GgüjIcq monnilck^ii gelijlc^ kappan bij subsidiëring Sportverenigingen Kamer wil kottervloot aam banden Eindelijk toch afscheid van de winter m KIND EN HART; om ter h^rte te neinen de huizen RAAD MIDDELHARNIS: -k Waarschuwing van SGP zijde teg©n lusiapark DAMMEN X PREPiHEEURTEN Aktie kerkedak zaterdag langs Ned. Bond van Plattelands Vr®yw@n VOLLEYBAL Medische diensten AANVAARDEN Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 2 maart 1979. De les die de plaatselijke Verenigin gen gisteravond uit de raadsbespreking hebben kunnen leren is dat de raad er niet voor voelt welke Vereniging dan ook individueel te gaan subsidieren. De Volleybalver. „Intermezzo" had om een aanvullende subsidie gevraagd; ze kreeg die ten dele met öien verstande dat ook de overige verenigingen zullen profite ren van de gunstiger subsidieregeling die door de raad werd geschapen. „Ge lijke monnikken gelijke kappen", zo werd geargumenteerd. Er ging overigens een lange discussie aan de besluitvorming vooraf. Tenslotte was het dan ook niet het meerderheids- voorstel van het college, maar het voor stel zoals ingediend door dhr. Kersber- gen (VVD) dat het haalde. Om „Inter mezzo" uit de financiële impasse te ha len had het College voorgesteld de ge meentelijke bijdrage in de ontvangen contributies te verhogen van W/o tot 20 "/o en het maximum te verhogen van 3500,— tot 5000,—. Dhr. Kersbergen ging een stap verder door voor te stellen dat plafond te verhogen tot 6500, Voor „Intermezzo" betekent dat, dat ze mag rekenen op een verhoging van 3.000,De raad werd het daarover eens met 10-5 stemmen. Dhr. G. C. Joppe was een van de 5 die het anders had gewild. Hij bepleitte een extra subsidie van 5.000,waarbij hij zich bereid verklaarde ook andere Ver enigingen, wanneer die financiële moei lijkheden zouden hebben, van dienst te willen zijn. Dhr. Joppe meende -dat het beste voor „Intermezzo" moet worden gezocht, want, zei hij mogen we niet een beetje trots zijn op de prestaties van het eerste da meselftal, dat door die prestaties juist verre reizen moet maken waarbij zij zich als waardige ambassadrices van de ge meente presenteren? Dhr. D. Hoogzand meende evenwel uit een ander vaatje te moeten tappen al liet hij er geen twijfel over bestaan „Inter mezzo" een goed hart toe te dragen. Van hem was de uitspraak „gelijke monni ken, gelijke kappen" wat dhr. Hoogzand ervan weerhield het rechtvaardigheids beginsel aan te tasten en de een te be voordelen boven de ander. Het zou ook voorkomen dat er precedenten zouden worden geschapen en die lagen voorhan den. Ook de Sport- en Gymver. „Sparta" had fluks een verzoek om een aanvul lende subsidie ingediend Ook dhr. v. d. Ketterij (S.G.P.) ver klaarde een eenmalige subsidie niet juist te vinden. Hij herinnerde eraan dat in '77 aan Intermezzo" al een extraatje van 3.000,was toegestopt. Dhr. v. d. Ketterij -vvenste dat thans niet te herha len; z.i. was het aan „Intermezzo" zelf zoveel zelfwerkzaamheid te beoefenen dat met de bestaande subsidie zou kun nen worden volstaan. Ook in tweede instantie ging de raad er stevig tegenaan, vanaf de publieke tribime gevolgd door velen van „Inter mezzo". Het voorstel van dhr. Joppe een extra subsidie van 5.000,-------- strandde met' 7 voor- en 8 tegenstem- rriers. Het voorstel van dhr. Kersbergen kreeg 10 stemmen voor en 5 tegen. Het betekent dat de hiermee vastgestelde gunstiger regeling aan alle Verenigin gen ten goede zal komen. Vergroting