Overweel en Struijk B.V. hernessercx)rc! monteur voor een eiken eethoek van klasse Kom maar kijken Km. middelharnis NIEUWEWE.G 4—6 MEOSSANT TEL. 01877-2017 Ter herinnering Be Joiiannis Passion ned. hervormd centrum voor geestelijk gehandicapten Hemesseroord, een iinriohting voor de begeleiding en behaindeling van zwakzinnigen, vraaigt op korte termijn, wegens uitbrediding van de technische dienst, een met .als hoofdvak CV. en kennis van sanitair. Salariëring en overige arbeidsvoorwaiarden volgens die C.A.O. voor het ZiekenhiiisweKen. HMss ver TAIVIBOER LaBiif- en Tuinbouw Gezond weidegras Grijsoordse sclietsen: STEEDS VERDER VAN MUIS Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 2 maart 1979. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Kedactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelharnis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. BALPENVEEG OP JASJE Op mijn grijsblauwe suède jasje zit een streep van een blauwe balpen. Hoe krijg ik die er af? Antwoord: Spiritus wil nog wel eens helpen tegen balpenstrepen, maar pro beert u eerst op een binnenkant of een zoompje of het ook kringen geeft. Zo niet, dan dept u met een schoon doekje, dat u in spirtus drenkt, de plek en u veegt daarna met een schone, dro ge katoenen doek na. Helpt spiritus niet dan kunt u ook tri of tetra proberen, maar die zijn nog veel vervelender op suède want ze laten kringen of andere sporen na. Overigens verbleken de meeste balpenstrepen wel door zonlicht zodat ze op den duur nagenoeg onzicht baar kunnen worden. BOMEN PLANTEN Zijn er nog bepaalde regelingen of Wetten voor het planten van bomen om uit de scheiding van de buren te blijven? En hoe hoog mogen populieren of andere bomen groeien? Antwoord: De hoogte van de bomen is onbepaald en niet belangrijk. De wet spreekt van „hoogopschietende bomen" in tegenstelling tot bijvoorbeeld heggen. Als er geen andere, plaatselijke rege- Ungen, verordeningen of gebruiken be staan, moet u dgl. aanplantingen dus volgens artikel 713 van ons Burg. Wet boek boek 1 (vierde titel Burenrecht) tenminste twee meter van de erfschei- ding verwijderd houden. Ten gemeente- huize kan men u direct vertellen, of er voor uw (nieuwe) omgeving af'wijkende bepalingen bestaan. PLASSEND AFSLANKEN Een vriendin van mij moet plastablet- ten slikken om overtollige dikte kwijt te raken. Kan ik die zelfde gebruiken om een beetje te vermageren? En hoeveel moet ik er dagelijks nemen? Antwoord: Pas op met die tabletten! Daarmee w^orden opzettelijk de nieren van bepaalde patiënten met overtollig vocht en/of te hoge bloeddruk vergiftigd, zodat ze het natrium doorlaten dat ze anders vast (moeten) houden. Per liter vocht wordt dan zo'n halve gram na trium afgescheiden en daar gaat het om. Maar de vergiftigde nieren laten dan óók kalium door, dat feitelijk noodzakelijk is voor de juiste hart- en zenuwwerking. Voor sommige mensen kan dat kalium- verlies emstige risico's meebrengen en daarom mag uitsluitend uw huisarts of een specialist beoordelen of u die pias tabletten mag gebruiken, en zo ja in welke doses. U schrijft ook over dage lijkse aantallen, maar juist die genoem de ontwateringsmiddelen mogen slechts een paar maal per week, hooguit óm de dag, gebruikt worden omdat de nieren zicli tussentijds v/eer moeten herstellen en het onmisbare kalium in die rustda gen op peil moet komen. Overigens zou zo'n kuur u beslist niet doen afslanken als u overigens gezond bent. Dan plast u enkele liters water uit en bezorgt u mo gelijk uzelf narigheid als u dat op een ongelegen moment niet op kunt houden, maar u blijft beslist even vet KIEZEN OP ELKAAR Onlangs heb ik gelezen ,dat het me disch bezien mogelijk is om een gebit