ÏÏUf5 Öjn/uyeJvend 9x^d Rijnmonds Algem. Verhuurcentrum B.V. Mededeling Uw huis verkopen? TAMBOER Met de V.V.O. op orgel reis Aandacht voor Middenstand Schoiiwen-Duiveiand HEIDI reed mee in feestelijke optocht te Oude-Tonge Werkstukken van leerlingen van de Rij ksscholengemeen- schap in „Ebbe en Vloed'' Uw huis verkopen? TAMBOER Chr. kleuterschool ver, geliquideerd Middelharnis, Melissant en Herkingen DE BRUIDSSTOET HALVE CENTEN DE RAMP VAN MODDERGAT JAN SOLDAAT HV ZIJN BORREL VAN BIJSTAND GESPAARD DEXTROPUR Deskundige bemiddeling bij aan- of verkoop van huizen bedrijfspanden boerderijen landbouwgronden recreatieobjecten Voor zekerheid bij behandeling van pachtzaken beleggingen beheer taxatie (ook bij boedelscheidittg) Postbus 27 - 3247 ZG Dirksland - 01877 - 1309 OUD BOEK VERSCHOTEN KUSSENS Plaatselijk nieuws In verband met de JAARLIJKSE PERSONEELS- REIS zullen onze kantoren te: op DINSDAG 8 MEI a.s. na 12.00 uur 's middags GESLOTEN zijn. BI adz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 4 mei 1979, "mm Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie EUanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. Wie hoort er bij een trouwpartij acli- ter bruid en bruidegom te lopen? Naar mijn mening zijn dat de ouders van de bruidegom, maar iemand vertelde mij dat eerst de ouders van de bruid komen. Zo ben ik op een dwaalspoor gekomen. Antwoord. Er zijn dan méér mensen op een dwaalspoor, want het is nog an ders dan u en „men' denken. Volgens de echte étiquette ziet de stoet er als volgt uit: voorop de eventueel aanwezige bruidsjonkertjes die bij de ingang van raadhuis en/of kerk bloemen strooien op het pad van het bruidspaar. Achter het bruidspaar volgen de bruidsmeisjes, die kunnen assisteren bij het in- en uit stappen, het vasthouden van sluier en/of sleep van de bruid en die de japon goed schikken als de bruid gaat zitten. En dan komt het: vervolgens de getuigen als belangrijkste aanwezigen tijdens de ceremonie. Dan de vader van de bruid met de moeder van de bruidegom, daar achter scharen zich de vader van de bruidegom en de moeder van de bruid, en dan komen de overige familieleden in volgorde van rang en leeftijd (dus een grootmoeder gaat vóór ooms en tantes, de broers en zusters gaan vóór neven en nichten) en tenslotte de aanwezige vrienden en vriendinnen, buren enz. Is er een ceremoniemeester benoemd, dan kan die bij zo'n grote stoet vooruitgaan, zorgen dat de deuren op tijd worden ge opend en de bruidsjonkers leiden. Hij zorgt in de regel ook voor het opstellen van de stoet, door tijdig tevoren de aanwezigen in te lichten over hun plaat- sen. Hij roept dan ook de namen af als de auto's of rijtuigen voorrijden, zodat de genodigden in de juiste vervoermid delen stappen. Voorts dient hij. er op toe te zien, dat de bruidegom op de heen weg links van de bruid gaat. Is het p^ar in de echt verenigd, dan loopt de rhan rechts en zijn echtgenote links. Dit voor schrift houdt in dat de ongehuwde meis jes in een bruidsstoet altijd rechts van de hen geleidende heren moeten lopen en zitten (zowel heen als terug) en dat bij de gehuwde paren de heren heen èn terug rechts lopen en hun vrouwen links. Bij veel ongeordende trouwerijen ziet men, dat de gehuwden precies zo achter het bruidspaar aansluiten en alle heren aan één kant heen en (soms wel, soms niet) aan de andere kant terug stappen en dat klopt dus niet erg met hun burgerlijke staat. Nu wordt er de laatste tijd méér dan eens de hand gelicht met de étiquette. Een aantal mensen kan het helemaal niet schelen hoe iets in zijn werk gaat, als het maar gebeurt. Maar op sommige punten willen ze toch wel, dat er een feestelijk tintje aan het officiële gebeu ren wordt gegeven en dat het allemaal plechtig toegaat. Dan komt het tot