1 liter JONGE KEIZER 11,95 Den Hertog Co. Comm. Mr. Vrolijk nam Goereese wensen mee naar Den Haag -U^5 Oliebollen etc. 51e jaargang Dinsdag 20 februari 1979 No. CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZÜJD-KOTJLANDSEi EN ZEEUWSE EZLANDEN Verscktjnt tweemaal pet weekdinsdag- en vrijdagavond Jongeman (25) dood bij auto-ongeluk Bejaardenmiddag Hervormde Gemeente te Sommelsdijk Cursus bijenteelt op Goeree en Overflakkee INGEZONDEN: De mannen van de ijsbaan Bevestiging en Intrede Kand. M. Aangeenbrug JEUGDWEEKEND MIDDELHARNIS ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦f REKLAiVlE SLIJTERIJ: 2 liter pot ROBERO SHERRY12,95 1 liter DIKKE CITROEN COGYMANS11,95 1 liter FRAWSE COGNAC LATOUR 16,95 We hebben een praohtassortimient Duaitee Moezelwijnen o.a. QBA-wijnen, Kabinett, Spatlese, Auslese pn Beereimuslese. Nu 3 fles ZEÏLLER SCHWARZE KAfTZ QBA 20 VARKHNSSATé in saus ifcant en klaar 100 BITTEE,BALLBN 20 vlees 19,95 1 SLAGROOMTAART Beuk 1 SNEEUWSTER Beuk samen 9,95 29,75 11,95 Deze adivertenitie fe geidig t.ejm. 2 maart Vrijdagavond koopavond tot 8 uur. Zaterdag 5 uur gesloten. WIJN- EN DELICATESSENHUIS West Havendijk 43 Dirksland Tel. 01877 -1968 en 2544 ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦t Dodelijk ongeluk op kruising Haringvlietdam Kerkdienst voor G.B.S. Goedereede wil 60 vlaggen en masten l Prijzen voor best verzorgde vis mk uit de kerken Allemaal V's Subsidie Anjerfonds voor Fanfareorkest yDe Hoop' SteUendam EXTRA KERKDIENSTEN GEREFORM. GESIEENTEN Dierenbescherming: Raad Dirksland: Groot crediet voor gymzaal IVIelissant POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Raba Middelharnis Rek. no. 34 20 01108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De 25-jarige G. H. Boom uit Som melsdijk, chauffeur van beroep, zoon van oud groentehandelaar B. Boom, is vrijdagavond op de Prov. weg, even voorbij de kruising Schaapsweg naar Oude Tongse zijde, bij een auto-onge luk om het leven gekomen. Komend uit de richting Hellegatsplein gebruikte de jongeman het laatste stukje vierbaans weg, direct naast de verhoogde verkeers- geleider om een voor hem rijdende auto te passeren. Daarbij is het fout gegaan; de Opel Manta waarin hij reed reed links in de berm, kwam tegen een ijze ren lichtmast en dook vervolgens op de kop in de sloot. Wegenwacht en politie hebben het slachtoffer dat bekneld zat en zijn veiligheidsgordel had aange- gespt, bevrijd'. Zwaar gewond werd het slachtoffer per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd waar hij kort na aankomst is overleden. Hij had o.m. een schedelba- sisfractuur en letsel aan de borst op gelopen. In afwijking van het vermelde in „De Zaaier" zal deze middag niet don derdag mapr D.V. a.s. woensdag om 2.30 uur in „Vita Nova" worden gehou den. Mevr. Buth uit Dlrksland, beter bekend als Lanerta, hoopt daar, bij dia's, uit eigen werk voor te dragen. Daar voor hoopt ds. Beens de" meditatie te verzorgen. Iedereen is hartelijk welkom. Voor vervoer kan men zich, zo nodig, melden tot dhr. C. J. Buth, Korteweegje 32, tel. 2206. Het bestuur van de vereniging tot be vordering van de bijenteelt in Neder land, afd. Goeree en Overflakkee, or ganiseert bij voldoende belangstelling een cursus Bijenteelt voor beginners. De cursus wordt gegeven in de lage re landbouwschool te Sommelsdijk en bestaat uit 16 lessen van 2 uur. Tijdens 4, theorielessen wordt het no dige inzicht in het leven van de bijen bijgebracht en gedurende de overige 12 lessen leert men inet een bijenvolk om gaan, het winnen van de honing en het verzorgen van de bijen. Het is beslist niet nodig dat de cwc- sisten zelf bijenvolken hebben want de bijenvereniging stelt de nodige volken voor de cursus ter beschikking van de leraar. De lessen worden gegeven door de heer L. J. B. van Geffen, leraar biologie en bijenteelt te Zierikzee. De kosten bedragen 