Energiebedrijf EMGO lieeft voortaan een „gouden" Prins Ifscheid van twee veteranen bij C.B.T.B. Goeree Us\-^S'^ t gestegen 51e jaargang Vrijdag 16 feibnuiari 1979 No. 4767 GHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE 2:UID-H0LLANDSE E3^ ZEEUWSE EILANDEN Verschifnt tweetruud per toeekdinsdag- en vrijdagaoond INGEZONDEN: Vogels en voedsel BEZOEKT ONZE GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 Automotiielen-verkoo|}lial 2 OOK OP VRIJDAGAVOND I MIDDELHARNIS TELEFOON 01870-2043 RAAD MIDDELHARNIS Werkloosheiclcijfer op Flakkee sterk Presentatie- en voor lichtingsavond yyWoord en Daad'' Voorjaarsnieuws van Deja's Tapijtdivisie Tien Flakkeese verenigingen doen mee met Sparta turnwedstrijd r.\;'.V'.v''>l.t Ijiui iOi, "-^-. IJ, 't, POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sornnielsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5.uur (alleen voor redacüe) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Rai>Q Middelhamis Refc no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per irnn. Bij contract speciaal tarief. Ondanks de vele ongemakken die de ze winter ons bezorgt, kunnen we in het Delta-gebied tot nu toe niet spreken over een strenge winter, maar sneeuw en vooral ijzel maakt deze winter toch bijzonder hard;, vooral voor de in ons gebied verblijvende vogels. Hun soort genoten in de warme gebieden (onze zomergasten) hebben het ongetwijfelijd op dit moment minder moeilijk. Deze gaan zich overigens al bijna op maken voor de grote trek naar de broedgebie den, waartoe onze streek gelukkig even eens gerekend moet worden. Denk maar aan de z'waluw, de koekoek, de karekiet en zoveel andere welkome gasten! Maar nu de velden en grazige gronden prak tisch de hele maand januari en een deel van februari bedekt zijn geweest met sneeuw en ijzel, is het voor de vogels een bikkelharde strijd geweest om. te kunnen overleven, zeker nu in de land bouw de moderne bedrijfsvoering wordt toegepast. Zoals U weet, worden de landbouw- produkten met name aardappelen, peen en uien in grote koelcellen bewaard. Vroeger, en dat is nog niet eens zo lang geleden, werden deze produkten op het land zelf opgeslagen. Door de gehele polder heen verspreid vond men her en der de aardappelhopen. In decem ber werden deze hopen dan onder de z.g.n. winterrok gebracht. Ook de peen lagen in een vorstperiode met stro en grond voldoende afgedekt. Uien lagen onder een dikke laag stro- en bij zeer felle koude werden de uien onder dit stro' ook wel met aarde afgeschermd. Rollen papier, zeilen of extra strO' wer den daarbij ook wel gebruikt. Deze be- y waarmethoden worden weinig meer toe gepast. Heeft dat nu niets met vogels of voedsel voor vogels te maken? Ja ze ker, want rondom de hopen (pitten ge noemd) was altijd wei voedsel te vin den. Wilde eenden, zwarte en bonte kraaien zag men altijd in de buiurt van de aardappelhopen. Was de hoop al een keer opengemaakt en een deel van de voorraad' afgevoerd, dan was op dat ge deelte de tafel als het ware gedekt. Rondom de uienhopen zag men altijd hele troepen mussen naarstig zoekend naar de achtergebleven korrels in de gedorste aren. Ook muizen waren al tijd in deze hopen te vinden en vorm den weer voedsel voor o.a. ransuilen. Langs de sloten stonden hier en daar elzen, essen, meidoomstruiken en niet te vergeten de wilgenkatjes. Aan het hout gewas was volop voedsel te vinden. De vogels waren dan ook in staat om die bikkelharde strijd te voeren. Wat denkt U van het riet in de sloten? Hier en daar staan nog enkele stengels van angst te trillen om èèn dezer dagen in een museum (zeg heemtuin) te worden neer gezet. Eenzaam^ te pronk als 'n laatste nakomeling uit een massaal gegroeid plantengeslacht. Afgestorven maar nog niet gesneden riet gaf de dieren zoals waterhoentjes en meerkoeten etc. be schutting in de wintertijd. En langs de geelachtige rietstengels klommen d^ pimpeLmeesjes al zingend met elkaar, zoekend naar diepverborgen insecten eitjes en bladluizen. Zelfs de niet schu we sijsjes werkten met hun kleine sna- veltjes de ingesloten zaadjes Van de els naar buiten om ze dan tot zich te ne men. „Maar nu hoor ik het lege land ver waaien" schreef ik een twintigtal jaren terug, daarmee doelende op de chemi sche vernietiging van het riet en de niets ontziende technocratie van de wa terschappen. Zo ziet U dat de mens het voor de vogels in de vrije natuur steeds moeilijker maakt. Diezelfde mens biedt gelukkig ook de helpende hand. In onze tuinen en tuintjes 'kunnen we de dwergmispel of de vuurdoom planten. De fel gekleur de bessen vormen een uitstekend voed sel voor koperwieken en kramsvogels, en in sommige jaren voor de pestvogels die per invasie uit het hoge noorden hierheen trekken. De bessen van de meidoomstruiken mogen 'we als voed selbron zeker niet vergeten! Groenlin- gen en vinken zoeken de prachtig oran jekleurige rozenbottels op. De tuinman moet deze dan ook laten zitten tot na dé winter! Verder kunnen wij bij onze woningen broodkruimels strooien en voor de meeuwen en spreeuwen op een sneeuwvrije plek etensresten van de warme maaltijd neer werpen. We kunnen ook een vetbol, een stuk cocosnoot of een stiik ongezouten spek ophangen. Alles wat als voedsel kan dienen voor de vogels. En ze komen van de hongeren volgen daarmee onze cultuur. Waarom? Omdat ze hier. thuis horen! D. Hoogzand. De Energiemaatschappij EMGO te Middelhamis is sinds dinsdagmiddag in het rijke bezit van een „gouden" Prins. Die woordspeling bezigde burgemeester van Es van Middelhamis toen j.l. dins dagmiddag het 40-jarig jubileum van de heer W. A. Prings werd herdacht te welker gelegenheid de heer Prins werd onderscheiden met de Gouden Ereme daille in de Orde van Oranje Nassau. In zijn gelukwens zag Burg. Bos van Dirksland, optredend als waarnemend President Commissaris van de My terug op het jaar 1939 toen dhr. Prins als „jongmaatje" hulpmon^eur bij de Emgo kwam, zich vervolgens „honkvast" toonde met meerdere van zijn collega's en al doende opklom tot Technisch Amb tenaar A. Het was voor burg. Bos dui delijk dat dhr. Prins het bedrijf in alle omstandigheden heeft gekend en trouw is gebleven, in oorlogs- en rampomstan- digheden, zowel als in de tijd dat het be drijf een sterke groei meemaakte, aan schouwelijk gemaakt in de bouw van het 50 KV station dat enkele jaren ge leden tengevolge van een explosie ook weer voor veel hoofdbrekens zorgde. In al die omstandigheden kon op dhr. Prins gerekend worden en het was burg. Bos dan ook een behoefte de jubilaris daar voor, namens de Raad van Commissaris- Het werklozental op Goeree-Over- flakkee is in de januarimaand dras tisch gestegen. Stonden in december vorig jaar bij het Gew. Arbeidsbureau nog 377 mnl. werklozen te boek, in jan. steeg dat aantal tot 483, zijnde 6,6"/o van de mnl. beroepsbevolking. In dec. bedroeg het aantal werklozen nog 4,8''/o van de beroepsbevolking. Van genoemd aantal kan de volgen de onderverdeling worden gemaakt: Bouwvakkers 153; metaalbewerkers 63; landbouwpersoneel58; handelsper soneel 5; transportpersoneel 41; kan toor-onderwijzend personeel 24; losse arbeiders 53; Overige beroepen 86. Te genover het geregistreerde aantal werk zoekenden staat een gerigistreerde aan vrage naar 39 mannen. Het aantal werkloze vrouwen is vrij stabiel; van 123 in dec. steeg het naar 125 in januari. Er is slechts één aan vrage. De onderverdeling is als volgt: Win kelbedienden 25; kantooryonderwijzend personeel 32; huishoudelijk personeel 10 en overigen 58. INGEZONDEN: WINTERCONCERT KONINIiLIJKE FANFARE „SEMPRE CRESCENDO" In „De Meerpaal" in Meneerse was de zaal zeer goed bezet. Ondanks winterweer en koude. Daar werd minder op gelet. Sempre-leden, instrumenten glimmend als ik weet niet wat. 