c. esse ink b. m> Zwembad ,De Gooye' HALVE PRIJZEN! A. NIEUWLAND I MEDEWERKSTER ^^f|/? orhookCfitrum de elkinclen H^ ■^B ■-«■^ m^sM m^ ülli >7H als u even een zonnetje ziet en u besluit zonwering te gaan kopen, stap dan niet naar de eerste de beste zaak, maar ga dan naar een oud, vertrouwd adres - waar kwaliteit en duurzaamheid voorop staat >- bij een bedrijf dat reeds meer dan 1000 pirisol-zonneschermein verkocht weet men er wel wat van - met deze ervaring is er altijd wel een oplossing voor uw (moeilijke) zonweringsprobleem - vraag eens vrijblijvend advies, niet bij de eerste, wel bij de beste zaak QD Zn. U.V. molenweg 28 middelharnis 01870-2044 afd. zonwering (hr. de bakker) u Stichting .''tiry- POESENKOST DUBBEL OVEBGEDRUKT GEVLEUGELDE MIEKEN 1 l 3 5 i 11 AL JOLSON Uw huis verkopen? TAMBOER Uw huis verkopen? TAIVIBOER Bejaardenwerk yyOostflakkee'' Particuliere synode Zuid-West der Geref. Gemeenten Nieuwe kweek- methode mosselen ook in Nederland Stichting „Zwembad Dirksland" PhUips Hoof jesweg lla 3247 XR DIRKSLAND Telefoon 01877 -16 64 ZWEIVILES voor kleuters, beginners en gevorderden. Geen wachtlijst. Onze OPHEFFINGS-UITVERKOOP loopt ten einde Alles wat nu nog in voorraad is verkopen we voor Zie onze etalages WestdijkS - IVliddelharnis m Op ons kanitoor is diirekt plaats voor een i (geen part-time) Korte taak omschrijving: 1 het verrichten van lichte administratieve werkzaamheden ten 1 behoeve van onze eigen administratie en de organisatie op het 1 kantoor. Voorts tik werkzaamheden, isodat typevaardigheid en/ 1 of diploma is vereist. Nadere inlichtingen omtrent het werk worden verstrekt door mevrouw B. Verweij-Mijnders. Schriftelijke sollicitaties te richten aan Administratiekantoor TAIVIBOER Lindenlaan 3 3241 BK Middelharnis Tel. 01870 - 34 77 Bladz. 2 ^TLANDEN-NIEUWS* Vrijdag 20 april 1979 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelharnis, met in de linkerboven' hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de Inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. Wat is beter voor mijn poes, rauw vlees, gekookt of gebraden? Sommigen laten hun huisdieren de restjes van tafel e- ten, maar van anderen hoor ik dat het helemaal verkeerd zou zijn. Antwoord: Elke normale en gezonde kat heeft een maagdarmkanaal dat erop be rekend is, uitsluitend rauw vlees te ver teren in de vorm van vogels, muizen, rat ten, insekten enz. Uw lieveling zal daar op geen uitzondering maken en haar in stinkt en eetlust volgen als zij de kans krijgt, zelfs al staat er een rij etens bakjes met kattebrood, vlees uit blik of gebraden konijn klaar. Rauw vlees is voor katten, precies als voor roofdie ren, beter dan gekookt, omdat rauw vlees beter verteert en de vitaminen enz. dan volledig onaangetast blijven. Wel moet zorgvuldig worden gewaakt tegen besmetting door insekten (eieren). U kunt daarom beter goedkoop vlees of vleesafval bij uw slager halen, dan een ongekeurd (of afgekeurd) ratjetoe te kopen dat als speciaal voedsel voor huisdieren in sommige blikjes gaat of soms op andere wijze aan de man wordt gebracht. Het vlees voor huisdieren moet u, precies als dat voor uzelf,in een koelkast bewaren en niet urenlang in een etensbakje laten staan als de kat er (nog) niet van eet. En hebt u eens vlees van een adres dat u niet ver trouwt, geef het dan pas als de kook er overheen is gegaan. Geef uw katten en honden nooit resten van tafel, want die zijn te zout en vaak te vet. De postzegel waarvan ik een