Du i vensoort nutomobielbedrijf v Splunter bon. Maakeen proefrit bij: De 1^ lp lus-stam Uw huis verkopen? TAMBOEÜ Het enige echt nieuwe auto-concept leratie van 0-100 in 8,9 sec. Remmen van van de Rai, kunt u bij ons beproeven: de nieuwe Saab 900 Turbo. Met 107 kW/145 DIN pk, goed voor een top van tegen de 200 km/u, acce^ Koplampwissers/sproeiers. 100-0 in 3,8 sec. Verwarmde bestuurdersstoel Vacuiim- Microfilter voor de lucht die u bediend ventilatiesysteem. Standaard auto- inademt. Veiligheidskooi met kokerbalken matisch oprollende veiligheidsgordels. in de portieren. Saab 900 al v.a. 28.700-. Saab 900 Turbo v.a. 39.490,- Prijzen incl. BTW. CHAUFFEUR X STELLENDAM 01879-1204 off. Saab dealer voor Goeree-Overflakkee en Voorne-Putten Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 9 maart 1979. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, MiddeUiamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. ABESSÏJNSE ROUWBRIEF Hierbij een omslag van een brief van een Etliiopisch staatsbedrijf. Waarom is deze enveloppe voorzien van een rouw- rand? Antwoord: Deze rouwrand heeft niets te maliën met de politieke toestand in dat land of bepaalde o verlij densgevallen. Er zijn meer poststul^ken uit Afrikaanse landen ontvangen die van een zwart ka der zijn voorzien. Dit is namelijk geen rouwrand, zoals u veronderstelt, maar een dienstaanduidlng. Het betreft diens- enveloppen van rijksinstellingen die bij de post voorrang kregen, niet onder de evt. censuur mochten vallen en bijvoor beeld niet van postzegels behoefden te worden voorzien. SMARTEGELD Ik heb een ernstig ongeval overleefd, maar zal nooit meer kunnen lopen, dus ook niet uitgaan, geen sport meer be oefenen enz. Ik ben pas 26 jaar. Kan ik nu smartegeld vragen? Antwoord: In ons land is die moge lijkheid, als vergoeding voor pijn, el lende en gederfde levensvreugde, altijd zeer gering geweest. Daarom is niet con creet aan te geven, wat u wel en wat u niet kunt claimen, omdat er zulke rek bare schattingen aan tè pas komen wanneer pijn en gemis aan ontspanning en sport in geld moeten worden vertaald. Dit kan volgens onze juridische advi seurs alleen door de exacte omstandig heden te (doen) vergelijken met voor gaande gevallen waarin smartegeld is toegekend en waardoor een zekere maatstaf voor (andere) rechtbanken is ontstaan. Daaruit volgt, dat u zich moet wenden tot een advocaat die hierin er varing heeft en die kan becijferen wat u zou kunnen vragen. Het is voor een rechter ook een byzon- der en moeilijk probleem en zijn indruk of u al dan niet redehjk bent met uw eis, speelt nu nog een grote rol. En re delijk behoeft niet (te) laag te zijn, maar moet weloverwogen en vrij van emotionaliteit blijven. Wij raden u daarom aan, u allereerst te wenden tot ■Öe juridische afdeling van de A.N.W.B., Wassenaarseweg 20, 2596 EC Den Haag. Bent u nog geen lid, dan moet u wel aanbieden dit te worden. Wij zouden geen instantie w^eten, die meer gespecia liseerd en ingewerkt is op dit terrein. VERREKIJKER INSTELLEN Ik kreeg een verrekijker cadeau. Hierbij een tekening van de toestand die ik verstellen kan. Hoe moet dat alle maal? Antwoord: Het draaibare oculair stelt u in staat, de kijker precies aan te pas sen aan uw ogen. Helaas weten veel mensen dit niet, zodat zij hun kijker nooit goed leren gebruiken en er vaak minder door zien. Met het wieltje op de verbindingsas stelt u eerst de afstand tussen rechter en linkerpupil in. (De let ters PD betekenen pupil distance) Die ligt meestal tussen 60 en 75 mm. Daarna gaat u hem pas scherp stellen met de schijf daaronder. Bij het op PD stellen opent u het linkeroog en sluit het rech ter, maar bij het scherp stellen sluit u het linkeroog en opent u het andere. Het draaibare oculair stelt u daarbij in op één bepaald punt van de schaal die u uittekende. Dit schrijft u op, bijvoor beeld 70 (PD) plus 2. Als een ander uw kijker gebruikte en verstelde, kunt u hem weer snel op de juiste stand terug zetten. En gelijk u een bril met —2 of 2 glazen kunt hebben, zo kunt u nu ook de lenzen instellen. FLANAGAN Wie was de componist van de prach