Kettingbotsing op Haringvlietbrug Geslaagde verkeersavond VVN voor Oosiflakkeese jeugd Meerdere doden, tientallen gewonden en verwrongen wagens ploegen meten hun op de ere-tribune. Dinsdag 15 mei 1979 No. 4791 CHR. STREEKBLlAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAKDSE EN ZEEUWSE EILANDEiN VersdUfta tweemaal per toeekdinsdag' en vrijdagavond EEN GIFT AAN HET RODE KRUIS BETEKENT HULP AAN EEN SLACHTOFFER - OPEN HUIS ORGELSHOW voor iedereen l vrijdag van 14.00 - 21.00 uur zaterdag van 10.00 -16.00 uur Organist Hans Lambregts Verder alle MUZIEKINSTRUMENTEN VERSPUY en Zn. Westdijk 53 - Sommelsdijk bij molen en bushalte Brand in leegstaand boerderijtje Brandweer IVliddel- liarnis eerste; IVIelissant boos vertrokken Weer diefstal uit geparkeerde auto Geldboetes na dodelijke aanrijding Stichting IVIelissantse Jeugd houdt rommelmarkt Jaarvergad. Ver. Nat. en Landschaps bescherming ZATERDAG A.S. GEZINSFIETSTOCHT OUDE TONGE N.C.V.B. IVI'harnis - S'dijk WIEWILERIVIEE...? Zelfbeschermings- kunnen in wedstrijd te Den Briel C.P.B. FLAKKEE Bejaarden reis OPBRENGST ASTMA KOLLEKTE IN NIEUWE TONGE ir „De Hoeksteen'^ moest wisselbeker afstaan aan St. Jozefsschool. EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Ljingeweg 13, Sonvmelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaaJ tarief. Bij het woord „slachtoffer" denkt men in de eerste plaats aan oorlogen en aan verkeer. Het Rode Kruis is in derdaad een organisatie, die op het slag veld geboren is. Sinds 1863 al komt het slachtoffers van oorlogen en conflicten te hulp. Maar er zijn nog veel meer soorten slachtoffers. Bij voorbeeld van overstromingen en aardbevingen, van langdurige droogte en andere natuur rampen. Mensen die hun huis verloren hebben zien gaan en opgevangen en verzorgd moeten worden. Ook het verkeer eist dageüjks slacht offers. Niet voor niets heeft het Rode Kruis op honderden plaatsen langs de wegen vaste hulpposten ingericht, waar men in geval van nood terecht kan. In de weekends zijn er zelfs tien ambulan ces langs de snelwegen, die na een ern stig ongeluk te hulp kunnen schieten. Ook de Wegenwachtauto's zijn door het Rode Kruis van verbandmiddelen e.d. voorzien. Een verkeersslachtoffer komt vaak in een ziekenhuis terecht en bijna even vaak is er dan bloed nodig. En dat is er dan ook, dankzij de donors van het Ro de Kruis. Soms blijft een verkeersslacht offer de rest van zijn leven invalide. Dan zal het Rode Kruis hem blijven bijstaan. Met speciaal aangepast vervoer en an dere hulp die noodzakelijk is. Maar men kan ook slachtoffer zijn van een ziekte, van een handicap of van eenzaamheid. En ook dan is er het Rode Kruis: met welfarewerk, met vakantie weken aan boorti van de Henry Dunant of in een Rode Kruis-Vakantiehuis, met jongerenhulpdiensten, met telefooncir- ciTkels, met lectuurvoorziening, korom met hulp die voor iedereen anders kan zijn. Voor het overgrote deel wordt die hulp door vrijwilligsters en vrijwilligers geboden. Zij staan altijd weer klaar om als dat nodig is medemensen, die „slachtoffer" zijn geworden, bij te staan. Voor al dat werk zijn hulpmidde len nodig van ambulances en busjes voor gehandicapten tot en met stret chers, verbandmiddelen en apparatuur en natuurUjk is daarvoor ook een stuk organisatie onontbeerlijk. En als het om slachtoffers van grote calami teiten gaat, bestaan hulpzendingen uit grote voorraden tenten, ramendekens, noodvoedsel en medicamenten. Hetgeen allemaal geld kost, veel geld. En omdat het Rode Kruis een neutrale organisatie is, die alle slachtoffers te hulp wil