EIIAI1DEI1 - niEUWS raad ietwat o KONTRKTflVOND veR van honk 2e blad Dinsdag 6 maart 1979 N^. 4772 KORFBALNIEUWS MIDDELHARNIS: Er hadden misschien nog bejaarden ingekund Geslaagd voor het diploma E.H.B.R. GOOD-LUCK GELIJK TEGEN KOPLOPER KORBATJO Bontmantels, Bonthoeden Het Bontpaieis OUDDORP: PEUTERSPEELZAAL „DE OORNET'' VALT IN DE SMAAK VOLLEYBAL op VRIJDAG 9 MAAKT 1979 's avonds om 7.30 uur zal in het Verenigingsgebouw „ONS HUIS" te HERKINGEN een kontaktbijeenkomst worden gehouden. De bedoeling van deze fcomtaktavoind is het publiek een kijkje te laten nemen en meer inzicht en uitleg te geven van hetgeen er zich zo dagelijks „achter de schermen" bij onze Rabobank afspeelt. Onze salog-ain De Rabobank steeds méér voor ieder één trachten wij voortdurend in de praktijk te brengen. Dat deze werkwijze méér en méér wordt ge apprecieerd blijkt duidelijk uit de groeicijfers van onze bankinsteUing, waarover uiteraard ook tijdens deze konktaktavond nadere mecJedelingen gedaan zul len worden. Op deze avond worden enkele korte fUms vertoond, waarvoor onder meer medewerking werd gegeven door het Ministerie van Landbouw en Visserij, het Produktschap voor groente en fruit en de Provinciale Waterstaat van Zuid-HoJlaijd en Zeeland. Aan het slot van deze avond wordt op bekende wijze een verloting om niet gehouden, waaraan ieder een automatisch en gratis deelneemt en waarbij nie mand zonder prijs naar huis gaat. VERVOLGVERHAAL Hotel Spee alvast „geschoon Enkele raadsleden zijn in de donder dagavond gehouden raadsvergadering danig uit de slof geschoten! Aanleiding daartoe was de constatering dat ge- meentewerklieden bezig zijn geweest aan een kennelijke sloop van het bin nenste van het pand van Hotel Spee en dat zo redeneerden de bezwaarden terwijl het pand nog maar nauwelijks gemeentelijk eigendom was en er nog niets over een komende bestemming be kend is. De zogeheten sloop werd het coUege dan ook danig kwalijk genomen. De raad had er graag in gekend willen worden, dat was duideiyk Dhr. G. C. Joppe liet daar geen twijfel over bestaan en hij wilde dan ook graag weten wie de gemeentewerklui aan het werk had gezet. „Ik ben niet van plan dit te pakken", was een reactie van dhr. de Vries, ontstemd als hij was over het feit dat de raad gepasseerd was en dhr, Hoogzand typeerde het als een onaan gename zaak dat het zo verlopen was. Op zijn beurt daagde dhr. A. Tiggelman het College uit zo 'snel met een inrich tingsplan te komen als er gesloopt i§. Dhr. Koppelaar gaf te kennen wel met de handeling van het College in te stemmen na de voorzitter beluisterd te hebben over de gepleegde werkzaamheden die ten dele uit het opruimen van de achter- gelaten rommel en ten dele uit het ver wijderen van wat muurtjes op de bo venverdieping hadden bestaan. Het per soneel van gemeentewerken had er i.v. m. het winterweer nu toch de tijd voor... „Het was ontzettend haveloos", zo ci teerde de raadsvoorz. burg. van Es het door de dienst Gemeentewerken uitge brachte rapport over de staat van het pand: boven redehjk, op de begane grond slecht, plafonds geen enkele te handha ven, cv. onherstelbaar enz. enz. De voorz. meende toch dat het College in een dergelijke situatie mocht begin nen met het ruimen van rommel en het verwijderen van muurtjes die in welke nieuwe bestemming dan ook toch niet meer gehandhaafd zouden kunnen wor den. M.b.t. de door een groep uit de om wonenden gevraagde inspraak maakte de voorz. duidelijk dat dat een zaak is voor de betreffende Commissie uit wel ke commissie naar de voorz. stellig wist een antwoord op