Inmnvdttse Ledenvergadering „Het Groene Kruis" Fietspad langs Molenweg te Mïddelliarnis In aanleg De 9e Regionale Consumentenbeurs EXPO OUDE-TONGE TIP VAN TOYOTA Vrijdag 9 maart 1979 No. 4773 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschifra tweemaal per rjoeékdinsdag' en vrijdagavond voor tMe léhethmAl 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD EEN ZUIVELSTORY ZONDER EINDE Nieuwe rector Rijksscholengemeen- schap EViiddelharnis Alle autoschade Plaatwerkerij Spuiterij VAN DER MEER en PESCH B.V. Molenblok 6 - Ouddorp Tel. 01878-1234 Geen nieuw mossel zaad meer in G r eve I i nge n be kke n Wij zoeken OCCASIONS van 1972 -1976. Ruil hem nu in en Mes uit de vele modellen vam^ TOYOTA meit 2 jaar garantie Wij igeven u ©en goede prijs LIES VAN DER VELDE SOMMELSDIJK Afd. Schelpdieren- onderzoek verplaatst Ooitgensplaat krijgt nieuw wijkgebouw -k Afdeling bestaat 75 jaar lAr Doortrekking langs Rottenburgseweg in voorbereiding X BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VEIJDAGAVOND GARAGE KNöPS iVIIDDELHARNiS TELEFOON 01870-2043 X LANGEWEG 113 Jaarvergadering Oranjevereniging Dirksland Inlichtingen: Tel. 01874-14S4 11 t/m 14 april a.s. POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sonunelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelharnis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL i ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. VINGERUNG 3 - MroDELHARNIS -TEL. 01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau De Europese zuivelstory klinlct menig een onwerkelijk in de oren. Europa zweint in de melk, de zuivelpolitiek kost een flinke gemeenschapsduit, de huis vrouw betaalt nog steeds een flinke melkprijs en de boeren verdienen niet eens het zout in de melkpap. Een zui- ververhaal zonder einde, maar wel vol vraagtekens. De melkman rekent af: „drie flessen melk, mevrouw, dat is dan 3,15"., Hij sjokt naar de volgende deur om het veelgedraaide melkpraatje opnieuw af te steken. Het is toch weer even schrikken, hè mevrouw. We verdrinken met zijn al len in de melk, we stapelen boter en melkpoeder in de pakhuizen, we betalen een pittige prijs voor een liter melk en we horen tegelijkertijd dat de boeren er met hun gemelk geen cent beter van worden. In de Europese Gemeenschap wordt te veel melk geproduceerd. De melkplas is de grens van 11 miljard kg al over schreden. De 260 miljoen Gemeenschap- pers drinken al die melk niet op. Je kunt dat witte vocht ook nog verwerken tot boter, poeder, yoghurt, vla en dergelijke. Het scheelt wel iets maar het „melk- drama" is onvermijdelijk: er wordt te veel gemolken. Dat is de schuld van de Brusselse he ren die een soort van „melk-maar-raak- politiek" gevoerd hebben, beweren boze tongen. De gemeenschappelijke land bouwpolitiek streeft iri feite meerdere doelstellingen na. Het gaat de beleids makers om een redelijk inkomen op de Europese boerderij, een verzekerde voed- selstroom en voedsel tegen betaalbare prijzen (dus redelijke consumentenprij zen). Tot nu toe heeft de zuivelpolitiek van Brussel nare bij-effecten gehad. Je zou kunnen stellen dat het uit de hand is gelopen en dat het melkaanbod ver over de melk- of zuivelbehoefte is ge stegen. Bepaald goedkoop is de redene ring dat j© dan maar extra ontwikke lingshulp vanuit de Gemeenschap moet bedrijven. Zulke hulp zal nooit afhan kelijk mogen zijn van overschotten, dat lijkt op menslievendheid uit puur eigen belang. Een feit blijft dat de Europese land bouwpolitiek voor een belangrijk deel toegespitst is op de zuivel. Uit de Brus selse geldpot (het deel dat aangewend wordt voor het prijsbeleid) gaat 37"/o naar de zuivel. Van de 2,8 miljard' re- keneenheden (een Europese rekeneen^ heid is gelijk aan 3,40 miljard r.e. be stemd voor exportrestituties (bijdragen aan exporteurs die op de goedkope we reldmarkt behoren te concurreren) en bijna 2 mUjard r.e. voor de opkoop van boter en melkpoeder (de zogenaarnde interventie). Aan het melkverhaal komt blijkbaar geen einde want de boeren kiinnen er niet mee stoppen. Begrijpelijk: een boer met een behoorlijk veebedrijf