PEUGEOT SE OMDAT DE PEUGEOT-RIJDER NU EENMAAL VOOR IETS GOEDS HEEFT GEKOZEN. Rumptstad b.v.- Stad a/h Haringvliet I-L(<i$ Tel. 01873-1249 SI» jftaxgang Vrijdag 25 mei 1979 No. 4794 cam. STREEKBLAD OP GEREFORMEEOEIDB GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE ETLANDHN Verschifnt txceemad per weekdinsdag' en vrijdagavond Ver. Nat. en Landschapsbescher- ming handhaaft eigen naam Hiernaast de nieuwe 85 pk van Yamaha. AQUA-PESCH. OudeStadlATel.0187M202 Vert. N. de Jong Tel. 01871-1491 nUMPTSTAL ONS BROOD WEDEROM BEKROOND MET TWEE EERSTE PRIJZEN! „De Echte Bakker'' Jan Visseren - Ooitgensplaat OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS l LANGEWEG 113 TELEFOON 01870-2043 Twee 1ste prijzen voor Jan Visseren Uw huis verkopen? TAMBOER Met auto aangereden G.S. wijzen bezwaren tegen best. plan Zuidzijde af. Vergadering Woning bouwvereniging Beter Wonen te Goedereede In september 1981 (Den Bommel en Ooitgensplaat) ALBERT HEIJN uit MIddelharnis Albert de Klerk geeft concert in Oude - Tonge POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdyk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Raba Middelharnis Rek. no. 34 20 01108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Op donderdag 17 mei j.l. hield de Ver eniging voor Natuur- en Landschaps- bescherming Goeree-Overflakkee haar eerste jaarvergadering. Het belangrijk ste onderdeel van het officiële gedeelte van de vergadering was, aldus voorzit ter Jos Hendriks, het vaststellen van de statuten en het huishoudelijk reglement Pas daarna kan de vereniging volwaar dig naar buiten treden. Voor het echter zover was, gaf eerst de secretaris, Arie van den Berg, een opsomming van hetgeen de afgelopen periode zoal door het bestuur en een aantal leden is aangepakt, waarbij hij vermeldde, dat vooral de R.V.K. Flak- kee erg veel energie had gekost. Daarna kon de penningmeester Ben Waanders, aangeven wat het bestuur voor het lopende jaar begroot had. Ook de coördinator Fauna, Krijn Tanis, gaf een uiteenzetting van hetgeen vooral op het gebied van vogelwaamemingen ge beurd is en nog moet gebeuren. Alvorens nu over teg aan op de be spreking van de statuten, waarbij mr. Van Breda van het notariaat Hempenius zich aanbood om vragen te beafttwoor- den, werd eerst een stevige discussie gevoerd over de naam van de vereni ging tn relatie tot de naam van de Stichting voor Natuur- en Landschaps bescherming Goeree-Overflakkee. De voorzitter van de Stichting, dr. Huisman, sprak zijn voorkeur uit, in verband met mogelijke verwarring, voor het kiezen van een andere naam dan wel een roepnaam aan de naam toe te voegen. De voorzitter van de vergadering zag niet direct bezwaar in het gebruik van een roepnaam (de inhoud van de ak- tiviteiten maakt of een naam goed be kend wordt of niet, aldus de voorzitter) maar meende dat een eventuele ver warring beter vermeden kan worden door een intensieve samenwerking tus sen de Stichting en de Vereniging. Ze ker omdat beide eenzelfde doelstelling hebben. Een uiteindelijke stemming wees uit dat de vergadering, in meer derheid, voorstander was van het be houd van de gekozen naam. Daarna werden de statuten bespro- ken.Na een aantal wijzigingen te heb ben voorgesteld, waarbij zowel de er varing van de voorzitter Frans Jansen van de Vereniging voor Natuur- en Vo- gelwacbt voor Schouwen-Duiveland, als de deskundigheid van mr. Van Breda, erg welkom waren, keurde de verga dering de statuten goed. Advies-verkoop en goede reparatie: Broekweg 8 OUDDORP (Z.