deuploo bAJ. Moeilijkheden en mogeliiltheilen van de Itnstvisserij Adverteren mag een gokje nyn! AUTOHANDEL HOBBEL bedrö ioodgiitersbedrijf FAMILÏHBERICHTEN ANNA PÏETEMNELLA BKEUR weduwe van Arie Visser ANNA PIETERNELLA BREUR weduwe van Arie Visser ANNA PIETERNELLA BREUR weduwe van Arie Visser PIETERTJE KOMMERTJE VKOEGINDEWEIJ gas-, - water- en sanitaire Installaties installatiebedrijf Adverteren in „Eilanden-nleuws'' brengt groter omzet! ADMINISTRATIEVE KRACHT (m/vr) Gemeente Oostflakkee OPENBARE BEKENDMAKING Schilder yit dende-kunste- naarsregeiing iioekwoning A.N.W.B. afdeling Zeeland hield Jaarvergadering Secretarieweg 7 Dirksland Golf diesel Golf diesel Opel Manta 1900 RS B.M.W. 518 Mazda 1000 Renault 30 TS Simca 1100 Touring Fiat 127 Spec. SIMCA 1501 CITROëN 2200 CX 1977 1976 1976 1976 1977 1975 1975 1975 1975 1975 Citroen Pallas TS 2300 1973 Opel Rekord 2100 diesel 1973 Opel Rekord 1700 1976 FIAT 127 1973 Toyota CoroUa 1200 1973 FORD CAPRI 2600 RS 1972 OPEL ASCONA 1600 S 1972 FORD CAPRI 1500 XL 1972 Opel Kadett 1969 Tel. 01877 - 1679 - 1131 b.g.g. 01870-3409 Wortelenzaad Dames- brommer huishoudelijke lofMigieters- en dakbedakkings- w@rk2aamhed@ft Jongeren min. Van op Stee Met droefheid delen wij u mede, dat de Heere na een moeitevol leven, in het verpleeghuis „De Sa maritaan" te Sommelsdijk, van ons heeft wegge nomen onze geliefde moeder, behuwd- en groot moeder, zuster, behuwdzuster en tante op de leeftijd van 70 jaar. Ons van uw deelneming overtuigd houdend. Den Bommel: L. Lokker-Visser Nieuwe Ton ge: L. Visser B. Visser-Tieleman Rotterdam: A. M. van Putten-Visser J. C. van Putten Purmerend: St. Visser G. Visser-Kuiters en kleinkinderen Sommelsdijk, 3 maart 1979. Verpleeghuis „De Samaritaan" Correspondentie-adres: Mevr. L. Lokker- Visser, Emmastraat 56, Den Bommel. Gelegenheid tot condoleren: dinsdagavond a.s. van 7 tot 9 uur in het Herv. Verenigingsgebouw, Molendijk 85 te Nieuwe Tonge. De begrafenis zal D.V. plaats hebben op woens dag 7 maart a.s. om 12.00 uur op de algemene be graafplaats te Nieuwe Tonge, vanuit het Herv. verenigingsgebouw, Molendijk 85. Heden nam de Heere, in het verpleeghuis „de Samaritaan" van ons weg, onze lieve oma op de leeftijd van 70 jaar. Wij hopen haar nimmer te vergeten. Den Bommel: Nieuwe Tonge: Rotterdam: Purmerend: Anton en Jacqueline Arie Ans en Nico Erna Jan Anke Marleen Jan Anja John Monique Arnold Stephanie Sommelsdijk, 3 maart 1979. Met droefheid geven wij U kennis ,dat uit onze familiekring is weggenomen, onze geliefde schoon zuster en tante op de leeftijd van 70 jaar. Fam. Visser Sommelsdijk, 3 maart 1979. Heden nam de Heere, op Zijn tijd, doch voor ons geheel onverwachts, uit ons midden weg, onze lieve moeder, schoonmoeder, oma, zustei', schoon zuster en tante weduwe van Aren Vroegindeweij Geboren te Middelhamis 5 september 1907. Wij treuren, maar niet als degenen die geen hoop hebben. Dinteloord: J. E. Boluijt-Vroegindeweij A. Boluijt Henk Arien Stad aan 't Haringvliet, 3 maart 1979. Molendijk 61 Correspondentie-adres: A. Boluijt, Europastraat 52, 4671 EW Dinteloord. Gelegenheid tot condoleren: dinsdagavond van 7.00 tot 8.30 uur in het Herv. Verenigingsgebouv/, Voorstraat te Stad aan 't Haringvliet en na de be grafenis. De teraardebestelling is bepaald D.V. op woens dag 7 maart a.s. des nam. 2 uur op de algemene begraafplaats. voor: riiauwbouw i-eparètie onderhoud van: klooslerweg 19, schuddèbeui-s - posibus 61 iieHkiae, telefoon (01110) 3635 Ter griffie van het kantongerecht te Sommelsdijk J is plaats voor een Met droefheid geven wij U kennis van het over lijden van onze lieve zuster, schoonzuster en tan te, mevr. ANNA PIETERNELLA BREUR weduwe van Arie Visser op de leeftijd van 