ehahdeu - tiiEuws Wilde Ganzen; hun herkomst en hun levenswijze Subsidie vBor tennisclub Melissant geen instemming van SGP fractie veR van honk 2e blad Dinsdag 27 febniani 1979 No. 4770 De meeste mensen op Flakkee zullen in de koudeperiode die juist achter ons ligt ganzen gezien heb ben. Grote en kleine troepen trok ken in steeds wisselende linies over, terwijl geregeld groepen te aen waren, niet alleen aan de buiten dijk, maar ook op stukken weiland midden in Flakkee, soms tot vlak bij de grote weg. Wie zo'n koppel langs de donkere winterlucht zag trekken en soms luidruchtig gak- kerend in de verte hoorde verdwij nen zal zich wel eens afgevraagd hebben waar de vogels vandaan kwamen en wat hun levenswijze was. Grensmilieus i Kuddedieren Wie meer over deze heel interes sante vogels te weten wil komen moet niet verzuimen zich het boek „WUde ganzen in Nederland" aan te schaffen. Auteurs: T. Lebret e.a. (Bibliotheek van de Kon. Ned. Natuurhist. Ver., in samenwerking met de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels. Uitg. Thieme). Veel van de gegevens voor dit stukje zijn aan dat boek ontleend. Onderdeelswedstrijden en jaarvergadering Sparta Hygiëa! Op zaterdag 17 februari 1.1. werd er in de Olympiahal te Mddelhar- nis voor de 4e keer door Sparta Hygiëa zgn. turn-onderdeelswed- strijden georganiseerd. Eerst wa ren er voorwedstrijden, waaruit de 6 besten per onderdeel en leef tijds- kategorie, overgingen naar d© fi nale, die, eveneens met veel be langstellenden op de tribunes, om 17.00 uur begon. RAAD DIRKSLAND: Zondagsport beoefening in het geding De SGP fractie in Dirkslands ge meenteraad heeft in de donder dagavond gehouden raadsvergade ring niet in kunnen stemmen met een voorstel van de meerderheid van het College een subsidie van 25000,te verlenen aan de ten nisclub „Melissant". De tennisclub heeft deze financiële medewerking nodig voor de bouw en inrichting van een nieuw clubgebouw. De SGP fractie, inclusief weth. van Bossum, onthield haar medewer king omdat de tennisclub ook op zondag speelt. Dhr. J. H. Kalle liet in een uitvoerig betoog horen hoe zwaar zijn fractie die wetenschap heeft laten wegen De argumentatie Subsidieverordening Eigen verantwoordelijkheid Huisiioiideiijke vergadering St ree kco m m issie Goeree - Overfiaickee op maandag 5 maart in café Bestaurant Bellevue, Zandpad 60 te Middelharnis om 20.00 uur Belangstellenden welkom Werktijdverkorting voor melkveehouders? VERVOLGVERHAAL Daarom lijkt dit een erg gescihikt mo ment om wat nader in te gaan op en kele aspekten van het leven van deze vogel die heel karakteristiek is juist voor ons stukje Nederland. Ganzen zijn in onze streken winter- gasten bij uitstek. Zes soorten komen in onsi landl algemeen voor: grauw© gans, kolgans, brandgans, rotgans, rietgans en de kleine rietgans. Van deze zes broedt alleen de grauwe gans, zij het onregel matig verspreid, in heel Europa; in ons land b.v. in klein aantal in Zuidelijk Flevoland. Maar de andere vijf broeden in arctische en subarctische streken, die ze vanwege kou en sneeuw in de win ter moeten verlaten. Zo komen de brandganzen, mooie zwart- en grijswitgetekendte vogels, die U nu in groten getale in de polders hebt kunnen zien, uit Nova-Zembla. Van dor trekken ze via de Oostzeelanden, Sleeswijk-Holstein en Noord-Duitsland naar ons land. Een klein deel ervan blijft hangen langs de kust van Noord west-Duitsland, het grootste deel komt naar Nederland en overwintert bijna iiitsluitend in het Lauwerspoldersgebied en in hetZ.W. in het Deltagebied. Daar naast zijn er broedgebieden van de brandgans in Groenland en op Spits bergen; deze dieren overwinteren vnl. in Ierland. Een soort dus