Strijenaar heeft plannen voor sta-caravanterrein bij Stad a. 't Haringvliet Bedrijf van MDZDB dealer predicaat „vonrbeeldig i-usS" 51e jaargang cam. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE ETLANDEN Versdhifni tweemaal pet toeékdinsdag- en vrijdagavond GARAGE KNöPS b.v. zoekt OPEL KADETTS van de jaren 1972 t/m 197S. Wij geven u een hoge inruilwaarde. GARAGE KNÖPS b.v. LANGEWEG 113 - MIDDELHARNIS TELEFOONNR. 01870 - 2222 of 2043 Goedereede: De veiligiieid op openbare wegen Lezing voor „de Motte" over Streekbeschrijving |iiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiuiitiiin!ii!iniiiniiiiiiniiiiiiii!iiiniiiiiiii!i!iuiiiuiiiniiii|i I UW ADRES I 1 voor in- en verkoop van g diverse 1 i strips en leesverhalen 1 1 voor het hele gezin. 1 M Vanaf zaterdag 3 maart ook 1 S in Dirksiaad op de mankt. 1 s 1 Kees de Stripkoning 1 In april start V.O.S- cursus in Goedereede HEDEN ORGELSHGW in oöDeoRP Zie advertentie elders in dit blad. Muziekhuis Van der Graaf Efezen-arcEiitectuur in nieuw Weens museum DIRKSLAND: ff Alle autoscliade Plaatwerkerij Spuiterij VAN DER IVIEER en PESCH B.V. Molenblok 6 - Ouddorp Tel. 01878-1234 Nieuwe Spaarbankvestïging in Ouddorp OUDE TONGE SCHAATSAVOND VERZET Kaartjes met brand- aiarmeringsnummer POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Soramelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redacüe) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Raba Middelharnis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS" 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. -♦ Partij in (fr)actie De afdeling Goedereede van de P.v.d. A. heeft besloten tot de uitgave van een eigen periodiek, getiteld: „Partij in (fr)- actle". De samenstellers roepen in de eerste uitgave op tot het storten van een bijdrage waardoor het mogelijk gemaakt kan worden de uitgave voort te zetten. Dat vindt het afdelingsbestuur overi gens allernoodzakelijkst, omdat zo wordt geargumenteerd de kiezers recht hébben op een juiste weergave van door de fractie in de raad ingenomen standpunten. Het afdelingsbestuur vindt dat n.l. niet terug in de verslaggeving in de streekpers; de weergave is onvolledig of er wordt helemaal niets weergegeven, zo luidt de klacht. Wie het eerste bulle tin evenwel kritisch doorleest en be proeft welke geetet de daarin geschreven stukjes ademen zal alvorens met die ver oordeling in te stemmen toch liever eni ge reserve in acht nemen. De eerste indruk kan nauwelijks een andere zijn dan dat de P.v.d.A. fractie leden zich gedrieën heel wat uitnemen- der achten dan de 10 overige raadsleden bij elkaar. Het moet inderdaad frustre rend zijn te ervaren hoe die 10 overigen dat elke vergadering weer in twijfel durven te trekken en ook de krant nau welijks oog blijkt te hebben voor wat de P.v.d.A. leden beroert. Wat en wie worden er niet allemaal gehekeld in de P.v.d.A. uitgave? De pers, de samenstelling van het College, de verkiezing van het nieuwe hoofd voor de openbare school, het huisvestings beleid, de vaststelling van de grondprij zen, het benoemen v^n een beiaardier en zo vele andere zaken die de raad zus - (dus fout) en de PvdA fractie zó (dus goed) gewild heeft. Het lijkt ons wat „onkies" om èen schonkig koebeest de letters SGP op haar flanken te geven, met achter zich een verwljsbordje naar het abattoir teneinde daar te worden af gemaakt als ze niet meer aan de ver wachtingen (van de PvdA fractie wel licht?) voldoet Onzerzijds derhalve niet zo veel be wondering voor het P.v.d.A. initiatief al ontzeggen we niemand het recht zijp' gedachten vrijelijk uit te dragen, echter Of het aldus verpakt veel sym pathie zal oogsten is voor