Gemeente Oostflakkee heeft een Rampenplan, primeur in de verre omgeving! fnubreéhtse Grondprijzen in Krieliel- plan sciiriltbarenil lioog Vele honderden kinderen ofhoaleefitrünird^isikificléfi Sticliiing Cezinsverzorging M'iiarnis-S'dijk" in 't zilver plantten vele honderden boompjes 5l^US5 nu ook voor keukens en kasten ff Gezinsdienst Ouddorp Alle autoschade 51e jaargang Vrijdag 23 maart 1979 No. 4777 CHEL STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EHLANDHN Verschijnt tweemad per toeekdinsdag- en vrijdagavond in Geref. Kerk voor aBe %ékahe»dl 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD lAARVERGADERING V.V.V. OUDDORP: Plaatwerkerij Spuiterij VAN DER MEER en PESCH B.V. Molenblok 6 - Ouddorp Tel. 01878-1234 SPU110 MIDDELHARNIS TELEFOON 01870-2387 open: maandag t/m vrijdag 8.00-17.00 uur, vrijdagavond 18.30-21.00 uur en zaterdagmorgen 8.00-12.00 uur UIT VOORRAAD LEVERBAAR OLDSMOBILES DIESEL GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 - MIDDELHARNIS TELEFOON 01870 - 2043 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Soramelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redacüe) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Raixj Middelharnis Rek. no. 34 20 01108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Met het bezit van een eigen rampen plan is de gemeente Oostflakkee tal van andere gemeenten ver vooruit. Het plan is het product van een Commissie die haar werkzaamheden in mei 1977 begon om j.l. woensdag, bijna twee jaar later, het resultaat aan burg. v. d. Harst van Oostflakkee te kunnen overhandigen. Dat betekent overigens niet dat de Com missie nu ontbonden zou kimnen wor den, integendeel. Aan de heren is thans de taak een rampen-bestrijdingsplan op te stellen waarbij het thans gereed gekomen ram penplan als basis zal dienen. Het ram penbestrijdingsplan zal instructies gaan bevatten hoe bij onderscheidene ram pen zal moeten worden gehandeld, b.v. bij rampen met gevaarlijke stoffen, grote branden, natuurrampen e.d. Het nu gereedgekomen rampenplan geeft een inventarisatie van beschikbare mid delen bij politie, EHBO, BB, de brand weer, de overige eüandelijk gemeenten, het Rode Kruis, Rijks- en Provinciale Waterstaat en het geeft lijn aan de in richting van een coördinatiecentrum, de leiding bij rampenbestrijding en een waarschuwingsplan voor de bevolking. In de gem^eente zal huis aan huis een folder worden verspreid waarop staat hoe te handelen wanneer zich een ramp zou voltrekken. Burg. V. d. Harst die het rapport woensdagmiddag uit handen van dhr. Stolk (B.B.) in ontvangst nam verklaar de zich bijzonder ingenomen met de aanwezigheid van een weldoortimmerd plan om er wanneer werkelijk de nood aan de man komt een goed ge bruik van te kunnen maken. „Het is een rustgevende wetenschap erover te kun nen beschikken, als het nodig is", zo ver woordde dhr. V. d. Harst zijn instem ming, overigens met dhr. Stolk van harte hopend dat het ervan gebruik maken nimmer nodig zal zijn. In de Comrnissie hebben zitting ver tegenwoordigers van de Brandweer, van de nutsbedrijven, van Gemeentewerken, i van de B.B., artsen en politie. Samen hebben zij vanuit hun eigen specifieke kennis en ervaring bouwstenen aange dragen voor het thans gereed gekomen plan waarvan burg. v. d. Harst veron derstelt dat het zeer bruikbare informa-. tie bevat'voor tal van andere gemeenten. De eilandelijke gemeentebesturen kun nen dan ook een exemplaar van het rapport tegemoet zien in