TOURCARAVJlNSteHUUR Rijnmonds Algem. Verhuurcentpum B.V. jeugd hoekje DE LEEUWEKIK ZINGT! ENERGIEBESPARING HET GROOTST BIJ GOED GEBRUIIC VÜN GORDIJNEN Uw huis verkopen? TAMBOER Uw huis verkopen? TAMBOER Ben van Oosten geeft orgelconcert In de Singelkerk T^ IJl.. ^h^f crriis met oeveJs overtrokken, De polder lag daar somber grijs mwi, 'k Zag grote plassen togs «e^.^'^'^'^^^^tS^PtTOkken De wüiter bad zijn sporen en zijn voren diep getrokken, De bermen lagen dor, de akkerlanden na/t. Daar vliegt een vogel op, verc^ijtó in f^^"^ E enkleini igrauwe vogel die zich door de nevels dringt. Als wil m aUe narigheid beneden hem ontvluchten. Hij zwiert, hij «draait, nu -staat hij weer, hij zingt. Veldleeuwerik, hij zingt,, hij weet, de dag zal komen Dat in die natte polder weer het meuwe leven tiert De polder wordt weer groen, de bermen en de zomen, Ze worden weer opnieuw met bioememtooi versierd^^ De leeuw'rik zingt, kent hij geen angst geen ^o^gen Zo diep zijn vaak de sporen van verdriet en van het mens li k leed. Maar God ho-udt Zijn verbond. Zijn Woord er komt een Wijde Zing leeuw'rik, zing dat iedereen dat weet! imorgen, Lanerta. PREDIKBEURTEN HERV. KERKEN THOLEN ZONDAG 1 APRIL 1 X s n $,Ellanden-tiieuws'' Bladz. 2 „EILANDEN-NIKUWS" Vrijdag 30 maart 1979, Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. ADÖIMENT Dit is een snelwerkende mortel van Duits fabrikaat, waarin ook titaan zit. Men beweert dat beide stoffen, addi- ment en titaan, vergiften zijn. Is dat zo? Antwoord: In het algemeen bevatten alle cementsoorten oxyden van calcium, silicium, aluminium en ijzer, die met water verharden. De samenstelling be slist over de snelheid waarmee de spe cie verhardt. Al deze stoffen moeten liever niet ingeademd worden, al zijn ze niet buitengewoon giftig. Bij voldoende luchtverversing zijn geen maskers nodig. Iets anders is het met titaan. Op zich zelf is dit geen erg giftige stof. Ze komt gewoon in de grond voor. Maar er zijn wel titaanverbindingen die giftig zijn en als u beton verzaagt waarin titaan is verwerkt, kan het stof inademen ge vaarlijk zijn. U moet dan een stofmas- ker of doek voor de mond dragen en liefst ook de ogen beschermen. Het is vooral het stof dat gevaarlijk is; de nat te specie levert geen gevaar op omdat u die toch niet inademt of inslikt. Titaan vergiftiging komt zelden voor. Men wordt er moe en misselijk van en op den duur mager. Veel méér is er nog niet over bekend. SLABAK Ik heb een houten bak om sla in te bereiden. Op zekere dag zag ik aan de binnenkant een glinsterende laag, net plastic. Het viel niet mee die laag te verwijderen maar via de vaatwasmachi- ne lukte dat. Wat kan dit geweest zijn? Antwoord: Wij vermoeden, dat die slabak op een of andere wijze plotseling verhit is geworden, bijv. doordat u hem met heet water afwaste of doordat hij op een erg warme plek te drogen stond of iets dergelijks. Dat glinsterende laag je was n.l. geen plastic, maar een soort houtlijm, die gewoonlijk in het hout blijft zitten en pas bij grote warmte uit treedt. Daarom was die laag ook zo moeilijk te verwijderen want houtlijm lost niet op in afwasmiddelen. Wèl smelt het opden duur. Kwaad kon dit niet. Mocht u het nog eens zien in houten voorwerpen dan kunt u de bak ijskoud laten worden (buiten of in een vriesvak of diepvriezer) en dan met schuurpapier de harde laag breken en wegschuren. Er zijn wel oplosmiddelen, maar die maken de bak vrijwel onbruikbaar door de lucht die ze er in achterlaten. DUIVENLAMP Hierbij een advertentie over een nieuw soort lamp voor duiven die binnen zit ten. Ze zou het volledige zonnespectrum geven, wat de broedresultaten sterk zou begunstigen en de vederkleuren