door middel van een beugel aan het tandbeen te bevestigen, zodat de uit- neembare prothese wordt vervangen door een kunstgebit dat rechtstreeks op het tandbeen wordt aangebracht. Wordt deze techniek ook in Nederland toege past? En zo ja, waar? Antwoord: Inderdaad doet men dit in Duitsland en Amerika. Maar het kan alleen d.m.v. een operatie gebeuren die in een daartoe ingericht ziekenhuis wordt uitgevoerd. Wij vroegen verschei dene Nederlandse instellingen er naar, maar kregen steeds een afwijzend ant woord. Men wenst deze ingreep in ons land niet. Ook niet bij personen met be paalde afwijkingen, die een kunstgebit moeilijk of onmogelijk maken. De kwes tie is, dat men ui feite een wond maakt, die nooit genezen kan. Er wordt immers metaal en/of kunststof aangebracht op levend bot. Wel kan het tandvlees zich om een vreemd voorwerp sluiten, maar niet zonder problemen. Vandaar dat wij u geen adres in ons land kunnen noe men, waar men dit veilig doet. URKER MANNENKOOR Waar kan ik de l.p. kopen van het Urker mannenkoor „Oud Hallelujah" dat Hazeuliederen zingt en psalmen naar de berijming van 1773 o.l.v. Auka Ka pitein? Antwoord: Die elpee ligt al voor u gereed bij Canto di Vangelo, 2e Mid dellandstraat 30, Rotterdam, tel. 010 - 77 14 61. Hij heet .Kracht in zwakheid" en is opgenomen in de hervormde kerk van Sommelsdijk o.l.v. Meindert Kra mer. Behalve Kracht in zwakheid bevat de plaat ook nog de Uederen: Gods Voorzienigheid, Schuldbesef, Troost voor een vermoeide ziel. Heilig Zwij gen, Kerstgezang, Golgotha, Zendings lied, Vierde Bede, Onze Bestemming en Jezus de ware Middelaar. Of onder de ze titels ook psalmen schuilen konden wij zo gauw niet nagaan. Wel is de berijming van 1773 bekend als de ,,oude" Een nog oudere die slechts hier en daar bij de Ger. Gemeenten en Oud Gere formeerden wordt gebruikt, is die van Dahteen. BIJ DE NEUS GENOMEN Ofschoon ik niet zo jong meer ben stel ik tóch prijs op een gave neus. Helaas gaat dat niet, want de mijne is aangetast door een virus. Dit veroor zaakt korsten en een prilckelend gevoel. De dokter geeft mij indoxuridienzalf maar ofschoon dit de jeuk verlicht, helpt het weinig. De dokter zegt, dat er verder niets aan te doen is. Antwoord: Dat is ook inderdaad zO', want tegen dit virus bestaat nog geen vaccin. U moet, hoe erg de jeuk en de hinder ook zijn, zoveel mogelijk van uw neus afblijven (snuiten mag natuur lijk wel) want genezing onder de korst is het beste. Als u een korst wegkrabt komt er een ontsteking en uiteindelijk tóch weer een nieuwe korst. De dok ter zal u stellig inlichten zodra een vaccin tegen deze kwaal is ontwikkeld. Dat kan lang duren, maar er is één troost: als u deze kwaal overwint hebt u een grote mate van onvatbaarheid (immuniteit) ontwikkeld. U zult er dus echt niet vele jaren aaneen door ge plaagd worden. Tegen ontstoken neuzen kende de volksgeneeskunst verscheidene middel tjes, zoals petroleum (met watjes dep pen), aftrelïsels van peterselie en de witte worstelstok van de gewone distel (stekel). Ze zijn volmaakt onschuldig en baten ze niet dan schaden ze ook niet. Maar of ze helpen? Wij waarbor gen u in dit opzicht niets. Maar het is te proberen. PARKETVLOER Hoe kan ik mijn parketvloer weer mooi maken? Moet ik dat zelf doen of moet ik een deskundige inschakelen? Antwoord: Dat hangt, er van af. Als u regelmatig uw vloer in de was hebt gezet kan zich in die waslaag stof e.a. vuil ophopen. U koopt dan een bus cle.aner (een preparaat op basis van tri) dat u bij een vloerenbedrijf kunt kopen. De prijs is ongeveer 7,50 per liter en een gebruiksaanwijzing gaat erbij. Daarbij hebt u het voordeel dat u goedkoop uit, bent, gemakkelijk de oude waslaag en al het vuil verwijdert en