EIUJIDEII - niEUWS Hienwe sponsor bij Intermezzo Schizofrenie en een van de hersenen 3e blad Vrijdag 9 februari 1979 No. 4765 INGEZONDEN: Prov. Conceptplan bibliotheek-voorzieningen VASTE BIBIOTHEKEN IN MIDDELHARNIS EN GOEREE GEEFT REDELIJKE -, MAAR NIET OPTIMALE SPREIDING Het zijn op Goeree-Overflakkee de gemeenten Goedereede en Mid- delharnis die een vaste gemeen schapsbibliotheek willen vestigen. De overige gemeenten Dirksland en Oostflakkee willen het houden bij het inzetten van de bibliobus zoals dat thans al plaatsvindt. Een en ander is terug te vinden in het dezer dagen verschenen Provinci aal conceptplan bibliotheekvoorzie ning 1980-1982. Dirksland Mddelharnis Goedereede Oostflakkee „Een redeUjke maar nog niet optimale spreiding van verant woorde bibliotheek-voorzieningen in deze regio zal verkregen worden indien zowel in Middelharnis als in Goedereede vaste vestigingen ge realiseerd zullen worden en de mo biele filialen ingezet zullen bUjven, resp. worden, in de overige ver spreide kernen", zo rapporteert de commissie. verstoorde werking Uw huis verkopen? TAMBOER Recept voor een gifbeker van deze tijd PREDIKBEURTEN ZEELAND Ford maakte in 75 jaar 150 miljoen voertuigen VOLLEYBAL Lezing voor yyAkademeia" te Ouddorp VOLLEYBAL OOLTGENSPLAAT Nieuwe ontwikke lingen op de werktuigendagen Uw huis verkopen? TAMBOER Chr. Huishoudschool te Ouddorp nam afscheid van bestuursleden In het concept plan wordt geconsta teerd dat de toestand waarin het open baar hLbliotheekwerk in Zuid Holland verkeert verre van optimaal is. Het doel van het conceptplan is het tot stand brengen van een zo verantwoord mogelijke spreiding van openbare bi bliotheekvoorzieningen in de provincie. Thans is de situatie zo dat in 30 ge meenten met 5000 inwoners of minder nog geen openbare bibliotheekvoorzie ning aanwezig is. In 37 gemeenten raet een inwonertal tussen 5000 en 30.000 is nog geen aangesloten hoofdbibliotheek gevestigd. Het conceptplan is aan het College van G.S. aangeboden. Het is de bedoe ling dat de gemeenten er hun com mentaar op zullen geven. Dei Commissie die, anderhalf jaar aan het rapport heeft gewerkt de commis sie van advies vastelling Provinciaal plan voor de openbare bibliotheekvoor ziening heeft G.S. dringend gewezen op de achterstand in de in Zuid Hol land aanwezige achterstand in dö bi bliotheekvoorziening. De commissie constateert dat in de gemeente Dirksland geen_ vestiging van een vaste bibliotheek wordt gewenst. De commissie onderschrijft da argumen tatie dat een vaste vestiging in Dirks land voor de bedde andere kernen een achteruitgang zou betekenen. De com missie is daarom mede van oordeel dat de inzet van een bibliobus de aangewe zen voorziening is in een gemeente als deze waarin de kernen op 6 km afstand liggen. De commissie constateert dat een wettelijke voorziening dat zou een vaste bibliotheek zijn in deze situatie zeker niet de beste zou zijn. De commissie stemt in met het stre ven van het gemeentebestuur van Goe dereede zo spoedig mogelijk een hoofd bibliotheek te stichten, te bouwen in h.,et centrum van de gemeente, in Middel- hamis of Sommelsdijk. De commissie acht het wel nodig dat voor de kernen Nieuwe Tonge en Stad een mobiel filiaal wordt ingezet. Ook de gemeente Goedereede wil een hoofdbibliotheek als er daartegenover maar een rijkssubsidiëring plaats vindt. Ook wanneer deze hoofdbibliotheek in Ouddorp gestalte heeft gekregen acht de comm.issie het gewenst t.b.v. Stellendam en Goedereede een mobiel filiaal te zetten. Ook in het geval Oostflakkee acht de commissie dat een vaste bibliotheekves tiging niet de Ideale oplossing zou zijn. Tocht acht de commissie de aanwezig heid van een vaste bibliotheek in Oude Tonge gewest met daarnaast de inzet van een mobiel filiaal voor de overige drie