het gedane ver zoek is gegeven. Bejaarden in Spee? Dhr. G. C. Joppe bleek het breken daaroih te betreuren omdat het in de oude situatie had kunnen zijn dat het bestuur van de HDG hotel Spee voor enige tijd had willen huren voor huis- vestiging vaii bejaarden gedurende de tijd van renovatie van het Rusthuis. Nu er al gebroken is achtte dhr. Joppe die belangstelling niet meer aanwezig. Door dhr. Jacobs werd er overigens op geattendeerd daar er nog een hotel leeg staathotel JacobL Wie weet of de bejaarden daar nog te recht komen voor een tijdelijk onderdag. Dhr. Joppe leek enthousiast; „ik ga het gelijk doorgeven Overigens maakte dhr. Joppe bekend dat het HDG-bestuur helemaal niet zo gelukkig is met de toestemming tot re novatie omdat dat betekent dat de be zetting van „de Goede Ree" met 30 man moet worden teruggebracht. BIBLIOTHEEK Vragen waren er ook over de stichting van de openbare gemeenschapsbiblio theek die voor dit jaar op het program ma staat. Weth. Kievit maakte bekend dat getracht wordt van de Emgo grond te kopen aan het Beneden Zandpad. Aanvankelijk had men een perceel langs de Nieuwstraat op het oog maar dat blijkt te klein te zijn; de oppervlakte moet 900 m^ zijn, volgens de landelijke richtlijn. Getracht zal worden voor april een door de Rijksinspectie goed bevon den vestigingsplaats te hebben tenein de mee te kunnen draaien .met het lan delijke plan, niet alleen terwille van de voortgang met de plannen, ook terwille van de Rijksbijdrage. Ook wanneer die optimaal is zal de bibliotheek Middel- hamis jaarUjks toch nog een kwart mil joen uit eingen middelen gaan kosten. „Een hele hap, maar het is het waard", vond weth. Kievit. BOUWVERGUNNING. De raad kreeg twee beroepen te be handelen tegen de weigering door B en W. van een bouwvergunning. Dat van mevr. van Putten-Schuurman uit Krimpen aan de IJssel m.b.t. het bouwen van garages aan de Z.-Achterweg te Sommelsdijk werd afgewezen. Het be roepschrift van dhr. Viskil werd ge grond verklaard. Dat gebeurde na een verwarrende discussie waaruit steeds weer het geluid opdook dat dhr. Viskil geholpen dient te worden waar dat ook maar enigszins mogelijk was. En meerderen iïit de raad leek het mo- gehjk omdat naar hun gevoelen de aan vrage maar weinig afwijkt van het in de bouwverordening en het bestemmings plan toegestane. Het voorstel van het College tot on- gegrondverklaring werd verworpen. De raad besloot de vergunning te verlenen met 11-4 stemmen. Compliment voor gem. Instelling Maatschappelijke Zorg. De gemeentelijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg te Sommelsdijk heeft uit de raad heel wat complimentjes ge kregen voor haar aandeel in het moei teloze verloop van meerdere grondtrans- acties, zoals ook nu weer het geval m.b.t. de ontruiming door dhr. G. Masten broek van enkele percelen in het be stemmingsplan Sommelsdijk Zuid I. Aan het verlangen van dhr. Mastenbroek naar vervangende grond kon worden voldaan dankzij de medewerking van genoemde Instelling. Het krediet voor de verdere financiële afwikkeling werd be schikbaar gesteld. Enkele subsidieverzoeken werden vlot afgewerkt. In het kader van de Rijks bijdrageregeling sociaal-culturele acti viteiten is de subsidiëring van het Diek- huus een gemeentelijke zaak geworden. Het Diekhuus zal dit jaar een geschat tekort hebben van 368.418,— waarvan na aftrek van de Rijks-subsidie 207.517,ten laste van de gemeente zal bUjven- Aan de Werkgroep VOS werd een be drag van 2150,toegezegd. De werk groep had evenwel 4300,gevraagd. De commissie die het verzoek behandeld heeft evenwel