alleen de vloer weer in de was moet zetten. Maar het kan ook zijn, dat uw vloer beschadigd is. In dat geval zou u, na de schoonmaakbeurt, met een schuurmachine de beschadigde plelcken moeten bewerken tot ze vlak en strak zijn. En wij kunnen niet zien of uw parket dit kan verdragen en of de kras sen er niet te diep in zitten. Kortom: schoonmaken kunt u zelf w^el, maar een beschadigde vloer bijwerken zouden wij liever aan een vakman overlaten. Ook al orndat er zoveel soorten parket zijn, zoals eiken, panga, kambala, missanda, teak, essen enz. en vele visgraatmotie ven. De vakman kan beschadigde blok jes of stroken vervangen. WECK LUKT NIET Wij hebben andijvie volgens de voor schriften ingemaalt maar er komt een vieze lucht uit de potten. Op de bodem, zit een wit laagje. Nu beweren sommi ge mensen dat dit door de kunstmest komt, maar die heb ik altijd gebruikt. Antwoord: Vooraf willen wij opmer ken, dat ingemaakte andijvie wel eens meer onfris ruikt, hoewel ze na opwar men heel goed smaakt. Is ze echter werkelijk bedorven, dan is er niet goed gesteriliseerd. Uw glazen potten moe ten uitgekookt zijn en u kunt ze beter met chloorwater naspoelen dan met so da. Die chloorsmaak wordt meteen ge bonden aan de groente en daar merkt u later niets van. Maar steriliseren in potten die alleen met sodawater ge reinigd zijn geeft nogal eens mislukking. Verhitten en daarna chloreren en uit laten lekken is beter. De kunstmest is van geen enkele in vloed. Een plant haalt allerlei ionen uit de grond, bijv. van kalium, natrium, magnesium, stikstof,, fosforzuiir, kalk enz. en het is de plant volmaakt onver schillig of die nu uit natuurlijke mest dan wel uit kunstmest komen. Wèl is stalmest beter voor de grond. Om flin ke struiken andijvie te krijgen moet u, naast de gewone bemesting, vlak voor het uitplanten eens 200 gram kieseriet per vierkante meter geven. Deze stof kunt u kopen bij de kunstmesthandel of bestellen bij een tuincentrum. Ze bevat veel magnesium en geeft stevig blad, dat beter geschikt is voor de wecli dan slap en geil blad. Ook van deze stof zult u echt niets proeven of merken, ■want ze hoort bij het menu dat andijvie uit de grond haalt. Het v/ecken zal dan wel beter gaan. Ook beroepstuinders gebruiken het vaak. VERDROOGDE KAST Een mahoniehouten commode krijgt barsten van binnen. Toch heb ik water bakjes aan de radiatoren en verstuif ik dagelijks water over de kamerplanten. In mijn kleine kamer kan ik de deuren niet open laten staan. Wat Itan ik er te gen doen? Antwoord: Zet u maar enkele schotel tjes met kletsnatte sponzen erop in die lade(n)kast en maak deze sponzen elke dag opnieuw goed nat. SEIZOENEN Ik heb de tijden nodig, waarop de seizoenen in 1979 beginnen. Kunt u mij dat op de minuut nauwl^eurig zeggen? Antwoord: Ja, de lente begint dit jaar op v/oensdag 21 maart om 6 uur 22; de zomer op vrijdag 22 juni om 0.56 uur: de herfst op zondag 23 september om 16.17 uur en de winter op zaterdag 22 decem ber om 12.10 uur M.E.T. Als de Neder landse zomertijd van kracht is, begint de zomer voor ons op 22 juni om 1.56 uur en de herfst op 23 september om 17.17 uur. f Kijk, 89S. ...om deze stoelen met zadelzit en rugorna ment zelf eens te beproeven. Kloek meubelvakwerk in eerlijk eiken. De tafel meet 130x85cm en past qua stijl en uitvoe ring prachtig in het geheel Een zeer groot aantal van onze s abonnees heeft aan het verzoek g om het jaarabonnement voor 1979, s ad. 34,te voldoen, gehoor ge- g geven. Misschien was u het van plan... g Ons gironummer is 16 79 30 en ons bankrek. nr. 3420.01.108. s Voor uw medewerking alsnog on- g ze vriendelijke dank. g Adm. Eilanden-Nieuws M UITVOERING IN MIDDELHARNIS Op zaterdag 7 april 1979 hoopt de