'?sO0tWH€ftCft Kiik'es...wateeii geweldige feest-aanbieding! instroktie - verpleegkundige desamantiian Wasautomaat WA 718 normale adviesprijs f L449,- Jubileum- IQM adviesprijs! MM%9g zolang de voorraad strekt Ongelofelijk, zoveel kwaliteit voor minder dan duizend gulden: Bauknecht] Ga naarde Bauknedit-dealeren vier uw feestelijk voordeel. Schelpenpad 26 Dirksland Telefoon 01877-1236 „MANEGE OOSTMOBR Wat moet u weten over dieet en lichaamsbeweging TAALPÜAATJE f^faEaria-^bestrilciing staat voor grote iiinciernissen Organiseert op „Hemelvaartsdag" RINGRIJDEN VOOR BEDEREEN We beginnen om elf uur, tevens kan er de gehele dag vrij gereden worden op paard of pony. Tot ziens in onze foyer. Modehuis Middelhamis, Tel 25 96 Buitenmantel en bovenblad gemoffeld; trommel en kuip van roestvrij staal. Capaciteit ca 5 kg droog wasgoed. Schake'knop voor 12 programma's, knop geeft verloop van programma aan. Was middelbakje met vakverdeling voor voorwas, hoofdwas en wasverzachter. Beveiligde deursluiting. Centrifuge: 850 toeren per min.; "Wolmerk"-programma. Voor- en hoofdwas thermisch gestuurd. Spoelstop voor eenvoudig te behandelen textiel en wol. Enz., enz.! l/EMA iXeur Dit is het jubileumjaar van Bauknecht. Dat zal feestelijk worden gevierd met feestelijke aanbiedingen. Hier ziet u de eerste. Een voorbeeld van de Bauknecht- suksesformule door de jaren heen: Een uitzonderlijk goed produkt bieden voor een hoge prijs, dat is geen kunst. Maar zo'n produkt bieden voor een uiterst redelijke prijs dat is de kunst. En dat kan Bauknecht. Nu al 60 jaar lang. Bladz. 2 ^ILANDEN-NIBUWS' Vrijdag 18 mei 1979 Eeuwen lang heeft de mensheid spe ciaal voedsel gegeten om de lichame lijke prestaties op te voeren. De oude Spartanen geloofden, dat een kom bij zondere zwarte bouillon hen extra kracht op het slagveld gaf. Zelfs tegen woordig gebruiken sommige athleten nog flinke porties vlees en eieren als zij op het sportterrein hun krachten moeten meten. Geen van deze methoden voor on middellijke kracht zijn doeltreffend ge bleken, zeker niet voor de amateur- sporter. Om lichamelijke topprestaties te behalen is een evenwicht in voedings stoffen nodig. Het is aangetoond, dat een teveel of te weinig aan zekere voedingsstoffen een nadelige invloed heeft op lichamelijke prestaties. Als er geen tekorten zijn in de dagelijkse voeding, is toevoeging van extra kracht- voedsel doorgaans helemaal niet nodig. Het verbetert niets aan de prestaties en corrigeert ook niet verkeerde voe dingsgewoonten. Recente onderzoeken hebben bewezen, dat de dagelijkse voeding van ath leten niet verschilt van die van sport lieden die lichte sport uitoefenen. Al leen de hoeveelheid calorieën moet gro ter zijn en de tijden der maaltijden zijn anders. Beiden moeten echter wel goed uitgebalanceerde maaltijden gebrui ken, te beginnen met een goed ontbijt van fruit of vruchtensap, kant-en-kla- re graanprodukten (bijvoorbeeld Corn Flakes) met melk, en brood met boter en beleg. Krachtens het hogere energieverbruik moet de athleet meer calorieën opne men om het lichaamsgewicht op peil te houden dan iemand die een zittend leven leidt. De Kellogg Nutrition Coun cil raadt aan om de meerdere calorie ën te verschaffen door een groter voed- selgebruik tussen de maaltijden, zonder veel te veranderen aan de hoeveelheid voedingsstoffen van de hoofdmaaltijden. De energie voor kortdurende lichaams inspanning zoals tennis, golf of fiet sen is al In het lichaam beschikbaar in de vorm van opgeslagen zetmeel en vet. Daarom zal het eten van zoetig- heden vlak voor sportmanifestaties niet noodzakelijk de prestaties verbeteren, maar worden gebruikt om de verloren gegane energie aan te vullen. Zetmeel uit voedsel zoals pannekoeken, brood, graanprodukten, aardappelen, fruit en groente wordt omgezet in glycogeen, dat in de spieren en de lever wordt opgenomen, of in glucose, die in de bloedbaan terecht komt. Glycogeen en glucose zijn de voornaamste energie bronnen waaruit wordt geput bij lange en korte lichaamsinspanning. Het is bekend, dat conditietraining niet alleen de prestaties verbetert, maar ook de capaciteit om de energiereserves economisch te verbruiken. Het is voor gekomen, dat ongetrainde sportievelin- gen maar de helft van de aanwezige zetmeelreserves gebruikten. Geoefende athleten daarentegen raken nooit ge heel uitgeput en zijn in staat langer vol te houden