komen, ongeacht hun politieke of religieuze overtuiging, ongeacht "hun nationaliteit, ras of afkomst, wordt dat geld gevraagd van de gehele be volking. Juist om zijn neutrale karak ter te kunnen bewaren wil het Rode Kruis geen algemeen beroep doen op de regering, van welke kleur die ook is, maar aan alle Nederlanders, dus aan U. De collecte van het Nederlandse Rode Kruis is dit jaar van 21 mei tot en met 2 jimi. Wat U geeft komt ten goede aan slachtoffers van velerlei aard. En hoe meer U geeft des te meer slachtof fers kunnen geholpen worden. OUDDORP: De brandweer van Ouddorp heeft za terdagavond nog een laat karwei gehad nadat om kwart voor twaalf brand was ontdekt in het leegstaande huis van het Boerderijtje „de Vluohtburg", eertijds bewoond door de fam. Voogd. Het an tieke bedoeninkje staat op de hoek Oosterweg - Oude Nieuwlandseweg; het ds ca. twee en een halve eeuw oud. Het pandje behoort sinds enkele ja ren toe aan twee inwoners van Rotter dam. Zij waren al enige tijd met de re novatie bezig en wellicht ügt daarin de indirecte oorzaak van de brand, al wordt in het Ouddorpse gefluisterd dat brood dronken lui de brand hebben gesticht. De politie gelooft eerder dat een elec- triciteitsverbinddng op de zolder de oor zaak is. Het onderzoek dat door de technische recherche werd ingesteld wijst ook in die richting. Het dak van het woonhuis en de zol der zijn goeddeels verbrand maar de brandweer heeft door snel in te grijpen kunnen voorkomen dat het hele pand in de as werd gelegd. Op een j.l. zaterdag te Meerkerk ge houden brandweerwedstrijd voor 2e klasse korpsen, met perslucht, heeft de brandweerploeg van Middelhamis de beste resultaten behaald. De ploeg werd eerste. Het overige Flakkeese korps dat deelnam, t.w. Nieuwe Tonge werd 5e. Melissant had aanvankelijk ook meege- dongen, maar toen het organisatorisch misliep wachtte Melissant de uitslag niet af en verUet de ploeg gepikeerd het wedstrij dtoneel. Het ging voor Mehssant mis toen er een verdeelstuk kapot ging. Dat kan de beste overkomen maar Melissant bleek niet te voldoen aan de reglementen die voorschrijven dat er twee verdeelstuk- ken per wagen aanwezig moeten zijn. Er was derhalve dan ook geen reserve voorhanden en de ploeg speelde de wedstrijd „droog" uit. Ze werd overigens niet door de jury gediskwalificeerd maar uiteraard wer den er wel min-punten gegeven, wat door Melissant niet werd geaccepteerd. OUDDORP: Voor de zoveelste maal heeft de poli tie te Ouddorp zondagmiddag een dief stal uit een geparkeerd staande auto moeten noteren. Nu was de gedupeerde mevr. Kruik uit Middelhamis. Zij had haar wagen geparkeerd bij de duinovergang aan de Groanedijk ten einde een strandwandeling te maken. Toen ze terugkwam bleek het raam van het linker-achterportier te zijn gefor ceerd. Haar portemonnaie met 130, haar rijbewijs en cheques met pasjes bleek te zijn verdwenen. Dergelijke diefstallen komen helaas regelmatig voor. Strandbezoekers doen er dan ook goed aan geen waardevolle spullen in hun onbeheerde autoi's achter te laten. Door de politierechter te Rotterdam is vorige week donderdag uitspraak ge daan in de zaak tegen N. C. v. d. W. te Stellendam, de jongeman die vorig jaar 3 nov. bij Oude Tonge debet was aan een ernstig verkeersongeval waarbij dhr. A. H. Westland het leven verloor. De Stellendammer (van Surinaamse kom-af) reed door en kon pas in Rotter dam worden aangehouden. Hij was niet in het bezit van een rijbewijs. De poli tierechter vonniste hem tot betaling van 3 geldboetes van resp. 300,500, en 200,Voorts werd hem voor een