ver fraaien. Wat is daar allemaal van waar? Antwoord: Ongeveer de helft. Ver lichting van opgesloten duiven maakt dat ze wat meer voer opnemen en dus wat beter in conditie komen. Ze zullen dan misschien eerder leggen, beter broeden en dus meer jongen grootbren gen. Maar of die lamp een bepaald spectrum weergeeft doet o.i. niet ter zake. Gewoon lamplicht is net zogoed en de veerkleur wordt niet door ultra-violet licht beïnvloed, tenzij de dieren hun hele leven binnenshuis zouden zitten. Inderdaad houdt gewoon vensterglas óók ultraviolet tegen en dat hindert niets als het voer maar goed is. Dat u.v. straling bacteriën doodt is waar, maar stel u daar niet teveel van voor. Het licht komt noOit verder dan de opper vlakte zodat zelfs de achterkant van een zaadje niet ontsmet wordt. De door u beschreven lamp heeft inderdaad een spectrum dat veel lijkt op dat van ge woon zonlicht, maar bijzondere voorde len zien wij daar niet in. Ook zijn ons geen dierproeven bekend waaruit voor delen zouden blijken. En die zou men bij kippen en slachtkuikens toch stellig gevonden hebben als het waar was. ZET HEM OP Ik zou mij willen toeleggen op het conserveren van vogels en kleine zoog dieren. Is daarvoor een opleiding nodig? Zo ja, waar kan ik die volgen? Welke spullen zijn daarvoor nodig? Antwoorden: U kunt zich aanmelden bij het Zoölogisch Museum der Rijks universiteit, Plompetorengracht 9, Utrecht, tel. 030 - 21 72 41. U wordt dan op het lijstje gezet tot men een aardig groepje bij elkaar heeft. Vervolgens mag u tien achtereenvolgende weken één avond les gaan nemen en dat kost u niets, behalve dan uw reis- en verblijf kosten. Na een kort examen kunt u het diploma Erkend Preparateur krijgen (men spreekt van opzetten of prepare ren, niet van conserveren). U kunt ech ter ook bij de dichtstbijzijnde erkende preparateur u verder bekwamen als u denkt niet gereed te zijn voor het exa men. Bij het opzetten van dieren zijn aller lei materialen nodig, zoals formaline, houtwol, sphagnum enz. De niet be schermde vogels mag iedereen opzetten, evenals de kleine zoogdieren, bijv. uw gestorven kat of hond. Maar sommige vogels vallen onder de Vogelwet (bijv. vinken, roodborstjes enz.) of onder de Wet Uitheemse Vogels en die mogen al leen opgezet en daarna verhandeld wor den door een erkende preparateur. Is het alleen een liefhebberij dan kunt u dus volstaan met les halen in Utrecht. GEKROMPEN AMARYLLIS Mijn amaryllis is na de bloei een stuk kleiner geworden. Dit jaar heeft hij niet gebloeid, maar de bol is wel ge slonken. Op welke manier kan hij zijn oorspronkelijke omvang weer terugkrij gen? Antwoord: Waarschijnlijk hebt u de bol niet koel genoeg bewaard en is deze uitgedroogd. Als de bloem is uitgebloeid, moet u het blad eigenlijk eerst goed la ten uitgroeien en voeding geven tot aug. Na september mag u geen water meer geven, zodat de bladeren afsterven. Dan de bol in de pot wegzetten op een koel en donker plekje, maar niet beneden de 6° C. In januari de helft van de oude aarde uit de pot nemen en nieuwe aarde er bij doen en de bol goed warm zetten op een schoorsteenmantel of bij een ra diator van de cv. Oppassen dat de aar de niet te droog wordt. Zonodig iets be vochtigen, maar niet nat maken. Als u ziet dat uw amaryllis gaat groei en, kunt u pas af en toe heel weinig wa ter geven. Zodra de knop uit de bol komt, mag u haar voor het raam zetten en meer water gaan geven. Dit water moet altijd op kamertemperatuur zijn. S. MERS Ik heb een mooi landschap en de naam die eronder staat is S o MERS. Wie kan dat zijn? Antwoord: Die kleine o tussen de gro te letters S en MERS roept wedervragen op van onze kunsthistoricus. Bedoelt u nu