Samen luisteren naar het gezag van Gods Woord De Vlasteelt op Goeree-Overflakkee in de twintiger jaren Meer controle gewenst op het naleven verkeersmaatregelen 10. Het stuli^en Ds. Aangeenbrug deed intrede in Goedereede De Hervormde Gemeente van Goedereede heeft haar nieuwe pre dikant ds. Aangeenbrug en zijn ge zin een hartelijke ontvangst bereid. Zaterdagmiddag en -avond beleef den zij samen de hoogtepmiten van de bevestiging en de intrede. Het is zo verklaarde ds. in zijn predi king de liefde van Christus die hem drong naar Goedereede te gaan en het Woord te verkondigen. Overigens confronteerde ds. zijn gemeente met de vraag of de Woordverkondiging nog wel zin heeft in een tijd met zoveel vragen en problemen. Het antwoord werd een drievoudig „ja", ja, terwille van de oorzaak van de prediking, terwille van de noodzaak en terwil le van het doel van de prediking. Toespraak Viertal sprekers De bevestiging 9. S^et uit de sloot iiaien 11. Het boilenbreken 12. Het sclioonmaken van het zaad 13. Het zwengelen Nieuws en nieuwtjes op Binnenhuis '79 De Nationale Woonmanifestatie Binnenhuis '79 wordt van 33 febr. t.m. 4 maart gehouden in het Ahoy tentoonstellingsgebouw te Rotter dam. Onderstaand enkele nieuwtjes waarvan op de tentoonstelling ken nis genomen kan worden. Gezonde badmat Binnen/buiten-haard Verhuisbaar parket „Gouden" bestek Poolse primeur Bloemschemerlamp Nep-nerf Snel koken Abonneert II op 9,Eilanden-nieuws" RAAD DIRKSLANDs Het welvaartsbuikje van Teun van Prooijen zal er warempel nog oorzaak van worden dat de politie in Dirksland scherper gaat letten op het overtreden van verkeers maatregelen in het Dirkslandse In een poging iets af te slanken gaat van Prooijen tegenwoordig te voet en dat geeft hem de gelegen heid tot die waarnemingen waar van hij er in de vergadering van donderdagavond enkele opsomde; auto's urenlang op de Voorstraat waar ze maar twee uur mogen staan, parkeerverbod-overtreders in massa en vrachtwagens op de Straatdijk op een uur dat dat al lang niet meer was toegestaan Veel schade voor boeren en tuinders UNIEK GEBEUREN Volkstribunaal gaat de rechtspraak aan de kaak stellen Op 28 maart zal in Utrecht een vrij uniek gebeuren plaatsvinden. Een tribunaal, bestaand uit 9 leden zal dan een uitspraak doen over de juistheid van de rechtsgang zo als die zich heeft voltrokken m.b.t. de verkoop van een boerderij te Hoornaar en het daarna gevolgde proces dat zich jarenlang heeft voortgesleept. Dat proces ontstond toen de pachter van de boerderij zich tegen de verkoop teweer stel de. Voor geïnteresseerden is een samenvatting van de proces-fases te verkrijgen op het adres Groene weg 3 A te Nieuwe onge, t.n.v. dhr. J. Nijssen. RAAD DIRKSLAND: Zorg voor het ongeboren-; dan ook voor het geboren kind Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS'' Dinsdag 27 februari 1979 Het waren de drie punten waarin ds. Aangeenbrug zijn prediliing verdeelde. De tekst vond hij in 2 Korinthe 5 vers 14 waarin Paulus verlclaart dat de lief de van Ciiristus hem dringt, „omdat", zo verklaarde ds. Aangeenbrug. Paulus bewogen was over het lot van de men sen die verloren dreigen te gaan. Ds. wees op de bewogenheid waarvan Christus in Zijn leven op aarde heeft blijk gegeven. Hoe hij weende over Je ruzalem,, de stad die verloren zou gaan. „Bij die liefde ligt de bron en oorzaak van de prediking", verklaarde ds. be gerend die liefde te mogen vertolken voor een gemeente waarin zonde en liefdeloosheid aanwezig is. Ds. kon ech ter prediken dat die liefde die uit Hem begon zo groot is dat Hij ook mensen uit Goedereede tot Zijn Licht wil trek ken, de gemeente waarschuwend dat het Woord niet vrijblijvend tot haar komt. Sprekend over de noodzakelijkheid van de prediking wees ds. op het bevel ze te dwingen in te gaan opdat Zijn Huis vol worde. „In de prediking wordt u het Brood des Levens aangeboden, grijp het met beide