tennisveldcomplex. De Tennisvereniging Middelhamis - Sommelsdijk heeft bij de raad een goed gehoor gevonden, zij het dan ook dat dat niet geldt voor de SGP fractie die aan het onderhavige voorstel om zake lijke zowel als om principiële redenen geen medewerking wenste te verlenen. Aan de Ver. werd n.l. voor de uitbrei ding van het complex met twee banen om niet 1500 m^ grond beschikbaar gesteld, terwijl ook werd besloten de Ver. een geldlening van 120.000,te verstrekken voor het realiseren van die aanleg. Meerderen uit de raad hadden tegen dat laatste zakelijke bezwaren omdat zo werd gemeend de gemeente niet de aangewezen instantie is om geldle ningen te verstrekken. Behalve de SGP fractieleden liet geen van de raadsle den dat overigens zo zwaar wegen dat tegen werd gestemd. OPROEP Het was met name dhr. J. H. Koppe laar (SGP) die een krachtig protest zo wel als een dringende oproep liet ho ren. Zoals dhr. T. Arensman (CDA) dat al vóór hem gedaan had stelde hij het voorgestelde (het kosteloos in gebruik geven van 1500 m2 grond aan de ten- nisver.) tegenover de grondverkoop aan de Gereformeerde Kerk a 60,per m2. Tegen dat kosteloos in gebruik ge ven tekende dhr. Koppelaar dan ook groot bezwaar aan. Uitbreiding van het tenniscomplex had evenmin zijn instem ming omdat dat weer een verkleining betekent van het speelveld voor de jeugd. Ook tegen het verlenen van een geldlening maakt dhr. Koppelaar be zwaar', maar dat alles had niet de zwaarte van het principiële bezwaar dat hij aanvoerde omdat de Tennisver, ook op zondag de velden bespeelt; „een minderheidsstandpunt", voorzag dhr. Koppelaar, „maar", zei hij: „Het is het standpunt van de almachtige God dat Zijn dag geëerbiedigd dient te blijven". Spr. deed een nadrukkelijk beroep op de raad de eigen mening niet aan de mening van God gelijk te stellen maar Gods gebod hoger te achten. „Daar kan 's Heeren zegen op rusten voor onze ge meente en ons land dat steeds dieper afzakt in de duisternis van deze tijd", zo beval dhr. Koppelaar aan. LUNA-PARK Ook bij het voorstel tot het beschik baar stellen van een deel van het voor malige voetbalveld te Nieuwe Tonge voor het houden van een lunapark ten bate van de voetbalver. NTW kwam van SGP zijdte eeh ernstig vermaan, gesproken door dhr. W. Villerius: „We leven in een gedemoraliseerde wereld die zich opmaakt voor het eind gericht. God heeft een twist m.et de volken en het is allerminst een tijd om feest te vieren", waarschuwde dhr. Vil lerius, Hij riep op tot zelfonderzoek en een zich richten op de Bijbelse maatsta ven inplaats! van te leven volgens de eigen grenzen die steeds ruimer blijken te worden. „Ik. betreur het dat we hier in als SGP alleen staan", gaf dhr. Vil lerius te kennen, „graag zou ik geeste lijke wapenbroeders of krijgsmannen willen werven", zei hij, daarmee duide lijk weth. Krijgsman (CDA) aanspre kend. „De weg terug is uitnemender dan voor altijd verdwaald of verhard" beval dhr. Villerius aan. Uitslagen maandag 26 febr. 1979 Afdeling I: W. Ruys J. Smalheer 2—0 I. Mackloet B. Vis 0—2 C. Polder KL Vis 1—1 Afdeling II: A. V. d. Sluys A. Verolme O2 I. Koese M. v. Lente 2-0 N. Quispel J. Lodder 1—1 Afdeling III: C. Vogelaar G. v. d. Sluys 1—1 W. Vroegindeweij L. Taaie 11 T. V. Brussel H. Noordijk 11 S. Hoogzand J. Verbiest 11 Afdeling IV: J. Hollaar M. Breeman 0—2 R. Jacobs H. Schellevis 0—2 W. Nelis A. v. Gulik 2-0 J. Groenendijk J. v. d. Kooy 0—2 'N. Kievit J. Kamp 0—2 Minister Van