geconstateerd dat zoda nig aan de voorwaarden is voldaan dat de subsidiëring niet hoger dan 2150, kan zijn, een gedachte waarmee de raad accoord ging. OOLTGENSPLAAT Op donderdag 1 maart werd in ge bouw „'t Centrum" alhier, examen afge nomen voor het diploma „Eerste Hulp bij Rampen". Daarvoor slaagden de vol gende personen: de dames J. van Dam- In een hard maar voor publiek aan trekkelijk duel heeft Good-Luck kans gezien lijstaanvoerder Korbatjo een ge lijk spel af te dwingen. DBGC 2 speelde in Mijnsheerenland tegen Oranje-Zwart en verloor met 8-7. In dezelfde klasse speelde VIOS tegen Spido, dit werd 6-6, de stand in 2E is nu: Korbatjo Spido VIÖS Oranje - Zwart Good-Luck DBGC 2 12 pnt. 12 pnt. 11 pnt. 9 pnt. 6 pnt. 4 pnt. GOOD-LUCK - KORBATJO 4 - 4 In de wedstrijd tegen Korbatjo leek de vorm bij Good-Luck enigszins terug te zijn, al direkt namen zij het initiatief, maar moesten toestaan dat Korbatjo via een doorloper op voorsprong kwam. Van ver was het Marco Appel die de thuis club weer op gelijke hoogte bracht. Korbatjo kwam nog op 1-2, maar de« 'sterk spelende Wim Snijder schoot 2-2 in. De ploeg uit Middelhamis werkte hard en dit bleef niet zonder resultaat, bij een doorbraak van Sandra Vermeu len werd de bal op maat aangegeven, wat 3-2 betekende. Korbatjo was duidelijk aangeslagen, hierdoor kon Lenie Jongejan op slag van rust 4-2 scoren. De tweede helft gaf een ander beeld, er Werden veel jjersoonlijke duels uitge vochten, Wim Srtijder zag kans de ge vaarlijkste schutter uit te schakelen, terwijl Ria van' Oudenaren het enkele malen met haar tegenstandster aan de stok had zij bleef haar echter steeds de baas. Het spel was in de tweede helft har der en Good-Luck kwam niet meer tot scoren. Korbatjo deed dit wel en be haalden enigszins tegen de verhouding in een 4-4 gehjk spel. KAMPIOEN De adspiranten-selektie van Good- Luck speelden tegen All-Ready en tegen Brouwershaven, beide wedstrijden wer den gewonnen, waardoor zij zich onge slagen kampioen mogen noemen. D.B.G.C. DBGC 2 speelde in Mijnsheerenland tegen Oranje-Zwart 1. De ploeg van Piet Lonkhioizen keek al snel tegen een 3-0 achterstand aan, echter DBGC kreeg na enige tijd meer vat op het spel. Jan Ha- meete bracht de stand op 3-1 en nadat Oranje-Zwart 4-1 had gemaakt was het Longin 'Löfner die voor 4-2 zorgde en Anton van Kouteren 4-3 op zijn naam bracht. Tot aan rust had Or.-Zwart iets meer balbezit, wat resulteerde in een aantal zuivere schoten. Ruststand 6-3. Na de thee ging het aardig gelijk op en door een strafworp van Longin Löfner werd het 6-4, Lida Sala bracht de stand zelfs terug tot 6-5. De Oude-Tongenaren lieten het tempo wat zakken, waardoor Oranje-Zwart iets meer ruimte kreeg, dit bleek fataal, want hierdoor kon de thuisclub nog tweemaal scoren. In de slotfase bepaalden Tonny Kreeft en Jan Hameete de eindstand op 8-7. Wanneer donderdag a.s. Good-Luck kans ziet één of twee punten te halen tegen Spido, is DBGC zeker van degra datie, mocht Good-Luck van Spido ver liezen zal de wedstrijd Good-Luck - DBGC 2 van groot belang, deze wordt zaterdag om 12.00 uur gespeeld in de Olympiahal te Middelhamis. Het bespaart U veel geld Nertsdelen bontmantels van 1298, weg ermee, 798, De laatste gaan weg voor zeer lage pak-mee-prijzen Hoogstraat 153, Rotterdam- C. Donderdags tot 21.00 uur geopend. de Vos, A. J. M. T. van Oorschot-Oomen en de heren N. H .van der Groef, W. A. Hobbel P.zn., P. J. van Oorschot en J. A. Roodkerk. De examinator was dr. R. P. Boot te Dirksland. De geslaagden genoten hun opleiding van dr. A. J. M. F. Janssen te Den Bommel. De cursus werd georganiseerd door het Ned. Rode Kruis afd. Ooltgensplaat e.o. Het ligt in de bedoeling om in het najaar te beginnen met de opleiding helper(ster) derde klas, waar gediplomeerde E.H.B. O.