De Vlasteelt TOURCARAVANSt Ijnmoncls Algem. Verhuupcentpunm B.V. op Goerse-Overflakkee iffi ds twintiger jaren iC Erand. Einde van het bedrijf INGEZONDEN: FilEBIKBEURTEN Belangrllice winst voor I Luxaflex haakt 'm op I-rage t i. 3 h s 6 7 8 3 Jyblieym S.V. „Raak de Hoos''' te Oyddorp Velen zal het zijn ontgaan, de belangstelling voor de schietsport is over liet algemeen wat minder dan b.v. voor het voetballen, maar eind vorig jaar vierde Kaak de Koos haar twintig jarig jubileum. ^iederlanders massaal aan de aygurk Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' Vrijdag 2 maart 1979. Door dhr. J. Both te Ouddorp is. een interessante serie geschreven over de vlasteelt zoals die in het hegin van de ze eeuw in Ouddorp werd uitgevoerd. Bijgaand het derde deel van deze af levering. (SLOT) Zo'n machine was een apparaat met boven zeven rollen en onder zeven rollen. Bovendien zat bij elke irol een veer, zodat de rollen iets op en neer kon den. Tussen deze rollen werd het vlas gekneusd. Achter de braakmachine stond een man die het gebroken vlas met han denvol tegelijk opving. In elke hand vol gaf hij een draai en hij legde die bosjes bij elkaar. Van honderd handen vol maakte hij een grote bos door er een biezen band om, te leggen. Dan was het werk in de braakkamer gebeurd. Dan werden de bossen naar de zwin- gelkamer gebracht. Zoals reeds eerder is opgemerkt werkten er in de zwingel- kamer acht mannen. Tussen iedere twee mannen werd een bos neergelegd. Zij hoefden zich niet meer in het zweet te werken op de trapmachine; een stoommachine deed nu het zwaarste werk voor hen. Over deze stoommachine straks meer. De acht mannen hielden het vlas stukje voor stukje in de gleuven van de zwingel- machine. De liemen werden er zo afge slagen. Dit alles was een heel nauw keurig werkje. Als je een handvol vlas gepakt had, liet je dat heel langzaam' in de gleuven lopen, eerst het onderstuk, dan het bovenstuk. Je moest dat heel voorzichtig doen, want drie centimeter van je vingers vandaan raasde de ma chine langs. Achter deze acht marmen stonden twee banken met een bak eronder die op een voederbak leek. Als één hand vol klaar was en de meeste liemen eraf geslagen waren, legde je dat bos je op de bank achter je. Je pakte er dan nog een bosje dat ook één keer in de machine was geweest bij en liet dit nog eens een keer langzaam door de gleuven lopen. Het laatste vuil ging er nu af. De tw^ee schoongemaakte bos jes sloeg je onder je arm en je gaf er een draai in. Nu had je een dubbeltje vlaslinnen. Er gingen zestien tot tw^in- tig dubbeltjes in een steen. (Ouder- weste benamingen voor bepaalde hoe veelheden). De opmaker kwam het bij je halen en bracht het naar het opmaak- hok. Daar bekeek hij het nog eens goed en als er nog wat aanzat schrapte hij er met een groot mes (een kaasmes) nog wat schrap af. Om vijf dubbeltjes draaide hij een draadje en nu had je een lee linnen. Om drie of vier van die leejen deed hij een bandje en dan had je een steen vlas. Een steen werd afgewogen op drie kilogram. Het eigenlijke gewicht van een steen was drie kilo op twee lood na, (het gewicht van twee lood was twee gulden) maar men maakte er pre cies drie kilogram van. In een grote wijde zak werd 25 steen opgeborgen, 75 kilo zuiver linnen dus. Het linnen ging dan met de beurtschipper naar de vlas- beurs. Twee keer per dag werd er een korte pauze gehouden, 's morgens om. negen uur en dan 's middags nog eens. Dan moest iedere man