S. MERS, of SOMERS, of soms S. O. MERS of staan overal punten tussen? De naam Mers kwamen wij wel een keer tegen in onze registers, maar die schilder heeft omstreeks 1600 geleefd en had andere voorletters. De naam Somers komt nog voor in België, met name in de omgeving van Antwerpen. Begin 1800 waren er enkele ons bekende kunst schilders van die naam. Daarnaast zijn er in de laatste oorlog nog allerlei schuilnamen gebruikt en naar gelang de uitgebeelde voorstelling werd dat wel eens S. Winters, S. Omers of Somers. V/ij kunnen dus zonder verdere gegevens geen uitsluitsel geven. Daarom verzoe ken wij u alsnog een duidelijke kleuren foto te zenden en ons op te geven wan neer en waar u het werkje kocht, of het olieverf, waterverf, krijt, houtskool of inkt is, op linnen, hout of papier werd gemaakt of soms een kleurendruk re productie betreft, de destijds betaalde prijs, de maten, de soort hjst en wat er verder voor tekens, letters of nummers aan voor- of achterzijde staan. En als de signatuur onduidelijk is, ziet onze kunsthistoricus graag een nagetekende uitbeelding van de letters tegemoet. Hij kan dan proberen na te gaan wie de maker is. RIDDERKERK: Voor vele orgelliefheb bers is de naam Ben van Oosten een begrip geworden. Toen in 1973 Michelle Le clerc voor het eerst in Ridderkerk concerteerde nam zij de toen 18 jarige Ben mee voor de begeleiding van de sa menzang. Hij maakte toen reeds een enorme indruk door zijn grote talent. Nu is hij een alom gevierd organist die door zijn concerten, vooral in het buiten land en voor radio en televisie, een zeer grote bekendheid geniet. Tijdens zijn concertreizen in Frankrijk (hij speelde o.a. in de Notre-Dame en de Sacré-Coeur te Parijs) in West- en Oost-Duitsland, Oostenrijk, Polen en Zweden beschreef de pers hem unaniem als één der opvallendste orgelvirtuozen van de jonge generatie. Enkele weken geleden nog bracht hij het Singelkerk- orgelvoor de N.C.R.V.-radio in een half uur durende orgelbespeling. Zaterdag 7 april, aanvang 8 uur 's- avonds, is hij er weer met een prachtig orgelprogramma. Hij opent met het con certo nach Vivaldi in D-dur van J. S. Bach, in een bewerking van de beroem de Franse grootmeester Jean Guillou. Vervolgens Bach's prachtige koraal- voorspel „O Mensch, bewein' dein' Sün- de gross" en de mooie 2e Sonate van Mendelssohn. Dat Alexandre P. F. Boëly een zeer boeiend componist was en dat zijn werken prachtig klinken op het Singelkerk-orgel kunnen we beluis teren in vijf van zijn werken die Ben van Oosten ook voor de radio naar vo ren bracht. Het mooie Lamentation van Alexandre Guilmant staat tevens op het programma dat besloten gaat worden met de bruisende Finale uit de eerste symphonie van Vieme. Het orgelprogramma zal worden om lijst met samenzang dat in het teken staat van de lijdenstijd. Het is een aparte belevenis om Ben van Oosten hierover te horen improviseren en de massale sa menzang te horen begeleiden. We raden een ieder aan om zoveel mogelijk de avond van 7 april vrij te houden en met familie en vrienden naar de Ridderkerkse Singelkerk te komen. Zij zullen er geen spijt van hebben. De toegang is gratis! De kerkdeuren gaan reeds om zeven uur open. ROTTERDAM Het is een bekend ge geven, dat door de gevel en speciaal de ramen veel warmte naar buiten en dus verloren gaat. Anders gezegd kan op de rekening van het GEB niet gering bezuinigd worden, als tenminste de koude ramen worden voorzien van dichtgeschoven vitrage, in combinatie met overgordijnen. Alleen overdag be tekent dit al een energiebesparing van W/o. Dit is te Tezen in het rapport, dat tijdens een symposium in het Utrechtse Jaarbeursgebouw werd aangeboden door de indertijd