-ers aan kunnen deelnemen. Het be stuur vertrouwt op een grote aanmelding De Peuterspeelzaal „De Gomet" in Ouddorp mag zich de laatste tijd in toe nemende belangstelling verheugen. In het najaar 1978 waren er zoveel aan meldingen dat er een wachtlijst ont stond. Uit deze groep wachtlijstkinderen is toen ijlings begin november een nieu we groep gevormd die op de woensdag ochtenden opgevangen kon worden. Op het moment is dé speelzaal dus vijf ochtenden van de week aktiefEr waren al een maandag - donderdag groep en een dinsdag - vrijdag groep. Na een aantal jaren pionierswerk en na verschillende verhuizingen begint „De Gomet" een steeds vastere vorm te krijgen in het gebouw van de oude open bare lagere school aan de Dorpsweg. De peuters hebben er een zonnig speello kaal, een grote speelplaats met zandbak en een royale gang die vooral in de win termaanden, onontbeerUjk is om te kun nen fietsen en rennen. Wat speelmogeUjkheden betreft is het een waarlijk „Eldorado" voor de klein tjes. Voor de ouders die het eerst alle- maal eens willen zien. Iedereen is van harte welkom om eens een kijkje te ko men nemen gedurende de speelochten- den van kwart voor negen tot kwart over elf. Wilt u uw kind opgeven of meer in formatie hebben dan kurifU terecht bij mevr. Carla v. d. Kooy, Spreeuwenstein 13, tel. 1865 of bij een van de leidsters. Voor een goede gang van zaken is het wel zeer wenseUjk dat de peuters op tijd worden opgegeven zo mogelijk vóórdat het kind de leeftijd van 2V2 heeft be reikt. Het behoeft geen betoog dat de speelzaal opstaat voor kinderen van alle gezindten tussen 2V2 en 4 jaar uit Oud dorp én Goedereede. Vervoersproble men? Die blijken vrijwel altijd onderling opgelost te kunnen worden. INTERMEZZO, NEDERLAAG NATIONALE BEKER In de tweede ronde van de nationale beker hebben de dames van het hoogste team een 3-0 nederlaag geleden tegen het sterke The Smash uit Castricum. Deze ploeg, die reeds nu al kampioen is in de derde divisie en alle wedstrijden dit seizoen met 3-0 gewonnen heeft, bleek over een zeer harde aanval te be schikken, waar het Intermezzo-blok weinig tegenover kon stellen. In de sportzaal van Hemesseroord heeft het publiek evenwel van een rede lijk goede partij volleybal kunnen ge nieten. In de eerste set kwam Intermez zo, mede door de enthousiaste aanmoe digingen van het publiek van een 5-13 achterstand terug tot een 12-13 stand. Voor de ploeg uit Castricum leek een eerste setnederlaag onvermijdelijk, maar Intermezzo was niet meer bij machte door te drukken om de set winnend af te sluiten. De volgende set was voor The i Smash in slechts zeven minuten en het j scheen een afgang voor de thuisploeg te worden. De derde set gaf echter een ge- i lijk opgaande strijd te zien tot de stand 9-10, maar toen vervielen de dames van Intermezzo in het oude fout n.l. de stop. Na de uitschakeling van resp. het eer ste heren en het eerste dames team in het bekergebeuren werd afgelopen za terdag de verenigingseer gered door da mes 2 dat een bekeroverwinning op AWA uit Ameide wist te behalen. Dit team, dat aanvankelijk in de eerste ron de uitgeschakeld was werd alsnog als beste verliezer ingeloot. De dames heb ben deze kans goed benut middels een overtuigende 3-0 overwinning. Dames 1 speelt aanstaande zaterdag in Heerlen tegen Van,Houten-VCH en kan daar een op revanche beluste