jaar de rijbevoegdheid ontzegd en werd zijn auto verbeurd verklaard. Liefhebbers van rommelmarkten kimnen vanaf zaterdagmorgen 10 uur in Melissant terecht waar op het Plein door de Stichting Melissantse Jeugd een rommelmarkt zal worden gehouden. Vrijdagavond a.s. zal nog een ronde door het dorp worden gemaakt om bij ieder die wat af te geven heeft die spul len op te halen. Men wordt vriendelijk verzocht het gereed te zetten. De Vereniging voor Natuur- en Land schapsbescherming Goeree-Overflakkee hoopt op donderdag 17 mei a.s. om 20 uur in het Jeugdhuis naast de R.K. Kerk aan de Langeweg te Middelhamis, haar eerste jaarvergadering te houden. Deze Algemene ledenvergadering zal enerzijds in het teken staan van de goedkeuring van de Statuten en het huishoudelijk reglement, waardoor de vereniging zijn officiële status zal ver krijgen. Anderzijds zal er een lezing met dia- vertoning worden gehouden, door de hr. L. van Geffen, biologieleraar te-Zierik- zee, over „Het leven van de bij". Een onderwerp over een boeiend diertje, dat in de komende bloeitijd een erg druk maar erg nuttig bestaan heeft. G^'nteresseerden zijn van harte wel kom. De Gymnastiekver. O.K.K. te Oude- Tonge organiseert a.s. zaterdag 19 mei een fietstocht in de recreatieve sfeer voor het hele gezin. Deelnemers kunnen naar believen afstanden afleggen van 15 en 30 km. Start Vcmaf de Sporthal tussen half twee en half drie; afmelden vóór half zes. Bij inschrijving dient het inschrijfgeld te worden voldaan a 2,50 per persoon, 5,per gezin, 2,voor kinderen t.m. 14 jaar. lederaLiieelnemer die de tocht volbrengt ontvangt een herinnerings speldje. Op D.V. 29 mei is het jaarlijkse reisje van de NCVB van de afdeling Middel hamis - Sommelsdijk. Er zijn in de 2e bus nog wat plaatsen over. Het programma voor die dag is: 's Morgens koffie met gebak in Tiel. In Apeldoorn hopen we Paleis Het Loo te bezichtigen met de koninklijke stal len. Vervolgens een broodmaaltijd in Apeldoorn, waarna we een rondrit zul len maken door de koninklijke houtves- terijen. Op de terugweg wordt u een diner aangeboden in Vleuten. De kosten bedragen 52, U kunt zich opgeven vóór 17 mei bij de secretaresse, tel. 01870 - 4659. op de zaterdagen 5 en 12 mei zijn in Den Briel de jaarlijkse wedstrijden voor Zeifbeschermingsploegen van de Hoek se Waard, Voome en Goeree-Overflak kee gehouden. Zaterdag 5 mei waren het de B-klasse ploegen uit Dirksland, Ouddorp en Ooltgensplaat en j.l. za terdag de A-ploegen uit Goedereede, Dirksland, Middelhamis en Sommels dijk die deelnamen. Het wedstrijdobject bevond zich op het Slagveld te Briele. Verondersteld werd dat zich terwijl de ploegen op het startsein voor de wedstrijd wacht ten een explosie voordeed waarbij slachtoffers vielen en er brand uitbrak. Voor de Flakkeese deelnemers zaten er geen eerste plaatsen in. Zaterdag 5 mei eindigde een van de Dirkslandse ploegen als derde, samen met Zuid-Beijerland. Ouddorp werd 5e, Dirksland I 6e, Ooltgensplaat kwam op een gedeelde 7e plaats en Ouddorp I eindigde als negende, nog gevolgd door Ooltgensplaat die als 10e eindigde. De ploeg van Rockanje werd die dag eerste. J.l. zaterdag, de 12e mei werd de ploeg van Middelhamis eerste, Dirks land III werd 3e en Sommelsdijk eindig de op een gedeelde 5e plaats. -O- Onze laatste vergadering van dit sei zoen zal zijn D.V. donderdag 17 mei 1979. Spreekster voor deze avond is me vrouw Attema-Roosjen uit LeiderdoiT> over het onderwerp „Hanna". Het wordt vast een fijne avond en we hopen dat u er allemaal zult zijn. Ook gasten zijn hartelijk welkom. De