de veronder stelling dat er wellicht een goed gebruik van zal worden gemaakt bij de samen stelling van een eigen rampenplan. „Rampen kunnen nog altijd gebeuren" zo luidde de teneur van het inleidende woord dat door dhr. Stolk gesproken werd. Overigens nam hij snel de indruk weg dat het gebeuren van rampen iets juist voor deze tijd zou zijn. Het oudste boek, de Bijbel verhaalt tal van rampen en ook de geschiedenisboeken blijven daarin niet achter. Rampen kunnen dan ook niet worden voorkomen, de mens moet er echter wel lering uit trekken, zo werd benadrukt. Dhr. Stolk compli menteerde dan ook het gemeentebestuur van Oostflakkee voor de getoonde visie en de getoonde werkelijkheidszin door de opdracht tot het opstellen van een rampenplan te geven. In de Gereformeerde Kerk te Oud dorp zal a.s. zondag (25 maart) om 4 uur 's middags een speciale gezinsdienst worden gehouden. Voorganger zal zijn ds. Klap uit Fij- naart. Hij zal spreken over het thema: „bouwen op het zand of bouwen op de Rots". De dienst wordt omlijnd door decla matie en zang. Na de dienst wordt over het gesprokene nagepraat en bestaat er gelegenheid aan de broodmaaltijd aan te zitten. VINGERUNG 3 - MIDDELHARNIS -TEL, 01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau V.V.V. voorzitter dhr. J. Komtebedde heeft tqdens de j.l. vrijdag gehouden Jaarvergadering enerzqds zyn tevreden heid uitgesproken over de goedkeuring van het plan „de Kriekel", maar ander- zgds verklaarde hij zorg te hebben over bepaalde ontwikkelingen, zeker waar het de voortgaande grondspeculaties in het betreffende plan betreft. „Er zijn voor die grond prqzen betaald waar men van schrikt en je vraagt je af of het allemaal niet te duur zal gaan wor den; het is zo bezien niet zo ver wonderlijk dat steeds meer mensen hun vakantie in het buitenland doorbrengen" stelde dhr. Komtebedde spijtig vast, wijzend op de kwaiyke gevolgen daar van voor onze economie. Het speet dhr. Komtebedde ook vast te moeten stellen dat er in de ontwik keling van de jachthavens geen voort gang zit, waardoor steeds meer eigen inwoners en recreanten met hun boten uit moeten wijken naar Scharendijke. Ter zijner tijd zal de daartoe in te rich ten Kabbelaarsbank duizenden recre anten tot zich trekken waarbij het de vraag is op welk achterland deze re creanten zich zullen oriënteren. Voor de VW is dat een nog open vraag of dat dan wel de kop van Schouwen of de kop van Goeree zal zijn. Het is duidelijk dat allerlei voorzieningen daarin een rol zullen spelen. Dhr. Komtebedde ver klaarde zich mede om deze redenen voorstan'der van een weekmarkt, zeker wanneer die in Ouddorp zou worden gehouden. Momenteel is de mogelijkheid tot het houden van een weekmarkt in Goedereede in bespreking. Het aantal verblijfrecreanten blijkt vorig jaar niet te zijn vermeerderd, al wordt een vermeerdering wel verwacht bij het gereedkomen van het Kriekel- plan, goed voor 2000 verblijfsrecreanten. Momenteel huisvest Ouddorp 12000 ver blijfsrecreanten; op warme zomer dagen wordt het aantal dagrecreanten ge schat op 14.000. De aanvragers voor zowel vaste als losse plaatsen voor caravans en tenten moeten nu reeds worden teleurgesteld, wegens plaatsgebrek, terwijl de aanvra gen voor ligplaatsen in het Grevelingen- meer die van de lóindrecreatie ver te boven gaan. Het bezoek aan het V.V.V.