Rusthuis „De Goede Ree" nam node afscheid van dhr. Kloot pimpernel Lente koopje! W. Rikken b.v. pijpfitters Taai-antiquiteiten m -rariteiten van Oost-Flal(l(ee Iedereen in het Eusthuis „de Goe de Ree" die maar enigszins ter been was repte zich donderdagmorgen naar de grote conversatie-zaal om daar getuige te zijn van het af scheid van dhr. J. J. Kloot, sinds 34 jaar als onderhoudsmonteur aan het Kusthuis verbonden maar al doende gekomen op de drempel naar de pensioengerechtigde leef tijd. „65-j-, vaarwel" zo stond ge schreven boven de versierde zetels waarop dlir. en mevr. Kloot ont vangen werden. „Be Vraagbaalc'^ in IViïddeliiarnIs gesloten Stekpoeder laat uw stekjes sneller wortelen PREDIKBEURTEN FAMILIEBERICHTE3N WATKOMT ER IN UW TUIN? HOVENÏEKS B.V. Leen Tanis, OUDDORPS PAASBROOD Bakkerij Bezuijen bellen Plaatst uw fanillloborlciit«n In Elland«n-ni«uwt Pfaff brengt een nieuwe, laasgeprijsdelïchtgewichtzigzag nll'"'*"^^ '^^==- type Kayser 69 /met als extra: blindzomen en gestikte zigzag] voor de rekbare stoffen. van Serie „Het blijvende Woord'' vakwerk in de montage Wescon Nederland B.V. VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 ,j:iLANDEN-NIEUWS" Dinsdag 10 april 1979. De ontvangst was allerhartelijkst...! In haar terugblik: liet de directrice Zr. van Kempen duidelijk weten dat dhr. Kloot een onderhoudsmonteur is ge weest met twee rechterhanden en bo- Alsof Zr. van Kempen het hier zegt: „vaarwel". vendien ook moreel uit het juiste hout gesneden. Meermalen deed hij 's avonds de ronde om te zien of alles in orde was en om zo weinig mogelijk hinder te ver oorzaken voor de bewoners besloot dhr. Kloot eens om een nieuwe vloerbedek king in de gangen maar in de nachtelij ke uren aan te brengen. Geen wonder dan ook dat Zr. van Kempen, en in haar navolging ook dhr. v, d. Boogert namens het bestuur dhr. Kloot heel hartelijk dankte voor de manier waarop hij het Rusthuis en zijn bewoners zo lang had gediend. Als „stoffelijk blijk" van die erkentelijkheid kreeg dhr. Kloot een waardevol geschenk en waren er bloe men voor mevr. Kloot. Dhr. v. d. Boogert gaf een am.usante draai aan zijn ove rigens diepgemeend afscheidswoord: „het valt naet één vrouw lang niet altijd mee, maar U hebt hier met vele tiental len dames om moeten springen", bezag dhr. v. d. Boogert, wijzend op de goede verstandhouding die er tussen dhr. Kloot en de dames verzorgsters heeft bestaan. Gehoopt- wordt dan ook dat de scheidende heer Kloot ook in de toe komst het Rusthuis nog weet te vinden, vooral wanneer daar iets gezelligs te doen is, omdat zijn rol als goed toneel spelers ook niet onvermaard is. Ook door dhr. S. Dekker, oud-be- stuurslid, werden goede herinneringen opgehaald en onder de overige sprekers was ook een bewoonster, sprekend na mens de bewoners-commissie. „menheer Klootdie beste vriend, die heeft zijn rust verdiend", zo dichtte ze, dhr. Kloot namens de bewoners een prachtige boor met standaard aanbie dend voor knap knutselwerk in de ko- piende vrije uren. Sinds e enaantal jaren kon u op het Zandpad in het gebouw van de EMGO terecht voor het stellen van vragen op huishoudelijk gebied. „De Vraagbaak", consumentenvoor lichting hield daar regelmatig een spreekuur. Ondanks alle inspanningen, gedurende de tijd, dat de voorlichting daar was, is het niet gelukt er een goed lopend spreekuur van te maken. Nadat de aktiviteiten een tijd op een laag pitje hebben gestaan, is nu uiteindelijk be sloten geen spreekuur meer in Middel- harnis te houden en het kantoor te