EIIAriDEri - tllEUWS Vlaams of Frans? l(offie|uffrouw/ schoonmaakster a n c. esselink en zn b.v. 8, 9 en 10 mei ges loten! 3e blad Vrijdag 4 mei 1979 ZEEUWSE WANDELINGEN Plaatselijk nieuws GOEDEREEDE ZEELAND PREDIKBEURTEN Kom nu kijken en keuren in de toonzaal, daar kan je kiezen uit D D D D D smit's bouwbedrijf bv B. EIvé AFWEZIG electr. orgel gaskachel drogisterij hisschemöller is wegens verbouwingswerkzaamheden g zandpad 18 middelharnis tel. 01870-2441 2CV4 toer-caravan I GEIVIEENTE GOEDEREEDE Bekendmaking wet ABOB gemeente Goedereede 59 te ouddorp. In verband met de inhoud van dit ar tikel kunt u voor Vlaams ook Neder lands lezen. Zoveel verschil is er niet, het zijn ongeveer dezelfde talen. Dat zult u wel bemerkt hebben, als u eens een boek van een Belgische (Vlaamse) schrijver hebt gelezen. Er komen wel eens specifiek Vlaamse woorden in voor, maar verder leest het gemakke lijk, veel begrijpelijker dan de taal van Zuid-Afrika, die toch ook een stamver wante taal is. Van ver terug in de geschiedenis heb ik eens nagegaan hoe het met de Neder landse taal gesteld was en hoe vooral bij onze zuiderburen het Frans de voorrang heeft gekregen. Eeuwen geleden. Een van de oudste gebruikers van het Nederlands was Jacob van Maerlant (1235 ±1291). Hij was afkomstig uit Brugge, maar vertoefde vaak in Zee land. Hij was bevriend met graaf Floris V, aan wie hij zijn dichtwerk „Spieghel Historiael" opdroeg. Hij kende ook de Hollandse historieschrijver van deze graaf Melis Stoke, die in het algemeen betrouwbaar is in zijn beschrijving. Jan van Boendale was een leerling van Ja cob van Maerlant en noemde hem de „Vader der dietsche dichteren algader". Hij vertaalde ook uit het Latijn en het Frans. In het oude stadje Damme staat op de markt voor het stadhuis een stand beeld van hem. Damme lag vroeger aan het Zwin, de grote vaarweg naar Brugge, dat nu is verzand en ingepolderd. Het heeft een grote oude kerk, waar Tijl Uilenspiegel is begraven, zoals beweerd wordt. Als u het stadje bezoekt, kunt u wat gebruiken in bijvoorbeeld het ou de café „De lamme goedzak". Ook de geschiedenis van Reinaart de Vos, de slimmerik uit de bekende die renfabel, werd in het Vlaams geschre- V Maar het gaat achteruit met deze taal. De Nederlandse gewesten worden ver enigd met Frans-sprekende onder de Bourgondische graaf Filips de Goede, die in 1428 Jacoba van Beieren tot on derwerping dwong. Hij vertoefde dik wijls in Gent en kende ook Nederlands, maar aan het hof werd Frans gesproken, ook door de Hollandse en Zeeuwse ede len, die er dienst deden. Gent was een oproerige stad. In 1453 vernederde hij het: 2000 Gentse burgers moesten in hun hemd en blootshoofd naar zijn leger kamp komen en hem knielend om ge nade smeken in de Franse taal. De bekende Karel V was in Gent ge boren (1500), was dus tweetalig opge voed. Een echte Nederlander was hij niet, hij was een Habsburger, dromen de van de wereldmacht. Niet alleen heer over de Nederlandse gewesten, maar te vens koning van Spanje en keizer van Duitsland. Het door Columbus ontdek te Amerika behoorde er ook bij, zodat hij kon opscheppen: De zon gaat in mijn rijk niet onder. Het was nog waar ook! Standbeeld Guido Gezelle te Brugge Toen hij in 1555 in Brussel afstand deed van de regering, hield hij een re devoering in het Frans. Zijn zoon en op volger Filips II verontschuldigde