door het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning in het leven geroepen Stuurgroep Energie en Gebouwen. Gordijnen spelen dus een belangrijke rol, want het staat nu vast dat ramen en vensters doorslaggevend zijn bij de warmtebesparing in huis. En het is be paald niet juist, dat slechts zware ve loursgordijnen in aanmerking komen; de dikte van het materiaal is namelijk niet van invloed gebleken wél de afslui ting, bijv. langs het plafond, want als zich tussen het gordijn^ en het plafond nog een kier bevindt, zal het warmte verlies door de gevel ongehinderd voort duren. De meest doeltreffende manier van gordijnen ophangen, vergeleken met he lemaal niets (alleen planten voor het venster), scheelt per m^ oppervlak ruim 22 m? aardgas per stookseizoen! Dit wordt natuurlijk minder naarmate de decoratieve functie van het gordijn toe neemt. Uiteindelijk is de kamer beter aangekleed met lange (kamerhoge gor dijnen van plafond tot vloer. Hoofdzaak is dat de consument weet, dat gordijnen en vitrages niet te onderschatten ener giebesparende elementen zijn, aldus Deja in Rotterdam. Venstervullende planten mogen dan erg leuk zijn om te zien, maar deze raambekleding gaat hoe ludiek ook ten koste van de woonsfeer, die voor een belangrijk deel bepaald wordt door warmte. Onze grootouders hadden het nog niet zo gek bekeken: vitrage voor de ramen en 's avonds de overgordijnen dicht. Bij het plafond een koofje, bekleed met de zelfde stof en op die manier hadden ze een goede afsluiting gemaakt om de kou buiten en de warmte binnen te houden. Erg simpel, doch het wordt eens te meer ondersteund door de resultaten-van het recente onderzoek Tholen 9.30 en 18.30 uur ds. A. de Reu ver Poortvliet 10 en 18.00 uur ds. H. G. Abma uit Putten Scherpenisse 9.30 en 14.30 uur ds. D. J. Budding Sint Maartensdijk 9.30 en 14.30 uur ds. J. Blom Stavenisse 10 en 18 uur ds. W. J. Gorissen St. Annaland 10 en 18.00 uur ds. M. D. Geuze, H.A. en Dankzeg ging Oud Vossemeer 10 en 18.30 uur ds. Th. V. d. Heijden St. Philipsland 9.30 en 14.30 uur ds. A. B. Cysouw. Dr. W. Dreesplein 2 GEERVLIET Tegen biliyke prijzen te koop, diverse gebruikte TOURCARAVANS Ruime caravans met de keuze uit voortent, koelkast, kachel enz. Volledig verzorgd en verzekerd, dus HUREN ZONDER ZORGEN Vraag vrijblijvend inlichtingen bij ANWB Honds verhuur bedrijf: Tel. 01887 - 28 26 of 39 79 Zaterdags zijn wij aanwezig op ons depot: Vrouwtjesweg 48, STAD AAN 'T HARINGVLIET Dames en Heren, hier zijn we weer, want de week is weer voorbij. ledere week ben ik weer blij als ik het hoekje en een raadsel voor elkaar kan krijgen. De ene keer gaat het wel moeilijker dan de andere keer. Soms gaat het heel moeilijk, en dan valt je een „pak van het hart" als het achter de rug is. Dat hebben jullie ook wel denk ik na een zware repetitie of zo. Men zegt ook weleens „een steen van het hart". Dat overkwam ook eens een dichter, Joseph Victor Scheffer. Ik heb aie man niet gekend, maar dat doet er ook niet toe. Het moet echt gebeurd zijn. Die man was enige weken met vakantie in Zuid-Italië. Daar ontving hij van een vriend een brief, die niet gefrankeerd was. Hij moest dus strafporto betalen, en nog niet zo weinig ook. In die brief stond niet meer dan „Ik maak het uit stekend. Hartelijke groeten". Dat zat niet lekker bij Scheffer. Hij zon op wraak. Wraak is nooit goed al zegt men dat ze zoet is. Maar hij liet een grote steen zorgvuldig in een kist verpakken, en zond die aan zijn vriend. Natuurlijk ook ongefrankeerd. Toen die kist bij de bewuste vriend aankwam, aarzelde die geen ogenblik de zeer hoge 'strafporto te betalen, in de vaste over tuiging dat die kist een waardevolle