bij zijn machine het afval weghalen: mok (dat was linnen- afval dat in elkaar gedraaid zat als een dot poetskatoen) en liemen. De mok- schudder moest het mok schudden. Het v/erd dan in manden naar een lege tas gebracht. Het mok kamde je met je handen uit en dan ging het schone mok in de bak die onder de lange bank stond. Het was prima linnen, maar los en verward. Het werd in zakken gedaan en als tweede soort afgevoerd. De lie men gingen naar de stookplaat onder de stoomketel. Het vuur werd gestookt met liemen. Als de voorraad liemen minderde stook te men er een dag tussendoor met stuk kolen of lange turf. Vanaf de stoommachine liep door een hok, helemaal afgeschermd, een lange as die de verschillende machines in beweging kon brengen. Boven dat hok waar de as doorliep lag op lagers nog een as die verbonden was met een ven tilator. Bovenop het dak stonden twee kokers waardoor het stof werd afge voerd, zodat het binnen tamelijk stof vrij was. De afgewerkte stoom liep door een buis die door het hele gebouw liep, en verwarmde de hele zaak zo'n beet je. Aan het eind waar die'buis door de muur naar buiten kwam, was aan de buis een groot fornuis bevestigd. Daar in konden de boeren uit de omgeving hun poters koken voor de varkens. In een kwartier tijd was een fornuis vol aardappels gaar. Men betaalde vijf cent per fornuis. Dat was dan een fooitje voor de machinist. Het was in het laatst van januari 1927. Op een avond zat ik samen met groot vader in huis. Grootvader ging even naar buiten. Hij riep: „Er is brand! De klok luidt, en de lucht is rood". Vlug liep ik naar buiten en keek in zuidelijke richting. Achter het dorp was de lucht rood. Ik zei: „Het kon de vlas- schuur wel eens zijn". Er zat op de schuur geen borderwerk, dus de vlam men sloegen al gauw uit het dak. Bin nen tien minuten was ik er al heen op weg. Ik liep in de richting van de vuurgloed. Inderdaad stond de hele schuur in lichterlaaie. Het brandde ver schrikkelijk, want de week tevoren was er van achter de schuur nog een volle tas vlas binnengehaald. Ook al het mok zat in de middelste tas. En kun je je beter bfandmateriaal als vlas en mok voorstellen? later heb ik nooit meer zo'n mooie brand gezien. Ik heb niet meer gezien dat het dak instortte. In het boUenhok zaten toen dertig varkens. Toen ik aan kwam wa ren die er al uit. Met verschillende mensen hebben we toen geprobeerd om die beesten in een uienren te drijven. Het was toen een hele toer om ze er in te krijgen, want het moest gedaan worden bij slechts het licht van de brandende schuur. Het karwei duurde wel meer dan een uur. De brandweer kon niet veel begin nen. Toen het dak ingestort was, lagen al de pannen op het vlas en op die tas met mok. Toch werden nog ijverig po gingen ondernomen om er iets aan te doen. De brandweer had gezorgd voor een heel lange staaldraad. Die werd aan weerszijden achter het mok geslagen en toen aan beide uiteinden twintig man trekken. De draad bleek niet be stand tegen de kracht van veertuig man nen en brak. Plotseling lagen alle hel pers op een hoop. Er werd gevraagd of er gedurende de nacht wat mensen wilden blijven om het vuur in de gaten te houden. Bij de sloot stond een handpomp en elk uur werd er door acht mannen een tijdje gepompt. Om elf uur ging ik even bij grootva der zeggen dat ik die nacht niet thuis zou komen. Die nacht hoefden we geen kou te lijden, want boven de stoornketel was wel plaats voor acht man. In de vroege morgen was