ons de vraag. Als de een zich uitnemender acht dan de ander is dat al een kwalijk trekje maar bedenkelijker nog wordt het als die ge dachte dan ook nog huis aan huis moet worden verspreid DIRKSLAND Studieverg. S.G.P. De studieverg. der S.G.P. hoopt a.s. maandagavond weer te vergaderen in de vergaderzaal van de Ger. Gemeente. De heer P. M. Biemond zal een inleiding houden over „De Eu- ropse verkiezingen". Aanvang half 8. Belangstellenden zijn hartelijk wel kom. INGEZONDEN: Op vrijdag 23 februari j.l. schreef de raadscommissie van advies een stuk over de verkeersveiligheid van de ge parkeerde vrachtauto's in de bebouwde kom. Naar aanleiding van dat stuk, wil ik hier ook iets over schrijven. Met verbazing heb ik gelezen, dat vrachtauto's naar het havenhoofd moe ten verhuizen. Het is natuurlijk waar, dat vracht auto's die in de bebouwde kom gepar keerd staan, een gevaar opleveren voor het verkeer. Maar toch vind ik de ver huizing van de vrachtauto's naar het havenhoofd geen oplossing. Denkt u dat het fijn is, om de chauffeur elke dag maar weer door weer en wind een half uur te laten fietsen naar het havenhoofd. En dan na een lange werkdag weer een half uur terug fietsen naar huis. Er wordt veel geld gegeven voor sport verenigingen op te richten. En als de gemeente echt het belang van de verkeersveiligheid op het oog heeft, dan kan de gemeente geld geven voor de aanleg van een parkeerplaats aan de Rottenburgseweg. Er moet na aanleg wel op worden toe gezien dat hierop ook werkelijk vracht auto's worden geparkeerd. Met dank voor plaatsing. H. Doorn. Nieuwe Tonge, Ds. Wentinkstraat 9. Een nauwkeurige streekbeschrijving is een van de facetten van het werk van de amateur - archeologenver. „de Motte" Over dat onderwerp handelt de lezing met dia's die volgende week donder dagavond, 's avonds om half acht in „Bellevue" te Middelharnis wordt ge houden. Inleider is dhr.' G. v. d. Beemt, docu mentalist bij de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek. Dhr. V. d. Beemt zal aan de hand van elders gepleegde streekbeschrijvingen de waar de van deze verslagleggingen aantonen. Elke belangstellende is er welkom. Dhr. D. G. Hage uit Strijen heeft niet alleen maar in zgn hoofd-, maar ook al kant en klaar getekend in zijn tas, de plannen tot inrichting van een groot caravanterrein nabq de kom van Stad aan 't Haringvliet. Overigens heeft dhr. Hage moeten ervaren dat het gemeente bestuur weinig enthousiast lijkt over zijn plannen^ De grond waarop dhr. Hage graag zijn plan zou realiseren is momenteel nog eigendom van dhr. E. A. Arensman. Het 7 ha grote perceel loopt vanaf het Ga ragebedrijf van dhr. Arensman richting O.L. Vrouwepoldersedijk, vrij paralel aan de Molendijk maar door enkele die pe percelen daarvan gescheiden. De grond heeft evenwel een agrarische be stemming waarom de instemming van de gemeenteraad nodig zal zijn om die be stemming in een recreatieve te wijzigen. Het weinige enthousiasme dat dhr. Ha ge in de door hem benaderde kring van bestuurderen en bij burg. van Es heeft ontmoet heeft hem evenwel niet ont moedigd. Voor hem leeft nog het plan waarin 140 stacaravans een plaats zullen kunnen vinden. Op het voorterrein, het dichtst bij het dorp gelegen heeft dhr. Hage twee tennisbanen, een speelterrein en een bescheiden zwembad geprojecteerd, voorzieningen waarvan het de bedoeling is dat ze ook door de bevolking van Stad aan 't Haringvliet zullen mogen worden gebruikt. Hij meent dat de recreërende bewoners van de caravans, dat zullen er zo'n 350 a 400 zijn de plaatselijke mid denstand een goede klandizie zouden kunnen geven omdat op het terrein geen winkel- of horeca-gelegenheid