„Amicitia" ziet vooruit op activiteiten, maar eerst oliebollen....! De ,,Bosseschoor' te Middelharnis wordt 100 jaar ife Ouderavond Chr. Basisschool nieuwbouw begonnen C2HR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Versdiijnt tweemaal per weekdinsdag- en vriidagavond TOAST OP DE LAND- EN TÖINSOUW EN ZIJN ZILVEREN SCHAP 4 BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophai OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TELEFOON 01870 - 2043 TIP VAN MERCEDES Mercedes-Benz specialist Alle reparaties aan MERCEDES-BENZ diesel en benzine-automobielen worden door ons vakkundig en met garantie verricht. AUTOBEDRIJF LIES VAN DER VELDE SdMMELSDIJK DIRKSLAND: Dierenliefhebbers opgelet Uw huis verkopen? TAMBOER Wii- PQSTZEGEL VOOR KAMERS VAN KOOPHANDEL Stad aan 't Haringvliet 13e Internationaal Zeehengelconcours te Ouddorp VOLLEYBAL: Sparta - Oud-Sparta PRINT-SHOP Westdijk 7 Middelhamis MOEDERDAG GESCHENKEN Jaarverslag i978 Ver. Tech. Onderwijs in majeur POSTBUS 8 3240 AA MIDDEUiARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Ral>Q Middelhamis Rek. no. 34 20 01108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL i ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per nran. Bij contract speciaal tarief. Het Landbouwschap jubileert; ze mo gen in de land- en tuinbouw best het glas heffen. Gedurende een kwart eeuw heeft het agrarisch toporgaan de belan gen van de land- en tuinbouw gediend. Een pleitbezorger in woelige economi sche en agrarische stormen. Reden voor een welgemeende toast op een jubilaris, die misschien niet bö iedereen bekend is. Van jubilea liggen wij nieit wakker. Elke dag worden op honderden plaat sen felicitaties en heildronken uitgewis seld. Er is trouwens altijd wel iets te vierenv Toevallig is dat hier het Land bouwschap, dat een kwart eeuw lang de land- en tuinbouw vertegenwoordigt en ook verdedigt. Het Landbouwschap is een samenwer kingsorgaan van ondernemers en werk nemers in de land- en tuinbouw. De 160.000 boeren en tuinders en de 35.000 agrarische werknemers zijn geen lid van het Landbouwschap, maar hebben wel hun belangen aan dit overkoepelend or gaan toevertrouwd. Het Landbouw schap is de agrarische spreekbuis, geeft partij aan de overheid (zowel nationaal als internationaal) en beïnvloedt het o- verheidsbeleid zoveel mogelijk ten gun ste van de agrarische sector. Dat op treden als eenheid is voor de land- en tuinbouw belangrijk, want de sector is in feite een optelsom van meer dan 150. 000 kleine en middelgrote ondernemin gen waar de boer en werknemer hun boterham verdienen. Al meer dan honderd jaar geleden voelden de boeren de noodzaak om als eenheid op te treden. De economische crisissituaties bevorderden het ontstaan van boerenorganisaties (zowel met eco nomische als met maatschappelijke of sociale oogmerken). Het organisatiepa troon in de land- en tuinbouw wijkt ove rigens niet af van de maatschappelijke structuur die elders in Nederland voor komt. De bekende driedeling „rooms katholiek, protestants-christelijk en neutraal (niet confessioneel)" komt ook bij de agrarische organisaties voor. Bo vendien hebben de agrarische werkne mers zich aangesloten bij de vakcen trales, te weten de F.N.V. (Voedings bonden N.V.V. en N.K.V.) en de C.N.V. (Voedingsbond van de C.N.V.) Waarom het Landbouwschap? Waarom dan eigenlijk nog een Land bouwschap, als de boeren toch al ge organiseerd zijn? Vanaf 1922 hebben de landbouworganisaties regelmatig contac ten met elkaar gehad. In de dertiger ja ren bemoeide de overheid zich met steunmaatregelen voor de zwaar gedu peerde boeren. In die jaren kwam ook de Landbouw-crisiswet tot stand. Die wet probeerde de agrarische productie meer richting te geven en lonend te ma ken. In de oorlogsjaren 1940-1945 trok de overheid de verantwoordelijkheid voor de voedselvoorziening tot zich. De door de bezetter opgerichte Nederland se Landstand is volledig mislukt. Boe ren en landarbeiders gingen op illegale wijze verder