zich in het Spaans, dat hij geen van deze twee landstalen kende. In laatstgenoemd jaar was onze prins Willem van Oranje al 11 jaar aan het hof van Karel V, die bij zijn afscheid op hem leunde. Geboortig op de Dillen- burg in Duitsland, sprak hij in Brussel aan het hof altijd Frans. Nederlands kende hij zelfs niet bijzonder goed. Toen hij in 1584 vermoord werd, waren zijn laatste woorden in het Frans: „Mon Dieu aie pitié de mon ame et de ce pauvre peuple" (mijn God, heb medelijden met mijn ziel en met dit arme volk). Ik meen dat tijdens de drie koningen Willem uit de vorige eeuw de taal aan het hof nog Frans was. Het boterde niet altijd tussen ons land en de zuiderburen. Een Belgische krant „De nieuwe Tijdinghe" (1605) schreef: „Hollanders zijn kaaseters en koemel kers, met wie niets is aan te vangen." Bij de vrede van Munster in 1648 treur de het Zuiden om het verlies van Bra bant, Limburg, Zeeuws-Vlaanderen en het sluiten van de Schelde. Toen zei de Engelse gezant in Brussel: „Hollanders werden gehaat als de grootste vijanden van het land." Maar prins Maurits nam Simon Ste- vin in zijn dienst als hoofdingenieur van i zijn leger, een rooms-katholiek uit Brug- No. 4788ge, die zelfs een leerstoel in wiskunde en mechanica kreeg aan de universi teit te Leiden. Maar ook in het Zuiden waren er die heimwee hadden naar de vroegere een heid: „O edel Holland, hebt ghij den bant des eenicheyts gantsch vergheten? Denckt toch eens van wien ghij zijt afgespleten en waerom ghij haet die u hebben bemint? Ghij zijt ons vleesch ons bloet eertijds wel gesint." Taalstrgd later Nog altijd is er een wrijving tussen de Frans sprekende en Vlaamse Belgen, de laatste hebben een kleine meerder heid (55''/o). Nog niet zo lang geleden stond er in de kranten, dat men België wilde verdelen in 3 gebieden: het Franse Wallonië, het Vlaamse Vlaanderen en de stad met 2 talen Brussel. Ruim een eeuw geleden werd het Vlaams beschouwd als een minderwaar dig dialect. België was helemaal ver- franst: in het leger, op de rechtbank, bij de administratie. Wie geen Frans verstond, kwam er door in moeilijkhe den. Toen een krantenredacteur eens een Vlaamse geboorte-akte voor zijn kind vroeg, werd hij veroordeeld. Vlaamse -v^ferklozen moeten maar Frans gaan leren, dan kunnen zij werk zoeken in Wallonië, Vlaamse meisjes eveneens, dan kunnen ze daar dienstbo de worden, gaf men als raad. Ook in ons land deed men wel mee aan deze discriminatie. Sommigen be schouwden Vlaamse Belgen als grappige lui, leuk voor folklore en voor een mop. Vlaamse meisjes als ouderwets gebon den aan moeders rokken, nog niet ont groeid aan het nonnenpensionaat. Vlaam se jongens onbeheerst en zwaaiend met leeuwenvlaggen. Heel langzaam is daar verandering in gekomen. Zo benoemde de koning de schrijver van „De Leeuw van Vlaande ren", Hendrik Conscience als leraar Ne derlandse taal aan het hof, maarhij heeft er nooit les gegeven! De Vlaamse Belgen hebben hard moe ten vechten voor gelijkstelling van bei de talen. De Vlaamse beweging was een groep, die er veel voor gedaan heeft. Tij dens de eerste wereldoorlog (1914-1918) waren er die met hulp van de ingevallen Duitsers hun idealen tot werkelijkheid wilden zien, ze werden activisten ge noemd. Na de oorlog werden er door Vlamingen, waaronder vel oud-militai- ren waren, bedevaarten naar de IJzer bij Diksmuide