Wij kunnen niet langer 19.95 VOGEL'S Bakkerijen Van VEEN 1 l(ilo BANANEN voor 75 et. bij Individualisme bij bijen 20 JAAR „MARKT SOMMELSDIJK" ■II I I II f llf 1/ I Kom 's woensdags ook naar de weekmarkt in Sommeisdijlc DUIZENDEN GULDENS AAN WAARDEBONNEN Vanaf 16 mei a.s. krijgt u bij uw aankopen v.a. 2.50 een ALS U 15 LOTEN HEBT MAG U EEN ENVELOP TREKKEN BIJ DE SPECIALE FEESTKRAAM py Op vertoon van deze bon X "HU if Let op: Woensdag 30 naai is de laatste trekkingsdag Ellanden-nieows familleberichteD JEILANDBN-WIBÜWS" tedereen mag het nu weten. Wij lieten bij een kleine Hollandse fabriel(, 7-vaks lederen damesportemonnee's maken die geld houder] U betaalt deze week geen 26.95 maar TEL. 670902. W ZWAANSHALS 295 %0 Ook op de MARKT in SOMMELSDIJK FEESTAANBIEDING Reclame 1 BOTERKOEK ROOM BOT ER-CAKE samen 2,50 op de weekmarkt voor uw BEDMODE voor al uw groente en fruit ^N fisiMuA. Wees lief voor uw m.O portemonnee I Een mooi gazon is een sieraad voor de tuin In Lips Autotron in Drunen WÓNDER- MOBIELEN 1979 Tweede blad Dinsdag 15 mei 1979 city bag KOEDAM Dat bijen in grote aantallen als één volk samenleven weet practisch ieder een. En dat iedere bij zijn taak in deze samenleving weet te verrichten zal ook aan velen bekend zijn. Een honingbij kan echter niet afzon derlijk leven en kan dan ook geen zelf standig bestaan opbouwen. Toch raakt de bij, wanneer zij het vliegfilankje van de kast verlaten heeft in feite alle con tact met haar volk kwijt. In de kast is immers geen technisch controle-systeem aanwezig en ook lo- pen er met de vliegbijen geen radiogra- fische verbindingslijnen. Laten w^e een bij eens volgen. Dat kan maar heel evenMaar on ze fantasie gaat haar achterna. Zwevend over de tuin waar de bijenstal onder wat lover verscholen staat, vervolgt ze haar weg over een nabij gelegen dreef. Dan gaat het linea recta in overlangse richting van de straat. Windstoten pro- beren haar uit de koers te krijgen. Geparkeerd staande auto's vormen daarbij hinderlijke obstakels. Plotseling vliegt zij een zijstraat in zig-zag een weg zoekend door een groep spelende kinderen. Ze wordt gelukkig niet opgemerkt. Iets boven een gewel dig vertakte dwergmispel zwenkt ze naar links en naar rechts. Dan neemt ze plaats op de waaier vormige takjes. Ze gunt zichzelf geen tijd om even. uit te rusten maar zoekt onmiddellijk al zoemend met vele an dere soortgenoten die al waren gearri veerd, naar de onontbeerlijke nectar. Het vinden van de weg terug naar de kast is voor haar geen probleem. Met een volgeladen lichaam daalt zij op het vliegplankje neer en slechts twee se conden worden ons gegeven om haar te kunnen volgen tussen de immer aan wezige wachters van haar eigen volk. Haar individualisme gaat nu verlo ren en in de donkere kast wordt zij zonder eerbetoon toegelaten. De nec tar wordt plichtsgetrouw afgegeven en I door haar zusters in ontvangst geno men. Op een avond toen ik de tuin wilde verlaten keek ik nog even naar de bijen 't Was bitter koud. Er waren geen bij en op de vliegplankjes meer buiten. Op het moment dat ik weg wUde gaan vloog er een pijlsnel uit haar kast. Ze stortte merkwaardiger wijze neer in het stof, draaide zich wild om en om en schoot daarna recht omhoog de kou de, ijle voorjaarslucht in. Wat was er met haar gelDeurd? Was er soms spra ke van krankzinnigheid? Werd ze om de een of andere reden gestraft en daar door verstoten? Hoe lang ik ook wachtte, zij keerde niet terug. Ik verliet de stal en verbaas de me intussen over zoveel stilte. Postduiven kunnen uit de koers ra ken hetgeen bij warm weer voor de die ren een ware marteling kan betekenen. Niet zeiden zijn ze dan aangewezen op ondeugdelijk drinkwater. Zo kan een bij, als zelfstandig vliegend insect ook wel een beetje de richting of de vlieg- hoogte op onverklaarbare wijze ver anderd hebben. Zo zag ik eens in mei een bij die GRATIS LOT zwaar beladen met oranjegeel stuif meel keer op keer proberen haar volk te bereiken. Ze vloog echter iedere keer zo'n dertig centimeter pal boven het ruime vlieggat Het was haar onmogeUjk om door de wand van de spaarkast heen te dringen. Daarop vloog ze enige meters terug om zich te kunnen heroriënteren. Maar telkens nam ze de verkeerde hoogte weer aan. Dit herhaalde zich een tiental keren. Toen zij weer dezelfde navigatiefout maakte gaf ik haar een tikje met mijn zakkammtje zodat ze op het vliegplank je terecht kwam en liep ze met haar zware lading stuifmeel, zonder enige aarzeling de kast in. Ook vindt men een bepaald individu alisme terug bij bijen die weergekeerd zijn van het veld. IMog geen twee meter van de kast nemen sommige eerst wat rust. Soms ziet men dit wel op of om de kast. Aan het eind van de dag ziet men