In houd bevatten zou. Maar wie beschrijft zijn verbazing, teleurstelling en woede, toen hij niets anders in de kist vond dan een steen met een kort briefje. Daarop stond te lezen: „Toen ik hoorde, dat je het goed maakte, viel mij een steen van het hart. Hier is hij!" Ik hoop dat jullie die pakken met stenen niet ongefrankeerd naar Oom Ko sturen, want oom Ko ac cepteert ze niet als ze ongefrankeerd zijn. Maar nu gaan we aan het werk. MAARTRAADSEL 5 1. vervoermiddel dat jullie allemaal wel bezitten instrument waarmee men een voertuig van richting doet veranderen. 2. zuivelprodukt, tevens broodbeleg apparaat om hout glad te maken. 3. snijwerktuig, in de keuken onmis baar naaigereedschap (meervoud) 4. een grote woonplaats (waar dus veel mensen wonen) kleinere woonplaatsen. JARIGEN: We hebben weer twee jarigen n.l. Wim Boshoven en Ina Hoogesteger. Het adres van Wim is: Schiekampsingel 8, Spijkenisse. Het adres van Ina is: Raad huisstraat 2, 's Gravenpolder. Namens allé raadselmakkers van harte gefelici teerd en vanzelf een fijne verjaardag 8 i 10 II II 5. geschenk een draai om je oren 6. hoofddeksel wintemeerslag (de ze winter veel gehad) 7. zeer harde wind lengtemaat 8. zuivelprodukt en hier kan men het in doen (meervoud) 9. een rand b.v. om schilderij prijs lijst b.v. bij de posterijen, bus of treüi. 10. opschik een vertrek in ons huis 11. het wacht houden (2 Sam. 13) hoog en smal bouwwerk voorname lijk bij een kerk. 12. postbode; ook wel deur of raam kozijn bericht krijgen of horen (Spr. 25) 13. deel van de dag als men op iets wacht zegt men dat gaat lang Dit is een moeilijk raadsel jongelui. Niet voor allemaal, maar wel voor de jonge ren, ledere regel bestaat uit twee woor den. De beginletter van het tweede woord is steeds de laatste letter van het eerste woord. Die beide woorden kunnen soms gekombineerd worden of hebben iets met elkaar gemeen. De middelste letters van boven naar beneden gelezen: de tijd die we ieder voorjaar beleven. Vooral de moeders hebben er mee te ma ken. Maar meer nog misschien de va ders. toegewenst. Dat de Heere jullie nog vele jaren mag sparen is onze oprechte wens. Ook de ouders van harte gelukgewenst met de verjaardag van hun kinderen. BRIEFWISSELING Bea van Oorschot - Den Bommel. In een kort briefje kan soms meer staan dan in een lange brief. Bea! Je kan een brief wel lang maken, terwijl er weinig in staat. Dat is niet het geval met jou briefje. Vooral het slot maakte het goed. Een goed begin is 't halve werk. Twee punten vooruit gegaan. Prachtcijfers hoor. Je ouders zullen er ook wel erg blij mee zijn. En nu zo volhouden, want je hebt bewezen dat je het baas kan! Ria van Oorschot - Den Bommel. Je kan wel zien dat je er hard aan getrok ken hebt, en nu nog een poosje blijven trekken Ria. Je bent een heel stuk voor uitgegaan, dus, je kan het wel. Over een poosje krijg je weer vakantie en dan kan je weer uitblazen. Je hebt een leuk werkje voor je naar school gaat. Maar dat je moeder Anco niet kan wassen is wel erg hé. Misschien als het mooi weer gaat worden dat je moeder wat op knapt. Van harte beterschap toegewenst hoor, met moeder. Wim Boshoven - Spijkenisse. Met oom Ko gaat het gelukkig goed, en met Wim ook lees ik in je brief. Met je vriend is het niet zo goed Wim. Je zal een been breken zeg. Is dat nog een gevolg van de gladheid? Het is een hele prestatie dat je bril nog niet stuk geweest is. Wees er maar zuinig op want je krijgt die dingen niet voor niets Wim. Nog druk gehad met verjaardagen, dat zal geld gekost hebben, of is dat erg mee gevallen. Liesbeth Boshoven - Spijkenisse. Nog gefeliciteerd hoor met de verjaardag van je vader. Dat wist oom Ko niet, maar