Waterschap Flakkee constateert kapitale schade aan sloot-taluds Htmnedttse Nieuwe Tongse Openbare basisschool heet„De Pannebakker" KjS^-U^S 81e jaargang No. 4792 CHR. STRKFTKBT.AD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUm-HOIiiANDSE EN ZEEUWSE EILANDE3N Verachifra tvoeemadl per toeekcUnsdag' en vrijdagavond AFGHANISTAN E.O. kledingaktie voor Oeganda Ook vorstschade aan wegen valt zwaar tegen vooraOeiékerheid! 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND i X BEZOEKT ONZE X LANGEWEG 113 GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS t TELEFOON 01870 - 2043 Soms teveel lood leidingwater in E.O. Familiedag 1979 JAAR VAN HET KIND POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redacüe) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Raba Middelhamis Rek. no. 34 20 01108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. WERELDVENSTER VERVOLG OP IRAN Wat in Iran aan de hand is een re volutie onder leiding van de mohamme daanse geestelijkheid speelt zich op kleinere schaal af in Afghanistan. Dit merkwaardige, woeste en moeilijk be reikbare land, waar in vele opzichten nog middeleeuwse toestanden heersen, is alle eeuwen door het toneel geweest van oorlogen en opstanden. Dat wordt vooral veroorzaakt door zijn geografi sche ligging. Momenteel grenst het aan de Sovjet-Unie én aan China(!), Kasjmir, Pakistan en Iran. De roemruchte Khy- berpas, meer dan tweeduizend meter hoog, op de grens met Pakistan, leidde alle eeuwen door de legerscharen naar het rijke land van Indië. Daar is dus heel wat afgeknokt. De voor een deel nog uit nomaden bestaande bevolking, ook al zeer ge mêleerd van samenstelling, is zeer on- afhankelijk-voelend en strijdlustig; er is in feite geen nationale eenheid. Daar om is het er altijd wel ergens hommeles. NA DE REV0H;TIE Ouderen herinneren zich wellicht nog het opzien dat koning Amanoellah baar de, toen hij met zijn vrouw Soraja Europa bezocht en begeesterd was over de vérgaande westerse ontwikkeling. Net als de Sjah van Iran, voerde hij al lerlei moderniseringen in, en evenals deze stuitte hij op het verzet van de or thodoxe moslims hoewel Afghanistan niet alleen door moslims wordt be woond. Het eeuwige touwtrekken tussen (kei zerlijk) Rusland en Engeland kwam aan een eind met het verdwijnen van het Britse Imperium, maar het arbei dersparadijs bleek het imperialisme niet te hebben afgeschaft, en tot op heden acht Rusland het van belang invloed te hebben in Afghanistan. Dat is dan kor telings weer gelukt, toen de eerste mi nister Daoed tijdens een militaire putsch werd vermoord en de schoolmeester Noer Mohammed Taraki de teugels in handen nam. Zijn grootscheepse land hervorming en andere moderne vernieu wingen, schiepen de indruk dat Taraki zeilde op het communistische kompas. DE MOELLAH'S Maar ook Taraki zit in Kaboel niet op zijn gemak. Ook hier hebben de moel- lah's, de mohammedaanse geestelijken, het conservatisme gekoesterd en van zelfsprekend hebben degenen die nadeel van de landhervormingen ondervonden, zich gretig bij hen aangesloten. Ook hier weer wordt de westerse beschaving, hoe veel goeds ze ook heeft gebracht en nog kan brengen aan een arm land als Af ghanistan, aangeduid als de vijand van de rechtgelovigen. En de grotendeels ongeletterde massa houdt zich aan de Koran-leraren. Vele duizenden hebben de benen ge nomen, vooral naar het mohammedaan se Pakistan. Zij proberen daar, maar ook in het al even orthodoxe Saoedi- Arabië en in het momenteel nog ortho doxere Iran, steun te krijgen bij hun aktiviteiten tegen het gewraakte regime van Taraki. HET GETIJ MEE