tegenstan der verwachten, daar de thuiswedstrijd met 3-0 door Intermezzo werd gewon nen. L. JANSE Dan is het geen waar christen, ver volgt dominee Udemans. Maar om er verder nog het nodige van te zeggen ben ik de mening toegedaan dat die vrijlating van christenslaven heus niet dadelijk moet gebeuren. Want dat zou wel eens leugen en bedrog in de hand kunnen werken. Ze zouden er zich wel eens voor uit kunnen geven en totaal niet tot het christendom overhellen. In mijn te verschijnen boek heb ik dan ook gezegd dat ze zeven jaar in handel en wandel zich als christenen moeten ge dragen en dan vrijgelaten moeten wor den. Velen zouden er mee gebaat zijn merkt dominee TeeUinck op, maar of het ooit zover zal komen betwijfel ik ten zeerste. God is machtig harten te neigen, broeders. Maar weet ge hoe het komt dat we met zulke enorme problemen rond lopen? Daar is Adam de schuld van, merkt Mevr. Udemans op als ze zacht de deur opent en op een dienblad vier grote gla zen wijn meebrengt. Goed opgemerkt vrouw en wat ge meebrengt is voortreffeUjk. Laten we van de zegeningen des aardsen levens een middelmatig gebruik maken. Ik hoop intussen dat mijn ambtsbroeders het in dezen met me eens zijn. Mijn vrouw merkte het zoeven op dat we naar Adam en Eva terugmoeten daar is onzer aller - slavernij begonnen. En die eindigt bij de tweede Adatn, die zelfs zwarte negerslaven wit kan maken naar de ziel. Maar dat is ook voor een Middelburger en een Zierik- zeeënaar nodig. Het wordt nog een onvergetelijke avond voor de Middelburgse predikan ten en als ze de volgende dag weer per schip naar Middelburg vertrekken zijn ze toch wel een beetje andere meningen toegedaan. Alleen is het voor dominee Burs nog een grote moeilijkheid hoe hij die zaken nu eens moet aanpakken. En daar is dominee TeeUinck het ook roerend mee eens. Hij verlangt er nu al naar dat het nieuwe boek van Collega Udemans naast de andere folianten in zijn boekenkast zal prijken. De reis naar Zierikzee is voor beiden niet tevergeefs geweest. -O- HOOFDSTUK 6 Naar de Slavenkust. FT""'*": '.'.,i*. ■^H:>'4ïüï»;4;iitf Machteld, de vrouw van Piet van Hoorn heeft nog nooit zoveel verdriet gehad als de laatste dagen. Het zal je ook maar gezegd wezen door je man dat hij van plan is voorlopig op een slaven- schip als slavenhaler dienst te nemen. Machteld i^ daar vreselijk op tegen en ze houdt vol dat haar Piet zich heeft laten ompraten door koopman de Mou- cheron. Och, och, wat zullen ze daar in Mid delburg straks wél niet van zeggen. Machteld wordt misschien wel met de vinger nagewezen en haar bloeden van kinderen zullen het ook zwaar te verdu ren krijgen, dat weet ze nu al wel. Want al zijn die Middelburgers handelaars en zeelui in hart en nieren en al bevaren ze vele wereldzeeën, zo'n baantje als Piet van Hoorn straks heeft is heus niet te benijden. Eergisteren is hij er zelf over begon nen, en toen wist Machteld waarom hij in het Indisch huis een onderhoud had gehad met koopman Balthasar de Mou- cheron en enkele van diens onderge schikten. Heus, ze hoeven Machteld geen 'smoesjes te vertellen ze weet er nu alles van. Eergistermorgen was er een bedien de van de Veerse koopman bij haar aan huis gekomen om te vragen of hij Piet even kon spreken. Toen had ze de man ietwat bits geantwoord: Als je mijn Piet te spreken wilt hebben ga dan maar de verschillende herbergen af, in één van die kroegen vind je hem vast en zeker. Maar toch was Machteld wel een beetje nieuwsgierig geweest wat die sinjeur nou toch bij haar man moest doen. Ze kende hem wel» vanuit de kerk, ze wist