35,welk be drag bij het begin van de cursus moet wordten voldaan. Bij overschrijding van het maximum aantal cursisten beslist de volgorde van aanmelding. Men kan zich voor del cursus bijenteelt aanmelding bij: de heer D. Hoogzand, Hyacinthenstraat 8, Sommelsdijk, tel. 01870-3502. De inschrijving sluit uiterlijk 1 maart 1979. Hierbij zouden wij graag het be stuur en de medewerkers van de ijs club Middelhamis-Sommelsdijk een compliment willen geven voor wat zij deze winter aan de ijsbaan hebben ge daan. Er wordt altijd veel commentaar ge geven van de ijsbaan is dicht of het ijs is slecht. We zeggen wel eens te vlug wat, want als je kijkt wat die mannen allemaal vrijwillig er voor doen is fan tastisch, tot in de late uren zijn ze be zig geweest. J,l. vrijdagmiddag hebben wij staan kijken hoe ze met zo'n tien mannen b^- zig waren om de baan weer goed te krijgen, ze hebben hem helemaal on der water gezet, daar zijn ze een mid dag en avond aan bezig geweest en het resultaat was zaterdag triest want de baan was maar gedeeltelijk te berijden, dat kwam door de sneeuwlaag die er onder zat, al hadden ze die eerst schoon gemaakt. Zaterdagavond hebben ze weer de moed gehad en de baan nog te her stellen, nu is hij weer redelijk. De laatste weken was het ijs goed, en als dan ziet hoe weinig mensen er nog komen rijden is droevig, die mannen moeten er wel zijn en 's avonds ook, maar als er dan niet veel animo meer is valt wel erg tegen. Graag willen wij ze nogmaals har telijk danken voor al hun activiteiten die zij hebben gedaan. Fam. C. Vis Azaleastraat 14, Sommelsdijk. GOEDEREEDE A.s. zaterdag 24 februari om 2.30 urn- zal de bevestiging plaats vinden van kand. M. Aangeenbrug te Heukelum. De bevestiging zal geschieden door ds. J. den Hoed te Sliedrecht. In. de avonddienst die om 7.00 uur aanvangt zal de intrede plaats vinden van kand. Aangeenbrug. De gemeente Goedereede is vacant sinds april 1978 door het vertrek van ds. R. van Kooten naar Zeist. Kand. Aangeenbrug is een kleinzoon van ds. D'. L. Aangeenbrug, predikant bij de Ger. Gemeente in Nederland te Edeiveen. Ia Middelharnis hoopt de jeugdver eniging der Hervormde Gemeente D.V. 24 en 25 maart een jeugdweekendi te organiseren onder het thema: „,Gads wapenrusting". Op het programma staat o.a. een be zoek aan de deltawerken te SteUendam. Jullie worden verwacht: Zaterdag middag tussen 14.30 en 15.00 uur in Herv. ver. gebouw „De Hoeksteen". De kosten bedragen 15,p. p. Je kunt je voor 1 maart opgeven bij Diana Huizer, Pr. Bemhardlaan 2. Middelharnis, tel. 01870 - 2869 of bij Kees Pille, Lijsterbesweg 67, Middelhar nis, tel. 01870-2970. Tot ziens op 24 maart. Vanmorgen rond half tien is op de kruising Provincialeweg - HaringvUet- dam bij SteUendam een ongeluk met do- deUjke afloop gebeurd. Het ongeluk ontstond toen mevr. v. d. Bok-Orgers uit Goedereede met haar Peugeot 504 aldaar een langs de weg liggende sneeuwhoop raakte en vervolgens tegen twee bomen terecht kwam. Van de ouders van mevr. v. d. Bok overleed haar vader, dhr. G. Orgers ter plaatse. De bestuurster, haar moeder en de meerijdende mej. Erkelens werden zwaargewond naar het ziekenhuis ver voerd. OUDDORP Op. verzoek van de G.B.S. (Gerefor meerde Bijbel Stichting) zal vanavond om. half acht in de Herv. Kerk voor gaan dhr. Heykamp uit Driedorp. OOLTQENSPLAAT Voor Geref. Kerk vrijwillig 34.000, De vrijwillige bijdrage door de leden van de plaatselijke Geref. Kerk heeft met de aktie „Kerkbalans '79" rond 34.000,— opgebracht. Volgens het C.W. („Centraal Weekblad"), waaruit wij de gegevens putten komt dit hoge bedrag van 80 gezinnen, wat neer kom.t op een gezinsgemiddelde van 425, Verder brachten de gewone koUekte over de maand januari ook al ruim 9.000,op, waaronder 5.820,^aan vrijwillige bijdragen. De commissie van beheer is bijzonder dankbaar voo/"^e medewerking en dit prachtige resultaat en