kernen. Schizofrenie is de meest voorkomende geestesziekte. De ziekte komt overal ter wereld voor, ondanks de grote verschil len die bestaan tussen b.v. landen in West Europa en Afrika. Het woord schi zofrenie is afkomstig uit het oude Grieks en betekent letterlijk: gespleten geest, gespleten gemoed. Eén van de kenmerken van mensen die aan schizof renie lijden is dat ze vaak tegenstrij dige wilsuitingen en gevoelens hebben. Over het precieze ontstaan van chizof- renie is nog weinig bekend. Wel is dui delijk dat niet één oo'rzaak aan te wijzen is. De oorzaak Ugt in een mengeling van faktoren die elkaar kunnen versterken. De erfelijke aanleg lijkt hierbij van belang, evenals iemand^ persoonlijke omgeving, de struktuur van de maat schappij, schokkende ervaringen, afwij kingen in de organisatie van de herse nen en stoornissen in het voorkomen van „lichaamseigen" stoffen in de her senen. Vooral het onderzoek op het laatstgenoemde gebied staat op het ogenblik in de belangstelling. In Ne derland slaUgde een groep onderzoekers van de Rijksuniversiteit Utrecht erin om door toediening van een hersenhor moon (Uchaamseigen stof) de toestand van enige patiënten die al jaren in eeil inrichting verbleven, te verbeteren. De Utrechtse onderzoekers, een groep rond de hoogleraren H. M. van Praag (psychiater) en D. de Wied (farmacoloog iemand die de werking van genees middelen op het lichaam of delen daar van onderzoekt) hadden uit een aantal dierproeven de aanwijzing gekregen dat e.en tekort van een bepaald hersenhor moon een rol zou kurmen spelen bij schizofrenie. Ze dienden het hormoon DT gamma endorfine toe aan dertien patiënten. Bij acht van de dertien pa tiënten verbeterde hun toestand. Bij de vijf andere was de werking minder. De verbetering was bij sommige patiënten langdurig, terwijl die bij anderen na enige dagen verdiween. Omdat het door de onderzoekers toe gediende hersenhormoon waarschijnlijk normaal in de menselijke hresenen voor komt, is dé veronderstelling van de Utrechtse onderzoekers .dat chizofrenie wel eens het gevolg kan zijn van een tekort aan dit hormoon. Hoewel de bevindingen van de groep rond De Wied nog door anderen beves tigd zullen moeten worden, lijkt het re sultaat er volgens de onderzoekers op te duiden dat chizofrenie het gevolg is van een stofwisselingsstoring. Misschien is chizofrenie op eenzelfde manier te behandelen als b.v. suikerziekte, aldus de nodige slagen om de arm houdende onderzoekers. Bij suikerpatiënten be staat een tekort aan het hormoon insu line en de verschijnselen van de ziekte worden bestreden door insuline toe te dienen. School De Utrechtse onderzoekers behoren tot wat wel genoemd wordt de biolo gisch psychitatrische „school". Deze school baseert zich op het feit dat er geen normaal gedrag kan zijn zonder goed werkende hersenen, en geen ge stoord gedrag zonder gestoord werken den hersenen. De nadruk wordt gelegd op een lichamelijke verstoring. Er zijn andere psychiatrische „scholen" die een grotere nadruk leggen op psycho^sociale faktoren. Overigens erkent de biologische psy chiatrie die psycho-sociale faktoren niet De psycho-sociale faktoren zouden een verstoring in de hersenen ktinnen ver oorzaken. Mensen die aan schizofrenie lijden zouden „een zwakke plek" in de hersenen hebben, die door kan slaan onder een te grote belasting. Dr. Jan van Ree, m:edewerker van De Wied: „Wij benadteren de hersenen als een „orgaan", waarin net zo goed als bij andere organen een verstoring kan optreden. Wat ons betreft kan het voorvoegsel „geestes-" bij geestesziek ten voor een deel worden doorgestreept" OOSTERLAJMD Feestavond van de Vogelvereniging „De Kolibrie" te Oosterland De vogelvereniging „De Kolibrie" al hier besloot in het dorpshuis: „Ooster hof" het tentoonstellingsseizoen op feestelijke wijze