En zij hebben het getij mee. In de lan den rondom Afghanistan is een islami tische opleving gaande. Lang niet ieder ziet zulks met genoegen, te minder naar mate hij er meer bij te verliezen heeft, maar men moet nu eenmaal de huik naar de wind hangen. De invloed van de geestelijkheid is te groot, dan dat men openlijk partij kan kiezen tegen de aanhangers van het ware geloof, en de roem van de ayatollah Khomeiny is wijd verbreid en zijn voorbeeld roept om navolging. Pakistan wordt ook al steeds meer een exclusieve moslimstaat. Onder zulke omstandigheden zullen ook de Russen Taraki niet te hulp kun nen komen, eft Amerika zit in deze con treien al genoeg in de nesten. Zodat het niet onmogelijk is, dat zich straks in Af ghanistan eenzelfde ontwikkeling zal af spelen als in Iran, en de internationale warboel nog ééns zo groot zal worden! Door de Evangelische Omroep wordt momenteel een kledingactie voor Oe ganda gehouden. Een van de adressen waar men tot 1 juni voor dit doel ge dragen kleding af kan geven is mevr. J. Tanis-Hoek, Burg. Breenstraat 10 A op Goeree-Havenhoofd. THOLEN Cursus voor vrouwen. Bij voldoen de belangstelling gaat men in Tholen binnenkort een cursus houden voor vrou wen „Vrouwen oriënteren zich in de Samenleving" (V.O.S.) Deze cursus is bedoeld voor vrouwen die mee willen denken over allerlei zaken in het dage lijks leven, zoals drugs, politiek, kinde ren, opvoeding, enz. OUD VOSSEMEÉER ^Repetities zangkoor. Het christelijk gemengd zangkoor is met ingang van 14 mei in het dorpshuis De Vossenkuü met de repetities begonnen. Het koor repe teert ;iu iedere maandagavond. Toen dhr H. Stuurman, Hoofd van de Tchnisch Dienst van het Waterschap Flakkee j.L woensdagmiddag ten over staan van de Verenigde Vergadering het watergangenstelsel als „de hart slagader Voor land- en tuinbouw" ty peerde was er niemand die aan die kwa lificatie iets af wilde doen. Echter con fronteerde dhr Stuurman de vergade ring met het feit dat in het gebied van heï Waterschap zo'n 8200 strekkende meter watergang-talud dermate em- tig beschadigd is dat het dringend om herstel vraagt. Handelend optreden zal gezien de belangrijkheid van de water gangen dan ook gewenst zijn, maar aan de besluitvorming vooraf werd de ver gadering over diverse oorzaken van de beschadiging voorgelicht. Terwijl de minimum afstand mins tens 1.50 meter zou moeten zijn, wordt er met zwaar gerij te dicht langs de sloten gereden, Voorts wordt de begroei ing op de taluds teveel weggespoten, terwijl een strook van 50 cm toch vol doende zou zijn. Het graven van afwa teringsgreppels is ook funest voor het talud dat heel wat beter gediend zou zijn met een zgn langsdrainage en dik wijls wordt ook de fout begaan dat te dicht langs de sloot wordt geploegd. Dhr Stuurman pleitte ervoor ook bij het ploegen minstens een strook van 50 cm vrij te laten. Wanneer dat gebeurt, dan derft de landbouwer naar berekening van dhr Stuurman niet meer dan f 7.50 aan inkomsten, gerekend naar een ha.- opbrengst van f 1500.De beschadi ging aan het talud bedraagt een veel voud van dit bedrag. Ook winterschade Ook de voorbije winter is debet aan de beschadigingen van het talud. Op meerdere plaatsen werd de begroei ing door de zakkende ijskorst meege nomen en ook is het talud rul gevro ren waardoor dat gemakkelijk afbro- kelde. Het natte voorjaar was evenmin bevordeUjk tengevolge van de extreem hoge grondwaterstand. Terwijl de ge middelde neerslag 700 man per jaar be draagt viel er alleen in de maanden maart en april al 400 mm. Daardoor ont stond een grote grondwater-druk op de taluds waardoor gedeelten in