C5 Uj p Uj HET LAMPENHUIS LAMPEN MIGRAINE stiefmoederlijk behandeld Uw huïs verkopen?! TAMBOER Stichting Meiissantse Jeugd Winnaars Puzzelrit SConingis^nedag Uw huis verkopen?! TAMBOER J^rvk, ^BWi Stichting Huishoudelijke voorlichting HVP Bevrijdingsconcert op het orgel van de Grote Kerk te Maas sluis zaterdags mei'79 FEEKE ASMA De SPECIAALZAAK voor al uw VERLICHTING o.a.: -^ KAMER SLAAPKAMEE ic GANG KEUKEN OOK ONZE KOLLEKTIE EIKEN LAMPEN IS ZEER UITGEBREID o.a.: -^ Eiken Plafondspot i^ Eiken Spots Eiken Schaarlampen Kom vrijblijvend kijken bij Zandpad 6 Middelharnis TeL4778 Bloemenhuls FLORA Planten en Planten bakken Bladz. 2 .^ILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 4 mei 1979 Ondanks één mUjoen patiënten in Nederland Volgens schattingen lydt zo'n 5'/o van de mensbeid (bü vrouwen in de vrucht bare levensïase is het zelfs 10 tot ISVo) aan migraine, een aandoening die ge kenmerkt wordt door een in aanvallen optredende hooldpijn en vaak gepaard gaat met misseüjKneid en braken. Hoewel het geen levensbeüreigende aandoening is, kan migraine de kwali teit van het leven aanzienlijk aanpasten. Ondanks het grote aantal mensen dat in meer of mindere mate gebukt gaat onder de hootupijn 5"/o beteKeni niet minder dan een kleine één miljoen Ne derlanders is de belangstelling voor migraine bij medici over het algemeen gering. Dit betekent niet alleen dat de behandeling van de Individuele pa tiënt vaak verre van optimaal is, maar ook dat van het diepgaand wetenschap pelijk onderzoek naar de oorzaken van migraine weinig terecht komt. Wat is migraine? Niet iedere hoofdpijn is migraine en migraine is niet alleen hoofdpijn. Hooldpijn is eigenlijk niet meer dan een verschijnsel waaraan een aandoening te herkennen is. Ze kan ontstaan door oververmoeidheid, overmatig alcohol- geiaruik, koolmonoxide-vergütiging, etc. In veel zeldzamere gevallen herust de hoofdpijn op een aandoening van de hersenen, zoals een gezwel of een ont steking. Een naast de migraine veel voorko mende vorm van hoofdpijn is de z.g. spanningshoofdpijn, die aanvoelt als een druk op het voorhoofd en vaak ont staat tijdens grote geestelijke inspan ning, em.oties en stress. Bij migraine be- perKt de hoofdpijn zich m het m.eren- deel van de gevallen tot één zijde van het hoofd („schele hoofdpijn"). De hoofdpijn heeft bij migraine een kloppend karakter (het bonzen van het hart in het hoofd) en kan worden voor afgegaan door stoornissen in het ge zichtsvermogen, zoals het zien van zwarte of gekleurde vlelcken, flikkerin gen, etc. Is dit laatste het geval dan spreekt men van aanvallen van klas sieke migraine. Gewoonlijk echter wordt de hoofdpijn niet door dergelijke gewaarwordingen ingeluid en ontstaat zij volkomen onverwacht, in volle ge zondheid. De duur van de aanvallen kan sterk variëren, van enkele uren tot enige da gen. De patiënt ziet bleek, transpireert, heeft koude handen en voeten, is mis selijk en braakt. Er bestaat een overge voeligheid van de zintuigen, om welke reden de patiënt het liefst in bed kruipt, de slaapkamerdeur dicht doet en de gordijnen sluit. De eerste migraine-aanval treedt in het algemeen op voor het twintigste le vensjaar; bij vrouwen geschiedt dit vaak rond de eerste menstruatie. Gesugge reerd wordt dat vrouwen vaker aan mi graine lijden dan mannen. De verhou ding zou ongeveer één op twee a drie zijn. Het betreft hier echter studies van patiënten die in alinieken en poli-klinie ken geholpen zijn. Te weinig wordt stil gestaan bij het feit dat slechts de helft van de migraine-patiënten naar een arts gaat vanwege zijn of haar hoofd pijn en dat die arts in het merendeel van de gevallen de huisarts is. Bevol kingsonderzoek wijst op het gelijkelijk voorkomen van migraine bij mannen en vrouwen. De hoofdpijn bij migraine schijnt echter bij vrouwen meer op de voorgrond te treden. Oorzaken Over de oorzaken van migraine is nog weinig bekend. Vele verschijnselen, vooral van biochemische en hormonale aard, zijn bekend in verband met de mi graine-aanval. In het geheel niet duide lijk is de wijze waarop de