Vlfetenschappelijke doorbraak ie de strijd tegen caries Het jeugdwerk Goeree-Overfhikkee bouwt aan een Weeshuis in India 50 85 170 Vrije Produktea'tEigen kwaliteitsmericvan Jac.Hermans Prijs-slag. «!$lsbrok!#' de vrouw n Nieuwe tandpasta versterkt afweer in ons speeksel ,yOranjevereniging Ooitgenspiaat'' Oproep lierhalings- vaccinatie Polio Uw huis verkopen? TAMBOER Schaakvereitiging „De Zwarte Pion" Wie komt er naar de cursus Politieke scholing voor Een thuis voor Rajkumar" 10 Een bekend fabrikant vroor voor ons eerste kwaliteit spinazie in. Vrije diepvries Spinazie. 450 gram. N'etemaaltüd Onze Vrije Vis- en vleesbrokken voor de kat worden speciaal voor ons gemaakt. Uw kat herkent de kwaliteit. Blik van 420 gram. Onze Vrije Wasverzachter wordt voor ons verpakt door een bekende fabrikant.. Flacon 1,5 liter. Nieuw in ons Vrije Produkten- assortiment: Vrije blokreep, Melkchocolade met hele hazelnoten. Ook een produkt van een merkfabrikant. Blok van 85 gram.. Gebruiken is geloven: Vrije Zilvermerk Koffie van Jac. Hermans Prijs-slag. Geheel naar smaak.Pak van 250 Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Vrijdag 16 februari 1979 Negen jaar wetenschappelijk onder zoek heeft een opvallende doorbraak opgeleverd in de strijd tegen caries, één van de belangrijkste problemen voor de volksgezondheid in de virelvaartslanden. Dr. ir. H. Hoogendoorn van Akza Den tal Research ontdekte in het speeksel een natuurlijk afweersysteenj tegen de bacteriën. Deze bacteriën zijn verant woordelijk voor het ontstaan van caries. Hij slaagde er niet alleen in de bacte- rieremmende stof in ons speeksel te identificeren, maar het lukte hem ook om door middel van enzymen het af weersysteem in het speeksel te acti veren: het resultaat is een nieuwe tand pasta, Zendium, die dezer dagen in ons land is geïntroduceerd. Dr. Hoogen doorn promoveerde halverwege zijn on derzoek op een proefschrift over zijn wetenschappelijk werk. De situatie met betrekking tot caries is in Nederland verre van rooskleurig. Een onderzoek onder 965 schoolkinde ren leert, dat slechts 3 kinderen geen caries hebben. Bij 6-jarigen treft men gemiddeld elf kleine gaatjes aan; bij 11-jarigen 12, bij 13-jarigen 15 en bij 21-jarigen 22 grote gaten in tanden en kiezen. Op 45-jarige leeftijd heeft vijf tig procent van de volwassenen een kunstgebit, aldus het onderzoek (bron Nederlandse Vereniging van Tandheel kunde). Drie factoren Drie factoren spelen bij het ontstaan van caries een rol: het gebit, onze voe ding en bacteriën. Aan het gebit kan weinig worden veranderd. Alleen door middel van fluoride kunnen tanden en kiezen beter tegen tandbederf worden beschermd. Onze voeding zou zijn te verbeteren, maar de praktijk heeft aangetoond, dat acties als „snoep verstandig" en andere voorlichtingscampagnes, nog weinig ef fect sorteren. Door de sterk van het natuurlijke patroon afwijkende voeding en eetgewoonten, blijkt het natuurlijke afweersysteem niet meer opgewassen te zijn tegen de bacteriën, die suiker om zetten in melkzuur. Deze zuurvorming is de voorwaarde voor het ontstaan van caries. Ds. Hoogendoorn ontdekte, dat in ons speeksel van nature een bacterie-rem- mende stof wordt gevormd. Deze rem- stof zorgt ervoor, dat de bacterie geen suiker kan opnemen en omzetten in melkzuur. De nieuwe tandpasta Zen- dium, die op basis van het wetenschap pelijke onderzoek is ontwikkeld, bevat naast fluoride tevens enzymen, die het natuurlijk afweersysteem in de mond versterken. Het activeert de vorming van remstof in ons speeksel. Effectief Dat het systeem in Zendium effec