terecht. Kerkelijke huwelijksbevestiging. Vrijdag 23 februari des nam. 2.30 uur zal in de Geref. Kerk, alhier, de huwe lijksbevestiging plaats hebben van Teun Borst te Goudswaard en Nel Bergsma te Rotterdam, door drs. G. J. Smink te BarendTecht. Een van de voorstellen waarmee Goe- ree's gemeenteraad in zijn vergadering van a.s. donderdagavond wordt gecon fronteerd is de aanschaf van 60 vlaggen en masten voor een bedrag van 16000,- B. en W. achten die aanschaf gewenst om de vlaggen te kunnen gebruiken bij feestelijke gelegenheden en bij evene menten zoals de „Delta Flora", vooral nu deze expositie jaarlijks terug lijkt te zullen keren. Tot dusver konden de vlaggen om niet van de gemeen te Rotterdam worden gebruikt. Door het Productschap voor Vis en Visprodukten werden ook in 1978 prij zen toegekend aan schippers van Vis sersvaartuigen, die in de periode 1 no vember 1977 tot en met 31 oktober 1978 de best verzorgde zeevis hebben aange voerd. Voor Goedereede was dat in de klas se verse zeevis en verse haring (ton nage 50 BRT 240 BRT,, 57 beman ningsleden, in ten minste 30 reizen): schipper A. Tanis van de G.O. 28, „Op Hoop van Zegen" van de rederij C, Ta- nis en Zoon Goedereede. Voor Scheveningen: schipper A. A. Klijn, van d^ O.D. 7, „De Twee Gebroe ders" van de rederij Gebrs. K. en A. Klijn Ouddorp. NED. HERV. KERK Beroepen te Ridderkerk, Woerden en Maarssen W. v. d. Geer te Heukelum. Woudenberg, Apeldoorn en Werkendam P. Koeman te Oene. Giessendam J. Hoek te Groenekan. Meerkerk J. Smit te HU versum. Aangenomen naar Hierden P. J. Bos te Slikkerveer. Bedankt voor Baam, Middelharnis en IJsselmuiden P. Koeman te Oene. Oude Tonge P. Kolijn te Krimpen a.d. IJssel. Nieuwe Tonge: Het is veertig jaar geleden, dat de Herv. Zondagsschool werd opgericht. Twee leerkrachten n.l. de heer C. Vreeswijk en mevr. K. de Gast ziJn dan ook diezelfde tijd aan dit werk verbonden. Een en ander zal her dacht worden in een samenkomst op D.V. zaterdag 3 maart nam. 14.30 uur in de kerk van Nieuwe Tonge. GEREF. KERKEN Beroepen te 's Graveland T. Vossen kand. te Amsterdam. Utrecht G. Hane- mayer te Sliedrecht. Aangenomen naar'Maassluis Z. Ver- sluis te Hazerswoude. Gouda J. Bruyn te Oostkapelle. Reeuwijk kand. J. Mon- deel te Brummen. Bedankt voor Sneek J. Bruyn te Oost kapelle. Doetinchem D. v. Santen te Sassenheim. GEREF. KERKEN Vrijgemaakt Beroepen te Groningen (b.v.) A. Koers te Wormer. Waardhuizen en Zaandam T. Dijkema kand. te Groningen. v Aangenomen naar Kampen (b.v.) E. Zwarteveen te Velp. Bedankt voor Drachten A. de Snoo te Mussel. Vollenhoven R. Urban te Goes. De Commissaris der üumngln Mr. M. Vrolijk heeft gisteren, aan het eind van zijn werkbezoek aan de gemeente Goe dereede met enkele „stoffelijke blijken" van Goerees' erkentelijkheid voor zijn komst ook enkele nadrukkelijke verlan gens mee naar Den Haag mogen nem^en. Zó zwaar drukken die op de gemoederen van de Goereese raadsleden dat zij ze graag in 's Conmiissaris' aanwezigheid prijs gaven in de goede hoop dat dat di recte contact met de voorzitter van Ge deputeerde Staten tot een snellere ver vulling zal leiden Echter kan de Commissaris niet to veren, zoals dhr. J. Bruggeman terecht constateerde. Ware dat wel het geval dan had dhr. Bruggeman hem ver zocht twee jachthavens voor te bren gen, één aan de Haringvlietzijde en een aan de Grevelingenzijde. Nu moest dhr Bruggeman genoegen nemen met de mededeling dat voor elk van de ge noemde locaties een werkgroep aan het werk is. Door een Stichting wordt ge tracht de beide gegadigden die er zijn voor de exploitatie van een jachthaven aan het Haringvliet samen te brengen zodat tenminste over de vorm van ex ploitatie geen conflicten meer zullen ontstaan. De SGP fractie legde zich in een uitvoerig betoog („enkele woorden", vond dhr. Noorthoek die ze voorlas) voornamelijk toe op de recreatieve ont wikkeling zoals