een mengelmoes van wel en niet de hand houden aan sommige regels. Met een beetje gevoel voor decorum en wat aan dacht voor de kleine bijkomstigheden kan juist een huwelijksdag voor bruid en bruidegom en hun familie een feest dag worden, waarop ze later met vreug de willen terugkijken. En er worden foto's gemaakt van alle aanwezigen. Als de mensen later die foto's weer onder ogen krijgen, zullen ze het alleen maar prettig vinden als zij er precies goed op staan en er niet door onachtzaamheid helemaal verkeerd bijlopen Ik vond in een kast nog enkele halve centen van 1910 tot 1920 en enkele van 1885. Hoeveel waarde hebben die op 't ogenblik? Antwoord: Halve centen uit kasten, rommelladen, spaarpotten en gereeds- schapskisten zijn vaak zo langs elkaar gehusseld en gekrast, dat ze voor verza melaars weinig of geen waarde hebben. Die uit de jaren 1910-1920 zullen bij een verzamelaar hooguit 3,opbrengen, behalve die van 1915, want die kan mo gelijk 8,tot 25,waard zijn als ze niet gekrast en alleen wat gesleten is en nog meer als ze weinig of niet in roulatie geweest is. (Stempelnieuw is ze 75,waard). E- halve cent van 1885 zou stempelnieuw bewaard met stem- pelglans 50,kunnen opleveren, maar gebruikt en iets gesleten 30,en als dé slijtage met het blote oog zichtbaar is nog minder. In de vorige eeuw is de vissersvloot van het friese dorp Moddergat In één enkele storm vrijwel geheel vergaan. Het dorp heeft zich van die ramp nooit geheel kunnen herstellen. Zijn er ook boeken waarin ik meer gegevens over die ramp kan vinden? Antwoord In 1883 is de vissersvloot van Moddergat (bij Paesens aan de Wad denzee, niet aan de Lauwerszee) ver gaan en in 1893 die van Wierum. Over de eerste ramp is heel wat geschreven. Als u ooit iu Moddergat komt moet u het museum aldaar eens gaan bekijken. Het bestaat uit drie gerestaureerde vis sershuisjes, waarvan één origineel en uit 1794. Er zijn inderdaad nog slechts een paar gamalenvissers en die kunnen niet eens meer te Moddergat aan land komen. De klap was zó groot dat men het niet meer aangedurfd heeft opnieuw te gaan vissen. Een bekend boek over de ramp i's „De ramp van Moddergat" door R. Ibema en T. de Haan. U kunt het bestellen bij Drukkerij Necum b.v., Tussendiepen 51, Drachten, tel. O5120- 1 93 45 die u ook andere publikaties over de ramp kan noemen. Onlangs hoorde ik, dat onze jongens die als militair dienst doen bij de vre desmacht in Libanon, rijkelijk voorzien worden van sterke drank. Officieren krijgen een halve liter (10 borrels) en manschappen een kwart liter (5 borrels) per dag. Ik kan dat niet geloven. Wat kun je verwachten van een leger dat heel of half dronken is? Antwoord Niet veel goeds, dat is waar. Maar ofschoon u heel nauwkeurig de juiste hoeveelheden vermeldt, maakt u toch één fout: ze krijgen geen druppel sterke drank, maar wat u noemde zijn de maximum hoeveelheden die men al daar kan kopen. Die hoeveelheden gel den voor iedere buitenlandse oefening, dus ook voor de soldaten die in Duits land gaan oefenen. De regeling is getroffen, omdat de militairen veelal gelegerd zijn in oorden waar slijters schaars gezaaid zijn. Ove rigens wil dat nog niet zeggen dat iedere officier dagelijks tien en iedere soldaat dagelijks vijf borrels soldaat maakt. Wie er zin in heeft kan dat doen maar bij dronkenschap zal de dienstdoende commandant meteen ingrijpen en straf fen. Het is dus de persoonlijke verant- woordelijlsheid van de militair die hier meespeelt. Uiteraard zullen drankbe strijders en geheelonthouders het vol komen oneens zijn met de regeling, maar de werkelijkheid is deze, dat geen enkel westers leger het zou nemen als men geen borrel kon kopen. En op zich zelf behoeft dat nog niet tot drankmis bruik te leiden. Moeten wij van het geld, dat