70 jaar. Moge de kinderen en kleinkinderen de kracht ontvangen dit verlies te dragen. Nijmegen: J. P. Breur F. Breur-van Rijn Piershil: D. van Prooyen-Breur P. van Prooyen neven en nichten DANKBETUIGING Voor uw belangstelling en hartelijk medeleven tijdens de ernstige ziekte en na het overlijden van mijn lieve mama LENA VAN DAM betuig ik U langs deze weg mijn hartelijke dank. In het bijzonder ds. Van Bennekom voor de gees telijke begeleiding. Ellen Gebraad Ooltgensplaat maart 1979. Rotterdam, Robert Kochplaats 102 Volg de zekere weg. Via „Eilanden-Nieuws" be reikt U een koopkrachtig publiek, dat „zijn" krant leest met de intense belangstelling, kolom voor kolom, pagina voor pagina. Uw advertentie geniet daarbij dezelfde grote be langstelling als het nieuws. Want een verkoop- boodschap is voor de lezers van „Eilanden- Nieuws" even belangwekkend als een plaatselijke vergadering of gebeurtenis. Salaris afhankelijk van leeftijd en ervaring nader overeen te komen. Sollicitaties binnen 1 week na heden aan de Griffier van het Kantongerecht. De Burgemeester van de gemeente Oostflakkee maakt bekend, dat op de gemeentesecretarie, af deling Algemene Zaken, Voorstraat 31-33 te Oolt gensplaat, voor een ieder ter inzage liggen: a. de beschikking van de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening van 29 oktober 1955, no. L/PA 670, met de daarbij be horende op deze gemeente betrekking hebben de kaarten en lijsten, zoals deze op 1 december 1977 opnieuw zijn vastgesteld; b. de beschikking ontheffing teeltverbod aardap pelen op besmette grond 1971. Op bovenbedoelde kaarten en lijsten zijn aange geven de gebieden en/of terreinen, waar het krachtens artikel 3 van het Besluit bestrijding aardappelmoeheid verboden is te telen: 1. aardappelen en tomaten; 2. bloembollen en -knollen, boomkwekerijpro- dukten, koolplanten, stekbieten en andere planten, die met de ondergrondse delen wor den gerooid, één en ander voor zover zij ken nelijk bestemd zijn om te worden uitgeplant. Deze gewassen mogen ook niet op deze per celen worden opgekuild. Het is echte in de meeste gevallen mogelijk op de aangewezen gebieden en terreinen de aardappel- teelt normaal voort te zetten, mits gebruik wordt gemaakt van am resistente rassen, zoals dat na der is beschreven in de onder b genoemde be schikking. Ooltgensplaat, 1 maart 1979. De Burgemeester, W. M. v. d. Harst. In de vergadering (te Zierikzee ge houden) van de Beroepsaalvissers uit Zuid-West-Nederland hield dhr. Th. Kofman, van Directie visserijen van het Departement van Landbouw en Visserij een causerie over de beleidsvisie van het departement met betrekking tot de kustvisserij toegespitst op de aalvisserij. Spreker begon met erop te wijzen, dat dit beleid in een stroomversnelling is gekomen, nu men in E.E.G.-verband met acht andere landen samen een visserij beleid moet voeren, maar door de tegen gestelde belangen van de verschillende partners komt daar tot heden weinig van terecht. De kottervisserij wordt ernstig belem merd, door de quoteringsmaatregelen. Er zal in 1979 waarschijnlijk in het ge heel geen haring mogen w^orden gevan gen en dat geeft allerlei consequenties. Gelukkig wordt dit verbod en de quotering gedeeltelijk opgevangen door de makreel-visserij, maar dit is niet af doende, daarom probeert de Noordzee- visser wel eens enkele maanden over te schakelen op de garnalen-visserij, of op de rondvis-visserij (kabeljauw, schelvis, wijting). Maar dat geeft dan weer moei lijkheden met de garnalenvissers die zich in hun bestaan bedreigd zien of met de rondvissers. Om beide bedrijfstakken (garnalen en rondvis) is nu een z.g. ring gelegd, de uitoefening van deze visserij wordt daarmee gestabiliseerd voor