tige muziek, die gespeeld wordt in de Nederlandse film „Flanagan" en hoe heet die compositie? Antwoord: In die film hoort u een be werking van het Concerto rondo ,,Kra- kowjak" van Fréd. Chopin. Jurriaan Andriessen maakte die bewerking. DIEPVRIESUÏTVINDER Wie heeft de diepvriesmethode uit gevonden? Antwoord: Clarence Birdseye uit New Jersey bewees in 1923, dat het geheim schuilt in de snelheid van het bevriezen en niet tn de lage temperatuur. MIJN POST WORDT GEOPEND Ik heb ontdekt, dat mijn kamerver huurder de brieven van mijn meisje openmaakt en eerst leest voor hij ze aan mij doorgeeft. Is er een scheikundig middeltje om dat te beletten? Antwoord: Afgezien van de verdere maatregelen is er inderdaad een een voudig huismiddeltje om iemand te be letten bepaalde enveloppen open te sto men. Uw meisje moet dan de sluitrand voor het dichtmaken met eiwit bevoch tigen. Als ze eens geen ei bij de hand heeft, kan ze ook nagellak gebruiken. Overigens kan ze de afzender over de sluitnaden heenschrijven, zodat het op valt als de klep niet precies terugkeert op de juiste plaats. HORLOGE AAN OF AF? Ik kreeg een automatisch horloge op m'n verjaardag. Nu zegt mijn moeder dat ik het 's avonds af moet doen, om dat er onder de dekens stof in komt, maar vader zegt dat ik het aan moet houden, want dan blijft het beter op temperatuur. Wie heeft er nu gelijk? Antwoord: Jouw vader, want het is niet zo best als je een horloge op koud glas, marmer of dgl. neerlegt. Het uur werk blijft regelmatiger lopen als de temperatuur konstant blijft, en dat is aan de pols wel het geval. Automatische horloges moeten bovendien in beweging blijven. Het voordeel van aanhouden is nog, dat je er ook 's nachts onder de deken op kunt kijken. En tussen de la kens komt er werkelijk niet zoveel meer stof bij dan onder een mouw. De meeste horloges zijn overigens (bijna) water dicht, en ook tegen binnendringen van stof beschermd. Je hoeft het dus alleen maar af te doen als je'je wast of baadt. En dan kun je een horloge naaar het bes te op een warm plekje neerleggen. Denk er om: niet in de waterdamp en nooit op een televisie of ander elektronisch ap paraat! VOGELTJES VOEDEN Ik heb vaak in vogehiesten gekeken als er jongen waren. Ik verbaas me er altijd over, hoe de ouders weten, welk jong aan de beurt is voor een hap, want ze groeien toch gelijlimatig op en de brutaaltjes krijgen niet meer dan een ander. Of vergis ilc mij? Antwoord: Als we het koekoeksjong buiten beschouwing laten, l<:rijgen de (eigen) jongen van een vogelpaar inder daad gelijkwaardige porties. Dat is niet te danken aan een soort geheugen van pa of ma, maar aan de reflexbewegingen in de koeltjes van hun kinderen. Als een maagje vol begint te raken, kan dat diertje de brokjes niet meer zo snel doorslikken. Komen de ouders met voed sel terug op het nest, dan stoppen ze dat wel willekeurig in enkele van de open gesperde bekjes, maar ze letten daarna goed op. Blijft er een portie in zo'n bekje steken, dan pikken ze die er al gauw weer uit en geven dat voedsel aan een ander. Zo' krijgen de jongen toch ge lijk op hun deel. OP DE VINGERS GETIKT Ik ben niet zo handig met gereedschap en heb al een paar maal met de hamer gevoelig op m'n vingers geslagen. Is dat nu niet door een handigheidje te voor- lïomen? Antwoord: Jawel, dan doet u er ver standig aan zo'n spijker met een heel smaltangetje vast te houden als u gaat slaan. U kunt ook een dik stukje karton insnijden en de spijlier in die gleuf schuiven. Als u geen smal tangetje bij de hand hebt. Moet u een grote spijker in hard hout slaan, wrijf er dan wat droge zeep aan, dan glijdt hij er ge makkelijker in. (In stenen muren moet u natuurlijk de gebruikelijke pluggen gebruiken.) CITROENSAP Ik heb weinig citroensap nodig. Hoe kan ik voorkoinen dat de citroen tussen tijds uitdroogt? Antwoord: Prik er dan een klein gaat je in en sluit dat na het uitpersen van de benodigde druppels met pleister of plakband tijdelijk af. KAMER OPLICHTEN Wij willen e endonkere kamer lichtere kleuren geven, maar wit is ons te hard en doet denken aan e enziekenhuis. Wat geeft nu