copie in sluit, lijkt me wel dubbel overgedrukt. Over de koningin staat in rood: „dienst- zegel port en aantekenrecht" en daar over weer in blauw: „EEN 1 GLD". Wat is daarvan de reden? Antwoord: De reden is, dat de PTT in de twintiger jaren een enorm over schot had aan onverkochte frankeer- zegels met beeltenis van de pas ge kroonde koningin Wilhelmina uit 1898, met de waarden 3 cent olijfgroen (uitg. 1901) en ITVz cent ultramarijn en bruin (uitg, 1910). Omdat er andere zegels op stapel werden gezet, moest er worden geruimd. In 1923 werden de genoemde overgedrukt tot dienstzegels. Ze zijn toen ongebruikt blijven liggen en daar na nog eens overgedrukt tot frankeer- zegels van resp. 10 cent en 1 gulden. De laatste is in uw bezit De oplage bedroeg 281.000 ex. en de huidige waar de bedraagt ongebruikt ca. f 185.en gestempeld 45. Ik zag mieren met vleugels. Zijn dat nu de gevreesde faraomieren? Antwoord: Wat u ons toezond in het Zo jongelui, de Paasvakantie zit er weer op. Jullie hebben het best getrof fen met het weer. Niet jullie alleen maar iedereen. Vooral de boeren en tuinders hebben kunnen genieten en lekker kun nen werken. Zo zie je maar weer, al schijnt het dat het zonnetje niet komen zal, dat het toch komt en dat het altijd ook goed uitkomt. Het is niet altijd naar onze zin, maar als wij allemaal ons zin zouden krijgen, dan zou het er maar raar naar toegaan in de natuur. Ge lukkig dat wij niets te vertellen hebben want Hij ,Die alles geschapen heeft, weet ook wat wij nodig hebben. Moch ten wij daar maar meer op vertrouwen, Het nieuwe raadsel is niet zo erg moei lijk, maar toch staan er enkele vragen in die voor de kleintjes niet zomaar op te lossen zijn. MaarMoeder helpt wel even een handje. Dit raadsel werd ingezonden door Lenie Lodder en In- grid Tuinenburg. Die hebben dat sa men uitgeknobbeld. APRILRAADSEL 3 Horizontaal: 1. jongelui die studeren noemt men... 6. heden, thans 7. zoon van Jacob 8. afkorting van Oude Testament 11. priesterlijk schouderkleed (Ex. 25) 12. profeet ten tijde van koning Achab 13. dwarshout aan een mast 14. speelgoed 16. huisgenoot 19. noordelijk uiteinde van de wereld (sneeuw en ijs) Vertikaal: 1. Joodse Raad 2. tuinbouwprodukt 3. zoon van Izak 4. soort verlichting 5. discipel van de Heere Jezus 9. niet vast 10. hogepriester in Silo die Samuel op voedde. 15. eet men van 17. zangnoot 18. dadelijk EXTRA-RAADSEL Mijn eerste is een schepsel, maar het is geen beest! Mijn tweede, 't is een feit, is er nooit OP geweest. Mijn derde is een wapen, om op afstand mee te moorden, en mijn geheel een plaats; Je vindt mij in het noorden. Hier zal de atlas wel bij te pas moeten komen. Er zijn 25 extra punten te ver dienen, dus aan de slag maar. BRIEFWISSELING Jan V. d. Doel, Nieuwe Tonge. Je hebt je best gedaan hoor Jan, je oplossingen waren allemaal goed. Oom Ko geeft hoger punten als dat je op de Zondags school krijgt, dat heb ik wel gezien. Oom Ko moet wel met punten wer ken, anders komt hij er niet uit. ledere goede oplossing geeft een tien, net zo lang je een bepaald aantal punten hebt gehaald. Nou, en dan krijg je een prijs hé. Je doet je best maar en „alles sal reg kom". Jan! Jaap Struijk, Herkingen. Je schrijt „ik schrijf een brief aan de overkant van de straat", maar dat geloof ik niet. Je hebt de komma vergeten Jaap, voortaan opletten hé. Jij hebt ander halve week de waterpokken, en Ria een 9V2 voor haar opstel? Dan heeft Ria het toch beter getroffen, vind je ook niet? Ik