ik weer thuis. De brand betekende het einde van de vlasteelt van de heer T. Lodder. De schuur werd weer opgebouwd, zelfs nog een tas groter dan ,de vorige. Nog een paar jaar werd de vlasverwerking er door Jaap en Jan van de Hofdijk (gebr. Tanis) beoefend. Zelf heb ik niet meer in het vlas gewerkt, behalve dan in de veertiger jaren in de Wieringermeer. KL Meijer heeft toen alles gekocht, de nieuwe schuur, de fabriek en het huis van C. Lodder Tzn. Het fabriekje is wagenhuis geworden en KL Meijer woont er nog. Zo- kwam er een einde aan de vlas verwerking te Ouddorp. We zullen besluiten met een raadsel op rijm: Toen ik jong was en schoon. Toen droeg ik een blauwe kroon. Maar toen ik oud was en stijf, Toen kreeg ik een band om: mijn lijf. Ik werd geschopt en geslagen. Maar later door koningen en keizers gedragen. Ouddorp, februari 1979. Jac. Both. ------O— Geachte redactie. Graag een plaatsje in uw graag gele zen blad. Bij voorbaat dank. In uw krant van 20-2-'79 las ik een stuk over de Vlasteelt. De altijd door mij gretig gelezen schetsjes viel mij nu op „Het vlasplükken". De schrijver, dhr. Jac. Both uit Oud dorp, zal het wel met mij eens zijn als ik durf te schrijven dat (Mark) Mar kus van 't Geloof, een christelijk man was, en er ook voor uit durfde komen. Ook ik werkte in de Van Pallandpol- der, toen 18 jaar, voor zegge en schrij ve 35 cent per dag, van zes tot vijf uur. Wij zaten met de hele kro (ploeg ar beiders) op de dam van (kabel) kavel één. Het was etenstijd, met de vlaspluk kers uit Ouddorp. De ploeg Pallanders zal zo een dertig, veertig man zijn ge weest. De vlasplukkers waren minder in aantal. Markus van 't Geloof nam. z'n hoed je af en vroeg om een zegen aan zijn Schepper. Eén Pallander maakte een snerende opmerking over het geheel ontbreken van Markus haardos. En Mar kus bad. Toen zijn gebed teneinde was, gaf Markus antwoord aan die spottende Pallander, een knaap van een twintig. Een snotneus tegenover van 't Geloof Markus antwoord kwam, snedig. Dat, (zijn haar) heb ik met ere moge dra gen en verliezen. Daar was geen speld tussen te krij gen. Doch de honer hield aan,, wat dacht zo'n kale vlasplukker wel? Zijn vraag kwam. Ouwe, waarom je bid om: brood dat vóór je ligt? Markus rees even op, ging op z'n knieën zitten en overzag al die man nen. Toen kwam het antwoord, uit een weldenkend hart, „Opdat ik er, jonge man niet in stikken mag". De spotter was sprakeloos, en het sterke geloof in Zijn God, deed de oude Markus even naar voren komen. Ik woon nu vanaf 1921 aan de „over kant", maar zulke herinneringen ver geet je nooit. C. v. d. Valk K 1, 25 „Zonneweelde" Vondelpark, Maassluis. OP ZONDAG 4 MAART Tliolen 9.30 en 18.30 uur ds. L. WüUsch- leger Poortvliet 10 en 18 uur ds. B. G. A. v. d. Wiel uit Elbrug Scherpe- nisse 9.30 en 14.30 uur ds. D. J. Budding St Maartensdijk 9.30 en 14.30 uur dhr. Heijkam Stavenisse 10 uur ds. M. D. Geuze en 18 uur ds. W. Gorissen St. Annaland 10 en 18 uur dhr. C. J. de Groot Oud Vossemeer 10 en 18.30 uur ds. Th. V. d. Heijden St. Phi- lipsland 9.30 uur ds. A. B. Cysouw en 14.30 uur dhr. H. de Graaff. Het hoogste damesteam heeft een be langrijke 3-1 winst behaald op het uit Wijchen afkomstige Tri vos. Willen de dames een eventuele degradatie ontko men, dan is het in deze laatste fase van de competitie noodzaak om minimaal 2 punten per wedstrijd over te houden. Dat dit niet zomaar een onmogelijke opgave is, is dit weekeinde wel geble ken tegen