21 cursisten namen EHBO- diploma in ontvangst Vrijdag 16 maart 1979 No. 4775 cam. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Hiernaast de nieuwe 85 pk van Yamaha. AQUA-PESCH. ENGELAND, dolgedraaide macht GOEDEREEDE: Bijeenkomst m.b.t. coördinatie bejaardenweric UNIEK ORGELGEBEUREN IN OUDE-TONGE OOLTGENSPLAAT: lik- Oproep tot volharding OUDE TONGE: •k Scliool verricht pionierswerlc in Oude-Tonge BEZOEKT ONZE Automotïielen-verlcoophal i OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - IVIIDDELHARNIS LANGEWEG 113 TELEFOON 01870 - 2043 Alle autoschade Plaatwerkerij Spuiterij VAN DER iVIEER en PESCH B.V. Molenblok 6 - Ouddorp Tel. 01878-1234 B. en W. in contact met bevolking Dierenbesch«rmlBig POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Raba Middelhamis Rek. no. 34 20 01 103 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Advies-verkoop en goede reparatie: Broekweg 8 OUDDORP (Z.-H.) Tel. 01878 - 1295 of 2011 Showroom 8-20 uur ook zaterdag. „Heel het raderwerk staat stil, als uw machtige arm het wil". In deze dicht regelen manifesteerde zich indertijd het ontwakend machtsbesef van de georga niseerde werknemer. Zelden ia de waarheid ervan zo duide lijk geïllustreerd als in Engeland, in het koud en somber begin van 1979. En wie dit alles ziet gebeuren, vraagt zich af hoe zoiets kan en wat die mensen be zielt. Een klein lichtpuntje, een bewijs van gezond verstand, is dat de staking die British Leyland waarschijnlijk eens en voorgoed plat zou hebben gelegd, niet doorging, en het drijven van de „shop stewards" stuk liep op de onwil van de werkers, die hun boterham in gevaar zagen. Het anitwoord op de vraag: „hoe dat kan", ligt in de constructie van de En gelse vakbeweging. DE SHOP-STEWARD Hoe 'n gigantische indruk die mono- litische vakcentrale, de TUC, ook mag maken, de beslissingen vallen in tal van aparte vakbonden. En in Engeland kent men de closed shop, het verpUchte lid maatschap van de vakbeweging. In elk bedrijf heeft zo'n vakbond een shop- Steward, door de leden van de vakbond gekozen, een soort part-time vrijgestel de, die de belangen van de arbeiders be hartigt. In een beetje gecompliceerd bedrijf zijn diverse vakbonden zo- vertegen woordigd, en de shop-steward ziet o.a. nauwlettend toe dat iedere schoenmaker zich bij zijn leest houdt. Alle werkzaam heden zijn nauwkeurig ingepast in een schema, een monteur zal geen hamer voor een timmerman oprapen. Dat be vordert de Qok in ons land zo geaccen tueerde „werkgelegenheid". Dat is trou wens ook in Amerika zo, waar nog elec- trische treinen rijden met een volkomen overbodige stoker naast de machinist. Dat heeft ook vele moderniseringen tegengehouden. En dat is weer niet be vorderlijk voor de conciurentiepositie van de Britse industrie. DE POSTERS Dit hele systeem heeft als basis, dat ieder vecht voor zijn eigen standje. Werkgelegenheid, arbeidsvoorwaarden, beloning, zijn de factoren waarom alles draait. Daarom Ugt een streven als van de regering-CallagJian om de inflatie af te remmen buiten de gezichtskring van het merendeel der arbeiders. Wanneer één sleutelgroep, al bestaat die maar uit enkele tientallen arbeiders, het werk neerlegt (en soms om een wis sewasje), kan dat betekenen dat tien duizenden niet verder kimnen; wordt de accu uitgeschakeld, dan staat de hele wagen aan de kant! Een bijzonder as pect van zo'n staking is „picketing", het posten om werkwilligen of stakrings- brekers te beletten aan het werk te gaan. Dat is, hoe ondemocratisch ook, een „heilig recht" van de vakbeweging, waaraan niemand durft te tomen. De shop-stewards, in directe verbinding met WELZIJN is een veel gehoord woord in onze tijd. WELVAART bracht