met plannen om de orga nisaties zowöl in het boeren- als in het arbeiderskamp steviger voeten te geven. De illegale pogingen hebben geleid tot een Stichting voor de Landbouw die de agrarische belangen sinds 1945 behar tigde en ook een permanent op een wet gebaseerde samenwerking in de agrari sche sector moest voorbereiden. De ütichting voor de Landbouw is m feite de voorloper van het Landbouwschap, dat in 1954 van start ging na jarenlang wettelijke voorbereidingen (de zoge naamde Wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie). Het Landbouwschap is gebouwd op de zes representatieve organisaties die de land- en tuinbouw sinds jaar en dag telt. Het zijn drie ondernemers- en drie werknemersbonden die met de Wet- P.B.O. in handen het Landbouwschap in het leven hebben geroepen. De zes or ganisaties vertegenwoordigen ook het land- en tuinbouwbedrijfsleven; ruim tweederde van alle boeren en tuinders zijn bijvoorbeeld lid van een der drie centrale landbouworganisaties. Het landbouwschap is een publiek rechtelijk orgaan, dat wil zeggen, ieder een die als ondernemer in de land- en tuinbouw werkzaam is, valt in feite on der het Landbouwschap. Het is te ver gelijken met een gemeente waar aUe in woners onder het gemeentelijk beheer en bestuur thuis horen. Het publiek rechtelijk karakter van het Landbouw schap heeft vooral betekenis voor het gezag van het totale bedrijfsleven in de agrarische sector. In het belang van de land- en tuinbouw kunnen alle werkers in de agrarische sector aan maatregelen of voorschriften worden gebonden. Re gels betreffende de gezondheidszorg voor mens, dier en plant zijn recht streeks als agrarische belangen aan te merken, zulke regels zullen bij voorkein: op basis van vrijwilligheid genomen worden. Het Landbouwschap doet dit ook maar geeft er bovendien een gezag of officiële tint aan. Een ondernemer die zich niet thuis voelt in een boeren- bond (geen organisatielid is) zal toch met agrarische regels te maken hebben. De laatste jaren heeft het Landbouw schap zijn officieel overheidsjasje steeds mi,.i:r gedragen om als samen werkingsorgaan meer uit de verf te ko men. De economische ontwikkelingen en de toenemende mtaschappelijke ver wikkelingen hebben ertoe geleid dat al le werkers in de land- en tuinbouw hun belangen aan het Landbouwschap toe vertrouwden. Deze opdracht van het Landbouwschap is in goed overleg met de bestaande oragnisaties (de zes orga nisatie-pijlers gegeven. Wat trouwens ook belangrijk is: de overheid (zowel nationaal als internationaal) heeft in het Landbouwschap een goede partij die voor een goed landbouwbeleid noodza kelijk is. Een beleid voor de landbouw dient uiteindelijk te resulteren in een beleid van de landbouw. Een toporgaan dat gedurende 25 jaar met succes naar dit doel streeft, verdient een felicitatie. Eigenlijk moeten alle werkers in de land- en tuinbouw (boeren en werkne mers) de bloemetjes maar eens buiten zetten. B. Schouwing Dorpsweg 2Ö-34"' Tel. 01870-4436 INGEZONDEN: Het bestuur van de muziekvereniging „Amieitia" heeft de datum van zater dag 8 september geprikt als de dag waar op in Dirksland een muzikale taptoe zal worden gehouden. Het wordt een eerste pogen om dat evenement zoda nig in de belangstelling te brengen dat het een jaarlijks terugkerend festijn zal kunnen worden. Eén factor is bij voorbaat duidelijk aanwezig; de vele liefhebbers van de blaasmuziek. Op een naburig eüand is een jaarlijk se taptoe zodanig ingeburgerd dat men die niet graag meer missen zou. Ook „Amieitia" rmkt op die belangstelling en welgemotiveerd zullen vijf korpsen dan ook op die 8e september laten ho ren wat ze te bieden hebben. Uiteraard zal „Amieitia" zelf een stevige noot mee blazen, waarnaast ook de verenigingen uit Hellevoetsluis, Numansdorp, Zierik- zee en een showcorps uit Delft aan zul len treden. Ze spelen individueel zowel als gezamenlijk. De taptoe wordt 's a- vonds in de open lucht gehouden op hfet gemeentelijk sportterrein aan de