Chr. Oratorium Vereniging „Middelhar nis" de Johannes Passion van J. S. Bach integraal uit te voeren in de Grote Kerk van Middelharnis. Het koor wordt begeleid door het Dordts Kamerorkest en een keur van solisten. Het geheel staat o.l.v. Jan van Dijk. Verdere mededelingen volgen nog maar wij menen er goed aan te doen reeds nu dit, voor deze streek, unieke concert onder uw aandacht te brengen. ZONDAG 4 MAART NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur ds. Kolkert Ger. Kerk (N'kerk O'land) 10 uur dhr. J. Venema, Rotterdam en 5 uur dhr. M. A. Lodder, Rotter dam Ger. Gem. 10 en 3 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3 uur lezen. ST. ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr. C. J. de Groot te Nieuw- Lekkerland Ger, Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45, .2.15 en 6.15 uur lezen, OOSTERLAND Herv. Kerk 10 uur ds. Plante en 6 uur ds. R. H. M. de Jon ge uit Bruinisse Ger. Kerk geza menlijke diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerkgebouw al daar Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur ds. M. van de Ketterij uit Urk. WOENSDAG 7 MAART (BIDDAG) NIEUWERKERK Ger. Kerk (N'kerk-O' land 10 uur ds. P. J. Moet en 7 uur ds. C. Schakel, Rotterdam Geref. Gem. 10 en 3 uur student J. de Pater te Boskoop Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3 uur lezen. Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan de geneesheer-direkteur p.a. Hemesseroord, Postbus 16, 3240 AA MIDDELHARNIS. telef. 01870 - 3888 Gras en grasprodukten zijn voor de voeding van de koe van belang. Meestal sluit de samenstelling van het weide gras goed aan bij de behoefte. Door in tensief gebruik verandert de botanische samenstelling van het gras. De gras- groei wordt bevorderd. Het percenta ge kruiden neemt af. Daardoor kan in het weiderantsoen het magnesiumgehal- te dalen. Terwijl juist de goede mag- nesiumvoorziening van de koe voorop moet staan. Een magnesiumvoorraad wordt in het lichaam, niet opgebouwd. Dagelijks verliest het dier (o.a. via melk en uitwerpselen) magnesium. Dit moet worden aangevuld. Blijft aanvulling achterwege, dan wordt al gauw het magnesiumgehalte in het bloed te laag. Kopziekte kan het gevolg zijn. Een ziek te die zonder ingrijpen vaak fataal ver loopt. Wat meer magnesium in het w^eide- gras kan een tekort bij de koe voorko men. Dit beetje meer wordt via een be mesting bereikt. Vernieuwde Magnesamon is hierbij voor zandgrasland de ideale stikstof- meststof. Het proidukt bevat naast 22''/o stikstof ook 7% magnesium (als MgO). De stikstof is gebonden aan dolomiet. Het magnesium is „dolomiet" magnesi um en niet direkt in water oplosbaar. Onderzoek heeft aangetoond dat toepas sing van dit produkt de magnesiumbe- lioefte dekt. Een bijkomend voordeel is dat ver nieuwde Magnesamon de zuurgraad van de grond niet beïnvloedt. (Te zure grond moet natuurlijk eerst worden bekalkt). Dit is voor de prodüktiviteit en samen stelling van het gras gunstig. De com binatie van plantenvoedende stoffen is weloverwogen gekozen. Daardoor is ver nieuwde Magnesamon de aangewezen stikstofmeststof voor grasland. THOLEN Boomplantdag. Op het eiland Tholen wordt woensdag 21 maart de Nationa le boomplantdag gehouden en wel te Stavenisse en Oud Vossemeer. In Stavenisse gebeurt dat dan in de Graaf van Loonstraat, rondom het post kantoor, de Wilhelminastraat, de Prins Bernhardstraat en de Koning Haakon- straat. In Oud Vossemeer aan de Mo lenstraat, C. Frankenstraat, B. Kooi manstraat, Burg. Versluijsstraat, het toegangspad R.K. school en de Weel- hoekstraat. OUD VOSSEMEER Vijftig jaar lid N.K.V. De heer K. Verhees was dezer dagen 50 jaar lid van de afd. Oud Vossemeer van het N.K.V. Tijdens