tief kan worden genoemd, heeft onder meer een proef met ratten aangetoond: van twee groepen van deze dieren, die een voor het gebit „ongezqnde" voeding kregen voorgeschoteld, werd de ene groep behandeld met een traditionele tandpasta en de andere groep met Zen dium. Bij een lang niet optimale ge bitsverzorging scoorde de Zendiumgroep een cariësreductie van tachtig procent. Een dergelijk „hard" getal zal moeilijk te produceren zijn voor mensen, die met Zendium poetsen. Het terugdrin gen van tandbederf is van een aantal factoren afhankelijk, zoals goed poet sen, eetgewoonten en de individuele kwaliteit van het gebit. Toch hebben proeven duidelijk gemaakt, dat Zendium werkzaam is tegen caries en dat niet alleen: het blijkt dat een herstelde af weer in het speeksel belangrijk is voor de gehele mondhygiëne, dus niet alleen minder zuurvormig en plaque, maar ook minder tandvleesontstekingen en ook bij aphten is Zendium werkzaam. Proven in binnen- en buitenland heb ben deze feiten aangetoond. Ter gelegenheid van de introduktie van Zendium is aan alle tandartsen in Nederland een boek aangeboden, v>^aar- in niet alleen het project van dr. Hoo gendoorn wordt uiteengezet, maar dat ook een samenvatting biedt van alle wetenschappelijke kennis in de strijd te gen caries. Van het boek, „Tandheel kundige preventie en haar weten schappelijke basis", heeft onze staats secretaris van Volksgezondheid, me vrouw mr. E. Veder-Smit, het eerste exemplaar in ontvangst genomen. Tijdens een bijeenkomst op het ministerie van Volksgezondheid en milieu-hygiëne donderdag 8 februari is staats secretaris mevrouw mr. E. Veder-Smit het eerste exemplaar aangeboden van het boek „Tandheelkundige preventie en haar wetenschappelijke basis". Op de foto: professor dr. K. G. König en de staatssecretaris. Donderdag 8 februari j.l. is de jaar lijkse algemene ledenvergadering van de „Oranjevereniging Ooltgensplaat" gehouden. De voorzitter heette iedereen van harte welkom. In zijn opening zei de voorzitter, dat hij deze keer de on plezierige taak had van de heer P. Kamp als bestuurslid van de oranjever eniging afscheid te moeten nemen. De heer P Kamp werd in 1959 bestuurslid van de oranjevereniging. In 1964 tot voorzitter gekozen. Hij volgde als voor zitter resp, de heren J. C. Birkhof en M. Heykoop op. De huidige voorzitter, de heer H. Ha zelaar, gaf na afloop van zijn toespraak, namens het bestuur van de oranjever eniging een boekenbon als aandenken. De heer P. Kamp zei een plezierige tijd te hebben gehad, maar het meest dat hem bij gebleven was, was de ont moeting die hij persoonlijk heeft ge had met H.M. Koningin Juliana. Hij vond het plezierig dat het tegenwoor dige bestuur sterk verjongd was. Vervolgens deed de heer C. W J. Geerst, honofd openbare lagere school, een woord van dank namens de scholen. De notulen en financieel verslag wer den voor kennisgeving aangenomen. Als nieuw bestuurslid werd mevrouw De Bruin gekozen en benoemd. Onder de gepofte poters werd een voorlopig pro gramma bekend gemaakt voor 30 april 1979. Door de leden werden een aantal suggesties gedaan aan het bestuur, die bekeken zullen worden. Nadat de voor zitter had afgesloten was het nog ge zellig om wat met elkaar na te babbe len. DIRKSLAND De vaccinatie vindt plaats in twee groepen. A. B. C. systeem t.w.: Personen, wiens achternaam met A t.m. K begint, worden op maandag avond 26 februari 1979 van 17.00—18.00 uur verwacht. Personen, wiens achternaam met L t.m. Z begint worden op vrijdagavond 2 maart 1979 van 18.00—19 00 uur ver wacht. De inentingen vinden plaats in