fttubredttse N.V. E.M.G.O. Raadsleden kijken elkaar straks rechter in de ogen X t Vrijdag 20 april 1979 No. 4784 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUn>HOLiiANDSE EN ZEEUWSE EÏELANDEN Werschifnt Uoeemad per weekdinsdag' en vrijdagavond Een kwaliteitsappel en liefst een Nederlandse vooraOexékahadl 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD GEIVIEENTE OOSTFLAKKEE BEKENDIVIAKING Burgemeester en Weithouiders van Oostflakkee maken bekend, dat ingaande 1 mei 1979 de gemeentesecretarie te Ooitgensplaat dagelijks na 12.00 uur gesloten zal zijn voor het piubliek. Deze sluiting geldt zowel voor het gemeentekaintoor Voorstraat 31, als voor het (gemeentehuis Kaai 2. Om teleurstelling te voorkomen, wijzen wij een ieder er nadruk kelijk op, 'dat aan deze sluitingstijd zeer sitrikt de hand zal wor den gehouden. Ooitgensplaat, 9 april 1979. 1 Burgemeester en Wethoudlers van Oostfliakkee, 1 De burgemeester, W. M. van der Harst. 1 De secretaris, J. L. Vetter. In verband met noodzakelijke aanpassiiigswerken aan het hoofd- transportnet in het kader van de ruilverkaveling „De Stelle" zal de gasvoorziening van Stellendam, Goedereede en Ouddorp op maandag 33 april en dinsdag 34 april a.s. van 's morgens 9.00 tot 12.00 uur onderbroken worden. Wij verzoeken alle verbruikers beide morgens hum gasapparaten uit te zetten en de hoof dkraan in de meterkast te sluiten. Gaarne vertrouwen wij op uw aller medewerking opdat wij de werkzaamheden met voor u zo weinig mogelijk overlast in korte tijd kunnen uitvoeren. De Direktie. 130ste Algemene Ledenvergadering van yySchuttevaer'' te Alphen aan de Rijn Demonstratie para - sailing in Dïrksland 30 jarige vrouw gedood bij auto ongeluk bij Melissant X BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoopHal i OOK OP VRIJDAGAVOND f GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS t TELEFOON 01870 - 2043 X LANGEWEG 113 RAAD OOSTFLAKKEE: Ds. L. S. den Boer - geboortig van Middel- barnis - overleden Dokter J. L. Braber nam afscheid van het GAK Dubbel jubileum Fam. Bruggeman POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De Nederlandse fruittelers hebben het niet gemakkelijk. Ze boksen al enkele jaren tegen appelexporterende landen uit het Zuideiyk Halfrond. Is dat een ongelijke strgd waarvan de uitslag bfl voorbaat vaststaat? Misschien pakt de fruitteelt hier de zaken wel verkeerd aan. Zelfonderzoek is wel eens nodig en leidt tot een hernieuwde frisse aanpak. De Europese fruitmand schommelt de laatste tien jaren rond de 5 tot 7 mil joen ton. Rekenmeesters en marktken- ners beweren dat de fruitprijzen pas acceptabel zijn als het Europees fruit- a^bod rond de 5,5 miljoen ton komt. Nederland speelt een bescheiden rol in het fruitteeltgebeuren. Onze appelpro- duktie is 7% van de Europese produktie nog lager, namelijk 4»/o is. De Golden Delicious appel, die 40"/o van de totale vaderlandse appelproduktie uitmaakt, heeft de laatste jaren een deel van zijn populariteit moeten prijsgeven. Het areaal is recentelijk gedaald met 1500 ha tot ongeveer 6000 ha. Eten we wei nig appels of moeten we zo nodig een buitenlandse appel? In de periode tus sen 1965 en 1976 at de doorsnee landge noot per jaar 23,5 kg appels. Dat is min der dan in Duitsland (29,7 kg), maar meer dan in België, Luxemburg en vooral in Engeland (jaarlijkse consump tie per hoofd van 12,1 kg). Het zal de fruittelers pijn doen, maar de consu ment kiest meer en meer voor de appel uit ChiU, Argentinië