kan niet van de ene dag op de andere dag de koeien wegdoen en op een houtje bijten. De Europese melkveehouderij is een op telsom van miljoenen boeren d^ie én el- kaars collega én eikaars concurrent zijn. Zo'n veehoudersgroep is zelfs met een brutaal Brussels beleid niet te bedwin gen. Het gaat immers om miljoenen boerengezinnen die vechten om hun be staan of hun boterham. Een afstraffing van dit inkomensstreven roept veel vraagtekens op. En toch zal de Europese melkproduktie aanbanden moeten. Boeren beuren minder dan de helft. Mevrouw piekert over de 3,15 die ze net aan de melkman betaalde. Zij denkt warempel dat de boeren een goudmijn tje hebben tussen al die koeien. Een simpele analyse toont aan dat de boer ruim 0,50 beurt van de 1,05 per liter die mevrouw betaalt. De veehouder ontvangt amper de helft van de straat- prijs. Waar zit de rest dan? Welnu, het transport van de boerderij naar de fa briek kost 4 cent per liter. De melkfa briek heeft twee dubbeltjes nodig om de boerenmelk te verwerken tot drinkmelk en andere eetbare zuivelprodukten. Vervolgens kost het transport van fa briek naar detailhandel (winkelbedrijf of melkman) 6 cent per liter. De melkslij- ters ontvangen 18 cent voor hun ver koopactiviteiten. Tenslotte wordt op de inmiddels een gulden gepasseerde melk prijs nog eens btw gezet, dat is ook nog 4 cent per liter. De boeren ontvangen nauwelijks de helft van de melkprijs die mevrouw be taalt. Het is niet eens het zout^in de pap. Als de boer zijn produktiekosten wil te rugverdienen, zal hij minstens 63 cent per liter nodig hebben. Mevrouw schrikt weer; ondanks de fikse straatprijs voor de melk komen de boeren flink tekort. De klachten van vele veehouders blijken juist; zij kunnen niet tot een redelijk inkomen komen. Eigenlijk is dat toch één van de doelstellingen van de Europese landbouwpolitiek. Je ziet maar weer dat het zuivelverhaal vol tegenstellingen zit en voorlopig zeker niet tot een goed einde komt. B. Schouwing. Per 1 juni a.s. is de benoeming te ver wachten van drs. J. C. Traas te Ede tot Rector van de Rüksscholengemeenschap te Middelharnis. Dhr. Traas vervult dan de vacature die in januari ontstond door het vertrek van dhr. Otte. Drs. Traas werd in 1939 in het Zeeviwse Kapelle geboren. Na zijn stu die aan het G^r. Lyceum voor Zeeland studeerde hij Engelse taal- en letter kunde aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. De nieuwe rector is gehuwd; mevr. Traas is lerares Frans, het gezin telt twee kinderen, kerkelijk behoren zij tot de Gereformeerde Kerk. De loopbaar in het onderwijs begon in 1964 in een gedeelteUjke betrekking aan het Chr. Lyceum te Dordt; in '65-'66 kon men dhr. Traas treffen in een gedeelte lijke betrekking aan het Chr. Lyceum te Amsterdam-West, vervolgens drie jaar in volledige betrekking aan het Chr. Lyceum te Amstelveen en sedert '69 is drs. Traas werkzaam aan het Mamix College te Ede. De mosselkwekers, die in Zeeland over lege schoongeviste percelen beschikken, kqken wat begerig naar het Grevelin- genmeer, om die lege percelen met zaad of halfwas-mosselen te bezaaien en daarom werd vorige week, met enkele autoriteiten en met de mensen van het Productschap, die het toezicht op de Grevelingen uitoefenen, alsmede enkele mensen uit de praktijk in Zeeland, een onderzoek naar voorraden mosselen op de Grevelingen ingesteld. Geconstateerd werd dat van nieuw gevallen mosselzaad, zulks in tegen stelling met voorgaande jaren niets was te vinden, maar dat overjarig zaad er bijzonder goed bij staat. Een min of meer uitgestrekte zaadbank in de omgeving van Brouwershaven, zou met nog ande re kleinere bankjes zeker voldoende zijn, om ieder die dat wilde een dag (een vracht) het schip te laten volvissen. Ook de palingvissers verzetten zich daar niet tegen, maar wat deze mensen niet door de keel wU, is dat men be zwaar maakte voor dat mosselzaad, een gulden per ton te betalen. Het gaat niet zo zeer om de prijs, maar het gaat om het vastleggen van de rechten van de palingvissers. Deze palingvissers, voor het merendeel oud mosselvissers, die om ruimte te maken voor him collega's (sa nering van de bedrijfstak) vrijwillig ko zen voor de palingvisserij kregen de Grevelingen toegewezen als visgebied. Zij kregen daarbij zekere rechten en het gaat nu niet aan, de klok terug te zet ten en die rechten ten behoeve van de mosselvisserij weer prijs te geven, al dus hun argumentatie. En de mossel- Dorpsweg 28-34 Tel. Ö1870.