een feestavond werd hij toegesproken door hoofdbe stuurder P. Kenfer. Deze sprak woor den van lof en dank voor het vele bondswerk dat door de jubilaris is ver richt en overhandigde hem de gouden vakbondsspeld als blijk van waardering De heren F. v. d. Zande, J. Hommel en F. Hommel werden gehuldigd voor hun 25 jarig lidmaatschap en ontvingen een zilveren speld. Met dankbaarheid geven wij U kennis van de geboorte van onze dochter. We gaven haar de naam „Eva-Cuata", febr. 1944. Zo diep sloeg in de Flakkeese samenleving, het bevel in; ontruimen en onder water, en dat op zeer korte termijn. Brabant was reeds veroverd en men vreesde een geallieerde aanval op de havens van Rotterdam. Daarom onder water, dan was er geen land, weg, of sloot te onderscheiden. Direct begon de afvoer van de bevolking, je kreeg van 't gemeentehuis een oproep; en met een touwtje om je nek met je plaatje; en een zakje kleren; kon je meenemen, 't Duurde dagen, ze reisden door heel Neder land. „Motte m'n merge weer verder? vroeg vrouw Wesdorp aan haar man. „Welneent mens, we staan ant waeter, in an de andere kant lelt Jutland, we zitte 20 Ism. achter Godlinze (Gr.) Toen de mensen weg waren moesten de beesten weg, en de aardappels en de koepeen en de uien. Maar alle arbeiders waren al w^eg. Franke kreeg hulp van Bureau ontruiming. Toegewezen: een kantoorbediende en een ouwe visser Hein de Waard uit M'harnis. De sloten stonden al vol met ingelaten zeewater. De bediende ging de eerste dag, met het eerste mud aardappels de sloot in en kwam niet meer. Hein werkte wel mee, maar kon niet fietsen, dus bleef slapen, 's Avonds zaten ze samen op de eenzame boerderij aan tafel. Hein vertellende over de troidervaart op de Engelse kust, terwijl Franke de lekke karbidlamp in de gaten hield, en met een natte schoteldoek de uitslaande vlammetjes doofde, eer het ding ontplofte. Ze aten er goed van, want je moest alles inleveren, „'k Gaen merge prebere in 't westen te kommen Hein," zeien, die haast stikte in de sigaretten van „eigen teelt". Misschien ken ik dan m'n 2 paeren redde, 't is 't enigste wak hê. Hein kende de geschiedenis van de jonge vrachtrijder; weinig land, veel ziekte in z'n gezin, 5 koeien en z'ii span paarden. Daar had hij voor gespaard; gewerkt van donker tot donker, zichzelf alles ontzegd en nu inleveren, dat nooit. Ze moesten hard werken, maar 'werden goed ver zorgd. Hij had veel werk; de vrachtauto's reden niet meer en z'n paarden waren trekvast; Trouw waren ze. De tranen sprongen hem soms in de ogen als ze tot op hun buik in de modder de vrachten uit 't land sleepten, ,.25 P.K. trekken ze samen", zei de veearts. Prof. Wisse met z'n trek- boom had verleden jaar in Goes een bruine die trok 14 P.K. „Nou", zei Hein, „probeert 't in Ouddorp dat kenne ze nooit onder kriege". Wel niet onder water maar wel onder de landmijnen; alle landerijen werden af gesloten met prilikeldraad en palen met een doodskop. Minen! Zo kwam Franke van de regen in d'n drop. Inplaats van eggen, ploegen en zaaien, was hij al spoedig gevorderd voor de Whermacht. De mannen van 't dorp reden voor de bunkerbouwer Driesten of Organisation Todt. Dan kon je nog eens een dag thuis blijven om te ploegen en zo. De bode van 't gemeentehuis kwam bij Franke die een hokje timmerde voor de geit. „Je mot bie Piet Luus komme!" Deze scheldnaam hadden ze in die tijd voor hun opgelegde burgemeester uitgevonden. „Jij bent één van de weinigen die hier een verblijfsvergunning heeft, maar als je niet doet wat ik zeg, ga je direct op transport." Je meld je morgen in 't lager bij de Wagenfhurer. Daar stonden de andere dag zo'n tiental voerlieden. Franke meldde zich in de schrijfstübe: Bauer Franke aus