EIUVriDEII - niEUWS Burg.v.il.Harst prikt de raad vast op geboden ,eenheid van handelen' elke gelijkenis met een auto berust op zuiver toeval. Veel nieuws op Flevohof Raadscommissie overwoog bestemming v.m. Iiotel Spee Automobielbedrijf Jac. de Gast Garagebedrijf J. J. Biaaic „Onder de Oranjevlag" 2e blad Dinsdag 15 mei 1979 No. 4791 RAAD OOSTFLAKKEE: ie Afkoopsom erfpachtsgrond gebaseerd op huidige grondprijs. Waarmee zou je het unieke ontwerp dat Mazda RX-7 heet kunnen vergelijken. De spectaculaire lijn draagt onmiskeribaar de kenmerken van de sportwagen van de jaren '80. "Onvergelijkelijk zijn de prestaties van deze Mazda RX-7", zo schrijft de internationale autopers. Onvergelijkelijk is ook de unieke rotatiemotor, die de RX-7 maakt tot een nieuwe formule. Deze, met groot raffi nement gebouwde, rotatiemotor heeft het vermogen van een 6-cylinder, de soepelheid van een 8-cylinder en afmetingen die z^ifs kleiner zijn dan een 4-cylinder motor. De geavanceerdheid van het totaalconcept maakt dat de RX-7 met niets te vergelijken is, zelfs niet z'n prijs. maakt Japanse perfektie voordelig! WIJ ZIJN ER TROTS OP U DE MAZDA RX-7 TE KUNNEN LATEN ZIEN EN VERTELLEN U ER GRAAG ALLES OVER. Kortevveegje 41-43 DIRKSLAND -- Tel. 01877 -1628 Beneden Oostdyk 18-20 DEN BOMMEL Tel. 01871 -1317 MIDDELHABNIS Nieuvi^e dienstrege ling pas in augustus van icrabht Eigenlqk weinig nieuws in de donder dagavond gehouden Oostflakkeese ge meenteraadsvergadering, of het moest zijn dat P.C.P. raadslid dhr. C. Quist na een bijna v^'f jarig raadslidmaatschap zyn biezen pakte. Dat vertrek was trou wens tevoren aangekondigd omdat dhr. Quist naar Sommelsdyk verhuist. Zgn afscheidsspeech doorspekte b^ met complimenten jegens de voorz. burg. W. M. V. d. Harst, niet in de laatste plaats voor diens welbespraaktheid, een eigenschap waarvan de voorz. in het vervolg van de vergadering nog een staaltje weg zou geven. Overigens had dhr. Quist voor ieder met wie h^ in de voorbije periode had samengewerkt een allervriendelijkst woord en een goede wens ten afscheid. Waar de voorz. zijn rhetorische kwa liteiten bij nodig had was bij het punt „erfpacht woningen Beatrixstraat". Het was een oud verhaal waar thans een nieuw hoofdstuk aan werd toege voegd, in de vorige vergadering al aan gekaart door dhr. de Goeij (WD). Toen de bewoners van de Beatrixstraat te Oude Tonge in dec. 1977 kennis kregen van een aanzienlijke verhoging van de erfpachtcanon („aanzienlijk" omdat de gemeente had verzuimd een meer regel matige verhoging toe te passen) infor meerden zij naar de mogelijkheid tot afkoop van de erfpacht. B. en W. schreven terug dat voors hands geen medewerking zou kunnen worden verleend aan de gevraagde ver koop, en dat, hoe dan ook, „voor deze transactie zou dienen te worden uitge gaan van de waarde van de grond". Een ingestelde Commissie van des kundigen beredeneerde dat „de door de gemeente Oostflakkee bij de voorgestel de verhoging gehanteerde grondprijs 40,niet als hoog was aan te merken" waarop de bewoners zich met de door de raad vastgestelde verhoging accoord verklaarden. Het was toen april 1978. Medio september evenwel werd het gemeentebestuur andermaal benaderd m.b.t. de afkoop van de erfpacht. De be woners hadden uit de eerder genoemde passage opgemaakt dat de gemeente bij een evt. afkoop een grondprijs van 40,- zouden hanteren, maar dat viel tegen. B. en W. maakten de verzoekers duide lijk dat de grondprijs op 74,moest worden gesteld, een bedrag dat werd ontleend aan het algehele grondprijs- niveau in de gemeente. De verzoekers haakten daarop af, op 14 februari van dit