met een be trekkelijk klein broedgebied en een klein overwinteringsgebied. Uit deze gegevens volgt dat wij voor deze win- tergast een belangrijke en internatio nale verantwoordelijldieid hebben en dat we zuinig om moeten springen met onze pleisterplaatsen. Trek van grauwe ganzen is al vroeg in het najaar waar te nemen, de brand ganzen komen in de loop van oktober. Kol-, riet- en brandganzen bereiken hun maximum in d!e maanden dec., jan. en febr. Deze trekbeweging is sterk afhanke lijk van het weer. Invallende koude jaagt grote groepen ganzen naar het Zuiden. Geen wonder dat de aantallen dte afgelopen maand veel groter waren dan gewoonlijk:. Men schat dat in het Deltagebied in jan. zo'n 100 a 150000 ganzen overwinterd hebben. Wat wij te zien hebben gekregen waren vnl. riet- ganzen en brandganzen, maar ook an dere soorten ontbraken niet. Als we nu in jan. ganzen over zien komen betekent dat lang niet altijd ech te tr^ in deze zin. Ganzen volgen niet alleen de vorstgrens; naar heit Zuiden of terug naar het Noorden, maar ze zijn ooik dagelijks in de weer met een ochtend- en avondtrek. Ganzen hebben n.l. bepaalde slaapplaatsen en trekken dan overd&g naar hun voedselgebieden. Slaapplaatsen in onze omgeving zijn o.a. de Slijkplaat, Scheelhoek en Kwade Hoek, de Bommelse Gorzen en de gor zen tussen MeUssant en Herkingen. Dit zijn gedeeltelijk ook de voedsel gebieden maar naarmate het voedsel schaarser wordt wijken de; ganzen meer uit naar elders. Welke factoren spelen hierbij een rol? Ganzen zijn tamelijk grote vogels, met een gewicht van wel 1 O-maal dat van een torenvalk. Het zijn zwemvogels met een breed lichaam, wat hen ongeschikt maakt om rond te scharrelen in een dichte vegetatie. Zij zijn dus aangewe zen op open, grazige terreinen, waar zij allerlei kleine planten eten: veel soorten grassen, biezen, biezenwortels zoals de Imollen van de zeebies, soms ook wiervegetaties. Het zijn typisch vogels van grensmi lieus, in dit geval het milieu waar land en water aan elkaar grenzen. Daar heerst een grote afwisseling van de om standigheden, van nat en droog, van zoet naar zout enz. Men spreekt van een sterke milieudynamiek. Meestal vinden we in zo'n omgeving niet zoveel ver schillende soorten planten en dieren, maar wat er leeft en groeit kom;t mas saal voor. Zo vinden de grote troepen ganzen daar massaal het voedsel dat ze nodig hebben. Bovendien slapen de ganzen graag zwearamend, of staande in ondiep water. Ook daarom hebben ze dit grensmUeu nodig. Nu hebben vegetaties „van nature" de neiging om zich te ontwikkelen van een lage naar een hogere en dichte be groeiing. Men denke b.v. aan de ver landing van een plas, van water- en moerasplanten via riet naar elzen- en wilgenbos. Door de zojuist genoemde miUeudynamiek wordt dit proces ver stoord, waardoor de vegetatie laag blijft waarvan de ganzen profiteren. Op hun beurt bevorderen de ganzen zelf de in standhouding van deze lage begroeiing door him grote begrazingsvermogen. De mens heeft de neiging in de mi lieudynamiek in te grijpen, de omstan digheden aan banden te leggen en sterke wisselingen af te vlakken. Wij willen de waterstanden in de polders en op de zeearmen beheersen. O.a. door de be tere inpoldering, betere bemaling en door de deltawerken tasten we met na me de grensmilieus aan en daarmee het biotoop het leefgebied van de gan zen. Bovendien worden veel grasgorzen omgezet tn bouwland, de ganzen heb ben als antwoord diaarop hun levens patroon wat gewijzigd en zijn zoi vin dingrijk geweest te gaan profiteren van onze landbouw- en oogstmethoden, door het eten van bietenafval en kleine aardappels, maar ook van opkomend gras en wintergraan. Het Ujkt niet