ons niet dat wat wij ervan hadden, verwacht, mede omdat het WELZIJN ontbrak. Voor iedereen is het welzijn een hoog goed en wel in het bizonder voor de oudere mens in zijn laatste levensfase. Het is daarom dat de Stichting Goereese Gemeenschap meende het bejaarden- werk te doen behandelen door een des kundige op dit terrein. Wij vonden mej. drs. F. C. Veltkamp, medewerkster van het Provinciaal Op- bouworgaan Z.H. en rapporteur van de beleidsnota t.b.v. de Provinciale Kom missie Planning Bejaardenvoorziening bereid naar Goedereede te komen. U wordt uitgenodigd tot het bijwonen van deze bijeenkomst op vrijdag 23 maart a.s. in het verenigingsgebouw Oostdam te Goedereede. Aanvang 8 uur. Het doel is enerzijds het geven van voorlichting t.a.v. het gecoördineerd be- jaardenwerk in het algemeen en ander zijds om met u na te gaan wat de mo- geUjkheden zijn in de Gemeente Goe'- dereede om te komen tot het opzetten van een samenwerkingsverband waar binnen het bovengenoemd bejaarden- werk gerealiseerd kan worden. Stichting Goereese Gemeenschap, K. V. d. Houten, secr. de werknemers, bij wie ze graag in een goed blaadje bUjven, kunnen zo'n sta king afkondigen en dan is veelal het hek van de dam. DE STAKERS Vooral wanneer, zoals nu bij de vrachtwagenchauffeurs, de werkgevers door de knieën gaan, is dat een aan moediging voor anderen om te gaan sta ken. Want zij willen niet achterblijven, zij wiUen ook him zin krijgen. Staken helpt, dait blijkt, dus ook zij gaan staken. Niet immer doen ze dat van harte, en thuis krijgen ze vaak van moeder de vrouw felle verwijten te horen als de bus niet rijdt en de winkels niet verko pen en het vuil zich metershoog opsta pelt. Maar dan is er de solidariteit met de anderen, de angst als „maffer" te worden behandeld, de vrees voor de posters. Het is over het algemeen veel gemakkelijker een staking af te kondi gen dan die weer op te heffen. En de oude tegenstelling tussen kapitalisten en loonslaven gaat ook lang niet altijd op, want het gaat nu tegen de (socialistische) regering, die de loonspiraal niet verder omhoog wil laten draaien. En, zoals bij British Leyland, soms ook om een be drijf, dat al reeds- door de staat is over genomen. Het zijn allemaal erfenissen van het verleden en de Britse zin yoor traditie toont hier haar duidelijkste schaduwkant. STAD AAN 'T HARINGVLIET Bejaarden op bezoek in Tholen Deze week zijn een grote groep bejaar den op bezoek geweest bij hun leeftijd genoten in Tholen. De bijna volle bus uit Stad aan 't Ha ringvliet werd hartelijk welkom gehe ten door Mevr. v. Deurlo, leidster van de soos^ Na de koffie werd een spelletje bingo gespeeld, en van gedachten gewisseld over de gang van zaken in de eigen ge meente, na het nuttigen van heerlijke soep werd de terugreis aanvaard. Binnen afzienbare tijd zullen de Tholenaars een tegen-bezoek brengen aan Stad aan 't Haringvliet, een leerza me middag voor de bejaarden, die ze ker navolging verdient. Op uitnodiging van de Vereniging van Orgelvrienden, hoopt de bekende orgel maker W. N. de Jongh op zaterdag 24 maart een lezing te houden over „huis- pijporgels" in het Verenigingsgebouw aan de Kolfweg. Speciaal het z.g. „kistorgel" zal door hem besproken worden, en door een or ganist worden gedemonstreerd. Dit in strument is uitermate geschikt voor de huiskamer, gezien de afmetingen maar ook door het intieme klankbeeld. Orgelmaker de Jongh zal op deze mid dag 2 kistpijporgels meebrengen, zodat er ruimschoots de gelegenheid zal zijn deze instrumenten te bezichtigen en te bespelen. ledere belangstellende is van harte welkom. Aanvang 2.30 uur. Die zelfde avond worden de 2 kistorgels en het grote orgel bespeeld in de Herv. Kerk van