wij van de bijstand oversparen, geld teruggeven als één onzer komt te overlijden, of kunnen wij dat op de spaarbank houden zonder dat ze van de gemeente zeggen: geef hier dat geld? Antwoord: Feitelijk zou u aan de Bijstand moeten melden, dat u méér ontvangt dan u nodig hebt. Dit wordt echter opgevangen, doordat u een be scheiden vermogentje mag hebben, zon der dat u daardoor uw recht op bijstand verliest. Voor een echtpaar in een be jaardentehuis bedraagt dat 7800, voor een echtpaar dat niet in een be jaardentehuis verblijft is het 12.900, envoor alleenstaanden telkens de helft. Zo gauw u meer bezit dan het vrijge stelde bedrag moet u dat melden. De ge noemde bedragen gelden voor 1979. Ze worden elk jaar verhoogd. Nu kan het ook zijn, dat u zich bepaalde noodzake lijke levensbehoeften onthoudt, om maar te kunn ensparen. Dit raden wij u af. Is Dextropur schadelijk voor de gezond heid als men het dagelijks gebruikt? Antwoord. Volstrekt niet. Het bestaat voornamelijk uit glucose. Die kent u wel als de bekende glucosestroop die een bijprodukt is van de zetmeelfabri- cage uit aardappelen. Glucose is een enkelvoudige suiker en wordt meteen in het bloed opgenomen, in tegenstelling tot biet- of rietsuiker, die sacharose heet, samengesteld is en eerst omgezet moet worden aleer hij opneembaar is. Dextropur is dus, net zoals druiven- suikerbrokken, glucosestroop e.d. licht verteerbaar. U kunt de prijs vergelijken met de genoemde andere produkten, Wij bezitten het boek „Italië, van de Alpen tot de Etna" door Gerard Keller, Sijthoff, Leiden 1879. Er staan 8 grote en 126 kleine pentekeningen van ver scheidene kunstenaars in. Het zit ech ter erg los in de band. Zou het de moei te waard zijn het opnieuw in te laten binden? Antwoord Voor de verkoop o.i. niet. Gerard Keller (1829—1899), een liberale kamerstenograaf, was lange tijd redak- teur van „Het jonge volkje" een van de eerste jeugdtijdschriften in ons land. Hij was een geboren verteller en tot 1920 zeer bekend en geliefd. Daarna is hij echter helemaal vergeten. Niemand vraagt meer naar zijn werk. Een off setdrukker zou het boek kunnen gebrui ken om de pentekeningen over te nemen en te vermenigvuldigen. Dan speelt de band natuurlijk geen rol meer. Wij zijn daarom van mening dat u het wel zó kunt verkopen als het nu is. De kussens van onze canvas stoelen waren eens diep bruin, maar zijn nu verschoten. Hoe kunnen wij die weer mooi bruin maken? Antwoord Tegenwoordig zijn er pomp- of spuitbusjes in de handel, waar mee bepaalde kleuren verf bespoten kunnen worden, ook op stoffen. Toch raden wij u dat niet aan. Het resultaat valt meestal tegen doordat de vale kleur er toch weer doorheen komt. U kunt de stof lostomen en de vulling er uit nemen. Vervolgens gaat u met de omslagen naar de drogist. Die verkoopt goede textielverven en kan u goede raad geven. Hij weet nl wat er na behande ling van de kleur overblijft. Meestal moet men een iets donkerder tint kiezen dan menuiteindelijk wenst omdat de kleur iets terugloopt bij het opdrogen. Naderhand kunt u de omslagen weer vullen en gaan de kussens weer jaren mee, als tenminste geen ernstige slij tage in het spel is. TOURCaRaVONSteHUUR Tevens te koop of te huur: BAGAGEWAGENS - KANTOOR- en SCHAFT-UNITS. Dr. W. Dreesplein 2 GEERVLIET Tel. 01887 - 28 26 of 39 79 Zaterdags zijn wij aanwezig op ons depot: Vrouwtjesweg 48, STAD AAN 'T HARINGVLIET Tegen bUIyke pryzen te koop, diverse gebruikte TOURCARAVANS Ruime caravans met de keuze uit voortent, koelkast, kachel enz. Volledig verzorgd en verzekerd, dus HUREN ZONDER ZORGEN Vraag vrijblijvend inlichtingen bij ANWB Bonds verhuur bedrijf: Ook dit jaar organiseert de Ver. van Orgelvrienden (V.V.O.) weer haar tra ditionele orgelreis. Ditmaal zal die reis plaatsvinden