handen aan", maande ds. Hij bezag dat de liefde van Chris tus voor Paulus geen objectief gegeven was maar hoe hij die zelf heeft leren kennen waarom het voor hem doorleef de werkelijkheid is geweest. „Als we iets van die opofferende liefde verstaan zal die ons dringen ook anderen tot geloof te bewegen en zullen wij niet jegens anderen met oordelen staan zon der hen van die liefde te spreken". Ds. verklaarde zich dan ook door die liefde gedrongen het gezag van het Woord te laten spreken en samen met de gemeente naar dat Woord te wil len luisteren. Daartoe wekte ds. dan ook hartelijk op, te zoeken naar de Weg ten leven temeer nu ook in Goe- deredee ernstige roepstemmen worden gehoord. De zondaren te wijzen op de verbro ken verhouding tussen hen en hun Schepper achtte ds het doel van de pre diking. „De prediking is er niet om alles met de mantel der liefde te be dekken maar om u te wijzen op de werkelijkheid van het leven, de zon den concreet aan te wijzen en u te drin gen u met God te verzoenen". Afgere kend zal dan moeten worden met de eigen godsdienstigheid, de eigen gerech tigheid en de eigen bevinding om zich geheel te verlaten op Zijn liefde en Zijn volbrachte werk. „Hoe lang legt u die liefde van Christus nog naast u neer?" was dominees' cardinale vraag aan de gemeente: „de prediking geeft ons een schuldbrief mee naar huis en wij zullen een keuze moeten maken. De liefde van Christus zal ons dwingen, samen te luisteren naar Gods Woord, te zoeken naar vrede en verzoening met God en zal ons op de knieën moe ten werpen of Hij ons genadig zou zijn". Ds. hoopt steeds die Boodschap door te laten klinken in de Woordbediening en in de persoonlijke contacten met jong en oud, daartoe gedrongen door de liefde Gods, wetend dat aan Hem het eerste en het laatste Woord is. Na de prediking zong de gemeente Ps. 98 2: „Hij heeft gedacht aan Zijn genade". Met een persoonlijk woord heeft ds. zich vervolgens gericht tot een aantal personen met wie hij in de komende periode veelvuldig contact hoopt te heb ben. Dat dat contact goed moge zijn klonk daarin steeds door, zoals ds. dat liet gelden voor de Ring en Classis, de kerkeraad en de kerkvoogdij, de kos ter en organist, de kerkelijke vereni gingen, de bijzondere scholen en niet in de laatste plaats de gemeente. Hartei- lijke woorden van dank sprak hij tot zijn bevestiger ds. den Hoed, ook voor de in de prediking gelegde en de in Sliedrecht ondervonden leringen. Ook dankte ds Aangeenbrug ds. Klok van Melissant voor het vervullen van het consulentschap in de vacante periode en dhr. Groeneboom voor de daarin verleende assistentie bij het houden van catechisaties en vervolgcatechisaties. Voorts dankte ds. zijn studiegenoten, zijn familie en niet in de laatste plaats zijn echtgenote die hem in de studie tijd tot grote steun is geweest. Vier sprekers werden vervolgens aan gekondigd om ds. Aangeenbrug toe te spreken. Allereerst was dat burg. van Velzen, ds. en mevr. en hun gezin in de gemeente Goedereede een hartelijk welkom toeroepend. Dhr. van Velzen kon verzekeren dat het het gemeen tebestuur tot blijdschap is dat ook Goe- reese vacature weer is vervuld, wetend hoe noodzakelijk het is dat de gemeen te-, ouderen maar zeker ook de jonge ren gawapend worden tegen de geva ren van de tijd. Burg. van Velzen hoop te dan ook dat ds. en zijn gezin biddend zullen worden begeleid bij het vervul len van de grote en zware-, maar ze ker ook wonderlijke schone taak. Het volgende „welkom" kwam van ds. Klok van Melissant, niet alleen pri vé maar ook namens de Ring en de Classis. Ds. kon de Ring presenteren als een homogeen gezelschap. „Een zo grote homogeniteit is een niet veel voor komende zaak, enerzijds een ontzagge lijke rijkdom, anderzijds het gevaar in zich bergend dat we elkaar al te ge makkelijk denken te begrijpen", legde ds. zijn nieuwe collega voor. De Classis werd gepresenteerd als