vergadering wordt gehouden in „Ons Dorpshuis", Korteweegje, Nieuwe Tonge. Aanvang half acht. STELLENDAM: Het Nederlandse Rode Kruis afd. Stel lendam gaat a.s. dinsdag 22 mei met de bejaarden op reis. Via Houten waar we koffie drinken gaan we naar Harderwijk voor het diner en een bezoek aan het dolfinarium. De terugreis gaat over de Hoge Velu- we. De kosten voor deze reis bedragen 40,per persoon. Bejaarden die geen schrijven hebben ontvangen en toch met deze reis mee willen, kiinnen zich nog opgeven bij: A. Grootenboer, Haagsestraat 1, tel. 1948. De Astma koUekte welke huis-aan- huis gehouden werd in de week van 23 t.m. 29 april j.l. heeft opgebracht 2.640,85, hetgeen 370,40 meer is als de kollekte van 1978. Het Ned. Astma Fonds betuigt hier mede zijn erkentelijkheid en hartelijke dank aan alle geefsters en gevers en aan alle koUektanten die hun. tijd hier aan hebben willen besteden om dit zeer grote bedrag bij elkaar te halen. ochtendspits op de Helle gatsdam, de Volkerakdam en dientengevolge ook op de Haringvlietbrug op zijn hevigst was liet zich ook een dikke mist gelden. Die zal waarschijnlijk debet zijn aan het afgrijselijk ongeluk dat zich in het midden van de brug inzette en zich in een kettingreactie voortzette tot het punt waar het verkeer van de zijde van Goeree-Overflakkee en van West-Bra- bant samenkomt. Het toneel dat we er troffen was weer zinwekkend. Tientallen auto's lagen op en óver elkaar, „maar", zei een van de gedupeerden, „was dat nou het ergste nog maar" en zijn nog trillende hand ging in de richting van een zware vrachtwagencombinatie waaronder een oranje Ford totaal ineengedrukt zat. Niemand wist hoeveel slachtoffers het wrak in zich verborgen hield. Een van Het dieptepunt in de lange ketting van botsingen. De combinatie schoof over een personenauto, waarin zich een op het moment van het maken van deze foto een onbekend aantal slachtoffers be vond. de overige slachtoffers viel in een V.W.- busje van Quick Dispatch. Via de radio werd vermeld dat er twee slachtoffers zouden zijn gevallen, m.aar degenen die met de ravage ■werden gecoinironteerd zagen al snel dat het er meer zouden zijn. Onvoorstelbaar is ook de schade die aan tientallen auto's werd aangericht. Som.migen werden letterlijk van vier kanten in eikaar gedrukt en wie het on- gelixk overleefde mocht van een won der spreken. In eerste instantie konden we opma ken dat zich onder de slachtoffers geen Flakkeeënaars bevonden, maar in de chaos kan die waarneming ook onjuist blijken te zijn geweest. De vele Flak keese pendelaars die temidden van het verwrongen blik te vinden waren ver klaarden de auto's met de slachtoffers niet te kennen. Eén van hen, een pen delaar uit Middelhamis was nu dank baar dat de bus vanmorgen even op een langslaper had moeten wachten. Juist achter de onheilsplek waren zij schade loos tot stilstand gekomen. Eén baan van de Haringvlietbrug was urenlang gestremd. Dat had tot gevolg dat zich op de Hellegatdam en de Vol kerakdam lange files van voornamelijk zwaar verkeer vormden. Gemakkelijker wendbare wagens keerden om en zochten een route via de Haringvlietdam bij Stellendam. i René Custers en Martin van Schelven Gewend zijnde aan rustige vergade ringen die we regelmatig in het Veren, gebouw „'t Centnmi" te Ooltgensplaat meemaken, was het vrijdagavond 11 mei j.l. toch even wennen toen we daar on geveer 225 leerlingen van de Oostflak-, keese Basisscholen aantroffen die daar bepaald niet hun tanden op elkaar heb ben gehouden. Het waren leerlingen van zes basisscholen die kwamen deel nemen