het Groene Kruisgebouw, Oranjelaan 59. Met deze oproep vervallen reeds ge maakte afspraken. Na deze data wordt de inentingscam pagne afgesloten! Uitslagen van 12-2-1979 J. Boeter A. Stolk 0—1 G. de Jager C. J. Smit 1—0 W. I. Peeman M. Verolme O1 j J. Sparreboom J. Smallegange 1O Ml. v. d. Waal C. Bakelaar 1-0 i W Markwat E. Verbeek afgebr. H. K. Smit J. Kruik afgebr. W. Tieleman A. Roon V2—V2 J. Minnaar C. Groenendijk V2Vs C. Littel P. Lesuis 0—1 J. Noordijk J. Troost 1—0 N. v. Bracht C v. d. Groef 1—0 J. Tronost J. Non 0—1 Deze cursus wordt georganiseerd door de verschillende vrouwen-organisaties. IEDER IS WELKOM. Er zijn weer sprekers uitgenodigd die zitting hebben in de 2e Kamer. De onderwerpen zijn: 21 febr.: Zonrgen ronde gezondheid CDA - PvdA. 28 febr.: Rechten van minderjarigen WD - PPR. 14 maart: Recht op wonen. D 66 en CDA 28 maart: Buis in eigen huis. GPV en PvdA. 4 april: Verkiezingen Europees Parle ment. PvdA - CDA. De kosten bedragen 20,p. persoon. De cursus wordt gegeven in de la gere landbouwschool „Ir. J. B. Mijs", Langeweg 107, Sornmelsdijk. Aanvang half acht. Opgave zo spoedig mogelijk bij: Mevr. Goensen, 01873-1215. Mevr. Wessels, 0187-1467. Mevr. Koert, 01871-1210 of bij het bestuur van uw vereniging. -.-----ij------- THOLEN De Eeweg. Nu Gedeputeerde Staten van Zeeland het plan Eeweg van het Waterschap hebben goedgekeurd en een toezegging hebben gedaan van 80 Vo subsidie kan de verbreding van de weg worden aanbesteed. De Eeweg, een verbindingsweg tus sen het Stenen Kruis en de Molenvliet- sedijk wordt dan 4.50 m. breed. fV De jongens en meisjes, de leiders en leidsters, en de jongeren van de jeugd verenigingen en jeugdklubs op Goeree Overflakkee houden in het kader van het landelijk diakonaal projekt voor In dia in de kring van het Hervorm,d Ge reformeerd Jeugdwerk een financiële inzameling voor de bouw van een wees huis bij Madras in India. Dit weeshuis wordt in samenwerking met de reformatorische hulpaktie Woord en Daad gebouwd voor 80 weeskinde ren. Een thuis voor Raikumar heet de ak- tie omdat het jongetje Rajkumar één der eerste bewoners van dit weeshuis zal zijn. De bouwkosten van dit weeshuis zijn 40.000 gulden. Hoever bouwt Goeree-Overflakkee? In de komende weken worden er ver schillende akties gehouden. In de eerste plaats zijn de jongens en de meisjes van de jeugdklubs bezig met het verkopen van „stenen" met de bouw stenenkaart. Op elke kaart zijn stenen van 0,50, 1,00 en 2,50 te koop. Mo menteel zijn er ruim 15 duizend stenen in omloop. In bijna alle gemeenten op Goeree Overflakkee wordt er op zaterdag 17 maart een stroopwafelaktie gehouden, waarbij huis aan huis eerste klas kwa liteit stroopwafels worden aangeboden. Het jeugdwerk in Ouddorp houdt een zakjeskoUekte 2000 zakjes worden er door de leden van de verenigingen weg gebracht en weer opgehaald. Tijdens diverse slotavonden van de plaatselijk jeugdwerk worden gemaak te materialen verkocht en andere inza melingen gehouden voor de bouw van het weeshuis in India. In Ooltgensplaat worden in de ko mende weken door de leden van de klubs auto's en fietsen gewassen. Op vrijdag en zaterdag 20 en 21 april wordt er in Oude Tonge een gro te bazar en rommelmarkt gehouden. Heeft u materiaal voor deze verkoop- dag belt u dan onderstaand telefoon nummer en het wordt opgehaald. Enkele zondagsscholen hebben reeds toegezegd hun steentje" te zullen bij dragen aan de bouw van dit weeshuis. Indirect verbonden aan deze aktie wordt er door het eilandelijk komité Waard en Daad een appèl en informa tie-avond gehouden op woensdag 21 fe