een meer ge mêleerd gezelschap, bij die constate ring waarschuwend tegen de gedachte dat de nood van de kerk pas over het Haringvliet gaat beginnen. Hier, en ook daar kunt u uw kracht en inzet kwijt wanneer u de noodzaak erkent na het samen ziek- ook samen gezond te moe ten worden.' Ds. wenste ds Aangeenbrug (toch „bruggenbouwer" naar de gemeen te toe) een rijke en gezegende bedie ning toe. Ds. R. H. Kieskamp uit Leerdam ty peerde ds. Aangenbrug als een zwerver die thuis is gekomen. Ds. bezag, daarbij hoe ds. Aangeenbrug, afkomstig uit de Ger. Gemeente in Nederland toch in de Ned. Herv. Kerk terecht is gekomen. „Toch hoop ik dat U altijd een zwerver blijft, een pelgrim, die op zoek is naar een beter Vaderland en dat U nergens de rust vindt buiten Hem. Spr. wees ds. Aangeenburg op Ps. 146 5, met welke daarin geschreven wetenschap hij zijn ambt binnen kan gaan, zelfs al zouden zware stormen woeden. Van grote dankbaarheid voor de komst van ds. Aangeenbrug gewaagde ouderling J. Kleijn. U krijgt een moeilijke, een zware en een verant woordelijke opdracht", legde dhr. Kleijn de nieuwe predikant voor. Desniette min kon dhr. Kleijn de dominee wijzen op Gods getrouwheid: Hij Die U heeft verkoren dit volk te mogen leiden is getrouw". Dhr. Kleijn riep de gemeen te op ds. en de zijnen op te dragen aan de Troon der Genade en hen met liefde te omringen. „Dan mogen en kunnen we zegen verwachten van die God Die eeuwig leeft". Op verzoek van ouderling Kleijn zong de gemeente haar nieuwe herder en leraar Ps. 121 4 toe waarna ds. Aangeenbrug de dienst be sloot met het opleggen van de zegen. In de middagdienst had de bevesti ging plaats gehad door ds. J. den Hoed te Sliedrecht met een prediking over 2 Tim. 4:2: „Predik het woord; houdt aan tijdelijk, ontijdelijk, wederleg, be straf, vermaan in alle lankmoedigheid en leer". Aan de handoplegging namen 12 pre dikanten deel, t.w.: J. den Hoed Slie drecht, H. F. Klok, Melissant, J. H. Vlijm, Woudenberg, R. van Kooten, Zeist. C. Oorschot, Stellendam,, E. F. Vergunst, Middelhamis, T. W. van Ben- nekom, Ooltgensplaat, R. H. Kieskamp, Leerdam, D. J. Budding, Scherpenisse, A. J. de Kieviet Hei- en Boeicop, W. Verboom, Nieuw Lekkerland, A. Visser, Nieuwland-Oosterwijk. Door dhr. J. Both te Ouddorp is een interessante serie geschreven over de vlasteelt zoals die in het begin van de ze eeuw in Ouddorp werd uitgevoerd. Bijgaand het derde deel van deze af levering. Dezelfde partij die door de reeds eer der genoemde wagen was aangevoerd, werd nu mt de sloot gehaald. Dit moest gebeuren, of het nu weer of geen weer was, want als het langer in de sloot zou liggen, dan was het rot. Het uithalen was een dagtaak voor 8 mannen. Twee mannen draaiden met de reeds eerder genoemde kromme vor ken het vlas om, zodat de modder er af viel. Boot voor boot werd schoonge spoeld en op de kant gelegd. Twee man nen brachten het met kruiwagens naar verschillende plaatsen in de aangren zende wei. Dan werd het door vier man nen op lange rijen uitgespreid. Nu ligt het zgn. te bleken. Na ongeveer een week, dit was afhankelijk van het weer, werd het vlas met een lange kromme stok, b.v. een bonestaak, ge wend. Als het dan ongeveer nog een week gelegen had, werd het opgeraapt. Achter elkaar lopend nam men ver volgens van de grond een voorraadje vlas (een stuik), draaide dat om een been, stapte eruit, maakte er een kopje op en zette het neer. Het resultaat leek nu op een miniatuur indianententje. Als de- hele wei zö vol stond met stuiken, leek het net een militair tentenkamp i uit die tijd. Er werd voor gezorgd dat de openingen van de wind afstonden. Nu kon het drogen en na enige dagen kon, afhankelijk van de weersgesteld heid, het vlas weer met een kruisband opgebonden w^orden. Het werd op wa gens geladen en ging voor de tweede maal de schuur in. Inmiddels is het najaar geworden. De schuur zit weer vol en alles is gereed