vind niet dat het dan zo goed gaat, al schrijf je dat ook. Maar je bent nu misschien al beter. Heb je de boeken- bon al besteed? Dat hoor ik de volgende keer wel. Conja en Licia v.d. Velde, Yerseke. Dat boekje dat jullie zo graag zouden willen hebben, ken ik niet eens. Misschien wel eens over gelezen, maar ik kan jullie niet helpen. Het zou best een leuk boek je kunnen zijn. Misschien eens een ad vertentie in een weekblad, dat zie je wel meer. Proberen maar. Fijn dat het goed gaat op school, is het goed afgelopen met de taart? Jullie verjaardag was ook weer goed, voor jullie beter dan voor je ouders, want zo'n stelletje kost nog al wat hoor. Maar dat hebben ze wel voor je over.Wel jammer dat het met moeder nog niet zo erg wil. Jullie moe ten maar goed de handen uit de mou wen steken, dat scheelt alweer. Alle maal de hartelijke groeten en beter schap met moeder. Addy v.d. Velde, Yerseke. Ja Addy, het was een hele ruk hé, vijf weken. Je schrijft dat je zo naar je verjaar dag verlangt, dat kan ik me wel voor stellen, maar oom Ko weet nog steeds niet wanneer je jarig bent. Die zal nu wel verstreken zijn, maar dan nog van harte gefeliciteerd hoor. Jammer dat je dat niet eerder hebt geschreven, nu is het net of ik jou heb vergeten. Ik hoop, dat je toch nog een fijne verjaardag mag hebben Addy. Dat was als ik het goed heb begrepen dan op 13 april? Liesbeth Boshoven, Spykenisse. Hallo Liesbeth, het was wel een kort briefje maar toch ook een leuk briefje. Wat is dat voor een klub waar je op gaat? Je schrijft, dat je daar van alles mag ma ken, dus is het zeker een soort knutsel- klub of handenarbeid? Moet je volgende keer eens schrijven hoor. En dan ook nog op de zangvereniging. Ben erg benieuwd hoe je cijfers van je rapport zullen zijn, dat zie ik dan nog wel, hé? metalen kokertje was een koningin van de familie Formicidae op bruidsvlucht. Zo'n jonge prinses wordt na het uit- vliegen gevolgd door de mannetjes, die voor dat doel zijn uitgerust met vleu gels. Na de bevruchting zullen de man netjes afsterven, maar de jonge konin gin sticht een nieuwe kolonie en gaat daar eieren leggen. Het eerste broed ver zorgt zij zelf. Daarna wordt ze gevoed en verzorgd door de werksters, die in grote nesten worden verdeeld in broed verzorgsters, voedselhalers, bouwsters en soldaten. De gevleugelde mannetjes zijn er alleen voor de voortplanting. De faraomier kent geen bruidsvlucht. Als die nieuwe kolonies willen vestigen, neemt een groepje pioniersters een aan tal larven en poppen mee. Ze zijn geel bruin van kleur en ongeveer zo'n 2V2 millimeter lang. Hoe heette die beroemde negerzanger uit Amerika die Sonny boy zong? Antwoord: Dit was geen neger, maar Asa Yoelson, geboren 28 maart 1886 te Sint Petersburg (nu Leningrad) uit Joodse ouders die wegens pogroms naar de V.S. emigreerden. Hij moest eerst in het koor (The children of the ghetto) zingen, sloot zich als clown aan bij een circus en begon in 1906 met vaudeville. Op aanraden van zijn zwarte knecht schminkte hij zich tot neger en boekte toen succes op succes als Al Jolson. Wereldberoemd werd hij zo door de eerste sprekende film The jazz singer (1927) waarin hij optrad, o.m. met het genoemde lied Sonny boy. In 1946 is er een film uitgebracht over zijn leven. Hij stierf op 23 oktober 1950 in San- Francisco, waar hij tijdens de grote aardbeving van 1906 optrad en er de volgende dagen in een tent mee verder ging. HART IN DE DEUR. Waarom is de opening in oude deuren