totdat bijna alle zet meel voorraden zijn opgebruikt. Het menselijk lichaam is ook afhan kelijk van vet voor energie, daar vet een geconcentreerde vorm van- calo rieën is. Men wordt niet zo vlug hon gerig als het voedsel vet bevat, omdat vet een hormoon activeert, dat het le digen van de maag vertraagt. Het is niet goed vet voedsel te eten vlak vóór inspannende sport, daar de energie uit het vet niet zo makkelijk vrijkomt en niet zo efficiënt is. Hieruit volgt, dat men bij het vermageren veel lichaams beweging moet doen om slechts één ca lorie te verbranden. Een man van 70 kilo moet ongeveer 3.500 calorieën ver bruiken om één pond kwijt te raken, wat neerkomt op acht uur fietsen! Een volle maag kan traagheid bij de oefeningen, bovenmatige spanning in de hartspieren of kramp veroorzaken. Maal tijden moeten dan ook ongeveer drie uur vóór de uitoefening van mspan- nende sport worden gebruikt, zodat het voedsel is verteerd en in het lichaam is opgenomen. Overvloedig vet, proteïne en gasvormend voedsel moeten ook v>?or- den vermeden. Voldoende vloeistof dient te worden gedronken om uitdroging te voorkomen. Beroepsathleten of weekend-sporters zullen zich beter voelen en er beter uitzien als ze bedenken dat het fit-zijn niet wordt bereikt door magische in grediënten, maar door oefening alleen. AFRIKAANS In de huidige tijd is Zuid-Afrika heel dikwijls in het nieuws, meestal in het nieuws, meestal in sterk afkeurende be woordingen door het gevoerde apart- heidsbeleid. Hoe men daarover denkt laten we in het midden, maar er mag ook wel eens positief over dit land wor den geschreven. Daarbij doelen wij op het bezit van een eigen taal: het Afri kaans. Op 6 april 1652 landde Jan van Rie- beeck, in dienst van de Oost-Indische Compagnie, via de Tafelbaai in Zuid- Afrika en stichtte de Kaapkolonie, waarvan hij de eerste gouverneur werd. De poging van de Wereldgezondheids organisatie (WHO) om malaria uit te roeien, is mislukt. De malariamug, die m de vijftiger en zestiger jaren met tal loze bestrijdingsmiddelen te lijf werd gegaan, blijkt nu in grote delen van de wereld voor veel van die middelen on gevoelig te zijn geworden. Het aantal gevallen van malaria is de laatste jaren schrikbarend toegenomen. Om deze ziekte, die ongeveer een miljard mensen bedreigd, te beteugelen, heeft de WHO haar troefkaarten gezet op de ontwik keling van een vaccin tegen malaria. Het lijkt niet onwaarschijnlijk dat over vier a vijf jaar een voor de mens toepasbaar vaccin ontwikkeld, is. Er zijn echter deskundigen die vrezen dat ook een massale vaccinatiecampagne tegen malaria tot mislukken gedoemd is. De echte veroorzaker van malaria is niet de bekende malariamug. De mug is wel de verspreider van de ziekte, omdat hij net als de mens besmet kan worden door eencellige inwendige parasieten, die de werkelijke boosdoeners zijn. Bij de mens bestaan vier soorten malaria, waarvan de kwaadaardigste vorm, de a.g. malaria tropica de dood tot gevolg kan hebben. Een malariabesmetting gaat altijd gepaard met hevige koorts aanvallen. In de vijftiger en zestiger jaren werd o.a. door het goedkope en het (toen nog) doeltreffende bestrijdingsmiddel DDT de malariamug teruggedrongen en met de mug de ziekte. Helaas bleken de muggen zich zo te kunnen aanpassen dat vele bestrijdingsmiddelen hen wei nig meer deden. Hetzelfde geldt voor de eencellige parasiet die de malaria tro pica veroorzaakt. Deze is in sommige streken ongevoe lig geworden voor het geneesmiddel te gen de ziekte, ohloroquine. Tot nu toe waren er geen gebieden waar de onge voeligheid van de mug tegen bestrij dingsmiddelen en van de parasiet tegen chloroquine beide bestaan. Het is echter niet onwaarschijnlijk dat dat op een gegeven moment in een bepaalde streek gebeurt, Zoiets lijkt nauwelijks minder dan een ramp. Vandaar dat de WHO het onderzoek naar een malariavaccin enorm stimu leert. Bij vaccinatie wordt iemand be smet met verzwakte of gedode ziekte verwekkers, waardoor hij zelf een weer stand ontwikkeld tegen de ziekte. De problemen bij de ontwikkeling van een malariavaccin moeten niet worden on derschat, maar enige veelbelovende re sultaten bij proefdieren maken het niet geheel 'onwaarschijnlijk dat over zo'n vijf jaar een voor de mens geschikt vac cin is ontwikkeld. Echter ook wanneer zo'n vaccin mas saal zou kunnen worden toegepast, is het volgens sommige deskundigen