die zich presenteert en het uitblijven van de Dammenweg, Na een uitvoerige kijk op wat er al aan recreatieterreinen tot stand is gekomen is en de constatering dat dat in het hoogseizoen goed is voor 14.500 verblijfs- recreanten en 4343 auto's gaf dhr. Noorthoek het SGP standpunt weer dat aan een verdere uitbreiding van de re creatie een halt moet worden toegeroe pen hoezeer de vakantieganger in Oud dorp dan ook welkomi is. Niet voor niets had dhr. Noorthodc gewezen op het uitgebreide wagenpark van de re creanten want het bracht hem tot zijn tweede punt, de afwikkeling van het verkeer via een nog niet afgemaakte ruit rond Ouddorp. Aanleg van de Dam menweg als verbinding tussen de Ha ringvlietdam en de Brouwersdam acht te dhr. Noorthoek dan ook van de grootste importantie. Hij vond het fnui kend dat er weinig kijk (meer) is op realisering van de buitendijkse gepro jecteerde weg waarom er thans sprake van is een gedeelte aan te leggen, t.w. dat gedeelte tussen de Haven van Oud dorp en de Punt. „Dat zou minder zijn dan eeh halve oplossing!" protesteerde dhr. Noorthoek. Hij attendeerde op de enorme drukte die de Oudelandseweg nu ondervindt in haar functie van sluipweg en op het vervoer van gevaar lijke stoffen dWars door het waterwin- gebied. De samenvatting van zijn be toog: het afronden van de recreatie, ook terwille van een niet verder verstoren van de zondagsrust en de aanleg van de Dammenweg, met de meeste spoed. Dat laatste kon ook uit andere fracties, PCP en PvdA beluisterd worden. Weth. Visser droeg een heel nieuwe gedachte aan, n.l. de,aanleg van een weg langs het nieuwe duinlichaam. De Commissaris had echter als wethouder van den Maag destijds eenzelfde vermaledij de gedachte gehad'. Het was hem aller minst in dank afgenomen en zijn ietwat bedekte advies aan dhr. Visser was dön ook de idee maar weer snel te la ten varen. Een weg vlak bij het duin zou de rust in het duinlandschap aan zienlijk verstoren terwijl er nog meer dere bezwaren op te noemen zijn. De Commissaris kreeg ook met de meeste nadruk te horen hoezeer een fietspad van Goedereede naar SteUen dam wordt begeerd, terwille van de veiugheia van ae Iietsende schooljeugd. Mr. Vrolijk concentreerde zich daarbij voornamelijk op de al aanw^ezige pa ralelweg langs het zandlichaam dat ooit de nieuwe Provinciale weg zal moeten worden. De raad bleek daar allerminst voor te voelen omdat juist op die weg die aanzienlijk smaller is dan de Prov. weg met hoge snelheden gereden wordt. De raad kon zich wel vinden in de aanleg van een fietspad op de aarden baan maar daar blijkt de Provincie grote (financiële) moeite mee te hebben. De Commissaris onthulde dat Prov. Waterstaat dè gevaarsfactor mom^enteel ook niet zó groot vindt dat een snelle oplossing zou mogen worden verwacht. 's Commissaris' suggestie d.m.v. vej:- keersmaatregelen de paralelweg tussen Goedereede en SteUendam voor snel verkeer te sluiten vond weinig onthaal. Het zou ook het landbouwverkeer be moeilijken terwijl de raad juist vindt dat met name dat verkeer niets in de weg m.oet worden gelegd. Geen oplos sing derhalve voor het fietspad-vraag stuk maar de Commissaris beloofde wel een en ander met de betreffende Ge deputeerde te bespreken, zoals hij dat ook zal doen m.b.t. de materie van de Dammenweg al is de Provincie in de uitvoering daarvan sterk afhankelijk van wat het Rijk doet. N.a.v. de vragen over het vervoer van gevaarlijke stoffen over de flakkeese wegen en dientengevolge door ettelijke bebouwde kommen verklaarde de Com missaris dat deze problematiek ter Grif fie wordt bestudeerd. Er zal een route kaart worden ontworpen over de inhoud waarvan de Commissaris thans nog geen mededeUngen kon doen omdat het ontwerp nog in studie is. Uit de beantwoording door de Com missaris bleek ook dat was overigens al bekend dat het beleid van het Provinciaal bestuur m.b.t. de recreatie