voor de winterbewerking. Voor het boUenbreken waren vier mannen en een jongen nodig. De rest van de arbeiders ging zich nu bezig houden met de bieten- en cichoreioogst. Als jongen trof je het dan dat je bij het bollenbreken nodig was, zodat je niet de kou in hoefde. De breker leek op een grote koffie molen. Hij had de vorm van een reu- zendiabolo, maar was in het midden dikker. Van binnen zat er een rol in van ongeveer 70 cm. lang met een mid dellijn van 25 cm. Op die rol zaten allemaal ribben geschroefd en aan de éne kant zat een vast blok met ribben. Er zaten twee zwengels aan en daaraan moest behoorlijk gedraaid worden. Het boUenbreken ging als volgt: Twee mannen draaiden aan de bre ker, één man gooide met een schop van boven de zaadbollen erin, de gebroken bollen kwamen op de windmolen te recht en vanuit de windmolen kwam de rest terecht bij de vierde man die een zeef hanteerde. Die zeef hing in een zeelhaak en die haak zat vast aan de pui. De vijfde persoon, de jongen, dat was ik dan moest steeds maar draaien, draaien en nog eens draaien aan de windmolen, niet te zacht, want dan ging het kaf er niet uit, en niet te hard, want dan ging het lijnzaad er over. Dat werd af en toe gecontroleerd door de man met de schop. Hij hield de schop dan voor de windmolen en dan blies hij om te zien of er geen zaad jes op de schop lagen. Het nog niet schoongemaakte zaad ging voorlopig in zakken. Het bollenbreken duurde ongeveer wel vier tot vijf weken. De huur die de baas moest betalen voor de weilanden waar het vlas te drogen had gestaan, bestond voor de mensen die een paard hadden, meestal uit tien of twaalf zakken bolkaf. De paarden waren er dol op. 's Avonds kregen ze dan over hun haver of bieten een schepje bolkaf. Als het bollenbreken achter de rug was, begon men met schoonmaken van het zaad. Twee mannen en mijn per soon hielden zich daar mee bezig. Zit tend op een zak met bolkaf moest ik maar weer eindeloos draaien, van 's morgens vijf tot 's middags half vier, met anderhalf uur middagpauze. Van 's morgens vijf tot acht uur zat je daar bij het licht van een lantaarn bijna in het donker te draaien tot je zowat in slaap viel. Af en toe hoorde je dan: „Botje, een beetje harder!" Michiel de Ruyter draaide ook al niet zo graag aan het grote wiel! Vanuit de w^indmolen kwram: het zaad dan op een grote sneezeef. Daar zaten allemaal lange gaatjes in, vervolgens kwam het dan op een afdraaizeef waar op alleen het lijnzaad bleef liggen. De man die het zeefde draaide net zo lang tot er een klein rondje vuil op bleef liggen en dat schepte hij er met zijn beide handen af. Het gezuiverde zaad werd afgewogen op 70 kilo en in zakken gedaan. Alles werd apart gehouden: Tonzaad, Reve laar en Revelaarskind. De bollen zijn nu gebroken en het lijnzaad ligt nu ge reed voor verkoop. Inmiddels is dan het winterwerk aan gebroken. De laatste fase in de vlas bewerking was het zwengelen. Het vlas moest immers nog ontdaan wor den van de liemen, zodat het zuivere linnen overbleef. Voor mijn tijd werd het zwengelen helemaal met de hand gedaan. Het hulpmiddel was dan een staande plank met een gleuf erin. Door die gleuf werd dan het vlas stukje voor stukje ge schoven en in de andere hand had men dan een soort spaan waarmee men de liemen eraf sloeg. Ik herinner me nog uit mijn jeugd, zo'n 65 jaar geleden, dat er bij de buur man Keesje Nuy een zwengelkooi stond. Het was een schuurtje, waarin aan de éne kant vallen inzaten om wat licht door te laten, en die tevens dienden om het stof door te laten. Bij mijn baas hadden ze nog vijf trap- machines. Die waren er nog van de tijd vóór het vlasfabriekje gebouwd werd; Nieuw op Binnenhuis: een badmat die niet naast maar in het bad ligt. Het is Sanummed, een driedelige flexibele mat waar met een agregator per mi nuut 300 liter luchtzuurstof doorheen wordt geblazen. Resultaat: intense mas sage, waarbij