der Stee van landbouw en visserij moet maatregelen nemen om te voorkomen dat de Nederlandse kot tervloot in de komende jaren met een groot aantal nieuwe, sterkere vissers schepen wordt uitgerust. De Tweede Kamer vindt althans dat anders de situatie van de Nederlandse visserij zo nadelig wordt beïnvloed dat aan de slechte toestand van de afgelopen jaren geen einde komt. Kamerleden van de drie grote partijen hebben vorige week in die trant gerea geerd op de bestelling door Nederlandse kottervissers van 19 nieuwe schepen. Door Urker vissers zijn zelfs 11 nieuwe Noordzeekotters besteld. Deze schepen hebben bijna allemaal een motorvermo gen van 2000 pk of meer, waarden die tot voor enkele jaren geleden alleen voor trawlers golden. P.v.d.A. en VVD bepleiten een wette lijke regeling waarbij een maximum motorvermogen moet worden ingesteld. Het CDA wil eventueel de sanerings- steun aan de kustvisserij verminderen als de vissers niet bereid zijn zichzelf wat beperkingen op te leggen. De nieuwe kotters gelden enerzijds als vervanging voor verouderde schepen, maar zijn anderzijds zoveel sterker en beter dat van een capaciteitsvergroting van de visserij gesproken kan worden. Van vele kanten ook uit de visserij wereld zelf is tegen deze tendens ge waarschuwd. Vergroting van de capa citeit terwijl nog jaren sprake zal moe ten zijn van vangstbeperking vergroot alleen maar de problemen in de visserij. In de eerste plaats omdat de zee dan opnieuw veel te snel zal worden leegge vist en in de tweede plaats omdat deze sterke, grote kotters de vis voor de neus van de minder goede vissersschepen wegvangen. Daarmee is niemand ge diend, zo wordt gezegd. Deze week zou de vaste Tweede Ka mer-commissie voor de visserij met mi nister Van der Stee over deze problemen gaan praten. De PvdA overweegt de be windsman via een kameruitspraak tot aktie 'te dwingen, als deze daartoe niet uit eigen beweging maatregelen aan kondigt. Uit weekblad Schuttevaer. ZONDAG 4 MAART MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 uur ds. E. F. Vergunst en 6 uur ds. M. van der Linden. Extra kollekte kerk Herv. Exodus Gem. 10 uur ds. den Hertog te Oud-Beijerland Chr. Ger.. Kerk 10 en 6 uur ds. L. "W. v. d. Mey Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. H. Lig- tenberg Ger. Kerk Vrijgemaakt 9.30 uur lezen en 2.30 uur ds. v. d. Sloot, Pernis. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 en 6 u. ds. A. Beens. ..Kollekte diakonie. De Semaritaan 10.15 uur kand. H. Poot, Delft Rem. Kerk 10 uur ds. W. H. Stenfert Kroese, Bilthoven. DIRKSLAND Herv. Kerk 10 uur dhr. H. P. Wilstra, Barendrecht en 6 uur kand. A. Sloot, Barendrecht. Tweede kollekte voor de diakonie Geref. Gem. 10 en 6 uur ds. P. Blok. HERKINGEN Herv. Kerk 10 uur kand. M. A. van den Berg, Bodegraven en 6 uur dhr. A. H. Veldhuizen Geref. Gem. 10 uur lezen en 2.30 uur ds. H. Ligtenberg. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur ds. H. F. Klok en 6 uur kand. J. Harte- man, Veenendaal. Extra kollekte vrije zitplaatsen Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. STELLEND AM Herv. Kerk 10 en 6 u. ds. C. Oorschot, voorm. bed. Heilige Doop en sav. voorbereiding Heilig Avondmaal. Extra 'kollekte vrije zit plaatsen 10 en 3.30 uur ds. A. C. Verheul uit Sleeuwijk. Donderdag 8 maart 7.30 uur bidstond voor gewas en arbeid, ds. J. G. J. van Echten uit Hellevoetsluis. GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 uur kand J. Harteman, Veenendaal en 6.30 uur ds. M. Aangeenbrug. OUDDORP Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. W. J. op 't Hof. Dinsdag 8 maart: Biddag. 