andersHet schaatsen is nu gebeurd Liesbeth, dat kan ook niet blij ven duren. We gaan nu weer een tijd te gemoet waarin je kan gaan zwemmen. Dat is zeker wel leuk op die knutselklub. Wat doe je daar zoal Liesbeth. Moet je eens schrijven hoor, want daar ben ik erg benieuwd naar. Niet vergeten hé! Conja en Licia v. d. Velde - Yerseke. Bij ons „vriesde" het 's nachts ook nog wel eens, maar overwegend „vroor" het meer. Bij jullie ook? Maar oom Ko „niesde" bok, hebben jullie dat ook al gedaan. Beslist eens proberen. Het was dus maar een saaie' boel in Utrecht? En toch werd het een mooie dag, fijn zo'n dagje eruit hé. Nu is het weer wachten op de vakantie. Jullie hond is dus nog Steeds ongehoorzaam, je zal hem dan nog veel moeten leren, en dat moet je doen als hij jong is. Het is immers net als bij de'mensen. Oude honden leer je niet meer zo gemakkelijk. Ik denk dat jullie hem teveel verwennen. Op die laatste vraag moet ik helaas een teleur stellend antwoord geven, ik hoop dat je dat begrijpt. De datum mag je wel uit rekenen: jullie eigen datum min 10-2. Eenvoudig hé! Addy v. d. Velde - Yerseke. Een leuke brief heb je geschreven Addy, zeker van je zussen geleerd, want die kunnen het hoor. Alleen weet oom Ko nooit wie de brief schrijft. Het zijn wel echte deug nieten geloof ik, of is dat niet zo? Dat is niet zo best Addy, die snoepwinkel zo dicht bij school. Zit er ook dichtbij een tandarts? Dat lijkt me wel nodig. Con nie woont dus dichtbij jullie? Kunnen jullie wel eens overleggen bij het oplos sen. Allemaal weer de groeten hé. Je weet wel wie! Anja Mierop - Oudöorp. Je kan best brieven schrijven hoor Anja. Dat valt best mee. Je vader werkt anders wel een- eind bij huis vandaan zeg. Die zijn er wel meer, maar het is toch wel heel erg ver. Dat gaat tegenwoordig. Vroeger kon dat niet, of je moest voor een hele week van huis. Hartelijk dank voor je pasfoto Anja. Je bent inderdaad wel veranderd zeg. Oom Ko heeft ook niet zo'n kennis van vogels, moet je eens een vogelboekje proberen te krijgen Anja, dan kan je ze echt wel leren kennen. Ingrid Tuinenburg - Middelharnis. Het is inderdaad maar een kort briefje, Ingrid, maar je kan niet altijd veel te schrijven hebben. Het was wel gezellig op de ouderavond. Dat is een heel moei lijk woord dat je daar neerschreef. Weet je ook wat dat nu precies in het Neder lands betekent? Ik zal eens aan Lenie vragen of je een „kwade" mevrouw was. Heb je ze ook nog loon moeten uitbeta len? Dan had je geen beste avond In grid. Maar dat ging natuurlijk „met ge sloten beurs". Ina Hoogesteger - 's-Gravenpolder. Een gezellige brief Ina. Dat zou best kunnen zijn dat je teveel geschreven hebt. De geschiedenis-repetitie is wel goed uitgevallen, het kan niet beter. Het is wel een drukke tijd voor je geweest, repetitie's, bomen planten, naar de tand arts geweest. Zo'n boomplantdag is wel leuk hé. Kan je later het resultaat nog eens bewonderen. Ik vind het wel een nuttig iets, want over 't algemeen zijn er niet zoveel bomen meer. En een boom maakt de hele omgeving anders. Groetjes hoor! ALLEMAAL: Dit is dus het laatste hoekje van de maand maart. We hebben dus vijf raad sels gehad, plus nog een EXTRA. Het is ook weer brieven schrijven, want ik ben er bijna doorheen. Eventuele nieuwelin gen zijn nog steeds van harte welkom. Allemaal de groeten en in afwachting. Hoogachtend: OOM KO. Dulvensport FIANACIEEL RAPPORT Voor mij ligt het financieel verslag van de NPO en hieruit blijkt dat het aantal georganiseerde duivenliefhebbers in Nederland in 1978 54.290 bedroeg. Het leeuwenaandeel levert de NABvP met ca. 20.000 leden, tweede is de ZNB met 13.500 leden en derde de NB-Z met ca. 8000 leden. De