EiüvriDEn - niEUWS I Kom naar het Sauerland veR van honk AUTOHANDEL HOBBEL VOLLEYBAL 2e blad Etónsidag; 27 maart 1979 No. 4778 RAAD DIRKSLAND: ie AlsG.S. moeilijk doen Jaten ze het dan zelf maar opknappen" KORFBAL Klachten over vervui ling door honden Nieuwe directeur Rabobank benoemd I vakantie in het land der duizend I bergen 1 Honderden vierkante kilometers natuurgebied, glooiend i uitgestrekt over ontelbare bergen. Eeuwenoude naald- g en loofwouden, heidevelden, bosmeertjes en beken. i Boerendorpjes met de typische vakwerkhuizen. Vrien- 1 delijke en gastvrije mensen. Uren wanxielen zonder 1 ieanand te ontmoeten. Dat is Duitslands mooiste natutu"- 1 gebied: het Sauerland. Op een afstand van nog geen 1 200 km. van Arnhem. i Kom naar het Sauerland om er te genieten. In alle jaargetijden, 1 maar vooral in het voor- en naseizoen. Een goedteoop en gezellig 1 „Gasthof", een pensionnotje of misschien uw „eigen" vakantie- i woning. 1 Door onderstaanide bon in te vullen en op te stiu-en ontvangt u 1 gratis documentatiemateriaal van het Sauerland. 1 Of wMt u er eens met een hele igroep op uit? Wij verzorgen uw g fcomplete reis. Speciaal voor u op maat gemaakt. I TOT ZIENS IN HET SAUERLAND 1 BON voor gratis documentatie. 1 Naam 1 Adres 1 Plaatstel g geïnteresseerd in hotel/vakantiewoninig voorpersonen in de periode Diverse benoemingen A.S. zaterdag zaalvoetbal Juweliers Deze bon stiu-en aan R. VAN HEEK, Botterstraat 19, 8081 JT Elburg (05250 - 1668) telefoon op werkdagen na 6 uur, niet op zondag. Secretarieweg 7 Dirksland Mazda 323 ES 1977 Toyota Sportwagen 1600 de luxe 1977 Golf diesel 1976 Opel Manta 1900 SR 1976 Opel Ascona 1600 S 1976 Datsun 140 J. de luxe (LPG) 1976 Simca 1100 de luxe 1975 Simca 1301 1975 Simca 1100 touring 1975 Renault 30 TS 1975 Audi 50 LS 1975 Opel Ascona 1600 S 1974 V.W. Passat 1974 Opel Ascona 1600 (IP'S) 1977 Mercedes 240 D 1974 Audi 80 1974 Mercedes 230-6 (LPG) 1974 Citroen Pallas 2300 DS 1973 Opel Kadett 1973 Fiat 127 1973 Ford Capri 1700 1972 Opel Ascona 1600 1972 Tel. 01877 - 1679 - 1131 b.g.g. 01870-3409 Nieuws uit Zeeland VERVOLGVERHAAL Inrichting nieuw woonwagen cen trum stagneert „Als Gedeputeerde Staten moeilijk blijven doen dan moeten ze het zelf maar uitzoeken was in de don derdagavond gehouden raadsvergade ring de reactie van dhr. J. A. Struijk (S.G.P.) op het uitblijven van een bouw vergunning voor de bouw van opstallen op het toekomstige woonwagencentrum aan de eerste Stoofweg. Nadat de raad met grote voortvarendheid te werk was gegaan wordt de realiseilng door G.S. gestagneerd en dat wekte in Dirkslands' gemeenteraad heel wat wrevel. Dat bleek donderdagavond toen voor het be treffende gebied een nieuw voorberei- dingsbesluit moest worden genomen. Desgevraagd verklaarde burg. Bos, dat het steeds weer nieuwe problemen zijn die G.S. van goedkeuring afhouden; dan zou het terrein te dicht bij de zuive ringsinstallatie liggen en dan weer wordt het tracé van de nieuwe weg om Dirks- land in het geding gebracht,- zaken, waaraande toekomstige bewoners aller minst zwaar tillen m.aar die voor G.S. kemieüjk van grotere betekenis zijn. "Ik vind het een aanfluiting dat ze ons zo aan het Ujntje houden", was de mening van een eveneens teleurgestelde heer v.d.Velde; ze hebben het zelf voor geschreven en je zou dan toch mogen verwachten dat ze er vlotter aan mee zouden werken?" "We kunnen het beste met een tasje onder de arm