fair om alleen de ganzen de schuld te geven van iets dat we zelf bewerkt hebben. Ganzen zijn echte kuddedieren, ze vliegen in groepen en grazen in grote aantallen tegelijk op de pleisterplaatsen. Nu blijkt zo'n kudde niet te bestaan uit losse individuen die door gemeenschap pelijke omstandigheden bij elkaar ge komen zijn zoals dat bij de meeste vo gelsoorten het geval is, maar opge bouwd te zün uit families. De kleinste eenheid is een paar dat gedurende het hele ganzenleven bij el kaar blijft. Vaak is opgemerkt dat de partners elkaar trouw blijven te vol gen, ook als het gevaar oplevert. De paarvorming begint al in de winter kwartieren, dus voor de eigenlijke voort plantingstijd. Men zou van een verlo vingstijd kunnen spreken. Kort na het uitkomen van de eieren ontstaat bij de jonge gansjes de binding aan het gezin, die het hele leven een rol blijft spelen en zorgt voor het familieverband. Ook tussen de verschillende families bestaan weer b^aalde relaties. Als u een troep je ganzen over zit vliegen is er dus een grote kans dat u familie A. of familie B. ziet gaan. Dat ganzen zo vaak in V. formatie vliegen zal wel een praktische, aërody namische reden hebben, niet zo dat de tweede vogel meegaat in het kielzog van de eerste ,maar meer in deze zin dat nummer 2 dan minder last heeft van de luchtstroom door numimer 1 veroor zaakt Of, en in hoeverre ganzen schadelijk of nuttig zijn voor de landbouw is een vraag die niet in enkele zinnen afgedaan kan worden. Vermoedelijk zal dit erg af hangen van de omstandigheden. Maar dat zou genoeg stof opleveren voor een apart artikel. stichting Natuur- en Lancfechaps- bescherming Goeree-Overflakkee Ruim 125 deelnemers hadden inge schreven en opgekomen waren 111 le den van de gymnastiekverenigingen Kriekel-Ouddorp, Sparta-Stellendam, Kwiek-Melissant, Olympia-Dirksland, S.S.S-Nieuwe Tonge, O.K.K.-Oude Ton- ge, D.O.S.-Ooltgensplaat, O.N.A.-Den Bommel en M.H.S.D. en Sparta-Hygiëa uit Middelhamis, om strijd te leveren om; de 48 prijzen. De jury had het niet gemakkelijk! Maar sommige deelnemers (sters) beslist ook niet! WeUicht speel den de zenuwen een grote rol en wer den de oefeningen niet naar verwach ting en dUs beste kunneii uitgevoerd. De (jeugd)turnsters konden uit 4 onder delen kiezen n.l. brug-ongeUjk, vrije oefening, balk en paardsprong en de (jeugd)tumers uit brug-hoog, rek, rin gen en eveneens de paardsprong. Op 1 of 2 onderdeel mocht men uitkomen en de punten behaald' in de voorwedstrijd én finale gaven de totaal uitslag voor de te winnen medailles. Na 18:30 uur werden door wethouder Krijgsman dfe prijzen uitgereikt. De uitslag van de besten waren: Jeugdturnsters: vrije oef. 1. E. Groe nendijk 17.45 M.H.S.D. 2. H. Nachedie 16.85 M.H.S.D 3. T. Vlietland 16.70 Krie- kel. Brugo. 1. E. Winkels 18.15 O.K.K. 2. E. Terpstra Olympia en K. Kaslander O.K.K. 17.64. 3. N. Westhoeve 17.00 MH.S.D. Balk 1. E. Groenendijk 16.45. M.H.D.S. 2. E. de Wit. 15.55 O.K.K. 3. M. Pollemans 15.00 O.K.K. Sprong. 1. T. Vlietland 18.05 Kriekel. 2. L. Spuy 17.20 M.H.S.D. 3. M. Hameeteman 16.75 Krie kel. Turnsters: Vrije oef. 1. B. Tansi 19.10 Kriekel. 2. M. v. Noordennen 15.55' Kriekel. 3. E. Knüder 15.50 M.H.S.D. Brug.0. 1. I. Taaie 14.30 Sparta/H. 2. E. Kruider 13.60 M.H.S.D. Balk 1. A. Kroon 16.00 O.K.K. 2. M. V. Noordennen Krie kel. 3. J. Bakelaar 13.00 Sparta. Sprong 1. B. Tanis 18.10 Kriekel. 2. A. Kroon 15.40 O.K.K. 3. H. Breevoort 14.15 Kwiek Jeugdturners: rek 1. A. Appel 16.65. 2. L. Kievit 16.40. 3. J. v. d. Welle 16.10 allen M.H.S.D. Brug 1. J. Versavel 17.05 O.K.K. 2. R. V. Dam 15.00 O.K.K. 3. J. Strijdhorst 14.85 S.SS Sprong 1. A. Ap pel 16.10 M.H.S.D. 2. J. Versavel 15.75 O.K.K. 3. G. V. d Kolk 14.55 Kwiek. Ringen 1. J. Strijdhorst S.S.S. 2. H. Jor- daan M.H.S.D. 3. R. v. Dam 15.55 O.K.K. Tunmers: rek 1. A. Los 15.90. 