verschijnselen imet elkaar samenhangen. Grofweg zijn er twee „scholen" van migraine-onderzoekers te onderschei den: één school die zich richt op de her senen als bron van alle kwaad en een andere die de oorzaak zoekt in afwij kingen van de samenstelling van het bloed en/of de cellen van het bloed, de bloedplaatjes in het bijzonder. Zo werd onlangs in het Engelse blad „The Lan cet" geopperd dat migraine een ziekte zou zijn van de bloedplaatjes. Beide scholen bestrijden niet eikaars waarnemingen, maar er bestaat een ver schil van inzicht over de oorzaak en ge volg. Hormonen hebben ook hun invloed op de ziekte, hetgeen vooral bij vrouwen w^aar te nemen is. De aanvallen blijken vaak samen te gaan met de menstruatie, driekwart van de patiënten is tijdens de zwangerschap van de ziekte verlost en „de pil" blijkt een bestaande migraine te kunnen verergeren of zelfs migraine die dan waarschijnlijk in aanleg al aan wezig is te kunnen doen ontwaken. Over het preciese verband tussen hor moonhuishouding en migraine is weinig bekend. Reeds in de vorige eeuw viel op dat migraine in bepaalde families vaker voorkwam. Men neemt nu algemeen aan dat patiënten een erfelijke aanleg voor de ziekte hebben. Ook bestaat de opvatting dat de ma nier van leven personen kwetsbaar maakt voor de ziekte. Migraine-patiën ten zouden bij uitstek mensen zijn die aan zichzelf en aan hun omgeving hoge eisen stellen en streven naar perfektie. Deze manier van leven zou in de opvoe ding kunnen worden doorgegeven. Zoals de ouders zingen, piepen tenslotte de jongen. Bloed Veel patiënten kunnen hun hoofdpijn verlichten door op de slagader bij de slaap aan de zijde van de hoofdpijn te drukken. Over deze methode werd al in de 18e eeuw bericht. Dit ervaringsfeit, tezamen met de kennis over de aard ;Van de pijn (kloppend), heeft in de der tiger jaren geleid tot een intensieve be studering van „het gedrag" van de bloedvaten in de hersenen, hersenvlie- zen en hoofdhuid tijdens de migraine- aanval. Op grond van deze studies is door de Amerikaanse neuroloog Harold G. Wolff een theorie ontwikkeld die ook tegenwoordig nog algemeen erkend wordt. In deze theorie wordt de mi- grainehoofdpijn toegeschreven aan een vaatverwijdüig in het hoofd aan de zij de van de hoofdpijn, met pijnlijke over- rekking van de vaatwand. De veronderstelling is mede afgeleid uit de vaatvernauwende werking van ergotamine, hét middel tegen de hoofd pijn. Wolffs theorie kan echter niet voor alle verschijnselen bij migraine een be vredigende verklaring geven. Een groot mysterie blijft het feit dat de patiënt tij dens de aanval meestal bleek ziet en de huid ter plaatse van de hoofdpijn koud is, hetgeen eerder wijst in de richting van een vaatvemauwing dan een vaat- verwijding. Onlangs werd in „The Lancet" Wolffs theorie op dit punt ter discussie gesteld. De schrijver van het artikel stelde voor om bij migraine-patiënten een onder scheid te maken tussen „vaatvernau- wers" en „vaatverwijders", een onder scheid dat een eeuw geleden ook al ac tueel was. Het niveau van de discussie is verhoogd, maar de vragen zijn nog steeds dezelfde. Rotterdam Aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam loopt momenteel een onderzoek, waar men naar een verklaring zoekt voor de schijnbare tegenstelling tussen het uitgezet zijn van de bloedvaten in het hoofd en de bleke, koude huid ter plekke van de hoofdpijn. Het onderzoek richt zich op het bestaan van direkte verbindingen tussen slagaders en adres. De overgang van slagader naar ader verloopt normaal via de haarvaten, een fijn netwerk van kleine bloedvaatjes waar stoffen uitgewisseld worden tussen bloed en weefselcellen. In die haarvaten neemt de bloeddruk af. Wanneer nu de direkte verbindingen tussen slagaders en adres open gaan zoals de Rotter damse onderzoekers veronderstellen dat dit gebeurt tijdens een aanval dan vloeit het bloed onder een grote slagaderlijke druk direkt in het ader- lijk systeem. Op deze wijze zouden én de druk op de vaatwanden én de bleek heid van de hoofdhuid (weefsel krijgt veel minder bloed) verklaard