Oude Tonge. De Stichting kerkcon- certen Goeree en Overflakkee zal dan 2 organisten uitnodigen, die samen een concert verzorgen met werken voor 2 orgels tegelijk. Voor dit bijzondere con cert volgen nog nadere mededelingen. U ziet een zeldzaam orgèlgebeuren op ons eiland, wat iedere orgelUefhebber ongetwijfeld zal willen meemaken. Tot ziens in Oude Tonge, Bestuur V.V.O. Het is in de 26 jaar dat de Kon. Ver eniging voor E.H.B.O., afdeling Oolt- gensplaat bestaat nog niet voorgekomen dat van één cursus 21 kandidaten een diploma in ontvangst mochten nemen. Maandagavond viel de eer te beurt aan burgemeester W. M. van der Harst om in „'t Centrum" 21 namen af te roepen om uit zijn handen het begeerde document in ontvangst te nemen. Bij vorige cursussen liep het aantal ook weleens tegen de 20, maar 1979 spant nu de kroon. Blijft de lessen volgen. De voorzitter van genoemde vereni ging, dhr. C. W. J. Geerts releveerde in zijn openingswoord de bijzondere steun die de vereniging heeft gehad van een van hen, n.l. mevrouw N. Kamp-de Vos die als kaderinstructrice deze winter de lessen heeft gegeven, daarbij bijgestaan door de medebestuursleden, mej. A. Re- mus (administratie) mej. M. A. de Vos C.Ad. en dhr. W. A. Hobbel die veelal als „slachtoffers" fungeerden. Dhr. Geerts drong er by de kandidaten op aan om de lessen te blijven volgen, tenminste 8 lessen per jaar, om zodoende niet voor het feit te komen staan dat het diploma verlopen is. Begint er direct mee en wacht niet met deze herhalings cursus tot het laatste jaar. Om de veertien dagen wordt door mevr. Kamp deze lessen gegeven en meldt u zo spoedig mogelijk. KOLONNE R.K.K. Ook voerde dhr. Geerts een pleidooi voor de Kolonnen RKK. Ook hiervoor kunt u zich opgeven. „Deze Rode Kruis^ kolonne kan nog vele mensen gebruiken en degenen die door het Rode Kruis ge grepen zijn zijn meestal de trouwe E.H. B.O.-ers", aldus spreker, die het een en ander over zo'n Rode Kruis kolonne vertelde. In geval van nood kan direct hulp worden geboden en voor de oefe ningen is een materialen-wagen aan wezig. „Kom eens kijken en neem een besluit om onze kolonne te versterken", aldus dhr. Geerts. Waardering. „In de tijd dat de vereniging al 26 jaar bestaat heb ik enkele keren de diploma's mogen uitreiken", aldus burgemeester W. M. van der Harst. „Het hoge aantal van 21 personen be weegt mogelijk meer mensen om het E.H.B.O.-diploma te behalen. De bereid heid om een ander mens tei helpen is' een zeer voorname taak. Het is niet alleen gemakkelijk voor huishoudelijke onge lukken maar in breder verband heeft uw kennis terdege zin", aldus de burge meester. Bijzonder grote waardering had spre ker voor mevr. N. Kamp-de Vos om er aUes in te stampen, waardoor het ge leerde practisch nut kan hebben, voor al in tijd van nood en rampen. Dan is er voortdurend samenspel en samenspraak nodig. Kolonne R.K.K. verjongt. Het is dhr. Van der Harst opgevallen dat de Kolonne's RKK aan een verjon ging onderhevig is. Het is hem bekend dat er een groot aantal aanmeldingen zo hier en daar plaats vinden. Ook te Oude- Tonge is er enkele jaren een kolonne die aktief is. (als Kringcommissaris van het Rode Kruis in Zuid-Holland wordt spreker voortdurend met het Rode Kruiswerk geconfronteerd (verslagge ver). Hierna ging de burgemeester over met het uitreiken van de diploma's en wenste daarbij de cursisten geluk. Dhr. Geerts sloot zich bij deze woor den van felicitatie aan en dankte de burgemeester voor zijn aandeel in deze. „Het bestuur heeft dit zeer op prijs ge steld", aldus de voorzitter. Hij dankte nogmaals mevr. Kamp voor haar werk en ook de examinatoren, dr. Van der Peppel en dhr. Flikweert, die hij al per soonlijk