de sloot terecht kwamen. Voorkomen Door het aanbrengen van zgn „span- tuinen", een langsdrainage, het in stand houden van een goede grasmat en een talud van 1 1,5 kan beschadiging worden voorkomen. Bij het aanleggen van nieuwe watergangen zal een grond onderzoek dan ook geboden zijn ten einde het juiste talud te kunnen vast stellen. Sterkere gemalen Zonder dat nog voorstellen werden gedaan benadrukte dhr Stuurman dat straks de aanwezigheid van „ideale" ta luds gewenst zal zijn wanneer in ruU- verkavelingsverband de gemalen aan kracht zullen winnen. Wanneer de ta- ludsdaarop niet zijn aangepast zal de schade aan de watergangen groot zijn, waarom dhr Stuurman pleitte voor het verkrijgen van „onderhoudsarme" wa tergangen. In zijn openingswoord had dijkgraaf J. Koert al enkele cijferS ge noemd; een provisorisch herstel zal ca f 80.000.en een definitief herstel, met spantuinen, zal ca f 212.000.gaan kos ten. De Ver. Vergadering zal t.z.t. met een voorstel worden geconfronteerd. Winter speelde pacten Ook op een ander terrein, dat van het wegbeheer, heeft de winter het Wa terschap parten gespeeld, In het kader van de gladheidsbestrijding werd zo onthulde de terugblik van de dijk graaf 505 ton zout en 207 ton zand verstrooid. Inclusief het ruimen van sneeuw was daar een bedrag van 155.000 gulden mee gemoeid, terwijl er op de begroting een post van 86.500,was opgenomen, in de veronderstelling dat men daar minstens mee toe zou komen. Aan de wegen ontstond ook aanzienlijke vorstschade door het afvriezen van het asfalt (geen opdooi), goed voor een scha depost van 130.000.—. Waterzuiveringsinstïillatles. Door het Bestuur is opdracht gegeven tot het besteksklaar maken van de te bouwen rioolwater-zuiveringsinstalla ties, inclusief de persleidingen. Over de trace's is overleg geweest met de gev/es- telijke Raad voor het Landbouwschap, de landbouworganisaties en de directeu ren Gemeentewerken. Op 30 mei a.s. zal in het Dorpshuis te Nieuwe Tonge tb.v. de belanghebbenden een hoorzitting worden belegd. Dijkgraaf Koert moest de Vergadering in kennis stellen van moeUijkheden die zich voordoen m.b.t. de installatie te Middelhamis, omdat daar door de eige naar van de dijk van de Westplaat be zwaren zijn aangetekend. De eigenaar.. dhr. de Bruin is voornemens aldaar een woning te bouwen waarom hij belem mering van uitzicht en stankhinder vreest. De Dijkgraaf verklaarde even wel gerede verwachting te hebben dat dhr. de Bruin de procedure zal verliezen, j Afrastering. Het na het dijkherstel langs de hoofd waterkeringen aangebrachte schapen gaas blijkt aan vervanging toe te zijn. Het bestuur onderstreept dat het goed beweiden van de dijken van groot be lang is waarom in een volgende verga dering over vernieuwing van de afras tering zal moeten worden gesproken. De pachters hebben weliswaar de ver- pliqhting voor het onderhoud van de af rastering zorg te dragen, maar vervanr ging zal hun draagkracht te boven gaan, zo deelde dhr. Koert de Vergadering mee. Rapporten. Moeilijke rapporten zoals het ontwerp- reglement „Zuiveringschap Zuid-Hol landse EUanden en Waarden" en het rapport van de Commissie Merckx wer den vervolgens besproken en ook hoorde de Vergadering van de enorme drukte die op het Waterschaps-secretarie heerst tengevolge van het vele werk dat onder vonden wordt door de Verontreinigings heffing en de Waterschapsomslag waar om het nodig is geworden een nieuwe administratieve kracht aan te trekken. Verkiezingen. Een belangrijk onderdeel van de agen da was ook het opmaken van een aan bevelingslijst' voor enkele te vervullen posten. I.v.m. periodieke