'k Zag een aantal dames kammen, kijkend op hun haar goed zat! Daar was Buskop met z'n drumband, 't Dameskoor van Gerrit Zoon. Wat men bracht was 'n openbaring. Strak en zuiver, goed van toon. Ook de jonge groep solisten staan voor hun fanfare borg. Met zo'n groepje muzikanten heeft de dirigent geen zorg. Buskop dééd het met de trommen. Zoon kan er echter ook wat van. Hulde aan de muzikanten en hun leider Jonge jan! M. J. Noordijk oud-lid Sempre Crescendo D.V. woensdagavond 21 februari, aan vang half acht, wordt u in de Hervorm de Kerk te Sommelsdijk het volgende programma aangeboden: Openingswoord, Ds. A. Beens. Appélwoord, ds. H. Visser. „Het werk van Woord en Daad", dhr. I. 't Lam. Sluiting, Ds. L. v. d. Meij. Koren o.l.v. dhr. v .d. Heuvel en dhr. Wessels zullen deze avond hun mede werking verlenen. Allen hartelijk uitgenodigd C.P.B. „GOEREE" Donderdag 22 februari hoopt de C.P.B. „Goeree" haar volgende vergadering te houden 's avonds 8 uur in de Huishoud school „Westvoom" te Ouddorp. Spre ker: Ds. van der Linden uit Dirksland. Onderwerp: de Jehova's getuigen. sen, hartelijk dank te zeggen. Voor dhr. Prins was er de gebnaikelijke gratifica tie, voor mevr. Prins die door dhr. Bos welbewust in de waardering was betrok ken, een fraaie boeket bloemen. Gemeenschapsmens. Naast het goede vakmanschap en de correcte taakvervulling wees burg. van Es van Middelhamis nog meerdere kwa liteiten van de jubilaris aan. O.m. is dhr. Prins al 31 jaar lang bestuurslid .van de voetbalver. „Flakkee", is hij bestuurslid van de IJsclub en is hij al vele jaren lajig een welbekend official van de Kon. Ned. Zwembond. Voor dhr. van Es was het dan ook duidelijk dat bij een lang durig jubileum van zo'n ingezetene een onderscheiding behoort. Met instemming maakte dhr. van Es dhr. Prins dan ook deelgenoot van het Koninklijk Besluit hem de Gouden eremedaille toe te ken nen. Dhr. van Es bood hem dat ereme taal aan onder dankzegging voor de vele werkzaamheden voor de energiemaat schappij zowel als voor de gemeenschap verricht. De hartelijke gelukwens die spr. daaraan verbond liet hij primair ook voor Mevr. Prins en de kinderen, maar zeker ook voor het bedrijf, de collega's en de gemeenschap gelden. Veel verhalen. Het gezamelijk personeel en de geno digden van elders ó.m. uit het Vere nigingsleven waarbij dhr. Prins betrok ken is, zorgden in „Vita Nova" voor een blijde Emgo-middag waarop de diverse sprekers in ernst en luim terugblikten. Dhr. Prins kwam steeds naar voren als een „evenwichtige" figuur, welke repu tatie slechts eenmaal schipbreuk heeft geleden. Dat was toen hij, in de ramp dagen, de directeur'dhr. J. J. C. la Fleur op de rug torste en pal voor het Middel- hamisse gemeentehuis onderuit ging...! Op de dingsdagavond gehouden Jaar vergadering van de afd. Goeree van de CBTB West-Nederland in de Chr. Huis houdschool te Ouddorp heeft mr. G. W. Smallegange, secr. van de CBTB „West nederland" gerefereerd over het onder werp: DE LANDBOUW ALS ONDER DEEL VAN DE SAMENLEVING. Door de voorz. dhr. L. Visser werd deze verg. geopend met gebed. In zijn openhigswoord herinnerde spr, eraan dat 1978 geen best jaar voor de land bouw is geweest; de prijzen waren en zijn te laag en de kosten lopen steeds omhoog. „Ook de EEG brengt ons geen oplos sing", zo signaleerde dhr. Visser. De EEG snijdt de landbouwer vele ribben uit. Je wordt getroost met allerlei be loften, maar je moet er om lachen. Engeland en Frankrijk gaan hun eigen gang, het zijn allemaal visioenen die je ziet, doch waar je niet verder mee komt. Laten wij allen stenen aandragen voor een ander beleid, niet om te staken of met tractoren de weg op te gaan, maar door onze stem te laten horen", zo wek te dhr. Visser op. Na dit welkomstwoord bracht de com missie tot nazien van de rekeningen ver slag uit over het gevoerde financieel, beleid wat in orde was bevonden; de rekening werd dan ook goedgekeurd. Hierna volgde stemming voor 2 