EIIAriDEII - niEUWS Primeur: Renault 18 Stationcar. Luxe en komfort in de ruimste zin. RenaultlS Stationcar. Ontdek dat grote nieuws snel bij: Ramoco of Pesch. „Onder de Oranjevlag" Plaatselijk nieuws 2e bUui Dinsdag 22 mei 1979 No. 4793 Voorlichtingsavond GROENTEN en FRUIT in Den Bommel TERMIJNIVIARKT EEN BLOK AAN HET BEEN VAN RABO BANK MIDDELHARNIS OOLTGENSPLAAT - ACHTHUIZEN - LANGSTRAAT: Nieuws uit Zeeland Renault 18 Stationcar. Een qua schoonheid bijzonder geslaagde kombinatie. Keuze uit drie versies. De Renault 18 en de 18 TL Stationcar zijn voorzien van een 1397 cm' 4 cilinder motor. Een soepele, sterke motor met een be proefde pittigheid. De Renault 18 TS Stationcar heeft met zijn krachtige 1647 cm' motor en tempe ramentvolle karakter een topsnelheid van ruim 160 km/u. Voor de liefhebbers kan de 18 TS Stationcar tegen meer prijs geleverd worden met de elektronisch gestuurde automatische trans missie van Renault. Komfortabel en zeer kompleet als personenauto met tegelijk de opperste bruikbaarheid van een echte stationcar. V(^j kunnen u laten er varen hoe prettig het is om in een echte luxe stationcar te rijderi. Als u komt ligt er na tuurlijk zo'n prachtige folder voor u klaar met alle informatie over de: Op donderdag 31 mei a.s. verzorgt het Produktschap voor Groente en Fruit i.s.m. de plaatselijke Ned. Chr. Vrou wenbond en een Groenten- en Fruithan- del een interessante voorlichtingsavond in Den Bommel. De bijeenkomst wordt gehouden in het Herv. Verg. gebouw „Bij de Bron", Voorstraat. Iedereen is welkom, de toegang is gratis. Acinvang 19.30 uur. In een aan trekkelijk en afwisselend programma van ca. 2 uur wordt de voedingswaarde van groenten en fruit voor ons voe dingspakket benadrukt. Een voedingsdeskundige geeft infor matie, er worden dia's en films ver toond en er is een (gratis) verloting van fruit. Voorts wordt er iets over exotisch fruit en bijzondere groenten verteld, krijgt u een groentesnack aangeboden en kunt u tegen een lage p^ijs recep tenboekjes kopen. Een leerzame en gezellige bijeenkomst waar u zeker iets van meeneemt. „Het jaar 1979 laat zich als een moei lijk jaar aanzien", zei dhr. ir. M. van Eek van de RABO-bank „Middelharnis en omstreken" tijdens de Algemene le denvergadering van die bank. Met dat moeilijk duidde hij op de verschuivingen binnen de bank van ge woon spaargeld naar de termijnmarkt. Dit geld is duur. Het afgelopen jaar fluctueerde het rentepercentage van öVa tot IT'/o, terwijl het gewone spaargeld goedkoper kan worden aangetrokken, waardoor gemakkelijker uitzettingen kunnen plaats hebben. „Wel moet ik zeggen, dat de klant van deze moeilijkheden het afgelopen jaar en ook nu niet, iets merkt. ledere aan vraag om krediet, leningen en hypo theek zijn gehonoreerd kunnen worden. Het is begrijpelijk, dat de rentabiliteit van de bank lager is geworden. Het winstsaldo daalde van 156.652,naar 127.897,—. „Toch mogen we niet klagen, want de bank groeide desondanks behoorlijk. In het afgelopen boekjaar behaalden we een balanstotaal van 100 miljoen en we hebben een spaartegoed van 73 miljoen", aldus dhr. van Eek. Hij ver volgde: „Verheugend is het, dat we kun nen zeggen, dat 56"/o van de bevolking thans bij ons spaart. En daar moeten we het van hebben om op alle aanvragen gevolg te kunnen geven. Jammer is het, dat er weinig groei in het gebied zit. Niettemin is het duide lijk dat men weer in sparen gaat gelo- ven. Dat is de afgelopen jaren weleens anders geweest. Merkwaardig is het, dat de jeugd zo weinig gebruik maakt van onze aan trekkelijke spaarplannen. Deze geven een grote rentabiliteit. Slechts 21% van de jeugd spaart via een spaarplan. Deze groep is blijkbaar niet erg rentebewust", aldus de heer Van