Trivos. Beide teams hebben voor elk punt gevochten en in kracht ontliepen de teams elkaar ook niet zo veel, v/aardoor een voor het publiek zeer spannende strijd is ontstaan. In de eerste en in de derde set heeft een zeven minuten durende stand van 13-13 op het scorebord gestaan, de eer ste set ging met 14-16 naar Trivos, ter wijl de belangrijke derde set met 15-13 voor Intermezzo was. In deze set zijn de dames uit Middelharnis er in geslaagd om een 10-4 achterstand om te zetten in setwinst. Aanstaande donderdag spelen de da mes een sleutelpartij tegen mede-degra datiekandidaat VlANO uit Rotterdam. VIANO, verlost van blessures, is vooral de laatste wekensterk aan het terugko men en de Intermezzo dames zijn dus gewaarschuwd. In een matige \Yedstrijd van vooral de kant van de Intérmezzo-heren hebben deze heren een 3-1 nederlaag tegen Schippers/B uit Berkel moeten incasse ren. In de promotieklasse staat Inter mezzo' geenszins veilig en ook daar zul len er de nodige punten in deze' laatste fase van de competitie bijeelkaar ge volleybald moeten worden. Wanneer de heren de lijn van de laatste weken voort weten te zetten en dus met regelmaat punten weten te verzamelen dan is ook deze opgave geen onoverkomelijke. Uitslagen Madsp DDI 3—1 Jadsp B2 Bemisse 2—2 Mjun 2 - Kangoeroes 1—3 Jadsp A2 YUM 0—3 Jjun 3 TOP 0—3 Jadsp. Al Setpoint 2—2 Heren 2 - - YUM 2 3—0 Dames 4 - -VC Goeree 0—3 Heren 5 - - YUM 3 0—3 Daems 3 Bernisse 0—3 VIANO - - Mjun 3—1 Heren 4 - - ZVC 2 1—3 Dames 2 DDL 3—0 Heren 3 - - IBIS 3 3-0 Heren 6 - Kangoeroes 3-0 Spivo Jadsp. B3 2—2 Jong. A2 Jong. Al ------O------ 0—3 ROTTERDAM -^ Hoewel een duidelij ke indicatie aanwezig is, dat de aan kleding van de woning meer aandacht krijgt, komt het venster er tegenv/oor- dig maar bekaaid af. Waren het aan vankelijk de rolgordijnen die steeds meer ramen als het ware blindeerden, thans doet een nieuwe rage opgeld. Planten, liefst van een behoorlijke om vang, hebben al in bepaalde gevallen het gordijn (dat toch heel wat meer beoogd te zijn dan zomaar een lap stof voor het raam) verdrongen. De moeilijkheid is echter, dat de meeste vensterbanken aan de smalle kant zijn. Ook bij nieuw te bouwen woningen wordt sporadische rekening gehouden met jaloezieën die, wanneer ze er een maal zijn, van tijd tot tijd neergela ten moeten worden. Normaal varieert de lamelbreedte van 35—50 mm. en in derdaad is er dan weinig ruimte over, met als gevolg dat de huisvrouw al haar planten telkens weer moet ver zetten Luxaflex, de fabrikant van de be kende zonwering, heeft er nu wat op gevonden. Met haar kort geleden geïn troduceerde „Jalouette" is sprake van een zichtbaar verschil, waaraan diverse aspecten vastzitten die de consument zullen aanspreken. Deze raambekleding heeft om te beginnen 25 mm smalle la mellen die, in geopende stand, een fijn lijnenspel te zien geven en tevens als een ideale lichtregelaar fungeren. Pret tig is bovendien het vrijwel onbeperkte uitzicht, terwijl toch een optimale pri vacy geboden wordt. Door zijn fijne structuur past de „Jalouette" in ieder interieur, mede door de maar liefst 33 kleuren waarin dit Luxaflex-product te leveren is. De kans dat de consument de kleur die in zijn kamer het best past, niet kan vinden, lijkt dus bij voorbaat uitgesloten. Ook het ladder- en trek- koord zijn uitgevoerd in de kleur van de lamellen, die met een soort „pookje" precies op de gewenste stand kunnen worden gezet. De smalle bovenbak ten slotte hangt