in Goedtereede erop gericht zal zijn de ontwikkeling in een wat rustiger sfeer te brengen. „Dat Ugt alleszins in de re de en passend in de functie die wij de ze streek toe willen kennen", aldus de Commissaris. Ter geruststeUing van mevr. Grinwls-Blok (PvdA) deelde dhr. Vrolijk mee dat het Provincaal bestuur het evenmin heeft begrepen op Pro jectontwikkelaars voor de jachthavens zoals mevr. Grinwis dat te kennen Het bezoeek aan Machinefabriek Maaskant dat zich glorieus presen teerde met een order portefeuille van 47 miljoen. Het gezelschap ver laat hier het droogdok.. Links voor aan dhr. A. Maaskant, midden Mr. de Vries, rechts Comm. Vrolijk. OpvaUend was het dat de mees te familienamen van het gezel schap van de Commissaris met een V. begonnen. Het begon al met de achternaam van de Com missaris zelf, dhr. Vrolijk, voorts die van de burgemeester dhr. van Velzen, de wethouders Voogd en Visser en gemeentesecretaris Vo gelaar alsmede de naam van de Griffier, Mr. de Vries heeft gegeven. Over het verlangen van af het Zuiderdiep een doorvaartmoge- lijkheid naar het Haringvliet te maken had de Commissaris alleen nog maar gehoord. Het was hem onmogelijk daar enige mededeling over te kunnen doen. Een grote portie diplomatie kan men de Commissaris niet ontzeggen. Het was daardoor dan ook dat hij geen concrete toezeggingen deed en dat zou ook moeilijk kunnen. Waar de Com missaris wel erg positief over was was de goede ontvangst in het Goereese en de opstelling van het programma waar door de dag hem een veelheid aan in formatie had gegeven. Het was vier jaar geleden dat dhr. Vrolijk op werk bezoek was geweest. Opnieuw beloofde hij terug te komen, andeormaal in Zuid HoUands verband, met welke vaststel ling dhr. Vrolijk, zinspeelde op de uit spraak van Goedereede bij een evt. Provinciale herindeling aan Zeeland te willen worden toegevoegd. Had de Com missaris de vorige maal een pakket zeebanket gekregen, nu was het een roy aal assortiment koekjes uit koekfabriek Tanis en een doos wllof. „We zaten met de quotering", schertste burg. van Vel zen. Niettemin was er een doos zee banket voor de meegekomen Griffier der Staten Mr. J. de Vries. Sedert enige tijd is bovengenoemd orkest verschülende acties aan het voe ren voor een noodzakelijke vernieuwing van haar instrumentarium. Dezer dagen ontving het bestuur het verheugend be richt, dat het Anjerfonds Zuid-HoUand voor dit doel een subsidie van 5000, had toegekend Dit geeft ons aanleiding U aan te sporen ook in de toekomst dit fonds op royale wijze van de midde len te voorzien, teneinde haar in staat te stellen, ook in de komende jaren de amateur muziekbeoefening financieel te steunen. Hoewel het bestuur en leden van „De Hoop" uiteraard zeer dankbaar zijn voor de haar toegekende subsidie, heeft zij de hiilp van de Stellendamse burgerij nog zeer hard nodig om de vernieuwings plannen tot een goed einde te brengen. Zij vertrouwt erop, dat u aan de diverse acties uw voUe medewerking zult geven. OUDDORP donderdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop van Rotterdam-C. Aan komen lopen poes van 5 mnd., grijs gestreept met witte bef en sok jes. Inl. mevr. v. d. Wulp, Beatrixlaan 22, Dirksland, tel. 01877 - 2044. NIEUWE TONGE Morgen, woensdag kan er weer ge smuld worden van de lekkernijen die I door de dames van het Aktiecomité Herv. Ver. gebouw worden gebaMcen. Dat zijn naast oliebollen ook kruidkoek, wafels en kruudplaetjes, alsmede cake en advocaat. Het kan aan het Ver. ge bouw worden afgehaald of worden be steld via de tel nrs. 1217 of 1287. In zijn vergadering van a.s. donder dagavond zal de raad van Dirksland een crediet van 885.000,worden ge vraagd voor de bouw van een gymnas- tiekzaal annex peuterspeelzaal te Me- Ussant. De zaal zal worden gebouwd aan het bestaande ver. gebouw „Melis hof".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1