Eek, die verder in ging op het interne van de bank, „Er werken thans 36 gespecialiseerde mensen op de bank. Het houdt in, dat we zullen moeten uitbreiden, gezien de bank het afgelopen jaar een groei heeft te zien gegeven van 17''/o. Automatise ring ligt weer in het verschiet. Bestaan de functies zullen veranderen en dat al les vraagt een bouwkundige aanpassing. We vrezen een ingrijpende verbouwing". Over de salariëring van het personeel vertelde dhr. Van Eek, dat ieder van hen in een loonschaal is ingedeeld. Dat heeft bij de invoering hiervan geen pro blemen gegeven, omdat het personeel al in een hogeloonklasse was gearriveerd. Ieder wordt betaald naar prestatie en kunnen en dat geeft onderling niet de minste moeilijkheden. Er is een goede samenwerking en men heeft begrip voor elkaar. Het was een druk bezette zaal in „Vita Nova". Eerder werden er verga deringen gehouden in Herkingen en Me lissant, maar ook van deze zijden waren er leden aanwezig. De vergadering was geanimeerd en duurde tot laat in de avond. OOSTFLAKKEE Vrijstelling dienstplicht De minister van defensie heeft aan Job Mijs te Den Bommel voor één jaar vrijstelling van de dienstplicht ver leend wegens persoonlijke onmisbaar heid; aan Jan W. van der Sluijs te Oude Tonge en Mattheus C. Vervloet te Acht- huizen voorgoed vrijstelling wegens broederdienst. Aanplakborden Voor de stemming ter verkiezing van de leden van het Europese Parlement op 7 juni a.s. zijn in de diverse woonker nen van Oostflakkee door het gemeen tebestuur weer borden geplaatst waar op het verkiezingsmateriaal kan wor den aangeplakt. Van deze borden mag gratis gebruik worden gemaakt. OOLTGENSPLAAT Oud-inwoner overleden Donderdag 17 mei j.l. is op de leeftijd van 84 jaar overleden, mevr. F. J. van Gent-van der Meer, echtgenote van dhr. H. van Gent, wonende Rooseveltlaan 11 te Axel (Zeel.). De begrafenis heeft plaats gehad maandag 21 mei j.l. om 13.45 uur op de Algemene begraafplaats te Axel. Vooraf werd een rouwdienst gehouden in de kapel van het Bejaar dencentrum „De Vuursohe", aldaar. Het Rode Kruis vraagt „Help ons Helpen". Met de slagzin „Help ons Helpen" wordt dit jaar door het Rode Kruis de campagne 1979 onder de aandacht van de bevolking gebracht. Deze om de volgende week komen de bekende kollektanten bij u langs met het vriendelijk verzoek uw bijdrage via een lijst in ontvangst te mogen nemen. Het bestuur rekent weer op uw mede werking die u al zoveel jaren spontaan hebt gegeven. U weet het, het Rode Kruiswerk is veelzijdig en velen hebben, zowel in het binnen, als ook in het bui tenland herhaaldelijk daadwerkelijke steun ondervonden in oorlogstijd en bij rampen. Met de kollektanten kimt u ook de hms-aan-huis bezorgde kaarten voor de bloedtransfusiedienst meegeven. Ook kunt u deze kaarten ongefrankeerd (dus zonder postzegel) posten en ver zenden aan het op de adreszij de ge stempelde adres, n.l. dhr. Geerts. De afnameavond voor het bloed is vastge steld op woensdag 13 juni a.s. in het Veren, gebouw „'t Centrum" te Oolt- gensplaat. BRUINISSE Geen ontslag. In de algemene le denvergadering van de Watersportver eniging Bru, te Bruinisse zaterdag j.l. in het het recreatieoord Stoofpolder ge houden kwam de agenda in de verdruk king omdat een andere kwestie, het ontslag van de havenmeester de heer D. de Rijke, veel tijd in beslag nam. De voorgenomen statutenwijziging moest daarom worden aangehouden. Door interne moeilijkheden bij de uit oefening van zijn taak had de heer De Rijke zijn functie ter discussie gesteld en wilde hij bedanken, maar daarvan wilde een groot gedeelte van de leden niet weten. De wijze waarop de heer De Rijke zijn taak vervult achtte men boven alle lof verheven en eh was met groot suc ces