aftreding per 1 nov. van de Dijkgraaf moest een aan bevelingslijst van twee personen wor den opgesteld. De herkiesbare Dijkgraaf kreeg alle 30 stemmen, tweede op de lijst werd de wnd. dijkgraaf dhr. A. C. van Rossum. Ter vervulling van de vacature van de overleden heemraad J. N. van Es kwam enop de aanbevelingslijst resp. VINGERUNG 3 - MIDDELHARNIS -TEL. 01870 -2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau Met enig ceremonieel heeft de open bare basisschool te Nieuwe Tonge woens dagavond een naam gekregen. Tot dus ver was de school daar nog niet mee ge sierd, maar toen de letters van de wel aanwezige aanduiding „openbare lagere school" het gingen begeven en vervan gen moesten worden rees het idee om tegelijkertijd de school van een naam te voorzien. Onder de ouders werd een wedstrijd uitgeschreven waaruit een Wethouder Kievit (1.) heeft juist de onthulling verricht aantal namen tevoorschijn kwamen. Woensdagavond bleek dat tenslotte voor de naam „De Pannebakker" was geko zen. Door weth. L. C. Kievit van Mid delhamis, ca een halve eeuw geleden leerling van de Nieuwe Tongse school werd de naam onthuld, ten aanschouwe van het op het plein verzamlde school- volkje. Aan de opening vooraf werd een wandelmars voor de leerlingen gehou den ten bate van de schoolbibliotheek. Met de naam „De Pannebakker" wordt teruggegrepen op de historie. De plaats waar de school destijds gebouwd werd staat van oudsher als „de panne bakker" bekend. dhr. J. Vreeswijk en dhr. Hopmans. Heemraad Wamaer die per 1 nov. af tredend is verkreeg alle stenunen, als tweede kwam dhr. C. Stehouwer op de lijst. Op de aanbevelingslijst ter vervulling van de vacature die ontstaat wanneer dhr. H. L. Schilperoort per 1 dec. af treedt, kwamen de namen van resp. dhr. M. van Nieuwenhuizen en dhr. Jacobs. Groot onderhoud. Voor het plegen van groot onderhoud aan de watergangen heeft het Water schap een goede relatie met de fa. Ras te Nieuwe Tonge. Echter ziJn er meer dere gegadigden die daarvoor in aan merking zouden willen komen. Dhr. Stuurman pleitte er evenwel voor de fa. Ras niet te verlaten omdat het z.i. dui delijk is dat dit bedrijf over het meeste en het beste materieel beschikt. Bij top drukte zou dit bedrijf zich naar eigen goeddunken van de diensten van andere bedrijven kunnen verzekeren. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat er met name op enkele plaatsen op Goerèe-Overflakkee meer lood in het drinkwater voorkomt dan in het water- leidingbesluit wordt toegestaan. Een en ander werd geconstateerd, wanneer in een loden dienstleiding of binnenleiding het water 8 uur had stU gestaan. Een op de drie getrokken monsters van aan sluitingen met loden leidingen voldeden niet aan de richtlijnen. Op Goeree-Over flakkee komen loden leidingen relatief veel voor; van de dienstleidingen is 25°/o van lood en van de binnenleidingen 20''/o De raad van commissarissen van de Watermij. heeft besloten een onderzoek in te laten stellen, waaruit zal moeten blijken of de verlaging van de zuur graad van het water van het pompsta tion Ouddorp het loodoplossend vermo gen zal verlagen. Een verlaging van de zuurgraad zal gepaard moeten gaan met een verlaging van de hardheid. Onder zocht zal ook worden of een hardheids verlaging mogelijk en gewenst is. Er wordt een meerjaren programma ont worpen om de nog in gebruik zijnde lo den leidingen te vervangen. MIDDELHARNIS Bejaarden-dienstencentrum Op woensdagmiddag 23 mei in het bejaardencentrum aan de Doetinchem- sestraat 27 om 14.00 uur, wordt er een voorlichting gehouden over voetverzor ging en de noodzaak van het