een illusie om te denken dat malaria dan binnen enige jaren zal zijn uitgeroeid. Een succesvolle bestrijding van een be smettelijke ziekte door vaccinatie ver eist namelijk meer dan een goed vaccin. Zonder een goede organisatie van de gezondheidszorg blijkt het niet moge lijk om een besmettelijke ziekte op een deugdelijke wijze preventief te bestrij den. In de meeste westerse landen lukt dit al niet, dus niemand hoeft zich hierom trent enige illusie te maken voor derde wereld-landen. De hoeveelheden vaccin die nu naar de tropen worden gebracht, bereiken vaak alleen de kinderen van hoge ambtenaren en artsen in de hoofd steden. Het toen gesproken Nederlands werd door de komst van andere kolonisten, meest Franse Hugenoten en Duitsers, in de loop der jaren sterk gewijzigd tot het Afrikaans. In de Unie van Zuid-Afrika is veel strijd gevoerd tegen het Engels en het was voor de voorstanders van het Afri kaans een enorme teleurstelling, dat het Engels in 1910 tot de officiële voertaal werd uitgeroepen. De strijd ging door en in 1925 werd het Afrikaans naast het Engels als voertaal erkend. De taal heeft een eigen letterkunde met als bekendste schrijvers Du Toit, Hoogenhout, Celliers en Van Langenhoven. Over het Afrikaans heeft J. A. Meijers een goed boek geschreven, dat we bij dit Taaipraatje mede raadpleegden. VERSCHILLEN Ten aanzien van ons Nederlands zijn er nogal wat verschillen, die we in kort bestek,,zonder volledig te willen zijn, op de korrel nemen. In de eerste plaats gebruiken ze „ons" voor wij „ek" voor ik. „hullie of hulle" voor zij. Wij gaan niet wordt dus: ons gaan.nie (zonder t). Hullie vragen. Ek ga nie. Het woordje „er" is er onbekend. Het Afrikaans kent alleen „daar". Wij re kenen erop wordt, ons reken daarop. Voor men wordt „'n mens" gebezigd, „'n Mens moet dat nie doe me", (men moet dat niet doen) Het ontkennende niet wordt dikwijls achteraan de zin herhaald. De verleden deelwoorden gelopen, geschreven, gebiecht, gekoimen worden; geloop, geskrijf, gebieg en gekom. Wij zijn gekomen: ons het gekom. De ch wordt g: Toch, lichten, nachten: tog, lig- gies, nagte. De verkleinwoorden eindigen op „ie" (tjie, pie). Boekie, lepelie, dingetjie, windjie, armpie. Het lidwoord de wordt „die". De koe bij de horens vatten wordt„die bul bij die horings pak". Van de hak op de tak springen: „van die os op die esel spring" „Die dag was baie heet", baie is erg, bar, veel. Het Afrikaans kent vele echte vond sten, vooral om het Engelse woord te ontwijken. Wij noemen daarvan: prik- kelpoppie voor pin-up girl, amperbroe- kie voor hotpants, peuzelkroeg voor snackbar, verneukpoep voor kunstmest, laatlammetje voor nakomertje, kopseer voor hoofdpijn, koekiesdrukkertjie voor tulbandvorm, onderbaadjie voor vest, baadjie voor jas, stasie voor station, vulstasie voor benzinepomp. We besluiten dit Taaipraatje met het Afrikaanse Volkslied van C. J. Langen hoven: „die stem van Zuid-Afrika". Uit die blau van onse hemel, Uit die diepte van ons see. Oor ons ewige gebergtes, Waar die kranse antwoord gee, Deur ons ver verlate vlaktes Met die kreun van ossewa. Ruis die stem van ons geliefde, Van ons land Zuid-Afrika. OOSTMOERSEDIJK 2A STAD- AAN 'T HARINGVLIET TELEFOON 01871 -1505 Ten behoeve van de praktijVbegeleiding van onze leerling- ziekenverzorgenden, vragen wij een Het betreft een part-time dienstverband van 20 uur per week. Daar op gezette tijden ook medewerking aan de pré-klinische periode en blokweken dient te worden verleend, moet de bereid heid bestaan om binnen dit dienstverband variabele werktijden te vervullen. De weekeinden vallen hier niet onder. Gegadigden dienen in het bezit te zijn van het A B of A diploma en een prot. chr. levensovertuigmg te zijn toegedaan. Informatie over deze vakante funktie kunnen telefonisch worden ingewonnen bij het hoofd van de opleiding. Schriftelijke sollicitaties kunnen worden gericht aan de direktie vóór 1 juni a.s. ■d» Samaritaan" onderdeel van de Stlchtlnfl Hervormd Dlakonale GezondheldszofO, Koningin Jullanalaan 59, Sommalsdijk (Mlddelhamla}, T«Mo(m01870-2600. Hst varpleeghul» I* In 1B70 geopend. y/^ Het modems komplexli m gehe»! geliJkvlMre gebouwd, if*. Overdag gekleed op t werk in een leuk pak. Jasje, broek, shirt, kompleet met slipover, f 488,- Een exklusieve Fortex kombinatie. iMifi cicf heijden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 10