be- ROTTERDAM Deja Tapijt BV is voor het seizoen 1979 op de markt ge komen met het totaal nieuwe Cum Lau- de-80 program, zijnde een selectie uit de beste kwaliteiten zachte vloerbedekking waarin zich overigens wel de toppers van de collectie van vorig jaar bevin den. De vraag of deze markt in 1979 nog zal stijgen is opengelaten, doch de ten dens naar betere kwaliteit is in op gaande lijn. Dit is het best waarneem baar in de sector vloerbedekking, waar onder trouwens ook karpetten vallen. Op zichzelf is dit niet verwonderlijk gezien de sterke belangstelling van de consument voor plavuizenvloeren, res7 pectievelijk parket, waarop een karpet veelal voor de finishing touch zorgt. In karpetten heeft Deja een unieke sortering, zowel in klassiek (V4 van de omzet) als modern, waaraan kan wor den toegevoegd, dat alle dessins speci aal voor Deja exclusief gemaakt wor- denin totaal 304 posities, welke uit voorraad leverbaar zijn. De serie klas sieke karpetten is bovendien uitgebreid met de IOO"/o scheerwollen kwaliteiten „Shah Abbas" en „Luristan". Ook de alleen voor Deja geproduceerde Cum Laude tafelkleden-collectie mag all round genoemd worden, zeker nu te vens kleine maten beschikbaar zijn de de daarvoor meest geschikte dessins en kleurstellingen. Het assortiment projecttapijt is ten slotte uitgebreid met een drietal voor zwaar gebruik bedoelde kwaUteiteii. Ten eerste de met een foamrug uitge voerde, voor vloerverwarming geschik te, fine gauge bouclé „President" (uit 100»/o polyamide) en de eveneens rol- stoelvaste „Panther"; verder de fine gauge velours „Pandörra" op een acryl rug. Alle drie zijn permanent anti- statisch en leverbaar in 10 courante kleuren. Bij een minimum afname van 600 m2 is de „President" daarenboven 'te leveren met een jute rug. Voor belangstellenden zijn practische stuursleden wegen aftreding van de he ren P. Westhoeve en M. Aleman die we gens hun leeftijden niet herkiesbaar wa ren. Gekozen werden dhr. C. Aleman Mz. en M. van Splunder Hz. De voorz. dankt de aftredende heren P. Westhoeve en M. Aleman voor het vele werk wat zij voor de afdeling gedaan hebben. Uit de Notulen was hem gebleken dat beide heren 29 jaar zitting in het bestuur hebben gehad, waarom hij niet met lege handen was gekomen, en beiden een aandenken in de vorm van een lectuur bak aanbood voor het werk dat zij ge daan hebben. Ook de vrouwen van beide heren, die hierbij tegenwoordig waren werden bloemen aangeboden. De voorz. sprak de wens uit dat zij nog vele jaren in het leven zullen gespaard blijven. Als vertegenwoordiger v. d. CBTB werd ook het woord gevoerd door mr. Smal legange, die beide heren een oorkonde aanbood voor de 29 jaar die zij bij de org. gewerkt hebben. Ook de gemeente Goedereede liet zich niet onbetuigd en bood hen door weth. Voogd het wapen van de gemeente Goe dereede aan, voor het pionierswerk door hen verricht. Als docent van de Huis houdschool sprak dhr. van Doeland nog een hartelijk afscheidswoord. Namens dhr. Aleman dankte tenslotte dhr. West hoeve voor het genoten vertrouwen in al deze jaren hun schonken en voor de wijze waarop afscheid is genomen. Dhr. Dhr. SmaUegange reikt de oor konden uit aan (1.) dhr. P. West hoeve, rechts dhr. M. Aleman. Westhoeve wijst er op dat wij afhanke lijk zijn van Hem die alles regeert. Het is God die de wasdom geeft en aan Zijn zegen is alles gelegen. Hartelijk dank voor de goede samen werking en het genoten vertrouwen. Na de PAUZE kroeg mr. Smallegange het woord over het onderwerp, DE LANDBOUW als ONDERDEEL in de SAMENLEVING. Dhr. Smallegange vergelijkt de land bouw van nu, met de tijd van voor onze jaartelling. Er kan nu niet meer geleeft worden als in die dagen al zou je dit willen, dit zou niet meer kunnen, dan zou de samenleving er maar slecht aan toe wezen, er moet nu meer geprodu ceerd worden wat soms tot overschot ten aanleiding geeft. In de rondvraag kwam men