^5l'l/ïf P.v.il.11. fractieleden blijven voortaan zitten tijdens het ambtsgebed hittlnvthtse Volhoudende zangers en zangeressen door'Bondsbestuur gehuldigd Automobielen-verkoophal 51e jaargang Vrijdag 4 mei 1979 No. 4788 GHR. STEIEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOULANDSE EN ZEEUWSE EELANDHN Verschijnt ttoeemaal per voeékdinsdag- en vrijdagavond RAAD GOEDEREEDE: voor aOe jéhethadl 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD Bewoners Winterstraai Dirksland ,,TOESTAND ONDRAAGLIJK EN LEVENSGEVAARLIJK De bewoners van de Winterstraat en de Stationsweg te Dirlcsland heb ben zich enige tijd geleden in een gezamenlijk schrijven tot het College van B. en W. gewend. In het schrijven wordt geldaagd over de hinder die de bewoners zeggen te ondervinden van de bussen van de Z.W.N. en andere auto's die met te grote snelheid door genoemde straten zouden rijden. Vraag in de raad. STAD AAN T HARINGVLIET Veilig Verkeer Nederland afdeling OOSTFLAKKEE Verkeersavond met diploma-uitreiking Kollekte Ned. Hartstichting OOK OP VKIJDAGAVOND X BEZOEKT ONZE X LANGEWEG 113 GARAGE KNöPS IVIIDDELHARNIS TELEFOON 01870 - 2043 Vrijstelling dienstplicht Ledenvergadering uitgesteld Leidster Wellfare werk Nieuwe beheerder Veren, gabouw Zaterdagavondwerk IVliddelharnis Inlevering vakantiebonnen POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rafoa Middelhamis Rek. no. 34 20 01108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De meerderheid van Goerees' ge meenteraad heett in de j.L donderdag avond gehouden raadsvergadering zqn instemming betuigd met het door B. en W. overlegde concept voor een herzien reglement van orde voor de vergade ringen van de gemeenteraad. Zeer tot ontstemming overigens van de drie le den tellende P.v.d.A. fractie, welke zich uitermate hebben gestoten aan de pas sage dat „het uitspreken van het ambts gebed door de, in de vergadering aan- virezige mannelqke raadsleden staande moet worden aangehoord". De twee man nelijke leden, de heren Reus en N\jdam denken er niet aan daaraan gevolg te geven en aan het eind van de vergade ring, toen burg. van Velzen het dank gebed uitsprak, bleven ze dan ook de monstratief zitten, kennelqk ongevoelig voor 's voorzitters vermaning, dat ze handelden in strijd met het reglement van orde „We plegen bewust deze burgerlijke on gehoorzaamheid", liet dhr. Nijdam we ten, de voorzitter de vrijheid latend, er het zijne mee te doen Dhr. van Velzen volstond evenwel met de bemerking de handelswijze van ge noemden ten zeerste te betreuren; „als goed democraat zou U zich toch bij de besluitvorming neer moeten leggen", meende de voorzitter. Felle discussie. Dhr. Reus hakte in de gehouden be- Jspreking fel in op het door hem ge wraakte artikel 14, waarin het staan tijdens het ambtsgebed wordt geboden. Gedurende de voorbije negen jaar van zijn raadslidmaatschap had dhr. Reus met het staan kennelijk geen' problemen gehadmaar dat bleek aan de hand van zijn verklaring toch anders te zijn: „Negen jaar geleden, toen Uc in de raad kwam, werd ik met dit evenement ge confronteerd. Uit eigen vrije wil' heb ik dat nadien loyaal meebeleefd, maar nu het reglement aan herziening toe is en we gedwongen worden te staan, nu voel ik me in mijn levenssfeer belem merd", maakte dhr. Reus bekend. Hij verklaarde het te betreuren, dat de commissie die een en ander tevoren heeft besproken, geen rekening heeft gehouden met de verlangens van de PvdA leden: „...nu wordt in de persoon lijke sfeer, door de macht van de meer derheid een verplichting opgelegd, die in de Grondwet niet past", oordeelde dhr. Reus. Hij achtte het een kwalijke zaak te zijn, dat de voorzitter hier ken nelijk onvoldoende waakt over de be langen van de minderheid. Een en ander recapitulerend zei' dhr. Reus: „negen jaar lang hebben we loyaal meege werkt, maar nu we zouden „moeten", nu wilen we dat niet; het artikel, waarin dat gesteld wordt, is voor mij nietszeggend". Ook