een handtekeningaktie opgezet, om de moeilijkheden intern op te lossen en heer De Rijke (die dat zelf ook wel wilde) te handhaven. Het bestuur nu bestaande uit de he ren: L. J. W. Tulp, Bruinisse, voorzit ter, G. van de Roest, secretaris, A. J. H. Jongbloed, B. Reedijk en J. Mol, le den. Er kon in het afgelopen wintersei zoen, door de weersomstandigheden weinig of niets worden gedaan, aan de op stapel staande uitbreiding en ver betering van de steigers. De heren H. Ottee en W. Snel werden benoemd tot havencommissaris. Geen vlaggetjesdag. Dit jaar geen vlaggetjesdag voor de haringvisserij, die in 1979 waarschijnlijk niet mag mt- geoefend worden, maar wel uitreiking van de z.g. Produktschapsprijzen. En bij de winnaars van die Produkt schapsprijzen waren ook twee schepen van de Zuidvloot, namelijk A. Tanis van Renault 18 Stationcar v.a. f 16.500,- inkl. BTW. Renault 18 TL Stationcar v.a. f 17.450,- inkl. BTW. Renault 18 TS Stationcar v.a. f 18.580,- inkl. BTW. Afleveringskosten f283,- inkl. BTW. Wijzigingen voorbehouden. Ramoco b.v.. Molendijk 85,3243 AL Stad aan 't Haringvliet, Tel. 01871-1662/ Auto Pesch, Hofdijksweg 6-8,3253 KB Ouddorp (ZH), Tel. 01878-1295/2011. de G.O. 28, Op Hoop van Zege, voor de best verzorgde zeevis, aangevoerd te Goedereede. Hij kreeg hiervoor de zil veren wisselbeker en de wimpel. Machi nist J. van Belzen kreeg de kleine be kers voor de bemanning en het direk- tielid C. Tanis een fraai wandbord. De prijs voor de best verzorgde zeevis, aan gevoerd in Scheveningen was voor schip per A. Klijn van de O.D. 7, de Twee Gebroeders, stuurman K. Klijn (een van die twee gebroeders) kreeg de be kers voor de bemanning, schipper A. Klijn kreeg naast de produktschapsbe- ker ook het wandbord. De makreelvisserij vangt maar ten dele het gemis aan de haringvisserij op, vandaar dat gezocht wordt naar ver vangende vissoorten, die geconsumeerd kunnen worden, al waren ze tot dusver niet zo geliefd. Dat zijn dan naast de koolvis, de blauwe wijting en de hors- makreel, al ondervindt de afzet van deze nieuwe vissoorten waaronder ook de grenadirsvis wordt gerekend nogal moeilijkheden wegens onbekendheid van het vis etende publiek. Schol en tong zijn de meest gevraag de platvissoorten, maar beide zijn, zoals bekend, sterk gequoteerd, men mag er maar een bepaald kwantum van vissen, ongequoteerd is de schar, toch onder de bewoners van de Zeeuwse mensen wel een graag geconsumeerde vis. Naar schar is tot dusver op de mark ten die vis kopen voor binnen- en bui tenland echter maar weinig vraag. Classicale vergadering. In de vorige week gehouden classicale vergadering van Schouwen-Duiveland, St. PhUips- land en Tholen, werd Ds. W. J. Gorissen van Stavenisse tot voorzitter van de classis (classis Zierikzee van de Ned. Herv. Kerk) gekozen. Tot afgevaardigden naar de verga deringen van de Generale Synode werd benoemd D. R. H. M. de Jonge van Brui nisse. Van deze Generale Synode werd onlangs in het Breed Moderamen (Be stuur) benoemd, ouderling Jac Haeck uit Hoevelaken. De heer Haeck werd gebo ren te Bruinisse en is Inspekteur der belastingen in zijn woonplaats. Tweehonderd sollicitanten. Voor de aan de Chr. Kleuterschool te Bruinisse vacerende betrekking van kleuterleid ster hebben zich ruim 200 sollicitanten aangemeld. P.T.T. in verzekeringen. De P.T.T. is momenteel bezig voorbereidingen te treffen, om bij het service-pakket van de Rijkspostspaarbank een reis- en au toschade verzekering in te voegen, zo dat U straks aan het loket van elk postkantoor ook een dergehjke verze kering kan afsluiten. Een stafafdeling is bij de P.T.T. bezig de zaak voor te be reiden. Onnodig te zeggen, dat de as surantiewereld alsnog zal proberen, deze concurrentievervalsende, niet