nagenoeg tegen het raam, zodat de planten juist doordat ze weinig ruimte wordt ingenomen ge zellig op hun plaats kunnen blijven staan. Al met al een unieke vorm van raambekleding, die tegelijk het bewijs voert dat sfeervol ook functioneel kan zijn. Voor nadere informatie: Deja Lino- fo'ur B.V., Rotterdam. SCHERPENISSE Holland - Huis. Woensdag 7 maart opent burgemeester E. Baerends offici eel het vertrouwde dorpshuis Holland - Huis. Tegen het bestaande gebouwd is een deel aangebouwd voor een garde robe, toiletten, een berging en CV. ruimte. In het bestaande gedeelte is een moderne keuken gebouwd en andere vernieuwingen aangebracht. Dr. W. Dreesplein 2 GEERVLIET Tel. 01887 - 28 26 of 39 79 Zaterdags zijn wij aanwezig op ons depot: Vrouwtjesweg 48, STAD AAN 'T HARINGVLIET Tegen billijke prijzen te koop, diverse gebruikte TOURCARAVANS Ruime caravans piet de keuze uit voortent, koelkast, kachel enz. Volledig verzorgd en verzekerd, dus HUREN ZONDER ZORGEN Vraag vrijblijvend inlichtingen bij ANWB Bonds verhuur bedrijf: Daar gaat'ie dan maar weer jonge lui. De februarimaand ligt weer achter ons. De zeven zomerse dagen, die fe bruari (naar men zegt) gewoonlijk geeft, hebben we dit jaar niet gehad. We zullen nu onze hoop maar vestigen op de maand maart, die echter ook dik wijls z'n staart roert. Want maart kan niet alleen zomers zijn, maar ook win terse allure's hebben. 'Dat is echter al lemaal toekomst, en daar kunnen we ons dus geen voorstelling van maken. We zullen dat ook maar weer afwach ten, en 'het kan ook best meevallen. Het eerste raadsel is vrij eenvoudig, zoals jullie zien. We gaan er maar direkt aan beginnen. MAARTRAADSEL 1 1. letter 2. zo noemden de Israëlieten het man na (Ex. 16) 3. moeder van Samuel 4. vader van koningin Izebel (1 Ko.) 5. bij deze put woonde Izak (Gen. 25) 6. welsprekende Jood (Hand. 18) 7. stad van koning Melchizedek (Gen.) 8. betekent vervloeking (was in het midden der Israëlieten (Joz. 7) 9. letter. 1 vertikaal gelezen moet bij juiste in vulling de naam geven van een stad houder van Samaria, een tegenstander van Nehemia. (Neh.) JARIGEN Op 8 maart D.V. is Willy Sinke jarig. Wij willen Willy namens allen van harte feliciteren met haar verjaardag. Een fijne en goede verjaardag toege wenst Willy. Dat de Heere nog vele ja ren aan je leeftijd mag toevoegen is ons aller wens. Oom Ko hoopt dat velen van ons Jeugdhoekje hun belofte na komen en je allemaal een felicitatie- kaart sturen. Dan kan het een hele leuke dag worden zeg. Het adres van Willy is: Keirkwe'g49 4414 AB Waarde. BRIEFWISSELING José Koppenaal, Ooltgensplaat. Jij hebt dus de eerste prijs in de wacht gesleept met de kleurwedstrijd? Dan zal je die kleurplaat wel mooi gekleurd hebben José! Gefeliciteerd hoor, het is een hele prestatie. En wat een ontvangst zeg, een rondleiding over Hernesser- oord, limonade en koekjes, en niet te vergeten je verdiende prijs. Dat was een fijne middag zeg. Je ziet maar weer dat je moeite beloond is. Anna v. d. Welle-So'mmelsdijk. Dat was zeker een leuk spelletje dat jullie gedaan hebben op school, oom Ko snapte het hoor. Wat een vreemde pop hadden jullie gemaakt, erg leuk verzon nen. Jammer dat die „oorwurm" er w^at te vroeg uit kwam,, dat had'ie eigenlijk op school pas moeten doen. Wat zou de meester geschrokken zijn zeg. Dat is heel mooi Anne dat jullie school drie kinderen geadopteerd heeft. Nu zal je een brief moeten schrijven. Fijn dat het met orgelles ook goed