vele duizenden luchtbel let j es een rustgevend effekt hebben op het zenuwstelsel, huid en bloed verrij ken met zuurstof, het hart versterken, vermoeidheidsverschijnselen wegnemen, spieren en bindweefséls soepeler ma ken. Temidden van het vele open-haar- den-nieuws op Binnenhuis mag het ieuwe type Jhonson open haard niet onvermeld blijven. Het is een voorzet- open haard die op alle rookkanalen kan worden aangesloten maar boven dien ook buiten kan worden gebiruikt, voor een gezellige barbecue in de tuin. Metaalkonstruktiefabriek- Jansen uit Gaanderen presenteert deze primeur op de woonbeurs. Abee Parketvloeren biedt op Bin nenhuis niet alleen een keur aan nieuwe soorten parket, maar ook een uniek dienstbetoon: de Verhuisgaran- tie. Een door Abee gelegde lamelparket- vloer wordt, bij verhuizing binnen twee jaar, gratis herlegd in de nieuwe wo ning. Een 24 karaats goldplated bestek flon kert temidden van tal van nieuwe kas- settes en bestekken die de fa. J. J. van Keulen van SBS in West-Duitsland heeft geïmporteerd en op Binnenhuis '79 exposeert. Voor het eerst zullen op Binnenhuis meubelen uit Polen te zien zijn. Het is het in eiken meubelen gespecialiseerde atelier De Schapekop uit Veere dat de Poolse primeur op de beurs brengt. De Poolse meubelen zijn degelijk en door hun betrekkelijk geringe afmetin gen bijzonder praktisch: een vier- persoonstafel van 125 x 65 cm- kan in elke huiskamer een plaats(je) krijgen! De bloembokaal een primeurtje op Binnenhuis is een ronde glazen bol die gevuld met water en omgekeerd, met bloemen in het waterdichte dek sel/voetstuk, als het onderste deel van een schemerlamp kan dienstdoen: ook al omdat het handgeblazen glas als ver grootglas werkt, geeft de „bloemsche merlamp" bijzonder leuke effekten. Voor het aanbrengen van imitatie houtnerven op schilderwerk, is de De- comasfer ontwikkeld. Er wordt mee ge demonstreerd op Binnenhuis. Sicomatic heeft een nieuw systeem voor snelkookpannen ontwikkeld. Nieuw in deze (Silit) pannen is ondermeer dat alle elementen van bediening bijelkaar in de handgreep zijn aangebracht, dat er één kookregelaar voor alle behan delingen is (koken, ontluchten, af stomen e.d.) en dat de temperatuur door druk van de duim wordt geregeld. Er wordt mee gedemonstreerd op Binnenhuis. Ze werden geplaatst in het nu lege bol- lenhok. In die ruimte zaten ook vallen voor licht en tevens dienden ze voor afvoer van het stof. Op het dak lagen enkele glazen pannen. Eerst werd er ongeveer twee weken op deze trapmachines gewerkt. Er za ten twee trappers aan en als je het moest bedienen was je met heel je li chaam in beweging, zodat je dan inten sief kon trimmen. Vóór je had je dan een zwingelbord (in Ouddorp zegt men zwingelen) waarin een gleuf zat. Aan twee, banden zaten zwingelspanen be vestigd.. Des te harder je trapte, des te harder liepen de zwingelspanen langs dit bord, ongeveer drie centimeter van de gleuf af. Langzaam stak je het vlas dan steeds verder door de gleuf en zo werdi het schoongeslagen. Als er voldoende lie men waren afgeslagen, ging men die gebruiken ora er het vuur onder de stoomketel mee te stoken, want het fabriekje bezat ook een stoommachi ne. Het duurde langer dan een halve dag voor de ketel onder stoomj stond. Vóór aan het gebouw stond een dikke stalen pijp van wel tien meter hoogte. In de fabriek werkten veertien men sen: een machinist, acht zwengelaars, twee brakers(brekers), een opmaker, een mokschudder en aanbrenger van lie men bij de machinist en een jongen als hulp in de braakkamer. We zullen beginnen met de beschrij ving van de werkzaamheden van de jongen. Eerst gooide hij vijftig stuiken van de tas (opgestapelde hoop) en hij moest goed de tel bijhouden, want iedere par tij moest apart gehouden worden en van elke partij was het aantal stviiken be kend. Vervolgens reed hij met de krui wagen een voorraadje naar de braak kamer. Hij maakte