bij de P.T.T. thuishorende branche, te ver hinderen tot levensvatbaarheid te laten komen. THOLEN Clanditiene zender. Een clandlstie- ne zender onder de naam Teddybeer in de bebouwde kom van Tholen werd door de rijkspolitie, in samenwerking met de P.T.T., opgespoord. Het materiaal werd in beslag genomen en tegen de illegale zendamateur werd proces-verbaal op gemaakt. Tenniskampioenschappen. Binnen kort worden de Zeeuwse jeugdtennls- kampioenschappen gespeeld. De vereni ging Eegedima te Tholen heeft dit jaar de organisatie. Er worden 120 wedstrij den gespeeld. Diefstal uit auto. Uit een onder de zeedijk bij Deurloo Mode geparkeerde auto van een sportvisser werden twee schapenvachten, een verrekijker en een autoradio gestolen. OUD VOSSEMEER Bejaardenreis. De bejaarden van Oud Vossemeer maakten donderdag een reisje naar Kapelle Biezelinge voor de bejaardenlanddag. Op dinsdag 20 mei gaat men per auto bus naar de bloemboUenvelden van Hil- legom en naar Amsterdam. 'V E R V O L G V E R H A A L door L. Penning Uitgeverö W. M. den Hertog 8 De ritmeester was niet dronken, maar hij had toch te veel gedronken, om nog nuchter te zijn. En de kalme, vastbera den houding van deze oude man deed hem het laatste greintje zelfbeheersing verliezen. Hij legde de hand op het gevest van aijn degen. „Denk er om, mijnheer!" riep hij drei gend: „alle beledigingen hebben haar grenzen!" „Ik zou het grof maken", antwoordde de schout, die nu toch warm begon te worden: „als mijn woorden uw beledi gingen evenaarden. U heeft de laatste vijf minuten, dat ik u aanhoorde, niets gedaan dan mijn vaderland beschimpt; ja, dat heeft u gedaan! U zijt een huur ling verstaat u? Een huiirling, en niets anders! En ik dank God, dat er in het Nederlandse leger betere officieren zijn, want anders zag het er hopeloos uit". De officier rukte de degen uit de sche de, en zette de punt de schout op de borst. „Stoot toe!" zei de schout; „dan behoef ik mij niet langer te schamen, dat zo'n huurling ritmeester is bij de met roem bekende Nederlandse ruiterij!" Doch zover kwam het niet, want een luitenant, die achter was gebleven, en thans de ruiterbende had ingehaald, had met één oogopslag de kritieke toe stand overzien, en zei: „Heer ritmeester ik heb u dringend te spreken". „Een ogenblik", zei de officier; „dat ik eerst met dit individu heb afgerekend!" „Neen, neen!" was het antwoord: „ik bid en ik smeek u schenk mij eerst gehoor!" Hij sprak op zulk een dringende toon, dat de ritmeester toch verrast inhield. Hij wenkte een paar ruiters, om de schout stevig vast te houden, en volgde de luitenant op tot een steenworp af- stands. „Nu wat is 't?" vroeg hij op drifti ge toon. „Weet u, wie die oude heer is?" „Dat kan mij niet schelen". „Hij is de schout van dit dorp". „En al was hij er de koning van de kerel heeft mij gruwelijk beledigd, en zal mij voldoening geven". „Zijn broeder is een der beroemdste hoofd-officieren van onze vloot!" Daar keek de ritmeester toch vreemd van op. „Is dat waar?" zei hij, van kleur ver schietend. „En onze Kapitein-Generaal behoort tot zijn vrienden als u de man toch overhoop wilt steken, dan is dat natuur lijk uw zaak, maar ik wens toch op te merken, dat u in dat geval verstandig zult doen, met onmiddellijk uw testa ment te maken". De jeneverroes was voorbij; de rit meester was nuchter geworden, en hij trachtte van de hele zaak een grap te maken. „Dacht u werkelijk, dat het menens was?" „Ja, dat dacht ik zeker," zei de lui tenant, „en ik zal niet de enige zijn ge weest, die het dacht." De ritmeester begon te lachen. „Niets dan bangmakerij!" En zich tot de schout wendend, die als een opgebrachte boef tussen de twee ruiters stond; ging hij voort: „Het was een