af. Er werden op deze avond enige rondjes Bingo gedraaid en prachtige prijzen verloot Het voor naamste stond echter op het podium, in de zaal van „Oosterhof", n.l. prach tige bekers, standaards en medailles. Op het einde van deze prettige avond werden deze dOor de voorzitter van de vereniging, de heer I. L. den Boer, be geleid door op rijm gezette gelukwen sen aan de winnende leden uitgereikt en het was niet zonder trots dat deze de door hen gewonnen prijzen in ont vangst namen. Algemeen kampioen werd de heer L. A. Belder Sr. op Bandvink 89 e.k. Algemeen jeugdkampioeri werd M. A. Belder met diverse vogels en verder op Kolibrie" hoopt dit jaar weer een ten toonstelling te organiseren met nog meer prijzen en kampioenen. Uniek is wel dat het ledental reeds binnen een jaar na de oprichting (op 21 april 1978) is gestegen tot 43. Het bestuur hoopt op een goede .toekomst voor de vereniging en een gedegen sa menwerking met zusterverenigingen om een gezonde basis te kunnen leggen voor verdeling van de aktivlteLten. Die genen die interesse hebben in, of vra gen willen stellen over vogels kunnen hiervoor terecht bij de secretaris van „De Kolibrie", de heer H. J. Cremer, Groenendaal 10 in Oosterland. Deze wil ook zeer graag nieuwe leden of dona teurs inschrüven. Op dinsdagavond 13 februari a.s. hoopt da Coöp. Weegbrugvereniging: „Even Buiten" alhier haar jaarlijkse algemene ledenvergadering te houden onder leiding van de voorzitter, de heer H. J. van de Zande, aanvangende half acht. Na opening en het welkomstwoord door de voorzitter volgen notiüen en ingekomen stukken en mededelingen waarna het jaaroverzicht weegresültaat over 1978 en een voorstel tot uitkering dividend op aandelen. Bij de bestuursverkiezingen die hier achter volgen, zijn de heren A. Bal af tredend en herkiesbaar en de heer H. J. van de Zande niet herkiesbaar. Bij de Commissie van Toezicht is de heer M. J. Zeijler aftredend en niet her kiesbaar. Na verder voorkomende za ken volgt de Rondvraag en na afslui ting van het huishoudelijke gedeelte een gezamenlijke maaltijd in verband met het aftreden van de voorzitter de heer H. J. van de Zande. Daarna sluiting. Men menge gelijk doses Hitler en Herodes. Dit mengsel kruide men met het gif van ontwrichte vrouwen. Daarbij voege men een volle eetlepel losbandigheid en eert dessertlepel on verantwoordelijkheid. Heeft men dit alles goed door elkaar geroerd met 2 dl. felrood bloed, getrok ken van üefdeloze harten, dan losse men het op in 1 liter Pontius PUatus. Men verkrijgt zodoende een vergif, dat kenmerkend is voor het 'technisch vernuft en de geest van deze tijd. Men kan het een heel volk toedienen, terwijl het zijn dodelijke werking slechts uitoefent op de zwakste catego rie: de weerloze ongeborenen. Bij de rest van de bevolking heeft het alleen maar een verlammende werking op de geest. Dat is natuurlijk geen na deel, daar tegenwoordig het' beest ho ger gewaardeerd wordt dan de geest. Het heeft zelfs het voordeel, dat nie mand meer de gedachte zal kunnen voortbrengen om. processen te beginnen wegens massamoord. Het gif kan echter alleen toegediend worden door Dr. Van Agt of een van zijn geestverwanten, want anders ver liest het zijn oplosbaarheid in Pontius PUatus. Slechts déze oplossing maakt het toedieners mogelijk zich, na een „beroep op overmacht", de handen in onschuld te wassen! N.b. Men zie goed toe, dat er geen spoortje van de Leer Christi in de op lossing terecht kom.e, daar dit een krachtig ontgiftende uitwerking heeft. DIRKSLAND Studieverg. S.G.P. De studieverg. der S.G.P. hoopt a.s. maandagavond half 8 weer te vergaderen in het vergaderlo kaal van de Ger. Gem. Inleider is dhr. J. P. van Rossxwn over het onderwerp „Werkeloosheid", Be langstellenden zijn hartelijk welkom. ZOONTDAG 11 FEBRUARI NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur ds. W. J. Kolkert GerefKerk (N'kerk- O'land) 10 en 5 uixr ds. A. G. v. d. Soel, Bergen op Zoom Ger. Gem. 10 en 3 uur student Tanis, Sommels dijk Ger. Gem. in Ned. 10 en 3 uur lezen. OOSTERLAND Herv. Kerk 10 uur ds. J. Plante en 6 uur ds. H. Radstake uit Heinkenszand Ger. Kerk ge zamenlijke diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerkgebouw al daar Ger. Gem. 10 en 2.30 urn- lezen en 6.30 uur student J. J. Tanis' uit Sommelsdijk Oud' Ger. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur lezen. ST. ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. M. D. Geuze. 14 febr. sav. 19.30 uur ds. L. Quist uit Opheusden, spreekbeurt voor de Mannenvereni- ging Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur ds. G. Mouw van Tholen, voorm. be diening H. Avondmaal) Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 utu- lezen. Ford Motor Company heeft eind' 1978 dé vervaardiging van het 150 miljoen ste voertuig, dat sinds de oprichting 75 jaar geleden van de auto-, truck- en tractorassemblagelijnen afrolde, gevierd. Henry Ford II, voorzitter van de Raad van Bestuur, maakte dit bekend tijdens een korte plechtigheid als de „mijlpaar'-auto werd bestempeld. De heer Ford noemde de ceremonie het laatste officiële evenement van het 75- jarige jubileum van Ford Motor Com pany. Ford bouwde zijn eerste voertuig een 2-cilinder model A in de fabriek aan de Mack Avenue in Detroit en de. wagen werd verkocht op 23 juli 1903, vijf weken nadat het bedrijf officieel werd opgericht Sinds die tijd heeft de firma onge veer 116 mUjóen personenauto's 30 mil joen trucks en 4 miljoen tractoren ge produceerd. Van de 116 miljoen personenwagens werden er 91 miljoen in Ford-fabrie- ken in de Verenigde Staten en Canada geproduceerd en 25 miljoen bij Ford- bedrijven buiten Noord-Amerika. Van de 30 miljoen Ford vrachtwagens werden er 25 miljoen in de Verenigde Staten en Canada gemaakt en 5 mil joen in Ford-fabrieken elders in de we reld. Ford heeft 22 auto-, truck- en trac- tor-assemblagebedrijven in Noord-Ame rika en 31 andere produktie- en as- semblagebedfijven in 18 andere landen over de gehele wereld. Mijlpalen in Ford's prodüktie-geschie- denis zijn: miljoenste Ford personenauto, 10 de cember 1915 eerste Ford vrachtwagen, 27 juli 1917 eerste, massaal geproduceerde trac tor, 1 oktober 1917 10 miljoenste personenauto, 4 ju ni 1924 miljoenste vrachtwagen, in Amerika gebouwd, 1925 500.000ste tractor, 21 mei 1925 25 miljoenste personenauto, 18 janu ari 1937 miljoenste tractor, juli 1942 5 miljoenste vrachtwagen, in Ame rika gebouwd, 1947 2.5 müjoenste tractor, 18 april 1957 50 miljoenste voertuig, 29 april 1959 10 miljoenste Amerikaanse vracht wagen, 1963 100 miljoenste Amerikaansev oertuig, 15 november 1977 150 miljoenste voertuig, 14 decem ber 1978. Ford Motor Company heeft meer dan 500.000 mensen in dienst, verdeled over bedrijven in 30 verschillende landen over de gehele wereld en verkoopt zijn prodükten in totaal in 185 landfen. Sinds zaterdag j.L is de volleybalver eniging Intermezzo' weer een sponsor rijker. Kapsalon Karel v. d. Tonnekreek gaat het 3e herenteam. sponsoren, dat mid dels groene trainingspakken hiervoor reclame gaat maken. Zaterdagmiddag werden deze trainingspakken aan de ploeg uitgereikt. Onder de belangstellende blikken van de kersverse sponsor speelde Intermez zo 3 daarna een geïnspireerde wedstrijd tegen TOP uit Brielle. Deze ploeg zat de koploper van de 3e klasse dicht op de hielen en van veel krachtsverschil is er in de wedstrijd geen sprake geweest. Wel was het scroeverloop in de Ie en 2e set zeer verrassend. TOP nam in bei de sets een 10-2 voorsprong, omi daarna in de Ie set geen punt meer te maken (15-10 voor Intermezzo) en in de 2e Set pas bij