naar Den Haag gaan", veronderstelde dhr.. Van Prooijen, "om aldaar precies te horen wat er nou ei genlijk gewenst wordt". Burg. Bos kon evenwel verzekeren dat alles terdege is doorgepraat. Hij heeft dan ook goede hoop dat de gevraagde vergunning binnen korte tijd verleend zal worden. Plan Molenzicht. Het College oogstte nogal wat com plimenten voor de snelle voortgang met de uitwerking van het plan "Molen zicht", het plan waarvoor gekozen werd nadat bleek, dat de realisering van "Dirksland-Zuid" nog geruime tijd op zich zou laten wachten. Het plan "Mo lenzicht", ten westen van plan West biedt ruimte aan 91 woningwetwonin gen, 46 premiewoningen en 15 wronin- gen in de vrije sector. De raad kreeg thans al de verkavelingsschets voor gelegd en dat verbaasde somütnigen, om dat de betreffende grond aan de Phi- lipshoofjesweg pas op 22 februari was aangekocht. "Onze complimenten!" zei dhr. van Prooijen dan ook in de richting van het College: "als we dit tempo erin kunnen houden dan kunnen wellicht nog dit jaar de funderingen worden gelegd en kan er begin volgend jaar worden ge bouwd." Burg. Bos verklaarde dat de bouw in fases zal worden gepleegd, de eerste fase zal bestaan uit de bouw van 60 wo ningwetwoningen, het woningtype waar aan de meeste behoefte bestaat, gelet op de in die sector opgelopen achter stand. Aan bejaardenwoningen bestaat momenteel minder behoefte. Het was dhr. Kalle die daarnaar informeerde. Het begrip "bejaardenwoning" is inmid dels wat achterhaald, zo werd verdui- dehjkt. De nieuwe trend is de bouw van woningen voor kleinere gezinnen, die ook door bejaarden worden betrokken. Daarmee wordt bereikt dat de bejaar den niet geïsoleerd komen te wonen, maar temidden van jongere mensen. Overigens hebben de Dirkslandse be jaarden weinig te klagen, zoals dhr. van Prooijen (Voorz. v.d. Woningbouwver.) dat aanwees. In de bejaardenflats, die de gemeente kent, genieten de bejaarden een grote mate van zelfstandigheid. Dat neemt overigens allerminst weg, dat de Woningbouwver. attent zal zijn op de bouw van woningen voor kleine gezin nen. "Het is een daadvan krachtig bestu ren!" stelde dhr. de Berg waarderend vast over de snelle voortgang met "Mo lenzicht". Doelend op de inmenging van "Delf en Schieland" in Dirksland Zuid zei dhr. de Berg: "Het is goed dat een gemeentebestuur zich niet ophangt aan een particulier. Wij zijn niet zo gelukkig met mensen die alleen maar op winst bejag uit zijn en het zou plezierig zijn als de ontwikkelingsmaatschappijen door deze actie bang zijn geworden nog eens hier te beginnen." Haven Herkingen. M.b.t. de realisering van de jachtha ven van Herkingen had de voorz. een belangwekkende mededeling. Hij stelde de raad ervan in kennis dat blijkens een ontvangen mededeling binnen veertien dagen het bericht te verwach ten is dat het Rijk accoord gaat met deelneming in het havenplan, zodat de realisering daarvan In het verschiet komt. De verkoop van het pand Plein 1 te Melissant het voormalige gemeente huis aan de Stichting voor Maat schappelijk Werk in de gemeente Dirks land was slechts een hamerstuk. Plan West. Over de verkeersdrempels Eiffaire be richtten we reeds in het nummer van j.l. vrijdag. De raad struikelde n.l. over de drempels die door de buurtvereniging „West" zijn aangevraagd. De reserves leidden er overigens niet toe dat het verzoek werd afgewezen. De drempels komen er. Zoals in de raad werd gecon stateerd