misverstand heer schout! Een klein misverstand, alles is nu in orde!" De schout zei niets. „Moeten we hem loslaten?" vroe gen de beide ruiters. „Ja, ezels!" schreeuwde de ritmees ter hen toe: „hebt ge dat nog niet be grepen? Ik zeg immers, dat alles in orde is." „Ben ik nu weer een vrij man?" vroeg de 'schout op ijskoude toon. „Ja, ja!" antwoordde de ritmeester; „ik zeg immers, dat alles in orde is." „Dat zegt u," hernam de schout, "mag ik uw naam weten?" En hij noteerde de naam van de rit meester. De luitenant wist de weg»naar Rhe- nen. En toen zij het dorp een eind ach ter zich hadden, zei de ritmeester: „Nu kan die kerel mij nog gevaarlijk worden; hij moest mijn naam weten 't is een wraakzuchtig schepsel, lui tenant!" De schout had op deze gedenkwaar dige zaterdag nauwelijks zijn huis be reikt, toen de schoutenknecht, met An- dries Dirksen stevig aan de arm, bin nenstapte. „We hebben hem al!" riep Teunis triomfantelijk; „zijn schuld is bewezen houd je mond, landverrader! Hij had de notitie van de rivierdiepten in zijn wambuis, heer schout! Hier zijn ze! Zo'n jong schepsel, en reeds zo diep ge zonken!" Andries stond verslagen, verpletterd. En toen zijn ogen die van de schout ontmoetten, biggelden hem een paar grote tranen over de wangen. De burgervader had zich neergezet in de grote leuningstoel, vlak voor de tafel. Er stond diepe ernst te lezen op dat gespierde, krachtige gelaat. Zijn hand lag als een hamer op de tafel; hij zweeg; het was het onheil spellende zwijgen van een rechter. En niets werd gehoord dan het luide ge gons der vliegen tegen de kleine, in lood gevatte ruiten. Toen zei de schout: „Andries Dirk sen wat hebt ge tegenover deze be schuldiging in te brengen?" De jongen gaf geen antwoord; zijn adem ging snel en gejaagd, en hij snik te het uit. „Spreek nu zijt geschuldig of on schuldig?" Het gehuil van de jongen stiet de schout geweldig tegen de borst, en zijn ogen rustten vol minachting op de zwak keling. Doch Andries antwoordde niet; de aandoeningen hadden hem blijkbaar o- vermeesterd. „Waarom hebt ge de rivier gepeild?" „Met uw verlof, heer schout!" wierp Teunis er tussen in. Maar de schout kon de voorbarigheden van zijn dienaar moeilijk verdragen, en zei op strenge toon: „Houd jij je mond, totdat ge gevraagd wordt!" „Die notitie is niet van mij!" zei de jongen. „Van wie dan?" „Van Jan Pietersen. Ik heb de aan tekeningen voor hem gemaakt." „Hoe komt dat papier dan in je zak?" vroeg de schout op harde toon. Toen verstomde de jongen. „Wie heeft die cijfers daar neerge zet? Hoe zijt ge aan die notitie geko men? Kijk eens door dat raam daar kunt ge de schandpaal zien, waar land verraders, die hun overheid voorliegen, gegeseld worden, en te pronk worden gesteld!" Het woelde en bruiste in Andries' ge moed. Plotseling ging echter de zwakke veer zijner wilskracht omhoog; hij ver hief zich recht op de voeten, keek de schout flink in 't gezicht en zei: „Ik ben geen leugenaar." „Zeg me dan, wie de cijfers op dit papier heeft gezet? Heeft Jan Pieter sen dat gedaan?" Toen verstomde de jongen voor de tweede maal. „Antwoord!" riep de schout: „of we zullen je de scherpe vraag doen in het gemeentehuis met de duimschroe ven!" „Ik heb de cijfers neergeschreven!" „En wie deed de peilingen?" Weer aarzelde de jongen. „Antwoord!" barstte de schout uit. „Ik!" „Alles in opdracht van Jan Pietersen?" De jongen begon weer te snikken. Hij knikte bevestigend met het hoofd, maar kon geen woord uitbrengen. „En-waarmee deed ge de peüingen?" „Met de hengellat." „Met die van jou of van Jan Pieter sen?" „Met de mijne!" „En hoeveel krijgt ge van de Fran sen, als ge hun die aantekeningen ver schaft?"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 5