bruari in de Herv. Kerk te Sornmels- dijk. Opbrengsten van inzamelingen, giften e.d. kunnen gestort worden op de spe ciale rekening bij de Rabobank te Mid- delharnis, rek. nr. 3420.26.135 tn.v. de aktie een thuis voor Rajkumer, (girore kening van de bank is 346124). Voor nadere inlichtingen en infor matie kunt u terecht bij de jeugdwerk leider; D. den Boon, Hyacinthenstraat 15 te Sommelsdijk tel. 01870 - 3114. Beste meisjes en jongens, het ziet er naar uit dat we de virinter zowat hebben gehad. Behoudens enkele regenbuien en wat ijzel is het de afgelopen week toch meegevallen. En nu is het weer schrijven voor ons hoekje, want daar moet iedere week v^at zijn. Een stroom van brieven zijn in de bus gerold, een enkele foto zat er bij, waar we t.z.t. een dankbaar gebruik van hopen te maken Als we allemaal meewerken kan het hoekje, ons hoek je, nog leuker worden. Allemaal je best maar doen, niet te gauw opgeven als je iets niet direct vinden kan. Want er zijn er nog wel bij die zich er wat ge makkelijk van afmaken. Steeds pro beren goed werk te leveren, en alle op gaven maken. Op school gaat dat im mers ook niet. Als je "wat bereiken, "wil in de wereld, dan kan dat, maar je moet -wel flink aanpakken. Aanpakkers en volhouders willen ze overal nog hebben. Lui en lekker en veel meugen, zijn drie dingen, die niet deugen. Daarom, WERK! en luier niet; Lui en lekker brengt verdriet. Goed onthouden hoor! We gaan nu weer aan de slag. FEBRlUARIRAADSEL 3 1. 2000 als Romeins getalmerk 2. een zeer bekende vogel. 3 verspieder; klein vensterspiegeltje. 4. gisteren niet, maar ook morgen niet. 5. grote smidshamer (weet je vader wel) 6. bekende provincie 7. briefomslag 8. ook een bekende provincie 9. nieuwsblad! 10. klein gewichtje 11. 500 als Romeins getal 1. vertikaal moet hetzelfde zijn als 6 horizontaal. We geven nu nog vijf visitekaartjes. Jullie mogen uitzoeken wat voor beroep deze mensen uitoefenen. Het zijn vijf bekende beroepen, die jullie allemaal kunnen weten. Voor de oplossingen worden vijfen twintig punten extra toegekend Dat is dus voor ieder kaartje vijf punten. Zo ben je dus ook eerder aan een prijs toe! H. Crashard - Epe W. Trikfort - Leek N. Rensgier - Vaals D. Krentenkar - Urk W. Wegener - Acht Er zijn deze week geen verjaardagen te vermelden. Wel mochten we weer drie nieuwe raadselmakkers aan ons klubje toevoegen. We zijn daar heel erg blij mee, vandaar dat we deze nieuw^e- lingen maar voorrang hebben gegeven bij het beantwoorden van hun brieven. Ik hoop dat niemand mij dat kwalijk neemt. BRIEFWISSELING Berend de Boer, Drachten. HallOi die Berend. Van harte welkom in ons Jeugdhoekje hoor. We hopen dat je een trouwe makker mag worden Een vol houder, want daar gaat het om hé. Be ginnen is niet zo moeilijk, maarvol houden. Het is heel best dat je moeder je wil helpen, want je moet alles leren Berend. Je woont anders maar ver weg, zeg! Maar dat kan jij ook van Oom Ko zeggen. Je meester moet anders ook maar ver reizen Berend, helemaal uit Urk. Allen de hartelijke groeten hoor! Addy v. d. Velde, Yerseke. Oom Ko' vindt het heel fijn dat je nu ook mee gaat doen. Je zussen doen ook al een hele tijd mee, en oom Ko hoopt dat je even trouw wordt als je grote zussen. Je vindt het erg jammer dat het gaat dooien Addy? Maar het kan toch niet blijven vriezen? Want dan zou er niets kunnen groeien hé! Oom Ko heeft nu eerst jou brief beantwoordt zeg, wat zullen ze jaloers zijn. Volgende keer schrijf je wat meer heb je beloofd, dus zal oom KO' dat maar afwachten Addy! Allen de groeten hoor! Lucretia v. d. Welle, 's Gravendeel. Weer