op D.V. zaterdag 19 mei a.s. Op deze dag hopen we een bezoek te brengen aan het Flentrop orgel in de Grote Kerk te Hattem, Deze kerk bezit tevens een in de 16e eeuw gebouwd koororgel, in 1972 gerestaureerd door de Fa. Flentrop. Na de lunchpauze gaan we naar de Herv. Kerk te Oldenbroek waar eveneens een orgel van Flentrop staat. Ter afwisseling brengen we 's middags een bezoek aan de clavecimbelbouwer Klop te Garderen in het orgelprogram ma wordt dan afgesloten met een be zoek aan de Ger. Kerk te Nijkerk waar de Fa. Blank uit Herwijnen verleden jaar een nieuw instrument plaatste. Zoals gebruikelijk wordt deze orgeldag besloten met een diner in „De Schakel" te Nijkerk. Al met al een programma dat geen enkele orgelliefhehber mag missen. Bent U ook van de partij? En de kosten, nu die vallen best mee 23,50 voor de bus en 16,50 voor het diner (vrijblij vend) Voor niet-leden geldt een tarief van 25,50. Wacht u niet te lang met uw aanmel ding, anders is de bus vol en kunt u niet mee. U kunt zich opgeven bij de secretaris van de V.V.O.: A. Dekker, Nieuweweg 45, 3251 AS Stellendam, Tel. 01879 - 1323 (liefst tussen 18 en 19 uur). Bij de aanmelding moet tegelijker tijd het verschuldigde bedrag worden gestort op bankrekening 3613.52.247 t.n.v. A. Dekker bij de Rabo-bank te Stellendam (giro bank 22252). Voor le den 40,niet leden 42,(incl. di ner). De aanmelding sluit uiterlijk 17 mei! Nadere inlichtingen eveneens aan bovenstaand adres. I-©- De Middenstand op Schouwen-Duive- land is beducht voor vestiging van een derde groot winkelbedrijf op het eiland. waarover in de Gemeenteraad van Zie- rikzee al oriënterend is gesproken. Veel concurrentie wordt ondervonden, in de eerste plaats van de vestiging van Jac. Hermans in het dorp Nieuwerkerk (Duiveland) terwijl in Zierikzee Albert Heijn een vestiging heeft met een uit gebreide clientèle. Een delegatie van het Kon. Ned. On dernemers Verbond (K.N.O.V.) de neu trale bond van Ondernemers en Mid denstanders in Nederland met als woordvoerder dhr. W. Perquin, bezocht deze week het eiland en bracht bezoe ken aan Bruinisse, Waarin ook de ves tiging van de Project Ontwikkelings Mij Aquadelta werd aangedaan, maar waar bij het gezelschap ook op het Gemeen tehuis van Bruinisse werd ontvangen door het Gemeentebestuur. In Duive land werd gesproken met burgemeester de Kam, in Brouwershaven met burge meester C. Slabbekoorn, in Zierikzeee met burgemeester T. H. c3e Meester... Onderwerpen de problemen van de Middenstand rakende, waren de hoofd schotel van de gesprekken, onder meer het subsidiëren van de laatste winkel in de kleine kernen, (opdat die zal kunnen blijven bestaan) een nieuw plan van het Ministerie van CC.R.M. Oude Tonge zal op deze voortgang nog. naam gaan maken met de optocht die traditioneel op Koninginnedag ge houden wordt. Ook nu weer waren er velen van elders gekomen om de versier de wagens voorbij te zien trekken. Er bleek weer heel wat werk van te zijn gemaakt; scholen en verenigingen had den dermate hun best gedaan dat een lange rij van deelnemende wagens kon worden gevormd. We bespeurden ook de welbekende Helde met haar grootvader, gezellig saanapjes aan tafel met een eenpitter met een keteltje koffie binnen handbereik. Op de wagen reed ook de uit de TV-serie bekende Geitenpeter mee. De docenten tekenen en handvaardig heid van de R.G.O. te Middelharnis heb ben reeds lang de wens werk te expo seren dat de leerlingen maakten tijdens de lessen. Bij gebrek aan een geschikte ruimte in het schoolgebouw waren zij zeer ver heugd met de uitnodiging van de leiding van het woonoord „Ebbe en Vloed" te Oude Tonge, een expositie te houden. Niet alleen het doel: om met het werk van de leerlingen naar buiten te treden, maar ook om de bejaarden met de jeugd in