zullen het voornamelijk de aan vragers zijn die met de drempels zullen moeten rekenen omdat in de betreffende wijk nauwelijk doorgaand verkeer komt. Ook het verzoek om tegels naast de parkeerstroken aan Deurloo werd inge willigd, alsmede het verzoek om bomen In Bloemendaal. De bomen geen wijde uitgroeiers zullen worden geplant In de voortuinen van degenen die daar prijs op stellen. Degenen uit andere wijken die ook prijs stellen op een boom in eigen tuin, kunnen dat aan Gemeentewerken ken baar maken. Burg. Bos meende tot die service-verlening over te kunnen gaan om daarmee wat meer groen in het dorp te krijgen. De raad had kennelijk zoveel energie gestopt in de verkeersdrempels dat ook de laatste agendapunten vlot van de hand gingen. Er werd voor 18.000, materiaal aangeschaft voor Gemeente werken en de raad bleek ook geen moeite te hebben met de verstrekking van een eenmalige subsidie aan de ama- teur-archeologenver. „de Motte". De Ver. gaat t.g.v. haar 10 jarig bestaan (precies op de dag van de raadsvergade ring) een jubileumboek uitgeven. Lid Stichtingsraad. Na bijna dertig jaar betrokken te zijn geweest bij het bestuur van het Zieken huis vroeg dhr. van Prooijen thans ont slag als gemeentelijk vertegenwoordiger MOEIZAME HERVATTING VELDKORFBAL - KOMPETITIE Zowel Good-Luck als DBGC konden moeilijk tot scoren komen, het bleek dat de overgang van de sporthal naar het veld toch problemen gaf. Good-Luck speelde thuis tegen Snel 2 uit Dordrecht en behaalden een ver diende overwinning. Niet alleen beide ploegen konden nog niet In hun spel ko men, ook de arbiter liet veel steken val len. Ruststand 1-1. Na de rust speelde Good-Luck duide lijk sterker en wisten een 5-1 overwin ning te halen. Voor Good-Luck scoor den: Marco Appel 2x, Lenie Jongejan, Marjo de Zout en lemke Huizer ieder lx. DBGC 1 kreeg Spido 1 op bezoek, het werd op het nieuwe veld van DBGC 2-3. Een wat teleurstellende uitslag." De ploeg uit Oude-Tonge kwam op een 0-2 achterstand, maar Longln Löf- ner en Jan Bakelaar trokken de stand gelijk, waarna Spido in de laatste minu ten OW wat gelukkige wijze 2-3 inschoot. Programma zaterdag 31 maar: Good-Luck 3 Korbatjo 2 14.00 uur Good-Luck 2 Or. Zwart 1 16.00 uur DBGC 2 PKC 6 12.30 uur BELANGRIJKE SLOTFASE COMPETITIE INTERMEZZO Met nog twee wedstrijden te gaan in deze competitie is voor Intermezzo een wel zeer spannende fase aangebroken. Het eerste herenteam zal in déze wed strijden nog vijf pimten bij elkaar moe ten volleyballen wil het de promotie degradatie wedstrijden ontlopen. Voor het hoogste damesteam zijn de promo tie-degradatiewedstrijden nog het enige haalbare. Zaak is dan om aanstaande weekend tegen Bruce-Dee uit Beek in Z-Limburg 3 matchpunten te pakken, om in de laatste wedstrijd tegen Terra- Nova uit TUburg een beslissing te kun nen forceren middels een minstens 3-2 overwinning. Voor de dames moet dit echter geen onmogelijke opgave zijn, on danks het forse verlies tegen de zeer hoog genoteerde VC Maastricht (3-0 ne derlaag van dit weekeinde. Het eerste herenteam heeft een 3-2 overwinning weten te behalen op VoUido uit H.I. Ambacht. Deze twee winstpunten voor het zeer gemotiveerde heren 1 kwamen met zeer snel en aan vallend spel tot stand. Heren 3 heeft in Brielle tegen Kan goeroes 2, de nummer 2 van de ranglijst een nederlaan moeten lijden. Door dit resultaat zijn de twee ploegen naast el kaar aan de leiding gekomen in de