de profes sionele vissers in die bedrijfstak en men is gebonden aan een vergunningstelsel. In 1970 werd een saneringsregeling in het leven geroepen, in 1977 kwarti het reglement voor de Zee- en Kustvisserij en werden twee bedrijfstakken, die tot dan gescheiden waren, verenigd. Het doel is in iedere bedrijfstak de mogelijkheden te scheppen, dat de be roepsvissers, daarin hun brood kunnen verdienen en beschermd worden tegen beunhazerij. Spreker behandelde in grote trekken de Visserijwet 1963, en de daarna ge volgde beschikkingen. Een wijziging van de Visserijwet is aanstaande. Visdiefstal en stroperij, twee veel voorkomende nare zaken, zul len in die wijziging behoorlijk aandacht krijgen. Een redelijk inkomen ook in de aal visserij is het doel van directie visserij en, die nauwkeurige en goede betrek kingen onderhoudt met Visserij schap en Productschap voor Vis en Visproduc ten, naast inspraak en overleg, met diver se instanties en met het Bedrijfsleven. Bescherming ook van de Beroepsvis serij, de gelegenheidsvisserij mag niet praevaleren boven de beroepsvisserij. Spreker wees erop, dat wel remmend kan worden gewerkt, waar dat nodig is, maar er is nog geen Vestigingsbeleid. Als goed democraat, was dhr. Kofman blij met de mogelijkheden van de AROB, waarbij de burger tegen overheidsbeslis- singen in beroep kan gaan. Maar die zelfde AROB (of eigenlijk de Raad van State) herroept wel eens de beslissingen die ambtenaren genomen hebben. Maar de Sportvisserij eist ook haar rechten en naar aanleiding daarvan kreeg dhr. Kofman enkele vragen te be antwoorden, onder meer over het toe nemend aantal vergunningen dat wordt afgegeven aan Sportvissers op de Oos- terschelde, ten nadele van de Beroeps vissers. Dit speelt ook in het Havenkanaal te Zierikzee, visserij-opziener L. Abraham- se (ter vergadering aanwezig) zal een en ander nog nader ter hand nemen en er over rapporteren. Dhr. Kofman, attendeerde de verga dering nog op een artikel in de Visserij wereld van dhr. de Veen, over de scha de die de strenge winter aan de tong stand toebrengt. De kunstschilder F. :Hoogendoom uit Colijnsplaat heeft zijn kort geding tegen de gemeente Kortgene verloren. De Rechtbank te Middelburg verklaarde de eis van de heer Hoogendoorn, om hem alsnog een uitkering toe te kennen vol gens de normen van de contra prestatie regeling B.K.R. (Beeldende Kunstenaars Regeling niet ontvankelijk. Sinds 1973 genoot dhr. Hoogendoorn deze uitkering, maar het Gemeentebestuur van de ge meente Kortgene, was van mening, dat de kwaliteit van het werk van de schil der onvoldoende en mitsdien onverkoop baar was, dat hij zich niet stoorde aan de gestelde regels en dat men onvol doende kon nagaan of dhr. Hoogendoorn wel regelmatig werkte. Per 1 januari 1979 had men daarom de uitkering ge- stopt. Dhr. Hoogendoorn voerde aan, dat de adviescommissie die het ingeleverde werk en van de B.K.R. beoordeelde, al tijd positief had gereageerd. SINT ANNALAND Gouden bruiloft Woensdag 28 februari herdacht het echtpaar Joh. Rijnberg - Adr. Rijnberg- Scherpenisse het feit, dat het voor vijftig jaar in de echt verbonden werd. Dhr. Rijnberg, die altijd in de land bouw werkzaam is geweest is 72 jaar en zijn echtgenote 67 jaar. Beiden genieten nog een uitstekende gezondheid. Dit feit werd thuis in stilte herdacht. Het echt paar heeft geen kinderen. Extra Kerkdienst Voor de Gereformeerde Gemeente in Nederland te Sint-Annaland hoopt D.V. op donderdag 8 maart a.s. des avonds om 19.30 uur (half acht) voor te gaan in de Dienst des Woords Ds. A. van Straa- len uit Bameveld. Schriftoverdenking Woensdag 7 maart a.s. hoopt ds. M. D. Geuze voor de kerktelefoon een Schriftoverdenking te houden. De dienst begint des