gaat. Marjoleen de Visser, Middelharnis. Ik begrijp wel dat je jammer vind dat het gaat dooien, maar ik vind het nu ■welle tjes hoor. Het kan toch niet blijven vrie zen ook Marjoleen. Want dan zou het niet goed gaan hé. Dat is al heel mooi dat .je zo graag de lessen volgt. Dan gaat het beslist ook goed, want als je het met een tegenzin moet doen, komt er meest niet veel van terecht. En later heb je er gemak van. En. in Zeeland sleetje wezen rijden, dat was nog eens extra leuk. Marga v. d. Doel, Nieuwe Tonge. Er zat inderdaad een fout in dat raadsel, maar je hebt inmiddels al gelezen hoe dat dat zat. Alle respect voor je zwem men Marga. Nu al alle diploma's in je bezit. Moest je daarvoor speciaal naar Rotterdam? Ik dacht dat dat op Flak- kee ook mogelijk was. Het is een hele prestatie, en dan 15 meter onder water zwemmen. Gefeliciteerd hoor. Lenie Lodder, Sommelsdijh. Anne schreef ook al over de ouderavond. Het was er wel gezellig zeker Lenie. Het kunnen wel heel gezellige avonden zijn. Jullie meester heeft wel een fijne ver jaardag gehad, maar hij heeft jullie ook een heel fijne dag bezorgd. Zo'n meester mag je wel in ere hou den hoor. Een kleurenfoto' mag ook, maar moet beslist goed zijn. Dat zullen we dan wel zien hé. Een leuke brief heb je geschreven Lenie, mijn dank hoor! Ina Hoogesteger, 's Gravenpolder. Het is inderdaad maar een kort briefje Ina, dat is oom Ko niet van je gewend. De oorzaak is beslist de zere hand. Wat hc'b je daarmee uitgevoerd Ina! Fijn zeg dat je typen gaat leren. Je moet dat toch kunnen tegenwoordig, dus maar vroeg beginnen. Het was wel een fijne dag voor je op de Nijverheidsschool. Het lijkt me erg leuk daar straks naar toe te gaan. Maar goed je best blijven doen. Jan Keijzer, Hendrik Ido Ambacht. Dat was niet zo leuk dat je moeder net op je verjaardag in het ziekenhuis lag. Maar misschien heb je nooit zo'n fijne verjaardag gehad Jan. Wat zijn jullie wel blij met je broertje. Mooier kado had je niet kunnen krijgen. Ik vind het een heel mooie naam. Ach teraf heb ik het wel gelezen, maar er niet bij nagedacht. Ik had het natuurlijk kunnen we ten. Ze hebben je toch niet vergeten met je verjaardag al stond thuis de boel een beetje op stelten. Dat is meest wel het geval als moeder er niet is. De groeten aan allemaal hoor en allen ge feliciteerd met je broertje. Annette Harinck, Goes. Wat heb je de oplossingen keurig uitgewerkt, met alle teksten erbij. Je had dan wel druk als je nog geen tijd had om een boek te gaan kopen. Je moet maar afwachten wat het wordt Annette, maar of je dan veel kaarten zal krijgen? Het zou wel heel erg leuk zijn. Een mooie tekening heb je gemaakt, die bewaar ik, want als ik je onverwacht nog eens tegen kom, dan zie ik je zo. De schoenenmaat lijkt me echter „onwezenlijk" klein! Carolie Harinck, Goes. Carolie heeft de lente al in haar hoofd, vandaar het mooie boeket bloemen. Je vindt het dus fijn dat je weer een brief kan schrijven aan oom Ko? Daar ben ik erg blij mee, v/ant dat lees ik niet zo vaak. Een mooie kalender heb je gemaakt, want anders zou je er niet zo'n cijfer voor hebben gekregen. Jammer dat je niet het hele verhaal hebt verteld. Het lijkt me een pracht verhaal. Je hebt beslist een erg fijne meester Carolien! Allemaal. Dat was het dan voor van de week dames en heren. Alle brieven zijn nu beantwoord, en het wachten is op een nieuwe zending. Misschien zijn er al onderweg, maar die zullen we dan eerstdaags wel zien. De vorige