ook bij wie hij in dienst was, maar ze wou toch ook graag de reden van zijn komst •«(eten. Die Piet ook de laatste tijd! Machteld kon haar vreugde met zo'n man best op. Het ging met hem van kwaad tot erger en sinds hij niet meer kon varen was het leven voor haar er niet gemakkelijker op geworden. Kun je denken. Hij verdronk zo enorm veel dat Machteld soms geen brood kon kopen voor haar bloedeigen kinderen. En dat was eigenlijk de schuld geweest van die nare Jan de Kaa, die halve dokter en kwakzalver hier ter stede. Die had haar Piet aan de drank geholpen en zij moest maar zien dat hij er weer afkwam. Want dat was de eerlijke waarheid: Haar Piet had voorheen maar zelden een glaasje gedronken en dat zegt voor een varensgast als haar man al heel wat. Hij kon gerust de jeneverfles laten staan en zijn kornuiten noemden hem wel eens de droge Piet omdat hij zo stand vastig was geweest in het zich onthou den van drank. Maar nu Haar Piet was ziek geworden,, hij was al een beetje koortsig geweest toen hij voor haar stond op die be-wuste zater dagmiddag. Hij was eerder thuisgeko men dan zijn vrouw had verwacht en hij klaagde over felle pijn in de borst. Machteld had op die middag een flinke foet geld gekregen en voorlopig kon ze weer voonxit. Maar ja, hoe gaat het als je man ziek is als er hoegenaamd niets bij komt maar er wekelijks wat afgaat? Dan mindert het kapitaaltje vrij gauw. En zo was het ook gegaan in het gezin van Piet van Hoorn en zijn ijverige Machteld. De koorts en de pijnen mm- derden maar niet en tenslotte waren vader en moeder het er over eens ge worden dat de dokter er maar eens aan te pas moest komen. Maar Machteld was de eerste die ge zegd had: We nemen Jan de Kaa hoor en niet zo'n dure dokter die ook bij de rijke kooplm komt. Die Jan de Kaa weet ook een heleboel van verschillende ziekten af, hij is niet voor niemendal al een paar keer als scheepsdokter naar de Oost meegeweest. Hem moeten we maar eens raad vragen in duistere zaken. En va der had er dadelijk in toegestemd, want hij had niet voor niemandal zo'n groot respekt voor deze man. Drie maanden lang hadden ze samen gevaren en de verhalen die vader over deze scheepsarts wist te vertellen waren soms wonderlijk en wonderbaar. Die man wist nu in feite op alles raad en wat hij al niet dorst grensde haast aan het onmogelijke. Daarom had hij het, als hij niet op de grote vaart meetoog, maar rustig in Middelburg vertoefde, ook zo verbazend druk. Wie er al niet bij hem kwam was soms niet te geloven. En knap dat hij was in het doen van aderlatingen! Hij liet de mensen soms wel vreselijk gillen en er werd zelfs verteld dat hij mensen met niersteen opereerde. Dan zeiden de Middelburgers dat je bij Jan de Kaa moest zijn om van het steen gesneden te worden. De dokter uit het gasthuis mop perde heel vaak op deze halve dokter die hem zoveel brood uit de mond nam, maar in zijn hart had hij toch wel een beetje respekt voor hem. Want die Jan de Kaa was nooit dokter geworden hoe wel hij er wel voor had gestudeerd. En toen hem dat niet gelukte was hij zo maar in stilte voor zichzelf begonnen en als hij geeh patiënten had was hij kap per. Heus het was een mannetje van alle markten thuis. Jan, je bent me bitter, bitter tegen gevallen. Dat had moeder Machteld deze Mid delburgse wonderdokter vierkant in zijn gezicht gezegd. Ja de Kaa, jij hebt mijn man aan de drank geholpen niemand anders dan jij bent er de oorzaak van dat hij nu geen herberg meer kan voorbijgaan of het is raak. {VTordt ueruolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 5