EIIAtlDEtI - niEUWS De „Porceleyne Club Delft" expo seert haar werk in Tholen kom veR van honk G^at u trouwen^ ve^ véiliNili^ of vèrvaiigféh? in hartje dinteloord SU IMG! 2e Mad Dinsdag 20 maart 1979 No. 4776 Mr ■■1 A A^ ^ii Wm. Als u Diannen l\eeft om te kopen, en -«"« nacla Mr B^ ^ill pif Als u plannen l^eeft om te kopen, en of dat nu is in.uw bestaande of nieuwe woning, dan is dat wel een zaak.die wel ovepwógen dient te gebeuren, 't Is nogal wat, geld uit te geven en uw vreugde te zien omslaan in grote ergernis, door 'n verkiserdè koop. Tussen 4000 m2 woonidèeën op 3 etage's vol wopnge,ribt, rneubelen ,;:en slaapkanoers in alfe..Woonstijlen en prijzen, tapijten, parket, gordijnen, verlichting eQZ-. wórdt uvakkundig geadviseerd door" woongdviseurs, die u nöeteen vertellen dat Slings niet alleen verkoopt, maar ook het ambachtelijk vverk van' tapijt leggen, meubelen stofferen en gordijnenmaketi verzorgd :==~'^===-' door eigen vakbekvvame stoffeerders en naaisters. Alles uiteen li'a^ ondec ée'n dak, dat bespaart u veel geld en rompslomp eri geloop.. tel. 01672-2544 Mét als ekstra zekerheid de upiekêg'irigs garantie, SLINQS garandeert. u dat alle Slings artikelen ypidöèh aan de ht)ogste eiisen van kwaliteit en vakmanschap. Daarjdpör krijgt u een onvoorwaacdelijke gararitje van 10 jaar tegen mogelijke: gebrekerrjir) het hout of constructie. 5 jaar ^garantie op alle geadviseerde meubelstoffen en tapijt. En mocht ..u binnen 14 dagen h^'de koop hetzelfde artikel voor een>^ lagere prijs kurünen kopen, 4/'/. X darl'geeft Slingsu hét-prijsverschil terug:,; /Ükt'ls pasWp^rheid; Muziekavond van E.O. op woensdag 28 maart Een geslaagde avond op „De Westhoek''' VERVOLGVERHAAL Nederland telt vele bewonderaars van het bijzonder kunstige plateelschilder- werk, zoals dat bij de „Porceleyne Fles anno 1653" in Delft vi^ordt beoefend. Deze bewonderaars zijn in het algemeen, zo als is te verwachten, tevens de kopers, onder wie vele verzamelaars. In Neder land en daarbuiten, o.a. in Amerika, ko men verzamelingen voor, waarin stuk ken van meer dan 100 jaar oud. Zowel de vormen als de decoratiemo- tieven van het traditionele blauw Delfts waren In de loop der eeuwen onderhevig aan veranderingen, die veelal een beeld geven van veranderende appreciaties voor het tot een kunstuiting geworden ambacht van het vervaardigen van wat thans sieraardewerk genoemd wordt. Het beschiLderen van dit aardewerk vergt een 'speciale vaardigheid, omdat het mogelijk bleek door de byzondere later ontwikkelde technieken het mate riaal een zodanig oppervlak te geven, dat het zich leende tot verfijnde schil dertechnieken. Hierbij is een verfijning ia detaillering en penseelvoering ont staan, waardoor het Delfts handbeschil- derde aardewerk, zoals dit bij „De Por celeyne Fles" wordt gemaakt, een grote facim verwierf. Niet alleen in Nederland, maar over de gehele wereld. Hoewel meestal wordt aangenomen, dat Delfts sieraardewerk authentiek in blauw ge schilderd wordt, zijn in grote mate ook heit meerkleurige aardewerk, zoals het Polychroom geel-bruin-blauw-groen- rood, en het Pijnacker in rood, blauw en goud authentiek en zeer geliefd. Een aparte groep bewonderaars wordt gevormd door mensen, die de ambitie hebben deze zeer oude kunst zelf te be oefenen. „De Porceleyne Fles" kreeg in het verleden regelmatig verzoeken van mensen, die het plateelschilderen wilden leren. Daar is in 1972 voor het eerst op georganiseerde wijze vorm aan gegeven. Op initiatief van Mevrouw J. E. Zel- ders-Thomas kwam in samenwerking met het bedrijf een damesclub tot