had toegesproken op 29 januari j.l. de avond dat het examen werd af genomen. De geslaagden. De volgende personen mochten het di ploma uit handen van de burgemeester in ontvangst nemen: mevr. G. A. de Bonte-Kagchelland, mevr. P. de Bonte^ Langeweg; dhr. F. J. van Etten (Oude- Tonge); dhr. P. J. Everts; dhr. J. J. van Gurp Jac.zn.; mevr. T. Hokke; mevr. D. C. Hokke-de Kreek; dhr. Nic. Kamp; mevr. L. Mochtar-Christiaanse; mej. A. D. Mijs (Achthuizen); mej. A. C. Kag- chelland; mevr. A. J. Neels-van Veen; dhr. P. Reedijk; mevr. A. A. P. Schilpe- roort-Poortvliet; mej. M. W. in 't Veld; mevr. E. de Vos-Otte; dhr. P. D. de Vos; dhr. Joh. Witte; dhr. J. Zuidijk, mevr. C. A. Boeter-van Veen (Middelhamis) en mevr. A. Stuik-Gebraad, die het exa men in- Achthuizen heeft afgelegd en ook van deze afdeling haar diploma krijgt. Geen der kandidaten werd af gewezen. Zoals reeds gezegd werden de cursis ten opgeleid door mevr. N, Kamp-de Vos te Ooltgensplaat, kaderinstructrice. Het examen werd afgenomen door H.M.B. V. d. Peppel, arts te Middelhamis voor het theoretische gedeelte en dhr. C. Flik weert te Ouddorp, kader instructeur voor het praktische gedeelte. Selectie wedstrijd. Op zaterdag 24 maart a.s. zal er te Dirksland een selectie-wedstrijd gehou den worden van de Kring Flakkee. Van de groep geslaagden zullen er ook al enkelen aan deze Kringwedstrijd deel nemen. Geïntegreerde bijz. Icleuter- basisscliool „De Bron" geopend Toen woensdagmiddag de geïntegreer de bijzondere kleuter-basisschool „de Bron" te Oude Tonge geopend stond te worden heelt de kleine Antoinette Ok- ker (4) die als jongste van de kleuter school was uitverkoren aan de ope ningshandeling deel te nemen luid hui lend de aftocht geblazen Zoals het een grote broer betaamt nam de even eens turfhoge Bertje het karwei over en samen met de oudste leerling van de school Albert Vos en de oud-voorzitter dhr. Heijboer knipte hij de papieren barricade weg die de toegang tot de school nog belemmerde. „De Bron is open IJet schoolgebouw waarin „de Bron" gehuisvest is werd in 1957 gebouwd, toen nog als een Openbare school en een Bij zondere school, met gemeenschappelijk gebruik van de aula. Sinds, de openbare school een nieuwe school betrok was het bestaande gebouw aan de Emmastraat ter beschikking van het bijzonder on derwijs, waarvan het bestuur een dank baar gebruik maakte en de zo gepro pageerde integratie gestalte gaf. Woens dagmiddag konden de vele genodigden aanschouwen hoezeer men daarin is ge slaagd al mag zo werd duidelijk be nadrukt het slagen van de integratie- gedachte nielt worden beoordeeld aan de goede aansluiting van twee gebouwen... De wnd. Inspecteur dhr. Morang had daar een leerzaam lesje over dat hij ten beste gaf toen hij zijn gelukwens sprak. Bij een goede uitleg van de integratie verloopt het onderwijs van de kleuter school naar de basisschool in een con- tinueUjn en vindt dat aansluiting op el kaar. Daarom moet afgerekend worden met de „aparte wereldjes" van beide scholen en zal er een intensief contact moeten ontstaan, aldus de lezing van dhr. Morang die van harte hoopte dat de juiste formule gevonden zal worden. DE BRON. Belangrijker nog dan het bovenge noemde wordt door het bestuur het geestehjk onderwijs geacht. Met het kie zen van de naam „de Bron" heeft het bestuur willen wijzen op de Bron die in het Evangelie van Johannes wordt ge noemd. Wanneer Christus daar de Sa- maritaanse vrouw om water vraagt leert Hij haar dat het water wederom zal doen dorsten maar dat hij de Bron van het levende water is. „Ook hier, in „de Bron" is te putten voor het tijdelijke en voor het eeuwige leven", zo^ verklaar de dhr. Heijboer, na vijftien verdien