de stuiken open en zette ze losgemaakt gereed voor de man die het vlas beetje voor beetje in de braakmachine stopte. (Slot volgt) „Als we nou verkeersmaatregelen ne men, dan moeten we ook zorgen dat ze nageleefd worden, anders maken we het tot een lachertje", legde dhr. van Prooijen ter tafel. „We hoeven niet aan te sturen op een politiestaat, maar als we maatregelen nemen moet men er zich wel aan houden, vond hij, en passant ook nog wijzend op sommiger verkeer de parkeergedrag zondags nabij de Ger. Gemeente. De raadsvoorzitter burg. Bos zegde toe andermaal op een scherpere con trole aan te dringen. Voor de Verlengde Pieterstraat te Melissant werd een parkeerverbod voor beide zijde van de rijbaan vastgesteld teneinde de vrije doorgang voor het landbouwverkeer te waarborgen. Ook voor de Straatdijk werd een nieuwe verkeersmaatregel van kracht. Nu de reconstructie is voltooid wordt de dijk gesloten verklaard voor alle ver keer. Men zal dan ook in het bezit van een ontheffing moeten zijn af te geven door B. en W. om nog met een auto op de Straatdijk te komen. Dat geldt voor de middenstanders maar evenzeer voor hen die b.v. een bejaarde van huis moeten halen. Overigens zegde dhr. Bos toe in het afgeven van ontheffingen de nodige soepelheid te betrachten.: Ook voor de oprit naar de Scharloo- dijk te Herkingen werd een maatregel van kracht. Er zal daar niet meer ge parkeerd mogen, worden teneinde een vrije doorstroming van het verkeer uit en naar de nieuwbouw mogelijk te ma ken. Geattendeerd werd op de andere ontsluitingswegen, de Fortstraat met name, waar ook de doorstroming be lemmerd wordt door de aanwezigheid van een groot aantal geparkeerde wa gens, ook op dat gedeelte waar een par keerverbod van kracht is. Tenslotte werd een verkeersmaatre gel genomen voor de Juüanaweg te Me lissant. D.m.v. een parkeerverbod ter hoogte van het bedrijf van de fa. Mijn- ders moet worden bereikt dat de grote wagens van dit bedrijf vrijelijk in- en uit kunnen rijden. THOLEN GoMden juhileum. Het echtpaar G. v. d. Male-J. Steenpoorte vierde donder dag zijn 50-jarig huwelijksfeest. Verbouwing Postkantoor. Het post kantoor wordt van woensdag 28 febru ari tot woensdag 14 maart gesloten. Binnen het gebouw zal er dan een ver bouwing plaats vinden. Om de diensten te kunnen laten door gaan wordt er naast het postkantoor in de Hoogstraat een caravan geplaatst met dezelfde openingstijden als gebrui kelijk. De telefooncel kan echter in die periode niet worden gebruikt. POORTVLIET Ruiter-instructeur. De heer J. van Dalen slaagde dezer dagen voor het examen Ruiter-instructeur. Hij volgde een cursus te Uddel. Per 1 januari j.l. was hij reeds benoemd tot inspecteur van het W.P.N, in Zeeland. De barre winter heeft de Nederland se boeren en tuinders behalve veel on gemak ook bijzonder veel schade be zorgd. Hoe groot de schade precies is valt niet, te berekenen, maar het gaat om vele tonnen. De tuinbouw is heel zwaar getroffen. De stookkosten van de kassen vlogen omhoog. De afzet van de produkten kelderde. De gemiddelde glastuinbouwer in het Westland zou als gevolg daar van in januari meer dan 15.000 gulden schade hebben geleden. Er waren tuin ders in het noorden, die hun kassen zagen bezwijken onder de druk van de sneeuw. Telers van groenten in de vol le grond zagen him oogst verloren gaan door de strenge vorst. Spruiten en an dere koolsoorten bevroren op het land. Er ging zodoende alleen al 25 a 30.000 ton spruiten verloren. Er was een boer die dit jaar alleen maar spruiten teelde. Zijn hele oogst raakte hij kwijt en hij moest bij een baas gaan werken om brood op de plank te krijgen. De veehouderij heeft het ook heel moeilijk gehad. De aanvoer van vee voeders en de afvoer van melk stag neerden. Op sommige plaatsen in het noorden moest zelfs melk worden weg gegooid, omdat er niets meer te vinden was waarin ze kon worden bewaard. Veel uitkomst