10 en 7 uur ds. W. J. op 't Hof Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. H. de Valk, Dirksland Ger. Gem. 9.30 en 4 uur lezen Doopsgez. Gem. 9.30 u. dhr. V. d. Dool, Rotterdam. Dinsdag 6 maart sav. 7.00 uur ds. G. Willem- stein van Barendrecht. Biddag voor gewas eh arbeid. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. W. van Gorsel, Wijk bij Heusden. Extra kollekte vrije zitplaat sen Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 uur dhr. A. H. Veldhuizen en 6 uur ds. H. K. van Wingerden Ger. Gem. 10 en .6 uur lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10 uur ds. M. van der Linden en 6 uur ds. J. Willemsen. Extra maandelijkse kollekte. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur ds. T. W. van Bennekom en 6 uur ds. H. F. Klok Ger. Kerk 10 en 6 uur de heer A. van der Schee te Spijkenisse. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. ds. M. Aangeenbrug en 6 uur ds. T. W. van Bennekom. Extra kollekte kerk Ger. Kerk 9.30 uur lezen en 3 uur drs. J. M. Wildschut van Wil lemstad Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. Langstraat Herv. Kerk 10 uur ds. J. Willemsen. Donderdag 8 maart 7 uur ds. T. W. van Bennekom.. Gebeds dienst voor gewas en arbeid. SINT MAARTENSDIJK Herv. Kerk 9.30 en 14.30 uur ds. Heykam uit t)rie- dorp Oud Ger. Gem. 3 x lezen Ger. Gem. in Ned. 3 x lezen. SOMMELSDIJK De inwoners van Sommelsdijk kun nen morgen, zaterdag een vriendelijk doch ietwat dringend belletje ver wachtenEen groot aantal medewer kers van de aktie „van een leien dak je" zal dan op pad gaan om huis-aan- huis de mede dorpsgenoten te confron teren met bovengenoemde aktie die tot doel heeft een bedrag van een ton bij elkaar te krijgen voor de vernieuwing van de dakbedekking op de Herv. Kerk waarmee in mei zal worden begonnen. De medewerkers bieden miniatuur kartonnen tegeltjes aan die voorzien van naam en adres van de koper op een model dak worden bevestigd. Wan neer aldus alle tegels zijn verkocht en de aktie beëindigd kan worden zal er uit de tegels een worden getrokken om de koper daarvan uit te nodigen op het echte kerkdak de eerste lei te leg gen. De aktie heeft in eigen kerkelijke kring reeds een goed onthaal gevon den; de medewerk(st)ers hopen dat dat ook morgen, wanneer het werkveld wordt verbreed, ook het geval zal zijn. OOSTFLAKKEE De jubileumavond: van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen, afde ling Oostflakkee, zal worden gehouden op 9 maart 1979 des avonds om 19.30 u. in het ver. gebouw Schoolstraat 28, Oude Tonge. Heit heeft er alle schijn van dat de winter, die ons enkele maanden lang in een stevige greep had nu heus op haar retour is. Dat hebben we overigens al enkele malen eerder verondersteld waarop de winter prompt weer hevig terugsloeg, maar we hopen met U vurig dat dit het laatste plaatje moge zijn van de winter '78 -, '79. Het werd vorige week zaterdag genomen op de ijsbaan te Middelharnis waar ringrijden voor arresleeën werd gehouden. Een van de weinige Flakkeese deelnemers was dhr. KI. v. d. Wal te Melissant. Aan komen lopen, een lapjespoes, bij de fam. HoUeman, Kerkring 46, Oude- Tonge, Tel. 01873 - 1433. Beslist goed tehuis gezocht voor Hondje, 12 weken jong, kruising van een collie, reu. Fam. de Gast, Oranjelaan 15, Dirksland, Tel. 01877 - 2749. PROGRAMMA SPARTA A.s. zaterdag speelt Sparta, na sinds 18 november niet meer op eigen bodem gespeeld te hebben, weer in de sporthal te Middelhamis en wel met het volgende programma. 