-4436 De afdeling Schelpdierenonderzoek tot vorig jaar gevestigd op Texel, (Het Horntje) van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek, met als hoofd drs. A. C. Drinkwaard is overgeplaatst van Texel naar IJmuiden. Zoals bekend gooide indertijd ook Yerseke hoge ogen voor vestiging van deze afdeling in de gemeente Reimerswaal, omdat de voor naamste exporthandel van schelpdieren (mosselen en oesters) toch daar plaats heeft. Ook Bruinisse heeft nog wel eens de aandacht op zichzelf gevestigd, we gens haar Ugging aan Grevelingen en Zijpe, resp. een afgesloten en een open gebied, wat de stroming van het water betreft dus zowel met als zonder eb en vloed. Op Yerseke is thans een depen dance van genoemde afdeling geopend voor het z.g. veldonderzoek. De leiduig van deze dependance heeft drs. R. Dij- kema. Dinsdagavond werd in het Veren, ge bouw „'t Centrum" de Ledenvergadering van de afdeling Ooitgensplaat van Het Groene Kruis gehouden, die door 20 per sonen werd bezocht. Deze 20 leden ga ven spontaan en zonder reserve hun goedkeuring voor de bouw van een nieuw wijkgebouw aan de Prunuslaan, in de overtuiging dat het huidige ge bouw aan de Nieuwstraat niet meer aan de gestelde eisen voldoet. Unaniem was men van mening dat erwat moet ge beuren en alleen nieuwbouw is in deze verantwoord. Een tekening met de gestelde voor waarden passeerde de aanwezigen. Het nieuwe gebouw zal doelmatig worden ingericht. Dit besluit werd genomen op een ver gadering waarin de voorzitter vertelde dat de vereniging 75 jaar bestaat. Een uitvoerige herdenking was door het be stuur niet voorbereid. Een mooier en doelmatiger geschenk was voor dit kollege niet denkbaar dan de goedkeuring die de leden hechtten aan de plannen voor dit nieuwe wijkge bouw. Bij dit 75-jarig bestaan een pas send voorstel waarbij heel de gemeente is betrokken. Een extra consumptie was de tracta- tie en bestuursUd - bloemist Iz. v. Dron- gelen zorgde voor prachtige bloemstuk- jes op de tafels waardoor dit 75 jarig jubileum toch nog een feestelijk tintje kreeg. A.W.B.Z. - regeling. De voorzitter dhr. J. J. Brinkman sprak in zijn openingswoord over be langrijke dingen die deze avond bespro ken zouden worden. Als u de berichten in de krant volgt dan zal het u opgevallen zijn, dat er op 1 januari 1980 een nieuwe opzet van het Kruiswerk zal worden ingevoerd, de z.g.n. A.W.B.Z. regeling. Wij zijn wel ingenomen aldus de voorzitter met deze nieuwe wet al roept en en ander enige vragen op. Wel kan worden gesteld dat de Kruis verenigingen blijven bestaan en dat het particuliere initiatief niet aan de kant wordt gesteld. kwekers kunnen die gulden per ton ook best missen. Het ziet er dus wel naar uit, dat de zaadvisserij in de maand maart zal wor den toegestaan. Moest men vorige week op de Yersek- se Bank constateren, dat naast het zaai goed uit zuideUjker streken, dat de win ter niet overleefde er ook nogal wat schade was aan de sterkere Noordelij ker soorten oesterbroed en jonge oesters, op de Grevelingen wordt geen schade bespeurd. Alles, het oesterbroed anno 1978, als de jonge oestertjes uit vorige jaren, vertonen een prima stand. Er is dus nog steeds alle hoop, dat het experiment terugkweek van de echte Zeeuwse oester zal gelukken. HET WERK VAN DE „ZUSTERS" IN 1978 Volgens het Jaarverslag 1978 van de afdeling Ooitgensplaat van „Het Groene Kruis" werden door de wijkverpleegsters (in de volks mond de „Zusters" genoemd) de volgende werkzaamheden verricht 1673 verpleegbezoeken; 505 dagelijkse beurten; 476 wasbeurten; 23 injecties; 640 incidentele verplegings- handellngen; lOx werd de laatste hulp verleend; 284 bezoeken bij bejaarden en bij hen die thuis kwamen uit het ziekenhuis; kleuterhuis bezoeken; zittingen van het zuigelingen bureau en zittingen voor de kleuters. 