Te veel melk Kleutertjes naar huwelijksvoltreltking juffr. Maaike Waarom geen vrijwillise beperking? Zeer mooie en ge slaagde Bejaarden reis van de Ned. Herv. Gemeente Diriisiand Herinneringen aan een boeldag Nogmaals de Zang avond in Oude Tonge Brug stadspoort Zieriici^ee moet vernieuwd Oude fundamenten blootgelegd -----o~.»- Radar op vuurtoren |»lt^DmBEyi?TEN SOlVIMELSDiJK: Vliegenbestrijding in de stal »- k^!^''- Hooi c^Ks* Abonneert U op „Eilanden-nieuws'' Bladz. 2 ^ILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 8 juni 1979 Op donderdag 31 mei j.l. vertrokken 's morgens om 8.30 uur vanaf het ver enigingsgebouw „Onder de Wiek" 2 bussen van Snel reizen met 80 personen via Middeliiarnis richiting Rotterdam - Barendreciit, IJsselmonde, Gouda, Haastrecht, Utrecht, Montfoort, Drie bergen naar Leersum Hotel de Heuvel rug waar wij ontvangen werden op kof fie met gebak. Na de koffie werd gereden richting Amerongen, Rhenen, Grebbeberg, Wa- geningen, Renkum, Doom, Oosterbeek, Arnhem, Rozendaal, Dieren naar Eer beek waar de Koffiemaaltijd in Hotel Bosaard voor ons gereed stond en die ons zeer goed smaakte. Na deze maaltijd ging het via Beek bergen naar het Loo waar de koninklij ke stallen enz. werden bezichtigd wat voor allen de moeite waard was. Daarna werd richting gezet naar Har derwijk waar wij de Boulevard konden bezichtigen en het nuttigen van een frisdrank. Om 5.30 uur verlieten w^ij Harderwijk om via Amersfoort enz. in Harm.elen te stoppen bij Hotel het Wapen van Har- melen, waar ■wij werden ontvangen voor de warme maaltijd die er bij allen weer goed in ging want het was daar goed toeven. Om 8.30 uur vertrokken wij uit Harmeien dwars door Woerden richting Rotterdam naar de Haringvlietbrug naar Flakkee en belandden zeer voldaan om 10 uur in Dirksland weer behouden aan. Begunstigd door mooi zomerweer is door ons allen als bejaarden van deze mooie reis intens genoten vandaar dan ook langs deze weg namens allen een woord van hartelijke dank. Aan het be- jaarden-comité die deze reis weer heeft verzorgd en die een heel jaar voor ons bezig zijn ora op de bejaardenmiddagen met een goed program voor de dag te komen. Ook onze gastvrouwen en mevr. Matsinger hartelijk dank voor de be diening van koffie en thee op de mid dagen wat met zeer veel liefde werd ge daan. Tenslotte nog een woord van dank aan de zeer ervaren chauffeurs van Snel reizen die ons op zeer voor treffelijke wijze door het vele mooie van Nederland hebben heengeloosd, wij hebben allen zeer genoten en kunnen terugzien op een zeer mooie bejaarden- reis. Nogmaals allen zeer hartelijk dank. A. Bruggeman Dirksland, Kralingseweg 9. INGEZONDEN: Beleefd verzoek ik u een plaatsje in uw veel gelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. En wel naar aan leiding van het stukje over een koopdag in uw blad van 1 juni op St. Annaland, daar wou ik even op inhaken, want dat roept bij mij enige herinneringen wak ker. De ouderen onder ons weten dat misschien ook nog wel dat voor de oor log ieder voorjaar veel koopdagen wer den gehouden op Boerderijen. Zo verschenen er in februari van het jaar 1928 in veel bladen een advertentie over een koopdag in SINT ANNALAND waar behalve hoornvee dertig stam boek paarden werden aangeboden wat praktisch vrijwel nooit voorkwam. Mijn broer en ik en nog een twintig N.