van het toilet in of bij huizen en boer derijen uit vroeger eeuwen altijd hart vormig en niet rond of vierkant? Antwoord: daar zijnverschillende ver klaringen voor. Er is verband tussen de hartfunctie en de stoelgang. Dat kan iedere huisarts u vertellen, want als Wim Boshoven, Sijkenisse. Toch weer een kapotte brU Wim, kijk toch een beetje uit jo, want dat kost een hele boel geld hoor. Met je vriend gaat het dus weer goed, gelukkig maar hé. Als je broer nu een leuk autootje op de kop kan tikken, kan je lekker gaan toeren zeg. Of zou dat niet gaan denk je? Je bent zelf nog wat te jong voor een rij bewijs, maar je moet er maar vroeg mee beginnen, want het duurt tegenwoor dig nogal een poosje. Groetjes hoor! Annette Harinck, Goes. Geweldig wat een brief, geweldig wat een cijfers. En wat een vakken Annette! Het ziet er- keurig uit hoor, alleen dat van vroeger, je begrijpt me wel, dat moet nog wat beter. Maar ja, dat is toch al zo lang ge leden. Misschien kan je dat ook nog wel „Inhalen". Nu ik dit zit te typen zitten jullie dus in Elspeet. Hebben het best getroffen met het weer, zeg. Je kan daar je speurtocht wel vervolgen An nette; 't was wel leuk hé. Hoe gaat het met „opa". Het valt niet mee op zo'n leeftijd nog een operatie te ondergaan. Zal je hém de groeten doen? Connie Nieuwenhuize, Yerseke. Dat was een lange brief Connie, maar het was niet zulk mooi nieuws wat je te ver tellen had. Ik had er iets van gelezen, maar je weet en kent daar niemand. Het gebeurt bijna dagelijks hé. Maar ver schrikkelijk is het. Het was dan ook geen vlonder dat je niet in slaap kon komen. Je bent dus in de Paasvakan tie ook nog wezen logeren; dat was ze ker erg leuk, zo met z'n allen. Ben je ook nog bij de dominee op verjaars- visite geweest? Huismoeder te X. Erg leuk een briefje te ontvangen. Het zou leuk zijn als meer moeders dat deden, maar dat kan na tuurlijk niet altijd. Wat het ontcijferen van de brieven betreft, dat valt nogal mee. Ik hoop dat uw zoontje volhoudt, dan komt hij vanzelf aan een prijs toe. Wel even geduld, want dat is niet iedere maand zo, maar dat begrijpt u wel. Moeders en vaders mogen gerust een handje helpen, ■want zonder hulp kun nen de kleinen dat niet. Het is ook niet zo eenvoudig om voor iedereen een ge schikt raadsel te maken, u zult ook die moeilijkheid wel begrijpen. De harte lijke groeten en nogmaals dank voor uw briefje. ALLEMAAL. Voor van de week gaan we er weer mee stoppen. Jullie vakantie zit er nu ook weer op, dus kunnen jullie alle maal ja hart weer ophalen aan de studie. Allemaal de hartelijke groeten van jullie Oom Ko. SINT MAARTENSDIJK Collecte Hartstichting. De te Sint Maar tensdijk gehouden collecte voor de Hart stichting heeft f 1157.35 opgebracht. Bedankt voor beroep. De beroepen Herv, predikant, ds. TJ. de Jong uit Bulawa- yo in Rhodesië, heeft bedankt voor het beroep naar Sint Maartensdijk. de laatste Stokt, loopt de hartfrekwen- tie op enzovoorts. In heel oude kruiden boeken werden middelen die de ontlas ting zouden bevorderen, al voorzien van een hartje. Zij verlichten het hart zo werd gezegd. Er was nog een andere reden om de hartvorm te kiezen. In vroeger tijden kende men nog geen rood-wit gekleurde knipj es of schuiven met het woord „bezet". Men wilde bij het naderen van zo'n veelgebruikte deur wel zien of 't huuske bezet was en daar om werd er een opening in de deur ge maakt ter hoogte van het hoofd van de reeds aanwezige persoon. Maar men mocht door dat Idjkgat