stand, die zich de toestemming verwierf een maal in de week in het bedrijf voor eigen rekening te mogen schilderen on der leiding van een der schilders/ont werpers, dhr. H. J. H. Sanders. Gedu rende de overeengekomen proefperiode van enkele maanden bleek gezien de resultaten het initiatief een verant woorde beslissing. Door groot enthou siasme en vooral door het in de inmid dels zo genoemde „Porceleyne Club Delft" kennelijk in ruime mate aanwe zige talent en aanleg kwamen er snel goede resultaten uit de ovens. Elke maal, dat beschilderde stukken werden ge bakken, was de spanning groot, hoe de proeven zouden uitvallen. Immers men waagde zich op een ter rein, dat reeds eeuwen beheerst werd door de zeer vakbekwame schUders en ontwerpers, die zich het moeilijke pla teelschilderen in de loop van jaren had den eigen gemaakt. De resultaten van het eerste jaar wa ren zodanig, dat toen reeds een ten toonstelling kon worden georganiseerd, waarop byzonder mooie stukken ge toond konden worden. De motieven en kleuren in combinatie met de beschik bare aardewerkmodellen worden geheel door de leden gekozen. Hierdoor zijn voorwerpen ontstaan, die hoewel in be kende technieken geschilderd, totaal af wijken van dat wat als authentiek Delfts geldt. Dit door de leden van de „Porceleyne Club Delft" beschilderde aardewerk boeit daarom zoó, omdat eigen smaak, talent en ontwikkelde vaardigheden tot geheel eigen werk leiden. Boeiend voor al ook omdat de geheel zelf gekozen mo tieven tot harmonische decoraties ver werkt, ontleend werden aan een veel groter gebied van het leven: (de natuur en van wat in de geest van mensen als mooi of bevredigend wordt ervaren) dan dat wat in de traditionele motieven voorkomt. Een combinatie dus van oud ambacht en vaardigheden met een vrije geest, niet gebonden aan de traditionele decorvormgeving. Dat dit tot een verrassende kimstui- ting kan uitgroeien, beoogt deze ten toonstelling op de bezoekers over te brengen. Het enthousiasme onder deze schilde ressen zelf is zo groot dat, hoewel er een lange wachtlijst is, er al jaren geen open plaatsen ontstonden om nieuwe leden op te nemen. Er is; bij de leden een sterke band ontstaan, waarbij weder zijdse inspiratie tevens een functie in het werk is gaan innemen. Hierdoor en door de plezierige sfeer, waarin deze club bij „De Porcelejme Fles" al die ja ren kon werken, voelen de leden zich byzonder bevoorrecht om binnen de muren van dit oude en befaamde bedrijf de gelegenheid te hebben gevonden de ze hobby te kunnen uitleven. De door de leden beschilderde stuk ken zijn uitsluitend voor eigen gebruik of voor familieleden of vrienden be stemd en worden niet verkocht, wel ge ëxposeerd! PRACHT EXPOSITIE. Van woensdag 28 maart t.m. vrijdag 6 april zal de Porceleyne Club Delft ex poseren in de Gasthuiskapel in de Kerk straat te Tholen. De openingstijden zqn dagelijks van 14.30 - 17.30 uur, op vrij dag 30 maart van 19.00-21.00 uur en za terdag 31 maart van 9.30 - 17.30 uur. -----O----- 4000 m^ woonidèeën onder ée'n dak. Dankzij Slings is het eindeloze geloop van de ene zaak naar de andere voorgoed verleden tijd. Levering direkt aan de partikulier, franko door heel Nederland. ledere dag van 9 tot 6 geopend en op vrijdagavond tot 10 uur. Er is volop parkeerruimte vlak voor de deur, en onze gezellige koffie bar staat gastvrij voor u open. inruil oude meubelen MIDDELHARNIS: Op woensdag 28 maart a.s. organiseert de Evangelische Omroep onder de titel „De Muzikale Fruitmand" een grote koor- en samenzangavond in de Herv. Kerk te IVliddelhamis. Iedereen