kunnen 'worden. Bij katten konden de onderzoekers steun vinden voor hun theorie, maar meer onderzoek is nodig alvorens defi nitieve uitspraken gedaan kunnen wor den. Karakter Recente onderzoeken hebben aange toond dat de karakterstruktuur van de migrainepatiënten niet dramatisch af wijkt van die van anderen. Het beeld dat naar voren komt is dat ze wat „zor gelijker" zijn. Velen, ook artsen, denken dat de ka rakterstruktuur de oorzaak is van de migraine. Dit denkbeeld geeft weinig hoop op genezing, daar een karakter struktuur zich niet gemakkelijk laat veranderen. Waarschijnlijk komt het door dit idee dat migraine niet erg in de belangstelling staat bij de Nederlandse artsen. Migraineklinieken In tegenstelling tot bijvoorbeeld En geland, Denemarken en de Verenigde Staten kent Nederland geen speciale kli nieken voor de behandeling en de be studering van migraine. Een reden hier voor is niet gelegen in het feit dat in ons land procentueel minder patiënten voorkomen. Heel belangrijk voor de behandeling van de migraine-patiënt is een inzicht in de faktoren die een aanval kunnen uitlokken. Waar nog geen sprake is van genezen, kan men beter voorkomen. De aanleidingen voor de aanvallen liggen vaak op het psychisch vlak. Om ze op te sporen wordt naast interesse en begrip ook tijd gevraagd van de hulpverlener. Alleen al aan dit laatste ontbreekt het in veel huisartspraktijken met boorde volle wachtkamers. Geneesmiddelen Het wondermiddel tegen migraine be staat uiteraard niet. Toch zijn er een aantal preparaten in de handel die de patiënt zowel in het bestrijden als in het voorkomen van de aanval zeer dienstig kunnen zijn. Volgens de Rotterdamse arts E. L. H. Spierings, werkzaam op de afdeling farmacologie van de Erasmus Universiteit en lid van de Amerikaanse Vereniging tot Bestudering van Hoofd pijn, zouden met name de middelen ter voorkoming van de aanval vaker en be ter kunnen worden toegepast. Bovendien vindt hij dat bij het be handelen van de aanval meer rekening moet worden gehouden met de stoornis van het maag-darmkanaal, die optreedt bij migraine. Het werd al langer ver moed, maar recent is door onderzoek aangetoond dat de opname van genees middelen uit het maag-darmkanaal tij dens de aanval van migraine uitermate traag verloopt. Zaterdag 19 mei wordt er een rom melmarkt gehouden op het Plein te Melissant. Ten behoeve voor deze markt kan een ieder die goederen over heeft bellen met (01877) 2440 - 2518 - 1356. A.s. zaterdag 5 mei komt een wagen een ronde doen door het dorp, zodat ook dan goederen meegegeven kunnen wor den. Ook kan men de bovenstaande num mers bellen voor materiaal, dat men over heeft voor het te bouwen hutten- dorp, (van 5 t/m 9 juni). Verder is er weer een creatieve mid dag voor de kinderen op woensdag 9 mei t. b. v. moederdag in de Melishof. De prijzen, die gewonnen zijn met de grootste puzzelrit van de Oranjever. Dirksland, waaraan 201 auto's meede den, zijn als volgt: Voor rit oneven nummers: Ie pr. St. V. 't Hof, Dirksland. 2e pr. Joh. Smit, Dirksland. 3e pr. L. Hameete, Dirksland. 4e pr. A. Passenier, Dirksland. 5e pr. A. Hoogenboom, Gouda. 6e pr. A. de Man, Dirksland. 7e pr. M.J. Witvliet, Dirksland. 8e pr. W. V. Loon, Nieuwe Tonge. 9e pr. A. Lugthart, Woerden. 10e pr. N. B. Schotanis, Dirksland. Voor rit even nummeers: Ie pr. Th. Jongejan, Dirksland. 2e pr. J.W. Brooshooft, Dirksland. 3e pr. J. Schiften, Dirksland. 4e pr. E. Groenendijk, Dirksland. 5e pr. J. C. Koppelman, Dirksland. 6e pr. J. Breure, Sommelsdijk. 7e pr. W. van Veen, Dirksland. Be pr. W. Kardux, Dirksland. 