aan een verkeerskwis en die al vóór het evenement begon zich moesten uitspreken dat zij de beste school zou den worden en om je verstaanbaar te maken moet je dan wel een flinke mond opendoen, zo dacht iedere club erover. V begrijpt wel dat het daar in „'t Cen trum" bepaald niet „stil" was. Maar alle bezoekers en het onderwijzend perso neel hadden begrip voor de zaak en heb ben zelf genoten van het enthousiasme waarmede de jeugd was bezield. Him geestdrift was onbegrensd en het volkje van Den Bommel had zelfs enkele span doeken meegebracht. „Hup, hup, Den Bommel" stond er op en een andere doek verzekerde by voorbaat hun suc ces: „Meloen, meloen, Den Bommel wordt kampioen. Banaan, banaan, de rest gaat er aan". Maar daarover straks meer. Felicitaties van Adjutant Andeweg. Vroeger had men op elk dorp van Oost- flakkee een vereniging „VeÜig Verkeer Nederland", maar sommige daarvan kwamen niet zo goed van de grond. En kele jaren geleden is er toen één vere niging voor Oostflakkee opgericht en eendracht maakt macht. „In 1977 zijn we als bestuur in samenwerking met het onderwijzend personeel begonnen met een verkeerskwis voor de scholen", al dus de secretaris van de afdeling, dhr. B. Th. Winkels. „We gingen van start met drie scholen en nu na drie jaar doen er al zes basisscholen mee". Deze scholen' zijn: van Achthuizen de R.K. St. Jozefssciïool; van Den Bommel de O.L. „Prins Mauritsschool"; van Ooltgensplaat de O.L.S. „De Bijenkorf" en de Chr. School „De Hoeksteen" en van Oude-Tonge de R.K. School „De Nobelaer" en de Chr. School „De Bron". 124 geslaagden „Jeugd-verkeersproef 1979". De avond werd geopend door de vice- voorzitter van de afdeling, mevr. S. van Loon-Schooten uit Oude-Tonge. Zij mocht welkom heten wethouder dhr. A. Kroon, vertegenwoordiger van het ge meentebestuur van Oostflakkee, dhr. H. van Urk, consulent Zuid-Holland-Zuid van VeiUg Verkeer Nederland, dhr. A. M. Westdorp uit Dordrecht, districtsbe stuurder van Zuid-Holland-Zuid, dhr. A. Andeweg, adjudant Rijkspolitie Oost flakkee, groep Oude-Tonge, het onder wijzend personeel en vele andere be langstellenden. In haar openingswoord maakte mevr. Van Loon ook bekend, dat aan de „Jeugd-verkeersproef 1979" 145 leerlin gen hebben deelgenomen, hiervan zijn er 124 geslaagd, waaronder één met lof, nl. Martin van Schelven, leerUng van de Chr. Basisschool „De Hoeksteen" te Ooltgensplaat. Hij had alle 40 vragen goed beantwoord. OUDDORP. Woensdagavond 7.30 uur ds. J. Mijnders van Ridderkerk NIEUWE TONGE. Donderdagavond 7.30 uur, student Golverdingen OUDE TONGE. Woensdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. Martin van Schelven, leerling van ..De Hoeksteen" behaalde het hoog ste aantal pimten. Spreekster dankte ook de gezamen lijke Rabobanken van Oostflakkee die de bekers hebb engeschonken voor de deelnemende scholen. De vaantjes voor alle kinderen die deze avond aan de verkeerskwis deelnamen waren een ge schenk van de Rabobank uit Ooltgen- plaat, wegens het 75-jarig bestaan van deze bank. Hierna werd gestart met de verkeerskwis. Spannende race. Na een spannende race, vier vragen aan vier groepen vóór de pauze en vier vragen aan vier groepen na de pauze werd de uitslag bekend. ledere groep bestond uit zes jongens en meisjes van elke school één; per school kon men dus 32 punten behalen. De kwis werd geleld door dhr. P. J. van D^jk, hoofd van de Nobelaer. Hij hield tot het laatst toe de spanning er in en wist zijn volkje tot kalmte te manen als het nodig was. (vervolg op pag. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1