brachten op een gege ven moment de plastic containers die per helicopter naar de melkveehoude rijbedrijven in het noorden werden ge stuurd. Sommige melkfabrieken kregen dagenlang geen druppel melk aangele verd. Enorme sneeuwduinen zetten her en der, huizen, schuren en stallen onder zware druk. In Friesland bezweken stal len waarin mestkuikens liepen. Daar moesten 90.000 van deze dieren wor den afgemaakt. Op verschillende plaat sen in het noorden traden stroomsto ringen op. Melkmachines werkten daar om niet meer, zodat boeren twee keer per dag'tientallen koeien met de hand moesten melken. De akkerbouw heeft naar verhouding het minst te lijden ge had van het barre weer. In deze tijd van het jaar hoeft er nog niet zoveel te gebeuren op het land, terwijl vorst goed is voor de structuur van de grond en schadelijke organismen weert. Flinke dooi zal wel een boel wateroverlast ver oorzaken. Alleen wanneer men beschikt over de ze samenvatting zal men zich een oor deel kunnen vormen. De samenvattin gen worden in meer dan duizenvoud op evenzovele adressen in den lande ver spreid met het vriendelijk doch nadruk kelijk verzoek erop te reageren en zijn mening over het gepleegde rechtsver- loop te kennen te willen geven. Een van de vragen die beantwoord dienen te worden is of men van mening is dat in een dergelijke procedure het Neder landse recht verbetering behoeft. On der de inzenders van de enquête zullen zelfs een drietal prijzen, in de vorm van bekers met inscriptie worden ver deeld. Het tribunaal houdt zitting op woens dag 28 maart in de Stichtse Taveerne te Utrecht. Alle betrokkenen in het lang durige proces worden gevraagd daar bij aanwezig te zijn. Ook publiek is er welkom, 's avonds om half acht. Het tribunaal maakt zich overigens niet de illusie dat dé uitspraak die ge daan zal worden de procesgang alsnog zou beïnvloeden. Men wil veeleer een publiekelijke daad stellen omdat men meent dat het niet langer aangaat stil zwijgend grote onvrede te hebben met wat in het geval Hoornaar en wellicht ook elders aan de hand is. Voor verdere informatie: tel. 01875 - 1638 en/of 1820. De bespreking van het schrijven van de gemeenteraad van Lienden hou dende een verzoek om per gemeente 3000,beschikbaar te stellen voor fi nanciële adoptie van kinderen in de der de wereld heeft in de donderdag avond gehouden raadsvergadering een ietwat verrassende wending gekregen. Het College had gemeend dat het schrij ven voor kennisgeving moest worden aangenomen omdat een positieve beslis sing op het verzoek zoiets als een op gelegde verplichting zou zijn. Overigens verklaarden B. en W. het besluit van Lienden om' het wel te doen „positief te ervaren". B. en W. hadden in deze toch wat buiten de raad gerekend, want al snel kwam er oppositie: „Ik ben ervan geschrokken", verklaar de dhr. van Prooijen; „we hebben in deze raad al standpunten gehoord m.b.t. het ongeboren kind maar het levende kind lijkt de raad minder te raken. Ik ben erg benieuwd wat collega Kalle die zo het pleit voerde voor bescher ming van het ongeboren leven op dit voorstel te zeggen heeft", liet dhr. van Prooijen weten. „Ik kan het geluid van dhr. van Prooijen wel enigermate begrijpen", gaf dhr. Kalle (SGP) te kennen. Dhr. Kalle kon verklaren privé al een Derde-we reld-kind financieel te hebben geadop teerd en omdat iedereen die mogelijk heid heeft leek het dhr. KaUe onjuist om daarbij de gemeenten in te schake len. Desniettemin wilde dhr. van Prooijen toch een gebaar maken. Omdat het hem ook niet juist voorkwam zich aan een jaarlijkse verplichting te binden stel de hij voor een bedrag van 500,be schikbaar te stellen, éénmalig wel te verstaan. De raad stemde daar snel mee in. Alleen dhr. J. L. Poortvliet (WD) ver klaarde zich tegen, naar hij zei omdat er toch teveel aan de strijkstok blijft hangen. De 500,werd geyoteerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 6