gehouden, daar zong men het lied „De Vlaamse Leeuw", daar wer den vurige pro-Vlaamse redevoeringen gehouden. Er kwamen steeds meer Vlaamse schrijvers en dichters. Een heel bekende is Guido Gezelle, in Brugge heeft hij een standbeeld gekregen en is er een museum aan hem en zijn werk gewijd. U kent misschien wel enkele gedichten van hem, zoals „Het ruisen van het ran ke riet" en dat over het schrijverke: O, krinklende winklende waterding, met het zwarte kabotseken aan. Wat zien ik toch geren uw kopke flink al schrijven op 't waterke gaan!" In zijn tijd werd hij nog niet gewaar deerd, hij heeft geleden onder zijn ach teruitzetting en vernedering. Waarom zou in België niet kunnen wat in Zwitserland met zijn twee, drie talen geen moeilijkheden oplevert? Middelburg L. Van Wallenburg MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Bouwvakkers. Het vakantiebon boekje met de daarin geplakte zegels kunt u inleveren maandag 7 mei en dins dag 8 mei des avonds van 6.30 tot 9 urn- bij M. Driesse, Prinsesselaan 5, Som- melsdijk, tel. 01870-3065. ZOMERINWISSEUNG. De zomerin- wlsseling vakantiebonnen bouwvakkers kan plaatsvinden van maandag 7 mei t.m. vrijdag 11 mei van 19.00 t.m. 21.00 uur hij P. van Eek, Hoofdpoortstraat 9. SINT-ANNALAND Oud-wethouder Jb. Moerland over leden. Donderdagmiddag (26 april 1979) overleed in het Bejaardencentrum „De Schutse" te Sint-Annaland op 81-jarige leeftijd, de heer Jb. Moerland. Wijlen de heer Moerland was eerst op de Mo lendijk woonachtig, waar hij barbier was. Later verhuisde hij naar de Cu- reelanden en werd straatmaker. In 1945 maakte hij met de heren G. J. Breas en J. den Engelsman deel uit van de noodgemeenteraad, die na de evacuatie tot stand kwam. In 1946 werden ge noemde heren herkozen. Tijdens de ambtsperiode van de burgemeesters Fr. M. Boogaard (1945-1953), J. van den Bos (1953-1962) en H. J. Smith (1963-1966), was de heer Moerland wethouder. In de overbrugging van de vacatures tussen de genoemde burgemeesters was hij loco- burgemeester met de bevoegdheid van burgemeester. In de dertiger jaren was de heer Moerland sergeant van de Vrij willige Landstorm. In het begin van de ambtsperiode van burgemeester W. Baas was hij enige tijd wethouder en van 1966 tot 1967 raadslid. Verder was de heer Moerland Rentmeester van Brons geest, dirigent van het zangkoor van de Geref. Gemeente en voorzitter van de afdeling Sint-Annaland van de Staat kundig Gereformeerde Partij van 1958 tot 1975. Maandagmiddag vond op de algemene begraafplaats de teraardebe- stelling plaats. Nieuwe koster in dienst. De in de ontstane vacature van de heer J. W. Po- pering heoopt de heer P. J. Ketting reeds per 1 mei als koster van de Ned- Hervormde Kerk te Sint-Annaland gaan functioneren. De heer Van Popering is ongeveer vier en een half jaar koster geweest. Tijdens zijn kosterschap was hij onder meer nog voorzitter van de orgelcommissie en heeft hij zich zeer beijverd bij de aanschaf van het nieuwe kerkorgel en bij de aanleg van de orgel galerij. 