16.30 uur: Heren 2 Vovero 3 Jongens jun. Vovero Jongens adsp. Vovero Meisjes jun. Spivo 2 17.45 uur: Mini's - teams Kangoeroes Dames 1 Hollemare Heren 1 Vovero 1 „Tja, hoe moet je beginnen", peinst de Groninger schoolarts Jitske TTen Berge, als met haar gepraat wordt over hét jaarthema 1979 „Kind en Hart". Na enig nadenken zegt ze: „Laat ik het zó zeg gen. Wil je heel gezonde kinderen heb ben, dan moet je al voor het huwelijk beginnen erover na te denken. Het be- wustmakingsproces bij de mensen dient al voor de zwangerschap te beginnen". En ze vervolgt: „Een vrouw moet, om maar eens wat te noemen, stoppen met roken zodra ze over tijd is. Het hartje van het kind begintyal te kloppen als het kind vier weken oud is. De mensen we ten dat vaak niet. Nicotine heeft invloed op de vaten van de moederkoek. Dus: niet roken tijdens een zwangerschap". Vlak nadat de laatste zin uit haar mond is gekomen, geeft mevrouw Ten Berge er een aanvulling op. Ouders van kinderen zouden helemaal niet moeten roken. Dat zou het grootste geschenk zijn dat ze een kind zouden kunnen ge ven. Ik herinner me uit mijn eigen jeugd mijn grootvader. Die rookte altijd een pijp. Hij had er verscheidene. Als kind vond je dat het zo' lekker rook. Het hoorde ook bij opa, dat was een gezellig man. En daar heb je het al, Van zaterdag 3 maart tot maandag 5 maart 1979 ARTSEN Middelhamis - Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter v. d. Peppel, tel. 2117. Dokter v. d. Peppel is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan^ dagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Huisman, tel. 01877 - 1412 b.g.g. 1752. Stellendam - Goedereede: Van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Bulthuis, tel. 01879 - 1367 Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter de Jager, tel. 01875 - 301 Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Janssen, tel. 01871 - 306 APOTHEEK „MENHEERSE" J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren via tel_ of dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts du Toy v. Hees, tel. 01870 - 3621 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN Dienst heeft dhr. Tjebbes, tel. 01870-2966 WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp - Goedereede - SteDendam: Dienst heeft zr. Termaaten, tel. 01879- 1702. Dirksland - Herkingen - Mellssant: Van vrijdagavond 6.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur heeft dienst zr. Struijk, tel. 01877 - 1500 b.g.g. 01879 - 1487. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst zr. Jochems, tel. 01874 - 1532 Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet -. Ooltgensplaat: Wit-Gele Kruis: Dienst heeft Zr. Anna, tel. 01873 - 1577. MAATSCHAPPELIJK WERK (in geestelijke- of Sociale nood) Tel. 01874 - 15 15. die associatie van roken en gezelligheid. Die koppeling van gedachten. Daardoor ga je als kind zelf roken. Dat hoort er bij". „Maar al te vaak wordt vergeten, dat roken veel meer schadelijke gevolgen heeft dan over het algemeen wordt ge zegd: Neem nou dat onderzoek bij kin deren in Rotterdam, waaruit bleek dat sommige kinderen bloed hadden dat heel snel stolde. Wat stelde men vast? Die kinderen hadden stiekem gerookt". De strijd tegen het roken is geen een voudige. Alleen al de