1 152 1 28 1 21 Ook werd de Emmabloem-koUek- te door hen georganiseerd met een opbrengst van 1867,05 wat 278,— meer is dan in 1977. Het bestuur prijst zich gelukkig met het werk van de Wijkver pleegsters Van Dam en Timmer man, dat altijd geschied zonder commentaar of klachten'. liiil' Dhr. Brinkman liet de medische zorg van de laatste eeuw de revue passeren. Ook in Ooitgensplaat werd een vere niging opgericht. In het belang van de gezondheidszorg is het nodig dat lid maatschap én medewerking gehand haafd blijven. Goede verstandhouding. Plaatselijk kunnen we spreken van een goede verstandhouding van bestuur met de artsen, de wijkverpleegsters en ook met de bevolking. In 1978 is er veel werk verzet. Al enkele jaren bestaan er plannen voor de nieuwbouw van een Wijkgebouw, aldus dhr. Brinkman. Bij de inspectie is wel gebleken dat het oude gebouw veel gebreken vertoont en het advies van hogerhand is dan ook geen verbouwing van het huidige ge bouw aan de Nieuwstraat, maar is het advies de bouw van een nieuw wijkge bouw, aldus de voorzitter in zijn ope ningswoord. Later op de vergadering kwam men breedvoerig op deze zaak terug. Voordelig saldo. De notulen van de vorige vergadering werden door de secretaris, dhr. Abr. de Vos W.M.zn. gelezen en aldus vastge steld. Uit het jaarverslag memoreren wij het volgende: Vervolp op pag. 2,1ste kol. Binnenkort zal worden begonnen aan het afmaken van het nieuwe fietspad langs de Molenweg te Middelharnis. Vóór de vorstperiode werd het grond werk al verricht en inmiddels is ook de hardhouten brug over de Vliegers, aan het eind van de Molenweg gelegd. Het fietspad eindigt ter hoogte van de Steeneweg en dat betekent dat slechts half werk kan worden verricht. Het is n.l. het voornemen van het gemeentebe stuur het fietspad door te trekken tot aan de Langeweg. Geruime tijd is dat gestagneerd geweest omdat met de grondeigenaren tot overeenstemming moest worden gekomen maar er bestaat thans gerede hoop dat die spoedig zal worden bereikt. Pas wanneer het ge hele fietspad is aangelegd kan van een aanzienlijke beveiliging van het fiets- verkeer worden gesproken. Momenteel maken de wielrijders nog gebruik van de rijbaan voor het snelverkeer. Dat het verkeer metterdaad „snel" is op de Rot- tenburgseweg kunnen vooral de bewo ners dagelijks waarnemen wanneer auto's en vooral ook motoren met ab normaal hoge snelheden voorbijschieten. Het gemeentebestuur heeft dat overi gens wel onderkend waarom al bij her haling is gepoogd van GS toestemming te verkrijgen de Kottenburgseweg bij de bebouwde kom te betrekken waardoor ook een snelheidsbeperking tot 50 km per uur zou kunnen worden ingesteld. Nu daarvoor de medewerking van G.S. uitblijft volstrekt onbegrijpelijk trou wens omdat GS toch zeker op de hoogte zullen zijn gebracht van de ongelukken die er herhaaldelijk gebeuren zal wor den geprobeerd om toch een snelheids beperking ingevoerd te krijgen. Daartoe is de medewerking van het Rijk nodig. Die medewerking hangt af van de ver keersintensiteit. Om die te kunnen vast stellen worden binnenkort verkeerstel lingen gehouden. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK N.C. V.B. De NCVB van de afdeling Middelharnis - Sommelsdijk hoopt op D.V. donderdag 15 maart 1979 haar vergadering te hou den. Mevrouw de Boom uit Meerkerk Zcil deze avond een boek-bespreking houden over het boek „Danseres zonder benen". Belangstellenden zijn harteUjk welkom. De vergadering zal plaats vin den in de „Hoeksteen". Ring 13, Mid delharnis. Aanvang 19.45 uur. „EILANDEN-NIEUWS" het meest gelezen blad op Goeree-Overflakkee De Oranjevereniging „Dirksland" houdt a.s. maandag 12 maart de jaar lijkse Algemene vergadering 's avonds om 8 uur in „de Schakel". Een van de agendapunten is het bespreken van een programma voor de a.s. Koninginnedag. MIDDELHARNIS Beroepingswerk. Door de Ned. Herv. Gem. werd een beroep uitgebracht op ds. W. Hovius van Katwijk aan Zee. Ds. E. F. Vergunst ontving een beroep van de Herv. Gem. te Kamerik. T

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1