niet teveel naar beneden zien. Daarom koos men een vorm met spits toelopende onderkant en bredere bovenzijde. Zo kwamen de timmerlieden/deurmakers weer op de hartvorm uit. Met dergelijke openingen viel er gelijk wat licht naar binnen en werd er een ventilatiemogelijkheid ge schapen. De laatste mocht ook niet te fors uitvallen, want in „de goede oude tijd" was men erg bang voor tocht en kouvatten. Zo'n klein hartje vonden onze voorouders mooi genoeg. Het komt al gemeen voor in West-Europa, dus het moet beslist zinnebeeldig zijn. GOEDEREEDE Geen spreekuur burgemeester. Vol gende week vrijdag, 27 maart, komt het wekelijks spreekuur van burgemees ter Van Velzen te vervallen. De Bejaardensoos van Den Bommel geeft op dinsdag 24 april a.s. een gezel lige avond in 't Centrum te Ooltgens- plaat, waarvoor u bij dezen wordt uit genodigd. Voor de pauze is er een diavertoning o- ver Goeree-Overflakkee. Na de pauze zal de jeugdgroep van Den Bommel een toneelstuk opvoeren getiteld „O, die mannen". In de pauze zal er een verlo ting worden gehouden. Vertrektijden van de bus: Den Bommel: IS.OOuur; Nieuwe Tonge: 18.30 uur; Ou de Tonge: 18.45 uur; Achthuizen: 19.00 uur. De buskosten zijn f 3.p. persoon. Voor het vervoer opgeven bij mevr. v. d. Berg-Vijfvinkel, tel. 01871-1545. De Part. Synode Z.W. der Geref. Gem. hoopt a.s. donderdag 26 april te verga deren in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente aan de Waalstraat te H. I. Ambacht. De synode zal 's morgens om 10 uur geopend worden door de predi kant van de roepende kerk, ds. J. W. Verwey te H. I, Ambacht. Aan de vooravond van de Synode, dus woensdag 25 aprU hoopt in hetzelfde kerkgebouw ds. A. Vergunst van Veen, praeses van de vorige synode, in een bidstond voor te gaan. Aanvang half 8. Het is bekend dat de methode om mos selen te kweken in landen als Nederland en Duitsland nogal verschilt, van de manier zoals men die toepast in Frank rijk en Spanje. In ons land en Duitsland, worden be paalde stukken grond in de zee (de slikken) afgebakend, waartussen mossel zaad wordt (gestrooid) gezaaid. Als het zaad tot consumptie mossel is gegroeid, wordt het opgevist door middel van een sleepkor. In Frankrijk en Spanje worden een aan tal touwen van vlotten in zee neergela ten. Hieraan kUt het mosselzaad vast, als het groot genoeg is, worden de tou wen opgehaald en worden de mosselen eraf geplukt. Spanje is met deze wijze van mossel- kweken de grootste producent ter we reld geworden. Het grote voordeel van deze manier is, dat het veel minder plaats vergt, dan de wijze van kweken in ons eigen land en waar het hier niet mogelijk is, zich als mosselkweker te vestigen, omdat men als niet gevestigde kweker geen beschikking kan krijgen over kweek- grond heeft de heer Lont uit Den Oever thans besloten de Spaanse methode te gaan toepassen. Een afgekeurd groot Rijnschip wordt uitgerust om ook door het afhangen van touwen mosselzaad te verzamelen, een en ander te gaan experimenteren op de Waddenzee. Naar verluidt gebeurt een en ander zelfs met steun of gedeeltelijke financiering van de E.E.G., het is moei lijk om het laatste bevestigd te krijgen, maar dat het op stapel staande expe riment veel belangstelling krijgt, ook van de zijde van de Overheid, staat wel vast. :;"i«#BiiS SPUI 1 o MIDDELHARNIS TELEFOON ndag t/m vrijdag 8.00-1: 1.00 uur en zaterdagmorgen 8.00-12.00 uur open: vrijdagavond 18.; 1870-2387 00 uur,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 6