-kantoor is in 1978 met SO'/o gestegen, waaruit men mag konkluderen dat het VW-kantoor een belangrijke schakel is in het toe ristisch verkeer. De Gem. Goedereede zal dit jaar een informatie-stand plaatsen op de Delta- Flora te Stellendam, die in de 4e week van juli '79 gehouden wordt in de Gem. Visafslag en waaraan de VW-Ouddorp haar medewerking zal verlenen. Het werk aan de duinverzwaring, lo pende van de zg. Kwade Hoek tot aan het strand nabq recreatiecentrum Top pershoedje gaat gestadig vooruit, maar men vreest dat dit karwei toch niet voor het zomerseizoen geklaard zal zijn. De vorstperiode heeft dit werk ge stagneerd, maar Rijkswaterstaat zal al les in het werk stellen dat de bezoekers voor het noorderstrand zo weinig moge lijk hinder hiervan ondervinden en dat het strand aldaar goed bereikbaar zal blvjven. De vaste attraktiepunten zoals de to ren te Goedereede, de Delta-Expo te Stellendam en Dolfirodam te Scharen dijke zijn bij het publiek zeer geliefd zo bleek uit bijgaande cijfers: Voor de toren te Goedereede waren meer dan 10.000 bezoekers geregistreerd, het aantal bezoekers aan de Delta-Expo was met 15% gestegen, wat neer komt op plm. 90.000 bezoekers en de Delta- Flora, die voor het eerst in de Gem. Vis afslag te Stellendam is gehouden, trok DIRKSLAND Geslaagden E.H.B.O.-cursus Op het j.l. gehouden E.H.B.O. examen van de afdeling Dirksland slaagden de volgende personep: Mevj;. A. v. Assen- delft, mej. K. A. de Bonte, Mej. W. v. d. Groef, Mevr. L. Geldhof, Mevr. L. H. Stoop, Mej. C. A. Stolk, mej. N. A. Smit, dhr. G. J. Meijer, mevr. H. Kardux, mej. J. M. V. Rossum, mej. A. Wolfert, dhr. L. M. V. Driel, mej. G. J. v. Rossum, mevr. S. v. Dijk, mej. B. E. Rozemond, dhr. M. v. d. Veer, mevr. A. N. van 't' Geloof, mevr. J. C. Koppejan, dhr. P. Jongejan, mevr. N. Bruggeman, mej. L. Slinger, dhr. J. C. v. Brouwershaven, mevr. J. v. Heukelen, mej. L. v. Heuke- len, mej. J. H. de Jong, dhr. A. C. den Eerzamen, dhr. A. Nagtegaal, dhr. A. v. Tigchelen. HERKINGEN DIA^S OVER ISRAëL Volgende week donderdag 29 maart zal er in de zaal van het bejaardencentrum een dia-vertoning over Israël gehouden worden. De avond wordt georganiseerd door het Rode Kruis en is voor iedere belangstellende vrij toegankelijk. Aan vang 7.00 uur. Een klein legioen Stellendamse school kinderen is woensdagmorgen, gewapend met spaden en schepjes naar het terrein getogen waar het Stellebos wordt aan gelegd. Aanleiding tot die massale aktie was de Nationale Boomfeestdag waaraan in Stellendam extra aandacht werd be steed omdat een eerste poging, in de cember vorig jaar, moest worden uitge steld toen het terrein in een modderpoel veranderd bleek. Nu ging het heel wat beter al was het nog bar koud op het open veld. Er was dan ook wat fantasia voor no dig om het kleingoed dat nu de grond in ging tot mooie bomen uit te zien groeien, maar dat nam niet weg dat de jeugd zich met bijzondere ambitie aan het planten heeft overgegeven. Er gin gen zo'n zeshonderd Eisen en Eiken de grond in en voor Flakkeese begrippen is dat een indrukwekkend aantalIn het kader van de ruilverkaveling „de Stelle" zal er overigens 40 ha. bos in het Goereese worden aangelegd. Voorgegaan door Gedeputeerde dhr. Noorland, die van zijn belangstelling blijk gaf, heeft de schooljeugd een eer ste aanzet gegeven. De jeugd wordt er bewust bij betrokken, zo onthulde burg. van Velzen, om hen al jong de zorg voor de natuur bij te brengen. Hopenlijk zal het hen ertoe brengen zorgzaam om te gaan met alles wat groeit en bloeit. In het „Haegse Huus" waar de geno digden na het planten bijeen kwamen werd die goede hoop door