isvan harte welkom en de toegang is vrij. De avond begint om acht uur. Medewerking hopen o.a. te verlenen: Bep van Rij, bekend als presentatrice van het EO-radioprogramma „De Muzi kale Fruitmand", het chr. gemengd koor „Deo Cantemus" uit Rotterdam o.l.v. Arie Pronk, de organist Jan van Weel den en de predikanten E. F. Vergunst uit Middelhamis en A. Beens uit Som- melsdijk. De leiding van de avond is in handen van Jaap Mouissie. Overdag is de Evangelische Omroep in Middelhar- nis present met een boeken- en platen stand op de markt. THOLEN Elspeets mannenkoor Het Elspeets mannenkoor Con Amore komt vrijdag 30 maart a.s. zingen in de Ned. Hervormde Kerk. Het 80 man tel lende Mannenkoor zingt dan voor het Chr. Bluideninstituut Bartimeüs uit Zeist. Het koor staat onder leiding van de heer Bossebroek, organist is de heer Van Asselt. Sloop Gemeentewerkplaats De opslagplaats van de dienst Gem. Werken aan de Bosstraat kan worden gesloopt, zulks in verband met de cen tralisatie van de buitendiensten naar de centrale werkplaats te Scherpenisse. De vrijgekomen grond kan dan benut wor den voor de bouw van garages. OUDDORP: De ouderkommissie van de o.l.s. „De Westhoek" te Ouddorp hield 14 maart j.l. een gezellige ouderavond voor zowel de ouders van de kleuterschool, als van de lagere schooL Ze mochten zich verheu gen in een grote opkomst. De opzet van deze avond droeg daar wellicht toe bij. Als doel werd gesteld het team op basis van gefundeerde argumentatie in zicht te geven in hetgeen er onder de ouders ten aanzien van het schoolge- beuren leeft. Daartoe werden de aanwezigen ver deeld in tien groepen, w^elke werden gevraagd mee te denken over een aantal onderwerpen, zoals de ideale, dan wel door iedere groep voorgestane school tijden; de gewenste klasseverdeling op basis van prognosegegevens voor het cursusjaar 1979-1980. Voorts kon er worden gediscussieerd over het onderwerp „huiswerk". Het team kon verheugd constateren, dat de zaken in een prettige sfeer zeer serieus werden aangepakt, hetgeen veelbelovend is voor de nabije toekomst in verband met de door hen gewenste gedachteuitwisseling ten aanzien van het „Schoolwerkplan" en de „Integratie Kleuterschool - Lagere school". Tevens deelde de werkgroep „Over blijven" mee, dat zij erin geslaagd is een aanvaardbare overbUjfregeling te creë ren. Het is thans mogelijk voor leerlingen over te blijven onder leiding van tvsree vaste krachten, waaronder een ex-on derwijzeres. In het kader van een voorgestane schoolpromotie, dit is een meer bekend heid geven aan aktiviteiten binnen de school, werden wat suggesties -gedaan, welke verder zullen worden uitgewerkt. De Ouderkommissie nam afscheid van haar voorzitter onder dankzegging van zijn grote inzet voor de school. In zijn afscheidswoord sprak de voor zitter onder meer de wens uit, dat even als het integrerende team ook de beide ouderkommissies tot een nog nauwer samenwerken zullen overgaan. Er werd geconstateerd, dat het aantal leerlingen op deze school gestaag groeit, hetgeen erg prettig is voor het huidige team, hetwelk tijd noch moeite spaart de hen toevertrouwde leerlingen zo op timaal mogelijk te begeleiden. De entourage modem gebouw, mo derne leermiddelen, etc. draagt hier zeker toe bij. OUDDORP Inlevering vakantiebonnen Bouwvakkers kunnen zaterdagmiddag 24-3 '79 van 2 tot 5 uur hun bonnen voor de a.s. feestdagen inleveren bij de plaatselijke vertegenwoordiger Joh. Ha- meeteman, Hoge Pad 41, Ouddorp Z.