jaar werd door B. en W. bericht ont vangen dat met de afkoopprijs niet ac coord werd gegaan. B. en W. meenden dat daarmee het gordijn definitief ge vallen zou zijn. Voorstel. Dhr. de Goeij ging in de vorige ver gadering op een en ander in waaruit hij het voorstel lanceerde de bewoners de grond toch voor 40,te verkopen, omdat z.i. in de correspondentie ver wachtingen waren gewekt. Ook nu, na de nota die het College thans overlegde, hield dhr. de Goeij dat vol en hij be pleitte zijn voorstel met kracht van ar gumenten, daarin bijgevallen, c.q. voor afgegaan door dhr. Moerenhout welke laatste het College een onzorgvuldige correspondentie en -taalgebruik ver weet. Dhr. Moerenhout vond het ook bezwaarlijk dat met de correspondentie zoveel tijd gemoeid was geweest en hij stelde voor als gemeentebestuur een oogje dicht te doen en de grond alsnog voor de prijs van 40,aan de bewo ners aan te bieden. Commerciële prys. Dat was helemaal in het straatje van dhr. de Goeij. Dhr. de Goeij verwierp de genoemde prijs van 74,omdat dat z.l een commerciële prijs is waarin o.m. de steeds duurder geworden kosten van het bouwrijp maken van de grond zijn verdisconteerd. Z.i. waren de kosten van het bouwrijp maken van de grond aan de Beatrixstraat allang verrekend waarom het z.i. niet aanging dat de erf pachters daar bij afkoop nu nog eens mee zouden worden geconfronteerd. Dhr. de Goeij vergeleek het „welzijn" (waaronder de architectonische inrich ting) van de Beatrixstraat met het plan CapeUeweg waarvoor ook 74.per m^ grond moest worden betaald om tot de conclsie te komen dat 74.voor de Beatrixstraat onevenredig hoog moet worden genoemd. Van de zijde van de PCP en de SGP kwamen bij monde van de heren Quist en van Dam de voorstellen de prijs te halveren en op 57,50 per m^ vast te stellen, huns inziens een Idee om uit het conflict te komen. Sterk afwijzend toonde zich de heer Poortvliet en met hem de hele PvdA- fractie. Hij vreesde dat er bij verkoop a 40,precedenten zouden worden ge- Schapen. Hij was het met de voorz. eens dat de 40,allerminst in het vooruit zicht is gesteld waarop z.i. niemand op die afkooppiTJs recht zou kiuinen laten gelden. Niet marchanderen. De voorz. begon zijn verweer met de raad erop te wijzen dat in een eerder agendapunt „eenheid van handelen" werd geboden en dat hield de voorz. de heren thans onder de neus. „Eenheid van handelen en geen gemarchandeer", maande hij de raad „de betrouwbaarheid en de rechtszekerheid van het openbaar bestuur is dat men daar vaste normen hanteert.' De voorz gaf toe dat het mis verstand stoelt op een niet al te duide lijke weergave in het schrijven van het College, maar z.I. mocht dat nimmer aanleiding zijn daar rechten aan te ont lenen. De voorz. waarschuw^de de raad er dan ook dringend tegen te gaan im proviseren om improvlser enderwij ze ten voordele van de betrokkenen een be slissing te nemen. „Een zodanige uit spraak zou een grote mate van wissel valligheid demonstreren" waarschuwde de voorz., de raad juist prikkend op de van hen (de raad) verwachte „wijsheid en ordelijkheid" in de besluitvorming. f. 29.995.