meerdere sprekers herhaald. O.m. werd gesproken door dhr. Noorland, dhr. Biemond als HID en door weth. Visser namens de plaatselijke Commissie van de ruilver kaveling „de Stelle". „Een bos kan voor de jeugd een speelplaats zijn of het kan een prooi worden", vergeleek dhr. Vis ser, van harte hopend dat het eerste het meeste aan zal spreken. Dhr. van Velzen maakte het voorne men van het gemeentebestuur bekend de lege plaatsen op te willen vullen van de honderden Iepen die door de Iepen- ziekte aangetast gekapt moesten worden Waar die op particulier terrein stonden zal met de eigenaren contact worden op genomen. Het Gemeentebestuur wil in dezen een daad stellen, teneinde er daadwerkelijk toe bij te dragen dat de gemeente Goedereede, waar veel groen verdwenen is weer met meer groen ge stoffeerd zal worden, ook terwUle van het milieu. Al meer dan 30.000 bezoekers, alsmede de Toeristische Dag te Ouddorp op 4 aug. '78, die ook bij duizenden in de smaak is gevallen. Tijdens deze vergadering werden ver schillende belangrijke vragen aan de or de gesteld zoals o.a.: Hoe het komt dat er in Ouddorp geen zwembad is, zodat de vele gasten, die hoofdzakelijk geconcentreerd zijn in Ouddorp, daar bij minder gunstige weersomstandigheden gebruik van kun nen maken; en dat er veel behoefte bestaat aan openbare tennisvelden, aangezien men geen gebruik kan maken als gast van de banen van de bestaande tennisvereni ging, die vooral in het zomerseizoen overbezet zijn, en dat er veel behoefte bestaat aan openbare toiletten aan het strand en dat de bereikbaarheid tot het strand voor invaliden niet mogelijk is. Belangrijke punten die zeker de aan dacht zullen hebben. I Het bestuur van de Stichting Gezins verzorging „Middelharnis - Soramels dijk" heeft zich j.l. woensdag temidden van haar drukke werkzaamheden een ontspannen intermezzo gepermitteerd. Het 25 jarig bestaan van de Stichting was daar een genoegzame aanleiding toe en in „de Hoeksteen", waar de bijeen komst werd gehouden kwamen velen I het bestuur hun gelukwensen aanbieden Het wefk, dat heel bescheiden begon is door de jaren heen sterk uitgegroeid, maar het bestuur had niet de intentie dat aan eigen inspanning te danken. „Wij danken God voor Zijn ondervon den zegen", beleed voorzitter S. Pille in zijn openingswoord, van Hem wijsheid en kracht biddend het moeilijke-, maar ook zo mooie werk in de komende jaren voort te mogen zetten. Het was op 24 maart 1954 dat de Stichting officieel werd opgericht, zo werd gereleveerd. Dhr. J. Ie Comte aan vaardde het voorzitterschap om dat pas 10 jaar later, in 1964 aan dhr. PUle over te geven. Met dankbaarheid gewaagde dhr. PUle van het feit dat de Stichting door een samenwerking van de diverse protestantse kerken in de gemeente tot stand kon worden gebracht, een her komst die van grote waarde wordt ge schat ook nu de financiële betrekkingen tussen kerk en Stichting losser zijn ge worden, een herkomst ook waaraan het bestuur werkelijk inhoud wenst te ge ven. i In de beginperiode moest de Stichting het stellen met slechts twee hulpen, maar inmiddels is dat aantal uitgegroeid, tot 20 krachten in de gezinsverzorging en 48 part-time krachten voor de be jaardenzorg, een aanzienlijke groei wel iswaar maar naar dhr. Pille verklaar- i de onvoldoende om het werk dat zich aandient aan te kunnen. Van uitbreiding I mag evenwel door Overheidsmaatrege- j len geen sprake zijn en dhr. Pille liet weten dat een en ander een zware wis- I sel trekt op het