is gepro jecteerd. Dhr. Hagé is al exploitant van een soortgelijk terrein in Strijen en een in Ouddorp. In de gemeente Goedereede wordt sinds november vorig jaar door een werkgroep gewerkt aan de organisatie van een VOS cursus die in april van dit jaar van start zou moeten gaan. Geïnte resseerden het gaat derhalve om vrouwen die zich wat breder wensen te oriënteren kunnen a.s. dinsdag 6 maart informatie bekomen op een dan te houden voorlichtingsbijeeiikomst, 's avonds om 8 uur in Ver. gebouw „Oost dam" te Goedereede. De VOS-cursus (Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving) bedoelt de deel nemende dames een bredere oriëntatie te geven in zaken die hen rechtstreeks aangaan. Zo* isi het denkbaar dat de cur sus een verhandeling geeft over de vrouw als opvoedster, de vrouw als burger, wat de vrouw te doen staat wan neer ze alleen komt te staan en zoveel andere onderwerpen die door de deel neemsters zelf kunnen worden aange dragen. Elke cursus wordt begeleid door twee begeleidsters. De duur van de cur sus isi 12 weken van elk slechts twee uur. Per deelneemster kost de cursus 150, Het totale lesgeld bedraagt aanzienlijk meer maar dat meerdere zal worden ge subsidieerd. Aan de hand van de lijst van namen van de leden van de werkgroep kan de gedachte rijzen dat dat de VOS cursus louter geanimeerd wordt door dames van elders. Hunnerzijds wordt dat evenwel ontkend welke ontkenning wordt ge staafd met het praktijkvoorbeeld uit Middelhamis. Daar bedroeg de verhou ding allochtone-autochtone deelneemster precies fifty-fifty. Het op 12 december j.l. in Oosten rijks hoofdstad Wenen geopende Ephe- sos-Museum herbergt de voor midden- Europa grootste collectie herinneringen aan de rijke architectuur van Efeze, een van de belangrijkstelonische steden aan de westkust van Klein-Azië, gesticht ongeveer 1000 jaar voor Chr., ongeveer op de plaats waar nu het Turkse dorp Ayasoluk ligt. Het nieuwe museum kreeg onderdak in de Neue Hofburg. Oostenrijkse archeologen zijn sinds rond de eeuwwisseling druk bezig ge weest om de oude stad bloot te leggen. Hun yondsten bevonden zich tot voor kort in het Kunsthistorisch Museum van Wenen. De rest is te zien in de musea van Izmir en Selguk in Turkije. In de 1100 m^ museumruimte bevin den zich unieke beeldhouwwerken, re liëfs en Eindere architectonische snufjes met een totaal gewicht van 240 ton. Het nieuwe museum biedt een mooi uitzicht op de bergen van het Wiener- wald. Bij de ingang van het nieuwe museum staat symbolisch een altaar, gewijd aan Artemis, de „Diana der Efeziërs", zoals de apostelgéschiedenis haar noemt. Ephesos was immers haar stad met het „Artemision", de beroemde Dianatem- pel, die tot de zeven wonderen der we reld werd gerekend. Van het offeraltaar, dat voor het „Artemision" stond, bezit het museum een stuk, versierd met een nog in de klassieke Griekse tijd gemaak te kopie van een verwonde Amazone. Het origineel ontstond door een wed strijd. Aan het eind van de trap naar boven staan twee kolossale werken. Het ene (manshoge reliëfs) is een gedenkteken voor Lucius Verus, medekeizer en ge adopteerde broer van Marcus Aurelius, voor de door zijn generaals; succesvol ge voerde veldslag tegen de Parthers. Deze reliëfs tonen de adoptie van Lucius Ve rus en Marcus AureUus door keizer An- tonius Plus en als apotheose de in 169 na Chr. gestorven vergoddelijkte keizer. Het tweede mammoetwerk is het 15 m. hoge, door twee zuilen geflankeerde segment van het graf van een jonge vrouw. Een model ernaast verduidelijkt het imponerende bouwwerk, dat Ephe sos vermoedeUjk oprichtte voor de gulle giften aan de stad door het testament van de jonge dame. Er