-H.) Tel. 01878-1295 of 2011 Showroom 8-20 uur ook zaterdag Ook het huishoudelijk reglement kreeg, na enige wijzigingsvoorstellen, daarna haar goedkeuring. Omdat een en ander nogal wat meer tijd in beslag nam, dan gepland was, werd eerst gepauzeerd. Hierbij kon naast een drankje kennis genomen worden van de inhoud van een groot aantal in teressante wandplaten over allerlei na tuur-elementen. Na de pauze diende er een nieuw be stuur gekozen te worden, omdat in november slechts een voorlopig be stuuur werd benoemd. Aangezien niemand stemming wens te werd de voordracht met algemene stemmen goed gekeurd. Het aftredend en zich niet herkiesbaar gestelde be stuurslid, Karel Knoester, werd be dankt voor zijn werkzaamheden bin nen het bestuur. Het nieuwe bestuur ziet er als volgt uit: Jos Hendriks, voorzitter; Arie van den Berg, secretaris; Ben Waanders, penningmeester; Johan Everaers en Jo- han Dunk, leden. Tot slot van het formele gedeelte werd er nog een kascommissie be noemd. Hierin hebben zitting Cor van der Wel en Freak Fokkert. Daarna kon de heer Van Geffen het woord nemen en zijn hobby van bijen houden toelichten. Hij deed dit op een boeiende wijze waarbij een serie dia's het geheel prachtig aanvulde. Door dat de formele agendapunten wat uit gelopen waren moest hij echter wat (te) kort van stof blijven. Hij hoopte ech ter nog eens een füm te mogen verto nen over het leven van de bij. Juist in deze tijd waarin ales in bloei staat is een lezing over de bij extra interes sant, aldus de voorzitter. Na een korte rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met het ver zoek aan de leden om zelf ook aktief te zijn in het aandragen van informatie en aktiviteiten-voorsteUen. BEZOEKT ONZE Automofoielen-verkoophal 2 op de 45e Oost-Gelderse Bakkersdag te Winterswijk zat het weer goed voor „De Echte Bakker" Jan Visseren uit Ooitgensplaat. Hij sleepte twee eerste prijzen in de wacht, n.l. met de inzen ding MELKBUSBROOD GEKNIPT en TARWEBUSBROOD GEKNIPT. Twee certificaten en twee bekers was de beloning voor de Inzending, die werd gerangschikt onder de groep „Voor ondernemers in het Bakkersbedrijf in Nederland." Deze vakwedstrijd werd uitgeschre ven door de Commissie Oost-Gelderse Bakkersdag van de Federatie van Bak kerspa troonsverenigingen in Oost-Gel derland en werd gehouden in het cul tureel centrum te Winterswijk. Er wa ren een groot aantal inzendingen ten toongesteld. Gaarne van deze plaats aan de Echte Bakker van de Plaat: van har te proficiat! DIRKSLAND Timmerman - aannemer Fr. Biesheu vel moest maandag met een hersen schudding in het ziekenhuis worden opgenomen. Hij werd op de Boezemweg in zijn auto van achteren aangereden toen hij daar stilstond achter een af slaande lesauto. Dhr. J. J. de Wit uit Sommelsdijk had dat niet tijdig in de gaten en botste achterop de wagen van dhr. Biesheuvel. OOSTFLAKKEE: Gedeputeerde Staten hebben dhr. P. Beijer en 40 anderen uit Den Bojnmel, die bezwaren hadden aangetekend tegev het bestemmingsplan Zuidzijde zo goed als nul op het request gegeven. De bezwaren van appellanten golden de voorgenomen uitbreiding van de camping ten noordoosten van de Bom- melsedijk tot 50 stacaravans. Voorts werd bezwaar gemaakt tegen het in het plan neergelegde voornemen de voor malige vuilnisbelt, oostelijk van de Bommelsedijk tot park in te richten en bezwaren werden ook gemaakt tegen de bouw van een twaalftal woningen aan de Stockholmweg Mahnöweg en de Tilsedijk Bommelsedijk. Over dat laatste konden G.S. kort zijn; aan deze woningbouw zal geen goedkeuring wor den gehecht omdat dit tot gevolg zou hebben dat „het aantal in het landelijk gebied niet wenselijke burgerwoningen in een niet onbelangrijke mate zou toe nemen". G.S. maken de reclamanten voorts dmdelijk dat zij niet het recht hadden bij haar (G.S.) bezwaren aan te tekenen tegen de uitbreiding van de camping, omdat zij niet eerder bezwaren kenbaar hebben gemaakt aan de gemeenteraad toen het ontwerp-plan ter inzage lag. In dat ontwerp werd zelfs een nog aanzienlijker uitbreiding van de cam ping voorgenomen. Om die redenen werd ook het bezwaar tegen het be stemmen tot park van de v.m. vuilnis belt niet ontvankelijk verklaard. Op maandag 28 mei 1979 te 19.30 uur wordt in het verenigingsgebouw Oost dam te Goedereede een aigem.ene leden vergadering belegd. Op de agenda, bestaande uit 12 pun ten, komen o.a. voor: Verhoging kontributie en aanpassing waarborgsom. Voorgesteld wordt om de kontributie te verhogen van 9,60 naar 10,80 per jaar. De waarborgsom wordt geïndexeerd. De jaarrekening 1976 wordt ter goed keuring aangeboden. Getracht wordt de achterstand in de jaren 1977 en 1978 op gelopen dit jaar weg te werken. Een groot aantal leden is niet te spreken over het feit dat de penningmeester nu pas met de jaarrekeningen over 1976 voor de dag komt. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren G. G. Reus en K. Tanis (commis saris). Door een groot aantal leden is als tegen kandidaat voor dhr. G. G. Reus de heer L. C. Kieviet, de vroegere opzichter van de woningbouwvereniging, ingediend. Als tegenkandidaat voor de heer Ta nis is ingediend de heer W. v. d. Bok. Door leden van het Dagelijks Bestuur is tegen de rechtmatige kandidatuur van de heer L. C. Kievit fel geageerd Ook werd vernomen dat de overige twee leden van het Dagelijks Bestuur voornemens zijn om af te treden als dhr. Reus niet wordt herkozen. De indieners van de tegenkandidaat voor de heer Reus hopen dat deze ver kiezing op de meest demokratische wijze zal verlopen. 500-jarig bestaan Sint Adoifsiand Op 17 september 1981 bestaan Den Bommel en Ooitgensplaat 500 jaar. De geschiedenis leert ons omtrent het ont staan van deze landel^ke dorpen het vol gende: Den Bommel en Ooitgensplaat ont stonden uit gorzen, die opwiesen uit zee en door stromen of kreken werden door sneden. In 1382 wordt in geschriften voor het eerst melding gemaakt van „de oude Boemel" wat later is verbasterd tot Den Bommel. Van de oorsprong van deze naam is niets bekend. Wel is bekend, dat „Bom- meler" of „Bommelnecker" zeegod of zeespook betekent. De naam „Ooitgensplaat" heeft meer historische achtergrond. Volgens een eeuwenoude legende zou Ooitgensplaat genoemd zijn naar een schipper, genaamd „Oeltgen", die de plaat voor het eerst ontdekt had. De rekeningen van de ambachtsheerUjkheid Putten vermelden echter, dat in 1383 en „gorsken bi den ouden Boemel" als grasland werd verhuurd aan ene „Oel- ken die Piper", een fluit- of doedelzak- Speler. Als dit gorsje hetzelfde is als „Oelkensplate", waarvan in 1402 voor het eerst melding wordt gemaakt, zou men kiuinen aannemen, dat deze plaat naar de muzikant „Oelken" werd ge noemd. De gorzen waren bezit van de ambachtsheer van Putten, die ze „in concessie" gaf aan de zogenaamde „Moerdijkers", turfstekers, die het veen als turven uit de bodem staken voor brandstof of voor het zout, dat na ver branding van de turf overbleef. De af gegraven gorzen werden later verhuurd als grasland. Ze waren echter toen nog niet bedijkt, zodat van een werkelijke vestiging geen sprake kon zijn. Dat veranderde pas in 1477 toen de gorzen en slikken: „de Galenthee en Oelkensplate met die gorssen van den Bommel" door Maria van Bourgondië ter bedijking in eeuwige erfpacht wer den gegeven aan haar tante Anna van Bourgondië, vrouwe van Ravenstein. Kort na het huwelijk van Maria met Maximiliaan van Oostenrijk vroeg An na van Ravenstein om bevestiging van deze eeuwigdurende erfpacht. De be vestiging volgde op 17 september 1481. Deze datum kan als het begin worden gezien van bestuur en rechtspraak bin nen het te bedijken gebied en daarmee als datum van het ontstaan van Den Bommel en Ooitgensplaat, die toen te zamen St. Adoifsiand heetten. De naam St. Adoifsiand is naar alle waarschijn- Ujkheid afgeleid van Adolf van Kleef, echtgenoot van Anna van Ravenstein. 17 september 1981 kan natuurlijk niet zomaar voorbijgaan. Zo'n mijlpaal in het dorpsleven verdient feestelijke aan dacht. Vandaar dat het gemeentebestuur zich nu al aan het beraden is hoe deze bijzondere gebeurtenis op passende wij ze kan worden herdacht. Er zal een com missie worden gevormd, die voor de or ganisatie van evenementen, eventueel verspreid over meerdere dagen, zal zorgdragen. Uiteraard zal ook de bevolking van Den Bommel en Ooitgensplaat om me dewerking worden gevraagd. Het zou bijvoorbeeld al uitermate feestelijk zijn, indien iedereen zich in historische kle dij zou hullen. Het gemeentebestuur