ver plaatsen. Dit besluit is genomen, in de weten schap, dat er toch vragen kunnen ko men bij u als consument. We willen u er dan ook met nadruk op wijzen, dat u welkom blijft met uw vragen bij het kantoor van „de Vraagbaak" in Zoeter- meer. Voor elke vraag op huishoudelijk terrein kunt u telefonisch of schriftelijk contact opnemen met „de Vraagbaak", Dorpsstraat 76, 2712 AM Zoetermeer, tel. 079 - 168807 op dinsdagmorgen en donderdagmiddag. Mevrouw A. C. Rot- mans-Zwaal, de consumentenvoorlicht ster is echter van 9 tot 20 april op va kantie. In die tijd kunt u contact opne men met „de Vraagbaak", Emmastraat 13, Alkmaar, tel. 072 - 110130, iedere ochtend van 9-12 uur. O------ THOLEN Meer dan goud. Het echtpaar A. Prince - C. Jordaan hoopt 10 april zijn 55 jarige echtvereniging te vieren. In het verenigingsgebouw Het Visnet is er dan van 19.00 tot 20.00 uur receptie. Bisamratten. In de maand maart werden op Tholen en St. Philipsland 22 bisamratten gevangen. GEMEENTE DIRKSLAND In verband met de sluiting van het bu reau van de burgerlijke stand op Goede Vrijdag en Tweede Paasdag kunnen belanghebbenden voor dringende zaken betreffende de burgerlijke stand op zaterdag 14 april a.s. tussen 11.00 en 12.00 uur v.m. contact opnemen met de heer L. Kats, Julianaweg 74, Melissant. (tel. nr. 01877 - 19 57). Het zelf stekken is de laatste jaren enorm populair geworden. Via tijd schriften, dagbladen en zelfs radio is een levendige ruilhandel in stekjes ont staan. Het zelf stekken is echter helaas nog niet altijd een succes. Uit onderzoek is gebleken, dat naast vele goede maatregelen die reeds ge nomen worden om het stekje los van de moederplant te laten wortelen, er een tekort is aan groeistoffen in het stekje. Groeistoffen zijn stoffen (hormonen) die door een gezonde plant regelmatig wor den gevormd en die de levensprocessen van een plant optimaal laten funktio- neren (bijvoorbeeld beworteling, bloei, vruchtvorming). Bij een stekje zijn vooral de groeistoffen die de beworte ling moeten bevorderen van vitaal be land. Men is er in vakkringen daarom toe overgegaan deze groeistoffen aan het stekje toe te dienen, zodat een goede en snellere beworteling gegarandeerd is. Deze groeistoffen zijn nu ook in de vorm van Pokon-stekpoeder voor de liefhebber te koop. Het gebruik is erg eenvoudig. U maakt het onderheind van het stekje vochtig en steekt het 1 a 2 cm in het stekpoeder. Daarna steekt u het stekje inde stekgrond. U zult zien dat het gebruik van stekpoeder voor een HERV. GEMEENTEN - THOLEN GOEDE VRIJDAG 13 APRIL Tholen 19 uur ds. L. Wüllschleger Poortvliet 19 uur ds. G. H. Abma Scherpenisse 19 uur ds. D. J. Budding St. Maartensdijk 19.30 uur ds. J. Blom Stavenisse 19 uur ds. W. J. Gorissen St. Annaland 19.30 uur ds. M. D. Geu ze Oud Vossemeer 19 uur ds. Th. W. V. d. Heijden St. Phiüpsland 19 uur ds. A. B. Cysouw. Ie en 2e PAASDAG THOLEN zondag 15 april 9.30 uur ds. L. Wüllschleger, openb. belijdenis, 18.30 uur ds. M. D. Geuze; maandag 16 april 9.30 uur ds. L. Wüllschleger. POORTVLIET zondag 10 en 18 uur ds. G. Abma; maandag 14.30 uur ds. G. Abma, afscheidsdienst. SCHERPENISSE zondag 9.30 en 14.30 uur ds. D. Budding, maandag 9.30 uur ds. D. Budding. SINT MAARTENSDIJK zondag 9.30 en 14.30 uur ds. J. Blom, maandag 9.30 uur ds. H. Visser uit Nieuwe Tonge. STAVENISSE zondag 10 en 18 uur ds. W. Gorissen, 15.00 uur paasviering V. d. zondagschool; maandag 10 uur ds. W. Gorissen. SINT ANNALAND zondag 10 uur ds. M. D. Geuze, 18 uur ds. L. Wüllschle ger; maandag 10 uur