aanpak van de re clame stelt de regering voor een hoop problemen. Toch heeft mevr. Ten Berge hoop op een betere toekomst. Hoop die vooral gericht is op de jongeren. Zij„De jonge volv/assenen van nu zijn zich veel bewuster van hun gezondheid. Een zui ver leven willen ze. Er is meer aandacht voor natuurprodukten en dat is een gun stige ontwikkeling. Misschien dat die tendens doorzet". VETGEBRUIK Een ander probleem: het hoge vetge- brulk bij kinderen. Mevrouw Ten Ber ge: .Vooral bij leerlingen van LTS en Huishoudschool is het vetgehalte in het bloed hoog. Door de omstandigheden ge dwongen gebruiken die kinderen veel vet. Soms gaat het ook onbewust. Som- m.igen denken, ach mayonaise, daar zit toch geen vet in? Daar komt nog bij dat het gedrag gericht is op eten buitenshuis. Snacks tussendoor zijn gewoon gewor den". „Als je vraagt: eet je veel, dan zeggen ze „nee"! Ze zijn het zich eenvoudig niet bewust. Meestal moet er iets gebeuren voor ze het in de gaten krijgen. Ze kun nen moeilijker de trap op, ze kunnen met gymnastiek op school niet meer zo goed meedoen". De ellende begint al bij de baby's. De cultuur van de dikke baby's noemt me vrouw Ten Berge het. „Ze moeten er allemaal als een Michelinmannetje uit zien. Dat is ontstaan in de tijd van de tuberculose. Het kind moest snel groeien Tendens was het afmeten van de voe ding aan het wegen van het kind". Het benadrukken van een goed voe dingspatroon moet je gewoon volhouden meent mevrouw "Ten Berge. „Er is niets in te brengen tegen een goed voedings patroon. En dat hoeft allemaal niet zo pietje precies op de weegschaal. Als je eens erg veel zin hebt in koffie met slagroom, dan moet je dat doen. Als je de rest van wat je die dag eet maar aan past. Het gaat om het zoeken naar een zeker evenwicht". In dagelijkse praktijk merkt de Gro ninger schoolarts duidelijk het verschil in de diverse gezinnen. De meeste ouders weten vaafc wel wat goed en niet goed is maar hebben het niet altijd even gemak kelijk om zich aan de bekende dingen te houden. Wat voedingsmiddelen betreft blijkt dat maar al te vaak. Kant- en Klaarpro ducten zijn o zo verleidelijk. Gemakke lijk en, dat komt erbij, de smaalt spreekt aan. Mevr. Ten Berge: „Bij het braden van vlees moest, zo redeneerden de moeders altijd, een heel pakje vet worden ge bruikt om een lekkere jus te krijgen. In werkelijkheid is voor 400 gram vlees 50 gram vet voldoende. Met kruiden aan gemaakt krijg je ook een lekkere jus. Een heel pakje boter. Dat betekent vijf keer zoveel vet als nodig is". Voor dikke kinderen is het leven ver re van eenvoudig. De ervaringen in -een winkel (niets past alleen de grootste maten), op gymnastiekles (altijd worden ze geplaagd) en de vaak niets ontziende bijnamen als Bulletje werken uitermate frustrerend. Ze willen wel van het extra gewicht af, maar raken vaak na korte tijd al ontmoedigd. Meer dan eens luidt het antwoord op de vraag of het kind wel naar een diëtist wil: „Helpt dat dan?". De gestegen welvaart heeft het er voor dikke kinderen niet gemakkelijker op gemaakt. Frisdrank was vroeger een tractatie op zon- en feestdagen, tegen woordig is bet de normaalste zaak van de wereld geworden. Veel kinderen ko men uit school, lopen thuis naar de ijs kast en plukken er een fles uit. Het is bekend: hart- en Vaatziekten manifesteren zich pas na langere ter mijn. Dat maakt het extra moeihjk te aanvaarden voor de mensen. Mevrouw Ten Berge: „Er is een groep met een bepaald