beter resultaat, parelgrijs, bei ge, lichtgeel, gebroken wit of ivoor of b.v. heel licht groen? Antwoord: U moet een kamer natuur lijk niet helemaal in één kleur schilde ren, maar enkele verschillende tinten gebruiken. Wel de grootste vlakken lichter maken dan de omlijstingen, dus bijvoorbeeld kamer- en kastdeuren crème en de kozijnen daar omheen de lichtste tint geel. Licht groen reflecteert circa 40''/o van het aanwezige licht, nor maal grijs zo'n 43"/o maar parelgrijs al 53Vo, geel 65°/o, beige 6e'Vo. Voor ivoor- kleur en gebroken wit mag u rekenen op ongeveer 70%. Egaal wit weerkaatst wel 80"/o. Zoek voor de muren een bij passend licht behang. CANADEZEN TE GAST Ik hoorde, dat er voor 5 mei 1980 oud- strijders uit Canada, die ons land be vrijdden, hierheen komen en dat daar adressen voor worden gevraagd. Wij kunnen ook wel zo'n bevrijder huisves ten. Waar moeten wij ons opgeven? Antwoord: Dat is een initiatief van de journalist M. Reckman, oprichter van het hulpfonds ,,Wij komen", die onze bevrijders uit Canada uitnodigt voor een groots programma. Er worden tal van voorbereidingen voor getroffen. Als u één of twee oorlogsveteranen met echtgenote(n) kunt huisvesten in die week rond 5 mei '80 kunt u dat opgeven aan Wij komen, Comenniuslaan 16, 1412 GP Naarden. Het telefoonnummer is 02159 - 4 18 34. T.z.t. kan het gastgezin dan waarschijnlijk een gastvrij onthaal vinden bij families tn Canada. SCHUIFSCHAAL Als ik het beslag maak voor panne- koeken en allerlei andere baksels, tob ik steeds met wegschuivende kom of schaal U weet zoveel, kunt u mij hier iets te gen aan de hand doen? Antwoord: Zet de beslagkom op een vochtige doek. De droom om eens duiven te bezitten zoals de vroegere eigenaar van een groot kledingbedrijf te Middelharnis zal voor velen onzer een nachtelijke illusie blijven. We stellen dit zonder enige ja loezie over de in 1978 tot grote bloei ge komen renstal en over de luxieuze en goed verzorgde hokken in een pand naast zijn riante woning aan de Mid- delhamisser haven. Onze enige jaloezie betreft de nog geweldige energie en ge zondheid waarmee deze 81-jarige Ko Nipius nog dagelijks zijn supervliegers bezoekt en beheert. Na dit drukke ma- nagersleven naar zijn eigen woorden er tien jaar te laat mee opgehouden zijn het de duiven die zijn geestkracht ongebroken houden. En liet staat nog niet vast wie er per jaar meer kilome ters vliegt de baas of zijn wereldver maarde duiven. Altijd op weg naar dui- vengebeurtenissen of naar één van de grote duivenmannen in binnen en bui tenland, die Nipius in groten getale rijk is. We herinneren ons nog hoe we in 1946 op dit hok ons eerste koppeltje duiven haalden want wie in de veertiger jaren postduiven bezat moest ze van het ras Nipius hebben. En zo is het een halve eeuw lang geweest. We mogen daarom gerust zeggen dat er maar weinig dui venhokken van professie in Nederland zijn, waar nooit eens een Nipius-duif op het hok aanwezig was. En dit zou nog veel sterker tot uitdrukking zijn geko men, wanneer Nipius zijn eigen naam beter bij de duiven had geprotegeerd. Hij beging echter de typisch Hollandse fout om in de gedachte van „wat men ver haalt, haalt men zoet" de namen van vele Belgische grootmeestersen vooral ook die van de succesvolle Jan Aarden uit Steenbergen, aan zijn hok te verbin den. Zo ontstond in de volksmond eigenlijk nooit het zuivere ras Nipius en toch zou dit hok met zijn over de ge hele wereld geëxporteerde nakomelin gen, er ten volle recht op hebben. Op dat gebied zijn onze zuiderburen slim mer, wanneer een duif een jaar op hun hole vertoeft behoort hij tot hun eigen ras. Hoe betrekkelijk deze naamgeving is blijkt wel uit de ontleding van het Aar denras, een benaming die nu zoveel be tekent als goud w^aard. Nipius haalde in de gloriedagen van Aarden die overi gens maar een paar jaar hebben ge duurd een aantal jongen, maar hij haalde er evenveel bij andere cracks uit de omgeving Steenbergen, o.a. bij Schouteren. Aarden speelde tesamen met lokaalhouder van Meer en die voor al had een aantal bonte duiven gekocht bij Gebr. Ceelen uit Kerkrade. Het wer