ds. M. D. Geuze. OUD VOSSEMEER zondag 10 uur ds. V. d. Heijden, openb. bel., 18.30 uur ds. V. d. Heijden m.m.v. Chr. Gem. zangvereniging; maandag 10 uur ds. V. d. Heijden. SINT PHILIPSLAND zondag 9.30 u. ds. A. Cysouw, 14.30 uur ds. W. Goris sen; Maandag 9.30 uur ds. A. Cysouw. goede en snellere beworteling zorg draagt. Vraag uw winkelier om meer infor matie over stekpoeder! De Heere verblijdde ons opnieuw met de voor spoedige geboorte van een zoon en broertje JOHANNES (Hans) J. A. Kardux L. M. Kardux-de Gast Machiel Pieter Jozien Aren-Jan Marleen 3249 LB Herkingen, 7 april 1979. „De Klaver" Wellestrijpsedijk 1 Op zaterdag 21 april 1979 zijn A. GROEN en C. GROEN-STOLK 25 jaar getrouwd. Met onze kinderen, familie en vrienden willen wij dit vieren in het Hervormd Cen trum „de Hoeksteen", Ring te Middelhamis. Gelegenheid tot feliciteren van 19.30-22.00 uur. U bent van harte welkom. Den Haag, april 1979. Fam. A. Groen, Het Zicht 106. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling bij het heengaan van mijn geliefde man, onze zorgzame vader, schoonvader, grootvader en oom ADRIANUS VAN ZETTEN zeggen wij u hartelijk dank. In het bijzonder de medische staf en verplegend personeel van het verpleeghuis „de Samaritaan", Ds. Ooorschot en Ds. Beens voor hun zeer per soonlijke steun aan ons allen. Namens de familie K. J. van Zetten-Bowitz SOMMELSDIJK, maart 1979. „De Samaritaan" Een gazon? Sierheesters? Een schommel? Bomen? Snij bloemen? Een barbecue? Kruiden? Een Kippenhok? Een terras? Klimplanten? Fruit? Een vijver met siereendjes? Een rotstuin? Tuin- verlichting? Een windscherm? Een hobbykas? Laat vooraf een plan maken. Een plan om zélf uit te voeren of u laat uitvoeren. Bel voor een vrijblijvend gesprek. JanDeugtsfraat 15, Herkingen. Tel. 01876-420. bestellen? Met echt 'saffraan, dan leL 01878-1296 Raadhuisstraat 21 het vanouds bekende adres. BERGEN OP ZOOM: Korte Meesir. 17 teL 01640 - 3S878 ROOSENDAAL: Nieuwe Markt 48 teL, 01650 35546 Vraagt gratis folders! boek om bij te blijven (voor cursus of zelfstudie) Deel 1 Deel 2 Deel 3 Deel 4 Deel 5 De Bijbel door 25,— Kerkgeschiedenis 19,75 Ethiek f 18,50 Bijbelse geloofsbegrippen 18, Kerken, sekten en stromingen 19,75 Vraag en kijk zoveel u wilt bij boeken, kantoonnrlckÜn^ tel. (01870) 25 51 woonhuis (01877) 19 54 westd^k 55 - postbus 75 - middelhamis Dat is nieuwbouw, onderhoud en reparatie aan o.a. petrochemische installaties In het Europoort- gebied en andere plaatsen in Nederland. Vakwerk dat wij in handen geven van onze vakmensen! Wij zoeken voor dit werk ervaren Mannen die instaan voor de kwaliteit van hun werk en daarvoor ook goed betaald willen wor den. Die ook niet opzien tegen de dagelijkse pen del, waarvoor wij overigens een uitstekende re geling hebben. Daarom is niet alleen een goed loon voldoende. U krijgt van ons een vaste reistijdvergoedlng en een aantrekkelijke kilometervergoeding, die met de km-afstand varieert. Het maakt ons daarbij niets uit hoe u i'eist of hoe u met anderen het vervoer combineert. Hebt u belangstelling? Voor een eerste contact hoeft u niet helemaal naar ons toe te komen. U kunt dit hebben met onze mensen In of nabij uw woonplaats. Bel (tussen 19.00 - 20.00 uur, behalve tijdens het weekend) voor een eerste contact of informatie met onder staand contactpersoon; P. L. Beverlander, 01874-1793, Oude Tonge Wilt u toch langskomen, dan kan dat elke don derdagavond tussen 19.00 - 21.00 uur op onze Botlek-vestiging: Theemsweg 2, Rozenburg. Afdeling Personeelszaken, Vlampüpstraat 