dhr. Nijdam (PvdA) Het zich niet onbetuigd: „het zou toch belache lijk zijn als de raadsvergadering van de raad van Rotterdam gesloten zou worden met het zingen van de Inter nationale, waarbij aUe leden dat staande aan zouden moeten horen", vergeleek hij. Spr. verklaarde zich door het „moe ten" staan beknopt in zijn persoonlijke vrijheid. „Ieder heeft een eigen- of geen godsbeleving, maar niemand kan ge dwongen worden in dit opzicht de ander te volgen. Daar is het te heilig voor" aldus beoordeelde het dhr Nijdam. De P.CP. Dhr. van Oosterom kwam in zijn be schouwing terug op wat dhr. Reus over de rol van de fractie had gezegd. Dhr. Reus herinnerde eraan dat de PCP- commissieleden aanvankelijk zouden hebben ingestemd met het schrappen van de verplichting te gaan staan, maar, dat zij door tegenstand van SGP-zijde fbakzeü zouden hebben gehaald: voor ons is het gaan staan geen „moeten", maar het is goed en sociaal ook rekening te houden met de principes van anderen en die te respecteren. De broeders van de SGP wilden het graag houden zoals het nu is; uit een oogpunt van loijaliteit hebben wij daarmee in gestemd", benadrukte dhr. van Ooste rom; overigens menend dat het zittend bidden net zo eerbiedig kan zijn. Koning der Koningen „Als we hier in de raad een zegen vragen, dan spreken we tot de Koning der Koningen", maande dhr. A. de Jong (SGP). „Als we bij de Koningin op, audiëntie zouden gaan, dan geloof ik dat niemand zou blijven zitten als Hare Majesteit binnen zou komen", vergeleek dhr. de Jong. Hij bezag dat bij de tem pelinwijding onder koning Salomo de hele vergadering „stond'', lezende Gods Woord; van die Bijbelse grondslag wilde dihr. de Jong dan ook niet afwijken. „U toont helemaal geen respect voor de mening van anderen", vsrierp dhr. Reus hem tegen", u hebt alleen maar respect voor uw eigen wil, invloed en gedachten„Het ügt in de persoon lijke sfeer en wij zien niet in dat wij iemand daarin zouden moeten volgen". „Ieder mag het beleven zoals hij het wil, wij mogen dat ook" voegde cQir. Nijdam eraan toe, het betreurend dat er t.o.v. de PvdA fractie kennelijk geen loijaliteit getoond wordt. Toen de voorzitter, de discussie beu, stemming voorstelde ging het er txissen hem en dhr. Reus nog even heet uit toen dhr. Reus volhardde in zijn aantijging dat de voorzitter niet zou waken over de rechten van de minderheid: het is ten allen tijde zo dat de meerderheid van de raad zal beslissen; u zou mij alleen kwalijk kunnen nemen dat dit voorstel van de zijde van het College is gekomen" meende de voor zitter. De stemming leverde 4 tegenstanders op t.w. de drie PvdA fractieleden mevr. Grinwis, dhr. Reus en dhr. Nijdam en de WD'er dhr. Komtebedde. Dhr. Brug- geman (WD) verklaarde zich wel voor het staan tijdens het gebed. Burgeriyke ongehoorzaamheid Toen die beslissing gevallen was ver klaarde dhr. Nijdam „burgerlijke onge hoorzaamheid" te zullen betrachten door tijdens het gebed te blijven zitten. „Wij betreuren dat ten zeerste", maakte de voorz. hem dmdelijk, „u han delt daarmee tegen het reglement van orde". VINGERUNG3-MroDELHARNIS-TEL. 01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau Als kwalijke gevolgen van die te hoge snelheden geven de bewoners een op somming van schade aan woningen en winkels, met name scheuren in de plafonds en in de gevels en kapotte gloeilampen, voorts de geluidshinder en het gevaar, vooral in de smalle Winter straat; daar wordt de toestand i.v.m. de slechte bestrating en de smalle trottoirs „ondraaglijk en levensgevaarlijk" ge noemd. Appellanten verzoeken het College maatregelen te treffen om aan deze er gerlijke hinder een eind te maken. Zij suggereren de aanleg van verkeers drempels of afsluiting van de rijweg na 6 uur 's avonds en in het week-end. In de vorige week gehouden raads vergadering heeft dhr. J. L. Poortvliet het College gevraagd of B. en W. voor nemens zijn de raad voorstellen te doen die tot verbetering van deze situatie ■zouden leiden. Die oplossing lijkt echter nog niet voor de hand te Uggen, zoals ook bleek toen de Commissie Gemeen tewerken zich op de klachten beraadde. Aan verkeersdrempels kan nauwelijks worden gedacht waarom alleen het in stellen van een adviessnelheid de enige mogelijkheid lijkt te zijn. Zonder dte aanwezigheid van een bus halte op de Boezemweg zal het niet ver antwoord zijn daar een permanente bus- stop te maken. Ook het oversteken zou voor de passagiers gevaren opleveren. Dat sluit vrijwel de mogelijkheid uit de bussen via de Kaai te laten rijden. Over enige tijd zal dat wel tijdelijk het geval zijn. De bus zal dan de route Schelpenpad - Kaai - Boezemweg rijden zolang de herbestrating van de Winter straat zal duren. Inmiddels beraadt de Commissie Gemeentewerken zich op het effect van het instellen van een advies snelheid zoals haar door het College is voorgelegd. fa- O '1 J De repetitieavond van de Chr. gem. [zangvereniging „Soli Deo Gloria" van Ij.l. dinsdagavond was duideiyk anders dan de andere! Meerdere jubilarissen wachtte een huldiging en voor dat plech tig gebeuren werd graag een plaats in geruimd nadat de ca. veertig leden zich weer vocaal hadden laten horen. Na die wekeiykse inspanning was het moment daar waarop de oorkondes en insignes konden worden uitgereikt, vergezeld van de meest hartelijke, woorden, ge sproken door dhr. Vermaas namens be stuur van de Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen. In gevoelvolle woorden benadrukte dhr. Vermaas in zijn gelukwens dat de mens die beschikt over een goede stem boven vele anderen bevoorrecht is, ze ker wanneer die stem mag worden ge bruikt om daarmee de eer van God uit te zingen; „fijn wanneer U zingend mag laten horen dat U de liefde van God hebt bemerkt", zo bezag dhr. Vermaas veler verbondenheid aan de Stadse Chr. Zangvereniging. Drie van de meerdere jubilarissen werden door dhr. Vermaas met name toegesproken omdat zij te meer dankbaar mogen zijn al zovele jaren lang de lust en gezondheid te heb ben ontvangen de stem te verheffen. Naar twee van hen. Mevr, Bakelaar en dhr. A. Braber, elk 39 jaar aan de zang verbonden ging het Bohdsinsigne. Voor dhr. J. van der Sluis die maar liefst 55 jaar aan de Ver. verbonden is en daar- AUe jubilerenden op de foto. De drie „toppers", mevr. Bakelaar links vooraan, naast haar dhr. Braber en staand, rechts, in licht pak dhr. J. v. d. Sluis. van een van de oprichters is had dhr. Vermaas een speciale attentie. Dhr. V. d. Sluijs heeft het Bondsinsig ne al vele jaren in bezit. Nu werd hem een prachtige barometerset overhan digd. Herinneringen waren er te over en de heer v. d. Sluis nam er tot veler ver maak even tijd voor wat uit de be ginperiode van de Ver. te verhalen. Schoolmeester Hoogeweg was de eerste dirigent geweest maar de goede man nam de benen wanneer het weer eens helemaal mis ging. De medebestuurders zochten hem dan thuis weer op en werden daar prompt op een sigaar ont haald. „We vonden het daarom wel eens goed als'tie weer wegliep want dat leverde ons een sigaar op!" bekende dhr. V. d. SluisDhr. Hoogeweg was bepaald geen materialist want wanneer de leden geen kans zagen de verschul digde gulden per week te offeren dan maakte hij daar geen pimt van en moch ten ze wat hem betrof wel overslaan. Barend de Graaf, de latere bekende auteur, werd de tweede dirigent en ook met hem heeft de Ver. het nodige be leefd. „Sikkels blinken, sikkels klinken". was het eerste lied dat hij liet instude ren en dat de Verenigingsleden werden verondersteld met veel ambitie te zin gen. „Voor ons was dat echter werke lijkheid, wij stonden in ons ondergoed aan de sikkels en we hebben de Graaf vriendelijk gevraagd of hij misschien eens een weekje m.ee wilde gaan", ver telde dhr. V. d. Sluis, die overigens best de avond plezierig vol had kunnen pra ten. Hij was de tolk van allen te danken voor het ontvangene en voor de immer heersende goede sfeer op de Vereniging. De