contact te brengen. Maandagmorgen 7 mei wordt de ex positie geopend. De meisjes en jongens van een vierde Atheneunïklas zijn aan gewezen om met hun docenten mee te gaan om de opening te verrichten. Er wordt een korte toelichting gegeven voor de bewoners tijdens het koffie drinken. De werkstukken geven een goed beeld van de prestaties van de jongelui, die dit met ijver, volharding en toewijding bereikt hebben. De expositie is zeer de moeite waard om te gaan bekijken, waarschijnlijk kan het zien bovendien bijdragen tot nieu we ideeën voor de vrijetijdsbesteding. Iedereen is van harte welkom in de pe riode van 7 mei t.m, 7 juni, dagelijks van 9 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. BRUINISSE Op de deze week gehouden vergade ring van de Ver. tot Instandhouding van een Kleuterschool te Bruinisse werd be sloten de Vereniging te liquideren. Deze vereniging werd in 1938 opgericht en moest vele jaren uit eigen middelen de school exploiteren. De vereniging had een chr. signatuur. Toen er sprake was van integratie van het kleuteronderwijs met het lager ba sis onderwijs in het nieuwe scholencom plex in Bruinisse ontstond er aandrang van het openbaar onderwijs uit, een eigen openbare kleutersciiool te stich ten. Met de wet in de hand slaagde dit voornemen en werd de kleuterschool gesplitst. Het zich christelijk noemende deel kwam onder de vleugelen van de Ver. tot Bevordering van Chr. Schoolonder- wijs terecht,, het andere deel vond aan sluiting bij het openbaar basisonderwijs, alles vooruitlopend op de verplichting, die de onderwijsintegratie binnen en kele jaren met zich mee brengt. Ér was een batig kassaldo van 34.000,dat voor de helft geschonken werd aan de aktie „Zeeland helpt Rwanda", een spe ciaal door de Commissaris der Konin gin in Zeeland gepoucheerde aktie. De andere helft werd in tweeën ge deeld 8.500,voor het Openbaar Kleu teronderwijs, de andere 8500,voor de Oudercommissie van het bijzonder (Chr.) Kleuteronderwijs. NIEUWERKERK Bazar voor muziekvereniging ge slaagd. Voor aanschaf van enkele hard nodige muziekinstumenten voor het fan farekorps „Oefening en Uitspanning" te Nieuwerkerk is een zeer geslaagde ba zar gehouden. Ook was er nog e enrom- melmarkt aan toegevoegd. Zowel de bazar als de rommelmarkt werden in het Dorpshuis gehouden. Naar we vernamen is het benodigde bedrag ter aanschaf van de instrumenten vrij wel bijeengebracht. Koninginnefeest. Begunstigd door redelijk en zonnig weer is het Koningin nefeest vrolijk gevierd. In de ochtend reeds marcheerde de drumband „De Vierbannen" het dorp rond, gevolgd door kinderspelen. In de middag wes er een versierde op tocht, vooraf gegaan door de drumband en het muziekkorps in samenwerking met „Nu met Hope" cl.v. de heer Ra- dewalt. Daarna was er een gevarieerd spel- programma op de Kerkring voor jong en oud met veel belangstelling. Het feest werd besloten met een ge- costumeerde voetbalwedstrijd op het sportveld, welke ook veel publiek trok. Extra kerkdienst Geref. Gemeente. Op dinsdag 8 mei zal er een extra kerk dienst zijn in de Geref. Gemeente, aan vang half acht, ter bevestiging van de nieuw gekozen diaken, de heer J. van Treven uit Zierikzee. Voorganger Ds. Th. van Stuivenberg uit Meliskerke.. POORTVLIET -^ Koninklijk onderscheiden. Mevrouw P. E. Slager kreeg uit handen van wet houder C. J. Moerland de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Gedurende 30 jaar heeft zij in Poortvliet gewerkt als wijkver- pleegster van het Groene Kruis. SINT ANNALAND Dijkversterking gegund. De dijk versterking tussen de kern Sint-Anna- land en de Krabbenkreekdam werd ge gund aan het Aannemersbedrijf Oister- wijk B.V. uit Rotterdam voor een be drag van f 4.777.000.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 6