den Aardens omdat deze er het eerst na tionale successen mee behaalde en zo slim was iemand te vinden die ze groot schreef. Daarenboven had Nipius van een nu vergeten liefhebber uit Gorin- chem een paar jongen bekomen die zijn verzorger Joep van Dongen spottend kapstokken noemde. Hieruit ontsproot de legendarische „kapstok" welker bloedstroom nu nog wel door 75% van de duiven van Nipius wordt gevoerd. En deze „kapstok" had als voorouder een zwerfduif, zo maar ergens weggevangen in een tijdstip toen de duiven nog schaars en niet te koop waren. Met nog talrijke andere rassen, zeker van, de bes te hokken van België, is daaruit voort gekomen, de Nipiusstam, met weergalo ze producten als de „555", de „44" en de „26". Duiven die honderden kopprijzen vlogen. Toen enige jaren geleden de massale verkoop van Nipiusduiven aan het kweekstation Futural plaats vond, bleven de beste vliegers wel een veer tigtal in Middelharnis. Zeker er wer den roemrijke duiven verkocht, maar het bloed bleef en door het uitblijven van een uitvoervergunning naar Canada, bleven ook nog een twintigtal „laatjes" op de hokken achter. Kort na deze to tale verkoop, die Nipius het recht ont nam om de volgende twee jaar met dui ven te spelen, zaten er weer 60 exem plaren van dit geslaagde soort. Vandaag zitten er weer een 120 tal specimen met geweldige spieren en uit zonderlijk goede pluim, die hem met compagnon Henk Visser, keizer bij de Seinpost te Middelharnis hebben ge maakt en overwinnaar van het aange wezen kampioenschap in de CC Flakkee. Ware er geen off-day geweest met de jonge duiven, dan had er ook een kam pioenschap van de nu zaterdags vliegen de Zuid-Hollandse NABvP in gezeten. Veel heeft „Ko" nu te danken aan de compagnon Henk Visser en diens zoon. Zij bevorderen door een piekfijne ver zorging een geweldige conditie. Medi sche middelen worden in mindere mate aangewend dan vroeger, maar het is toch nog steeds Nipius' mening dat op zo'n hoog sportniveau medische bege leiding noodzaak is. Zoals we 33 jaar geleden onze eerste Nipiusduiven hebben bewonderd en ver troeteld, het waren overigens om te vliegen maar „kroten" maar we waren er toen gelukkig mee, zo hebben we nu na zoveel jaren weer eens op dit hok aanwezig ons opnieuw verbaasd en ver wonderd over deze schitterende kollek- tie vogels en hun zo krasse eigenaar. We kwamen op heel wat beroemde hokken, maar dit was toch wel een van de mooiste die we ooit bijeenzagen. Wie van rassen is gebiologeerd vindt er Fa- brys, de Smet-Mathijs, Gebr. de Baere, Schichelbout, Boersen uit Gouderak, Rijn-Kloek, Aarden, Horemans, Jans- sens en ongetwijfeld vergeten we er dan nog een paar. Voor ons bestaat een zodanig serieus geleide en langdurig vermengde kolonie puur uit zuivere Ni- pius-duiven. Toekomst beloven vooral de twaalf jaarlingen die nu aan het veertigtal kop pels weduwnaars zijn toegevoegd. Eén ervan, de „99" vloog al drie kopprijzen. Zo'n 20 duivinnen vliegen puur weduv/- schap. Deze zijn gekoppeld aan oudere doffers behouden voor de kweek en aan wat late doffertjes die eerst een jaar van de liefde mogen genieten alvorens de baan op te gaan. De duivinnen gaan mee tot Barcelona. Eén ding staat wel vast, dit Flakkeese hok is voor vele liefhebbers op het eiland de stimulans geweest om zich duiven te verschaffen die tot wondere prestaties in staat zijn al was het alleen maar om zo'n concurrent te kunnen ver slaan. SOMMELSDÏJK Zaterdag 10 maart: OUD PAPIER ophalen voor de rest. van de Ned. Herv. Kerk. In het oude gedeelte. Zet u het a.u.b. weer klaar? De rest. commissie. Een echte NIPIUS-dulf. De Rai is voorbij. De showgaat door. t, GEVRAAGD: voor alle voorkomende werkzaamheden, leeftijd 19-20 jaar, in bezit van groot rijbewijs Solliqitaties aan: O. MENNEMA Molendijk 31- - stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1997 ©O13C07 AFKNIPPEN EN IN OPEN ENVELOP ONGEFRANKEERD ZENDEN AAN ANTWOORDNUMMER 60 - 32.,0 WB MrDDELHARNÏs IK WIL GRAAG NADERE GEGEVENS OVER DE MOGELIJKHEDEN IN DE PERIODE VAN TOT WIJ ZUS MET PERSONEN NAAM ADRES PLAATS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 6