zijn nog meer architectuurfragmen ten te zien, zoals delen van theater, ka pittel, een tweede grafmonument, en vooral een, met een indrukwekkend me dusahoofd versierde gevel van de be roemde, eens 12.000 papyrusrollen be vattende Celsus-bibliotheek, waarvan de fagade pas kortgeleden door Oosten rijkse archeologen werd gerestaureerd. Wat de Oostenrijkse archeologen de laatste 70 jaar in Efeze presteerden, kan het museum slechts in een documentatie tonen, want sinds 1907 is export van an tiek uit Turkije verboden. Wat in het begin van deze eeuw als geschenk van de grootsultan van Turkije aan Keizer Franz Joseph naar Wenen kwam, be paalt nu de indrukwekkende bezittin gen van het Ephesos-Museum. De plan nen voor het museum waren er al in 1907, maar ze zijn nu pas gerealiseerd DEGnST De nieuwe RX 7 29.995,geheel in beeld. Het zijn de „trouwe honde-ogen" van Koos de Gast geweest die hem een aan tal jaren geleden bij de Mazda importeur in genade deden vallen. „De accomoda- tie van zqn bedrijf paste niet bij het imago van Mazda maar hij heeft als jonge kerel onze stoutste verwachtingen overtroffen!" stelde importeur v. d. Hoek woensdagmiddag tevreden vast toen hij getuige was van de feestelijke opening van het nieuwe garagebedrijf langs het Dirkslandse Korteweegje. Er bleek veel veranderd: „U past nu in e«n lange reeks van Europese Mazda dealers van hier tot aan Griekenland en U bent daar zelfs een van de mooiste voorbeelden van!" was nu het grote compliment van de zijde van de importeur. Burgemeester Bos die de opening ver richtte heeft zich in die woorden geheel kunnen vinden. Zelf dacht dhr. Bos er al niet anders over, getuige het enthou siasme waarmee hij de groei van het be drijf verhaalde en de zwier waarmee hij de openingshandeling verriphtte: het met een MAZDA RX 7 sportwagen ver breken van een papieren markering. Dhr. Bos wist daarbij te zitten in de enige wagen van dit soort in Europa, een veelbewonderd paradepaardje derhalve op deze drukbezochte middag. Dhr. Bos bleek zich nog goed te her inneren dat in april 1953 op de huidige plaats van het bedrijf het benzinestation geopend werd door dhr. de Gast Sr. Zoon Koos zocht het aanvankelijk in het bakkersvak maar het zou toch het auto mobielbedrijf worden waarnaar zijn hart uitging. Na enkele jaren meegewerkt te hebben in het in 1965 gestichte Quick service station nam hij dat op 1 jan. 1974 van vader de Gast over. Dhr. Bos, wetend hoeveel inspanning en bereke ning het heeft gekost nam graag de bur- gemeesterlijke hoed af voor zoveel on dernemingszin met het resultaat waar van hij de Fam. de Gast, maar ook de Dirkslandse gemeenschap en de Flak- keese Mazda rijders hartelijk geluk wenste. Daden getoond. „De Gast heeft daden getoond en laten zien dat er voor een jonge ondernemer zelfs in deze moeilijke economische periode best nog kansen zijn!" was de constatering van importeur v. d. Hoek, vol respect voor de jonge ondernemer over wiens toetreding tot het Mazda dealerteam in '74 nog „verschrikkelijk werd geaarzeld". Nu verklaarde dhr. v. d. Hoek zich blij destijds te hebben ge loofd in de spiegeling in die „trouwe honde-ogen" die een flinke portie ener gie verraadden. Gelukwensen werden ook gesproken door dhr. J. L. de Lignie namens de eilandelijke BOVAG garagehouders, de fam. de Gast veel voorspoed en zegen toewensend op de ingeslagen weg. Ook werd gesproken door dhr. P. de Man, di recteur van de RABO-bank en door dhr. C. Grootenboer namens de bouwer van het garagepand, BIO Europa te Waalre. Zelf sprak dhr. de Gast een dank woord voor zoveel ondervonden belang stelling en geboden hulpvaardigheid in te periode van opbouw. Het