50, 3534 AR Utrecht. TeL 030 - 44 38 77 Omdat het nog even zoeken is naar een nieuw vervolgver haal, leek het ons interessant enkele artikelen weer te geven, zoals we die aantroffen in de Nieuw Rotterdamse Courant van 1929. Leuk om het nog eens terug te lezen; men zal constateren, dat het echte dialect hier en daar toch wel heeft moeten inboeten. Grepen uit het Oostflakkees dialect Het is een bekend en alleszins ver klaarbaar verschijnsel: bij een bevol king, die lange tijd geïsoleerd heeft ge leefd, zijn velerlei oud- en zeldzaamhe- den geconserveerd, die elders sinds jaar en dag verloren gingen. Onder een der gelijke bevolking wordt, door vaak op en indringerige handelsgeesten, ijverig gespeurd naar „antiquiteiten". Voor een appel en een ei trachten ze de arge loze Rusticus z'n „ouwe rommel" af te kopen, die ze in de „bewoonde wereld" als kostelijk antiek (hopen te) slijten. Bij de ondernemers van dergelijke commer ciële expedities geldt Goeree en Over- flakkee als vrijwel „afgegraasd". Echter: veel merkwaardige oudheden gelukkig onvervreemdbaar! bleven daar achter en worden er gebruikt tot op deze dag. Met een variatie op een politiek gevleu geld woord kan men zeggen, dat in hun (d.i. der Flakkeeënaren) isolement de oorzaak van de kracht, de pittigheid en de originaliteit van hun taal lag. Talloze woorden en uitdrukkingen, die het Algemeen-beschaafd-Nederlands sinds lang heeft afgesleten, vervormd of verloren, ook zulke, die in het Hollands der geciviliseerden wellicht nooit in om loop waren, zijn hier gangbaar. Toch, zij het langzaam: die kostelijke voorraad mindert. Al mopperen vooruitstrevende Flakkee- ënaars over de naar hun zin te trage verbinding met „de stad" (Rotterdam), de communicatie met het vasteland is er: de boeren gaan in Rotterdam ter markt, ernstige zieken worden naar de Rotterdamse ziekenhuizen vervoerd, „grote inkopen" doen de bewoners van Flakkee, op 'n dagje heen en weer, in de stad. Het isolement is opgeheven en daarmee is de voornaamste voorwaarde voor 't behoud van het oude teniet gedaan. Gelukkig is de over het algemeen con servatieve aard der Flakkeeënaars nog een factor, die een snelle nivellering van hun taal zal tegenhouden. Geen in boorling van Oostflakkee zal het be staan ongewroken zogenoemd beschaafd te spreken „gróo's te praeten"; dit geldt als een symptoon van lichtzinnigheid óf van hoogmoedigheid (gróozigheid). Zo'n groospraeter wordt onmiddellijk ge hoond met het stereotype „een vlijg op de spijgel". In Flakkee wordt iedere ij in de uitspraak een ii:dijk wordt diik, kijk wordt kiik, enz.; de Flakkeeënaar, die zich op 't glibberige pad: beschaafd spreken waagt, zet in z'n geest om: diik tot dijk, kiik tot kijk, totdat hij, de dupe van dit transpositie- systeem wordend, 'n vlieg tot vUjg, en zichzelf belachelijk maakt. Een vrimde (vreemdeling) die het waagt iets ten nadele van het dialect te zeggen, wordt direct verpletterd met de apodic tische repliek: „oengze tael is de mooi ste tael van allemael". Jammr genoeg blijkt die mooiheid wel in de allerlaatste plaats uit deze fiere, doch kreupele „poëzie". Wie der vrouwen conversatie met lang gerekte bel-jaenik, bel-neênik en bel- heêne's beluistert, zal getroffen worden door een deinende melodieusheid, ter wijl sommige woorden en wendingen door hun argeloosheid, andere door htm pittigheid, reminiscenties aan het Mid delnederlands wekken. Men heeft wel beweerd, dat die pittigheid vaak in ruw heid ontaardt, de zangerigheid wel tot zeurdirigheid