2. D. Vis ser 14.40 O.N.A. 3. S. Garst 14.25 M.H. S.D. Brug 1. F. V. Nimwegen 15.75. 2. G. Hein 15.70. 3. J. v. dl Nieuwendijk 14.95 allen M.H.S.D. Sprong 1. S. Garst 17.40. 2. F. V. Nimwegen 14.65 beiden M.H.S.D. Ringen 1. G. Hein 15.70. 2. J. V. d'. Nieuwendijk 17.15 3. C. v. d. Nieu wendijk 13.65 allen M.H.S.D., Bovendien kreeg iedere deelneem<ster) een herinneringsdiploma. JAARVERGADERING Op WOENSDAG 28 FEBRUARI a.s. wordt in caf. rest. „Bellevue" de jaar lijkse ledenvergadering gehouden. Om 20.00 uur hoopt voorzitter de Vos de vergadering te openen en na de ge bruikelijke agendapunten als notulen, verslagen en begroting, worden er prij zen uitgereikt. Na de pauze is de be- stuursverkiezing en wordt er afscheid genomen van Ria Krijgsman en Jaap Huizer. Met o.a. het werkprogramma en rondvraag wordt het huishoudelijke ge deelte der vergadering afgesloten. Daarna blijven we met „BINGO" nog even gezellig bij elkaar. Hij maakte dan ook gewag van „spijt en teleurstelling" over het meerder- heidsvoorstel van het CoUege: „het ver lenen van subsidie aan zo'n club bete kent een stimulering van de zondag- sport" liet hij weten, erop wijzend dat de Bijbel het heel anders leert. De argumenten die door de meerderheid van het College gehanteerd worden achtte dhr. Kalle dan ook van geen waarde. In de argumentatie van de College meerderheid heeft burg. Bos benadrukt in beginsel tegen de subsidiëring van de sport-beoefening op zondag te zijn, echterIn 1973 en 1974 besloot de gemeenteraad (terwijl B. en W. dat ont raadden), de zondagvoetbal vereniging „Dirksland" te siibsidiëren. B. en W. oordelen dat zo'n besluit voorts een algemene werking heeft en dat er door anderen uit een oogpiint van gelijke rechtsbedeling rechten aan worden ontleend. De meerderheid van het Col lege vindt dan ook dat het niet wéér gemaakt zou kunnen worden de zon- dagvoetbalclub wél de zondagten- nisclub niet te subsidiëren. „U gaat daarin voorbij aan det Wet ten van de Allerhoogste Wetgever" bracht dhr. KaUe daar tegen in. Hij meende dat de meerderheid van het coUege op weg is ruim honderd leden van de tennisclub te gerieven maar ve-. len honderden anderen in hun gevoe lens te kwetsen en in hun vertrouwen in het gemeentebestuxir te beschamen. Spr. vond het bitter dat te moeten er varen. Hij prikte voorts het CDA op haar verkiezingsleuze naar de Bij belse norm te willen handelen; ,u handelt er nu tegenin!" stelde de heer Kalle vast. Hij riep op tot terugkeer van deze heilloze weg, een terugkeer die niet tot schande maar tot eer zou strekken. „We mogen het ge meenschapsgeld niet gebruiken om een deel van de bevolking op z'n allerdiepst te kwetsen. Ik pleit niet voor een ge lijke rechtsbedeling maar ik pleit er voor te handelen naar Gods Woord", zo besloot dhr. Kalle. Uit de kring van de PvdA werd bij monde van dhr. Éshuis duidelijk ge- niaakt dat gelijke rechtsbedeling wel zeer hoog genoteerd staat. Dhr. Eshiiis pleitte voorts voor de invoering van een subsidieverordening omdat z.i. het huidige beleid in dezen lijkt te berus ten op toevallige omstandigheden, zoals de samenstelling van het college. Dhr. Eshuis geloofde dat met dit beleid de burger minder goed gediend is. Met een subsidieverordening zou het subsidie beleid doorzichtiger kunnen worden ge maakt, dacht hij. Ook dhr. D. A. H. van Dis, het ge voelen van het CDA vertolkend, ver- Idaarde er prijs op te steUen dat het toen begonnen beleid wordt doorgetrok ken. M.b.t. het sjyelen op zondag wees dhr. van Dis op de inmiddels inge voerde Zondagswet