voormiddags om 19.30 uur. Nieuwe directrice Het bejaardencentrum „De Schutse" uit St. Annaland, dat juist op 1 maart j.l. tien jaar bestond heeft in de persoon van mejuffrouw Kerkhof een nieuwe direc trice gekregen, die haar werkzaamheden op voornoemde datum heeft aangevan gen. Te koop van particulier: op 110 m^ eigen grond. Vraagprijs 93.000,— k.k. Kaaidreef 9, MiddeUiamis De inrichting van een bijkantoor van de A.N.W.B. in Zierikzee, waarop al enige jaren wordt aangedrongen, heeft binnen het vestigingsbeleid van de Bond hoge prioriteit. Dit stelde drs. D. J. Engelen, directeur Toerisme van de A.N.W.B., tijdens de zaterdag 3 maart j.l. in Vlissingen gehouden jaarvergade ring van de afdeling Zeeland van de A.N.W.B. Men dient echter rekening te houden met de grote problemen, die i zich hierbij voordoen. Minimum voor- waarden zijn dat er een geschikt pand 1 wordt gevonden, waar voldoende par- j keerruimte aanw^ezig is. Daarnaast spe len kosten een grote rol. Per jaar kan de Bond niet meer dan 2 tot 3 miljoen j in de bouw van bijkantoren investeren. I Een deel hiervan is bestemd voor on- derhoud en renovatie. Hij sprak de hoop I uit vóór 1981 een oplossing te kunnen aanbieden. i In zijn inleiding wees de voorzitter van de vergadering, de heer J. D. van der Harten, lid van het Dagelijks Be stuur van de A.N.W.B., nogmaals met klem op het euvel van onverzekerd tegen wettelijke aansprakelijkheid rijden van een toenemend aantal mobi- listen. „Wij beschouwen dit als een hoogst gevaarlijke zaak en wij menen derhalve dat het onverantwoord is te wachten tot de verzekeringsplicht kan worden gekoppeld aan de registratie, die mede door de onvolkomenheid van deze registratie nog wel geruime tijd zal duren. Tijdens de vergadering werd de heer M. J. B. Booms te Oostburg bij accla matie herbenoemd tot lid van de Bonds raad. Een bewijs van erkentelijkheid voor het gedurende veertig jaar vervullen van de functie van algemeen consul werd uitgereikt aan de heer H. C. Baa- rens te Goes. De heren F. C. Sprenger en L. van der Hiele werden voor een herbenoeming tot respectievelijk afdè- lings-consul en plaatsvervangend afde- lings-consul aan het Dagelijks Bestuur voorgedragen. ir Vitalonga ic Konservek Vlam -k Vrieflak OKKER'S ZADEN OOLTGENSPLAAT Tel. 01873-1692 - 1350 - 1203 Vespa - 100,— Tel. 01877 - 1679 - 1131 b.g.g. 01870 - 3409 Gevraagd: voor 2 a 3 ochtenden per week. Mevr. van Es Korteweegje 28 Dirksland Tel. 01877 - 1257 voor:- nieuwbouw reparatie onderhoud van; kloostfrweg 19, schuddebeurs - postbus 81 - zierikiee- teletoon (01110) 3635 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kimt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. KETEL INFLUITEN Ik heb een gloednieuwe fluitketel ge kocht, maar al spoel ik hem nog zo vaak uit met water en azijn, er blijft een nare metaalsmaak aan kleven. En als ik die ketel een tijd Wegzet, wordt het water troebel en komen er oxydatieplekken in. Antwoord: Het uitspoelen helpt niet. U moet zo'n fluitketel altijd even in- fluiten, dat wil zeggen: een keer water erin aan de kook brengen met een scheut azijn erin. Dit goed laten doorkoken en als de ketel een minuut lang gefloten heeft, dat water wegdoen en de ketel omspoelen met schoon water. Dat stil staand water troebel wordt, is tegen woordig helaas normaal. Er kunnen zich allerlei verontreinigingen hebben voor gedaan. Wat u voor oxydatie aanziet, zal wel chloor of een kalkafzetting zijn. Aluminium is namelijk een metaal dat zichzelf al rondom beschermt met een dun oxidehuidje, dus daar komt geen plaatselijke oxydatie bovenop. RADIO MEE Om een beetje kontakt te houden met het moederland, willen we de radio mee nemen naar Spanje. Welke stations kun