1' O"™* ZONDAG 6 MEI 1979 SINT ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. D. J. van Dijk, emeritus pre dikant te Woudenberg Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. OOSTERLAND Herv. Kerk 10 uur ds. van der Most, 6 uur ds. J. A. J. Seeleman uit Brouwershaven Ger. Kerk Gez. diensten met de kerk te Nieuwerkerk in het kerkgebouw al daar Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur lezen. Hallo allemaal, als je eenmaal aan het vergeten bent, dan blijf je wat ver geten. Beslist een ouderdomsverschijn- sel, of wat anders. Jullie zullen het wel begrepen hebben dat het weer inzenden was. Dat had er de vorige week al in moeten staan. Ik hoop dat jullie niet zo vergeetachtig bent als je „krantenoom", want anders zie ik niet één briefje. En dat zou ik toch heel erg vinden. Dus, indien nog niet gedaan, dan spoedig de oplossingen van de aprilraadsels, dat zijn er dus vier. Het is nog steeds geen echt voorjaars weer, maar de tijd gaat door. Bijna een week van mei ligt weer achter ons. Wij gaan nu aan het eerste medraadsel be ginnen. Dat is weer iets anders, maar toch erg eenvoudig. Het gaat om twee letters uit de zin, aangedmd met een kruisje. Die letters zet je in volgorde van de vragen achter elkaar, en je krijgt een bekende spreuk. MEIRAADSEL 1 1. X X 2. X X 3. X X 4XX 5. X X 6XX, 7. X X 8. X X 9XX 10. X X 11. X X 12. X X 13XX. 14. X X 15. XX 1. een telwoord 2. omlijsting van een bril 3. een „gaatjespan"! 4. gedienstige geesten 5. rentmeester en vriend van Paulus (Rom. 16) 6. gekwetst, (beschadiging) 7. inrichting om te zwemmen 8. sierstruik in de tuin 9. stof afgenomen! 10. valse goden 11. nagerecht 12. diep nadenken; prakkizeren! 13. insect met veelal kleurige vleugels 14. gedrocht ook wel een proef van waren. 15. een dag van de week... een blauwe! Proberen jullie je krachten er maar op, je zal zien dat het meevalt. Zijn jullie ook zo knap in het rekenen als de jongen uit het volgende verhaal tje? Er komt een jongen in de winkel. Hij vraagt aan de winkelier terwijl hij op een mand met eieren wijst; „Hoeveel kosten die"? „Zeven voor zes dubbeltjes" zegt de winkelier. „O," zegt de jongen, „zeven voor zes dubbeltjes, dat is zes voor vijf diibbel- tjes, vijf voor vier dubbeltjes, vier voor drie, drie voor twee, twee voor één dubbeltje, en dus het zevende gratis. Dat zal ik dan maar nemen". En eer de verbouwereerde winkelier van achter de toonbank is gekomen, heeft de jongen het zevende ei heel leuk uit de mand gepakt, en gaat er als een haas mee heen. Dit is niet ter navolging natuurlijk, maar ik vond het toch leuk. Vandaar dus! BRIEFWISSELING Cora van Rossum - Zeist. Dat was een lange brief Cora, en met veel nieuws. Wat zal je broer wel geschrokken zijn; eerst zijn auto foetsie en daarna een aardbeving meegemaakt. Al was het dan niet zo'n zware beving, een mens krijgt dan pas te zien hoe nietig hij is. Gefeliciteerd met het behalen van je zwemdiploma. We zullen maar hopen Cora, dat het spoedig zwemweer wordt, dan kan je je kunsten in de praktijk uitproberen. Je rapport is ook goed hoor. Houden zo hé. Tineke van Rossum - Zeist. Cora schreef er ook over. Je zal in je auto wülen stappen en hij zal weg wezen. Gelukkig dat hij z'n auto zo spoedig te rug had. Een slot helpt ook niet zoveel meer tegenwoordig Tineke. Ze zijn zo handig, je weet niet hoe ze het „lappen" maar het gebeiirt. Daarna nog een aard beving; dat is ook nog goed afgelopen hé. Je weet niet waar je dan blijven moet. Gelukkig komt het hier niet zo veel voor, maar het is toch ook al en kele keren gebeurd. Dat was ook maar zwak gelukkig. Allen de groeten hoor. Corrie Kastelein - Zeist. Je rapport ziet er goed uit Corrie; januner dat er