- Tongenaars zijn daar met de toenmalige Veerman A. Vollaart met een motor bootje van Battenoord naar toe gevaren. Ik kocht daar een 2-jarige merrie voor 461,(de moeder van dit paard was de duurste van de koopdag n.l. 1.000,-) Wij hebben van die merrie veel paar den gefokt welke op 3-jarige leeftijd werden ingeschreven in het Stamboek. De naam van de eigenaar was-Zandee. Maar interessant was dat de Notaris D. V. d. Velde heette en de klerk D. v. d. Velde en ik zelf ook zo heet. De grootte van het bedrijf van Zandee was zo ongeveer 190 H.A. D. V. d. Velde, „de Vliedberg", Ouddorp Het is, zoals waarschijnlijk al velen hebben opgemerkt, nog niet zoveel voor gekomen dat de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge zo vol was als op 25 mei j.l. Toen klonken in deze kerk de psal men en geestelijke liederen met zo'n ge weldige inzet, maar ook bew^ogenheid door het Chr. Urker Visserskoor „Cres cendo" 0.1.V. Meindert Kramer en de solisten Lammy de Bruin, Klaas Bak ker en Klaas J. Mulder. Eveneens indrukwekkend was het om de Psalmen in de samenzang door zo'n 1000 mensen te horen zingen. We hopen dat deze avond nog voor iedereen tot zegen zal mogen zijn. Zoals U nog wel weet had de avond ten doel het werk van de Herv. Bond voor Inwendige Zending op G.G. te steunen en wel in het bijzonder de evangelisatie in de grote steden. Dit werk, als ook andere projecten waaron der de hulp aan drugverslaafden vraagt veel werk en ook financiële hulp, maar bovenal gebed. Mede door Uw gaven van deze avond kunnen wij de IZB. het prachtige bedrag overhandigen van: 4370,zijnde de kollekte en de netto opbrengst kaartverkoop. Hiervoor willen wij U allen hartelijk dank zeggen namens de Zendingscom missie van Nieuwe Tonge en Oude Ton ge. ------O------ Melk is goed voor elk, maar te veel melk geeft problemen. Helaas kosten deze problemen ook nog geld. Europa heeft al enkele jaren lang te veel melk. Het melkaanbod overtreft de vraag. In een zogenaamide vrije markteconomie (waar vraag en aanbod de prijs van het produkt bepalen) zou dat de melkprijs onder druk zetten. De Europese zuivel- politiek huldigt een andere filosofie. Om, de melkbeehouder een redelijke inko- menskans te bieden is een (nogal inge wikkeld) instrumentarium opgezet, waarbij zelfs gegarandeerde prijzen voor bepaalde zuivelprodukten vastge steld zijn. Zo hanteert de Europese Ge meenschap interventieprijzen voor bo ter en melkpoeder. Bovendien worden exporttoelagen (restituties) gegeven als Europese zuivelprodukten op de wereld markt afgezet worden. Op die wereldmarkt zijn de zuivel- prijzen de laatste jaren lager dan het Europese prijsniveau. In de ogen van buitenstaanders speelt het gemeenschap pelijk zuivelbeleid de boeren in de kaart. Dat zou tot daarentoe zijn, vinden dezelfde buitenstaanders, maar het kost veel geld en het damt de grote melk plas niet in. In de Europese Gemeenschap maken boeren en burgers zich grote zorgen over de zuivelmisère. Allerlei oplossin gen worden te berde gebracht. Ze va riëren van het meest liberale instru ment (een volkomen vrije melkprijs) tot een nationalisatie van één Europese melkveehouderij-onderneming. Daar tussen liggen allerlei varianten, zoals af slachten van koeien en contingentering (het vaststellen van de melkproduktie per koek, per boer of per bedrijf). Aan elke oplossing kleven bezwaren die eco nomisch dan wel sociaal niet opgevan gen kunnen worden. Elk ingrijpen in de Europese zuivel- markt geeft klappen; soms aan de boer, soms aan de belastingbetaler of consu ment. De veehouders zoeken zelf naarstig naar oplossingen en willen verder dan het goedkope verwijt dat de Brusselse beleidsmakers op het verkeerde paard (of beter de verkeerde koe) gewed heb ben. De melkveehouders lijken bereid de melkproduktie terug te schroeven