeg. Ook nu nog kan ze met veel genoegen aan haar jeugd terugdenken. „We had den maar heel weinig vrijheid", weet ze er nog van, maar ze is niet jaloers op de jeugd van tegenwoor dig die dan wel meer vrijheid heeft: „voor de kinders van nu komt er ook heel wat kijken" weet ze en ze er vaart dankbaar de helpende handen van de jeugdige verzorgsters. Niet dat ze erg hulpbehoevend is, gelukkig niet en daar is ze erg dank baar voor: „'t is een heel verschil hoe je honderd wordt" zo concludeert ze. Ze moet wel eens even met de hand palm achter het oor om je beter te verstaan en een krant lezen gaat niet meer zo gemakkelijk, terwijl ook de benen wat stram geworden zijn. Geen nood echter, want zelfs op dat laat ste heeft ze iets gevonden waardoor ze toch haar grote hobby kan blijven beoefenen; het trapharmonium is door een electronisch klaviertje ver vangen, zodat de honderdjarige ook het gemak van de eeuw van de elec- tronica ervaart. En dat, terwijl ze in haar jeugd en jonge jaren vertrouwd was met de petroleumlamp en de biezen stoeltjes. Ze weet nog dat ze met heel de Plaat uitliep als er een luchtballon of een van de eerste vliegtuigjes overkwam Vele jaren lang, zelfs tot haar 83ste is ze de dracht trouw gebleven en haar portret, met de flakkeese keu vel op prijkt dan ook op de hoes van een grammofoonplaat. De Plaatneede bijna honderdjarige is haar geboortedorp nog niet vergeten. Na de dood van haar man, Jacob van Nieuwaal, met wie ze bijna 55 jaar gelukkig gehuwd is geweest trok zij bij haar enige dochter in, maar daar moest noodza kelijkerwijs een eind aan komen toen ze haar heup brak. Na een lange zie kenhuisopname nam ze in maart '77 haar intrek in „de Samari taan". „Toen heb ik het moeten ver werken dat ik niet meer in de Plaat terug zou komen", zegt mevr. van Nieuwaal en ze is niet voornemens er nog eens naar terug te gaan: „ik ben bang dat ik niet meer terug zou willen als ik daar eenmaal de drem pel weer over zou zijn", zegt ze, in stemmend met het goed Plaatse ge- zegd6:„Plaetje boven!" Maandag zullen ongetwijfeld meer dere vroegere plaatsgenoten haar komen gelukwensen met het berei ken van de honderdste geboortedag. Onder hen zeker ook haar enige nog in leven zijnde zuster van 93 die in het Rusthuis „de Goed Ree" woont. Graag ook onze hartelijke gelukwen sen aan de jarige, een van die lieve oude mensen naar wie het goed lui steren was. OUDDORP Met de drumband mee. Zaterdag 16 juni neemt de drumband „AVEC - ESPRIT" uit Ouddorp deel aan een K.N.F, concours in Druten(Gld). Om half acht vertrekt de bus uit Oud dorp. Het optreden is om één uur, na einde van het concours en de prijsuit reiking wordt de gelegenheid geboden een drankje of warme maaltijd te nut tigen in restaurant Kinderdijk te Al- blasserdam. Wie met de drumband mee wil kan inlichtingen vragen en opgeven bij C. Voogd, tel. 01878 - 2075. NOGMAALS EO-FAMILIEDAG Willen degenen, die voornemens zijn op 16 juni met onze bus naar Utrecht te gaan, zich nu onverwijld opgeven bij de plaatselijke correspondent of recht .streeks bij de secr.: A. Dekker, Nieuwe weg 45 te Steilendam. Tel. 01879 - 1323. Met het oog op een goede organisatie is spoedige opgave gewenst. „EILANDEN-NIEUWS" het meest gelezen blad op Goeree-Overflakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1