waardoor het ge meentebestuur geen greep meer heeft op de sportbeoefening op zondag: „Wij hebben als raadsleden de eed op de Wetten des Rijks afgelegd, we zullen dan ook naar de geest van die wetten, ook de Zondagswet hebben te handelen" bezag dhr. van Dis. Wetend dat niet iedereen wordt aangesproken door het begrip „zondagsheiliging" leek het hem onjuist in dezen een wil op te leggen, niet landelijk-, maar evenmin plaatse lijk. Dhr. J. L. Poortvliet (VVD) vond het van dhr. Kalle heel aanmatigend te stel len dat de zondag wordt misbruikt. Als we het over zondagviering hebben dan mag van mij iedereendat doen op zijn eigen manier en op eigen verant woordelijkheid", aldus dhr. Poortvliet. Hij verklaarde aUeen maar tegen het voorstel te kunnen zijn wanneer er ver storing of hinder op Zondag uit voort zou komen. „Nog slechts 25''/o van de Nederlandse bevolking is kerkelijk georiënteerd, die mag ons als andersdenkenden toch geen wil opleggen?" bracht dhr. van Prooijen (PvdA) ter tafel, voorts de Zondag xiit- leggend als te zijn de sabbathdag, c.q. de zaterdag. In zijn beantwoording heeft burg. Bos de beweegredenen van de College- meerderheid nog eens nadrukkelijk on derstreept. Vervolgens liet hij weten weinig te voelen voor een subsidie verordening omdat een subsidieverle ning dan veelmeer als „recht" dan als „anmoediging" zou worden gezien. Gem. secretaris Noorthoek maakte evenwel duidelijk dat zo'n subsidieverordening er noodzakelijkerwijs zal moeten ko men in het kader van de Wet op het specifieke welzijn. Het waren alleen de 4 SGP leden die zich tegen de subsidieverlening uit spraken. De overigen waren voor. De vergadering werd niet bijgewoond door dhr. P. A. Leijdens die nog herstel lende is van een val die hij begin ja nuari maakte. Het doel van de streekcommissie is het bevorderen van de mogelijkheden voor de bevolking om mee te doen aan inspraak op het provinciale ruimtelijke beleid. De streekcommissie houdt zich onder meer bezig met het signaleren van onderwerpen welke de aandacht van bevolking en/of provinciaal bestuur verdienen. Daarnaast het op eigen ini tiatief of op verzoek van streekbe- woners of'overheid organiseren van bevolkingsinspraak en het bevorderen van direkt kontakt tussen bevolking, provinciaal bestuiu- en ambtelijke dien sten. Huishoudelijke vergaderingen zijn vooral bedoeld voor leden van de streek- camm.issie. Hier worden onderwerpen besproken die nodig zijn voor het func tioneren van de oommissie, zoals de or ganisatie van de inspraak of het pro gramma van aktiviteiten. Belangstellenden zijn van harte wel kom om de streekcommissie bij te staan bij het signaleren van problemen, knel punten en ontwlkkeUngen welke in hun Streek leven. Daarbij gaat het om zaken van regionaal belang, zoals aanleg van wegen, grote recreatie-projekten, open baar vervoerproblemen en vele andere. Zij kunnen de vergaderingen als toe hoorder bijwonen en krijgen de gene genheid het woord te voeren. Op de agenda komen onder "meer de volgende punten voor: Signalen uit de streek Bij dit agendapimt krijgt u de ge legenheid om onderwerpen die u be langrijk vindt onder de aandacht van de streekcommissie te brengen. Inspraak dienstregeling streekver voer Gesproken zal worden over de mo gelijkheden de bevolking te beteék- ken bij het vaststellen van de dienst regeling voor het streekvervoer. Voorstudie basisplan Haringvliet Bespreking van een voorstel om twee voorlichtingsavonden te orga niseren over de aspekten rekreatie en natuur in dit gebied_. Notitie over representativiteit Disloissie over de noodzaak van re presentatieve inspraak en moet de streekcommissie representatief zijn? Voor nadere informatie kimt u zich wenden tot mevrouw M. Th. van Zuy- dam-Roelofs, kontaktpersoon voor Goe ree-Overflakkee, tel. 01871 -1779 en het centrale sekretariaat voor de streek commissie in Zuid-Holland de Provincoale Raad voor de Ruim telijke Ordening, waar tevens de verga- derstiikken te verkrijgen zijn, Benoor- denhoutseweg 23 te Den Haag. Telef. 