overslaat en dat die arge loosheid soms al te kinderUjk aandoet. Men kan over deze kwesties-van-smaak van mening verschillen, maar dit staat vast: het Flakkeese dialect bewaarde een schat van oud- en zeldzaamheden, waaruit we hier enkele grepen zullen doen. In bijna alle kinderen zit een handels geest, ruilen doen ze veel en graag, maar gliik over den diik, d.i. gelijk oversteken. Wat men aan een vriendje heeft afge staan, mag men later weer niet terug vorderen, want: eens gegeve bluuft ge- geve, angders bin j' een steeldief. Angders voor: anders, ongze voor onze, etc. vindt men ook bij Huygens (1596- 1687) en Bredero (1585-1618). Bij de laat ste ook: aers, in 't Flakkees aors (anders) Een aór is een ander (Vlaams aar. Gui de Gezelle: „De een op de aar) en op een aór is: bij een ander (in de kost). In steeldief heeft men een naief pleonasme. Een joon jongen, meervoud jongers) speelt met een haktol (priktol)een drijf tol is beneden z'n jongenswaardigheid: een meidetol! Een tol laten uuttulen is: geheel laten uitdraaien. Een eigenzin nig, doldriftig mens laat men zijn gang maar gaan, totdat hij wat handelbaar is. men laat hem z'n tuul uuttulen. (Van Dalen, uitgave 1898, vermeldt tui len onbezonnen handelen. Kuipers zegt: zijn eigen hoofd volgen). Bij het spel gaat eerlijkheid bovenal, trouwens wie oneerlijk speelt, komt zelf bedro gen uit: Onneusje za je bekaebele! On- neus on-heus, in 't beschaafd Neder lands alleen: onhoffelijk, onbeleefd; in 't Flakkees alleen: oneerlijk, doch bij beide betekenissen (verenigd in 't Fran se malhonnête) komt „de eer" in het ge drang. De meisjes spelen nog wel met hiltekers (bikkels), jongens knikkeren liever. Moo ie gladde, geaderde knikkers heten mur pels (marbels: van marmer). Een gelief koosd spel is het stuken, waarbij een aantal knikkers, die de speler op de vlak ke hand legt, in een kuiltje gestort of gestoten worden (verg. verstuiken). Dit stuken vindt men ook in het Middel nederlands: „Soe langhe 'stuuct men ende steect Den stoep (kruik) te watre, dat hl breect". 't Flakkeese instsuken is instorten, en het weinig meer gehoorde uutstuuksel betekent ondoordacht, onbeschaafd ge zegde, dus: wat men eruit gooit; „raóre uutstuuksels doen". Keren we tot het stuken terug: hierbij wordt vaak grof gespeeld; het gebeurt, dat men met een herzie (of een boengk 'n massa; de kinderen zeggen ook wel hyperbolisch: „een berg") knikkers be gint, en na een stuitje (poosje) met een lutje naar huis gaat. Een lutje is een wemigje (vgl. luttel, engels: a little; Lut jebroek tegenover Grootebroek). Bredero, in „Symen sonder Soetigheydt" och, wou het toch een lutje reghe- nen." Bilderdijk schreef, nu meer dan 100 jaar geleden, in zijn ophelderende aantekeningen bij Huygens' gedichten: „een lutje": „Dit woord placht dus in gebruik te zijn, maar van de gehele ver wantschap daarvan hebben wij luttel alleen overig." Op Flakkee is lutje echter nog spring levend! Als de speler zijn laatste knikkers ver loren heeft, is hij flut of fut elders in Zuid-Holland: blut, in Zeeland: rut). Wie niet tegen z'n verliers kan, doet be ter, niet „om t' houwe's" te spelen, maar om 't joks. Vechten doet de jeugd veel, zowel „uut meene's" als deur 't joks. (Vgl jok en uit jokkerijuit scherts niet in ernst.) In Huygens' Sneldichten vindt men ook om 't jocks: uit spel, dartelheid: en in zijn „Trijntje Cornells" treft men aan: „Ik sweert, warentigh, dats' een woort Dat men om 't jokkes niet mag segge" (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 2