één cijfer bij staat dat er niet thuis hoort. Dat moet je nog ophalen hoor. Voor de andere vakken is het beslist heel goed. Oom Ko vindt het erg jam mer dat jullie er mee stoppen, maar het was te verwachten. Wel fijn dat je broertje nu mee gaat doen, dus blijft er een Kastelein in de klub. Oom Ko wenst je het allerbeste voor de toekomst. Dat de Heere je moge bewaren en sparen op de verdere levensweg en je ook wijs heid schenken mag voor je verdere le ven, en voor je studie. Allemaal de groe ten hoor! Jan Kastelein - Zeist. Met oom Ko gaat het weer een beetje, maar hij was wel een poosje in „de lappenmand". Je weet wel wat daar mee bedoeld wordt! Maar nu lees ik dat ook Jan er een pimt aohter zet. Echt jammer hoor dat jullie niet meer mee doen. Een troost is dat je broertje nu mee gaat doen. Je moet nog wel heel goed je best doen hoor, want er staat nog zo'n vreemd cijfer op je rap port. Dat ding moet daar beslist van daan. Oom Ko wenst je ook des Heeren zegen voor het toekomende. Ik hoop ook dat je bereiken mag wat je plannen zijn. Maar dan wordt het wel aanpak ken. De hartelijke groeten hoor. Jan! André Kastelein - Zeist. En daar heb ben we dan André, die de plaats komt innemen van zijn zixs en broer. Van harte welkom André, en wij hopen alle maal dat je vele jaren met ons mag meedoen. Aan je rapport te zien kan je goed leren, want daar staan heel mooie cijfers op. Nu moet je oom Ko nog eens schrijven wanneer je jarig bent André, niet vergeten hoor. Oom Ko vergeet ook wel eens wat, maar dat hoef je niet na te doen hé. Met belangstelling zie ik de volgende brief tegemoet. Carolien Harinck - Goes. En hoe is het afgelopen met het verkeersexamen? Jullie hebben mooi weer gehad met de Paasvakantie in Elspeet. Hoe gaat het nu met opa, is hij weer thuis? Dat was wel nodig zeker dat je fiets een beurtje kreeg na zo'n barre winter. Meestal wordt er niet naar omgekeken, maar een fiets vraagt ook een goede behan deling. Je hebt ook een keurig rapport, maar je zit ook al met die dingen van vroeger; en toch moet je het weten Ca rolien! Dat zingen gaat bij jullie heel best, zou het weleens willen horen. Wie weet! Lucretia v. d. Welle - 's Gravendeel. Dat is al een bejaarde vogel zeg, die Wielewaal. Die eet dus mee aan tafel, dat is leuk. Dat was inderdaad erg jam mer dat die foto mislukt is, volgende keer proberen beter af te werken. Is het nog wat geworden met de „poedelhond" Lucretia? Dat zijn wel leuke dieren hoor. Had je niet met je zus mee wülen gaan naar Israël? Dat had wel fijn ge weest, maar je moet het wel durven. Oom Ko houdt het maar liefst dicht bij huis. Leiik dat je zoveel kaarten hebt gekregen! Andrea van Dijk - Dirksland. Dus ]i3 vond dat de raadsels erg gemakkelijk waren, dat hoor je niet van iedereen. De één vindt ze al gauw moeilijk en de an der niet. Ook al van die pracht cijfers op je rapport, reuze hoor. Zo maar vol houden Andrea. Jullie hebben het maar getroffen met de Paasvakantie dat het net zulk mooi weer was. Maar dat is ook weer voorbij en nu is het weer le ren hé. Jammer dat het nog zo weinig mooi weer is, want het is al heel lang licht 's avonds. We zullen maar hopen Adrea< EEN JARIGE: Op 5 mei is jarig Anne v. d. Welle Fazantstraat 21 te Sommelsdijk. Van harte gefeliciteerd Anne met je verjaardag, ook namens alle raadsel- vrienden en vriendinnen. We wensen je een