stelijke jaren juist de vorige dag afge zwaaid als voorzitter van het bestuur. Dhr. Heijboer wüde allerminst roemen in mensen die het voor elkaar hadden gebracht maar de dank daarvoor bren gen bij de Heere Die, zijnde de Bron van alle goed de school zoveel geschonken heeft. Het was dan ook sprekers bede dat Zijn zegen de school zal bUjven ach tervolgen zoals dat ook uit de voorlig gende periode mag worden gezegd. Die periode begon zo releveerde- dhr. Heijboer in juni 1925 toen de school werd gesticht. Er waren in de begindagen 95 leerlingen maar dat aan tal groeide nog in die junimaand tot 100. De genodigden kregen te horen dat de schoolschoonhoudster in die jaren nog tevreden moest zijn met 175,per jaar en dat de juf per jaar ook niet ver der kwam dan driehonderd gulden. In 1957 werd het nieuwe gebouw aan de Emmastraat in gebruik genomen, in 1976 volgde de opening van de kleuter school, in '76 aangevuld met een tweede lokaal. Er werd in het midden van de zeventiger jaren druk over de integratie gesproken om in 1978 werkelijk gestalte te krijgen en met blijdschap kon dhr. Heijboer het heugelijk gebeuren van j.l. woensdag benadrukken, de opening van De openingshandeling v.l.n.r.: Albert Vos, dhr. Heijboer en Bertje Okker (vorig jaar opende hij ook „'t Kabouterhuis", de Peuterspeelzaal). de geïntegreerde school met op de kleu terschool 60 kleuters en op de basis school 95 leerlingen. Pionierswerk, j Ook burg. V. d. Harst bleek bijzonder ingenomen met de geïntegreerde school en daarmee met de Oude Tongse onder wijssituatie waarin hij „de Bron" als eerste geïntegreerde school een pio niersfunctie toekende. Graag sprak dhr. V. d. Harst dan ook een compliment aan het adres van de scheidende voorzitter en het bestuur voor de toewijding die zij hebben getoond. Dhr. v. d. Harst hoopte dan ook zeer dat de vrucht van de bereikte integratie spoedig ervaren zal worden. Hij -wenste de school dan ook een goede toekomst, instemmend met de doelstelling de kinderen al vroeg te doordringen van de werkelijke waar de van het leven. De jeugd van Oude- Tonge werd opgeroepen de school in de zelfde voortreffelijke toestand te houden waarin die nu verkeert Nadat de hoofdleidster van de kleu terschool, mej. Kievit en het hoofd van de basisschool dhr. Verduin van hun in stemming blijk hadden gegeven was het slotwoord aan dhr. Heijboer, ieder dan kend voor de getoonde medewerking en ten besluite van zijn voorzitterschap ieder de beste wensen toevoegend. Aan de gevel zal de naam van de school „de Bron" worden aangebracht. Er wordt echter nog gezocht naar een ontwerp, Dhr. Verduin kon er twee la ten zien, vervaardigd door de tekenaar Zegwaard te Achthuizen. OOSTFLAKKEE Burgemeester en Wethouders van Oost- flakkee gaan weer over tot het houden van contact-avonden voor de bevolking. Voor de verschillende kernen is er een avond gepland, o.a.: maandag 19 maart te Oude Tonge; dinsdag 20 maart te Den Bommel; woensdag 21 maart te Achthuizen; donderdag 22 maart te Ooltgensplaat. De avonden beginnen om 19.30 uur. Voor nadere gegevens (gebouwen van samenkomst) zie men de desbetreffende advertentie in dit nummer. Op deze avonden zal gelegenheid wor den gegeven met het college van ge dachten te wisselen over allerlei zaken die de gemeente aangaan. Dat zijn er vele, zoal^ woningbouw, parkeersituaties, de reinigingsdienst, onroerendgoedbelasting enz. enz. Gaat er gerust met uw vragen, wen sen en klachten heen. Iedereen is wel kom. Vermist sinds een week, zwart poesje, witte bef en pootjes, wit vlooienbandje, heeft één oog, 8 mnd. Inl. fam. Grooten- boer, Straatdijk 37, Dirksland, tel. 01877 - 1687.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1