bestuur en de leidsters van wie veel inspanning wordt gevergd het werk in goede banen te leiden. Een groot compliment liet dhr. Pille horen aan het adres van de leidsters van het eerste uur. Mevr. Knape en mevr. Beket en hun opvolgsters mevr. Sprong en mevr. Groen van wie gezegd kan worden dat. ze met toewijding leiding hebben gegeven. In 1973 werd in de persoon van mej. Vos de eerste „vaste" leidster aangesteld; mej. de Vos ver trok vorig jaar. Thans beschikt de Stich ting over twee „vaste" leidsters, mevr. van Oosterom en mej. Bolk en als part timer mevr. Dambruin. Ook liet dhr. Pille zich met waarde ring uit over de dames die dagelijks in gezinnen en bij bejaarden de Stichting verpersoonlijken. Daarbij bezag hij hoe zeer het werk is verandert waardoor de inspanning te groter is geworden. Dat geldt evenzeer voor het bestuur dat met beleidsmaatregelen wordt over stroomd. Temidden daarvan blijkt de secretaris penningmeester dhr. J. van Zoest alle 25 jaren stand te hebben gehouden, „met genoegen", naar hij later zou verklaren. Dhr. van Zoest bleek de hoge waar dering van 't bestuur op zich te hebben geladen, door dhr. Pille in woord en daad vertolkt, dat laatste d.m.v. de aan bieding van een gouden armbandhorlo ge met inscriptie. GELUKWENSEN. Van de gelegenheid een gelukwens uit te spreken werd door meerderen ge bruik gemaakt, door burg. van Es van Middelharnis met graagte omdat de kansen de dankbaarheid te uiten maar weinige zijn. Nu deed dhr. van Es dat temeer van harte, wetend hoezeer de Stichting zich inspant waar nodig de zorg voor gezinnen op zich te nemen om daar het gezonde gezinsleven in stand te houden, zomede de bejaarden behulp zaam te zijn. Het was 's burgemeesters hartelijke wens dat het bestuur aldus voort moge gaan, daaraan ook een har telijke gelukwens verbindend aan het adres van dhr. van Zoest die „daad"- werkelijk bij de Stichting betrokken is. Namens de in de Stichting deelnemen de kerken werd een gelukwens gespro ken door ds. A. Beens te Sommelsdijk. Het deed ds. genoegen te weten dat de Stichting stamt uit kerkelijke bron van waaruit getracht wordt gestalte te geven aan de dienst der barmhartig heid. Ds. bad het bestuur kracht en "Wijsheid toe het werk voort te zetten, wetend dat enerzijds de nood stijgt ter wijl anderzijds de beperkingen moeten worden gevolgd. Ook het personeel, „de werksters in de voorste linie" kunnen zo bezag ds. Beens hun taak tot een rijke taak maken door als hoogste doel de belangen van Zijn Koninkrijk te die nen tot steun eri mocht het zijn tot za ligheid van de hulpbehoevenden. Burg. van Velzen van Goedereede bood een hartelijke gelukwens aan na mens de zusterverenigingen uit Oost flakkee, Dirksland en Goedereede en namens de Stichting Maatschappelijk Werk Goeree-Overflakkee. Ook dhr. van Velzen bleek zeer goed te weten van de stapels circulaires waarmee de bestuur- deren worden geconfronteerd en die be zuinigingen verlangen waar die niet toegepast zou mogen worden. Spr. bood het bestuur een fraaie aquarel aan, ge tekend door dhr. A. Vogelaar. Tenslotte was het aan dhr. van Zoest een hartelijke gelukwens en een per soonlijk dankwoord te spreken voor de aan zijn jubileum bestede aandacht. „Regeren is ook hier vooruitzien" zo verwoordde dhr. van Zoest de onwaar schijnlijk vele inspanningen van het be stuur, stellig van plan die te begeleiden zolang hem daarvoor de ambitie en de gezondheid gegeven worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1