hartelijke wens van dhr. v. d. Sluis is dat er wat jongeren aan het ledenbe stand zouden kunnen worden toege voegd. Ze'zijn steeds van harte welkom! Voorzitter dhr. C. van Damme heeft daarop de diploma's uitgereikt aan die leden die 25 jaar aan de Ver. verbonden waren. Onder hen de drie zusters me vrouw Maliepaard-van Keulen; mevr. Saarloos-van Keulen en mevr. Diepen horst-van Keulen. De overigen: mevr. Maliepaard, dhr. Stoff. Maliepaard, mevr. C. L. Maliepaard-v. d. Griend, mevr. Maliepaard-Baas en dhr. E. Grin wis. PLAAT: Voorzitter van Damme bleek een goed promotor van de Vereniging. Hij wees op de komst van een grammofoonplaat van de Vereniging waarvoor j.l. vrijdag en zaterdag de opnamen zijn gemaakt. Wanneer de plaat beschikbaar is hopen we daar kennis van te geven. De bussen zouden de boosdoeners zgn; sommigen verdenken de bestuurders zelf van een provocerend (ry)gedrag. De afdeling „Oostflakkee" van Veilig Verkeer Nederland houdt op vrijdag 11 mei a.s. weer haar jaarlijkse „VER KEERSAVOND" in het Veren, gebouw „'t Centrum" te Ooltgensplaat. Aanvang 19.00 uur, de zaal is open vanaf 18.30 uur Tijdens deze avond worden de diplo ma's uitgereikt aan de leerlingen van de diverse Basisscholen, die hebben deel genomen aan de Jeugd-verkeersproef 1979. Tefvens zal een verkeerskwis worden gehouden, waaraan deel wordt genomen door een aantal pas geslaagde leerüngen van 6 basisscholen te Oostflakkee. De kwis is samengesteld door het onder wijzend personeel van deze scholen. Op deze avond zijn ongeveer 225 leer lingen met hun ouders aanwezig. De Chr. Basisschool „De Hoeksteen" te Ooltgensplaat zal dit jaar door een ieder zo fel begeerde wisselbeker moeten verdedigen. De aktieve vereniging WN Oostflakkee zal graag nog vele belang stellenden op deze avond begroeten. OUDDORP De voor de eerste maal in deze ge meente gehouden kollekte voor de Ned. Hartstichting heeft het Inooie bedrag opgebracht van 4.210,23. Gevers, geefsters en medewerkenden heel hartelijk dank. OOLTGENSPLAAT Inwisselen vakantiebonnen bouwvak ken. Het inwisselen van vakantiebonnen „Bouwvakken" kan plaats hebben zater dag 5 mei des nam. van 2-4 uur en dinsdag 8 mei des nam. van 6-8 uur bij dhr. P. C. Hobbel, Noord-Achterweg 5, alhier. OOSTFLAKKEE De minister van defensie heeft voor één jaar vrijstelling van de dienstpücht ver leend wegens postwinnerschap aan A. L. Hartog te Oude Tonge. Vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid is afgewezen aan Gerardus Hameeteman te Ouid© Tonge, DEN BOMMEL: De ledenvergadering van de Chr. Nat. School die gehouden zou worden op dinsdag 8 mei is uitgesteld tot dinsdag 15 mei, aanvang 8 uur. MIDDELHARNIS: In het verslag in het j.l. vrijdagnum- mer van het afscheid van mevr. Mijs van de afd. Middelhamis van het Rode Kruis is onzerzijds een vergissing ge maakt. We trokken de foute conclusie dat mevr. van Rumpt Mevr. Mijs op zou volgen als leidster van het Wellfare werk. Dat wordt echter gedaan door mej. Ras uit den Bommel. Mevr. van Rumpt werd gekozen als bestuurslid in de plaats van mevr. Mijs. OUDDORP: Dhr. Hans Breen, die samen met zijn gezin twaalf jaar lang het Ver. gebouw heeft beheerd heeft om gezondheidsre denen dat werk moeten beëindigen. Door de Stichting Ver. gebouw Ouddorp is inmiddels in de opvolging voorzien door de aanstelling van dhr. J. Plohil W.zn., Margrietweg 13 te Ouddorp. Op zaterdag 19 mei wordt er bij goed weer, voor de jeugd van 15 jaar en ouder, als afsluiting van het seizoen een strandwandeling met een kampvuur ge organiseerd. We vertrekken om 18.30 uur vanaf het gebouw „De Hoeksteen". De kosten bedragen 2,50. Je kunt je opgeven op de zaterdagavonden 5 en 12 mei of tot uiterlijk 12 mei bij: Bram Hoek, Lijs- terbesweg 63, Middelhamis, Tel. 01870 - 2802. MELISSANT Gelegenheid tot het inleveren van vakantiebonnen op vrijdag 11 mei a.s. van 6-10 uur bij J. du Pree, Bemhard- straat 31.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1