totdat het marktevenwicht (vraag en aanbod) nagenoeg is bereikt. Deze zelf beperking gaat ten koste van het boe- reninkomen. De agrariërs vragen daar om ook enige compensatie van Brussel. Eigenlijk klinkt deze oplossing niet zo gek. Rekenmeesters tonen aan dat de beloning voor de zelfbeheersing van de melkveehouders de moeite waard is, zo lang het bedrag minder is dan de Brus selse kosten voor de huidige zuivelpoli- tiek. Je zou alleen nog kunnen twijfelen aan het effect van een vrijwillige pro- duktievermindering. Anderzijds verdie nen de boeren het voordeel van deze Zierikzee, een stadje nog geheel door water omringd vanwege de stadsgrach ten, heeft nog enkele poorten waar het tegenwoordige verkeer zich nauwelijks weet door te wringen. Wie door de Zuidhavenpoort uit of in de stad wil komt daarbij over de brug, die ter plaatse over de nieuwe haven ligt. Ruim 50 jaar geleden werd de brug vernieuwd en dat gaf toen nogal wat trammelant, omdat de brugdelen niet direct op het onderstel bleken te passen een zure appel voor het toenmalige ge meentebestuur. Nu is de brug opnieuw aan vernieuwing toe, opnieuw een zure appel voor de gemeenteraad, maar nu vanwege de kosten. Deze gaan namelijk vier miljoen be dragen, een bedrag waarop toch echt niet was gerekend. Maar de Raad stond met de rug tegen de muur. En zo was men genoodzaakt het gevraagde krediet te verlenen. BRUmiSSE Kerknieuws. Vrijdagavond 15 juni hoopt voor de Oud Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. E. du Marchie van Voorthuisen van Leersum. Aanvang van deze dienst om 19.30 uur. -----O------ In Zierikzee zijn graafwerkzaamhe- den begonnen voor het terrein de z.g. Nieuwe Kerk, de kerk die gebouwd werd nadat de oude St. Lievens Monsterkerk in 1836 door brand was verwoest. Men wil nu precies nagaan, hoe de fundamenten van deze oude kerk pre cies liggen en wat er van bewaard is, eventueel om dit boven de grond weer op te metselen, om als nieuwe beziens waardigheid in de toekomst te dienen. Men heeft al succes geboekt, men zit op de goede fundering en er werd al een grafkelder gevonden en plaveisel van honderden jaren geleden. De kosten worden door het Rijk betaald. De nieuwe kerk, is al enkele jaren buiten gebruik, deze kerk is voor ƒ1, over gedaan aan de Stichting Oude Zeeuwse kerken, die tracht met Rege ringssubsidie, en ander geld uit de open bare middelen van Provincie en ge meente de oude Zeeuwse kerken, die niet meer in gebruik zijn, voor algehele ondergang te behoeden. De ruim 140 jarige vuurtoren van Haamstede, wat lichtsterkte betreft een der grootsten vah ons land, ook bij de Flakkeeënaars, die hem 's avonds en 's nachts zijn stralenbundels kunnen zien uitwerpen bekend, zal in de loop van 1979 worden voorzien van radar. Op die manier kan de scheepvaart te wiens behoeve deze toren in de vorige eeuw werd opgericht, ook op moderne wijze van zijn diensten profiteren. De kosten zullen ruim 4 miljoen gul den bedragen. twijfel. Er zijn interessante rekensom men die het instrument „vrijwillige pro- duktiebeperking" verkoopbaar maken. Als boeren minder koeien houden, zui len niet alle bedrijfskosten in evenredi ge mate verniinderen. De boer heeft vaste kosten (b.v. arbeid, gebouwen, in stallaties, enz.) die nauwelijks of niet veranderen met het aantal koeien. Uit berekeningen blijkt dat een proi- duktievermindering van 10"/o per melk- veebedrijf een nadelig saldo oplevert dat per kg. melk varieert tussen de 20 en 40 cent. Deze ruime variatie is het gevolg van de al even grote bedrijfs- variatie: bedrijven met veel