070 - 264111 toestel 2800, Ehsabeth de Vries. Gelezen in „MELK" De doorsnee-melkveehouder maakt per jaar ongeveer 3000 arbeidsuren of 55 tot 60 utu* per week of gemiddeld 8 uur per dag. Dat is nogal wat als we- vergelijken met de doorsnee-werkne mer die 40 uiu" per week maakt en vrij heef op zaterdag en zondag. Hij werkt ook 8 uur per dag, maar hij hoeft maar 5 dagen per week te werken. De melk veehouder moet 7 dagen per week pre sent zijn. Zijn er m.ogelijkheden om de arbeids tijd te verkorten? De industriebonden doen nu een poging om te komen tot een werkweek van 35 uur. Het lijkt me toe dat er onder de huidige economische omstandigheden weinig mogelijkheden voor zijn. Ook in Duitsland waar men er zelfs een staking voor over had is het niet gelukt. Als de arbeidstijd verkort wordt van 40 uur naar 35 uur, terwijl het loon gelijk blijft, is er in werkelijkheid sprake van een zeer ster ke stijging van de loonkosten die men zal trachten te ontlopen door mechanise ren, automatiseren, rationaliseren etc. Het gevolg zal zijn dat er meer op ar beid wordt bezuinigd en de werkgele genheid nog verder zal teruglopen. En hoe staat het met dei,werktijdver korting van melkveehouders? Daar wordt zelden of nooit over gepraat. Eigenlijk is dat heel merkwaardig, want deze groep van onze samenleving heeft nog een werkweek van 60 uur. Dat is andere koek dan 40 uur. Je zou zo zeggen: als er één groep is die er aan spraak op mag maken dan zijn het de melkveehouders wel. Toch heb ik de stellige indruk dat we ons daar zelf niet zo druk om, maken. Wij hebben geko^ zen voor het beroep van boer en dan weet je dat je 7 dagen per week klaar moet staan omdat het vee zijn verzor ging nodig heeft, zelf 's nachts moet je er zijn als het vee je nodig heeft. Er is, wat de arbeidsomstandigheden op de boerderij betreft, de laatste 50 jaar veel veranderd, dank zij de me chanisatie en de werkmethodieken in de stal. Als ik terug ga in mijn herinne ring naar vroegere jaren en een verge lijking maak met de huidige tijd dan zien we dat het werk nu veel sneller gaat, prettiger is, lichter is en sociaal gezien heel wat aantrekkelijker is dan het vroeger was. Denk b.v. maar eens aan de grote veranderingen op het ge bied van het melken, het hooien en in- kxiUen, het sloten schoonmaken, uit mesten van stallen etc. Al die moderne technieken hebben ons in staat gesteld het werk veel sneller te doen. Maar heb ben we nu ook meer vrije tijd gekregen? Vergeet het maar. Wat we gedaan heb ben is het opnieuw benutten van de vrij gekomen arbeidstijd door het be drijf uit te breiden om ervoor te zor gen dat het inkomen op peü blijft of zelfs kan worden verhoogd. Het Landbouw Economisch Instituut stelde een onderzoek in naar de gevol gen van werktijdverkorting en kwam tot de begrijpelijke conclusie dat werk tijdverkorting vooral op een gezins bedrijf tot een sterke daling van het inkomen leidt. Daarom is het voor de ze bedrijven juist aantrekkelijk de vee stapel uit te breiden. Werktijdverkor ting vraagt offers in de vorm van een aanzienlijk verlies aan inkomen. Om dat de melkveehouder een verbetering van de inkomenspositie en verUchting van het werk doorgaans belangrijker vindt dan verkorting van de werktijd, mag aldus het LEI niet verwacht worden dat veel melkveehouders bereid zullen zijn deze offers te brengen in ruü voor meer