- inkl. B.T.W/. af distributiecentrum. Op Flevohof, het 150 hektare grote Kijk, Speel en Doe Park, is de afgelopen winter een groot aantal nieuwe exposi ties gereed gekomen, terwijl daarnaast tuinen en parken flinke uitbreidingen hebben ondergaan. Ook het Kinderdorp en de kinder boerderijen zijn wederom vergroot. Vorig jaar bezochten bijna 700.000 Ne derlanders en bmtenlanders Flevohof. Voor 1979 zijn de verwachtingen niet minder hoog. Dhr. V. d. Harst benadrukte dat de raad geen ander houvast mag hanteren dan de integraal vastgestelde grondprijs en zich verre te houden van het bevoorde len van sommige bewoners die houvast menen te vinden in een ontstaan mis verstand. Voorstellen. Met zijn redenering had de voorz. de heren Moerenhout en Quist him voor stellen niet uit het hoofd gepraat. Beide werden ze achtereenvolgens ingediend, maar beide leden ze schipbreuk. De zaak bleef zoals het was, wat B. en W. betreft gesloten. In een donderdagavond gehouden open bare commissievergadering van de ge meenteraad van Middelhamis heeft de commissie de gedachten laten gaan over de bestemming van het gebouw van het voormalige hotel Spee te Sommelsdigk. De beschikbare ruimte zou volgens een summier ontwerp In een viertal ruimten voor verenigingen kunnen wor den onderverdeeld; het voormalige „Pe tit Restaurant" zou als berging kunnen worden ingericht. Uit de gedachtenwis- seling hierover bleek dat alle commissie leden het meest voelen voor een soort „Dorpshuis" op deze plaats omdat aan zo'n accomodatie in Sommelsdijk de meeste behoefte bestaat. Voor de suggestie van dhr. Hoogzand, om te bezien of aangepaste nieuwbouw niet beter zou zijn, voelden de commis sieleden niet veel i.v.m. de waarschijn lijk erg hoge kosten. Door dhr. de Vries werd ernaar ge vraagd of de groepering die destijds handtekeningen inzamelde en een ver zoek aan de gemeente richtte het v.m. hotel aan te kopen in dezen gehoord is, moest de voorz. burg van Es ontkennend antwoorden. In de volgende commissie vergadering zal deze groep alsnog wor den gehoord. De conclusie van het gesprokene mag zijn, dat de commissie de voorkeur geeft aan het opknappen van het gebouw en dat de bestemming een soort „vereni gingsgebouw" (een definitie van burg. van Es) moet worden. NIEUWE TENTOONSTELLINGEN. Een groot aantal exposities is ver nieuwd en een aantal is aan de bestaan de toegevoegd. In het hoofdpaviljoen bijvoorbeeld zijn permanente, originele klederdrach tentaferelen opgesteld uit plaatsen, waar ook nu nog klederdrachten wor den gedragen. In de echte boerenkaasmakerij in het Zuivelpaviljoen wordt dagelijks de melk van het Veehouderijbedrijf tot echte boeren (Flevolander-)kaas verwerkt. De bezoekers kunnen het kaasmaken geheel op de voet volgen. Geheel gemoderniseerd is o.a. de ex positie van het Internationaal Bloem bollencentrum Hillegom. CEBECO - Handelsraad, Nederlands grootste coöperatieve aan- en verkoop organisatie geeft in het geheel vernieuw de Algemeen Paviljoen, een overzicht van het totale landbouwgebeuren. Door de Centrale Rabobank is een inzending verzorgd, die geheel is gericht op Kijken Spelen en Doen. De championkwekerij is uitgebreid met een overzichtstentoonstelling over de produktie van champignons. In ht veehouderbedrijf is een perma nente dia/geluids-presentatie ingericht, waardoor het mogelijk is de gehele dag te zien, wat er tijdens melktijd in de stal gebeurt. Geheel gericht op het toeristisch bezoek werden aan de vee houderij nieuwe huisvestigingen toe gevoegd voor jongvee, diverse kippe rassen en biggetjes. TIJDELIJKE EXPOSITIES EN ACTIVITEITEN Gedurende de maanden mei, juni, ju li augustus en september zal een aan tal extra activiteiten een bezoek aan Flevohof nog aantrekkelijker maken. Een tijdelijke tentoonstelling van het Zwitsers Verkeersbureau over Centraal Zwitserland is te zien in de hal van het hoofdpaviljoen. De resultaten van de landelijke tekenwedstrijd „Snoep Ver standig Eet Een Appel" fleuren een van de wandelgangen op. Op Hemelvaartsdag zal aan bezoe kers, die Flevohof vóór 07.00 uur 's ochtends bezoeken, gratis een speciaal dauwtrapontbijt