of een ander land uit het Zuidelijk Halfrond. Een vijfde deel van onze appelconsumptie wordt geïmporteerd uit andere landen. De keu ze gaat vooral naar appels uit landen buiten Europa. Zelfonderzoek. Het groeiende marktverlies heeft de fruittelers tot nadenken gebracht. Zij hebben samen met hun organisatie een zelfonderzoek uitgevoerd. Het resultaat van dit onderzoek is neergelegd in een rapport „Verbetering concurrentieposi tie Nederlandse fruitteelt". Het pleit voor de fruittelers dat zij na een diag nose ook een beleidsprogramma hebben opgesteld. Dat programma richt zich ondermeer op de kwaliteitsverbetering, de kostenbewaking, de betere produktie- struktuur, het onderzoek, de marketing en de phytosanitaire (op de gezondheid van de boom en de vrucht gerichte) maatregelen. De fruittelers zitten een beetje in hun maag met boomgaarden die te weinig verjongd zijn. Het is ook een beetje eigen schuld, want de opbrengstverho- ging per ha ging zelfs ten koste van de kwaliteit van de appel. De frmttelers probeerden de kilo-opbrengsten op te voeren met stikstofgebruik, geringere hoomsnoei en te weinig vruchtdunning. Vaak ging dit streven ten koste van kleur en smaak, terwijl de appelvrucht te klein bleef. V(NGERUNG3-MIDDELHARN1S-TEL.0J870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau Behalve het uitwendige van de appel gaat het fruittelersoog gelukkig ook naar de inwendige kwaliteit. De Neder landse fruittelers hebben alle vrede met een goede en uniforme kwaUteitskeuring Onrijpe en te laag geklassificeerde ap pels dienen buiten het aanhod van ver se consumptie te blijven. Uiteraard staat of valt de Nederlandse fruitteelt met een goed afzetplan. Vcinouds kennen we in ons land groente- en fruitveilingen. Toch loopt de fruitafzet niet meer soe pel. De oude veiUngglorie heeft afge daan; de veiUngklok iaat slechts 80°/o van het fruitaanbod passeren, terwijl lO'/o langs administratieve weg verkocht wordt en 7"/o via zgn. handverkoop. Van alle kopers betrekt SVo het fruit rechtstreeks van de teler. Fruittelend Nederland zal meer bij het afzetgebeuren betrokken moeten worden. De afzetorganisaties (veilingen) zullen tezamen met de telers een aktie- programma moeten uitdokteren. Telers die buiten enige afzetorganisatie om. af zetten, snoepen vaak korte termijn voordelen, maar kunnen het hele fruit- geheuren op den duur in de soep draai en. In het beleidsprogramma voor de fruitteelt krijgt de opslag, bewaring en sortering van fruit een aparte plaats. De huidige sorteermethoden blijken on voldoende en komen niet tegemoet aan de vraag van de consiunent. De presentatie van de appel laat nogal eens te wensen over. De koper is gevoelig voor een attractieve eenmalige verpakking. De oude appelkist (ken ners spreken van meermalig fust) mag misschien goedkoop heten, maar sluit allerminst aan bij de huidige distributie^ en verkooptechnieken. De fruittelers hechten grote waarde aan onderzoek en willen zelfs een eigen bijdrage geven om dit onderzoek te financieren. Zo'n on derzoek is onmisbaar, omdat elk pro- dukt op zijn eigen merites maar ook kenmerken wordt getest. Fruittelend Nederland heeft een blauwdruk gemaakt voor een betere presentatie van zijn appels. Het is te hopen dat die blauwdruk de concurren tie met buitenlandse appels goed kan weerstaan. Als onze fruittelers hun schouders zetten onder het onlangs ge presenteerde beleidsprogramma, kan de Nederlandse fruitteelt met wat meer optimisme de toekomst tegemoet zien. B. Schouwing. 