vrije tijd. Waar we nog aan toevoegen dat de toekomst er niet zo florissant uit ziet en dan zullen we ons de luxe van meer vrije tijd nog minder kunnen veroorloven. P. Q. Anus. OUDE TONGE Tijdrede. Woensdagavond 7.30 uur hoopt voor de kiesverg. der S.G.P. in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente aan de JuUanalaan ds. P. J. Dorsman van Staphorst, een tijdrede uit te spre ken. Ieder is hartelijk welkom. L. JANSE 7 Maar toch lokt een reisje naar Zie- rikzee me wel aan en ik heb veel van ds. Godefridus Udemans gehoord. Is dat niet uw opvolger geweest in Burgh en Haamstede? Inderdaad zO' is het en sedert hij in Zierikzee staat zijn de vriendschaps banden nog sterker geworden. Maar vooral de geestelijke banden maken dat we zo zeer ons wensen te beijveren voor het heil en de opbouw van Gods Kerk. Er gaat geen maand voorbij of we schrijven elkander, en als we weer eens een boek geschreven hebben ruilen we altijd een exemplaar. Zodoende blijven we goed op de hoogte van elkanders doen en laten. En ook bezoek ik hem nogal eens. Ik zou zo zeggen coUega en broeder, laten we er eens een dagje aan wagen. Desnoods twee dagen want in de Zierikzeese pastorie vindt men altijd een gastvrij onderdak en de zaak is het waard om er eens een paar uur tjes nachtrust voor over te hebben. Konden we de Moudieron maar meenemen, verzucht dominee Burs, dan hij vam. nabij eens een en ander over deze dingen vernemen. Zou ik niet aanraden beste coUega, we moeten het eerst zelfs maar eens horen dan kunnen we later weer wel eens zien. Weet ge welk boek eerlang van vriend Udemans gaat verschijnen? Hoe zou ik dat weten daar ik hoe genaamd geen contakt met hem heb gehad. Het wordt een doorwrocht werk en zal heten: ,'t Geestelijk roer van 't Coop- mansschip". De laatste keer dat ik bij hem was heeft mijn vriend een paar geschreven vellen voorgelezen en ik kan wel zeggen dat het mij buitengewoon bekoort. Handelddrijvend Nederland gaat niet ongewaarschuwd daarheen, dat kan ik wel zeggen. Wel jammer dat de werkzaamheden in de Gemeente van Zierikzee collega Udemans zo vaak ver hinderen verder te schrijven anders was het vast en zeker al verschenen en konden we er ons voordeel mee doen. We zullen maar zo denken: Wat in 't vat zit verzuurt niet. Maar het moet al een heel bijzonder werk zijn wil het enkele andere boeken die ik van hem las overtreffen. Zijn boek over het Hooglied is weergaloos goed om van andere lektuur maar te zwijgen. Moge de beste wijn dan voor 't laatst bewaard zijn lacht dominee Teel- linck, maar kom een reisje naar Zierik zee staat u wel aan? Kan ik berichten dat we volgende week donderdag hopen te komen? Graage, zeer graag zelfs en laat ik er maar eens wat pijnlijke botten voor over hebben. Dat hoort nu ook eenmaal bij mijn ambtsdienst. Zo gezegd collega, maar kom mijn pas versneden ganzeveer moet weer eens in de inkt gedoopt, een mijner ge schriften is bijna klaar. Ik hoop deze dag niet in ledigheid door te brengen. Enkele ernstige zieken hebben mijn hulp ingeroepen, merkt dominee Burs op en zo heeft ieder in de wijngaard des Heeren weer een aparte taak, u in uw schrijven en ik in mijn vertroos ten en vermanen. God zegene ons bei den. Er staat een stevige bries op die be wuste donderdag als het tweetal pre dikanten zich inscheept voor een reis naar Zierikzee. En aangezien men nog al een en ander te bespreken heeft is men maar besloten om pas vrijdag terug te keren. Beider werkzaamheden laten dat gelukkig wel toe. Dat wordt geen snoepreisje, col lega, merkt Teellinok op. Kijk eens naar die luchten, hoor de meeuwen eens krijsen en tekeer gaan, dat betekent niet veel goeds, de stuurman zei het daareven al dat