derde klasse F en wanneer beide ploegen In de laatste twee wedstrijden geen verlies- punten meer oplopen dan zullen beide, wederom tegen elkaar In het strijdperk moeten treden om voor het kampioen schap te strijden. De heren van het der de team waren erg nerveus en ondanks de steun van een zestig koppige aan hang konden de spelers van Coach Henk Bisschop hun spel niet vinden. Aan staande zaterdag moet het vijfde heren team van Intermezzo thuis tegen dit zelfde Kangoeroes spelen en wellicht dat een gedegradeerd Intermezzo 5 in een vrij uit spelende wedstrijd voor een ver rassing kan zorgen en zo de collega's van het derde helpen. Laatste thuiswedstrijden: 13.45 14.00 14.00 15.00 15.15 15.15 16.00 16.30 16.30 16.30 heren 2 Beursgroep-A dames 1 Bruce Dee dames 4 Ibis 3 heren 5 Kangoeroes 2 dames 3 Sparta heren 4 Pollux heren 1 BroleCo 2 dames 2 Kangoeroes 3 heren 3 Kangoeroes 3 heren 6 VC Goeree OOLTGENSPLAAT Kollekte Rheumabestrijding De huis-aan-huis-koUekte te Ooltgens- plaat en Langstraat ten behoeve van de Rheumabestrijding heeft opgebracht 2736,45. Kollektanten en gevers hartelijk dank. In de Stichtingsraad. Dhr. van Prooijen nam dat besluit i.v.m. zijn vele andere werkzaamheden. Het ontslag werd hem eervol verleend. Niet dat-het aanleiding tot zijn ont- slagname was, maar dhr. van Prooijen vindt de afstand tussen Stichtingsraad en bestuur wel wat groot. Dat gevoelde hij temeer omdat hij ettelijke vergade ringen moest verzuimen. Overigens zwaaide hij af met de wetenschap dat het het ziekenhuis goed gaat en zelfs een dynamische toekomst te wachten staat. Over zichzelf zei hij: „Napoleon zei het al, soldaten sterven niet, het zijn schimmen, ze verdwijnen gewoon...". OOSTFIiAKKEE Geen aandacht voor toiletten. Bij burgemeester en wethouders van Oostflakkee zijn klachten binnen geko men over de steeds erger wordende vervuiling van trottoirs, straten en plei nen door honden. Van bewoners nabij kinderspeelplaat sen en van winkeliers' en ook van ande re bewoners uit de diverse kernen heb ben b. en w. deze klachten bereikt. In een in het nummer van j.l. vrijdag ge plaatste advertentie (waarvoor b. en w. uw belangstelling vraagt) wordt nog maals de medewerking van hondenbe zitters Ingeroepen om de hondentoiletten te gaan gebruiken, waaraan tot nogtoe bijna geen aandacht is geschonken. OOLTGENSPLAAT In de vacature van dhr. C. A. Roon is door het bestuur van de Rabobank te Ooltgensplaat met Ingang van juni 1979 tot directeur benoemd, dhr. G. J. M. Ap pelman, momenteel directeur van de Ra bobank te Stad aan 't Haringvliet. Dhr. Appelman is 12 jaar werkzaam bij de Rabobank. In 1967 begon hij zijn werk op het hoofdkantoor van de Cen trale Bank te Utrecht. In 1970 werd hij aangesteld bij de vervangingsdienst 'in de regio Zeeland, mét standplaats Goes. In 1975 volgde zijn benoeming als di recteur van de Rabobank te Stad aan 't Haringvliet, waar hij nu ruim drie jaar werkzaam is. Bij zijn komst naar Oolt gensplaat zal dhr. Appelman eerst door dhr. Roon worden ingewerkt. De nieuwe directeur, die geboren is in de stad Utrecht, is 32 jaar, gehuwd en heeft twee kinderen. Door het bestuur van de Stichting Zwembad „De Singel" te Ooltgensplaat is met ingang van 15 mei a.s. benoemd tot badmeester, dhr. S. Dijkstra te Brummen (Geld.). Op de gemeente-secretarie, afdeling Interne Zaken is met ingang van 16 april a.s. als typiste benoemd, mej. W. v. d. Welle A.Ad. te