worden verstrekt. Vo rig jaar zaten ruim 600 bezoekers uit het gehele land samen te ontbijten. Dit jaar zal het ontbijt muzikaal worden opgeluisterd door een 45-man sterk Oos tenrijks orkest. Met Pinksteren zullen de traditionele schatgraaf wedstrijden voor de jeugd worden gehouden. Zaterdag 30 juni worden de Nationale Pony Kampioenschappen op Flevohof gehouden. Van 14 juli tot en met 12 augustus wordt een Lelie-binnententoonstelling gehouden in samenwerking met Vereni ging „De Lelie". De resultaten van de Nationale Kam pioenschappen Bloemschikken op 14 september worden op 15 en 16 septem ber tentoongesteld. Vanaf vrijdag 21 tot en met zondag 23 september wordt in het hoofdpavUjoen, in samenwerking met de Nederlandse Dahlia Vereniging, een grote dahlia tentoonstelling georganiseerd, dit in combinatie met een buitenshow. TUINEN EN PARKEN Behalve de buitenshow van de Ne derlandse Dahlia Vereniging in septem ber is er op het gebied van tuinen en parken veel nieuws te zien op Flevohof. Duizenden bollen zijn geplant en ge ven tot half mei veel kleur aan de tui nen. De nationale coniferentuin is met 1100 exemplaren uitgebreid. Het park bij de ingang is na acht jaar geheel herzien. Terrassen en vijvers zijn ver groot en er zijn wederom speciale voor- zienningen getroffen voor de oudere be zoekers. In samenwerking met de Nederland se Hoenderclub en de Stichting Zeld zame Hulsdierrassen worden alle zeld zame Nederlandse hoenderrassen op Flevohof gehuisvest. De kinderboerdery is uitgebreid met nieuwe ponystallen en een vogeleiland. Bovendien werd een aantal paarden, siereenden, geiten en schapen vergroot. Bij het nieuwe spartelbad van 250O m2 zijn waterspeelattracties en kleed kamers gebouwd. Dat Flevohof ieder jaar opnieuw e-> norm wordt uitgebreid en vernieuwd is mogelijk omdat de begroting reeds sluit op 600.000 bezoekers. De financieg- ringsopzet is echtet dusdanig, dat Fle vohof leder jaar bqna 1 miljoen kan vrijmaken voor nieuwe objecten. Tel daarbij de nieuwe inzendingen die door het bedryfsleven worden bekostigd, dan behoeft het geen betoog, dat Flevohof suksessievelijk is uitgebreid tot één van de belangrijkste nationale toeristische attraktiepunten. Die prijzen van Flevohof zijn gelijk gebleven aan die van vorig jaar: f 5. voor kinderen tot en met 12 jaar en f 7.50 voor volwassenen. Voor groepen zijn er groepskortingen. Parkeren is gratis. Flevohof is in de maanden mei, jiml, RAAD OOSTFLAKKEE De nieuwe dienstregeling, in het ka der waarvan de dorpen Ooltgensplaat, Achthuizen en Den Bommel aanzieniyk frequenter dan nu door het openbaar vervoer zullen worden bediend, zal er niet in de maand mei, maar in augus tus van kracht worden. In de donderdagavond gehouden raadssvergadering werd zowel op die verlating als op de wijze van mtvoe- ring in Den Bommel critiek geleverd door dhr A. Both (PvdA) en dhr F. Noordermeer (WD). Dhr Noordermeer attendeerde erop dat in het kader van de nieuwe nnz'i* de bus komend van Acbhuizen niet verder dan de Kga'^ai gaan. Dat betekent to.v. de huidige situatie een service-vermiddering voor öe bewoners van de nieuwbouwwijken die nu naar de Kaai zullen moeten om caar op de bus te stappen. Dhr Noordermeer had hoop dat de direktie van de ZWN te bewegen zou zijn de bus via de dijk naar het parkeerterrein bij de sporthal door te laten rijden. Dat zou z.i weinig tijd kosten en op die route zou geen hinder van geparkeerd staande auto's ondervonden worden, zoals de Z'VfN dat tegen de route via de Voorstraat had opgeworpen. Burg. Van der Harst maakte echter dhr Noordermeer duidelijk dat de ver voermaatschappij een