fijne verjaardag toe, en dat de Hee re nog vele jaren aan je leeftijd mag toevoegen. Ook de ouders vanzelfspre kend gelukgewenst met hun dochter. Oom Ko moet nog even terugkomen op de verjaardag van Ria van Oorschot. Oom Ko verzocht wel om toch nog een kaartje te sturen, maar achteraf bleek dat vergeten was het adres te vermel den. Het adres van Ria is Ds. v. d. Poel straat 4, Den Bommel. Wat een toestand toch! Graag dus aan beide jarigen een leu ke kaart, doen jvdlie toch mee? ALLEMAAL de hartelijke groeten van jullie OOM KO. DIRKSLAND N.C.V.B. afd. Dirksland De N.C.V.B. hoopt D.V. woensdag 9 mei a.s. haar laatste vergadering van dit seizoen te houden in „Onder de Wiek". Mevr. Hobbezak zingt met begeleiding liedjes uit grootmoeders tijd. Onze oude re dorpsgenoten zijn deze avond harte lijk welkom. Aanvang 7.45 uur. OUDDORP Zomerinlevering vakantiebonnen De zegelboekjes kunnen ingeleverd wor den op zaterdag 5 mei des middags van 2 tot 5 uur envervolgens op 7, 8 en 9 mei des avonds van 6.30 tot 8.30 uur bij de p.v. J. L. Meijer, Holepad 63, Oud- dorp. fAMITAIR ensanUalr Want waarom zou u genoegen nemen mét een, eenvoudig wit geëmailleerd bad als het ook in kleur kan. Als u de kilte van het plaatstaal kunt vervangen door het moderne kunststof bad van gewapend polyester. De badkamer van nu is een ruimte om te relaxen, om u vrij te voelen, te ontspannen. Zorg voor een optimale rust in kleur en vorm. Ga kijken naar de vele complete badkamers bij uw bouwmaterialenhandel. Molenweg 28, 3241 LH Middelharnis. Postbus 513240 AB Middelharnis. bon in open envelop zenden aan antwoordnummmer 26, 3240 VB Middelharnis. STUUR MIJ UW INFORMATIE OVER D tegels D isolatiemateriaal D badkamers D plafonds D afwerkmateriaal Dopen haarden* D dakramen El garagedeuren D keukens naam: adres: postcode: plaats: ^- .tel.: r Wij vragen voor ons bouwwerk te Herkingen een voor enkele uren per dag. Inlichtingen en aanmelding op de bouwplaats. Vraagt u naar de heer W. v.d. Werf, telefoon (01876) 595. Parallelweg 8 1948 NM Beverwijk Telefoon (02510) 2 90 41' J/ arts te Dirksland van 14 mei t/m 20 mei. Waarneming voor spoedge vallen door R. P. Boot en K. J. Huisman. Te koop Merk Alkbom. 2 x 4V2 oct. voU. ped. i.p.st. tel. 01870- 3203. Te koop DRU T. du Pree, Molendyk 17 Den Bommel Te koop i.z.g.st. bijna '75. Prijs f 2.250.— Molendiok 39a, Melissant Constructam type Condor 4, compl. met1 voortent. Prijs f 4.500. iTel. 01870-2507. M Besluiten genomen in de vergadering van bur- gemeester en wethouders dd. 23 april 1979. J Verleende bouwvergunningen: a. aan K. Grinwis voor het gedeeltelijk veran- deren c.q.vergroten van de woning Koolweg p 18 te Ouddorp; b. aan Falke Nederland voor het plaatsen van s lichtreklame Mr. Snijderweg 2b te Stellendam; g c. aan F. Then voor het plaatsen van een berg- s koof op het terrein Horrelshoogten huis nr. M Voorts is vergunning verleend voor het ingebruik nemen van woonruimte. De stukken van boven- s vermelde vergunningen liggen voor u ter inzage s op de gemeentesecretarie. M De natuurlijke of rechtspersonen, die door voren- 1 bedoelde beschikkingen rechtstreeks in hun be- s lang zijn getroffen, kunnen daartegen bij Bur- gemeester en Wethouders van Goedereede een gemotiveerd bezwaarschrift indienen biimen 30 dagen na deze publikatie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 9