een 10-12 achterstand weer terug te komen. De gasten wonnen nu na een spannend slot met 18-16. In de 3e set was het wedstrijdbeeld evenwich tiger. Intermezzo speelde een vrij dege lijke partij waarbij de lengte van junior Bram Schellevis regelmatig voor de aanval werd benut. De thuisclub bleek iets koelbloediger in het benutten van de kansen en met 15-13 en 15-12 werd een kostbare zegen in de wacht gesleept. Maandagavond werden voor de com petitie twee wedstrijden gespeeld. Het Ie herenteam ging op bezoek bij het Asperense WHV. Evenals zaterdag werd het een 5-setter. Opnieuw trok Inter mezzo aan het langste eind door de be slissende set met 15-5 te winnen. Het 4e herenteam ontmoette in Nu- mansdorp Beursgroep/ApoUo 2. Hier was de spanning te snijden. Na twee sets was de stand nog in evenwicht. In de beide volgende sets strandde de thuisploeg in het zicht van de haven. In de 3e set zette Intermezzo een 13-14 achterstand om in 18-16 setwinst In de 4e set werd hetzelfde staaltje uitge haald toen een 11-13 achterstand werd omgebogen naar 15-13 winst. De dames gaan zaterdag naar Eind hoven om; koploper Antares te bestrij den. Het wordt een moeilijke opgave maar wie weet zorgen de Intermezzo- dames voor een verrassing. De stand in de 2e divisie C is: Antares 15-38, Were Di 13-34, Sutherland/M 15-31, Valuas De nieuwe sponsor dhr. v. d. Tonne kreek, (r.) ontving bloemen van Intermezzo voorz. Koos Haeck. 14-29, Geevers/P&P 15-24, Van Houten/ VCMj 3 15-22, Trivos 15-21, Bruce DEE/ BVC 15-19, Terra Nova 15-16, Rapid 14-14, Intermezzo 14-9 Viano' 14-4. Op dinsdag 13 februari a.s. 's avonds half acht hoopt voor de V.U. „Akade- meia" een lezing met dia's te houden: Mr. H. Scholte te Amsterdam. Onder werp: „Byzantium op de Balkan". Weinig bekend is bij ons eigenlijk het ruim duizend jaar durende Byzantijnse Rijk, dat van de eerste tot de laatste Konstantijn (die in 1453 op de wallen van zijn stad Konstantinopel dapper sneuvelde) 1123 jaar heeft geduurd. Het voorzag Oost-Europa tot vandaag de dag van het z.g. Cyrillische schrift, dat ook Rusland nog altijd gebruikt. Het voorzag die streken ook van het z.g. Orthodoxe geloof, dat in elk geval een grote, maar veelal weinig begrepen kunst heeft achtergelaten, al zijn tegen woordig de „ikonen", als de afbeeldin gen van zijn heiligen, erg in trek en pe perduur. Het is een Rijk geweest, dat vergeefs het Christendom verdedigde, niet alleen tegen de Islam, maar tragisch genoeg ook tegen de Kruisvaarders. Daardoor werd b.v. Konstantinopel tweemaal ver woest, in 1204 door „andere" Christenen en in 1453 door de Mohammedanen. Dat jaar 1204 werd tevens het einde van de kunst van het mozaiek, die daar na verloren ging en vervangen werd door het fresco. Ook de ikonen, die vroeger vaak in mozaiek werden gelegd, schilderde men voortaan met tempera-verf. De Byzantijnse kunst is en blijft een religieuze kunst, want wereldlijke voor stellingen kende men niet. Het moet dan ook vanuit deze gezichtshoek bekeken worden. Spreker zal na een korte inleiding twee series groot formaat dia's verto nen; vóór de pauze de kunstwerken in mozaiek, zoals die uit de klassieke Griekse mozaiek-kunst ontstond. Na de pauze zal over de ikonen w^orden ge sproken en dan over de fresco's, die vooral in Servië tot zulk een grote hoogte konden stijgen. Tussendoor natuurlijk veel landschap en mensen. Mr. H. Scholte is een letterkundige van oorsprong, maar na de oorlog vooral bekend geworden als kenner van Grie kenland, waarover hij 7 boeken schreef. Hij is meer dan 70 maal geweest en leidt vaak reizen door Griekenland en over de gehele Balkan voor de Stichting voor Academische reizen in Rotterdam. Dhr. Scholte rekent op een grote be langstelling voor deze ongewone avond, waarop veel te zien en te horen is. Laten wij hem daarom niet teleurstel len en daarom allemaal komen. Laten wij ons ook in dit opzicht van onze goede kant zien. Deze avond wordt deze keer gehouden in de kleine zaal van het verenigingsge bouw Oostdam te Goedereede. Het Bestuur. Programma Sparta Zaterdag a.s. speelt Sparta thuis in de sporthal te Oude Tonge met het volgende programma. 