Ooltgensplaat zulks in de vacature van mej. F. C. J. van Til- i burg, die een benoeming heeft aanvaard op de gemeente-secretarie van Helle- voetsluis. Door de Stichting Maatschap- pelijk Werk Goeree-Overflakkee is In de vacature van mej. A. van Zwoll met ingang van 1 juni a.s. als Maatschappe lijk werkster benoemd, mej. F. J. Coes te Ede (Gld.) De werkkring van mej. Coes is de regio Dirksland. Door de Stichting Gezinsverzorging Oostflakkee is met Ingang van 1 maart j.l. als leidster gezinsverzorging be- j noemd, mevrouw G. P. M. Bmjs-Schel- lekens te Oude Tonge, Mevrouw Buijs die in het bezit is van het diploma H.B. O. - maatschappelijkwerk, komt is de vacature van mevrouw Van der Bos. Op zaterdag 31 maart a.s. treedt het Junghans Zaalvoetbalteam aan in de sporthal van Oude Tonge om daar deel te nemen aan een toumooi, waaraan de volgende teams hun deelname heb ben toegezegd. Het team van Jimghans Nederland zal daar de volgende juweliers verte genwoordigen: J. Kern en zoon, Middelhamis J. Keuvelaar, Oude Tonge A. A. Quist, Oude Tonge D. Tieleman,' Dirksland B.V. van den Doel uit Oude Tonge Chauffeursver. Flakkee uit M'hamis B.V. de Rijke, Int. Na. Transport uit Suijkenisse B.V. Tunker, Transport uit Honselersdijk Tijdens de pauze is er een optreden van de Fanfare „Vooruit" uit Oude Ton ge, aangevuld met de drumband en de minirettes. Na afloop van het toumooi is er in de kantine van de sporthal een voor de spelers en genodigden een gezellig on deronsje gepland met de muzikale me dewerking van het trio de „Drumaco" uit 's-Gravendeel. Uiteraard volgt in de loop van de avond de prijsuitreiking. De organisatie van deze avond is in handen van P. van der Kemp, die ook wederom als gastheer zal optreden. Als inzet is er deze avond de „Orion- bokaal" aangeboden door dhr. Braven- boer, slijterij en poelier In Oude Tonge. <f. THOLEN Diensten in Ten Anker Woensdag 28 maart 15.45 uur ds. D. J. Budding; Woensdag 4 april 15.45 uur ds. A. B. Cysouw. 500,boete voor beet in oor De 49 jarige M. van Z. uit Goes kreeg van de politierechter te Middelburg een boete van 500,voor het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Bij een vechtpartij in een café had van Z. de marine-duiker G. J. D. uit Tholen zo danig in het oor gebeten waardoor D. geruime tijd zijn werk niet kon verrich ten. Het oor moest in het ziekenhuis met 20 hechtingen in orde worden gebracht. POORtVLIET Vryspraak bloedproef M. C. S. bleek bij aanhouding op 1 september vorig jaar een promilage te hebben van 0.68. Doch daar de controle rende arts 10 minuten te laat de bloed proef had verricht werd S. door de po litierechter van het ten laste gelegde vrijgesproken. De formele procedure bij het afnemen van de bloedproef moet zeer strikt worden nageleefd. SCHERPENISSE Kollekte. De te Scherpenisse gehou den kollekte voor het reumafonds heeft 396,opgebracht. BERGEN OP ZOOM Informatie treindiensten De vertrektijden van de treinen vanaf station Bergen op Zoom zijn voortaan telefonisch via een geluidsband te ho ren. Voor de vertrektijden richting Goes, Vlisslngen en Roosendaal belt men dan 01640 - 45957 en voor de richtingen Dordrecht, Rotterdam, Breda en den Bosch 01640 - 45956. L. JANSE 14 Uitschot? Man ik kan wel merken dat je van slaven al heel weinig afweet en dat je maar op horen zeggen bent afge gaan. Moet je deze paar honderd eens van nabij bekijken. Je kunt er zo een heel schip mee vullen