pedicuren. Dit onder leiding van dhr. J. T. van der Meijden podoloog, die verbonden is aan het centrum. De toegang is gratis. Velen herinneren zich de Familiedag van het vorig jaar nog als een geweldige dag van ontmoeting en bemoediging. Zo'n 28.000 mensen (waaronder zeker 6000 kinderen) kwamen die dag als een grote familie in Utrecht bij elkaar. I Wie toen dit grootse festijn heeft mee gemaakt, zal zeker dit jaar van de partij zijn. Het thema is ditmaal: „Ik ben de goede Herder" (Joh. 10 11). Ditmaal zal dit feest plaatsvinden in de Jaarbeurs te Utrecht op zaterdag 16 juni. Het E.O. comité Goeree-Overilak- kee wil bij voldoende deelname ook dit jaar een bustocht naar Utrecht organi seren. De reisprijs bedraagt voor vol wassenen 14,voor kinderen t.m. 11 jaar 7,(bij meer dan 2 kinderen zijn de meerdere vrij). Daar het comité overweegt bij een grote deelname even tueel een tweede bus in te schakelen, is het van groot belang, dat u zich zo spoe dig mogelijk opgeeft. U kunt zich op geven bij de plaatselijke correspondent. Bij de aasmelding moet tegelijkertijd de verschuldigde reisprijs voldaan worden. Mocht in uw woonplaats geen corres pondent gevestigd zijn, dan kunt u zich rechtstreeks opgeven bij de secr.-penn. van het E.O. comité, onder gelijktijdige overmaking van de verschuldigde reis prijs: Dhr. A. Dekker, Nieuweweg 45, 3251 AS Stellendam, tel. 01879-1323, bankrek. no. 3613.52.247 bij de Rabobank aldaar (giro bank: 22252). Hier volgen de adressen en telefoon nummers van de correspondenten: Ouddorp; J. Akershoek, Duinkerkerweg 11, tel. 01878-2440. Stellendam: A. Dekker, Nieuweweg 45, tel. 01879-1323. Melissant: L. Kats, Julianaweg 74, tel. 01877-1957; C. Grootenboer, Julianaweg 48, tel. 01877-1327. Dirksland: P. de Munck, B. C. Zaayer- laan 46, tel. 01877-2494. Sommelsdijk: A. Struik, Marktveld, tel. 01870-2887. Middelhamis: Dhr. Verhage, Pr. Hen drikstraat, tel. 01870-4320; J. de Keizer, Elzenlaan 22, tel. 01870-3620. Oude-Tonge: J. Sprong, Mariniersweg 12, tel. 01874-1831. Den Bommel: Mevr. Dekker, Voorstraat 20, tel. 01871-1720. Ooltgensplaat: A. J. G. van Rossum, Berkenlaan 7, tel. 01873-1512. THOLEN Opbrengst Rode Kruisloop. Van de onlangs gehouden Rode Kruisloop heeft het comité f 2030.overgedragen aan de plaatsvervangende colonnecomman dant dhr L. Niemantsverdriet Om het jaar van het kind niet onge merkt voorbij te laten gaan hebben de oudercommissies van de o.l.s. de J. C. van Gentschool en de o.k.s. Het Kwet- temest het plan opgevat om via de Stichting Foster Parents Plan Neder land enkele kinderen te adopteren. Heel veel ouders hebben positief ge reageerd op dit plan. Zij zullen maan delijks een bepaald bedrag bijeenbren gen. Voor de maand mei 1979 is het be drag al binnen en inmiddels zijn er 3 Columbiaanse kinderen geadopteerd. Het zijn Luz del Carmen, 11 jaar. Ember, 10 jaar en Jaime, 6 jaar. Deze kinderen zullen de komende ja ren via Foster Parents verzekerd zijn van een voor hen belangrijke financiële steun, waardoor zij in een gebied waar kinderen slechte toekomstmogelijkheden hebben, uitzicht hebben op een betere toekomst. Deze aktie zal duren zolang deze kin deren die hulp nodig hebben. Luz, Ember en Jaime hebben alle drie al een brief geschreven en het is de be doeling, dat de oudere kinderen van de J. C. van Gentschool met hen gaan cor responderen. De hoop bestaat op beide scholen, dat in de toekomst nog meer kinderen ge adopteerd kunnen worden. De hoop be staat ook, dat vele scholen door dit be richtje het voorbeeld zullen volgen; De geadopteerde Jaime

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1