14.00 uur Heren 2 - Setpoint Meisjes-jun. - Setpoint Jongens-adsp. - DDL Jongens, en meisjes Mini's - In termezzo'. 15.15 uur Heren 1 - Beursgroep/Apollo Dames 1 - Kangoeroes. Geslaagd voor candidaatsexamen. Onze plaatsgenoot de heer G. Heijkoop is op 2 februari j.l. aan de Rijksuniver siteit in Utrecht, faculteit letteren, op 21-jarige leeftijd geslaagd voor zijn can didaatsexamen geschiedenis. Op 16 fe bruari a.s. zal in de statenzaal van ge noemde rijksuniversiteit de officiële uit reiking van het diploma plaats ■vinden. Betrokkene genoot zijn vooropleiding aan de Christelijke lagere school in Ooltgensplaat en de Rijksscholenge meenschap in Middelharnis. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK 1V.C.V.B. De N.C.V.B. afd. Middel- hamis-Sommelsdijk hoopt D.V. don derdag 15 februari haar jaarvergade ring te houden in de Hoeksteen, Ring 13 te Middelharnis. Onder leiding van de heer J. van Hoorn, zal de Muziekgroep van de Pr. Mauritsschool te Middelharnis een uit voering geven. Aanvang 19.30 uur. Belangstellenden zijn hartelijk wel kom. SOMMELSDIJK Ophalen oud papier. Zaterdag 10 fe bruari wordt weer oud papier opge haald t.b.v. het Restauratiefonds van de Ned. Herv. Kerk, thans in het nieuwe gedeelte. Nog voordat de inschrijvingstermijn voor de op 9 en 10 mei te houden Werk- tmgendagen ten einde is, blijkt eenzelf de oppervlakte bezet te zijn als de vo rige keer. Het terrein van het buiten goed Velder is gelukkig zo uitgestrekt dat er altijd nog wel een laatkomer bij kan. Tuinbouw Fabrikanten en importeurs zijn nog zwijgzaam over de nieuwigheden die ze in Liempde zullen presenteren, maar de voorlichtingsdiensten hebben al een en ander onthuld over hun plannen. Zodra de bouw kan worden hervat zal de demonstratiekas worden voltooid en beplant met voornamelijk tomaten en komkommers, die tijdens de Werktui gendagen in het juiste stadium zullen zijn om demonstraties met allerlei werktuigen mogelijk te maken. Wat de gewasbescherming aangaat zal warden getoond hoe deze via een regenleiding plaats kan vinden zonder dat er iemand in de kas aanwezig hoeft te zijn. Ook een vaste spuitleiding, uit sluitend bedoeld voor beschermende middelen, behoort tot de mogelijkheden. Verder zal aandacht worden besteeds aan biologische bestrijdingsmethoden; nieuwe groenterassen met een betere resistentie tegen aantastingen zullen worden getoond. Oogst en sortering in minder arbeidsgangen dan voorheen zullen zeker veel belangstelling trekken. Boomkwekerij De boomkwekerij krijgt meer aan dacht dan gewoonlijk, dank zij een laan- bomenkwekerij, waarop de totale ver zorging wordt gedemonstreerd. De organisatoren van de Werktuigen- dagen denken altijd vooruit: het is nu al bekend dat deze bomen over twee jaar machinaal gerooid zullen worden, uiteraard onder de ogen van de bezoe kers en met de nieuwste apparatuur. In de boomteelt is het transport al tijd een knelpunt. Met het oog daarop zal een heftruck van franse afkomst worden gedemonstreerd, die zich zowel in het open veld als op het steeds meer voorkomende verharde pad kan voort bewegen en daarbij zowel losse plan ten als boxpallets kan vervoeren. Nieuw is ook het apparaat dat machinaal bo men plant. Ook uit Italië komt een trekker met bijzondere kwaliteiten, n.l. een tussen O en 25 km wisselende werksnelheid, een hydraulisch instelbare variabele werkbreedte en de mogelijkheid de hoogte zodanig te regelen dat desge wenst over de planten heen kan