en ik garandeer de scheepsdokter dat er maar heel wei nig zullen sterven onderweg. Heus, ze kunnen tegen een stootje dat voorspel ik nu al. Het zijn opgeknapte, bijgeverfde sla ven mijnheer, en je maakt me niet wijs dat de besten al niet naar elders zijn vervoerd. In drie weken hier geen slavenschip geweest, mijne heren. De verkoop is al die tijd slecht geweest dat kan ik wel zeggen. Ik heb al op het punt gestaan naar Holland terug te keren, zo slecht ging de handel. De twee Hollanders staan In de deur van de grote schuur en kijken eens naar alles wat zich daar beweegt. En beiden voelen een diep medelijden met het lot van zulke mensen. En ineens roept Jan de Kaa heel hard: Koopman je maakt me niet wijs dat bij velen de zwarte ha ren echt zijn. Hun tandeloze mond zegt al genoeg. En wat die negertjes en nege rinnetjes betreft, Ik geloof dat hun va ders en moeders al lang ?n breed ver kocht zijn en dat kinderen met een ge brek hier zijn achtergelaten. Dat zijn hun echte vaders en moeders niet, het konden hun grootouders wel zijn. Al leen bewonder ik die mensen dat ze zo lief voor dat kleine grut zijn. Een negerjongetje komt naar Jan de Kaa toe en strijkt hem heel vriendelijk over de handen. Ach maar één oog. En kijk dat nege rinnetje d'r voetjes eens. Och heden, dat stakkertje kan helemaal niet praten. Heb ik het niet gezegd? Hollanders zeggen zoveel, die durven mij zelfs nog beschuldigen. Die durven te zeggen dat ik ze een verjongingskuur heb laten ondergaan.' Zal Ik hun zwarte haren eens in heet water stoppen koopman? Piet van Hoorn zegt het op zo'n bitse toon dat de slavenkoopman even wacht met antwoord. Dat zou Ik echt maar niet doen en deze mensen willen het trouwens ook niet, want ze zijn al bang als ze ene drup water zien. Water drinken ze al leen maar, voor de rest houden ze er niet van. Maar vooruit dan, als jullie dit spul niet wenst, morgen komt er een enorme niéuwe voorraad. Zojuist bericht gehad dat er enorme vangsten zijn. Dat negervolkje is voortdurend met elkaar in oorlog en daar moeten wij het van hebben. De Goudkust zou geen Goud- kust zijn als die stammenoorlogen er niet waren. Ze vallen ons bij tijden als 't ware in de schoot en de overwinnaars begrijpen maar niet dat zij een volgend keer aan de beurt zijn. Maar kom, ik kan hier niet mijn kostbare tijd staan te verpraten. Ik heb nog wat anders te doen vandaag. Ziet ge daar ginder dat witte gebouw? Het is de herberg voor schepelingen en ge kunt er voor weinig geld de nacht doorbrengen. Ge treft er allerlei scheepsvolk aan. Ik zou zo zeggen: Pas goed op uw beurs en kom morgen maar eens terug. Ik hoop dat dan ook de an dere vier schepen er zijn zullen om deze vol te stoppen met de allerbeste slaven. Vermoedelijk zullen te middernacht de honderdtallen gevangenen wel arriveren en kunt ge morgen bij daglicht de keus bepalen. De herberg van St. George d' Elmina zit vol met varensgasten. Er is nog een schip gearriveerd en bijna zijn Jan de Kaa en Piet van Hoorn besloten om de nacht toch maar op hun eigen schip de „Jamby" door te brengen. Maar ze wil len toch ook wel eens weten of er niet meerdere Hollanders aanwezig zijn om hen een beetje wegwijs te maken. En werkelijk, na een kwartiertje ho ren ze, bij de tapkast staande, weer iemand Hollands praten. Vlug maken ze zich bekend en het blijkt een Amsterdamse matroos te zijn die al zowat vijftien jaar slavenhalen achter de rug heeft. Ga