beslissing heeft genomen waarvan ze niet meer ai zal wijken. Geen chauffeurs? Dhr Both kon maar moeilijk geloven, dat de ZWN metterdaad door perso-. neelsgebrek tot het uiterste gedwongen wordt. Het was hem bekend dat van een groot aantal sollicitanten er maar enkele worden aangenomen. „De ma- niet waarop ze sollicitanten afwijzen gaat mijn pet te boven" verklaarde dhr. Both, de Maatschappij in dezen ver denkend van moedwil om de invoering van de dienstregeling maar uit te kun nen stellen. Burg. V. d. Harst waagde zich echter niet aan een uitspraak dienomtrent. juli, augustus en september met open baar vervoer bereikbaar vanaf station Harderwijk en met de bus vanuit El- burg. door L. Penning Uitgevery W, M. den Hertog „Ge zoudt het paard dood rijden!" zei de schout ontstemd; „ziet ge niet, dat het staat te rillen op zijn poten?" „Noodzaak!" antwoordde de ruiter: „oorlogstijd, mijnheer!" Het was een jonge man met een open en schrander gelaat; zijn imiform wees uit, dat hij tot een Hollands dragonder- regiment behoorde. Op een wenk van de schout haalde Teunis een emmer water, en de ruiter keek met welgevallen toe, hoe zijn paard met lange, gulzige teugen dronk. „Komt ge van de grenzen?" vroeg de schout. „Ja". „Is er nieuws van het oorlogsterrein?" „Vergun mij, dat ik eerst drink", ant woordde de ruiter; „ik versmacht van dorst dan zal ik u bescheid doen". „Eerst voor het paard en dan voor de man gezorgd gij bevalt mij, ruiter!" zei de schout op vriendelijker toon: „wüt ge niet een kroes bier?" „Dank u, mijnheer! Niets verfrissen- der op zuUc een hete dag dan koel wa ter!" En hij zette de grote kom met water, die de schoutenknecht bracht, met wel behagen aan de Uppen. „Welaan!" zei hij, na gedronken te hebben: „nu ben ik geheel tot uw dienst is u de heer schout?" „Al dertig jaar". „Een lange tijd dertig jaar geleden was ik nog niet geboren. Laat ik nu uw vragen beantwoorden, maar mijn tijd is beperkt, want ik moet aanstonds door naar Dieren". „Naar generaal Wirtz?" „Dezelfde!" „Hebben de Fransen reedfe het beleg voor Wezel geslagen?" „Voor Wezel? Vraagt u voor Wezel? Zij zijn er al lang binnen!" ,JDat kan niet!" zei de schout met enige ontsteltenis in zijn stem. De ruiter keek naar zijn paard, dat, door het water verkwikt, de kop moedig ophief, en vrolijk hinnikte. „Toch is het zo, heer schout; reeds bijna een week geleden welke dag hebben wij vandaag? Een mens kan 't niet meer bijhouden. O ja, 't is Zaterdag juist! En verleden zondag is Wezel overgegeven"; „Wie was de bevelhebber der Franse jToepen? Turenne?" „Neen, Condé!" „Ik heb Turenne als een jonge man van achttien jaren gekend", zei de schoutenknecht, die ook gaarne een duit in 't zakje deed; „hij was onder het ge volg van Prins Frederik Hendrik, toen deze Den Bosch veroverde. Dat beleg heb ik meegemaakt, dragonder!" De schout gaf Teunis een gebieden- dfe wenk, om zijn mond te houden, en vroeg hoe het met Emmerik stond, „Emmerik is Frans, heer schout". „Sinds wanneer?" „Sinds verleden woensdag". De schout zweeg een ogenblik, en een zacht beven ging door zijn krach tige stem, toen hij vroeg: „Hoe staat het met het fort Nieuw-Rees?" „'t Is verloren". „Is het dapper verdedigd?" Een trek der diepste verachting plooide zich om de Uppen van de jon- 'ge Hollander. van der Hoeff, had een menslievend hart; hij beweerde, geen bloed te kun nen zien, en gaf de schans over, zonder een schot te lossen". „Ontzettend!" Die kreet ontsnapte aan de lippen van de schout, maar zich beheersend, vroeg hij zo kalm mogelijk, hoe het met Deutichem stond. „Die vesting ging op dezelfde dag over als