er storm op komst is en dat wil op de Oosterschelde nogal eens raak zijn. In zulke stormen ende baren. Is met ons de Heer der heirscharen, Jakobs God is ons een burgt vast. Tegen geweld en overlast vult ds. Burs aan. Ik heb dat zondag jongstleden mijn gemeente nog laten zingen en nu moeten we het misschien in praktijk gaan brengen. Dat zou zo wel eens kunnen zijn, broeder en dan zullen we het Maarten Luther moeten nazeggen dat het een groot verschil is of je deze 46e psalm zingt, rustig gezeten op een diüntop dan op een schip dat in nood is. Maar kom, geen zorgen voor de tijd ik hoop maar dat we de Lieven Monstertoren van Zierikzee gauw in het gezicht krij gen dan zijn we al een eind op het goe de pad. Gelukkig hebben de weerprofeten het ditmaal wel een beetje mis gehad, want als ze het eiland Noord-Beveland al een eindWeegs achter zich gelaten hebben, gaat de wind liggen en de mist trekt op. Het duurt niet al te lang meer of ze zijn in de haven van Zierikzee en aan het eind van die lange vaargeul legt het schip aan. Ds. Udemans staat al aan de wal om zijn gasten een hartelijk wel kom toe te roepen en ook in de pasto rie heeft mevrouw voor het nodige ge zorgd, de studeerkamer is behagelijk verwarmd en de grote hoop houtblok ken naast de schoorsteen toont wei aan dat men hier niet op een houtje ziet. Maar eerst een beker soep, mijne heren zegt mevrouw Udemans. En dan maar eens nader kennis maken met de vele folianten die in de boekenkasten staan. Bedenk wel dat we deze niet op ene dag hebben gekocht er is jaren en jaren over gespaard. En ze hebben een goede rente op gebracht, merkt dominee Biu^ op. Ik moet eerlijk bekennen dat mijn kasten niet zo uitpuilen maar collega Teellinck overtreft ons in dezen allemaal. Zijn studeerkamer moest nodig uitgebreid worden. Hoeft nog niet, hoeft nog niet, lacht Teellinck. Ik zeg maar zo: Boe ken zijn geen dure kostgangers en hoe meer we onze bibüotheek aanvullen des- temeer zijn wij en de gemeente er mee gebaat. Ik neus nogal eens graag in ver schillende openbare boekerijen en een buitenlands reisje heb ik er wel voor over. Geen beter land hiervoor dan En geland, merkt mevrouw Udemans op. Wat de Puriteinen ons daar nagelaten hebben en nog nalaten grenst aan het ongelooflijke. Waar halen die mensen de tijd vandaan. En de lust vrouw, want als ee» predikant daarin geen lust heeft komt er niets van de drukpers hoor. Dat zien we ook in ons land. Als ik dan maar niet bij die luste- lozen gehoor, merkt dominee Burs op, Mijn ganzeveer Broeder, broeder, God heeft u weer een gans andere schone gave ge schonken. Niemand in Middelbtu-g over treft u in trouw huis- en ziekenbezoek. Wie bezoekt er zo vaak de pestlijders, wie is zo bewogen met het lot der zielen van de aan hem tobetrouwde kudde? Ds. Teellinck zegt het op zo'n har telijke toon dat dominee Burs er niet ved, tegen kan inbrengen. Elk z'n eigen gaven en talenten, waarde broeders. Dat ervaar ik hier ook in Zierikzee. Maar kom, vrouw de soep heeft als voorproef goed gesmeiakt. Ik zou zo zeggen maak het middagmaal gereed dan kimnen we ons daarna aan verschillende besprekingen viójden. Die middag giert de wind in ver nieuwde kracht rond de Lieven Monster van Zierikzee maar op de studeerkamer van dominee Udemans merkt men er niet alteveel van. Die drie daar bij de open haard hebben gewichtige bespre kingen en de twee Middelburgse predi kanten verwonderen zich over de hel derheid van geest en over de grote belezenheid van de Zierikzeese dominee. Wat heeft deze man een licht in de Schrift en wat weet hij uit de verschil lende Schriftgedeelten de juiste teksten te kiezen. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 5