wor den gereden. Dit imiversele apparaat verdient vooral de aandacht van tuin bouwers, die overigens, ook op het punt van schoffelapparatuur aan hun trek ken komen; een tiental firma's toont de nieuwste vondsten. Landbouw De landbou'wvoorlichting zal zich in het kader van het thema „Bedrijven naar de maat van de mens" vooral be zighouden met het middelgrote bedrijf, waarbij sterk de nadruk op kwaliteit en bedrijfshygiëne wordt gelegd. Het ziet er naar uit dat voor land en tuinbouwers een bezoek aan de Werk tuigendagen weer alleszins de moeite waard zal -zijn. „Ik he bdit werk met tekortkomingen gedaan. Maar zonder Gods hulp was het niet mogelijk geweest". Met deze woorden nam de heer P. Westhoeve afgelopen dinsdagavond af-, scheid van de Chr. School voor Lager Huishoud- en Nijverheidsonderwijs „Westvoom" te Ouddorp, welke school hij bijna dertig jaar als bestuurslid ge diend had. Niet alleen hij, maar ook dhr. M. Ale- man nam afscheid, eveneens na negen entwintig jaar bemoeienis met de school. Voorts werden enkele dames van de met het nieuwe jaar opgeheven Commissie van Toezicht uitgeluid. De voorzitter van het bestuur, de heer L. Visser, had voor deze bijzondere ge legenheid de archieven geraadpleegd. Hij begon de afscheidsavond met een stuk je geschiedenis. Al in 1950 was de plaat selijke commissie van de C.B.T.B., waarin o.m. de genoemde heren Aleman en Westhoeve zitting hadden, actief met de voorbereidingen voor de oprichting van een landbouwhuishoudschool. De vele inspanningen resulteerden in de toestemming voor de start van de school en in 1961 begon men met 90 leerlingen in het Verenigingsgebouw en enkele lo kalen van de vroegere Christelijke La gere School met de lessen. Ook in 1961 werd de eerste steen gelegd voor een nieuw schoolgebouw aan de Margriet weg, welk gebouw in 1962 in gebruik werd genomen, waarna in 1963 de offi ciële en feestelijke opening door de toen malige Commissaris van de Koningin volgde. Bij deze plechtigheid werd door het bevoegd gezag van de school, de C.B.T. B. Holland-Brabant (nu: West-Neder land), de Commissie van Beheer geïn stalleerd. Ook hierin waren de heren Aleman en Westhoeve vertegenwoor digd, de laatste als secretaris-penning meester. In de tegelijkertijd ingestelde Commissie van Toezicht werden vijf da mes benoemd, van wie er nog vier tot eind vorig jaar lid waren. De voorzitter vervolgde met de heren Westhoeve en Aleman, alsmede de da mes Kreeft, de Ronde en Tanis en de he laas afwezige dames de Bakker en van Oostenbrugge dank te zeggen voor hun vele werk voor de school. Deze dank werd vergezeld van de wens dat Gods zegen in het verdere leven van de schei denden niet mag ontbreken. Verder werden de dames verrast met een bloemstuk en de heren met een exemplaar van „Het Briesend Paard". Nadat de directeur van de school, dhr. Van Gosliga, mede namens de docenten, congiërge en administratrice de afge treden bestuursleden had bedankt voor hun inzet en werk ten dienste van de school, blikte de heer Westhoeve uit voerig terug op een nu afgesloten perio de. Hierbij overheerste een gevoel van dankbaarheid dat God het hem moge lijk maakte dit werk zo lang te mogen doen. Dhr. Aleman sloot zich op zijn beurt van harte aan bij deze woorden. Het min of meer officiële deel van de ze bijeenkomst werd besloten met een dankgebed, uitgesproken door de direc teur. Daarna was er nog gelegenheid om op ongedwongen wijze afscheid van elkaar te nemen. De Chr. School voor L.H.N.O. te Oud dorp zal node verder gaan zonder de in breng van degenen die nu afscheid na men, maar met de overgebleven bestuur ders van de nieuw benoemden zal ge tracht worden het christelijk voortgezet onderwijs op Goeree te handhaven en zo mogelijk uit te breiden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 9