was goed te Aoren hoe dhr. de Gast zijn vader eerde als grondlegger van het bedrijf en hoe hij zijn personeel en clientèle waardeert, onmisbaar als ze zijn om de vaart er in te houden. En dat is de Gast stellig van plan Burg. Bos gleed soepel het nieuwe bedrijf binnen; een riante showroom en service-ruimte achter het huidige bedrijf. door de directeur van de antiekverza^ meling van het Kunsthistorisch Museum dr. Wolfgang Oberleitner. Trots is hij vooral op het bijna twee meter hoge beeld van een atleet, de Ro meinse kopie van een Grieks werk uit de 4e eeuw voor Chr. Het is gebouwd uit 234 brokstukken. Verder de interessan te sculpturen van onbekende burgers en functionarissen van de stad en van Keizer Hadrianus. Een kleine, naast de sculpturenver- zameling gelegen afdeling heeft niets met Efeze tê maken, maar wel met an dere prestaties van Oostenrijkse arche ologen. De hier tentoongestelde vond sten dateren uit de periode 1873 - 1875 op het eiland Samothrake. Ze werden door een oorlogsschip van de koninklijke en keizerlijke marine afgehaald. Ephesos in zijn bloeiperiode wordt in het museum getoond door een 8x4 me ter groot model, schaal 1 500, waardoor de bezoeker een beeld krijgt van de grootte en pracht van deze stad uit de grijze oudheid. Er is een catalogus en een fotoboek met veel tekst verschenen over Efeze. De Spaarbank Goeree - Overflakkee heeft besloten in Ouddorp een kantoor te openen, in samenwerking met de Spaarbank Rotterdam. Deze nieuwe vestiging op Goeree- Overflakkee komt onder beheer van de directie in Middelhamis, die voor de bezetting en begeleiding zorg draagt. Voor de plaatselijke bevolking biedt deze vestiging nieuwe mogelijkheden, zodat rekening mag worden gehouden met een redelijke obligo-ontwikkeling na een eerste aanloopperiode. Voor de Spaarbank Goeree-Overflak- kee betekent dit gemeenschappelijk pro ject een welkome uitbreiding op een strategische plaats. Voor de Spaarbank Rotterdam is het van belang dat vooral gedurende de va kantieperiodes de Rotterdamse cliënten op een voor hun herkenbaar, „eigen" kantoor terecht kunnen. Daartoe zal een Online terminal geplaatst worden, zodat het betalingsverkeer rechtstreeks, via de computerinstallatie, afgewikkeld kan worden. Gezien de opzet van deze locale sa menwerking zal het kantoor Ouddorp gepresenteerd worden zowel als kantoor van de Spaarbank Goeree-Overflakkee als van de Spaarbank Rotterdam en als zodanig herkenbaar moeten zijn. Beide spaarbanken menen dat door deze samenwerking een voor beide par tijen aantrekkelijke mogelijkheid is ge vonden in het kader van uitbreiding van De Schaatsavond die met de jongeren van de Herv. Instuif zaterdagavond zou worden gehouden is verzet naar volgen de week vrijdagavond. De bus naar Den Haag vertrek'^ om half zeven vanaf het Ver. gebouw aan de Ring. Er kunnen zich nog enkele jongelui voor deelname melden op het adres Emmastraat 60. MIDDELHARNIS: De brandweer van Middelhamis heeft besloten een kaartje te laten drukken met daarop vermeld het sinds jan. van dit jaar geldende brandalarmeringsnum- mer 010 - 29 29 29. Gebleken is dat dit nummer nog on voldoende bekend is en bij brandmel ding nog steeds het oude nummer wordt gebezigd. Het kaartje zal waarschijnlijk volgen de week worden verspreid. Nu al vraagt de brandweer het kaartje niet met ove rig gratis verspreid drukwerk in de pruUebak te deponeren, maar het op een zichtbare plaats te bewaren. dienstverlening over de grenzen van el- kaars werkgebied. Uitgangspunt van deze samenwerking is om in de toekomst aan de relaties een optimale dienst verlening te kunnen geven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1