of minder koeien per ha., met veel of minder gras, met veel of minder aangekocht (kracht)- voer. Zolang de Brusselse premie voor de vrijwillige produktiebeperking beneden de 40 cent per kg. melk blijft, gaat het Brussels zuivelbeleid er financieel op vooruit. Per slot van rekening kost een liter overtollige melk in Europa voor Brussel 40 cent. Je kunt niet verwachten dat een vrij willige produktiebeperking in de Euro pese melkveehouderij ideaal en rimpel loos uitpakt. Er blijven vele haken en ogen. Bij de uitwerking van een premiere geling voor veehouders die minder koei en willen houden, zou Brussel b.v. extra aandacht moeten hebben voor het mid denbedrijf waar iedereen de mond van vol heeft. Toch zou een afremming of beperking van de melkproduktie heil zaam kunnen werken. Allereerst wordt dan het aanbod meer op de vraag af gestemd en vervolgens zouden de kos ten voor het nu gehanteerde Europese zuivelbeleid (dit jaar 12,5 miljard gul den) teruggebracht kurmen worden. Boer en burger zouden er beter van worden; daar gaat het per slot van re kening toch om. B. Schouwing. ZONDAG 10 JUNI OOSf ERLAND Herv. Kerk 10 uur ds. J. Plante, 6 uur ds. E. S. Klein Kranenburg uit Hoevelaken Ger. Kerk Gez. diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerkgebouw al daar Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur Ds. J. van der Poel uit Ede, 2.30 uur lezen. NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur ds. D. Goudszwaard uit Dirksland Geref. Kerk (N'kerk - O'land) 10 uur ds. P. J. Moet, bed. H.A., 5 uur ds. Moet, dankz. H.A. Ger. Gem. 10 en 3 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur lezen. SINT ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. M. D. Geuze (v.m. voorber. H. Avondmaal) Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45 uur, 2.15 en 6.15 uur lezen. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK P.V. de Reisduif. Wedvlucht vanuit Corbeil d.d. 2-6-79. In concours 305 duiven. Afstand 368 km. Gebr. Kievit 1, 29, 52; W. de Vos 2, 16, 24, 30, 64; K. Kievit 3, 5, 15, 43, 44, 45, 49, 51, 58, 60; Gebr. Groenendijk 4, 23, 57, 49; J. Vis van Heemst 6, 21, 35, 42, 75, 76; B. v. d. Doel 7, 11, 72; R. v. Nim- wegen 8, H. de Vos 9, 33, 38, 39, 40, 53, 65; Comb. Polder 10, 12, 14, 17, 19, 27, 47, 74; C. Vroegindeweij 13, 70; J. Springvloed D Jr. 18, 22, 25, 48; D. W. Kievit 20; A. de Gans 26, 34, 50, 71, 77; L. Wielaard 28; J. Springvloed D. Sr. 31, 67; C. Looij 32, 41; J. Groenendijk 36, 56, 63, 73; P. V. d. Boogert 37, 46, 62; E. Groenendijk 54; J. Jongejan 55, 68; A. V. d. Linde 61, A. Bakelaar 66, 67. Iedere veehouder weet uit ervaring hoe zijn dieren door vliegen worden ge kweld en daardoor onrustig zijn. Hun prestatievermogen daalt, tot schade van het bedrijf. Nu hebben vliegen in de loop der ja ren een min of meer grote resistentie opgebouwd tegen hun bestrijdingsmid delen. Gechloreerde koolwaterstoffen en organische fosforverbindingen welke in de meeste op de markt zijnde bestrij dingsmiddelen zijn verwerkt bereiken niet meer het verwachte resultaat. In enkele uitzonderlijke gevallen werken zij zelfs helemaal niet meer. Er is nu een nieuw bestrijdingsmid del onder de naam Outflank, een pro dukt uit de nieuwste generatie bestrij dingsmiddelen, de Pyrethroïden, met ge- I heel nieuwe eigenschappen en mogelijk heden. Uitgaande van de chemische struktuur van de natuurlijke pyrethri- nen, verbindingen die voorkomen in de bloemhoofdjes van de pyrthrumplant, is men erin geslaagd gelijkaardige che mische produkten te maken. Insectici den