verhoogd risico. Bijvoorbeeld families bij wie hartinfarcten voor het zestigste levensjaar meer dan eens zijn voorgekomen. Die groep moet extra op passen. Het is noodzakelijk die mensen eruit te pikken en er extra zorg aan te besteden". Het thema „Kind en Hart" moet naar de mening van mevr. Ten Berge niet slechts op de ouders worden gericht, maar wel degelijk ook op de kinderen zelf. Boekjes met informatief materiaal voor de scholen bijvoorbeeld. Om te be ginnen al op de kleuterschool. Een kleu ter kun je best leren wat gezond en lek ker is. Om een voorbeeld te geven: op school zou best kunnen worden uitgelegd, dat witbrood moet worden vervangen door bruin- of liever nog volkorenbrood. Mevr. Ten Berge: ,,Meer vezels moeten ze eten, meer rauwe groenten. Dat leidt tot een mindei'e calorie-inname en de vezels zijn erg goed voor de stofwisse ling. Kinderen kunnen dat best leren, maar dat moet je niet overdrijven. Het mag niet tot dwangmatig gedrag leiden. Dat komt voor. Ik heb wel kinderen ge zien, die van huis uit qua voedingsge woonten heel strekte regels naleefden. En wat zag je op een gegeven moment? Die kinderen kochten witbrood als snoep Natuurlijk, die ouders bedoelen het uit stekend, maar je kunt je niet helemaal afzonderen van de maatschappij, je zo dogmatisch opstellen. Het kind zou ver vreemden van de rest". Het uitslaan van dreigende taal sor teert geen effect, meent mevr. Ten Ber ge. „Beter is te zeggen, dat je prettiger leeft zonder al die extra kilo's. Dat je niet alle dagen die extra last mee hoeft te zeulen". Een aparte groep vormen de kinderen met aangeboren hartafwijkingen. Voor deze kinderen werd in juni van het vorig jaar de „Klnderhartenark" geopend. Te midden van de Bilthovense bossen ligt dat unieke huis, dat speciaal voor hen is gebouwd. Mevr. Ten Berge: ,,Het is van groot belang, dat voor deze groep duidelijk iets gedaan kon worden. Kinderen met aangeboren hartafwijkingen kunnen moeilijk naar normale vakantiekampen. Er zijn hartgebreken die verholpen kunnen worden, er zijn er ook waarbij dat niet kan. Vaak weten die kinderen heel precies, dat ze maar een beperkte levensduur hebben. En de ouders weten dat ze deze kinderen maar kort zullen hebben. Daarom is het zo goed dat er een speciaal Oudercomité in het leven is geroepen". Terug naar de vetzucht bij jongeren. Mevr. Ten Berge: „Het is toch wel voor al een probleem van mensen, die een mindere opleiding hebben gehad. Zij hebben minder kans gehad om iets van de geboden voorlichting op te plltken. Vaak veroordelen ze het als „duur ge zwets" of zeggen ze: ,,Ze gunnen ons het gebakje niet". Met die voorlichting moet je vooral op kleinere groepen gaan wer ken. Niet massaal aanpakken. Gewone verenigingen moeten er aandacht aan besteden. Het is te gek, dat je in kanti nes van sportverenigingen snoep, bier ..en frisdrank ziet liggen. En kinderen mogen vanaf hun zesde jaar al op een sportvereniging". Vier van de duizend geboren kinderen hebben een afwijking in het c'nolesterol- gehalte van hun lichaam. Dat is statis tisch vastgesteld. Toch wordt zo'n af wijking niet bij de geboorte vastgesteld. Mevr. Ten Berge: ,,Zo zijn er meer din gen, hoor. Bloeddruk meten kun je als arts doen vanaf het derde jaar van het kind. En wat zie je? Nog lang niet bij .alle huisartsen hoort de controle van de bloeddruk tot de routine. D&n vraag je je soms wel af, waar je mee bezig bent".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 2