nen we daar ontvangen en op welke golflengten? Antwoord: In zuid-Spanje kunt u het beste het zuidwaarts gerichte program ma van de Wereldomroep ontvangen, dat dagelijks om 8.30 uur Nederlandse wintertijd (9.30 uur Ned. zomertijd) en 12.30 uur wintertijd (13.30 uur zomertijd) in de Nederlandse taal wordt uitgezon den en circa SOi minuten duurt. Het eer ste kunt u ontvangen in de 19-, 251, 41- en 49-meter banden en het tweede in de 19-, 31-, 41 en 49 meter banden. U moet daarom een toestel met korte-golfbereik of een zg. wereldontvanger meenemen.. De onlangs internationaal overeengeko men golflengtewijzigingen zijn hierbij al inbegrepen. De Nederlandse middengolf zenders zult u zo ver van huis niet kun nen horen. HUID'VERHAART Wij hebben een aardig vachtje op de grond voor ojas bed, maar de laatste tijd laat er zoveel haar uit los, dat het hele maal kaal dreigt te worden. Is daar iets tegen te doen? Antwoord: Vermoedelijk is dit vel verkeerd gelooid. Dan heeft men het bij voorbeeld wel met looizuur uit eikebast, of zwavelzuur uit de fabriek behandeld, maar niet vooraf met aluin. Aluin maakt dat de haarzakjes zich sluiten en de ha ren er niet gemakkelijk uitvallen. Het nadeel is, dat het hele vel iets krimpt en daarom wordt het door mala fide han delaren achterwege gelaten. Dan ver koopt men prachtig gladde vellen, maar bij de klant haren ze uit. Wij hebben wel eens resultaat gezien na een was beurt in een lauwwarme oplossing van 4 tot 5% aluin in water, maar de ene vacht reageert daar heel anders op dan de andere. Er zijn er, die erg gerimpeld opdrogen. U mag dit middel dus alleen proberen, indien u de vacht strak op een latwerk kunt laten drogen. Bovendien moet u dan een kamer beschikbaar heb ben, die u bij normale kamertempera tuur goed kunt ventileren en waar u geen last hebt van de lucht die een dro gende dierenhuid nu eenmaal afgeeft... Als uw vachtje hier en daar al kaal is, kunt u beter een nieuw kopen op een vertrouwd adres. SPIEGEL BIJPLEISTEREN? Een gangspiegel is van achteren ver weerd, zodat ik die kwikzilverlaag moet herstellen. Hoe moet ik dat doen? Antwoord: Met zo'n spiegel moet u naar de vakman. Als er kwikzilverver- bindingen aan te pas komen, is het ge vaarlijk werk voor een leek, want dgl. stoffen zijn zeer giftig. Ook kwikdam- pen die bij een normale kamertempera tuur vrijkomen, zijn levensgevaarlijk. Het kan schadelijk inwerken op de huid en allerlei andere stoffen. Uw gouden ringen lossen er in op. Ga met de spie gel naar de vakman en blijf af van het kwik! De Regionale Agrarische Kommissie Schouwen-Duiveland, afgekort RAK, waarin een aantal plattelands jongeren organisaties op het eiland gebundeld zijn op het gebied van de landbouw zenden vandaag een boze brief aan minister A. van der Stee. Zij zijn verontwaardigd over de wijze waarop hij de belangen van de landbouw in de E.E.G. heeft be handeld en de wijze waarop hij zich ge presenteerd heeft in radio en televisie uitzendingen hierover. De landbouw prijzen en dc' variabele medeverantwoor delijksheffing, tasten het toch al mini male inkomen van landbouwer en vee houders nog verder aan, is de mening van deze jongeren en zij vinden dat deze bewindsman," door zijn optreden om moeilijkheden vraagt, aldus werd beslo ten öp een woensdagavond gehouden bijeenkomst in Zierikzee. POORTVLIET Boete voor verkeersongeval De Rotterdammer M.A. werd vrijdag door de arrondissementsrechtbank te Middelburg veroordeeld tot 750,— boete en 9 maanden niet rijden, waar van 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Eind mei veroorzaakte M.A. op de Poortvlietsedijk een auto-ongeluk waarbij een man ernstig gewond raakte.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 4