ze echter niet meer en vormen dan weer met alle andere „de tros". Bij het afkomen van een zwerm zag ik met mijn zoontje eens de koningin tussen de komende en gaande bijen ronscharrelen. Het leek wel het uitein de ener kafpijp van een vroegere dors machine. De uitgestoten kafjes waren dan nu de bijen. De koningin liep terug in de kast. Honderden bijen verlieten de kast. De vliegbijen, herkenbaar als ze zijn aan het kleurige stuifmeel, v;an- delden ondanks de enorme tegenstroom, onverstoorbaar naar binnen. Er valt een zekere gelatenheid te constateren. Misschien is er wel een soort van onverschilligheid tijdens de geweldige volksdeling om geen drama tische tonelen toe testaan, die van de sastreuze invloed zou kunnen zijn op dit natuurgebeuren. Ook bij het scheppen van zwermen stuit men op de meest eigenaardige ge dragingen t.o.v. het algemene verloop. Dus toch individuele gedragingen? Als eenling en als volk? Ja, toch wel! D. Hoogzand Sommelsdijk Gedurende praktisch het gehele jaar kijkt men naar het gazon. Vooral in de zomermaanden is een mooi gazon een lust voor het oog. He laas zijn er maar al te veel gazons waar aan te weinig aandacht wordt besteed. Velen denken, dat een gazon weinig on derhoud vraagt; het tegendeel is waar, een goed gazon stelt zeer hoge eisen. Vooral de grasmachine moet veel wor den gebruikt om het gras kort te hou den, om de vruchtbaarheid te herstellen dient na het maaien het gazon te wor den bemest. Tegenwoordig is het bemesten en het bestrijden van onkruid in het gazon zeer gemakkelijk. Door gebruik te ma ken van Asef Greenkeeper, een meng sel van organische en anorganische voe dingsstoffen, waaraan bovendien een selektief onkruidbestrijdingsmiddel is toegevoegd, slaat men twee vliegen in één klap. Deze onkruidverdelger beschadigt het gras niet en laat het onkruid boven haar kracht uitgroeien, waardoor het afsterft. De eerste 6 maanden mag op een nieuw gazon geen bestrijdingsmiddel worden gebruikt. De beste resultaten worden bereikt bij groeizaam weer. De Minister van Verkeer en Water staat heeft in Lips Autotron in Drunen de tentoonstelling Wondermobielen 1979 geopend. Een expositie die zelfbouwers de ge legenheid geeft eens te tonen, wat zij aan technisch vermogen in de praktijk kunnen omzetten. Het merendeel van de zelfbouwers zet zich af tegen de massamotorisering door eigen stijlen, ludieke opvattingen en zelfs andere energiebronnen te ontwik kelen. Uit Japan zijn vijftien inzendingen, uit Nederland, Amerika, België, Enge land en Duitsland komen de anderen. Er zijn bijzonder spektakulaire voer tuigen te zien. Twee Engelse scholen hebben elk één voertuig ingezonden. Een ronde auto, die zonder moeite om haar as kan draaien en een wagen die, afhankelijk van het aantal passagiers even uitgebreid kan worden. Een Ne derlandse inzender uit Den Helder stuurt een schitterende gestroomlijnde houten carrosserie auto in. Uit Waalwijk een éénspersoons autoot je en uit Venray de absoluut kleinste motorfiets ter wereld, bestuurbaar door een kind. Echter is er ook de voorloper van de Daf, de eerste door dhr. Huub van Doorne ontworpen en gemaakte personenautootje. De eigenaar van Lips Autotron, dhr. Max Lips, maakte in 1946 het parallellogram autootje, een wagentje dat door evenwicht en balans bestuurd kan worden. Philips stondi voor de tentoonstelling de Ford Torino met de Stirlingmotor af. Dit is de duur ste auto van Nederland, omdat na veer tig jaar onderzoek eindelijk één auto met de hetelucht motor is uitgerust. Ludiek is de springfiets, waar het ach terwiel vervangen is door een veer, de motorfiets met de luchtmotor en de wa gen die als een soort kop van jut auto is ontworpen. Elke slag op het kop van jut doet de auto enkele meters vooruit komen. Een auto welke beslist niet in het Ne derlands verkeer te zien zal zijn is de wagen die op de plaats van het stuur wiel een flipperkast heeft. Honderd punten meer evenveel meters, maar dan naar links en u snapt het al: het hoogst aantal punten: dan vooruit en geen géén punt, dan terug. Een auto om snel thuis te komen. En dan de ligfiets. Een kiene Japanner vond deze fiets uit. Er is wat training voor nodig, maar het resultaat is dat je liggend door het verkeer gaat. En wat te denken van de amphibie oi zwemmotor. Te druk op de weg, hup dan maar de plons in. Twee heuse scheepsschroef jes zorgen voor de rest. De tentoonstelling is geopend: dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 - 18.00 uur In de maanden juni, juli en augustus ook op maandag geopend van 10.00 - 18.00 uur. De Wondermobielen zijn in Lips Autotron te zien tot en met 30 september 1979. ia het blad voor uw

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 8