NPO heeft financieel een goed jaar achter de rug want het ver mogen nam maar liefst met 130.000 gul den toe en bedraagt nu al zo'n 360.000 gulden. Reden waarom de prijs van de ringen in 1980 zal kunnen worden ge handhaafd op 40 et. per ring. De grote bezitstoename kwam vooral door her waardering van de panden m eigendom van de NPO en door de meerverkoop van ringen. In het afgelopen jaar wer den maar liefst 2.146.000 ringen aan dui- venpootjes geschoven. Voor 1979 zal de verkoop kort bij de 2V4 millioen komen. Aan liefdadigheidsdoelen kon 6.306,50 worden afgedragen. Uit de begroting voor 1979 blijkt dat de commissie met een winst van 1000,^per jaar genoe gen wil nemen. Rijst toch de vraag of het vermogen van een dergelijke orga nisatie steeds toe moet nemen. Een ze kere reserve is gewenst maar wat inte ren op deze cijfers lijkt mij geen be zwaar. Verhoging van contributie, rin gen of gummiringenprijs gelukkig niet noodzakelijk. Dat is het lichtpuntje uit dit toch wel zeer bekwaam door de be stuurder Stolk uit Bussum en zijn hel pers vervaardigd financieel overzicht. SAMENWERKING Het gaat met de verlangde eenheid in de dulvensport nog steeds niet goed. Integendeel de polarisatie van de zijde van bestuurders neemt toe. Merkwaar dige zaak, want de doorsnee liefhebber denkt er anders over. Sterk voorbeeld van mislukte samenwerking zien we in Zeeland, waar in 1978 vier vluchten door de ZNB en NBvZ gezamenlijk wer den georganiseerd. Deze concoursen hadden voor de liefhebbers wel een leuk verloop en vroegen om herhaling, maar de Sadats en Begins in Zeeland zijn tot de conclusie gekomen dat gezamenlijke vluchten in 1979 niet meer zijn gewenst. Vraagt men de oorzaak dan wijst de een op de ander, maar uit alles blijkt wel dat het voornamelijk schort aan goede wil bij de mannen die het voor het zeg gen hebben. Ons lijkt de vrees om macht te verliezen, de factor die de eenheid nog tot in lengten van jaren in de weg zal Staan. PROGRAMMA Het wedvluchtprogramma van de NBvZ is definitief uit. Toenemende stadsontwikkeling heeft weer enkele lossingsplaatsen onmogelijk gemaakt, zodat naar nieuwe stations moest wor den gezocht. De afdeling West heeft Chantüly, een tiental kilometer verder dan Creil op het programma; de afde lingen Zuid en Zeeland gaan voor het eerst naar Marbahan als voorvlucht op St. Dizier. De eerste vlucht begint op 21 april vanaf Wuustwezel, de laatste is op 15 september vanaf Ghislain. Het pro gramma jonge duiven telt 8 vluchten, grote afstanden worden alleen gevlogen tweemaal vanaf Chateauroux en een ovemachtvlucht van Bergerac. De Noor delijke afdelingen lossen Bergerac op donderdag. VELTEN Het voldoen aan de ophokplicht en toch de duiven voldoende training geven is een moeilijke zaak. Kwekende duiven zijn vaak razend op het veld waar ze al les van hun gading vindenToch kan men de veldbehoefte behoorlijk inperken door de duiven zelf de nodige zouten en mineralen te geven. Vitamineral, even tueel ook dat wat voor keukens en kip pen wordt gebruikt, voorziet al in een behoefte. Geef om de paar dagen een geraspte wortel met wat zout erover heen, dagelijks volle bak en een kleine hoeveelheid korrels en de duiven zullen het veld vergeten. Vooral duivenvoer van een zo gevarieerd mogelijke samen stelling, bij voorkeur mengen we van twee leveranciers tezamen, verdient aanbeveling. Zijn er doorgewinterde velters die niet te genezen zijn, laat ze vooral niet tesamen uit met uw jonge duwen. Jong geleerd is oud gekend, kan hier een onprettig gezegde betekenen. telt duizenden abonnee's en wordt op Goeree-Overtlakliee zo goed als buis-aan-huis gelezen!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 6