3 MIDDELHARNIS Tel. 01870-2244 De 130ste Algemene Ledenvergade ring van de Koninklijke Schjpperver- eniging „Schuttevaer" zal dit jaar ge houden worden op donderdag 26 en vrij dag 27 april a.s. in het Internationaal Vogelprak „AVIFAUNA" te Alphen a. d. Rijn. Deze vergadering wordt geor ganiseerd door de afdeling R^nstreek. Het congres vangt aan donderdag morgen te 9.30 uur. In deze morgensa menkomst worden de huishoudelijke za ken behandeld, 's Middags om 2 uur is er de Openbare Vergadering, waarvoor een groot aantal gasten zijn uitgeno digd. Na begroeting van de genodigden komen een aantal voorstellen aan de orde, die door de diverse afdelingen zijn ingediend. Voorheen was er voor deze vergadering een spreker uitgenodigd, of werd er een füm vertoond. Blijkens de agenda is men ditmaal hiervan afgewe ken en mogen de gasten kennis nemen van genoemde voorstellen. Na sluiting van de vergadering om 5 uur volgt er een ontvangst door het Gemeentebe stuur van Alphen aan den Rijn in ge noemd Vogelpark. Vrijdag 27 april wordt 's morgens om 9 uur de vergadering voortgezet en volgt er 's middags een vaartocht over de Kagerplassen en het Braasemermeer met een lunch aan boord. Huishoudelijke zaken. In de huishoudelijke vergadering op donderdagmorgen komt het punt contri butie en afdrachten weer aan bod. Vorig jaar is hierover breedvoerig gediscusi- eerd. Thans komt het Hoofdbestuur met een uitgewerkt voorstel dat aan de af delingen zal worden voorgelegd. Verder is er een voorstel van de afdelingen Brabant Midden-oost en Maasbracht betreffende de contributie, ■waarvan men vindt dat deze te fors is gestegen en de iafdracht verhouding hoofdbestuur afdeling niet juist is. Voorgesteld wordt de afdrachtregeling 2/3 hoofdbe stuur en 1/3 afdeling uitsluitend toe te passen bij de bedragen die de leden be talen, dus niet van de begunstigers (dat zijn meestal oud-schoppers, Eil.-Nws.). Verder is er deze morgen verkiezing van vier hoofdbestuursleden. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren mr. J. C. W. van Dam en W. van de Klippe en de heren M. W. den Boer en J. Ravestijn, die beiden niet herkiesbaar zijn. „H" en „B" voorstellen. Voor deze twee congresdagen zfl'n er 65 „H" voorstellen (vorig jaar 57); deze „H" voorstellen worden tijdens de ver gadering behandeld. Verder zijn er 141 „B" voorstellen die reeds door het hoofdbestuur of de afdelingen in be handeling zyn genomen of worden be handeld onmiddellük na de jaarverga dering. Eventuele vragen of opmerkingen over deze voorstellen kunnen worden gesteld of geplaatst tijdens de rond vraag. Vorig jaar waren er slechts 98 „B" voorstellen. Het totaal der voor stellen is dit jaar 206, vorig jaar belang rijk minder, n.l. 155. Voor beide dagen zijn er voor de da mes excursies georganiseerd. In het programma voor Koningirme- dag heeft de Oranjever. „Dirksland" een attractief punt ingelast, t.w. een demonstratie „para-sailing". Met deze sport wordt een deel van de menselijke droom werkelijkheid om te kiuinen vliegen als een vogel. Bij para-sailing wordt men, met een geopende parachu te op de rug, door een auto snel voort getrokken. _A1 stijgend kan men zelfs een hoogte' van honderd meter berei ken. De para-sailer moet zich, eenmaal op hoogte loskoppelen van de lijn die hem voorttrok. De demonstratie begint 's middags om 1 uur op het gem. sport terrein aan de PhiUpshoofjesweg. DEN BOMMEL N.C.V.B. A.s. donderdag 26 april D.V. houdt de N.C.V.B. haar