een nieuwe kostganger, fijn hoor dat je ook mee gaat doen Wij zijn alle maal blij als er nieuwe deelnemers bij komen. Wat heb je de oplossingen fijn uitgewerkt zeg, al de tekstjes erbij, keu rig hoor! Je gaat in Dordrecht op school als ik het goed begrepen heb? Jullie hebben dus een paard gehad, en nu heb je alleen nog een „Groenling" en „Wie- lewaal". Leuk bedacht die namen! Maar jij hebt anders ook een mooie naam, Lucretia? Arme ik, zeg maar gewoon „Ko"! Tot volgende keer zullen we ho pen hé. Jaap Struijk, Herkingen. Dat is mooi Jaap als het „best met je gaat". Ook je hart, opgehaald op het ijs en met het sneeuwballen. Jullie hebben de mees ter bekogeld lees ik. Pas maar op an ders moet je in de vakantie voor straf nog naar school. Je hond zal het wel naar z'n zin gehad hebben in de sneeuw Jaap. Maar hoe gaat het nu op school, doe je nog aan blokfluiten? Moet je nog eens schrijven hoor! Allen de groeten Jaap! Peter van Rossum, Melissant. Het is bij jullie dus ook winter geweest Peter; het was wel de moeite, ook hoor. Ook aan het sleeën geweest, daar was volop de gelegenheid voor met al die ijijzel. Ben je er toch nog door gegaan naar school of had je ook „vorstverlet"? Met zulk weer is het niet zo leuk als je ver moet fietsen hé. Voor de pony's was het ook niet zo leuk; die vonden het wel fijn dat ze naar binnen mochten Marina van Rossum, Melissant. Dat valt wel mee Marina met het brieven schrijven. Dat kan je wel hoor. Als je het nog eens kon, dan schreef je de krant vol denk ik. Hebje je tweede zwemdiploma nog gehaald? Oom Ko zou het niet halen hoor, zeker niet als je zeven meter onder water moet blijven. Heb je een goede verjaardag gehad Marina, je was zo benieuwd of je veel kadootjes zou krijgen. Als je nog „mars- jes" over hebt, dan hou ik me aanbe volen hoor! Max van Rossum, Melissant. Ook al in de sneeuw geravot Max; het was wel een fijne winter voor jullie, alleen niet om naar school te gaan. In de winter valt het niet mee om zo'n eind te fiet sen. Maar het zonnetje wordt al lekker warm als de lucht helder is. Het is 's avonds ook al lang licht hé. Ben je ook al aan het zwemmen Max. Heb je al een ziwemdiploma gehaald of ben je daar nu voor bezig. Je hebt maar een mooie zak lantaarn gehad zeg! Tineke van Rossum, Zeist Dat was een toestand met die ijzel Tineke. Oom Ko is er toch maar door gegaan maar het was wel oppassen op de glibberige wegen. Voor jullie was het echter een welkome afwisseling hé. Onverwacht enkele vrije dagen om te schaatsen. Ze waren hier zelfs op de weg aan het schaatsen, maar het lijkt me toe dat dat toch niet zo goed gaat als op het echte ijs. Allen de hartelijke groeten en het beste met de studie Tineke! Cora van Rossum, Zeist. Wat is je opa al oud hé; ben je ook nog op zijn verjaardag' geweest? Ook al genoten van sneeuw en ijs. Dat was wel gemak kelijk; als je voor de deur kon schaatsen Cora. Maar voor de bejaarde mensen was het niet zo prettig; en wat denk je van de melkboer, bakker en noem maar op. Die moeten er altijd maar door. Er waren dan ook heel wat ge broken polsen en enkels. Hartelijk dank voor je leuke fotootje Cora, t.z.t. zie je het resultaat wel. Groetjes hoor! Allemaal. We gaan er voor van de week maar een punt achter zetten. Het is nu „welletjes" zouden de oude men sen zeggen. Oom Ko krijgt al maar meer "brieven te beantwoorden. Toch wel leuk dat ons hoekje groeit, vinden jullie dat ook? Allemaal de hartelijke groeten van jullie Oom Ko. Jac. H^mans Piijs-sii^ pakt meiiairtilcelen in. f

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 6