mee bij ons aan boord, merkt Jan de Kaa op en vertel me eens je beleve nissen. De Hollander moet er hartelijk om lachen en zegt alleen maar: Belevenis sen? Belevenissen? Wat heeft een man als ik enkel anders dan ellende gezien? Als ik daarvan vertellen moest, was ik er wel een paar dagen zoet mee. Maar ik ga toch op juUie aanbod in. Ik wens vannacht niet in dit logement te vertoe ven. Het krioelt er van de mieren en al lerlei vieze insekten. Jullie schip staat me zeer wel aan en voor een paar brandewijntjes doe ik een hoop. Het zal je daar niet aan ontbreken, man kom mee en vertel je velerhande slavenverhalen. Op het dek van de „Jamby" wordt het bij de opkomende maan echt lekker fris. Een zacht briesje vanuit de zee geeft de nodige verkoeling en de talrijke muggen staken algauw hun dans om de grote vetkaars. Mijne heren, als ik jullie vertel dat je met die Hollander daarginds erg moet oppassen geloof ik niet dat ik teveel zeg. Maar het blijft onder ons nietwaar? We moeten elkaar hier in den vreemde ook niet al teveel afvallen want we hebben elkaar wellicht ook nog wel eens nodig. Maar ik zeg maar zo Dat we dat allang weten beste vriend, merkt Jan de Kaa op. Die wil ons negers verkopen die totaal niet meer kunnen werken en dat negergrut geeft ons de eerste jaren ook al weinig baat. Goed gezien mensen. Laat ik nu eer lijk zeggen dat vier dagen geleden de bloem van dat volk naar Brazilië is ver trokken en dat de zemels zijn achterge bleven. Tenminste als je dat zo eens zeggen mag, want per slot van rekening zijn het ook mensen nietwaar? Goed bekeken vriend, merkt Piet van Hoorn op. En zulke wil hij nu aan mij verkopen. Maar Ik heb het tijdig in de gaten gehad. Makrons, en anders niet. Het uitschot der negers dat zit daar" in die schuur. Maar ik geloof wel dat hij er niet om loog toen hij vertelde dat er nog deze nacht nieuwe aanvoer komt. En daarom wü ik Even stopt de man. Het is net of hij een brok in de keel heeft en niet meer verder kan. Ga maar verder vriend, wij zwijgen als een ijzeren pot. En daarom wil ik niet in dit logement slapen vannacht, want hoogstwaar^ schijnlijk zullen ze daar langs moeten passeren eer ze in die stenen gebouwen onderdak krijgen. En ik weet bij erva ring wat er dan niet allemaal kan ge beuren. Daar heb ik genoeg mee mee gemaakt en vannacht wU ik het niet meer zien. Ge schijnt hier een goede bekende te zijn! Was dat maar niet zo, zucht de man. Maar ja, in Holland had ik het niet naar de zin, de zucht tot avontuur dreef me naar zee met al de narigheid hieraan verbonden. Dood aan de Duinkerker koers, ze hebben mij 't rechteroor eens danig toegetakeld en bijna hebben ze me de voeten gespoeld en had ik mijn groot je in Holland nimmermeer gezien. Maar van het een komt het ander. Nauwelijks aan dat Duinkerker gespuis ontkomen of ik zette koers naar Lissabon en van daar heb ik al heel wat reisjes met een slavenschip gemaakt. Ik weet wel dat er meestal daar aan boord te koop is. Ik noem het een grote schande dat ze die schepen maar volstouwen net alsof het haringen in een ton zijn. Maar dat zijn wij niet van plan, merkt Jan de Kaa op, nietwaar van Hoorn? In geen geval, wij weten precies hoe veel we er mee kunnen nemen. Onzeop drachtgever heeft het juiste aantal ge noemd en daar wensen we ons aan te houden. Niet ene makron krijgt bij ons een kans aan boord te komen. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 5