-H. SINT MAARTENSDIJK Ganzen dood gebeten Twee jachthonden van dhr. B. hebben op het erf van landbouwer G. D. Kloet een aanval gedaan op het daar lopend pluimvee. Hierbij werden 3 ganzen ge dood. Tegen de eigenaar van d^ honden is proces-verbaal opgemaakt. Lu JANSE 13 Dominee de Snoo spreekt een ernstig woord en wijst de omstanders erop dat deze man wel een zeer tragisch levens einde heeft gevonden. Als verstekeling aan boord gegaan en nu een zeemans graf in de golven. Aan de wrekende hand van de aardse rechter ontkomen, bij vergissing niet terechtgesteld, maar niemand zal ontkomen aan het recht vaardig oordeel des Heeren. Het is stil op het schip als na een kort vermanend woord tot al de aanwezigen eindelijk het grote ogenblik is aange broken om de overledene te begraven. De kapitein geeft een kort bevel en dan laten de matrozen het lijk in de gol ven neer. Het is nog stiller geworden, het maakt toch wel indruk op deze mensen, want er wordt die avond niet veel gezwetst en de wijn komt niet meer op tafel. In de kapiteinshut ligt het grote scheepsjournaal op tafel. Dokter de Kaa schrijft in het boek wat hem gedikteerd wordt en zijn ietwat beverige hand ver meld het navolgende: Hedenavond ten zeven ure vond van af de „Gulden Swaen" in de golven der Atlantische Oceaan een zeemansgraf JAN ALLEWIJN die zich als verstekeling in Middelburg op ons schip had ingescheept. Hij over leed om vier uur aan hevige longbloe dingen en schijnt in zijn vaderstad aan het wrekende zwaard van de aardse rechter te zijn ontkomen. God zij zijner ziele genadig. Wie meent te staan zie toe dat hij niet vaUe. Gestaag vordert de „Gulden Swaen" op de route naar Lissabon. De Spaanse' en Portugese kust hebben velen al in de verte aanschouwd, maar toch gaat er een groot gejuich op als een der matro zen door middel van een enorme scheepshoorn de varensgasten allemaal uitnodigt om aan dek te komen. Lissa bon, de hoofdstad van Portugal is in zicht. Over enkele uren zal men langs een der kaden aanleggen en is het voor dilt schip het einddoel van de reis. Piet van Hoorn staat met de brief voor Machteld zowat vooraan op het dek. Net alsof er schepen te kust en te keur hier zijn aan te treffen die naar Holland terugvaren. De „Gulden Swaen" zal hier vier we ken blijven en voor de rest ziet Piet in de haven van Lissabon geen enliel schip meit de Hollandse vlag. Een grote tegenvaller Jan. Daar zullen we wel eens meer mee te kampen hebben, beste vriend. Het gaat ons heus niet altijd voor de wind, dat verzeker ik je. Kom, zal ik je brief af geven op een der kantoren? Dan is hij eerder in Holland dan jij kunt vermoe den. In elk geval kunnen we straks ver der varen want ik vernam zojuist dat Portugezen en Spanjaarden een drukke vaart hebben op de Goudkust van Afri ka. Alle soorten goud blijkt daar in trek te zijn, zelfs negerslaven. HOOFDSTUK 8 Steeds verder Domingo Grülo, de slavenkoopman uit Madrid schijnt nogal ingenomen te zijn met de twee Hollanders, want hij zorgt er wel voor dat het die twee daar in Lissabon aan niets ontbreekt en zo wel Piet van Hoorn als Jan de Kaa heb ben er een week lang een leven als een prins. Zolang moeten ze wachten tot er een slavenschip vertrekt naar de Goud- kust van Afrika. Beiden worden onder gebracht in een vrij deftig hotel en de negerbedienden aldaar buigen voor de Hollanders als knipmessen. Hier is het wel uit te houden. Piet grapt Jan de Kaa. Jongen nog aan toe wat zul jij een fijne brieven naar huis kunnen schrijven. Ik denk dat Machteld nog jaloers op je is want ze zal niet elke dag een bord schildpadsoep voorgezet worden en zo op haar wenken worden bediend. Spot met je eige. Jan de Kaa en neem