Phi- lipshoofj esweg. D© majorettes van „Amieitia" zullen op zaterdag 22 september een „proeve van bekwaamheid" af moeten leggen op het dan te houden top-concours te Rhe- den waaraan door die groepen zal wor den deelgenomen die vorig jaar in het resp.afdeüngen als besten ziJn geëin digd. Al eerder, t.w. op 23 juni gaan de majoretten en de drumband naar een in Almkerk te houden concours, voor afgegaan door het muziekkorps zelf dat op 2 juni naar het concours te Rozen burg gaat. Zaterdag oliebollen „Amieitia" kijkt enerzijds met genoe gen naar de komende activiteiten, maar anderzijds zullen die een aderlating be tekenen voor de verenigingskas. Zater dag morgen gaan de muzikanten daarom de Dirkslandse en Herkingse deuren langs met knapperige oUebollen in de goede hoop dat de bevolking daar greitig de tanden in zal zetten. Nederland is een „vrij" land, ook voor dieren! Op het platteland hebben onze dieren een zeer grote vrijheid, poezen gaan op avontuur, honden lopen vrij rond (al is dit in sommige plaatsen ver boden). Nu bestaan er ook mensen, die bij iedere loslopende hond of poes den ken, met een zwerver te doen te hebben en dat is natuurUjk best wel eens moge lijk. Het is Wel aardig om je over een zo genaamde loslopende hond of poes te ontfermen en de betreffende instan ties te waarschuwen, b.v. Dierenbescher ming, Politie en Amevedi, maar het is aan de andere kant dan wel Uw plicht, om dit „opgevangen" dier een tijdelijk huis te geven, totdat de eigenaar via de krant bemerkt, dat zijn poes of hond opgevangen is. Natuurlijk is het altijd mogelijk, dat U het „gevonden" dier niet enkele dagen (beslist 14 dagen!) thuis kxmt herbergen, maar ik wil U hierbij even in herinne ring brengen, ,dat Dierenbescherming zelfs op Flakkee werkelijke bescherming kan bieden aan „weglopers" en iedereen kent de dierenberichten toch wel van Dierenbescherming ia Eilandennieuws Politie, Dierenbescherming en Ame vedi willen U graag aan zulke „goede" adress enhelpen. Er zijn nl. ook veel „foute" adressen en hier bedoel ik „Vivisectie". Hande laren halen dan uw „gevonden" dier op en U ziet heus niet aan die mensen, dat zij kwade bedoelingen hebben, ook heel aardige dames en heren zijn zulke han delaren, brengen soms zelfs hun kinde ren mee, geven zelfs soms een gefin geerd adres of telefoonnummer en zelfs kunnen ze U belonen met een geldbe drag, want „proefdieren" voor chemi sche industrie, pharmaceutische indus trie, cosmetische industrie enz. zijn flink wat geld waard. Geef dus nooit zelf, zonder bemidde ling van Dierenbescherming, Uw „ge vonden" of eigen dieren, die door vreem den afgehaald worden, mee. Dierenhan delaren van het kwade soort, spelen vreemde spelletjes, durven zelfs te zeg gen, dat ze in opdracht van Uw dieren arts Uw hond of poes even moeten meenemen, DOE DIT l^OOITÜ Dit bericht komt voort uit een be richt van 25 april in Eilanden-Nieuws over een aangelopen witte poes in Stad aan 't Haringvliet. Toen de eigenaar de poes wilde terughalen, was het dier reeds aan een onbekende, met een vals telefoonnummer afgegeven. Tot slot, vindt U een dier, bel de Po litie, Dierenbescherming of Amevedi en kunt U niet voor het dier blijven zor gen, gedurende minstens 14 dagen, vraag dan om een goed onderdak bij deze or ganisaties. Laten wij er met ons allen voor zorgen, dat de Vivisectie aan ban den wordt gelegd. Mej. A. K. Braber Amevedi Stati onsweg 23 Ouddorp, tel. 01878-1483 ■«W"¥? '■*■-'Ï^J'ÏÏ^' De Vereniging voor Gereformeerd Ba sisonderwijs te Middelhamis gaat in juni a.s. het eeuwfeest vieren. Een jubi leumcommissie heeft tegen zaterdag 16 juni een herdenkingsbijeenkomst belegd waarop het woord gevoerd zal worden door mevr. Hannie van Leeuwen, be kend van haar kamerlidmaatschap voor het C.D.A. Deze bijeenkomst vindt plaats in het kerkgebouw van de Ge reformeerde Kerk, waarna in de „Bos- De Bosseschool zoals die er nu uit ziet; het gebouw werd op 2 septem ber 1963 in gebruik genomen. seschool", het schoolgebouw aan de Sportlaan, zal worden gerecipieerd. De school telt momenteel 98 leerhngen, 4 vaste leerkrachten, een part-time leer kracht en een vakleerkracht. T.g.v. het honderdjarige bestaan van de schoolvereni^g zal een gedenkboek worden uitgegeven. De Bosseschool is in de MiddeUiamisse samenleving een diep geworteld begrip en wanneer er onder onze lezers zijn die aan deze school her inneringen hebben, dan zouden wij het zeer op prijs stellen, wanneer ze die ons toe zouden sturen. We zullen er graag een plaatsje voor inruimen. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Uitslag P.V. de Reisduif. Wedvlucht vanuit Houdeng d.d. 5-5-1979. In con cours 367 duiven. Afstand 139 km. H. de Vos 1, 5, 6, 7, 8, 10, 13, 21, 24, 26, 35, 40, 42, 64, 77, 81. L. Wielaard 2, 22, 49, 59, 61, 74. Comb. Polder 3, 4, 9, 14, 29, 31, 55, 76. W. de Vos 11, 33, 66. J. Groenendijkl2, 32, 37, 38, 63, 75, 80, 92. Gebr. Groenendijk 15, 23, 62. A. de Gans 16, 19, 20, 60, 65, 78, 83. A. v. d. Linde 17, 25, 27, 30, 41. J. Jongejan 18, 51, 67. Gebr. Kievit 28, 44, 45, 56, 72. C. Vroegindeweij 34, 43, 48, 52. B. v. d. Doel36, 71, 89. P. v. d. Boogert 39, 85, 90. A. Bakelaar 46, 57, 82. C. Looij 47. J. Springvloed D.jr. 50, 53. K. Kievit 54, 58, 70, 73, 86, 87, 91. L. NeUs 68, 79. J. Springvloed D.sr. 69, 84, 88. Op 5 juni 1979 zal de PTT een bij zondere postzegel zonder bijslag uit geven in de waarde van 45 cent, die ae aandacht vestigt op de Kamers van Koophandel en Fabrieken als insiituut, mede ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van de Kamer voor'Maastricht e.o. als een van de oudste in Nederland. Op de postzegel is de kaart van Neder land afgebeeld, waarop de 36 Kamers van Koophandel zijn aangegeven. De voorstelling wordt omlijst door een schijnbaar driedimensionaal kader, dat de wetten en voorschriften voor het be drijfsleven symboliseert. Bijzondere tekst: „kamers van koophandel". De ze gel, uitgevoerd in rood, donkerblauw, lichtblauw en groen, zal verkrijgbaar zijn zolang de voorraad strekt, doch ui- terUjk tot 1 juli 1980. De geldigheids termijn voor de frankering is onbepaald. Maandagavond j.l. vond de oudera vond plaats van de Chr. basisschool te Stad aan 't Haringvliet. De belangstel ling was groot. Behalve de leerlingen waren er zo'n 150 ouderen aanwezig In zijn openingswoord zei het hoofd der school, de heer Wendt, deze mas sale opkomst te zien als een bewijs va» de verbondenheid van zovelen met de christelijke school van Stad, De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Wagner, sprak een kort wel komstwoord, las een bijbelgedeelte en ging voor in gebed. De avond stond in het teken van de „Zorg Voor De Ander", met name voor het christelijk onderwijs een opdracht en een uitdaging. Er volgde een gevarieerd programma met zang en spel, alles in het teken van de „Zorg voor de Ander". De leerUngen van de hoogste klassen lieten d.m.v. dia's zien hoe je op eenvoudige wijze elkaar kunt helpen in alledaagse situ aties. De laagste klassen brachten een spel over de opvang van een nieuwe leerling en de middenklassen lieten d.m.v. een spel zien, wat financiële a- doptie van kinderen uit ontwikkelings landen inhoudt. De school heeft zelf 3 kinderen geadopteerd van de stichting „Woord en Daad. De heer 't Lam van deze stichting vertoonde dia's over de miserabele toestanden in Guatemala. In de pauze was er gelegenheid om artike len uit ontwikkelingslanden te kopen, eveneens van de stichting „Woord en Daad". Daarvan werd ruimschoots ge bruik gemaakt, getuige de opbrengst ad. 685,— Ds. Willemsen hield aan het eind een korte meditatie, waarin hij bena drukte, dat de liefde voor de ander pas zijn volle betekenis krijgt wanneer het wordt gevoed door de liefde van God jegens de mensen. De collecte aan het eind van de a- vond bracht 561,op. Dit bedrag zal worden besteed aan voedselhulp voor mensen in ontwikkelingslanden. Zoals elk jaar begint het evenemen tenprogramma van de VW-Ouddorp op Hemelvaartsdag met