heeft inmiddels Drie historischefiguren uit de geschie denis; Ooltgen de Piper, Anna van Bourgondië en Adolf van Kleef al vla een advertentie (zie elders in dit blad) een beroep gedaan op de inwoners van Den Bommel en Ooitgensplaat om zitting te nemen in een commissie of met ideeën naar voren te komen. Als aUes naar wens verloopt, beloven de dagen rond 17 september 1981 veel goeds, waarover na jaren nog met veel enthousiasme gesproken zal worden, niet alleen in de jubilerende dorpen maar ook elders. Voor de uitgebreide klantenkring van het Middelhamisse Albert Heijn fiüaal is het deze week verspreide bericht van sluiting volkomen onverwacht gekomen. Het filiaal dat er al ruim voor de oorlog was gaat zaterdag 2 juni, 's middags om 5 uur definitief dicht met welk gebeuren een punt wordt gezet achter de aanwezigheid van A.H. op Flak kee. Overigens behoeft die afwezigheid niet definitief te zijn. Bij navraag werd ons bevestigd dat van de zijde van de A.H.-organisaüe blijvend wordt uitge zien naar een nieuwe vestigingsmoge- lij kheid die in tegenstelling tot de huidige vestiging wel aan de eisen des tijds zal voldoen. Het huidige pand biedt te weinig ruimte voor noodzakelijke vernieuwin gen. Dat maakte het onmogelijk het volledige A.H. assortiment te voeren. Hieruit heeft A.H. met spijt de uiterste consequentie moeten trekken en het besluit moeten nem.en het füiaai te sluiten. De bedrijfsleider, dhr. Aamoudse gaat naar Gorcum; het overige perso neel kan in een overige vestiging buiten Flakkee te werk worden gesteld. Zaterdag 26 mei a.s. om 20.00 urn- wordt er op het prachtige Frobenius-or- gel in de Ned. Hervormde kerk van Oude Tonge een concert gegeven door Albert de Klerk, stadsorganist van Haarlem. Een zeer interessant programma, uit gevoerd door een organist van een der gelijk hoog niveau zal zeker de bezoe kers een heerlijk „orgeluur" bezorgen. De Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee die dit concert organiseert hoopt dan ook op een zeer groot aantal aanwezigen. Albert de Klerk begint zijn concert met het uitvoeren van een aantal Oud- Nederlandse composities waaronder variaties over het Wilhelmus van Jan Pietersz. Sweehnck, zes versetten over psalm 116 van Anthonie van Noordt en twee fuga's van Abraham v. d. Kerck- hoven. Daarna volgen twee zeer bekend werken uit de Franse barok, te vleten aria en giga van Loeillet. Joh. Seb. Bach is vertegenwoordigd met zijn preludium en fuga in A grote terts BWV 536é Vervolgens twee wer ken uit de Sjjaanse barok: een sonate van Soler en een sonate van Casanoves. De fijne, speelse muziek uit de Spaan se barok wordt steeds meer her-ontdekt en verschijnt tegenwoordig wel vaker op concertprogramma's. Van Soler werden voorals beroemdi zijn werken voor twee toetsinstrumen- ten, maar ook zijn sonaten, waarvan de Klerk er één ten geboren zal brengen, zijn „kleinoden" in de orgelliteratuur. Het voorlaatste programmapunt is een offertoire van Alexandre Boëly, een componist uit de Franse romantiek. Tenslotte zal de Klerk improviseren over een volksUed. Albert de Klerk werd in 1917 uit Vlaamse ouders geboren. Reeds toen hij 16 jaar oud was, werd hij benoemd tot organist der St. Jozefkerk te Haarlem als opvolger van Hendrik Andriessen. Tegelijkertijd ging hij naar het Conser vatorium te Amsterdam, waar hij in 1940 zijn eind-examen voor orgel „cum lade" deed, met een onderscheiding voor improvisatie, terwijl hem twee jaar la ter de „Prijs van Uitnemendheid" en de Toonkunstprijs werden toegekend. Voor zijn spel op kleine orgels ontving hij in 1962 de Edisonprijs. Albert de Klerk is hoofdleraar voor orgel aan het Amsterdams Conservato- riu en sinds 1956 stadsorganist te Haar lem. Hij concerteerde in binnen- en buiten land en overal was het succes overwel digend en de kritiek opgetogen. Ook componeerde hij werken voor or gel (o.a. twee orgelconcerten met orkest) kamermuziek, een aantal missen, en ver der kerkmuziek.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1