vergadering in „Bij de Bron". Wij beginnen om half acht. Ds. T. W. van Bennekom zal over „Het gesprek in het gezin".een lezing houden. Na de pauze is er gelegenheid tot dis cussie. Woensdagmorgen is in de Fortuinweg, onder aan de oprit naar de Kraaijersdijk een verkeersongeval gebeurd dat het leven heeft gekost aan de 30-jarige me vrouw Cath. J. Witte-Risseeuw uit Som- melsdijk, moeder van twee jonge kin- De totaal vernielde auto deren. De overledene was geboortig uit Nieuwenhoom. Zij woonde sinds enkele jaren in Sommelsdijk i.v.m. de betrek king van haar man op Hemesseroord. Bij het ongeluk van woensdagmorgen was landbouwer-raadslid dhr. D. A. H. van Dis betrokken. Hij sloeg met zijn tractor vanaf de rechterrijbaan van de Fortuinweg naar zijn links gelegen land. Dhr. Van Dis deed dat, nadat hij een achteropkomende auto eerst nog door gang had verleend. Toen hij evenwel de afslag-manoeuvre begon kwam er vanachter de oprit de wagen be- stuurd door mevr. Witte. Zij trachtte de tractor nog links voorbij te komen maar raakte daarbij het linker voorwiel van de trekker waardoor zij de macht over het stuur verloor. Haar wagen, een Fiat 128, vloog vervolgens rechts tegen een boom en werd linksvoor ge heel vernield. Mevrouw Witte werd zo danig verwond dat ze ter plaatse over leed. Het slachtoffer was op weg naar Meubel Expo te Stellendam waar ze part-time werkte. In de vorige week donderdagavond ge houden raadsvergadering heeft burge meester W. M. V. d. Harst volgaarne meegewerkt aan het voorstel tot de aan schaf van twee nieuwe tafels ten behoe ve van de raadszaal ofschoon de raads voorzitter nog niet weet hoe de aanwe zigheid van die tafels zal bevallen. De overigen uit het raadscollege weten dat wel en dhr V. d. Harst bleek blind te varen op hun bevindingen. Terwijl hij enkele maanden geleden op de PhUippijnen was besloten de heren raadsleden maar eens een nieuwe op stelling van de raadstafel te proberen. Ze plaatsten de tafels hoefijzervormig, zodat ze meer oog in oog kwamen te zitten dan thans, aan de lange tafel het geval is. Het bleek de heren goed te be vallen en er kwam een voorstel uit voort De aanvankelijke verlangens gingen uit naar kopieën van antieke tafels maar dat ging te veel in de papieren lopen. Dorsman's Timmerfabriek te Ooitgens plaat bleek heel wat beter in de markt te liggen; daar worden twee eiken hou ten tafels gefabriceerd voo de prijs van f 4248.en donderdagavond was het aan de raad de vraag daarmee akkoord te gaan. Dat bleek inderdaad het geval: „...gelukkig", bekende de voorzitter. De tafels bleken door het college al be steld te zijn! Bestemmingsplan De raad ging voorts akkoord met de voorgestelde vaststelling van het be stemmingsplan „Capelleweg-Jozefdreef" te Oude Tonge. Het planomvat de bouw van totaal 15 woningen, onderverdeeld in 4 premie-koopwoningen, 2 vrije sec torwoningen en 9 woningwetwoningen. In het plan is ook rekening gehouden met de bouw van een PTT centrale. Na de ter inzage ligging waren een aan tal bezwaren binnengekomen, alle te gen de geplande fiets/wandelroute van het geplande gebied naar de School straat. Reclamanten vrezen nl. dat er nabij dit pad auto's e.d. worden gepar keerd waardoor zij in de uitoefening van hun bedrijven belemmerd worden en ook dat de aanwezigheid van het pad ten koste zal gaan van hun woonvrij- heid. B. en W. hielden de raad evenwel voor dat óp het bedoelde pad geen auto's zullen worden toegelaten en dat het pad niet anders dient dan het