maand hebben er enkele verzuimd hun oplossingen in te sturen. Ik zou jullie willen aanraden toch de oplossingen in te zenden. Misschien hebben julUe toch wel enkele oplossingen gemaakt, stuur ze dan toch maar in, want dan doe je in elk geval mee. Dan tel je ook mee. Allemaal de hartelijke groeten en tot volgende keer. Oom Ko. Dat wil niet zeggen dat er in Ouddorp pas twintig jaar in verenigingsverband geschoten wordt, integendeel de eerste activiteiten stammen van kort na de laatste oorlog. Een aantal leden van de Nationale reserve zocht toen naar mo gelijkheden om zich in het schieten te bekwamen. Dit werd gevonden in het houden van zgn. „kamerschietoefenin gen". E.e.a. geschiedde in de openba re lagere school aan de Dorpsweg. De toenmalige burgemeester ■was machti ginghouder. Men bezat één geweer, er Vi^aren veertig leden en het bestuur be stond, uit drie man. De contributie be droeg één héle gulden. Na enige tijd moest men echter de openbare school wegens een verbou wing verlaten. Een nieuw onderdak werd gevonden in de smederij van dhr. L. Hanson. Hier deden zich ook voor het eerst financiële problemen voor, toen men toetrad tot de schietbond de Vrij heid, want de contributie van de Vrij heid ■was twee gulden en vijftig cent. Dit bleek voor een groot aantal leden (begin vijftiger jaren) te duur. De connecties met de Vrijheid werden daarom spoedig verbroken. De statu ten en het reglement van de schietbond werden echter behouden. Het ledental was inmiddels gestegen naar tachtig en ook het bestuur werd uitgebreid met twee man. Een probleem deed zich voor toen de vereniging een huurverhoging kreeg, drie gulden vijftig was een bedrag wat men niet wenste te betalen. Een nieuw onderdak werd gevonden in de oude school bij dhr. H. Breen. Ook dit was niet van lange duur. Deze behuizing deed ook dienst als bioscoop wat inhield dat de schutters om half acht de school moesten verlaten omdat anders de cowboy films te echt werden. Men zocht en vond een an dere ruimte. Het magazijn van de Een dracht werd het nieuwe onderkomen. Het wordt eentonig maar ook hier moest men weer spoedig uit. Nu verleende de gemeente haar me dewerking. In overleg met de firma Bezuyen die juist eigenaar van dat ge bouw geworden was kon de vereniging de zolder van de voormalige chichorei- fabriek in gebruik nemen. Hier was het dat dé vereniging haar Koninklijke goedkeurig kreeg en haar naam Raak de Roos. Het bestuur bestond nu uit zeven man en het ledental was gegroeid naar tweehonderd. Ook werden de eerste contacten gelegd met andere verenigin gen. Er werden wedstrijden georgani seerd o.a. een tienkamp. Zelfs Burge meester Smit kwam een kijkje nemen. Helaas stootte de Burgervader zijn hoofd tegen een ijzeren bint. Dit inci dent tezamen met een ondeugdelijke ko'gelvanger bleken een aanleiding om de hele zaak af te keuren. Wethouder Voogd deed een goed woordje en zei dat ze de schietvereniging nu maar moesten geven waar ze al zolang om hadden gezeurd, n.l. een stuk grond in het centrum om zelf een clubgebouw te plaatsen. Dit heeft men toen gekre gen. Een tekening werd gemaakt en snel goedgekeurd. Binnen een paar maanden stond er een gebouw met zeven ondergrondse schietbanen. Totale kosten 14.000 gul den. Met een paar wir-war avonden was men al snel uit de kosten, een be wijs dat men in Ouddorp de schietver eniging een warm hart toedraagt! - Na een jaar of zes gingen die onder grondse banen wat moeilijkheden ople veren