op basis van pyrethroïden paren een lage giftigheid voor warmbloedigen aan een uiterst effektieve werking tegen vele insecten. Het middel heeft een zeer snelle werking. Reeds na een half uur heeft de toepassing effekt. Het heeft ook een langdurige werking. Ook nieuwe, na de toepassing binnenvliegende vlie gen worden nog gedood. De behandelde stallen en hokken blijven 4 tot 6 weken vliegenvrij. Outflank wordt in water verspoten onder lage druk met een grove druppel waardoor de beste bevochtiging wordt verkregen. De dieren kunnen hierbij op hun plaats blijven. De afwezigheid van vliegen geeft rust in de stal. De melkproduktie wordt hierdoor verbeterd terwijl het fok- en slachtvee in een vliegenvrije omgeving wordt de gezondheid gediend omdat er geen ziektekiemen meer worden over gebracht, zowel naar dier als naar mens. Groot feest vorige week woensdag voor de kleutertjes van de Chr. kleuterschool „de Regenboog" te Sommelsdijk toen de juf, mej. Maaike Hartman in het hu weiijk trad met dhr. Leo Kievit. We namen een plaatje van de tocht die het bruidspaar maakte door de haag van feestelijk uitgedoste kleuters. Het huwel ijk werd ten gemeentehuize van Mid- delharnis voltrokken, waarna üi de Chr. Geref. Kerk de kerkelijke bevestiging plaats had. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van öe lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie EUanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De (Tragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli- AFRASTERING Hoe ver moet een afrastering van prikkeldraad uit de scheiding staan? Het betreft hier een weide met paarden. Antwoord: Nemen wij aan dat u eige naar of pachter van die weide met paarden bent, dan mag u de palen tot aan de perceelscheiding planten. Maar vergis u niet, want als u ze 10 cm te ver zet, staan ze op buurmans grond. En als buurman u een poets wil bak ken wacht hij tot de afrastering vol tooid is om dan te eisen dat u het zaak je rap van zijn grond verwijdert. Het- g3en u dan maar beleefd hebt te doen... Neem dus het zekere voor het onzekere en blijf enkele decimeters uit de scheids lijn. Wat de paarden betreft: deze heb ben de gewoonte, over het prikkeldraad te reiken en alles kaal te vreten wat aan de verkeerde kant van de afrastering groeit. Opnieuw kan uw buurman u poetsen bakken, want hij kan vlak naast de perceelscheiding de heerlijkste groen ten telen en schadevergoeding eisen voor iedere hap die uw paarden daarvan ne men. Hij kan er ook tabak of taxusbo- men planten die giftig zijn voor paar den. Om kort te gaan: neem palen van rond 2 meter en breng voldoende prik keldraad aan, zodat de dieren er niet doorheen en er niet overheen kunnen i-rN^Vpr, OvPTi'frpns is prikkeldraad niet de ideade afrastering voor paarden; ze verwoiiüen zich er vaak aan. Maar heel vaak kan men niet anders en houten hekwerken zijn erg duur. SPECIALIST Ik ben vrijwillig verzekerd in het Ei- landelijk Ziekenfonds. Ben ik nu ver plicht, de specialist te raadplegen die de huisarts mij aanwijst of kan ik ook elders terecht? Antwoord: Dat mag gerust, maar dan zult u de kosten zélf moeten betalen en specialisten zijn dure lieden. Hebt u dus een bepaalde specialist op het oog, zeg dat dan aan uw dokter. Hij zal er meestal niets op tegen hebben juist de ze man te raadplegen. Wil de dokter niet meewerken, dan moet u eerst toe stemming vragen aan het ziekenfonds. Dit om extra kosten voor beide te voor komen. INKOMEN AOW'er Hoeveel bedraagt de belasting in eer ste instantie in het geval van A.O.W. en eventuele rente bv. op spaarboekjes? Antwoord: De uitkering volgens de Alg. Ouderdomswet geldt als loon, waar op dus loonbelasting wordt ingehouden. Dat brengt mee, dat u officieel in de Inkomstenbelasting valt, in het alge meen zodra u meer dan 600.netto andere inkomsten daarnaast heeft. Voor 1979 geldt voor u een belastingvrije som ad. 7855.