Emmerik. Of Rijnberk nog in onze handen is? Het viel verleden maandag door verraad van de com mandant in 's vijands handen. Grol is ook bezweken; binnen acht half Overijssel reeds ingepalmd heb ben, voor Deventer heer schout! ik moet voort!" Hij sprong in het zadel. „Doch daarom willen we nog niet versagen, heer schout!" zei hij op moedige toon; „mijn vader heeft on langs de oude professor Voetius horen zeggen, dat God nu bezig is, om de rotte plekken er uit te snijden!" „Wél rotte plekken!" steunde de schout, terwijl hij peinzend de jonge ruiter nastaarde; „o, ik wist niet, dat het zó rot was! Teunis kom straks terug!" Hij scheen in deze tien minuten tien jaren ouder geworden. De fiere schout liep met gebogen hoofd, als bezwijkend onder een onzichtbare last, en Geerte schrok van die starre ogen en dat ver bleekte gelaat. i Hij Uep recht door naar boven, de trappen op; en daar, in een klein, met planken afgeschoten vertrek, wierp hij zich op de enige stoel, voor een houten tafeltje, waarop een grote Staten-Bijbel lag. Hij opende het boek, maar sloeg het weer dicht. Het krachtige hoofd, dat zo veel noodstormen had getrotseerd, boog al dieper; hij viel op de knieën, strekte de armen als een drenkeling naar boven en schreeuwde het uit: „O Heere! God van Nederland erbarm U over dit arme volk!" Geerte was door de zorg gejaagd, toen haar broeder naar boven was gegaan, en zij sloop hem na, op haar kousen, en bleef luisterend staan bij de deur. En toen de trouwe sloof daar een kwartier had gestaan, werd de deur langzaam geopend. „Geerte wat komt ge doen?" De ogen van de schout stonden nog droevig, maar op hun achtergrond was de oude vastberadenheid weer zicht baar. „Otto!" zei ze, „de mensen beweren, dat de Fransen morgen hier zullen zijn het is toch niet waar?" „En als het waar was, Geerte?" „Dan zou ik zeggen: laten wij op staande voet vluchten?" Hij schudde het hoofd, en op dit ogen blik lag op zijn gelaat de weerschijn van de heiüge vastberadenheid, die marte laren bij het beklimmen der moordscha- votten heeft gekenmerkt „Ik blijf hier, Geerte; hier is mijn roe ping; en gij zult mij niet in de steek la ten dat weet ik zeker". Toen hij de dorpsstraat inging, heerste daar een buitengewone onrust. Er had den samenscholingen plaats van men sen, die slechte berichten schenen ont vangen te hebben, en de schoutenknecht was aller tolk, toen hij met een stem trillend van drift, zed: „Heer schout onze troepen ontruimen het Tolhuis. Heb ik het niet voorspeld? Heb ik niet gezegd, dat De Montbas een verrader is? Ze gaan op de loop als hazen, voor dat ze een vijand hebben gezien o, grote Frederik Hendrik! gij zoudt u omkeren in uw graf, dat er de muren van dreunden, zo gij 't wist!" „De soldaten doen eenvoudig, wat hun gelast wordt!" antwoordde de schout op bedaarde toon, „en wat overste De Montbas betreft, past het, ons oordeel op te schorten, totdat wij er meer van weten". „Ja, ja!" riep de schoutenknecht met opgewonden gebaren; „die overste De Montbas met zijn Franse naam is een ellendige verrader, die te slecht is voor de kogel! En het zou bitter jammer zijn, als de Kapitein-Generaal die spitsboef niet aan de hoogste eik van Gelderland liet ophangen!" „Zwijg!" beval" de schout op strenge toon. „Hij kan een lafaard zijn, maar daarom is hij nog geen verrader". En hij vroeg de mensen, hoe zij het wisten, dat Overste de Montbas zijn stellingen had ontruimd, waarop drie boeren naar voren traden, en op de meest stellige toon verzekerden met hun eigen ogen onze aftrekkende troepen te hebben gezien (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 5