Wassergebiedi, 't was net een koeiestal dacht Franke. De één brulde nog harder als de ander, 't Scheen er bij te horen. Een onderofficier reed mee om de route te wijzen die hij voortaan rijden moest. Water brengen in elke bunker, 't Was mooi weer, „iek bin Feldwebel Runnefhart" zei hij „een boer uit Eisenach", „uit 't land van Luther", en hij vertelde dat hij hier wel eens naar kerk ging als burger maar niet veel begreep van deze dienst. In mijn kerk zei hij is meer blijdschap, want Jezus heeft alles overwonnen. We reden naar de bunkers „de Vuurtoren, de Punt, De Kil, Preekhil en de val. Ze waren voor de helft bezet met Armenen en Georgiërs; die waren aan 't leren fietsen. Ze stikten haast van de lach als er één van hen met een luide plons bewees, dat hij 't nog niet kon. Elke morgen moest hij zich melden op de schrijfstübe, ook- 's zondags moest er soms minutie gereden worden; maar veel boeren lieten verstek gaan; lieten een briefje brengen „Leest voor bauer", zei de kommandant „vertaal het". Akershoek pferden keine lezeren. Grinwich: Geschirre (tuig) kapot. Westhoeve; paarden krank. Emaus, hemd in de was, „Wat betekent dat?" vroeg Pittelkof de Kaptein. Die man heeft maar één hemd meer en dat is in de was en nu ligt hij op bed, Holen dieser mann, ohne hemd, und schnell, donderde hij Unter officier Smit toe. Maar soms als z'n Hollandse vriendin er was kon hij wel aardig zijn. „Laat ze toch naar huis gaan", vroeg Franke, 't is zondag vandaag, en die mensen werken nooit op zondag „Abfharen" zei hij. „We kunnen naar huis jongens" zei Franke, „morgen verder". „Bedankt", zei Maert van Pouwtje, dan kenne m'n de kerk nog haele". Zij verscholen zich en verontschuldigen zich met dat ze moesten zaaien, poten of oogsten, maar Franke werd gehaald „den wasserbauer". „Je zou er een beroerte van kriege" zeiën tegen Eewit van Jaop. van Kees van Govert die met z'n nicht was getrouwd, 'k Zit dag aan dag aan de vuurtoren.'Morgen kom ik niet" zei Franke tegen Frits Büske, dan moeten m'n paarden ge brandmerkt worden voor de Whermacht". Als enig antwoord draaide hij het nummer van de Lager commandant. Mit dem ober schutz meester voor dem leuoht turm, stelling Carola. Na veel geschreeuw, gebrul en gevloek, zei hijJe paarden en wagen blijven hier, bij de Kriegs marine; bis ende der krieg. In febr. '44 trokken de troepen weg en andere kwamen terug. De Bree- weg was spiegel glad en de paarden van de zes Hollandse voerlieden die mee moesten reden schaats. De damp sloeg er af. 't Was avond want overdag schoten de Jabo's je van de weg. De veerboot werd afge laden; maar op 't Havenhoofd M'harnis ging onder de soldaten het ge rucht: „Wieder nach Oost-Front". Maar we konden niet mee die nacht. Terug naar M'harnis waar we wer den ingekwartierd in een lege schuur; ongezellig en koud. De volgende nacht stonden we weer aan de veerboot. De kanonnen gingen aan boord, de keukenwagens, en toen kwamen wij aan de beurt, 3 wagens werden afgeladen; maar 3 voerlui moesten mee; aan de staart van de legertros. Eén geladen met uniformen, één met schoenen, één met gereedschap pen, veldtelefoons enz. „Abmarsch" schreeuwde de commandant Pit telkof. Maar Franke zag het niet zo zitten. Ze kunnen me wel meenemen naar Moskou dacht hij. „Ik vaar niet mit", zei hij vastbesloten. Maar toen hij met zijn linkeroog pal in de loop van een Luger keek veranderde hij van mening en reed de laadbrug op. Maar Heintje de knecht van West hoeve deed nog een laatste poging. „Ik heb een vrouw en 12 kinderen", smeekte hij. „Prachtig", zei Pittelkof, „dann huffen sie keine dahei toe machen; „fahren!" Zo voeren we heen een onbekende stemming tegemoet.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 10