— plus 1886.— bejaarden aftrek, dus 9741.in totaal. Over het meerdere inkomen, de belastbare som, bent u verschuldigd: over de eerste 7568.— 20''/o over de volgende 6841 26»/o over de volgende 10.605.32''/o over de volgende 9.840.— 40"'/o enz. enz. f' «„"'«-«oe *V/ KASTANJELEED Men zegt dat een kastanjeboom dood gaat of gaat kwijnen als men de onder ste takken afzaagt. Is dat waar? Antwoord: Dat is oud voksgeloof, maar er zit een kern van waarheid in. Een kastanjeboom verdraagt snoeien slechter naarmate de boom ouder en de vewijderde takken dikker zijn. Zaag dus bij een oude boom nooit dikke tak ken weg. Trouwens, voor alle bomen geldt dat men bij goed opletten op tijd kan snoeien, d.w.z. alleen dunne takken behoeft te verwijderen. Er ontstaan dan kleine wonden die de boom nog met bast bedekken kan, mits men ze tijdig insmeert met pasta. Uiteraard kan het voorkomen dat men bij een oude boom wel eens een dikke tak moet verwijde ren. Doe dit dan in de winter en dek de wond af. AOW'er EN BELASTING Zou ik van u eens mogen weten hoe veel geld een AOW'er mag hebben voor hij in de belasting valt? Antwoord: U bedoelt in dit geval waarschijnlijk de vermogensbelasting. U schrijft echter niets over uzelf. We nemen aan, dat u als ongehuwde A.O.W. ontvangt. Voor de vermogensbelasting geldt dan een vrijstelling van 97.000. totaal vermogen. Een ongehuwde boven de 35 jaar is namelijk vrijgesteld tot 59.000.en voor personen boven de 65 komt daar 38.000.bejaardenaf trek bij. Als u meer bezit bent u daar over 8.per 1000.verschuldigd. DAMESONDERSTEEK Als je een zieke moet verplegen heb je bij mannen voor het urineren een handige fles. Bij vrouwen gaat dat niet of is er tóch een fles voor? Antwoord: Ja, zo'n fles is er inder daad en die kunt u huren bij het Groe ne Kruis, waarvan u een wijkgebouw aantreft in Middelhamis, Langeweg 72, tel. 01870-2300. U kunt daar ook een postoel huren. Daarvoor moet u wel lid zijn van het Groene Kruis maar als u dat niet bent kunt u het worden. Ove rigens gebruikt men bij de verpleging van vrouwen meestal een ondersteek (ook te huur bij het Groene Kruis) maar als u perse een fles wilt, kan dat ook. WILHELMINAZEGELS Ik ben in het bezit van gestempelde postzegels met de beeltenis van koningin Wilhelmina op jeugdige leeftijd met kroontje, misschien wel de eerste, nl. lichtgroen 3 cent, lila 4 c, rood 5 c, bruin 7V2 c, grijs 10 cent en 2 kl. blauw- rood 15 c. Kunt u mij daarvan de prijs opgeven? Antwoord: Genoemde zegels zijn in derdaad uit de eerste serie met de beel tenis van koningin Wilhelmina. Er ko men in die reeks enige zegels voor die thans bij verzamelaars hogere prijzen maken dan de onderstaande catalogus waarden, maar juist die zegels noemt u niet en Zijn blijkbaar ook niet in uw ver zameling aanwezig omdat ze vrij zeld zaam zijn, zoals de 3 cent oranje, 15 cent bruin en bv. 17V2 violet. Wij geven u dus de waarde van de door u genoemde ze gels en verwijzen u voor bijzonderheden over de volledige serie naar de vele postzegelcatalogussen, die in de han del zijn. 3 cent olijfgroen 1901 4 cent bruin-lila 1921 5 cent donkerrood 7V2 cent bruin 10 cent grijs 0,20 1.50 0.15 0.20 0.20 15 cent blauw en karmijn 1908 0.40 Ï^WEEDE SERIE WILHELMINA Kunt u mij ook