10e pr. J. C. van der Baan. De winnende nummers van de toe gangsbewijzen, welke tevens een lot was, zijn: Ie prijs: 587 geel; 2e prijs: 912 wit; 3e prijs: 796 wit; 4e prijs: 954 geel; 5e prijs: 656 wit; 6e prijs: 436 wit. OED Enkele tips, die in de schoonmaaktijd van pas kunnen komen. Marmeren beeldjes krijgt men weer glanzend, door na ze stofvrij te ma ken, op te wrijven met een zachte doek, waarop wat teakolie is ge- druppeeld. Zelfs doffe plekken ver dwijnen. Gelakte voorwerpen kan men na iiet stofvrij maken, wrijven met een zachte doek, met wat slaolie, vase line of olijfolie. Gebruik voor gelak te voorwerpen geen wrijfwas. Ge kleurde tekeningen en verguldsel kunnen er door aangetast worden. Kopergroen kan men verwijderen met een oplossing van zout in azijn. Het zelf prepareren van een zil verdoek: vermeng anderhalf thee kopje water met twee eetlepels am monia en één eetlepel zilverpoets- krijt (verkrijgbaar bij de drogist). Week een schone flanellen doek in dit mengsel en laat de doek drogen. Deze geprepareerde doek is geschikt voor allerlei zilverpoets karweitjes. Een manier om zilver schoon te kriigen zonder poetsen: doe in een teiltje warm water, voeg 2 eetlepels soda per liter water toe, laat de kalk i uit het water neerslaan. Leg alumi niumfolie op de bodem, leg het zil ver op de folie. Laat het zilver zo een kwartier liggen,Spoel het zilver met schoon water na en wrijf het op met een zachte doek. Deze methode is zeer geschikt voor bewerkte zil veren voorwerpen. In plaats van aluminiumfolie kan men ook ge bruik maken van aluminium melk- flesdoppen. Voorlichting over het voeren van de huishouding kunt u krijgen bij de HVP. Onderwerpen waarover wordt voorge licht zijn onder andere: woninginrich ting, keukeninrichting, kleding, voeding, energiebesparing, besteding van inko men, verbouwingen, aanschaf en ge bruik van huishoudelijke apparatuur, klachten er over, etc. Adres waar deze voorlichting te ver krijgen is: De Vraagbaak, Dorpsstraat 76, Zoeter- meer, tel. 079—168807. dinsdag van 9.30 12.00 uur, donderdag van 13.30 16.00 uur. Na het zeer goed bezochte Paascon- cert van Feike Asma zaterdagavond 21 april was een ieder het er over eens dat de klank van het orgel, na de res tauratie nog mooier is geworden dan het al was. Het was dan ook werkelijk een streling voor het oor. Ook voor het Bevrijdingsconcert op zaterdagavond staat weer een goed pro gramma voor de orgelliefhebbers en een reisje naar Maassluis is dit dan ook wel ten volle waard. Het programma vangt aan met twee werken van Jan Zwart nl. Wilt heden nu treden en de bede: O Heer, die daar des hemels hemels tente spreijt. Ter herdenking van al het leed uit de jaren '40'45 heeft Feike Asma het geweldige werk van Alexander Guilmant op het pro gramma gezet, de indrukwekkende MARCHE FUNEBRE, met natuurlijk de altijd imponerende engelenzang. Ver der van Handel Concerto nr. 4 in F-dur. Ook prijken op het programma de na men van de componisten J. A. van Eijken, C. S. Lang, Choveaux en de Saint-Martin. Het concert wordt be sloten met de Hollandse Rhapsodie van Feike Asma zelf en natuurlijk het Wil helmus als samenzang. Voor de aanvang van het concert is er de mogelijkheid om koffie te drin ken achter het koorhek der kerk. Het concert vangt aan om kwart over acht en de deuren zijn geopend vanaf kwart over zeven. De toegang bedraagt 5,p.p. CJP en 65-plussers betalen slechts 3,50. 8 HST LAMPENHUIS Middelharnis, tel. 2596 DIRKSLAND Uw specialist vc>or: op Hydrocultuur. Ttltiofm OUTT U SO CHRISTELYK VORMINGSWERK werkt nu samen met het CHRISTELYK BEROEPS BEGELEIDEND ONDERWÏS De mogelijkheden tot het volgen van christelijk voortgezet onderwijs worden voor de jongeren van ons eiland steeds groter. Was men voor een beroepsoplei ding (z.g. leerlingstelsels) voorheen in hoofdzaak aangewezen op de streek- scholen te Rotterdam, thans is het ech ter ook mogelijk een beroepsopleiding te volgen aan de Chr. Technische School te Zwijndrecht, waarmee het Chr Vor mingsinstituut „De Proeftuin" te Mid delharnis sinds vorig jaar samenwerkt. Dit cursusjaar is men met ongeveer 20 deelnemers gestart, die met een speci ale bus hierheen worden gebracht. Bij voldoende deelname is het ook mogelijk bepaalde opleidingen in Middelharnis te geven. De leeftijdsgrens voor deel name aan het vormingswerk is 19 jaar en voor het beroepsbegeleidend onder wijs 27 jaar. Voor mogelijkheden bin nen het Vormingsinstituut in samen werking met de Chr. Technische School, zie de advertentie in dit blad.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 10