mij niet zo in het ootje. Want we zullen beiden echt wel voor hetere vuren ko men te staan, dat zeg ik je. In letterlijke en figuurlijke zin Piet, dat geloof ik ook. Want straks passeren we de evenaar en daaromtrent is het wel een beetje warmer dan op de warm ste zomerdag in Middelburg. Laten we daar maar alvast rekening mee houden fen hier in Lissabon genieten van al het goede dat deze aarde ons biedt. Alles smaakt me tenminste beter dan die harde scheepsbeschuit en ik mag de Por tugese vruchten wel. Jongens nog aan toe, het is hier voor ons een land van belofte. Die Portuge zen moeten er toch wel wat voor over hebben om zulke grote ontdekkings reizen te maken. Dan ontberen ze heel veel dat zeg ik je. Zaken zijn zaken, beste vriend en daar heeft een echte handelsman alles voor over, geloof je dat niet? Dat moet ik wel geloven, want waar je ook ter wereld komt'je ziet er overal hun vlag net als die van de Spanjool. Maar inzonderheid varen ze graag naar Afrika en vandaar naar de nieuwe we reld en dat zijn heus geen snoepreisjes. En ze hebben het in vroeger jaren dan toch maar aangedurfd om de evenaar te passeren en van die rare verhalen ge loofden ze al heel weinig. Rare verhalen, wat bedoel je daarmee? Nou je weet toch wel dat er tot in ons goede vaderland altijd verteld werd dat er om en bij de evenaar zo'n verbazend hoge temperatuur heerste dat de zeUen han het schip in brand vlogen en dat je daar bij de evenaar met schip en al de diepte inging omdat je in feite daar van de aardbol afrolde. Dat verhaal heb ik ook menigmaal ge hoord en het zal die varensgasten ook wel eens zijn verteld, maar ze hebben er zich bitter weinig van aangetrokken. En wij storen ook ons er maar niet aan beste vriend, want ik geloof dat het niet lang meer zal duren of we varen een warme toekomst tegemoet. Domihgo Grillo kan ons tenslotte toch hier geen maanden onderhouden, ik geloof dat we spoedig zullen moeten tonen wat we nu in feite waard zijn. Aantreden mannen roept de kapitein van het slavenschip „Jamby" in het Spaans tot een groep mensen die op de wal toekijken hoe de loopplank voor zichtig wordt uitgelegd. De twee Hol landers verstaan al heel goed wat deze woorden betekenen en in gebroken Hollands heeft de kapitein al genoeg kontakt met hen. Gij supercargo sinjeur van Hoorn, gij zijt opperkoopman en gij zorgt voor hun lichamen. Welkom in ons midden. Die kerel spreekt ons taaltje al aardig, fluistert dokter de Kaa tegen zijn vriend van Hoorn. Die is vast en zeker al eens eerder in Holland geweest. 't Is net of de kapitein deze woorden gehoord heeft want als allen aan boord van de „Jamby" zijn begint hij een heel gesprek met hen. Holland, een goed land, een best land, een schoon land zo begint hij. En hij draait zodanig met zijn ogen als een kind doen kan als het iets lekkers krijgt. Hollanders niet mijn vijanden. Hol landers mijn vrienden. Jammer van die oorlog. Spanjolen geen schurken maar een vreedzaam volk. Maar religie, religie is een kwaad ding mijne heren. Religie brengt verwijdering. Ik heet u beiden welkom. En ik hoop dat het u sinjeur van Hoorn lukken zal veel negers over te brengen naar Curagao. Heer de Mou... de Moucheron kan er heel wat gebrtÜ!- ken. Maar kom ik moet nog zorgen voor de nodige lemoenen en oranjeappels ik zie de wagens al aankomen. Is er voor tamarinde gezorgd, heer kapitein? informeert Jan de Kaa. Tamarinde, tamarinde haha die Hol landers denken aan alles. Tamarinde te gen scheurbuik sinjeur, herinnert u zich die naam nog. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 5