de prijs opgeven van de postzegels met beeltenis koningin Wilhelmina op latere leeftijd vanaf 5 cent? Antwoord: Het is ondoenlijk u in het bestek van deze vragenrubriek alle postzegels met beeltenis van koningin koningin Wilhelmina te beschrijen met de verzamelwaarden, want dat vergt vele kolommen druksWij noemen u daarom enkele uitschieters, die zeld zaam zijn en daarom hoog genoteerd staan en verwijzen u verder naar de postzegelcatalogussen die overal te koop zijn. Voor de meeste zegels ligt de waar de namelijk iets onder of boven de 1. Waardevol zijn de 35 c. olijfbruin 1924 18.50; de 9c. roodoranie met zwarte cijfers 1926 25.—; de 22V2 c. oranje 1926 38.50 en de 35 c. olijfbruin 1926 40.en de 45 cent blauw 1947-'48 35.— Rookgewoonten. Mijn man en zonen zijn een paar jaar geleden opgehouden met roken. Nu krij gen wij vaak mensen in huis die wél ro ken en daar hebben wij erge last van. Is het nu zo onbeleefd om. te vragen of men het roken wil laten? Aatwoord: Wij begrijpen uw moeilijk heid: u wilt de bezoekers niet voor het hoofd stoten en tegelijk niet misselijk wórden van de rook. Toch hebt u het ge lijk voor 100 "/o aan uw zijde: roken is ongezond en wie het toch doet moet een ander niet opschepen met verpeste lucht. Ook is het een bekend verschijnsel dat mensen die met roken zijn opgehouden, erge last hebben als ze de rook van an deren moeten inademen. Wel, er zijn te genwoordig bordjes in de handel met de bekende spreuk: „Als ons roken u ver driet: zeg het ons, dan roken wij niet". Er moesten echter veel méér wandbord- jes van deze soort komen. Rokers zou den dan meteen bij het binnenkomen zien, dat zij zich bevinden in het huis van een niet-roker. U kunt ook meteen na het opsteken van de kankerverwek kende stinkstok onbedaarlijk gaan hoes ten en vertellen, dat u er erge last van hebt. Dat kan niemand u toch kwalijk nemen! Ten slotte kunt u deuren en ra men open zetten en zeggen dat de frisse buitenlucht iets is waar u bijzonder op gesteld bent. Een ander foefje is: alle as bakken opbergen. Zodra de stugge ro ker zijn as op een schoteltje deponeert kunt u zeggen dat u wel eens een asbak zult zoeken, maar dat u zelf niet rookt. Een niet al te dikhuidige roker zal de bedoeling dan toch wel snappen. Mocht dat niet zo zijn dan kunt u het gesprek leiden naar onderwerpen als „de mense lijke schoorsteen" of oom Jaap die toch heus nog 25 jaar geworden is ondanks de twee pakjes shag die hij dagelijks rookte.Als de verslaafde opmerkt dat gerookt vlees dan toch maar niet be derft, kunt u er op wijzen dat het voor al runderen en varkens zijn die men aldus aan het rookproces onderwerpt... VERPLEGINGSARTIKELEN Waar verkoopt men postoelen? Wat is de prijs en zijn er ook verschillende soorten? Antwoord: Uit uw brief blijkt, dat u niet de kinderkakstoelen bedoelt, maar de gemakstoelen voor volwassenen. Die worden gemaakt door de Nationale Kruisverenigingen. Potgieterstraat, U- trecht, tel. 030-931945; de fa. Harting- Bank cv., Pausdam 1 en 2, Utrecht, tel. 030-313016 en de fa. B. Ebbink, Am sterdamsestraatweg 261, ook in Utrecht, tel. 030-441281. De eerste firma levert de goedkoopste, n.l. m^et kunststof em mertje, prijs 186.— en de laatste is de duurste met 269.— als prijs maar die heeft dan ook een roestvrij stalen em mertje. De constructie is bij alle drie nagenoeg gelijk maar zo nodig kan men stoelen leveren met bijzonderheden, zo als bepaalde handgrepen, een opstapje enz. al naar dat nodig is voor de zieke die er gebruik van maakt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 10