een int. zeehen gelconcours. Dit zeehengelconcours wordt georga niseerd door de VW-Ouddorp met me dewerking van de Hengelsportvereni ging Stellendam, die gelijktijdig haar 3e lustrum viert, op 24 mei 1979, aan het strand nabij de Punt. Inschrijven: in café-restaurant Duin zicht, Oudenieuwlandseweg 13 te Oud dorp, 8.30 tot 9.30 uur v.m. Inschrijfgeld: f 5.per persoon. Aanvang wedstrijd: 10.30 uur. Einde wedstrijd; 13.30 uur. Prijsuitreiking: in café-restaurant Duinzicht te Ouddorp om plm. 15.00 uur Visparcours: aan het strand van „De Punt" te Ouddorp. Parkeren: Bij strandpaviljoen „De Punt" Het visparcours zal vanaf café-res taurant Duinzicht aangegeven worden met aanduidingsbordjes. Er zijn weer tal van aantrekkehjke prijzen te winnen, zolas voor de win naar of winnares een fraaie beker als mede een fototoestel, een elektrisch fonduestel, een Moulinex Charlotte en nog vele andere urijzen. Reserveer deze dag en breng een be zoek aan Ouddorp en neem deel aan dit altijd weer gezellige hengelfestijn. A.s. zaterdagmiddag om 4 uur worden in de sporthal te Middelhamis wedstrij den gespeeld tussen de eerste teams van Sparta en teams gevormd door oud- Spartanen. Vorig jaar, toen op uitnodiging van Sparta twee ere-divisies herenteams naar Middelhamis kwamen, werd als voorwedstrijd de ontmoeting Sparta- oud-Sparta (heren) gehouden. Dat is toen zo goed in de smaak gevallen, dat men dit jaar een herhalig wilde, nu niet alleen voor de heren maar ook voor de dames. Bij de heren van oud-Sparta zuUen o.a. in het veld komen John Apon, Adri V. d. Wekke en Gerjo Comelisse. Na deze wedstrijden, die uit 4 stes zullen bestaan volgt om ongeveer 6 uur in de kantine de trekking van de loterij, die door Sparta is georganiseerd. GOEDEREEDE-OUDDORP Lezing Plattelandsvrouwen. De afd. Goedereede-Ouddorp van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen komt donder dag 17 mei voor de laatste maal in het bijna afgelopen seizoen bijeen, 's Avonds om 8 uur zal door dhr A. N. Hoekmeijer uit Alkmaar een lezing aan de hand van een dia-montage worden gege ven over de zeiltocht rond de wereld, waarover dhr Hoekmeijer zes jaar deed. Ook niet-leden kunnen deze avond bezoeken tegen een vergoeding van f 3.50. Voor de vele watersporters uit on ze omgeving Ujkt ons dat bijzonder in teressant. In het jaarverslag 1978 van de Ver. Technisch onderwijs voor Goeree-Over- flakkee wordt hoe kan het ook an ders veel aandacht besteed aan de vorig jaar 2 oktober begonnen nieuw bouw. Op 6 april vorig jaar werd van de zijde van het Ministerie toestem ming tot de gehouden aanbesteding ont vangen. Het bestuur besloot de aanbe steding onderhands te doen zün. De gunning werd verleend aan de laagste inschrijvers, t.w.: DURA Rotter dam voor de bouwkundige werkzaam heden, voor een bedrag van 4.347.800, Wolter en Dros Rotterdam voor de warmte-technische installatie voor een bedrag van 579.410,— Electrotechnische» installatie Borsje en Buijsman te Rotterdam voor 239.800, De Bank van Nederlandse Gemeen ten stelde een crediet van 7.209.000, beschikbaar. Een half miljoen werd door de gemeenteraad van Middelhamis be schikbaar gesteld t.b.v. de bouw van de aula, waarvan t.z.t. ook door derden ge bruik zal kunnen worden gemaakt. Ook heeft het bestuur inmiddels de volledige inventarisaanvrage gehono reerd gezien. DIRKSLAND Zomerinwisseling vak.bonnen bouwvakken. Gelegenheid tot inlevering a.s. maandag- en dinsdagavond van 7-9 uur bij J. Los, JuUanalaan 25. HERKINGEN Opbrengst koUekte. De gehouden kollekte t.b.v. het Ned. Astmafonds heeft opgebracht f 484.15. STELLENDAM Gezinsdienst Geref. Kerk. Op zon dag 13 mei a.s. zal er om 17.00 uur n.m. een gezinsdienst worden gehouden in de Geref. Kerk te Stellendam. Thema is: „Waar komt het geloof vandaan en wat hebben we eraan?" De voorganger is ds. Hekstra uit Nieuwdorp. Uiteraard is iedereen welkom na de dienst om koffie te drinken en een ge sprek te houden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1