te meer daar er steeds meer wed strijden werden georganiseerd. Er kwa men klachten van andere verenigingen omdat de schutters in hun vizier de tun- nelwand zagen. Het bestuur is toen weer rond de ta- gel gaan zitten en er werd besloten dat er een verbouwing moest plaats vinden. Raak de Roos ging bovengronds. Weer werd er een tekening gemaakt en ook deze werd spoedig goedgekeurd. Ook -werd er met medewerking van de leden een bou^wfonds gesticht. Een wir-war en een bazar brachten behoorlijk wat geld in het laadje en de bouw kon beginnen. Het nieuwe ge bouw werd 63 meter lang en 7 meter breed. Er kwamen zeven geweerbanen en zeven pistoolbanen en niet te vergeten een prachtige kantine. Dit alles is nu weer zo'n vijf jaar geleden. Raak de Roos telt op het ogenblik 175 leden. Leden die voor het merendeel zeer ac tief zijn in de schietsport, getuige de weivoorziene prijzenkast. Zelfs werden er door de pistoolschutters goede re sultaten behaald op internationaal ni veau. Kortom Raak de Roos is een schietvereniging die meetelt, en daar kunnen ze in Ouddorp trots op zijn. ST. ANNALAND Extra kerkdienst. Op donderdag 8 maart hoopt D.V. des avonds om 19.30 uur (half acht) voor de Ger. Gem. van St. Annaland voor te gaan in de Dienst des Woords ds. P. Blok uit Dirksland. Nederlanders houden van augurken. Van dit eeuwenoude produkt van eigen bodem verbruiken ■we maar liefst ruim 2 kilo per persoon per jaar. Augurken en zilveruitjes zijn de belangrijkste ta- felzuurartikelen in ons land. Bij elkaar verbruiken we daarvan zo'n 3 kilo per persoon per jaar. Augurken en uien worden al meerde re eeuwen geteeld en geconsumeerd in ons land. Een echte tafelzurenindustrie is hier pas in de jaren vijftig goed op gang gekomen. Voor die tijd was er slechts af en toe sprake van industriële verwerking van augurken en uitjes tot tafelzuren. Zo de consument al -wilde conserveren deed hij dat veelal thuis, waar deze produkten op zuur werden geweckt. De Nederlandse tafelzuurindustrie is in Zuid-Holland ontstaan, waar lange tijd, de teelt van augurken en zilveruit jes te vinden was. Verplaatsing van de teeltgebieden bracht met zich mee dat de verwerkende bedrijven zich ook over het land verspreidden. Momenteel ope reert in ons land een dertigtal bedrijven in deze sector. De voornaamste produkten voor de tafelzurenindustrie worden door de tuinders geleverd in de vorm van augurken, komkommer (schijven) en zil ver-pareluien. In geringe hoeveelheden worden ook nog verwerkt, rode kool.. Deze laatste worden veelal verwerkt tot de zogenaamde gemengde tafelzuren. De produktie is sedert 1970 gestegen met 58''/o tot circa 81 miljoen liter in 1977. Daarmee neemt Nederland in de EEG een derde plaats in achter West- Duitsland en Engeland. Van de totale produktie bestaat ruim 56»/o uit augur ken en 18»/o uit uien. Meer dan de helft van de produktie van tafelzuren wordt geëxporteerd. Alleen de Westduitse markt al wordt voor 34»/o voorzien door Nederlandse bedrijven. Het grootste deel van de door de Nederlandse indus trie te verwerken hoeveelheid verse au gurken wordt na steriliseren afgeleverd als zoetzure augurken. Een produkt dus dat in ons land mas saal wordt geconsumeerd. SCHERPENISSE Hobbytentoonstelling. Van donder dag 8 maart af tot 15 maart wordt er in Holland-Huus een hobbytentoonstel ling gehouden. Het tentoongestelde is dan dagelijks te bezichtigen tussen 14.00 en 17.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 6