nieuwe plan met de andere delen van het dorp te ver binden. Niettemin werd een de recla manten welgevallige wijziging aan gebracht. De bezwaren werden dan ook gegrond geacht. Grondruil De raad stemde ook in met een voorge stelde grondtransactie met dhr J. van Loon. De raad was voornemens een ont eigeningsprocedure te beginnen tenein de de grond van dhr Van Loon, gele gen in het plan „CapeUeweg" in eigen dom te krijgen. Het bijkt dat alsnog tot een minnelijke overeenstemming kon worden gekomen, zij het ook dat dhr Van Loon aan zijn medewerking de voor waarde verbond dat hem in het betref fende plan bouwgrond voor vier vrije sectorwoningen zou worden verkocht. Aldus geschiedde: van dhr Van Loon werd grond gekocht voor het getaxeer de bedrag van 15.833.en aan hem werd grond verkocht aan de Plutolaan a f 110.per m2. DEN BOMMEL Verkiezing ambtsdragers Zondag 22 april na de morgendienst zal er in de Geref. Kerk verkiezing plaats hebben van 1 ouderling en 1 diaken. Kandidaten zijn: voor ouderling (vac. A. L. Kreeft): A. L. Bakelaar en C. Floorijp; voor diaken: (vac. J. de Gast): P. Huijer en K. Post. Op de leeftijd van bijna 81 jaar (op Ko ninginnedag zou hij die leeftijd hebben bereikt) is in het Bethel ziekenhuis te Delft de emeritus predikant ds. L. S. den Boer uit Rijswijk overleden. De overle dene werd in Middelhamis geboren. In een intervieuw dat we vorig jaar t.g.v. zijn tacl>tigste verjaardag hadden, was te lezen hoezeer hij zich nog aan Plak- kee verbonden voelde. De vitale predi ker, die de Chr. Geref. Kerk diende, heeft tot voor kort nog regelmatig voor gegaan. Tijdens een dienst in Leiden, enkele weken geleden, werd hij onwel en dat heeft het naderend einde ingeluid Een drietal weken geleden onderging hij een vrij onschuldige operatie, maar daarbij hebben zich meerdere compli caties voorgedaan waarvan hiJ niet meer is hersteld. Aan een arbeidzaam leven in dienst van het Koninkrijk Gods is thans een einde gekomen. „Zijn harteklop is ook de mijne; wanneer Hij die beëindigt zal ik tot Hem mogen gaan", zei ds. Den Boer in het genoemde intervieuw. Zijn wens in het gareel van de dienstknecht te mogen sterven is bewaarheid ge worden. In Goes, waar het GAK (Gemeenschap pelijk Administratie Kantoor) zetelt heeft dokter J. L. Braber te Dreischor vorige week afscheid genomen. Dhr. Braber was sinds 1965 verzekeringsge- neeskundige bij het GAK, in welke hoe danigheid hij wekelijks drie dagen zit ting had in Middelhamis en twee in Zierikzee. Zijn taak daarbij was ziekte wet patiënten op arbeidsongeschiktheid te onderzoeken en keuringen te verrich ten voor de AAW, de Algemene Arbeids Ongeschiktheidswet. De naam van de opvolger van dokter Den Braber kon door het GAK nog niet genoemd worden -----O------ NIEUWE TONGE In één Nieuwe Tongse woning, die van de fam. A. Bruggeman-Luchtenburg is het vandaag en morgen feest, maar in heel wat andere woningen zal dat een beetje worden meegevierd. Het populai re echtpaar viert zowel de zilveren bruiloft als het 25-jarig conciergeschap van „Ons Dorpshuis". Met name in die laatste kwaliteit hebben zij zich door de jaren heen vele vrienden gemaakt en geen wonder dan ook dat de Stichting Dorpsgemeenschap het als exploitnat van „Ons Dorpshuis" op een receptie heeft aangestuurd. Die zal zaterdaga vond worden gehouden, vanaf 7 uur, uiteraard in het zopas opgeknapte Dorps huis waar Andries en Lia al zoveel uren hebben doorgebracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1