tot de konclusie dat er nog veel gesproken zal moeten worden om de Landbouw recht te doen. Nu wordt je gestraft als er overproduktie is. Dhr. Smallegange meende toch dat je beter afbent met de EEG, als met geen EEG. De voorz. dankte dhr. Smallegange voor zijn leerzame uiteenzetting, en de leden voor hun aanwezigheid, waarna de ver gadering door dhr. Smallegange met dankgebed werd besloten. DIRKSLAND Jaarvergadering N.C.V.B. N.C.V.B. afd. Dirksland hoopt op D.V. 28 februari a.s. in „Onder de Wiek" haar jaarvergadering te houden. Hier is ook een koffiemaaltijd aan verbonden, aan vang 5 uur. De avond wordt verzorgd door „de Friese Vlag". Aanmelden voor de koffietafel bij mevr. Struijk, tel. 1168 t.m. 21 februari. DEN BOMMEL N.C.V.B. De N.C.V.B. afd. Den Bommel hoopt donderdag 22 februari haar jaarvergadering te houden. Burgemeester W. M. v. d. Harst hoopt te vertellen over zijn reis naar Amerika en dit met dia's toe te lichten. Aanvang 7.30 uur in „Bij de Bron". Belangstellenden hartelijk welkom. OUDDORP Nat. kampioen pistoolschieten -^ Leo Mierop is andermaal nationaal kampioen klein kaliber pistool op 25 meter geworden. Ook is hij nationaal record-houder wat betekent dat geen andere schutter eerder een zo hoge score haalde. Leo is lid van de Schietver; „Raak de Roos" te Ouddorp welke Ver. nog een aantal leden, met name pistool schutters zou kunnen plaatsen. Wie zich tot de schietsport aangetrokken voelt kan elke vrijdagavond en zaterdagavond in het clublokaal van de Ver. nadere in formatie krijgen en op de overdekte schietbaan alvast de reuk van het bus kruit snuiven! STAD AAN 'T HARINGVLIET Bejaardenavond. Vrijdagavond 23 fe bruari a.s. wordt in het Trefpunt een gezellige avond gehouden voor bejaar den. Het toneelstuk „Madame de Boerin" zal dan opgevoerd worden door een jeugdvereniging. Daarna nog verloting. Aanvang 7.30 uur. BRUINISSE Kerknieuws Oud Ger. Gem. Woens dagavond 21 februari 19.30 uur hoopt ds. C. Smits van Giessendam alhier voor te gaan. staalkaarten beschikbaar met techni sche gegevens etc Een telefoontje naar Deja in Rotterdam is dan voldoende! Zaterdag 17 februari a.s. worden in de Olympiahal in Middelhamis voor de 4e keer door Sparta Hygiëa individuele turn - onderdeelwedstrijden georgani seerd. Uit ons Rayon Goeree-Overflak- kee hebben 10 gymnastiekverenigingen met ruim 120 deelnemers(sters) inge schreven die aan 1 en/of 2 onderdelen meedoen. Voor gymnasten, jury en pu bliek beloofd het een spannende wed strijd te worden. De toegang is vrij en om 14.00 uur be ginnen de jeugdtumsters met de voor wedstrijd op brug-ongelijk, evenwichts- balk, vrije oefening en de paardsprong. De turnsters komen om 14.50 uur aan de beurt en de jeugdtumers en turners be ginnen hun voorwedstrijd om 15.00 uur met rek, ringen, brug-hoog en eveneens de paardsprong. Alle deelnemers mogen kiezen uit 4 onderdelen, maar mogen slechts met 1 of 2 onderdelen meedoen. De 6 besten per onderdeel en leef- tijdskategorie gaan over naar de finale, die om 17.00 uur begint. De punten be haald in de voorwedstrijd én finale ge ven de totaaluitslag voor de Ie, 2e en 3e prijs per kategorie/onderdeel. Na 18.30 uur zal de uitslag bekend zijn en zullen de 48 prijzen uitgereikt worden. Bovendien ontvangt iedere deelnemer- (ster) ter herinnering een diploma. ST. ANNALAND Jubileum bij „Accelerarndo"Tijdens de laatste repetitie van de Koninklij ke Fanfare „Accelerando" in de sport hal aan de Bierensstraat te St. An- naland herdacht de heer Lt. P. Goede- gebuure Abr.zn. het feit, dat hij 25 jaar lid is van het St. Annalands muziekge zelschap. Hij werd door voorzitter W. Wielaard met dit jubileum gefeliciteerd en ontving het gebruikelijke insigne voor zijn verdiensten. Uienveiling van dinsdag 13 februari 1979. Uien, maat veertig opwaarts rond. Klasse twee N.L.: 10,10. Aanvoer: 49 ton.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1